Opis programa usposabljanja Spoznaj samega sebe. Interaktivna lekcija "Spoznaj samega sebe"

Interaktivna lekcija "Spoznaj samega sebe"

Cilj: pomagati učencem bolje spoznati sebe, svoje prednosti, razviti občutek za samospoštovanje, oblikovanje pozitivnega odnosa do sebe.

1. Širjenje znanja in predstav mladostnikov o sebi.

2. Oblikovanje sposobnosti ustreznega ocenjevanja samega sebe na podlagi notranji sistem vrednote, pogledi.

3. Krepitev samozavesti, občutka vrednosti, pomembnosti sebe.

4. Oblikovanje želje po samospoznanju in samorazvoju.

Optimalno število udeležencev je 10-15 najstnikov. Trajanje učne ure je od 60 do 90 minut. Lekcija je zasnovana za delo z najstniki, starimi od 13 do 15 let.

Uvodni del.

Cilj: spoznavanje, ustvarjanje pozitivnega čustveno ozadje. Pozdravljeni, moje ime je Irina Valerievna, sem pedagoški psiholog. Z vami bom izvedel interaktivno lekcijo, namenjeno samospoznavanju in izboljšanju vaših predstav o sebi. Pouk poteka v skupini, zato predlagam, da za začetek določimo pravila, ki nas bodo vodila pri delati skupaj. predlagam po pravilih(odražajo se na plakatu):

1. Pravilo dejavnosti. IN skupinsko delo vsi sodelujejo.

2. Pravilo iskrenosti. Vsak udeleženec je iskren, kar pripomore k vzpostavitvi zaupni odnosi v skupini.

3. Pravilo enakovrednosti. Vsi v skupini so enakopravni.

4. Pravilo "tukaj in zdaj". Samo tisto, kar se dogaja neposredno med treningom, je predmet razprave v skupini.

5. Pravilo zaupnosti. Informacije, o katerih se razpravlja v skupini in se nanašajo na osebne življenjske zgodbe vseh, se ne delijo zunaj skupine.

6. Pravilo konstruktivnosti povratne informacije. Udeleženci se strinjajo, da ne bodo dajali skupna ocena osebnosti, temveč pogovor o vedenju, opis dogajanja

7. Pravilo dvignjene roke.

Ima kdo kakšne dodatke? Ali se vsi strinjajo s predlaganimi pravili? Zdaj pa se spoznajmo.

Vaja 1. "Krogi".

Namen: spoznavanje udeležencev lekcije.

Udeležence prosimo, da na liste A5 narišejo tri kroge, v katerih navedejo svoje ime, pozitivno lastnost za prvo črko imena in hobi (konjiček). Na koncu naloge se vsak predstavi.

Vaja 2. "Zamenjajte sedeže tistih, ki ..."

Cilj je prebujanje, aktivacija za delo, dvig razpoloženja.

V krogu je vodja, število stolov je za enega manjše od števila udeležencev. Voditelj poimenuje določen znak, tisti, ki imajo ta znak, sedijo, voditelj mora v tem trenutku zasesti stol. Kdor bo ostal brez stola, bo vodilni.

Vaja 3. »Jaz in moj notranji svet».

Namen: oblikovanje predstave o notranjem svetu, ustvarjanje motivacije za skupne dejavnosti.

Kot sem že rekel, bodo naše ure namenjene samospoznavanju. Poskusimo definirati, kaj je samospoznavanje? Kako si predstavljate? Zakaj mora človek spoznati samega sebe? Odgovori učencev so zapisani na tablo.

V psihologiji samospoznavanje definiramo kot kompleksen, dolgotrajen proces človekovega pridobivanja znanja o sebi. Kakšni so po vašem mnenju načini za doseganje samospoznanja? Kaj je potrebno za to? (odgovori učencev). Samospoznavanje namreč poteka skozi introspekcijo, pa tudi komunikacijo z drugimi ljudmi, saj s primerjavo z njimi dobimo več informacij o vaših značilnostih, vaši individualnosti. Proces samospoznavanja je zelo tesno povezan s samoizobraževanjem in samoizpopolnjevanjem. Šele s spoznavanjem samega sebe lahko začnemo delati na samoizpopolnjevanju in doseganju svojega ideala. Kot rezultat samospoznavanja oblikujemo sistem predstav o sebi, ki ureja celotno naše življenje: komunikacijo z drugimi ljudmi, uspeh v različne vrste aktivnosti, cilje, ki si jih zastavimo. Na žalost ljudje pogosto ne morejo ustrezno oceniti sebe, svojih zmožnosti, njihov odnos do sebe je izkrivljen. To vodi do različnih težav.

Vaja 4. "Zanimiva vprašanja."

Cilj: aktualizacija znanja o sebi, zavedanje svojega "jaz".

V sredini so znaki z napisanimi vprašanji. Zdaj bo vsak po vrsti vzel en znak in odgovoril na vprašanje, ki je tam napisano. Zapomniti si morate le, da so vprašanja tam nenavadna, razmislite, preden odgovorite, morda boste morali uporabiti svojo domišljijo in domišljijo.

1. S katero rožo se lahko primerjaš?

2. Kateri kos pohištva si predstavljate, da bi ga uporabljali?

3. Kako pravljični junak si lahko predstavljate sebe?

4. S katero živaljo se družiš?

5. S katerim letnim časom se lahko primerjate?

6. Kako glasbilo si lahko predstavljate sebe?

7. Kakšna igrača bi lahko bil?

8. S čim naravni pojav bi se lahko primerjal?

9. Če bi bili filmski lik, kakšen bi bili?

10. Če bi bili drevo, kakšno drevo bi bilo?

11. Če bi bili pijača, kaj bi bilo?

12. Če bi obstajal prevoz, kakšen bi bil?

13. Če bi obstajala barva, kakšne barve bi bila?

14. S kakšnimi oblačili se poistovetiš?

15. Če bi bili hrana, kakšne vrste bi bili?

Razprava. Je bilo nalogo enostavno ali težko dokončati? Na katere težave ste naleteli? Ta vaja Pomagalo mi je pogledati sebe z druge strani, videti, kakšen sem brez obsojanja, ne samo slab ali dober, lep ali nelep, pogledati svojo notranjost.

Glavni del.

Vaja 5. Psihogeometrični test.

Navodila. Oglejte si pet oblik: kvadrat, trikotnik, pravokotnik, krog, cikcak. Izberite tistega, ki vas je najprej pritegnil. Pod št. 1 zapišite njegovo ime. Sedaj razvrstite preostale štiri oblike po svojem vrstnem redu in zapišite njihova imena pod ustrezne številke. Kateri kos postavite na prvo mesto je vaš glavni kos oz subjektivna oblika. Omogoča določitev vaših glavnih, prevladujočih značajskih lastnosti in vedenjskih značilnosti. Preostale štiri figure so edinstveni modulatorji, ki lahko obarvajo vodilno melodijo vašega vedenja. Moč njihovega vpliva se z naraščanjem zmanjšuje serijsko številko. Lahko pa se izkaže, da vam niti ena postava ne pristaja popolnoma. Potem vas lahko opiše kombinacija dveh ali celo treh oblik. Pomen zadnje številke je prav tako pomemben - označuje obliko osebe, s katero vam bo interakcija predstavljala največje težave.

kvadrat

Square je neumoren delavec! Trdo delo, marljivost, ki omogoča doseganje zaključka dela - to je tisto, po čemer so znani predvsem pravi kvadrati. Vzdržljivost, potrpežljivost in metodičnost običajno naredijo Kvadrat visoko usposobljenega strokovnjaka na svojem področju. K temu pripomore tudi nenasitna potreba po informacijah.

Kvadrati so zbiralci vseh vrst podatkov. Vse informacije so sistematizirane in organizirane. Zato so kvadrati zasluženo znani kot eruditi, vsaj na svojem področju. Mentalna analiza je močna točka kvadrata.

Kvadrati "izračunajo" rezultat, namesto da bi ga ugibali. Kvadrati so izjemno pozorni na podrobnosti in podrobnosti. Kvadrati imajo radi enkrat za vselej vzpostavljen red. Ideal kvadrata je načrtovano, predvidljivo življenje in ne mara "presenečenj" in sprememb običajen tečaj dogodkov. Nenehno »naroča«, organizira ljudi in stvari okoli sebe. Vse te lastnosti prispevajo k dejstvu, da lahko kvadrati postanejo (in postanejo!) odlični skrbniki in izvajalci, a ... žal, le redko so dobri skrbniki in menedžerji.

Prekomerna nagnjenost k podrobnostim, potreba po dodatnih, pojasnjevalnih informacijah za odločitev prikrajša Kvadrat za učinkovitost. Čistost, red, upoštevanje pravil in spodobnosti se lahko razvijejo do paralizirajoče skrajnosti. In ko pride čas za odločitev, zlasti takšno, ki je povezana s tveganjem, z morebitno izgubo statusa quo, Kvadrati hote ali nehote njeno sprejetje odložijo. Poleg tega racionalnost, čustvena suhost in hladnost kvadratom preprečujejo hitro navezovanje stikov z različnimi ljudmi. Kvadrat ne deluje učinkovito v amorfni situaciji.

Življenjske vrednote : tradicija, stabilnost, varnost, zanesljivost, preteklost.

Vloge: Konservativen. Zanesljivost in podpora. Pedant. Varuh tradicije. Izvršitelj.

"Močne" lastnosti: organiziranost, disciplina, delavnost, točnost, natančnost, čistoča, spoštovanje zakonov, delavnost, potrpežljivost, vztrajnost, vztrajnost, zvestoba, poštenost, previdnost, preudarnost, racionalnost, varčnost, praktičnost.

"Šibke" lastnosti: vztrajnost, neprilagodljivost, vztrajnost, pedantnost, suhoparnost, enostranskost, neodločnost, trma, konservativnost, odpor do novega, strah pred tveganjem, slaba domišljija, izolacija, skopuhost, malenkost, nagnjenost k birokraciji.

Primerni poklici : Računovodja, analitik, namestnik direktorja za splošna ali ekonomska vprašanja, lokalni policijski inšpektor, vodja birokratske organizacije, "trda" tajnica.

Kako komunicirati s kvadratom. Poslušajte kvadrat do konca, v nobenem primeru ne prekinjajte, če niste njegov šef. Biti v očeh trga bolj kompetenten, bolj statusen od njega. Poznate vsa navodila, zakone, precedense. Svoje stališče je najbolje utemeljiti z dejstvi in ​​številkami; Zelo dobro je uporabljati tabele. Dajte komplimente – dovolj odkrite, da jih kvadrat razume (je malo počasen), a urejene, brez domačnosti in tveganih prehodov. Uvajajte novosti v majhnih porcijah. Vzdržite se čustvenih prikazov.

Trikotnik

Ta oblika simbolizira vodstvo in mnogi trikotniki v tem čutijo svoj namen. Najbolj značilna lastnost pravi trikotnik - sposobnost koncentracije na glavni cilj. Trikotniki – energični, neustavljivi, močne osebnosti ki je postavil jasni cilji in jih praviloma dosežejo!

Tako kot njihovi sorodniki - kvadrati, pripadajo linearnim oblikam in so ponavadi tudi misleci "leve hemisfere", sposobni globoko in hitro analizirati situacijo. Toda v nasprotju s kvadrati, ki so usmerjeni v podrobnosti, se trikotniki osredotočajo na bistvo, na bistvo problema. Njihova močna pragmatična naravnanost usmerja miselno analizo in jo omejuje na iskanje učinkovite (in pogosto spektakularne) rešitve problema pod danimi pogoji.

Trikotnik je zelo samozavestna oseba ki hoče imeti prav v vsem! Močna potreba imeti prav in upravljati stanje, odločati ne samo zase, ampak tudi, če je mogoče, za druge, naredi trikotnik osebo, ki nenehno tekmuje, tekmuje z drugimi. Prevladujoči odnos v vsakem poslu je odnos do zmage, zmage, uspeha! Pogosto tvega, je nepotrpežljiv in nestrpen do tistih, ki oklevajo pri odločitvah.

Trikotniki se res ne marajo motiti in z veliko težavo priznajo svoje napake, lahko rečemo, da vidijo, kar hočejo videti, zato neradi spreminjajo svojih odločitev, pogosto so kategorični, ne priznavajo ugovorov in bodo v večini primerov ravnali po svoje. Vendar pa se zelo uspešno učijo tistega, kar ustreza njihovi pragmatični usmeritvi, prispeva k doseganju glavnih ciljev in vpija kot goba. koristne informacije.

Trikotniki so ambiciozni. Če je Square stvar časti doseči vrhunska kakovost delo, ki se opravlja, potem si Trikotnik prizadeva doseči visok položaj, pridobiti visok status, z drugimi besedami, narediti kariero. Preden se loti posla ali odločitve, si Trikotnik zavestno ali nezavedno zastavi vprašanje: "Kaj bom imel od tega?" Trikotniki so odlični menedžerji na »najvišji« ravni upravljanja. Odlično znajo predstaviti pomen višjemu vodstvu. lastno delo in delo svojih podrejenih, zaslutijo dobičkonosen posel na kilometer stran in v boju zanj lahko “bunijo glave” nasprotnikom.

Glavna negativna lastnost "trikotne" oblike: močan egocentrizem, osredotočenost nase. Trikotniki na poti do vrhov moči ne kažejo posebne skrbnosti glede moralnih standardov in lahko gredo k svojemu cilju čez glave drugih. To je značilno za »ležeče« trikotnike, ki jih nihče ni pravočasno ustavil. Trikotniki naredijo vse in vsi se vrtijo okoli njih; brez njih bi življenje izgubilo prednost.

Življenjske vrednote: moč, vodstvo, kariera, status, zmaga, prihodnost.

Vloge: Vodja. udaren. Bojevnik. Prerok. junak

"Močne" lastnosti: racionalnost, učinkovitost, vodstvene lastnosti, energija, karizma, visoka zmogljivost, pobuda, pogum, odločnost, neodvisnost presoje.

"Šibke" lastnosti: avtoriteta, samozavest, sebičnost, kategoričnost, ostrost, jedljivost, nestrpnost do drugače mislečih, nepopustljivost (»ali po moje ali nikakor«), nehumanost (»hodil bom čez trupla«).

Primerni poklici. Vodje v hierarhičnih organizacijah, vključno z višjimi, vodje projektov, kirurgi, "zvezdniški" psihoterapevti, še posebej hipnotizerji.

Kako komunicirati s trikotnikom. Govorite samo bistvo, jasno, samozavestno, vendar brez »napadov«. Strinjajte se, zapišite dogovor, ne pozabite, da trikotnik razlaga vsa sporna vprašanja v svojo korist. Motivirajte s koristmi. Lahko pokažete svojo moč, vendar morate biti hkrati pripravljeni na "preizkus moči". Bodite pripravljeni s strani trikotnika na izsiljevanje, na prevaro "zaradi interesov primera", na prilastitev skupni rezultati.

Pravokotnik

Simbolizira stanje prehoda in spremembe. To je začasna oblika osebnosti, ki jo lahko druge štiri razmeroma stabilne figure »nosijo« v določenih obdobjih življenja. To so ljudje, ki niso zadovoljni z življenjskim slogom, ki ga vodijo zdaj, in zato iščejo boljši položaj.

Vzroki za pravokotno stanje so lahko zelo različni, vendar imajo eno skupno stvar - pomen sprememb za določena oseba. Glavni duševno stanje Pravokotnik je bolj ali manj zavestno stanje zmedenosti, zmedenosti v problemih in negotovosti o sebi na v tem trenutkučas. večina značilne lastnosti Pravokotniki – nedoslednost in nepredvidljivost dejanj med prehodno obdobje. Pravokotniki se lahko zelo razlikujejo od dneva do dneva in celo znotraj enega dneva! Ponavadi imajo nizka samopodoba, si prizadevajo postati boljši v nečem, iščejo nove metode dela in življenjski slog. Če natančno pogledate vedenje pravokotnika, boste opazili, da skozi celotno obdobje uporablja oblačila drugih oblik: "trikotna", "okrogla" itd.

Bliskovito hitre, nenadne in nepredvidljive spremembe v vedenju. Pravokotniki običajno zmedejo in vznemirijo druge ljudi in se lahko namerno izogibajo stiku z »osebo brez jedra«. Za pravokotnike je komunikacija z drugimi ljudmi preprosto potrebna in to je še ena težava prehodnega obdobja.

Vendar kot vsi ljudje tudi pravokotniki razstavljajo pozitivne lastnosti, pritegnejo druge k sebi. To je najprej radovednost, radovednost, veliko zanimanje za vse, kar se zgodi, in ... pogum! Pravokotniki poskušajo narediti nekaj, kar še nikoli ni bilo narejeno; postavljajo vprašanja, ki jih prej nikoli niso imeli poguma. V tem obdobju so odprti za nove ideje. Vrednote, način razmišljanja in življenja z lahkoto absorbirajo vse novo. ali je res, hrbtna stran to je pretirana lahkovernost, sugestivnost, naivnost. Zato je s pravokotniki enostavno manipulirati. "Pravokotnost" je le faza. Prešla bo!

Življenjske vrednote: odvisno od zunanjih okoliščin.

Vloge: Kurba. Neodločen. grešni kozel. Jonah. Prevarant.

"Močne" lastnosti: lahkovernost, odprtost, občutljivost, radovednost, pripravljenost na spremembe, visoka sposobnost učenja, »otročje«, neambicioznost.

"Šibke" lastnosti: naivnost, brezhrbtenčnost, negotovost, neodločnost, nezanesljivost, psihična nestabilnost, »problematična«.

Primerni poklici. Ker je pravokotnik prehodna, pogosto "krizna" figura, je najbolje, da ga za nekaj časa pošljete na počitnice ali študij. Idealna dejavnost za pravokotnik je učenje ali sprostitev. Pravokotnik je lahko dober strokovnjak ali svetovalec, vendar le v tistih zadevah, kjer je priznana avtoriteta.

Kako komunicirati s pravokotnikom. Razumeti, kakšno vlogo trenutno opravlja. Preklopite v stanje, ki vam ustreza. Nenehno podpirajte in vodite s svojo pozornostjo in vplivom.

krog

to mitološki simbol harmonija. Kdor se samozavestno odloči, ga iskreno zanima dobro medsebojni odnosi. Najvišja vrednost za Krog – ljudi, njihovo počutje. Krog je najbolj dobrohotna izmed petih oblik. Najpogosteje služi kot »lepilo«, ki drži skupaj tako delovni tim kot družino, torej stabilizira skupino.

Krogi so najboljši komunikatorji med petimi oblikami, predvsem zato, ker najboljši poslušalci, imajo visoko občutljivost, razvito empatijo - sposobnost empatije, sočutja in čustvenega odzivanja na izkušnje druge osebe. Krog čuti tuje veselje in občuti tujo bolečino kot svojo. Krožki »navijajo« za svojo ekipo in so zelo priljubljeni med sodelavci. Vendar pa so ponavadi šibki menedžerji in poslovni vodje.

Prvič, krogi se zaradi svoje osredotočenosti na ljudi in ne na posel preveč trudijo ugoditi vsem. Trudijo se ohraniti mir, zato se včasih izogibajo »trdnemu« stališču in sprejemanju nepriljubljenih odločitev. Za Krog ni nič težjega od včlanitve medosebni konflikt. Krog je srečen, ko se vsi razumejo med seboj. Zato, ko ima Krog z nekom konflikt, je najverjetneje, da bo Krog prvi popustil.

Drugič, krogi se ne odlikujejo po svoji odločnosti, šibki so v " politične igre"in pogosto ne morejo pravilno predstaviti sebe in svoje" ekipe ". Vse to vodi v dejstvo, da krogi pogosto prevladajo! Močnejše osebnosti, na primer trikotniki. Vendar pa krogi v eni stvari kažejo zavidljivo trdnost. Ko gre za vprašanja morale ali kršitev pravičnosti.

Krog je nelinearna oblika in tisti, ki se samozavestno identificirajo s krogom, so bolj verjetno misleci "desne možgane". Razmišljanje desne hemisfere je bolj domiselno, intuitivno, bolj integrativno kot analitično. Zato obdelava informacij v krogih ne poteka zaporedno, temveč mozaično, v prebojih, s preskoki posameznih povezav. To ne pomeni, da so krogi skregani z logiko, le formalizmom pri odločitvah ne dajejo prednosti življenjske težave. Glavni značilnosti njihovega načina razmišljanja sta osredotočenost na subjektivni dejavniki problemi (vrednote, ocene, občutki itd.) in želja po iskanju skupnega tudi v nasprotujočih si stališčih. Za Kruga lahko rečemo, da je rojen psiholog. Vendar, da bi postal vodja resnega, velikega podjetja, Krogu manjkajo organizacijske sposobnosti "leve poloble" njegovih "linearnih bratov" - Trikotnika in Kvadrta.

Življenjske vrednote: komunikacija, udobje, splošno dobro počutje, pomoč ljudem.

Vloge: Mirovnik. Draga. Varuh udobja. Domače telo.

"Močne" lastnosti: dobronamernost, nežnost, rahločutnost, nekonfliktnost, strpnost, družabnost, prijaznost.

"Šibke" lastnosti: pasivnost, konformizem, dovzetnost za vplive, nagnjenost k kompromisom, povrhnost, neorganiziranost, netočnost, neodločnost, odvisnost od mnenj drugih.

Primerni poklici. »Mehka« tajnica, kadrovik, učitelj, terapevt, družinski psiholog, duhovnik.

Kako komunicirati s krogom. Nežno, a vztrajno se vrnite k bistvu, pri tem pa nikakor ne kričite in preklinjajte. Bodite pripravljeni na dejstvo, da bo krog obljubil, vendar ne bo izpolnil (lažje se bodo strinjali z vami in potem se bo "nekako vse izšlo").

Cik-cak

Ta figura simbolizira ustvarjalnost, kreativnost, že zato, ker je najbolj edinstvena od petih figur in edina odprta figura. Če ste trdno izbrali cik-cak kot glavno obliko, potem ste najverjetneje pravi »desnomožganski« mislec, disident, ker linearne oblike preseči te.

Torej, tako kot vaš najbližji sorodnik - Krug, samo še noter v večji meri, Odlikujejo vas izobraženost, intuitivnost, integrativnost in mozaičnost. Strogi zaporedni odbitek ni vaš stil. Cikcakova misel dela obupne skoke: od a... do... ž! Zato je mnogim linearnim ljudem "leve hemisfere" težko razumeti cik-cak. Razmišljanje "desnih možganov" ni fiksirano na podrobnosti, zato vam s poenostavitvijo slike sveta na nek način omogoča, da zgradite celostne, harmonične koncepte in podobe ter vidite lepoto.

Cikcaki imajo običajno razvit estetski čut. Prevladujoči slog cik-cak razmišljanja je največkrat sintetični slog. Kombinacija popolnoma različnih, različnih idej in ustvarjanje nečesa novega in izvirnega na tej podlagi je tisto, kar imajo radi cikcaki. Za razliko od krogov, cik-cak sploh ne zanima konsenz in sinteze ne dosegajo s koncesijami, ampak nasprotno, z zaostrovanjem konflikta idej in konstrukcij. nov koncept, v katerem ta konflikt dobi svojo rešitev, je »odstranjen«. Poleg tega znajo biti s svojo naravno duhovitostjo zelo sarkastični in »drugim odpreti oči« na možnost nove rešitve.

Cik-cak se nagibajo k temu, da se svet nenehno spreminja. Zato zanje ni nič bolj dolgočasnega kot stvari, ki se nikoli ne spremenijo, rutina, vzorec, pravila in predpisi, status quo ali ljudje, ki se vedno strinjajo ali se pretvarjajo, da se strinjajo. Cik-cak preprosto ne more delovati produktivno v dobro strukturiranih situacijah. Razdražijo jih jasne vertikalne in horizontalne povezave, strogo določene odgovornosti in stalne poti delo. Imeti morajo veliko raznolikosti in visoki ravni stimulacijo na delovnem mestu.

Tudi pri svojem delu želijo biti neodvisni od drugih. Takrat Cikcak zaživi in ​​začne izpolnjevati svoj glavni namen – generirati nove ideje in metode dela. Cikcaki nikoli niso zadovoljni s tem, kako se stvari trenutno izvajajo ali kako so se delale v preteklosti. Cikcaki so osredotočeni na prihodnost in jih bolj zanimajo možnosti kot realnost. Svet idej je zanje tako resničen, kot je svet stvari za osnovne.

Precejšen del svojega življenja preživijo v tem idealnem svetu, od koder izvirajo lastnosti, kot so nepraktičnost, nerealnost in naivnost. Cik-cak je najbolj navdušen, najbolj vznemirljiv od vseh petih figur. Ko ima novo in zanimivo idejo, jo je pripravljen povedati celemu svetu! Cikcaki so neumorni pridigarji svojih idej in sposobni motivirati vse okoli sebe. Politike pa jim manjka: so nezadržni, zelo ekspresivni (»rezajo resnici v oči«), kar jim ob njihovi ekscentričnosti pogosto onemogoča uresničitev svojih idej. Poleg tega so močni v izdelavi konkretnih detajlov (brez katerih je materializacija ideje nemogoča) in niso preveč vztrajni pri pripeljevanju stvari do konca (saj z izgubo novosti se izgubi tudi zanimanje za idejo).

Življenjske vrednote: kreativnost, novost, tveganje, hitrost, samoizražanje.

Vloge: Ljubitelj šokantnih stvari. Umetnik. Ekstremno. Ekstremist. Vetrovni tip. Lomilec src.

"Močne" lastnosti: spontanost, kreativnost, pritisk, duhovitost, lahkotnost.

"Šibke" lastnosti: neobvladljivost, muhavost, nepredvidljivost, pomanjkanje zadržanosti, ekscentričnost, vzkipljivost, individualizem, nezanesljivost, lahkomiselnost in lahkomiselnost.

Primerni poklici. Ustvarjalec, umetnik, svobodni umetnik, zavarovalni agent ali komercialist »na obresti«.

Kako komunicirati s cikcakom. Moto: Trdnost, dobra volja, neskončna potrpežljivost. Na cikcak je skoraj nemogoče vplivati. Včasih deluje trik "v nasprotju" - ponudite nekaj cikcaku, da želi narediti nasprotno. Glavna stvar v tem primeru je, da se hitro strinjate z njim. Cikcak lahko privabite na svojo stran z občudovanjem njegovih idej, a to še vedno ne bo dolgo trajalo. Vedno morate biti pripravljeni na nenadne spremembe odločitve in teme pogovorov.

Vaja 6. "Dlan"

Namen: povečanje samospoštovanja, učenje študentov sposobnosti iskanja pozitivnih lastnosti v drugih ljudeh.

Na list papirja vsak udeleženec obkroži svojo dlan in znotraj obrisa zapiše lastnost, ki mu je pri sebi všeč. Listi se prenašajo po krogu, preostali udeleženci pa dodajajo lastnosti, ki so jim všeč pri lastniku dlani. Obrazci morajo biti podpisani. Ko se dlani vrnejo k svojemu lastniku, se vsi fantje zahvaljujejo drug drugemu. Na koncu se lahko pogovorite o doseženih rezultatih in vtisih o vadbi.

Zaključni del.

Vaja 7. "Izklesajte se"

Sliši se mirna glasba. Naloga je dana - vzemite kos plastelina tiste barve, ki vam je najbolj všeč, udobno se usedite, sprostite, zaprite oči. Danes ste se veliko naučili o sebi, odkrili nekaj novega, se dotaknili svojega Jaza. Občutite sebe, občutite svoje telo, prisluhnite svojim čustvom in občutkom, dajte svobodo svojim rokam, poskusite oblikovati podobo svojega Jaza. Naj vaše roke začnejo kipariti same od sebe, naj traja kolikor časa potrebujete. Sami boste občutili, ko boste dobili, kar potrebujete.

Ko slepite, preglejte svojo kreacijo. kako se počutiš Kako je ta figurica povezana z vami? Za kaj gre v tvojem življenju?

Zdaj preidemo na naslednjo stopnjo, če slika povzroči negativna čustva ali čustva. Negativnost je treba spremeniti v pozitivne občutke. Svojo kreacijo začnemo preoblikovati tako, da vzbuja pozitivna čustva. Pustite domišljiji prosto pot, če želite, dodajte drugo barvo, nekaj nalepite, glavno je, da figurica daje veselje in občutek zadovoljstva, da vam je všeč.

Ne pozabite, da glavna stvar v vaši figurici ni njen estetski in umetniški pomen, ampak njena vrednost je, da vam mora biti všeč in vzbuditi pozitivna čustva, super bo, če se boste smejali! Zato je ne ocenjujte s stališča umetnostnega kritika in je v nobenem primeru ne primerjajte z drugimi - ta figura je vaša, je edinstvena in to je njena prava lepota!

Držite te figure, to ste vi, to je vaša notranjost, občutite to, sanjajte, razmišljajte o dobrih stvareh, vložite vanj svoja pozitivna čustva. Postavite svoje delo na vidno mesto in v trenutkih žalosti le pridite in ga občudujte, napolnite pozitivno energijo.

Odsev.

kaj si se naučil Kaj vam je bilo všeč? Kaj bi radi spremenili v lekciji?

S katero rožo se lahko primerjaš?

Kateri kos pohištva si lahko predstavljate, da bi ga uporabljali?

Kakšnega pravljičnega junaka si lahko predstavljate?

S katero živaljo se družiš?

S katerim letnim časom se lahko primerjate?

Za katero glasbilo si lahko predstavljate, da ste?

Kakšna igrača bi lahko bil?

S katerim naravnim pojavom bi se lahko primerjali?

Če bi bili filmski lik, kakšen bi bili?

Če bi bili drevo, kakšno drevo bi bilo?

Če bi bili pijača, kaj bi bilo?

Če bi obstajalo prevozno sredstvo, kakšno bi bilo?

Če bi obstajala barva, katere barve bi bila?

S kakšnimi oblačili se poistovetite?

Če bi bili hrana, kakšna bi bili?

Programska opravila.

  • Študentom dati znanje o sestavnih delih človekovega notranjega sveta; o pojmu "Samoizobraževanje" in načinih za oblikovanje pozitivnih osebnih lastnosti. Utrjevanje znanja o pojmih: delavnost, samozavest, disciplina.
  • Oblikovanje spomina, pozornosti, razmišljanja različne vrste aktivnosti. Razvoj govora učencev z vključevanjem v izobraževalni dialog.
  • Gojenje želje po samoizobraževanju, oblikovanje najboljših človeških lastnosti v sebi.

1. Organizacijski trenutek.

2. Didaktična igra"Zapomni si." Pozorno glejte 5 sekund in se poskušajte spomniti.

Iz kakšnega materiala je hiša?

Koliko oken je v hiši?

Kateri letni čas je prikazan na sliki?

Je vhod v hišo na desni ali levi?

Označite imena dreves, ki so upodobljena na sliki.

Kako je razporejeno pohištvo v hiši?

Ali ljudje živijo skupaj v hiši?

Tako je tudi pri ljudeh. Previdno vzemite ogledalo in se poglejte vanj.

Zakaj urejeno?

Kaj lahko vidite?

To je vaš odsev ali z drugimi besedami vaš zunaj, vaš videz.

Zunanji jaz

(barva oči, barva las, videz)

Vidiš svoj zunanji jaz.

Ali lahko ogledalo odseva vaš notranji svet? (Ne). Torej ne moremo reči, ali ljudje v hiši živijo v harmoniji.

Kaj je notranji svet, notranje stanje človeka? Pod notranjim svetom razumemo občutke, razpoloženje, misli, človeške lastnosti.

Zunanje – jaz – notranje

Ta notranji svet je drugim neviden, zato je zelo težko razumeti sebe, svoje misli, spoznati svoja čustva in oceniti svoje vedenje. In da bi se bolje spoznali in razumeli, moramo preučiti sebe, svoje občutke, vedenje, lastnosti.

Poskusite poimenovati temo naše lekcije. Na tablo postavite znak »Spoznaj samega sebe«. Torej, tema naše lekcije je "Spoznaj samega sebe."

Danes se bomo zazrli v svoj notranji svet in preučevali svojo notranjost.

Zakaj je to potrebno? (postati boljši)

Zakaj morate postati boljši? Biti uspešen, torej človek, ki ima najboljše lastnosti, lahko v življenju doseže veliko. Če želite postati najboljši, morate nenehno delati na sebi, z drugimi besedami, sodelovati pri samoizobraževanju.

Samoizobraževanje.

Izobraževanje ni lahko, je pa mogoče.

3. Svojo notranjost bomo začeli raziskovati z obiskom trgovine. Kaj kupujemo v navadnih trgovinah?

Oprema, izdelki, stvari. Naša trgovina je nenavadna. Prodaja človeške kvalitete. Asortiman v trgovini je majhen. Zaloga izdelkov je omejena. Torej, v prodaji:

1. Samozavest. Kakšna kakovost je to, kako jo razumete?

2. Trdo delo. Prosimo izberite besedo z nasprotnim pomenom.

3.Disciplina. Izberite besede ali besedne zveze, ki so podobnega pomena (dobro vedenje, poslušnost).

Pomislite, kaj najbolj pogrešate, vendar ne pozabite, da so zaloge omejene in da prodajamo samo po kakovosti.

Pridi in kupi!

Kupili smo kvalitete, zdaj dvignite oranžne črte, tisti, ki so kupili samozavest. Črte modra tisti, ki so kupili trdo delo. Zelena barva tisti, ki so kupili disciplina.

Otroci v razredu najbolj potrebujejo tako kvaliteto kot...

Vsak od vas ima, tako kot jaz, tiste lastnosti, ki bi se jih radi znebili in vam preprečujejo, da bi postali boljši človek. Na mizah so lističi z imeni lastnosti. Preberite jih eno za drugo.

Pomen katere lastnosti vam ni jasen? Zapišite jih na poseben list, zdaj pa ga še bolj zmečkajte in vrzite v smeti. Od tega trenutka, verjemite mi, se boste za vedno znebili teh pomanjkljivosti.

Zaključek: Svojega Jaza smo začeli preučevati 1) z obiskom trgovine in nakupom manjkajoče kakovosti. 2) znebili ste se slabih lastnosti.

Zdaj pa nadaljujmo s spreminjanjem svoje notranjosti boljša stran.

Kako naj se počutimo ob novem kupljenem artiklu? (skrbeti, paziti nanjo). Tako je z notranjimi lastnostmi, na njih je treba delati, jih trenirati, podpirati, da postanejo tvoji sopotniki za vse življenje, saj jih je tako enostavno izgubiti.

Da vas zaupanje v vaše moči in sposobnosti spremlja naprej življenjska pot in vam prinesel srečo, morate narediti vajo "Verjemi vase". Vzemi ogledalo, poglej se in ponavljaj za menoj: »Želim postati drugačen. Bom takšen/takšen. Jaz se že spreminjam, že sem to, kar želim biti!«

Zakaj izvajamo to vajo?

Podpora ekipe, prijateljev in sošolcev je za vsakega od vas zelo pomembna. Igrajmo se igro "Potok". Stojte drug proti drugemu in oblikujte tok. Vsak od vas bo izmenično hodil ob potoku, človeka, ki gre ob potoku, morate podpirati, ga spodbujati s prijazno besedo, pohvalo, stiskom roke, trepljanjem po rami.

Kako igra pomaga?

Dvignite barvno lestvico za tiste, ki so kupili Diligence. Kako lahko to kakovost razvijamo in ohranjamo? Predlagam test "Lestvica marljivosti". Na voljo bodo 3 možnosti odgovora: a) vedno;

b) včasih;

c) nikoli.

Pripravljeni listi papirja in pisala.

1. Ali doma po jedi za seboj pospravite posodo?

2. Ali se po šoli preoblečeš v domača oblačila?

3. Ali pospravite svoja oblačila?

4. Ali ohranjate svoja oblačila čista?

5. Ste vedno pripravljeni opravljati delovne naloge?

6. Ali sami perete svoje majhne predmete?

7. Ali sami likate šolsko uniformo?

8. Ali pomagate staršem?

  • Vedno – 5 točk;
  • Včasih – 3 točke;
  • Nikoli - 0 točk.

Izračunajte skupno število točk. Lena pomaga Maximu. Visi lestev trdega dela. Vzemite flomaster in se podpišite s svojim imenom na stopnici, kjer ste glede na skupno število točk.

Zaključek. Tisti na najvišji ravni trdega dela morajo ohraniti to kakovost. Tisti, ki ste na sredini, še naprej delajte na sebi. Za tiste na spodnji ravni je treba začeti delati na samoizobraževanju trdega dela.

Zdaj pa preizkusimo vaše trdo delo v praksi. Igra je tekmovanje "To zmoremo" - kdo hitreje zaveže superge. Sodelujejo 4 osebe. Nagrada - certifikat "Mojster - zlate roke."

Zdaj pa tisti, ki ste pridobili disciplino, dvignite barvni trak.

Nekako sem pozabil, kaj je ta lastnost (vaše vedenje v določenih pogojih).

Zdaj bom preveril, kako poznate pravila obnašanja. Vsak v svoji skupini morate sestaviti pravila obnašanja v šoli, doma in na javnih mestih.

Kaj mislimo z javnim mestom? Delo v skupinah. Izgovarjanje pravil vsake skupine.

Bravo! Ta pravila bodo objavljena v učilnici. Sami ste jih naredili, upam, da se jih boste držali.

Bottom line. Kaj smo počeli v razredu?

1. Spoznali sestavine notranjega sveta.

2. Pridobljene pozitivne lastnosti.

3. Znebiti se negativnih lastnosti.

4. Iskali smo načine za razvoj lastnosti, kot so trdo delo, samozavest in disciplina.

Najpomembneje pa je, da si moraš za to, da postaneš boljši, res želeti in verjeti v to. Navsezadnje lahko le oseba s takšnimi lastnostmi doseže uspeh v življenju in izpolni svoje najbolj cenjene sanje.

Poslušanje pesmi Yu. Antonova "Verjemi v sanje."

Vsak član skupine je povabljen, da pove svoje ime, si izmisli drugo (ljubkovalno) in izrazi občutek ljubezni do sebe na neverbalni ravni (kretnje, intonacija, tember glasu).

"Samokritika." Vsak ima svojo lastno izvedbo o tem, kaj ga dela edinstvenega, neponovljivega in ga razlikuje od drugih. Ob tem se nehote postavlja vprašanje, ali ljudje okoli njega delijo svoje mnenje o sebi, ali ga drugi vidijo tako, kot se vidi sam. Ta vaja raziskuje to vprašanje. Udeleženci vzamejo liste papirja, jih podpišejo in razdelijo na tri navpične črte.

1. stolpec. »Kdo sem?« 10 besed-odgovorov se zapišejo na hitro, točno tako, kot vam pridejo na misel.

2. stolpec. "Kako bi na to vprašanje odgovorili tvoji starši in znanci?" (lahko izberete enega od njih).

3. stolpec. Nekdo iz skupine odgovori na isto vprašanje. Kdo točno, udeleženec določi sam.

Nato vsak vzame svoj list in primerja odgovore. Poudarja podobnosti med značilnostmi. Ugotovimo lahko prevladujočo linijo vedenja - ponavlja se v vseh treh značilnostih. Število tekem se šteje. Glede na število ujemanj lahko sklepamo o stopnji odprtosti osebe.

Pri razpravi bodite pozorni na dejstvo, da človekova odprtost v komunikaciji ne kaže vedno na njegovo osebno odprtost. Pogovorite se, kdaj je lažje komunicirati z osebo: kdaj je "odprt" ali "zaprt"?

3. Zapišite po vrsti 10 besed in besednih zvez, ki označujejo udeleženca. Te značilnosti razvrstite od najpomembnejših (1 točka) do najmanj pomembnih (10 točk). Analizirajte, kaj je relevantno pozitivne lastnosti, kaj je negativnih, koliko je nevtralnih (igranje vlog).

Določite 2 lastnosti, ki bi ju vaš prijatelj imel za vas najbolj značilne, in 2, ki ju ima za najmanj značilni. Se njegovo mnenje ujema z vašim? Prijatelja lahko povabite, da izpolni 10 točk z istim vzorcem. Primerjajte rezultate.

Izberite negativne lastne lastnosti in jih preoblikujte tako, da bodo pozitivne (imam malo prijateljev - prijateljujem z nekaj, a zvestimi in zanesljivimi ljudmi).

4. „Projektivno risanje»Vsak mora izpolniti 2 risbi: »Jaz sem, kar sem« in »Sem, kar želim biti.« Za dokončanje je na voljo 5 minut. Risbe niso podpisane. Tehnična stran risba ni pomembna.

Vse risbe so postavljene skupaj na sredino sobe. Naključno izberite enega. Postavite ga tako, da ga lahko vsi vidijo. Zdaj vsak po vrsti pove, kaj vidi na sliki – ne formalni opis, in njegove občutke ob risbi: kako se po njegovem mnenju vidi tisti, ki se je narisal, kaj bi rad pri sebi spremenil. Vsi po vrsti govorijo. V tem primeru se avtor risbe ne izjasni. Ko se vsi izrečejo, lahko poskusite ugotoviti, kdo je avtor risbe. Nato se avtor predstavi, pove, kaj je želel z risbo izraziti, in zabeleži črte, ki so mu bile najbolj všeč. Vse risbe so obravnavane na ta način.


Pri razpravi bodite pozorni na tiste, katerih interpretacije so bile všeč avtorjem risb.

5. »Inventura.« Navajeni smo misliti, da delo na sebi ali samoizboljševanje vključuje analizo napak in spopadanje z lastnimi. slabosti. Vendar pa obstaja en enako (če ne bolj) pomemben vidik dela na sebi. Leži v tem, da v sebi odkriješ prijatelja in pomočnika. Vsak od nas ima prednosti, vendar jih je odkriti v sebi včasih kar težko. Nekateri celo verjamejo, da nimajo nobenih lastnosti, ki bi jim lahko dobro služile. notranja podpora. Nenavadno je, da večina ljudi ne zna razmišljati o sebi na pozitiven način. Poskusimo. Vsak član skupine bo zelo na kratko spregovoril o sebi – o svojih prednostih, o tem, kaj ima rad, ceni, sprejema pri sebi, o tem, kaj mu daje samozavest in zaupanje vase v različnih situacijah.

Ni vam treba govoriti samo o pozitivne lastnosti ah karakter. Pomembno je opozoriti, kaj je ali je lahko oporišče v različni trenutkiživljenje. Ne omalovažujte svojih zaslug, govorite neposredno, brez premlevanja, brez "ampak", "če" itd.

Vajo izvajajo vsi po vrsti.

6. »Najboljše in najslabše.« Na list papirja zapišite 5 najprijetnejših dogodkov v svojem življenju, za vsako točko pa zapišite 5 neprijetnih dogodkov življenje; za vsako točko zapišite, zakaj za koga ali zaradi česa se je ta dogodek zgodil.

Pri razpravi o dobljenih rezultatih bodite pozorni na naslednje:

Katere dogodke smo si lažje zapomnili;

Kdo ga je povzročil več dogodkov (prijetnih, neprijetnih) od skupnega števila.

Naredi izračun. Skupno število dogodki - A. Dogodki, ki so se zgodili po moji zaslugi - X. Poiščite razmerje: (X:A) x 100%.

Dobljeno število je stopnja, do katere je vaše življenje odvisno od vaših želja, od vas samih. Med razpravo lahko razpravljate o stavkih, kot sta "ne morem" in "nočem". "Ne morem" - "kaj te ustavlja?" Bolje je, da to rešite na nekaterih konkreten primer, ki so ga predlagali udeleženci. Razpravlja se o problemu: obseg odgovornosti osebe za svoje življenje, učinkovitost komunikacije z drugimi ljudmi.

7. »Konflikt v prometu.« V učilnici sta postavljena dva stola, ki simulirata seznanjena sedeža v avtobusu, dva udeleženca gresta ven in tam prejmeta navodila od voditelja vstopil boš v avtobus, moraš se pogovoriti.« Tretji udeleženec v vaji zavzame eno od dveh seznanjenih mest, potem ko je prejel navodilo vodje: »To mesto boste izpraznili. čutite, da se želite osredotočiti na svoje. notranje stanje" Preostali udeleženci dobijo nalogo, da so opazovalci dogajanja na »avtobusu« in analizirajo dogajanje.

Incident analizirajo udeleženci v »cestnotransportnem« spopadu, nato pa gledalci. Vzorčna vprašanja za analizo.

Zakaj je on (ona) vseeno odstopil svoje mesto?

Ali ste kdaj želeli zapustiti ta prostor?

Opišite občutke, ki ste jih doživeli.

Katera metoda reševanja problema je bila najbolj uspešna?

Kaj točno je bil razlog za uspeh?

Delo v skupinah. Učenci so naključno razdeljeni v skupine po 3-5 ljudi. Če želite to narediti, lahko uporabite večbarvne kvadrate in različne simbole.

Vsaka skupina prejme nalogo: prikazati skeč "Konflikt v prometu" za 3-4 minute. Čas priprave je 3-5 minut.

Vzorčna vprašanja za analizo.

Kaj je bilo skupno vsem prizorom (v čem so si bili podobni)? Katere besede (intonacije) najpogosteje najdemo v podobne situacije? Kaj je po vašem mnenju povzročilo ta konflikt?

Cilji usposabljanja:

Pravilno komunicirajte drug z drugim;

Vzpostavite povratne informacije;

Razviti občutek odprtosti in zaupanja;

Pokažite spoštovanje do individualnosti drugih;

Ne razkrivajte zaupnih dejstev in informacij intimne narave.

Načrt usposabljanja

  1. Predstavitev vodje usposabljanja.
  2. Organizacijska vprašanja.
  3. Glavna pravila.
  4. Vključevanje udeležencev v delo.
  5. Glavni del.
  6. Odsev.

Vsak udeleženec napiše na svojo značko ime, s katerim želi, da ga kličejo člani skupine. Na prvi lekciji, potem ko se voditelj predstavi in ​​sprejme pravila dela, ne pozabite spremljati njihovega izvajanja. Po potrebi se pravila razdelijo vsakemu članu skupine.

Opomba udeležencu usposabljanja

  • Ne postavljajte se nad ali pod druge.
  • Iščite in ohranjajte samo dobro v sebi.
  • Ne vabite drugih k prostovoljstvu pri vajah.
  • Zelo pozorno poslušajte naloge.
  • Ne govorite predolgo ali prepogosto. Ne prekinjaj drugih.
  • Aktivno sodelujte pri vseh vajah, situacijah, igrah.
  • Ne popravljajte in ne sodite govorca.
  • Bodite kreativni in ustvarjalni.
  • Naučite se zaupati svojim notranji občutek ko morate ukrepati.
  • Bodite potrpežljivi in ​​vztrajni.
  • Priznajte svoje napake in jih poskušajte popraviti.
  • Ne zasmehujte in ne ponižujte drugih ali sebe.

Vaja "Pridevniki"

Vsak udeleženec si izbere pridevnik, ki ga pozitivno označuje. Pridevnik se mora začeti z isto črko kot ime udeleženca. Prvi udeleženec pove svoje ime v kombinaciji s pridevnikom (na primer vesela Valentina, ljubeča Larisa). Drugi najprej poimenuje prvega udeleženca, nato pa njegovo ime v kombinaciji s pridevnikom.

Tretji imenuje prva dva, nato imenuje sebe in tako naprej do zadnjega udeleženca, ki imenuje vse, ki sedijo v krogu in šele nato sebe. S to vajo se udeleženci takoj spomnijo drug drugega. Poleg tega vsak udeleženec, ki se imenuje pozitivno, označuje svoje pozitivne lastnosti, vstopi v ozračje pozitivna čustva in ga bo ustvaril sam.

Vaja "Katere lastnosti me pritegnejo pri prijateljih?" (nevihta možganov)

Bistvo vaje je, da vsak udeleženec poimenuje lastnosti, ki ga pri prijateljih privlačijo (seveda pozitivne lastnosti). Voditeljevi pomočniki na plakat ali tablo zapišejo vse lastnosti po njihovem vrstnem redu. Primer: pameten, iskren, zanesljiv, radodaren, pozoren, prijazen. spodoben, potrpežljiv, odziven, naraven, priznava svoje napake, pripravljen odpuščati, samospoštljiv, odgovoren, zaupljiv, moder, potrpežljiv, iznajdljiv, dobro izobražen, široko razgledan, zdrav, inteligenten, igriv -y, šarmanten itd. Ko je seznam sestavljen, vsi udeleženci izberejo tri najpomembnejše možnosti z njihovega vidika in svojo izbiro označijo na tabli. Tako bo rezultat slika skupinskih preferenc. Kakovost, ki je prejela največje število preferenc, se v skupini šteje za bolj spoštovano in prednostno, ostale so razvrščene po padajočem vrstnem redu. Vsak član skupine lahko primerja svojo izbiro s splošnimi preferencami skupine in po razumevanju situacije popravi svoje vedenje v skupini. Izpolnjevanje te vaje prispeva k nadaljnjemu oblikovanju toplega čustvenega ozračja v skupini, prepoznavanju skupinskih preferenc glede osebnostnih lastnosti. .

Vaja "Pozitivna predstavitev"

Ta vaja je logično povezana s prejšnjimi, saj uporablja njihov material. Udeleženci so razdeljeni v pare. Da bo izbira čim bolj poljubna, lahko uporabite naslednjo tehniko: udeleženci v naključni vrstni red razdelijo se karte, na katerih je zapisana ena od besed: grom, strela, Moskva, Kremelj, Volga, Rusija, Desdemona, Othello, ljubezen, Kupid, Ostržek, Malvina, pomlad, kapljice, dvoboj, Puškin itd. Po tem so povezani imetniki kartic skupna tema, sestavite pare. Vsak udeleženec lahko v 5 minutah pove svojemu partnerju, kako čudovit je, kakšne čudovite lastnosti ima in se pohvali s svojimi uspehi v različna področjaživljenje. To ni toliko pogovor, kot je aktivno poslušanje. Po zelo pozornem poslušanju partnerjeve zgodbe mora drugi udeleženec ponoviti, kar je slišal, kar se da natančno in podrobno, s čimer dokaže svoje spoštovanje in koncentracijo. Če kaj spregleda ali ni dovolj natančen, se ga da popraviti. Po tem je na vrsti drugi udeleženec.

Nato sta možni dve možnosti: združitev dveh sosednjih parov, da bi svoje partnerje po vrsti predstavili drugim udeležencem, ali pa partnerje v krogu predstavili vsem udeležencem treninga. Oseba se pogosto izogiba temu, da bi govorila dobro o sebi (sram in skromnost sta na poti). . V resničnem življenju pogosto sliši in pove kaj negativnega o sebi. Pojavi se nekakšno čustveno neravnovesje.

Vaja »Pozitivna predstavitev« ga pomaga vsaj delno odpraviti. Oseba, ki je prvič povedala nekaj dobrega o sebi, lahko začuti, da se v njem porajajo nova čustva. Ti pozitivni občutki mu bodo pomagali spremeniti svoje življenje na bolje, verjeti vase, podpirati sebe in tiste okoli sebe.

Informacije za razpravo (predstavitveno gradivo)

Pohvala je najučinkovitejše orodje, ki ga imate.

Kdor hvali druge, sam lažje doseže uspeh.

Vsak človek potrebuje priznanje, ljubezen, podporo in vedno nove spodbude.

Vsaka oseba, ne glede na stopnjo mentalne sposobnosti preraste v lastne oči ko ga hvalijo.

Pohvala je najučinkovitejše zdravilo za ljudi.

Pohvala je pozitivna sila, ki se množi sama od sebe.

Žeja po priznanju in spoštovanju je lahko potešena le s pohvalo.

Pohvala naj bo vedno primerna in primerna situaciji.

Pohvala mora biti iskrena, saj ni nič bolj grdega kot hinavščina.

Vaja "Delo v podskupinah"

Prva podskupina izvede vajo »Zgodba o treh«, so udeleženci usposabljanja razdeljeni v skupine po tri, od katerih vsaka dela na mestu v povprečju 3-4 minute. Skupni čas vadba je odvisna od števila trojk. En član tria igra vlogo pripovedovalca. Predstaviti mora enega od znane pravljice, ki ga določi vodja usposabljanja. Drugi udeleženec sedi na stolu obrnjen proti občinstvu. S tihim odpiranjem ust in mimiko posnema vlogo pripovedovalca. Roke ima za hrbtom, tako da v igri ne sodeluje. Vlogo "rok drugega udeleženca" igrajo roke tretjega. Da bi to naredil, poklekne tik za hrbet drugega in položi roke pod njegove pazduhe. Za gledalca se ustvari iluzija, da so te roke, ki gestikulirajo med zgodbo, roke pripovedovalca, ki sedi na stolu. Iluzija, da nekdo, ki sedi na stolu, pripoveduje pravljico z glasom prvega udeleženca in rokami tretjega udeleženca, je dokaz uspešnosti vaje. To je mogoče doseči s sposobnostjo sinhronega dela s partnerji in uporabo neverbalnih izraznih sredstev (gesta, mimika, intonacija) z gledališko svetlostjo.

Druga podskupina izvaja vajo izmišljanja rime za nedokončan stavek.

Krava je hodila po luni...

Sekirna juha je pripravljena ...

Psu je bil odtrgan rep...

Papalina je plavala v paradižniku...

Na klobuk mi je pristal kačji pastir...

Papigo smo vprašali...

Refleksija o opravljeni nalogi: vrsta domišljije, metode interakcije, tehnike ustvarjanja slik, možna uporaba podobne naloge pri delu z otroki.

Tretja podskupina izvaja vajo »Oživljanje«. Udeleženci so vabljeni, da z obrazno mimiko in pantomimo nenehno »oživljajo« znane reprodukcije ruskih umetnikov. Pozornost je usmerjena na dejstvo, da morajo biti uporabljena izrazna sredstva tako prepričljiva, da drugi ta dela prepoznajo.

Refleksija: razprava o uporabljenih sredstvih in metodah ustvarjanja podob.

Četrta podskupina izvaja vajo "Okrajšava"

Moderator povabi udeležence podskupine, da v celoti preberejo niz okrajšav: RF, ZN, MDOU, UO, ZSSR, Južna Afrika, FSB. Po dešifriranju običajnih okrajšav udeležence prosimo, da sestavijo (in razvozlajo) svoje okrajšave, katerih tematika naj se nanaša na izobraževanje.

Peta podskupina. Naloga "Ustvarjanje filma" (4-5 min).

Ekipa je povabljena, da “posname in pokaže” kratek film (največ 3 minute) iz življenja vrtec. Učitelji sami izberejo zaplet (na primer: priprava na matinejo, vodenje utrjevanja, priprava na odprto lekcijo).

Refleksija: poleg razvoja pozornosti, spomina in sposobnosti timskega dela ta igra razvija tudi ilustrativni govor, hitrost reakcije in natančnost vizualnih ocen. V prihodnosti se lahko uporablja pri delu z otroki starejše predšolske starosti.

Polnjenje pozitivnega mišljenja “Danes”(po V.V. Tkacheva)

Vsako jutro izgovorite to besedilo. Spodbudi k dejanjem. Govorite si spodbudne besede. Pomislite na pogum in srečo, moč in mir. Vso srečo!

  1. Točno danes Imel bom miren dan in bom srečen. Sreča je notranje stanje vsakega človeka. Sreča ni odvisna od zunanjih okoliščin. Moja sreča je v meni. Vsak človek je tako srečen, kot si želi biti.
  2. Točno danes Vključil se bom v življenje, ki me obdaja in ga ne bom poskušal prilagoditi svojim željam. Svojega otroka, svojo družino, svoje delo in okoliščine svojega življenja bom sprejela takšne, kot so, in se jim bom skušala popolnoma ujemati.
  3. Točno danes Poskrbel bom za svoje zdravje. Delala bom vaje, skrbela za svoje telo in se izogibala nezdravim navadam in mislim.
  4. Točno danes Pozoren bom na svoj splošni razvoj. Poskrbel bom za to uporabna stvar. Ne bom len in bom poskrbel za delo.
  5. Točno danes Nadaljeval bom s svojim moralnim samoizboljševanjem. Otroku, družini in sebi bom koristen in potreben.
  6. Točno danes Prijazen bom do vseh. Videti bom najbolje, bom prijazen in velikodušen s pohvalami. Ne bom iskal napak pri ljudeh in jih poskušal popraviti.
  7. Točno danesŽivel bom z današnjimi težavami. Ne bom se trudil

rešiti vse težave naenkrat.

8.Točno danes Začrtal bom program svojih zadev, ki ga želim uresničiti. Ta program me bo rešil naglice in neodločnosti, tudi če mu ne morem natančno slediti.

  1. Točno danes Pol ure bom preživel v miru in samoti, popolnoma sproščen.
  2. Točno danes Ne bom se bal življenja in lastne sreče. Ljubil bom in verjel, da me imajo tisti, ki jih ljubim, ljubijo in verjamejo.

Če želite razviti miselnost, ki vam bo prinesla mir in srečo, upoštevajte ta pravila:

  • razmišljaj in se obnašaj veselo in počutil se boš veselo;
  • nikoli ne razmišljaj o tistih ljudeh, ki so ti neprijetni. Ne spominjajte se dogodkov, ki so vam neprijetni;
  • edini način, da najdeš srečo, je, da ne čakaš na hvaležnost, ampak da delaš dobro zaradi lastnega veselja;
  • ne posnemaj drugih. Poiščite sebe in bodite to, kar ste.

telovadba. "Razmišljanje o rezultatih lekcije"

Skupina razpravlja naslednja vprašanja: »Kaj si si pri učni uri najbolj zapomnil oziroma ti je bilo všeč?«, »Kaj novega je vsak udeleženec usposabljanja »odnesel« od učne ure?«, »Ali je bilo možno, da se ti je med učno uro kdo odprl z nova stran?«, »Ali se je vaš ustvarjalni potencial med poukom razkril in v kolikšni meri? Če ne, kaj je potem to preprečilo?«, »Kaj iz usposabljanja lahko prenesemo v delo z otroki?«

Cilj: Razvoj potenciala učencev v komunikacijskem procesu, izboljšanje komunikacijskih veščin, potrebnih za skupno intelektualno dejavnost. Oblikovanje ključnih kompetenc (vrednostna in pomenska orientacija v svetu, državljanstvo, samoizpopolnjevanje,

samorazvoj, komunikacija, socialna interakcija; kognitivna dejavnost, kompetenca dejavnosti; informacijska tehnologija.)

Raziskovanje vaših osebnih lastnosti, vaših .

Izboljšanje medosebnih veščin.

Razvijanje refleksivnih zmožnosti in veščin študentov pri dajanju in sprejemanju povratnih informacij.

Prenos:

Predogled:

Če želite uporabljati predogled predstavitev, ustvarite Google Račun in se prijavite vanj: https://accounts.google.com


Podnapisi diapozitivov:

Predogled:

Občinski izobraževalna ustanova

«Povprečje izobraževalna šola Vas Znamensky, okrožje Ivanteevsky, regija Saratov"

Delavnica z elementi usposabljanja

"SPOZNAJ SEBE"

socialna pedagoginja-psihologinja

Ternovenko V.N.

Tema: "Spoznaj samega sebe"

Cilj: Razvoj potenciala učencev v komunikacijskem procesu, izboljšanje komunikacijskih veščin, potrebnih za skupno intelektualno dejavnost. Oblikovanje ključnih kompetenc (vrednostna in pomenska orientacija v svetu, državljanstvo, samoizpopolnjevanje,

samorazvoj, komunikacija, socialna interakcija; kognitivna aktivnost, dejavnostna kompetenca; informacijska tehnologija.)

Naloge:

Raziskovanje vaših osebnih lastnosti, vašihintelektualne sposobnosti.

Izboljšanje medosebnih veščin.

Razvijanje refleksivnih zmožnosti in veščin študentov pri dajanju in sprejemanju povratnih informacij.

Oblika izvedbe: delavnica z elementi usposabljanja.

Pripravljalna dela: uporaba TCO (predstavitev), obrazci, magnetofon, barve, plakat, urnik, obrazci z imeni, darila.

Napredek lekcije

  1. pozdravljena Vesel sem, da te vidim v naši lekciji. Vidite, da je naša dejavnost malo nenavadna. In to bo potekalo v obliki iger, psihogimnastičnih vaj, testiranj in diskusij.

Naša lekcija je namenjena spoznavanju samega sebe, raziskovanju in razvoju osebnih lastnosti osebe, razvoju vaših refleksivnih sposobnosti.

Za človeka ni nič bolj zanimivega od ljudi /V.Humbolt/.

In čuti do svoje osebnosti povečano zanimanje. kdo sem Kaj sem jaz - zastavljamo si vprašanje, zakaj, za koga in za kaj sem na tem svetu, kaj lahko storim, česa sem sposoben, kako se spremeniti? Takšna vprašanja se vse pogosteje porajajo v naših glavah.

1. Vaja "Barvno slikanje"(2 min) (Razvoj kompetenc za samorazvoj, samoizpopolnjevanje, osebna refleksija)

In današnje samospoznavanje bomo začeli z vajo

"Barvno slikanje". Za določitev trenutnega čustvenega stanja morate uporabiti barvo.

S to barvno matrico izpolnite tabelo. Poleg svojega imena postavite krogec ustrezne barve.

Spodbudni material.

barva

Simbol razpoloženja

rdeča (k)

Navdušen, aktiven

oranžna(o)

Veselo, toplo

Rumena (w)

Svetloba. prijetno.

Zelena (h)

Mirno, uravnoteženo

modra(c)

Žalostno, žalostno

vijolična(f)

Zaskrbljen, nezadovoljen

Črna (h)

Dolgočasno, dekadentno

Bela (b)

Težko je reči.

Rezultate bosta obdelala dva strokovnjaka.

  1. - kaj je osebne lastnosti? (2 min)(Razvoj komunikacijske kompetence)

To so pogledi, prepričanja in značajske lastnosti, ki odražajo človekov odnos do življenja in vplivajo na njegovo obnašanje v družbi.

Na primer, če ste oseba močna volja, to je tvoja značajska lastnost. Če imate lastno mnenje, in vedno ravnate pošteno in etično – to je vaš življenjski slog.

Kaj so osebne lastnosti?

3. Ekspertni rezultati.

Poslušajmo naše strokovnjake, kakšno je trenutno čustveno stanje v naši skupini.

4 . Veste, da začnete komunicirati s človekom, ga morate spoznati.

2 Vaja "Spoznajmo se"(5 min) (Razvoj kompetenc v kognitivni dejavnosti, samoizpopolnjevanje, kompetenca dejavnosti).

Pred vami so uvodni obrazci.

Razprava o obrazcih za odgovore.

Preberite vizitke svojih prijateljev. Zdaj popolnoma razumete, katere osebne lastnosti želite razviti pri sebi./ Razprava. /

3. Eksperiment "Moja samozavest"«(Kompetence regulacije, vrednostno-pomenska orientacija v svetu)

Nihče ne ve toliko slabega o nas kot mi sami,

In nihče o nas ne misli tako dobro kot mi sami.

Ali poznate svoje prednosti in slabosti.

Ali menite, da imate več pozitivnih ali negativnih lastnosti?

Pozorno preberite besede v okvirčkih,

Označevanje določenih značajskih lastnosti.

Izpolnite tabelo tako, da v prvi stolpec vpišete lastnosti, ki označujejo idealno osebo, v drugega pa tiste lastnosti, ki idealna oseba ne bi smel imeti.

Obdelava rezultatov.

Obdelava rezultatov in zaključki:

K "1" - podcenjen,

K "0,5" - normalno

Razprava o testiranju.

Naredimo zaključke: kaj je pokazalo testiranje?

/Testiranje je pokazalo, da so v naši skupini ljudje tako z visoko kot z nizko samopodobo/.

Ljudje z nizko samopodobo ponavadi dvomijo vase, jemljejo komentarje osebno, skrbijo in skrbijo zaradi nepomembnih razlogov. Takšni ljudje so največkrat negotovi vase in se težko odločajo. Ko se primerjajo z drugimi, v sebi vidijo več pomanjkljivosti kot prednosti.

Če ste odgovorili iskreno in se vaš idealni "jaz" ne razlikuje veliko od vašega "jaz", potem imate napihnjeno samospoštovanje, torej so takšni ljudje prepričani v svojo nezmotljivost in je zelo težko komunicirati z njimi. način, na katerega niso pripravljeni »poslišati drugih«.

Življenje ni tako. kar se nam dogaja je to. Kaj lahko naredimo s tem? Namesto da bi sprejeli življenje takšno kot je, zakaj ne bi začeli živeti tako, kot želite. Začnite z nečim majhnim, a glavna stvar je, da spremenite svoj odnos do sebe.

Spremembo pa bomo začeli s fizičnim stanjem.

4. Vaja "Ohranjanje moči."(kompetence za zdravstveno nego)

Mirno, počasi izdihnite, stisnite prste v pest s prsti upognjenimi navznoter. palec. Nato sprostite pest in vdihnite. To ponovite 5-krat, z zaprte oči, vstanite in izdihnite, rahlo stresite roke, sprostite vso napetost.

Kako si se počutil?

5. Vaja »Znajte odgovoriti z NE«(Kompetence: varčevanje z zdravjem, socialna interakcija, aktivnost, državljanstvo, kognitivna dejavnost)

Razbiti se morate v skupine. In da bi odigrali te situacije, morajo nekateri prepričati druge, da se strinjajo. In drugi morajo zavrniti.

1.situacija

2.situacija

3. Situacija

Poteka razprava.

Komu je bilo to težko narediti in zakaj?

Kdo od fantov je bil bolj samozavesten vase, zakaj tako mislite?

Kdo ni bil prepričan? Kako se je to pokazalo?

Kdo je bil agresiven? Kako se je manifestirala.

Kako se počutite zaradi teh treh lastnosti?/ Zaupanje - povzroča občutek zanesljivosti. Agresija-zavračanje; negotovost - škoda / . V psihologiji obstaja algoritem dveh "OO", Optimalna zavrnitev (jaz-sporočilo, + zavrnitev + argument + protiponudba) Na primer: vesel sem, da ste me povabili na zabavo, vendar ne morem iti, ker. Moram izpolniti mamino prošnjo, naj pridem naslednjič.

6 Vaja "Kompliment" (Sposobnost socialne interakcije, komunikacije)

Sposobnost videnja in razvoja v sebi močna točka možno le v prijateljskih odnosih. In zdaj bomo poskušali preizkusiti, koliko dobrega vidite drug v drugem.

Pozorno poglejte prijatelja, ki sedi zraven vas, in povejte, katera značajska lastnost ali navada vam je všeč pri tej osebi, hkrati podarite darilo z željo, če obstaja, oseba, ki sedi, pa naj se vam zahvali in tako naprej krog.

7. Oblikovalska risba (Kompetence vrednostno-pomenske orientacije v svetu, samospoznavanje. samoizpopolnjevanje)

Pred vami je plakat, s pomočjo barve in čopiča morate tiho izraziti svoje čustveno stanje z risanjem slike. Nato pridete gor in s strokovnjaki označite svoje stanje z barvnimi žetoni.

7. Razmislek.

To je konec naše lekcije.

Povejte nam o svojih vtisih (vam je bila lekcija všeč?)

Katero delo vam je bilo najbolj všeč, zakaj, ravno ta trenutek?

V čem je bila težava?

Kaj novega ste odkrili?

Kako se zdaj počutiš? Kakšni občutki te navdajajo?

(Če ste utrujeni, potem se niste odprli, če se počutite dobro, vam je ena lekcija dovolj, vse je odvisno od vaše želje po spoznavanju samega sebe)

Hvala za delo! Če želite spoznati svet, morate najprej spoznati sebe, pojdite in bodite srečni!

Prijava na usposabljanje.

  1. Delo za strokovnjake.

Vaja "Barvno slikanje"

Obdelava rezultatov. Vsak barvni indikator ima svojo digitalno oznako:

Rdeča – +3; oranžna-+2; rumena-+1; zelena-0; modra - minus 1; vijolična -minus2; črna – minus 3, bela ni sprejeta v izračunih. Urnik se gradi čustveno stanje. Na začetku pouka in na koncu pouka.

Priloga št. 2

Izpolni tabelo tako, da v prvi stolpec vpišeš lastnosti, ki so značilne za idealnega človeka, v drugega pa tiste lastnosti, ki jih idealen človek ne bi smel imeti.

Iz prvega in drugega stolpca izberi in označi tiste značajske lastnosti, za katere misliš, da jih imaš.

Obdelava rezultatov.

Iz prvega in drugega stolpca izberi in označi tiste značajske lastnosti, za katere misliš, da jih imaš.

Število pozitivnih lastnosti, ki ste si jih dali, delite s številom besed v stolpcu št.

Če je rezultat blizu "ena", se najverjetneje precenjujete.

Če je rezultat blizu ničle, je to dokaz podcenjevanja in povečane samokritičnosti.

Če je rezultat blizu "0,5", lahko sklepate, da imate normalno samopodobo.

Primerjaj podobno negativne lastnosti s stolpcem številka 2.

Rezultat blizu "0" je napihnjena samozavest,

K "1" - podcenjen, -k "0,5" - normalno

Vaja "Znajte odgovoriti z "Ne"

1.situacija .Predlagajo ti, da pobegneš iz razreda in greš ven s prijatelji, a ti imaš druge načrte.

2.situacija Prijatelji vas prosijo, da pijete pivo in jih podprete.

3. Situacija . Ljudje, ki jih ne poznate, vas prosijo, da jim pokažete pot, vas vabijo, da vstopite v avto, nočete biti nevljudni, a vas je strah.




Vam je bil članek všeč? Delite s prijatelji!