Үлгэрийн навч, үндэс. Крыловын "Навч ба үндэс" үлгэр


Хичээлийн сэдэв: М.М.Пришвиний "Нарны агуулах" үлгэрийн "Мөнхийн хайрын үнэн".

Хичээлийн зорилго:

Текстийг жишээ болгон ашиглах урлагийн бүтээлбайгалийн эрхэм чанар, мэргэн ухаан нь хүний ​​амьдралаас салшгүй гэдгийг тогтооно.

Үндсэн үгийн утгыг олж мэдээрэй философийн асуудал: "Үнэн бол хайрын төлөөх хүмүүсийн мөнхийн хатуу тэмцлийн үнэн юм."

Урлагийн бүтээлийн текстийн жишээг ашиглан түүний бэлгэдлийг харуул.

Ажлын гол санааг тодорхойлж, томъёол.

Хичээлийн төрөл. Хичээлийн дүн шинжилгээ уран зохиолын ажил. Маягт нь эвристик харилцан яриа юм.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:

Компьютерийн танилцуулга "М.М. Пришвиний "Нарны агуулах" үлгэр.

П.И. Чайковский "Улирал" ("Дөрөвдүгээр сар");

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Зорилго тогтоох.

Slide 1. Залуус аа, өнөөдөр хичээл дээр бид хийх ёстой ноцтой ажил. Та бид хоёр М.М.Пришвиний бүтээлээрээ уншигчдад үлдээсэн гэрээслэлтэй танилцах нэр төрийн хэрэг байсан. Үүнээс эшлэлийг сонсоно уу:

Слайд 2. "Бидний жирийн үлгэрийн агуулга бол хүний ​​баатрын муу ёрын төлөөлөгчтэй хийсэн тэмцэл юм (Иван Царевич Могой Горынычтай). Тэмцлийн төгсгөлд гарцаагүй ялалт байх ёстой бөгөөд энэ утгаараа үлгэр бол сайн мууг ялах гэсэн бүх нийтийн итгэлийн илэрхийлэл юм. Энэ итгэлээр би урт удаан аялалаа алхлаа уран зохиолын зам, энэ итгэлээрээ би үүнийг дуусгаж, залуу анд нөхөд, нөхдөдөө өв болгон үлдээнэ гэж найдаж байна."

Зохиолч бидэнд юуг өвлөн үлдээнэ гэж найдаж байсан бэ?

^ Сайн мууг ялна гэдэгт би итгэдэг.

Сайн зарчим мууг ялахад юу тусалдаг вэ?

Нөхөрлөл, дэмжлэг, найз нөхдийн тусламж, хайр.

Пришвин энэ итгэлийг "Нарны агуулах" үлгэрээр дамжуулан бидэнд хүргэх хүслээ биелүүлж чадсан уу?

^ Амжилттай байсан, тэнд сайн мууг ялсан, бүх зүйл сайхан дууссан.

Гэхдээ түүний Пришвиний үлгэрт Могой Горынич ч, зоригтой Иван Царевич ч байдаггүй. Сайн сайхан ялсан гэдгийг бид яаж ойлгох вэ? Үүнийг ойлгохын тулд би өнөөдөр та бүхнийг зүгээр нэг уншигч биш байхыг урьж байна. Та бид хоёр судлаач, хуульч болно. Бидний даалгавар бол өмнөх шинжилгээний бүх дүгнэлтийг нэгтгэн дүгнэж, уг бүтээлээс уншигчид, хойч үеийнхэнд зориулсан далд гэрээслэлийг олох явдал юм.

Үүний тулд бид шаргуу ажиллах хэрэгтэй болно. Судлаачийн даалгавар бол энэ далд хүсэл зоригийг олох явдал юм. Хуульчийн үүрэг бол үүнийг боловсруулж, хэрэгжилтэд нь хяналт тавих явдал юм.

Слайд 3. "Эцсийн эцэст найз нар аа, би байгалийн тухай бичдэг, гэхдээ би зөвхөн хүмүүсийн тухай боддог" гэсэн зохиолчийн үгс нь бидний хувьд санаа байх болно.

Слайд 4. Та бид хоёр уг бүтээлийг уншиж, бүтэц зохион байгуулалтыг нь олж, дүрийнх нь талаар ярилцав. Тэдний аль нь сайн, аль нь мууг төлөөлж, сайн зарчмын ялалт мууг ялсан эсэх, энэ ялалтын утга учир юу болохыг ойлгохын тулд өнөөдөр бид бүгдийг нь хатуу шинжилгээнд хамруулна. Энэ нь биднийг Пришвиний нууцыг тайлахад ойртуулах ёстой.

^III. Ажлын дүн шинжилгээ.

1. - Тэд Пришвиний үлгэрийн баатрууд хэн байсан бэ?

Настя, Митраша, тэдний эцэг эх, Антипих, нохой өвс, хандгай, могой, хар бахь, нарс гацуур, чоно, саарал газрын эзэн, бөжин...

Слайд 5. - Бид яагаад энэ жагсаалтад ургамал, амьтдыг оруулсан бэ?

Тэд бүгд үйл явдлын оролцогчид, үлгэрийн баатрууд юм. Олон хүнд нэр өгсөн.

Хувь хүний ​​дүр төрх. Слайд 6.

Ямар төрлийн бүтээлд ургамал, амьтад хүмүүстэй зэрэгцэн ажилладаг вэ?

^ Үлгэрт.

Бүтээлд юу үүнийг үнэн болгодог вэ?

Тодорхой үйл ажиллагааны газрын заалт, дээр түүхэн цаг. Слайд 7.

Тиймээс үлгэрийн байгаль нь арын дэвсгэр биш байсан зан чанар, ажлын баатар. Энэ нь хүмүүстэй хэрхэн харьцаж, хэрхэн тусалдаг, магадгүй тэдэнд хэрхэн хор хөнөөл учруулж байгааг харцгаая. Үүнийг хийхийн тулд бид Настя, Митраша нартай хамт чихэрлэг, исгэлэн цангис жимсний ой руу явах болно. П.И.Чайковскийн хөгжим, чимэглэл, түүнчлэн уран сайхны тайлбарМ.Пришвинийн байгаль. Слайд 8. ("Дөрөвдүгээр сар" жүжгийг тоглодог; хөгжмийн дэвсгэр дээр хүүхдүүд байгалийг дүрсэлсэн "Нарны агуулах" киноны хэсгээс уншдаг).

Пришвин түүхэндээ байгалийн зохицол, баяр баясгаланг төдийгүй амьдралын төлөөх тэмцлийг харуулдаг. Энэ нь аль ангиудад харагддаг вэ?

^ Гацуур, нарсны түүх, туулайн үнэг агнадаг.

Слайд 9. - Та нар юу гэж бодож байна вэ, Настя, Митраша хоёрын хэрүүл яагаад өмнө нь нарс, гацуур модны тухай өгүүлдэг вэ?

Байгаль бол хүний ​​амьдралаас салшгүй холбоотой. Тэр ухаантай. Дэлхий дээр байгаа бүх зүйлийн хооронд салшгүй холбоотой байдаг ойр холболт. М.Пришвин бидэнд яг ингэж хэлэхийг хүссэн юм. Байгаль хүүхдүүдэд анхааруулж байна.

Зохиогчийн энэ санааг өөр ямар ангиуд баталж байна вэ?

^ Хүүхдүүдийн хэрүүлийн өмнө хар хэрээ хоёрын хэрүүл болдог. Саарал гуниг нь хүмүүсийг нарнаас хамгаалдаг.

Эдгээр дүрүүд хүмүүст ямар санагддаг вэ? Тэд ямар гарал үүслийг төлөөлдөг вэ?

Одоо хүүхдүүд рүүгээ буцаж орцгооё. Тэдний хоорондох хэрүүл хаанаас эхэлсэн бэ?

^ Худалдах чулуун дээр.

Өөр ямар бүтээлийн баатрууд том чулууны дэргэд зогсдогийг санаж байна уу?

Үлгэрт. Чулуун дээр: Баруун тийш явбал аз жаргал, зүүн тийш явбал үхлийг олно гэж бичсэн байдаг.

2. - Тийм шүү. Гайхамшигтай болон ойролцоо ийм чулуун ойролцоо баатарлаг баатруудЗам сонгох асуудал гарч ирдэг. Үүнтэй ижил асуудал манай баатруудад тулгарсан.

Слайд 10. - Настя ямар замаар явсан бэ?

Охин бүх хүмүүсийн явдаг өргөн, зодуулж байсан замаар алхав.

Энэ нь охиныг хэрхэн тодорхойлдог вэ?

^ Тэр ухаалаг, болгоомжтой, эрсдэлд орохыг хүсдэггүй.

Палестин охин хэрхэн биеэ авч явдаг вэ, хэн үүнийг гэрчлэх вэ?

Палестинд нэг удаа Настя дүүгээ мартжээ. Охин толгойгоо өргөлгүй мөлхөж цангис жимс түүв. Тэр шуналдаа автсан. Тэр бүр өөрийгөө мартсан. Үүнийг хандгай, могой хоёр гэрчилжээ.

Слайд 11. - Пришвин яагаад Настяг хандгайтай зүйрлэсэн бэ?

Хандгай бол асар том амьтан юм. Тэрээр багахан зүйлд сэтгэл хангалуун байдаг: хөвд, модны холтос, мөчрүүдийг цуглуулдаг. Бяцхан охин Настя аль болох олон цангис жимс цуглуулахыг хүсчээ. Тэр шуналдаа автсан. Зохиогч хүн төрөлхтний шуналын ач холбогдол багатайг онцлон харуулахын тулд тодосгогч аргыг ашигласан.

Палестинд бид өөр юу харж байна вэ?

^ Палестин эмэгтэйн дээр хожуул байсан бөгөөд дээр нь могой хэвтэж байв.

Настягийн зан байдал, энэ хуучин хожуулын амьдралын хэв маягийг харьцуулж үзье.

Настя цангис жимсийг өөртөө цуглуулж, хожуул нь хаврын дулааныг цуглуулж, бусдад бэлэглэдэг. Эсрэг үзэл баримтлалыг авч байна.

Могой хожуул дээр гардаг нь санамсаргүй тохиолдол гэж та бодож байна уу?

^ Үгүй. Настя өөрөө могой, амьтан шиг харагддаг. Тэр өөрийгөө могойн дотор харав. Тэр ичиж байгаагаа мэдэрсэн.

Охиныг хүн гэдгийг ойлгуулахад хэн тусалдаг вэ?

Хандгай, хожуул. Нэг үгээр бол байгаль. Эхэндээ хандгай охиныг тоодоггүй, дараа нь тэр жигшил харцаар харж, хожуул нь өгөөмөр байдлын үлгэр жишээ үзүүлдэг. Гэвч юу ч тус болохгүй бол байгаль нь Настяг өөрийн тусгалтай мэт могойтой тулгарав.

Энэ ангид байгаль нь хүнийг цол хэргэмдээ зохистой байлгахад хэрхэн тусалдаг болохыг бид харж байна. Слайд 12. Эдгээр дүрүүдийн шинж чанарыг тодорхойлъё: тэд сайн эсвэл мууг илэрхийлдэг үү?

3. - Одоо Митраш ​​юу хийдгийг харцгаая? Тэр ямар замаар явсан бэ? Слайд 13.

Нарийн зам дагуу.

Митрашаг урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй замд оруулсан зүйл юу вэ? Зохиолч хүүг хэрхэн зурдаг вэ?

Митраш ​​ямар ч үнээр хамаагүй Палестин эмэгтэйг олохыг хүссэн. Пришвин хүүг зоригтой, айдасгүй, туршлагатай ойчин гэж зуржээ. Тэр үл мэдэгдэх зүйлээс айдаггүй. Гэхдээ тэр үед тэр зөрүүд, өөртөө итгэлтэй байдаг.

М.Пришвин түүнийг “бяцхан хүн” гэж нэрлэдэг. Тэрээр хүүг, түүний эр зориг, шийдэмгий байдал, мэдлэг, луужин ашиглах чадварыг биширдэг. Үүний зэрэгцээ тэрээр Митрашийг Сохор Йеланд хүргэсэн зөрүүд зандаа харамсаж байна.

Сохор Элани руу явах замд Митрашаг хэн, юу дагалддаг вэ? Манай хүснэгтэд эдгээр тэмдэгтүүдийн байршлыг тодорхойл.

Ашиг хүлээж буй хэрээ, гэхдээ нэгэн зэрэг аюулын талаар сэрэмжлүүлдэг; шиг харагддаг хуучин зул сарын гацуур мод муу шуламууд, гэхдээ намаг руу орох замыг хаах; хүний ​​замыг заадаг цагаан өвс.

Слайд 14. - Митраш ​​яагаад Сохор Йеланд очсон бэ?

Тэрээр байгалийн шинж тэмдгийг олж хараагүй бөгөөд зөвхөн өөртөө найдаж, зөрүүд зан гаргаж, өөр хүний ​​туршлагыг харгалзан үздэггүй байв.

Хүүг намагнаас хэн авардаг вэ?

^ Хүүг Травка аварчээ. Слайд 15.

4. - Өвсний тухай бидний мэддэг бүх зүйлийг санаарай. Энэ нь ямар зарчмыг илэрхийлж байна: сайн эсвэл муу?

Энэ бол Антипихийн нохой байв. Өвс нь хүнд зориулагдсан, тэр бол түүний эзэн, найз юм.

Зохиолчийн илэрхийлэл юу гэсэн үг вэ: "Одоо Травка бусад хүмүүсийн адил хэрэгтэй байсан зэрлэг араатан, өөрийнхөө төлөө амьдар" гэж үү?

Ганцаараа үлдсэн нохой одоо өөрийнхөөх болжээ. Тэр өөрийнхөө төлөө туулай хөөж, өөртөө хоол хайж байв. Удаан хугацааны туршӨвс Антипичийн төлөө амьдарч, түүнтэй хамт ан хийж, түүнд үнэнчээр үйлчилсэн. Антипих нас барсан боловч нохой нь амьдарч, хөгшин эрийг агнах хэвээр байна. Туулайг дарсны дараа Грасс анчин ирж олзоо авахыг тэвчээртэй хүлээв.

Грасс бүх хүмүүсийг ямар хоёр бүлэгт хуваасан бэ?

^ Грасс хүмүүсийг Антипих ба Антипихийн дайсан гэсэн 2 ангилалд хуваасан.

Тэр ямар үндэслэлээр хүмүүсийг хоёр бүлэгт хуваадаг вэ? Хүнд Грассын хувьд юу чухал вэ?

Сайхан сэтгэл, халамж, өгөөмөр сэтгэл чухал. Травка эдгээр чанарыг олж хардаг хүн бол Антипичи юм. Үлдсэн хэсэг нь Антипихийн дайснууд юм.

Травкагийн хэлснээр "Антипихийн дайснууд" гэж хэн бэ?

^ Эдгээр нь муу, хувиа хичээсэн хүмүүс юм.

Нохой Митрашийг Антипих гэдгийг шууд таньсан уу?

Үгүй ээ, тэр даруй биш. Зөвхөн түүний нэрийг сонссоны дараа нохой түүний өмнө хэн байгааг эргэлзэхээ больжээ. Тэр бас хүүгийн нүд гялбаж байхыг харсан боловч өмнө нь тэд уйтгартай, үхсэн байв.

Нохой яагаад Митраша руу зогсолтоор мөлхдөг вэ?

^ Грасс хүүгийн үгнээс үнэнч бус байдлыг мэдэрсэн.

Би Антипихийн хэлснээр тийм ч цэвэр биш юм гэж сэжиглэв.

Тэр яагаад эргэлзэж, зугтаагүй, харин үргэлжлүүлэн мөлхөв?

^ Грасс үүнийг Антипич гэж найдаж байсан тул түүнд шинэ эзэн олж, хэн нэгэнд үйлчлэх шаардлагатай байв.

Үлгэрт өвс юуг төлөөлдөг вэ? Энэ нь юуны бэлгэдэл вэ?

Өвс бол үнэнч, чин бишрэл, халамжийн бэлэг тэмдэг юм.

5. Слайд 16. - Залуус аа, Антипич, Травка нарыг дүрсэлсэн үлгэрийн янз бүрийн зураачдын зургийг хараарай. Слайд 17. Одоо М.М.Пришвиний хөргийг хар. Энэ хоёр хүний ​​талаар та юу хэлэх вэ?

^ Тэд маш төстэй. Антипих Пришвин шиг харагдаж байна.

Та зөвхөн гадаад төрхөөрөө Антипичийг Михаил Михайлович Пришвинтэй төстэй гэж бодож байна уу? (зохиолчийн насыг тухайн бүтээл дээр ажиллаж байсан жилүүдэд санаж болно).

^ Зөвхөн биш. Пришвин бол Антипих шиг ухаантай.

Михаил Михайлович Пришвин Антипичийн нэгэн адил биднээс нуугдаж байгаа зарим үнэнийг мэддэг гэж бид үзэж болох уу?

Одоо бид шийдэлд ирлээ. Антипичийн үнэнийг ойлгосноор бид Пришвиний үнэнийг олж мэдэх боломжтой бөгөөд ингэснээр түүний бүтээлд үлдээсэн хүслийг нь тайлах болно. Тиймээс судлаачид, дүгнэлт гаргаарай. Үлгэрт сайн сайхныг илэрхийлдэг баатруудыг нэрлэ.

^ Настя, Митраша, тэдний эцэг эх, Антипич, хөршүүд, геологичид, Өвс, хандгай, хожуул, цагаан өвс, нар.

Баатруудын аль нь яаж үзүүлдгийг надад хэлээч сайн чанарууд, тийм ч их биш гэж үү?

^ Настя, Митраша, гацуур, нарс, Хэрээ, Вороника, хөгшин гацуур мод.

Үлгэрт муу зарчмыг тээгч, түүний илэрхийлэл нь хэн бэ?

Чоно саарал газрын эзэн, могой, Сохор Илан.

Надад хэлж өгөөч, үлгэрт гардаг муу зарчим нь дандаа хүнийг хорлох зорилготой байдаг уу?

^ Үгүй. Хэрээ бол азгүйтлийн бэлгэдэл бөгөөд нэгэн зэрэг мэргэн ухааныг уйлах замаар хүүхдүүдэд сэрэмжлүүлдэг боловч тэд энэ сэрэмжлүүлгийг ойлгодоггүй. Мөн зул сарын гацуур мод.

Байгалийн талаар бид ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

Түүх дэх хүмүүсийн талаар бид ямар дүгнэлт хийж болох вэ? Хүн бүр байгалийг сонсож, үнэлж, ойлгодог уу?

Үгүй Антипих байгалийг ойлгосон, Травка үүнийг ойлгодог. Гэхдээ Настя, Митраш ​​нар байхгүй. Хэсэг геологичид, түүний дотор өгүүлэгч ч байгалийг үнэлж, ойлгож сураагүй. Антипих тэдэнд тусалсан. Дүгнэлт: бүх хүмүүс байгалийг хэрхэн үнэлж, ойлгохыг мэддэггүй. Слайд 18.

6. Слайд 19. - Антипичийн дүр төрх яагаад байгалийн дэвсгэр дээр гарч ирдэг вэ?

Байгаль бол цэвэр ариун байдал, эв найрамдал, гоо үзэсгэлэн юм. Антипихийн сэтгэл яг л цэвэр ариун. Тэр байгалийг мэддэг, түүнд санаа тавьдаг.

Надад хэлээч, Антипих амьд уу эсвэл үхсэн үү?

Хүмүүс яагаад түүнээс зөвлөгөө авахаар очдог вэ?

Антипих маш их зүйлийг мэддэг, тэр агуу юм амьдралын туршлага, тэр бол "үнэнийг" сахигч юм.

Энэ ямар үнэн бэ? Зохиолын төгсгөлд өгүүлэгч үүнийг хэрхэн тодорхойлсон бэ? (х. 147, бүлэг 11)

^ Тэр үхэхээсээ өмнө нохойд энэ үнэнийг "шивнэнэ" гэж амласан. Энэ бол "хүмүүсийн хайрын төлөөх мөнхийн хатуу тэмцлийн үнэн" юм.

Слайд 20. - Хараач - "хүнд тэмцэл". Юуны эсрэг тэмцэх вэ? Хайр дурлалд юу саад болж болох вэ?

^ Бузар муу, хайхрамжгүй байдал, хувиа хичээсэн байдлын эсрэг.

Антипихийн ойлголтоор хайр гэж юу гэсэн үг вэ? Энэ нь хэрхэн илэрдэг вэ?

Хайрлана гэдэг нь бусдад санаа тавихыг хэлнэ: хүмүүсийн тухай, байгальд санаа тавьдаг.

Бид уг бүтээлийн бүх дүрийн дүр төрхийг шинжилсэн. Тэдний хэн нь Антипихийн үнэнийг мэдэх ёстой вэ?

^ Настя, Митраша нар.

Юуг санаарай сөрөг чанаруудБлюдовын намаг дээр тэдэнд илэрсэн үү?

Зөрүүд, өөртөө итгэлтэй, хувиа хичээсэн, шунал.

Эдгээр чанарууд нь хүнийг хайрлахад тусалж чадах уу?

Антипихийн үнэнийг ойлгохын тулд манай баатрууд юу хийх ёстой вэ?

Эдгээр чанаруудыг өөртөө ял.

Ингээд дүгнэлт бол: 21-р слайд: "Хүмүүсийн хайрын төлөөх мөнхийн хатуу тэмцлийн" үнэнийг ойлгохын тулд та хайрлаж сурах хэрэгтэй. Хайрлана гэдэг нь бусдад санаа тавихыг хэлнэ: хүмүүсийн тухай, байгальд санаа тавьдаг. Өөртөө хамгийн сайн сайхныг хадгалж чадсан хүн л жинхэнээсээ хайрлаж чадна. хүний ​​чанар. Үүнийг хийхийн тулд та сэтгэлийнхээ муу чанаруудтай тэмцэх хэрэгтэй: шунал, хувиа хичээсэн байдал. Энэ тэмцэл хатуу бөгөөд хэцүү байдаг.

Антипих энэ үнэнийг Травкад шивнэж чадсан уу?

^ Тийм. Хогийн ургамал хүмүүст хайртай, тэдэнд тусалдаг.

Саарал газрын эзэн чоно яагаад үхэх ёстой вэ?

Чоно бол хорон муу, тэр зөвхөн өөрийнхөө тухай боддог, чоно хэрхэн өрөвдөхийг мэддэггүй, хэнийг ч хайрладаггүй. Тэрээр байгалиас ямар ч дэмжлэг олдоггүй.

Антипих үнэнийг хэлэхэд хүмүүст юу гэж уриалдаг вэ?

^ Үүнийг өөрөө хайхыг тань урамшуулдаг.

Манай баатруудад байгаль, түүний шинж тэмдгийг ойлгоход юу саад болсон бэ?

Зөрүүд, өөртөө итгэлтэй, шунал. Тэд хэрүүл маргааны явцад бие биенээ мартжээ.

7. - Антипих бол жирийн хүннэгэн цагт амьдарч, нас барсан. Тэр эелдэг бөгөөд ухаалаг, түүний ой санамж нь амьд үлдсэн бөгөөд энэ дурсамж нь амьд хүмүүст тусалдаг! Байгалийн ертөнцөд сайн сайхныг илэрхийлдэг, эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг сайхан болгож, бүх амьд зүйлийг дулаацуулж, тусалдаг ийм зан чанар байдаг. Энэ юу вэ?

^ Энэ бол нар.

Залуус аа, Антипихийн үнэн, нарны утга, мөн чанарт нийтлэг зүйл байгаа эсэхийг бодоод үзээрэй.

Антипих биднийг бие биенээ хайрлаж, халамжлахыг заасан. Нар ч гэсэн хүн бүрт анхаарал халамж тавьж, хүн бүрийг дулаацуулж, хүн бүрт гэрэлтдэг.

Слайд 22. - Нарыг хараарай! Энэ нь хүн бүрт адилхан гэрэлтдэг: агуулах (байгалийн баялаг), ургамал, мөн бусад сайн хүмүүс, нарс болон гацуур дээр, дээр муу хүмүүс, амьтад дээр, бидний хүн нэг бүр дээр хамтдаа, тусад нь - энэ нь адилхан гэрэлтдэг. “...Халуун нар өвс бүрийн, цэцэг бүрийн, намаг бут, жимсгэний эх нь байсан. Бүгдэд нь нар халуун дулаан сэтгэлээ өгсөн” гэж хэлжээ.
-“Нарны агуулах” гэж юу вэ?

^ Нарны агуулах нь хүлэр, түлшний нөөцийг хадгалдаг Блудово намаг юм.

Эдгээр газрууд зөвхөн Блюдовын намаг дахь ашигт малтмалаар баялаг уу?

Үгүй Гайхамшигтай Палестины орон нь цангис жимсээр баялаг юм. Байгаль бас нарны агуулах учраас... тэр наранд төрсөн бөгөөд түүний дулааны ачаар амьдардаг. Түүхэнд бидний уулзсан хүмүүс эелдэг, ухаалаг, өгөөмөр, хөдөлмөрч хүмүүс юм. Энэ бол бас газрын баялаг.

Хүн байгальд ямар байдаг вэ? Тэр тэнд ямар байр эзэлдэг вэ?

^ Хүн бол байгалийн оргил, тэр гол байр суурийг эзэлдэг. Бүх мөн чанар нь хүнд захирагддаг, тэр түүний давуу байдал, хүч чадлыг хүлээн зөвшөөрдөг.

^ Болгоомжтой, болгоомжтой. Хүн байгалиа хамгаалах ёстой.

Нарны агуулахыг анх хүний ​​найз гэж нэрлэдэг байсан. Та яагаад М.М. Пришвин энэ нэрийг орхисон уу?

Хэрэв Пришвин уг бүтээлээ "Хүний найз" гэж нэрлэсэн бол хүүг аварсан нохойн дүрд бүх анхаарлаа хандуулах байсан. Гэхдээ гол санааБайгаль бол асар том агуулах бөгөөд хүн ашиглаж сурах ёстой гэсэн түүх юм байгалийн баялагухаалгаар, шуналгүй, хүний ​​хамгийн сайхан чанарыг алдахгүй байх. "Нарны агуулах" нэр нь энэ санаанд маш сайн нийцдэг. Слайд 23.

Үлгэр нь бэлгэдлийн нэртэй байдаг. "Нарны агуулах" бол дэлхий, хүмүүс, байгалийн баялаг юм. Өнөөдөр судлаачдын гаргасан бүх дүгнэлтийг хамтдаа нэгтгэе Слайд 24:

Байгаль нь хүмүүст тусалдаг, хэрхэн амьдрахыг заадаг.

Байгаль нь хүнийг нэр хүндтэй хэвээр үлдээхэд тусалдаг.

Гэхдээ хүн бүр байгалийг хэрхэн үнэлж, ойлгохыг мэддэггүй.

"Хүмүүсийн хайрын төлөөх мөнхийн хатуу тэмцлийн" үнэнийг ойлгохын тулд та хайрлаж сурах хэрэгтэй. Хайрлана гэдэг нь бусдад санаа тавихыг хэлнэ: хүмүүсийн тухай, байгальд санаа тавьдаг. Хүний сайхан чанаруудыг өөртөө хадгалсан хүн л жинхэнээсээ хайрлаж чадна. Хайрлахын тулд та сэтгэлийнхээ муу чанаруудтай тэмцэх хэрэгтэй: шунал, хувиа хичээсэн байдал. Энэ тэмцэл хатуу бөгөөд хэцүү байдаг.

^ Байгаль бол асар том агуулах бөгөөд хүн байгалийн баялгийг ухаалгаар, шуналгүйгээр ашиглаж сурах ёстой бөгөөд хүний ​​хамгийн сайхан чанараа алдахгүй байх ёстой.

Хичээлийн маань эпиграфыг санаарай - "Эцсийн эцэст, найзууд аа, би байгалийн тухай бичдэг, гэхдээ би өөрөө зөвхөн хүмүүсийн тухай боддог." Үүний үндсэн дээр эрхэм хуульчид, Пришвиний бүтээлдээ үлдээсэн гэрээслэлийн эх бичвэрийг уншигчиддаа гаргана уу.

“Байгаль бол асар том агуулах бөгөөд хүн түүний баялгийг ухаалаг ашиглаж сурах ёстой. Байгаль дэлхийгээ хайрлаж, үнэлж, ойлгож сур. Ингэхийн тулд хүн төрөлхтний сайн чанаруудыг өөртөө хадгалан үлдээж, муу муухайтай тэмцэх хэрэгтэй” гэсэн юм.

IV. Слайд 25: Гэрийн даалгавар.

Өнөөдөр хийсэн дүгнэлтэд үндэслэн санал болгож буй сэдвүүдийн аль нэгэнд бяцхан эссэ бичээрэй.

Митраша юу зөв, юу нь буруу байсан бэ?

"Хэрэв та гарцыг мэдэхгүй бол ус руу бүү ор."

Үүний төлөө би М.М.Пришвинд талархаж байна.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

Москва мужид Тимрот А.Пришвин. - М., 1973.

Мотяшов I. Михаил Пришвин // Хүүхдийн уран зохиол. - 1968 он.

Качурин М.Г. Байгууллага судалгааны үйл ажиллагааоюутнууд. - М., 1988.

Маранцман В.Г., Чирковская Т.В. Сургуулийн уран зохиолын бүтээлийн асуудалд суурилсан судалгаа. М., 1977.

V e r b i c k i y A. A. Контекст сургалт ба боловсролын шинэ парадигмыг бүрдүүлэх. Жуковский: MIM LINK, 2000 он.


Крыловын "Навч ба үндэс" үлгэр нь үндэснээс хамааралтай гэдгээ хүлээн зөвшөөрөхийг хүсдэггүй бардам навчны тухай өгүүлдэг.

Үлгэрийн текстийг уншина уу:

Зуны сайхан өдөр,
Хөндий дээгүүр сүүдэрлэж,
Зефиртэй модны навчнууд шивнэв.
Тэд нягтрал, ногоон байгууламжаараа сайрхав
Зефирүүд өөрсдийнхөө тухай ингэж тайлбарлав.
"Бид бүхэл бүтэн хөндийн гоо үзэсгэлэн гэдэг нь үнэн биш гэж үү?
Бид модыг маш өтгөн, буржгар болгосон.
Өргөн, сүр жавхлантай юу?
Бид байхгүй бол ямар байх байсан бэ? За, тийм ээ,
Бид өөрсдийгөө нүгэлгүйгээр магтаж чадна!
Бид хоньчны халуунаас биш гэж үү
Бид тэнүүлчийг сэрүүн сүүдэрт хоргодох уу?
Бид гоо сайхнаараа биш гэж үү?
Бид энд хоньчин охидыг бүжиглэхэд татдаг уу?
Бидэнд өглөө эрт оройтдог
Булбул исгэрнэ.
Тийм ээ, зефир, та ганцаараа байна
Та биднээс бараг салдаггүй."
\"Бид энд бас баярлалаа гэж хэлэх байх\" -
Газар доорхи дуу хоолой тэдэнд даруухан хариулав.
\"Хэн ийм увайгүй, ихэмсэг ярьж зүрхлэх юм бэ!
Чи тэнд хэн бэ?
Тэд яагаад бидэнтэй ингэж харьцаж зүрхлэх болов?\" -
Навчнууд модон дээр чимээ шуугиан тарьж эхлэв.
\"Бид бол тэд,-
Тэд доороос хариулав.
Энд харанхуйд эргэлдэж байна,
Бид чамайг тэжээдэг. Та үнэхээр танихгүй байна уу?
Бид бол таны цэцэглэдэг модны үндэс юм.
Дотогшоо харуулах сайхан цаг!
Бидний хоорондох ялгааг санаарай:
Шинэ хавартай хамт шинэ навч гарч ирнэ,
Хэрэв үндэс хатаж байвал -
Мод байхгүй, чи ч байхгүй."

Үлгэрийн ёс суртахуун: Навч ба үндэс:

Түүхийн ёс суртахуун бол хэрэв та хэн нэгний ажлаас ашиг олвол эрт орой хэзээ нэгэн цагт та түүнийхээ төлөөсийг төлөх ёстой болно - яг л навчтай болсон шиг. Тэд бардам зангаар дүүрэн, гоо үзэсгэлэнгээрээ сайрхаж байсан бол тэдний хоол тэжээл нь харанхуйд үндэстэй байв. Бодит байдал дээр энэ нь ихэвчлэн тохиолддог. Жишээлбэл, чинээлэг хүүхдүүд амьдралын бүхий л адислалуудыг хөдөлмөрч эцэг эхийн зардлаар эдэлдэг; эсвэл төр захирч байгаа ард түмэндээ дааж давшгүй ачааг үүрүүлж, тансаг амьдралыг өөртөө зөвшөөрч байна. Гэсэн хэдий ч Крылов үлгэрт үндэсгүй бол мод бүхэлдээ навчтай хамт алга болно.

Навч, үндэс зурах

Үлгэрийн навч, үндэс нь текст уншдаг

Зуны сайхан өдөр,
Хөндий дээгүүр сүүдэрлэж,
Зефиртэй модны навчнууд шивнэв.
Тэд нягтрал, ногоон байгууламжаараа сайрхав
Зефирүүд өөрсдийнхөө тухай ингэж тайлбарлав.
"Бид бүхэл бүтэн хөндийн гоо үзэсгэлэн гэдэг нь үнэн биш гэж үү?
Бид модыг маш өтгөн, буржгар болгосон.
Өргөн, сүр жавхлантай юу?
Бид байхгүй бол ямар байх байсан бэ? За, тийм ээ,
Бид өөрсдийгөө нүгэлгүйгээр магтаж чадна!
Бид хоньчны халуунаас биш гэж үү
Бид тэнүүлчийг сэрүүн сүүдэрт хоргодох уу?
Бид гоо сайхнаараа биш гэж үү?
Бид энд хоньчин охидыг бүжиглэхэд татдаг уу?
Бидэнд өглөө эрт оройтдог
Булбул исгэрнэ.
Тийм ээ, зефир, та ганцаараа байна
Та биднээс бараг салдаггүй."
"Бид энд бас баярлалаа гэж хэлж болно"
Газар доорхи дуу хоолой тэдэнд даруухан хариулав.
“Хэн ийм увайгүй, ихэмсэг ярьж зүрхлэх юм бэ!
Чи тэнд хэн бэ?
Тэд яагаад бидэнтэй ингэж харьцахаар зориглосон юм бэ?" -
Навчнууд модон дээр чимээ шуугиан тарьж эхлэв.
"Бид бол тэд -
Тэд доороос хариулав.
Энд харанхуйд эргэлдэж байна,
Бид чамайг тэжээдэг. Та үнэхээр танихгүй байна уу?
Бид бол таны цэцэглэдэг модны үндэс юм.
Сайхан цагтаа үзүүлээрэй!
Бидний хоорондох ялгааг санаарай:
Шинэ хавартай хамт шинэ навч гарч ирнэ,
Хэрэв үндэс хатаж байвал -
Мод алга болно, чи ч үгүй."

Үлгэрийн ёс суртахуун: Навч ба үндэс

Хэрэв үндэс хатаж байвал -
Мод байхгүй, чи ч байхгүй

Ёс суртахууныг өөрийн үгээр, үлгэрийн гол санаа, утга учрыг Навч, үндэс

Эрх мэдэл ард түмнээс шалтгаална. Түүнгүйгээр хүч чадал байхгүй болно.

Навч ба үндэс үлгэрийн дүн шинжилгээ, зүйрлэл.

Фабулист төр, нийгмийн тулгамдсан асуудлууд, нийтлэг үйл ажиллагааны ач холбогдол, ашиг сонирхол, үйл ажиллагааны зөрүү болон бусад олон зүйлийг хүмүүст хүргэхийн тулд "Хуудас ба үндэс" зохиол бичжээ. Крыловын зарчмын дагуу бичсэн бүх зүйлд ёс суртахуун шингэсэн байдаг сүүлчийн мөрүүд, удаан мартагдсан "үндэс" нь харилцан яриа эхэлдэг. Мод нь тэднээс шаардлагатай тэжээлийг авч, шинэ навчийг амилуулахыг залуу "навч"-уудад сануулж байна. Энэ нь дээд (хүч) өөрчлөгддөг боловч үндэс (энгийн хүмүүс) хэвээрээ байна. Тэгээд жирийн ард түмэн амьд л байвал төр, төр нь амьдарна, мэдээж хөгжинө.

Үлгэрт дүн шинжилгээ хийх, дүн шинжилгээ хийхдээ дүр бүрийг тусад нь авч үзэх хэрэгтэй. Навчнууд нь нийгмийн дээд хэсгийг (язгууртнууд, худалдаачид гэх мэт) төлөөлж, хаврын салхитай (түргэн зуурын захирагчид) шивнэж байна. Мөн үндэс (энгийн тариачид, ажилчид) хүнсний үйлдвэрлэл, бусад ашиг тус зэрэг бүх ажлыг хийдэг.

Нийгмийн бардам, харгис, өнгөц элитүүд өөрийгөө бүх үйл ажиллагаанд хамгийн ухаалаг, хамгийн зөв гэж үздэг нь буруу шийдвэр юм. Бодит байдал дээр эдгээр нь зөвхөн жижиг хэсэг юм том систем, тэдгээр нь хоорондоо холбоотой бөгөөд тус тусад нь оршин тогтнох боломж байхгүй.

Үлгэрт навч, үндэсийн тухай өгүүлдэг. Үндэсгүй бол амьдрах боломжгүй гэдгээ мартаж, навчис хэрхэн харагдах тухай.

Зуны сайхан өдөр,
Хөндий дээгүүр сүүдэрлэж,
Зефиртэй модны навчнууд шивнэв.
Тэд нягтрал, ногоон байгууламжаараа сайрхав
Зефирүүд өөрсдийнхөө тухай ингэж тайлбарлав.
"Бид бүхэл бүтэн хөндийн гоо үзэсгэлэн гэдэг нь үнэн биш гэж үү?
Бид модыг маш өтгөн, буржгар болгосон.
Өргөн, сүр жавхлантай юу?
Бид байхгүй бол ямар байх байсан бэ? За, тийм ээ,
Бид өөрсдийгөө нүгэлгүйгээр магтаж чадна!
Бид хоньчны халуунаас биш гэж үү
Бид тэнүүлчийг сэрүүн сүүдэрт хоргодох уу?
Бид гоо сайхнаараа биш гэж үү?
Бид энд хоньчин охидыг бүжиглэхэд татдаг уу?
Бидэнд өглөө эрт оройтдог
Булбул исгэрнэ.
Тийм ээ, зефир, та ганцаараа байна
Та биднээс бараг салдаггүй."
"Бид энд бас баярлалаа гэж хэлж болно"
Газар доорхи дуу хоолой тэдэнд даруухан хариулав.
“Хэн ийм увайгүй, ихэмсэг ярьж зүрхлэх юм бэ!
Чи тэнд хэн бэ?
Тэд яагаад бидэнтэй ингэж харьцах гэж зориглосон юм бэ?" -
Навчнууд модон дээр чимээ шуугиан тарьж эхлэв.
"Бид бол тэд -
Тэд доороос хариулав.
Энд харанхуйд эргэлдэж байна,
Бид чамайг тэжээдэг. Та үнэхээр танихгүй байна уу?
Бид бол таны цэцэглэдэг модны үндэс юм.
Сайхан цагтаа үзүүлээрэй!
Бидний хоорондох ялгааг санаарай:
Шинэ хавартай хамт шинэ навч гарч ирнэ,
Хэрэв үндэс хатаж байвал -
Мод алга болно, чи ч үгүй."

"Навч ба үндэс" үлгэрийн ёс суртахуун

Үлгэрт агуу зохиолч бидэнд эд баялаг, амжилтын түвшингээс үл хамааран хүмүүст талархах, хүндлэхийг сургадаг. Мөн хүн байх үе байдаг ч гэсэн энгийн гарал үүсэл 2-р зэрэглэлийн гэж үздэг, аль эрт өнгөрсөн, үлгэрийн ёс суртахуун өнөөг хүртэл хамааралтай хэвээр байна.

Хүн ямар байх нь хамаагүй, баян хувцасласан эсвэл "хоёрдугаар гар" хувцас өмссөн, тэр эсвэл эцэг эх нь чухал албан тушаал хашиж байгаа эсвэл хамгийн их гүйцэтгэлтэй байгаа нь хамаагүй гэдгийг санаж, мэдэх нь маш чухал юм. энгийн ажилТүүний сэтгэлд юу байгаа нь хэчнээн чухал бөгөөд хүн бүр хүндэтгэлтэй байх ёстой.

Үүнээс гадна өсөх, боловсрол эзэмших болон сайн ажил, энэ бүхнийг хийхэд бидний эцэг эх, бидний “язгуур” тусалсан гэдгийг бид санах ёстой.

Тиймээс бид насанд хүрсэн, баян чинээлэг болж, амжилтанд хүрэхийн хэрээр бид аав, ээжүүдээ энгийн ажилчин хэвээр үлдэж, хөгширсөн ч үргэлж санаж байх ёстой, учир нь тэд биднийг "тэжээж" байсан бөгөөд тэдэнд үйлчлэх үндэс суурь нь байсан бөгөөд одоо ч хэвээр байна. бидний дээш авиралтад дэмжлэг болно.

Зуны сайхан өдөр,
Хөндий дээгүүр сүүдэрлэж,
Зефир бүхий модон дээрх хуудас 1 гэж шивнэв
Тэд нягтрал, ногоон байгууламжаараа сайрхав
Зефирүүд өөрсдийнхөө тухай ингэж тайлбарлав.
"Бид бүхэл бүтэн хөндийн гоо үзэсгэлэн гэдэг нь үнэн биш гэж үү?

1 Зефир- зуны дулаан салхи.

Бид модыг маш өтгөн, буржгар болгосон.
Өргөн, сүр жавхлантай юу?
Бид байхгүй бол ямар байх байсан бэ? За, тийм ээ,
Бид өөрсдийгөө нүгэлгүйгээр магтаж чадна!
Бид хоньчны халуунаас биш гэж үү
Бид тэнүүлчийг сэрүүн сүүдэрт хоргодох уу?
Бид гоо сайхнаараа биш гэж үү?
Бид энд хоньчин охидыг бүжиглэхэд татдаг уу?
Бидэнд өглөө эрт оройтдог
Булбул исгэрнэ.
Тийм ээ, зефир, та ганцаараа байна
"Та энд болон бидэнд баярлалаа гэж хэлж болно" -
Газар доорхи дуу хоолой тэдэнд даруухан хариулав.
“Хэн ийм увайгүй, ихэмсэг ярьж зүрхлэх юм бэ!
Чи тэнд хэн бэ?
Тэд яагаад бидэнтэй ингэж харьцаж зүрхлэх болов?" -
Модны навчис шуугиж,
"Бид бол тэд -
Тэд доороос хариулав, -
Энд харанхуйд эргэлдэж байна,
Бид чамайг тэжээдэг. Та үнэхээр танихгүй байна уу?
Бид бол таны цэцэглэдэг модны үндэс юм.
Сайхан цагтаа үзүүлээрэй!
Бидний хоорондох ялгааг санаарай:
Шинэ хавартай хамт шинэ навч гарч ирнэ,
Хэрэв үндэс нь хатаж байвал
Мод алга болно, чи ч үгүй."

"Навч ба үндэс" үлгэрийн тухай

И.А.Крыловын өмнөх хүмүүсийн нэг, нэгэн цагт нэрт зохиолч М.Н.Муравьев "Дээд ба үндэс" үлгэр зохиосон. Дээд гэдэг нь төрийг, язгуур гэдэг нь энгийн ард түмнийг хэлсэн. Нэг л өдөр өрөвдөлтэй хувь заяандаа дургүйцсэн Язгуур бослого гаргаж, Топыг “тэжээж, усалж, үүрэхээ” зогсоов. Үр дүн нь аймшигтай байсан:

Мод бүдгэрч, мөчрүүд нь гэнэт муруйж,
Тэгээд эцэст нь Топ - өсөлт;
Тэгээд миний Root тэр цагаас хойш тавцан болон хувирсан.

Нийгэм, төрийн хөгжил цэцэглэлт нь М.Н.Муравьевын хэлснээр Дээд талаас хамаардаг бөгөөд үндэстнүүдийн бослого нь зөвхөн төрийн хүчийг сулруулдаг.

Крылов мөн Оросын амьдрал, нийгэм, улс бүрийн ижил төстэй асуудлын талаар бодож байв. Тэрээр М.И.Муравьевтой анги бүр өөрийн гэсэн ажлыг гүйцэтгэх ёстой гэж огт маргдаггүй. Тэр язгууртнууд, эгэл ардуудын эзэлсэн газрыг эсэргүүцдэггүй. Тэр язгууртнууд харьяалагддаг гэдэгтэй санал нийлдэг чухал үүрэгтөр, нийгэмд төрийг сайн сайхан, хөгжил цэцэглэлтэд хөтлөх ёстой менежерүүдийн үүрэг. Тиймээс тэр Жагсаалтыг үзэсгэлэнтэй, сүр жавхлантай, сүр жавхлантай гэж буруутгадаггүй. Крыловын үндэс нь Листийн эсрэг тэрсэлдэггүй. Харин ч эсрэгээрээ тэдэнд: “Цаашдаа гайхаарай!” гэж хэлдэг. Гэвч Үндэс нь Навчуудыг бардам, бардам зантай, тэдний шаргуу хөдөлмөрийг үнэлдэггүй гэж дүгнэдэг.

Төр, нийгмийн хөгжил цэцэглэлт нь Крыловын үлгэрт М.И.Муравьевын адил Навчуудаас төдийгүй "харанхуйд эргэлдэж" тэдний дээгүүр босдог үндэстнүүдээс хамаарна.

Крыловын бодол тодорхой байна: хэрэв мод нь бүхэл бүтэн төлөв байдлыг илэрхийлдэг бол түүний бүх хэсгүүд чухал байдаг. Үл үзэгдэх үндсийг мартах нь төр, нийгэмд хохиролтой.

Крылов бүх туйлшралыг эсэргүүцдэг: Жагсаалт ба Үндэс хоёр нь түүнд адилхан үнэ цэнэтэй боловч зөвхөн төр, нийгэмд ашигтай үйл ажиллагаа явуулдаг жагсаалтын бардам зан, сайрхлыг эрс буруушааж байна.

Үлгэрийн ёс суртахуун: Навч ба үндэс

Крыловын "Навч ба үндэс" үлгэрийн ёс суртахуун сүүлийн мөрүүдэд байдаг. Шударга бусаар мартагдсан язгуурууд ярианд орно. Мод бүхэлдээ үндсээр нь хоол авч, "шинэ хавар шинэ навч ургах болно" - өөрөөр хэлбэл төр өөрчлөгддөг ч ард түмэн үргэлж байрандаа үлддэг гэдгийг тэд ихэмсэг навчдад сануулдаг. Үндэс нь амьд байгаа цагт нийгэм, төр нь амьд байх болно.

Үлгэрийн навч, үндэс - дүн шинжилгээ

Крыловын "Навч ба үндэс" үлгэрт дүн шинжилгээ хийх нь дүрүүдийн дүн шинжилгээнээс эхэлдэг. Маршмаллоутай шивнэх хуудаснууд (“zephyr” нь дулаахан хаврын салхи) нийгмийн дээд хэсгийг төлөөлдөг. Крыловын үед энэ нь юуны түрүүнд язгууртнууд, худалдаачид, лам нар байв. Үндэс бол хүнс, бүх төрлийн бараа бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэдэг энгийн хүмүүс, тариачид, ажилчид юм.

Ард түмнээс тасархай, өнгөцхөн, ихэмсэг “дээд анги” нь харгис үзэл, бардам зангаа гаргадаг. Навчнууд нь модны амьдралын үндэс гэж үздэг. Гэвч үнэн хэрэгтээ эдгээр нь бусад элементүүдгүйгээр оршин тогтнох боломжгүй системийн зөвхөн нэг хэсэг юм.

И.А. Крыловын "Хуудас ба үндэс" нь агуу их зохиолчийн уран сайхны хэв маягийн өвөрмөц байдлын илэрхийлэл юм.

Иван Андреевич Крылов аль хэдийнээ үлгэр домог бичиж эхэлсэн төлөвшсөн хүн, - бараг дөчин настай (зохиолчийн анхны үлгэрүүд 1806 онд гарсан). Энэ нь асуудлын талаархи гүн гүнзгий ойлголт, үлгэр домогт агуулагдаж буй зохиолчийн мэргэн ухааныг тайлбарлаж магадгүй юм: Крылов өмнөх амьдралынхаа бүх туршлагаараа эргэн тойрныхоо амьдрал, хүмүүсийг зөв, бодитой үнэлж, зөв, ухаалаг дүгнэлт гаргахад бэлтгэгдсэн байв. энэ эсвэл өөр үзэгдэл эсвэл асуудал .

Үлгэрийн хэл нь I.A. Крылов, судлаачдын тэмдэглэснээр (В.Архипов, В. Коровин) нь афоризм, интонацын баялаг, ардын ярианд ойр байдгаараа ялгагдана.

Крыловын үлгэрийн хэлний онцлог, ялангуяа "Навч ба үндэс" үлгэрийн онцлог нь хувь хүн юм. хэл шинжлэлийн шинж чанар, амьд аялгуу, чөлөөтэй ярианы яриа, тод, хурдан харилцан яриа, монолог, жүжиглэлт яруу найргийн яриа, зүйр цэцэн үг, хэллэг, хэлц үгээр ханасан. Крыловын олон илэрхийлэл зүйр цэцэн үг болсон, жишээлбэл: " Муурнаас илүү хүчтэйараатан байхгүй", "Чи манай азарган тахиатай танил биш байгаа нь харамсалтай" гэх мэт.

Крылов бол афоризмын мастер юм. Өнөөдөр түүний ач холбогдлоо алдаагүй зарим афоризмуудыг энд оруулав.

“Нөхөрлөлд үйлчлэх нь ариун нандин зүйл”, “Талх хөдөлмөрөөр олсонд амттай”, “Дайсан биднийг магтсан хэн ч ашиггүй”, “Заримдаа хүчгүй дайснууд хүчтэй өшөө авдаг”, “Харамч хүн бүхнийг алддаг, бүхнийг авах”, “Хүмүүс мөнгөнд мэдрэмтгий байдаг”, “Оюунгүй эрх мэдэл бол муу эрдэнэ”.

I.A.-ийн шүлгийн онцлогуудын дунд Крылов, судлаачид зохиолчийн үлгэрийн шүлгийг нэгэн хэвийн яруу найргийн шүлгээс шилжсэн гэж үздэг. XVIII зууны яруу найрагчидВ. 19-р зууны амьд, харилцан ярианы аялгуу, хэмнэлийн хувьд олон янзын шүлэгт. - шүлэг A.S. Грибоедова, А.С. Пушкин,

А.Н. Некрасова. I.A. Крылов бол Оросын уран зохиолын түүхэнд анх удаа нэгтгэсэн хүн юм утга зохиолын хэламьдаар ардын ярианд, үүнд нэвтэрч байна ярианы үгс, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгс нь хэлэнд “ардын хэв маяг”, амьд ярианы аялгууг өгдөг. Крыловын бүтээлийг судлаачид зөв тэмдэглэснээр (В.Виноградов, Н.Степанов, В.Архипов гэх мэт) Крыловын үлгэрийн хэлний үндсэн хэв маягийн зарчим нь ном ба ярианы хэлийг ялгадаггүй явдал юм.

I.A. Крыловыг Орост үлгэрийн жанрыг бүтээгч гэж зүй ёсоор тооцдог. Оросын агуу шүүмжлэгч В.Г. Белинский “...Үлгэр нь Ариун Рус дахь жинхэнэ ялалтаа Крыловт өртэй. Тэр бол бидний цорын ганц үнэн бөгөөд агуу үлгэрч юм."

Өөр өөр цаг үе, ард түмний үлгэрүүд нь илэрхийлэл юм үндэсний шинж чанар. «… ялгах онцлогБидний ёс суртахуунд оюун санааны хөгжилтэй заль, доог тохуу, өөрийгөө илэрхийлэх сайхан арга байдаг" гэж Оросын агуу яруу найрагч хэлэв.

А.С. Пушкин. Тэрээр И.А. Крылова бол ард түмнийхээ сүнсний тод төлөөлөгч юм.

"Навч ба үндэс" хэмээх энэхүү жижиг үлгэрт өргөн ба гүн утгатай. Үнэн худал, үл анзаарагдам өдөр тутмын ажил, өөртөө сэтгэл ханамжтай хоосон байдал, зан үйлийн ёс зүй - эдгээр гүн ухаан, ёс суртахууны гүн гүнзгий асуултууд нь даруухан мэт санагдах бүтээлээс үүдэлтэй.

I.A-ийн үлгэрт. Крылов ажлын амьдрал дахь гүйцэтгэх үүргийн талаархи санааг баталж байна хүний ​​соёл иргэншил: (хүн төрөлхтөн хөдөлмөрөөр амьдардаг, хөдөлмөргүйгээр оршин тогтнох боломжгүй хүний ​​нийгэм), хөдөлмөрч хүмүүсийг хүндэтгэх тухай. Энэхүү үлгэрт Крылов "үнэн ба худал"-ын асуудлыг дахин хөндсөн боловч "Худалч" үлгэрээс арай өөр байдлаар: өдөр тутмын амьдралд биш, харин ерөнхий философийн нэр томъёогоор. Хөдөлгөөнгүй навчнууд нь "нягтрал", "ногоон байдал", гоо үзэсгэлэнгээрээ сайрхаж, тэдний хэрэгцээг баталдаг.

Хоньчныг халуунд, тэнүүлчийг сэрүүн сүүдэрт хоргодог хүмүүс бид биш гэж үү?

Энд хоньчин бүсгүйчүүдийг гоо үзэсгэлэнгээрээ бүжиглүүлдэг хүмүүс бид биш гэж үү?

Бидэнд өглөө эрт оройтдог

Булбул исгэрнэ...

Гэсэн хэдий ч энэ мэдэгдэл нь худал юм: Үндэсгүй бол Навч байхгүй байх нь тодорхой юм. Тэд өөрсдөө үүнийг ойлгож, нууцаар хүлээн зөвшөөрдөг. Тийм ч учраас тэдний яриа (интонация, үгсийн сан, синтакс) нь маш их өөрчлөгддөг - өөртөө сэтгэл ханамжтай өөрийгөө биширэхээс 64 язгуур, жинхэнэ ажилчид, түүний дотор бүхэл бүтэн модны амьдрал, оршин тогтнох үед хэт цочромтгой байдал, уур хилэн хүртэл өөрчлөгддөг. Навчнууд боломжгүй, "даруухан" тэдгүйгээр "мод байхгүй, чи ч байхгүй" гэдгийг анзаарав:

Хэн ийм увайгүй, ихэмсэг ярьж зүрхлэх билээ!

Чи тэнд хэн бэ?

Фабулист үүнтэй холбоотой бас нэг зүйлийг онцолж байна ёс зүйн тал"Үнэн ба худал"-ын асуудлууд: үнэн нь намуухан, нам гүм, ямар ч нотлох баримт шаарддаггүй, харин худал нь үргэлж чанга, чанга, олон тооны баталгаа, нотлох баримт шаарддаг.

I.A. Крылов Эзопийн үлгэрийн хэлбэрийг дагасан: түүний "Навч ба үндэс" үлгэр нь түүх (түүх) ба түүнийг тайлбарласан ёс суртахуун гэсэн хоёр хэсгээс бүрдэнэ. Энэ бол зохиолчийн байр суурь, асуудлын талаархи зохиогчийн үзэл бодлыг илэрхийлдэг ёс суртахуун юм.

"Навч ба үндэс" үлгэрийн хэлний онцлог нь харилцан ярианы амьд байдал, нямбай сонгосон үгсийн сан, чадварлаг байдал зэрэг орно. синтаксийн бүтэцбүтээлүүд: зохиолчийн анхааралтай сонгосон үгсийн сан нь лаконикизм, нарийвчлал, дүрслэлээр ялгагдана; Энэ өгүүлбэрийн синтакс нь ер бусын бодолтой, илэрхийлэлтэй байдаг. Үлгэрт үг хэллэг, асуултын үг давамгайлсан байдлаар тодорхойлогддог анхаарлын тэмдэг, аялгууны баялаг: бид навчны бардам аялгуу, үндсүүдийн ярианы хязгаарлалт, тайван итгэлтэй байдал, лаконикизм, тодорхой, хязгаарлагдмал байдлыг сонсдог. Крылов байгалийн үзэгдэл, амьтдын хэл яриаг илэрхийлэх, дуу авианы бичлэг хийх арга техникийг амжилттай ашигласан гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй: Навчны шивнээ, чимээ шуугиантай, шүдтэй, исгэрэх фонем бүхий үгсийг чадварлаг сонгох замаар дамжуулдаг. :

"Чи тэнд хэн бэ?



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!