Масштаб ба координат - бие даасан ажил. Координатын цацрагийн тодорхойлолт

Хичээл

Багш:Мишукова Любовь Алексеевна
Зүйл: математик
Анги: 5
Хичээлийн сэдэв: Масштаб ба координат
Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэг, аливаа зүйлийг хийх арга барилыг нэгтгэх хичээл
Зорилго: "масштаб", "координатын туяа", "координат", массын нэгжийн ойлголтыг өөртөө шингээх, цэгийн координатыг тодорхойлох ур чадварыг нэгтгэх, координатын туяа дээрх цэгийн байршлыг заасны дагуу нэгтгэх. өгөгдсөн координат,Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн

Хувийн


Ангид заасан үндсэн ойлголтууд: "масштаб", "координатын туяа", "цэгний координат".

Үгүй

Энэ жил миний цэцэрлэгт маш олон алим байна. Би чанамал хийхийг хүсч байна, би хэдэн (жингээр) алим авах ёстойг олж мэдэх хэрэгтэй. Үүнийг яаж хийх вэ?
Зургаас массыг тодорхойлъё.
Та өөр ямар массын нэгжийг мэдэх вэ?
Сонголтуудын дагуу 116, 117-р даалгавруудыг гүйцээж, дараа нь дэвтэр солилцож, харилцан шалгалт хийцгээе.

Өчигдөр бид машины хурдны асуудлыг авч үзсэн нутаг дэвсгэр, тэд түүнийг хурд хэтрүүлсэн эсэхийг олж мэдсэн.Одоо дараагийн асуудлаа шийдье.
Биеийн тамирын минут Одоо бүх хүүхдүүд босож, Гараа аажмаар дээшлүүл Хуруунуудаа шахаж, дараа нь тайлж, Гараа доошлуулаад ингээд зогс. Бүгд бага зэрэг амарлаа Тэгээд бид замд гарлаа.

Сонголт I

1. Цэгүүдийн координатыг бич Д, Э, ТТэгээд TO

А(8), TO(12), Р(1), М(9), Н(6), С(3).

3. Грамаар илэрхийлнэ: 5 кг 750 гр; 2 кг 60 гр

килограммаар илэрхийлнэ: 3 т 180 кг; 4 c 3 кг

килограмм, граммаар илэрхийлнэ: 4370 гр; 1030 гр

Тон ба центнерээр илэрхийлнэ: 853 в; 205 в

__________________________________________________________________________________

Бие даасан ажил "Машаар ба координат"

Сонголт II

1. Цэгүүдийн координатыг бич М, Н, ХАМТТэгээд Р, координатын цацраг дээр тэмдэглэгдсэн.

2. Координатын туяа зурж, түүн дээр цэгүүдийг тэмдэглэ А(6), IN(5), ХАМТ(3), Д(10), Э(2), Ф(1).

3. Грамаар илэрхийлнэ: 5 кг 200 гр; 1 кг 5 гр

килограммаар илэрхийлнэ: 3 т 60 кг; 8 cwt 70 кг

килограмм, граммаар илэрхийлнэ: 6840 гр; 3090 гр

Тон ба центнерээр илэрхийлнэ: 556 кг; 4350 кг.

Математик.

(Виленкин, Жохов, Чесноков, Шварцбурд нарын сурах бичиг)

Iулирал.

Туршилтын дугаар 1

сэдвээр “Масштаб ба координат. Бага ба түүнээс дээш" (бичих хугацаа 20-22.09)

1. Тоонуудыг харьцуулж хариултыг > тэмдгээр бич,< :

a) 2657209 ба 2654879;

б) 96785 ба 354211.

2. Шулуун шугам ба туяа огтлолцохгүй байхаар MN шулуун ба CD туяаг зур.

3. Тоогоо тоогоор бичнэ үү: гурван зуун арван таван сая найман мянга зургаан зуу.

4. а) Координатын цацраг дээр тэмдэглэгдсэн A, F, K, O цэгүүдийн координатыг бичнэ үү.

б) Координатын туяа зурах, нэгж сегментхэн урттай тэнцүүдэвтэрийн нэг нүд. Энэ туяан дээр B(8), D(11), P(1), R(16) цэгүүдийг тэмдэглэ.

5. 9987-оос их, 6 тоогоор төгссөн дөрвөн оронтой тоог бич.

Туршилтын дугаар 2

"Натурал тоог нэмэх, хасах" сэдвээр (бичих хугацаа 10-12.10)

1. Дараах алхмуудыг дагана уу:

a) 249638 + 83554 b) 665247 – 8296

2. а) 28763 нь 9338-аас ямар тоо вэ?

б) 59345 тоо 53568 тооноос хэд дахин их вэ?

в) 59345 тоо хэд вэ? бага тоо 69965?

3. Нэг хайрцагт 62 кг алим байгаа нь хоёр дахь хайрцагнаас 18 кг-аар их байна. Хоёр дахь хайрцагт хэдэн кг алим байгаа вэ?

4. MFK гурвалжинд FK тал нь 62 см, хажуугийн KM нь 1 дм. илүү олон тал FK, хажуугийн MF нь FK талаас 16 см бага байна. MFK гурвалжны периметрийг олоод дециметрээр илэрхийл.

5. Гудамжинд (шулуун шугамаар) 15 бут тарьсан. Хоёр хөршийн бутны хоорондох зай ижил байна. Гаднах бутны хооронд 210 дм зай байгаа бол энэ зайг ол.

Туршилтын дугаар 3

"Тэгшитгэл" сэдвээр (бичих эцсийн хугацаа 10/24-25)

1. Тэгшитгэлийг шийд:

a) 21 + x = 56; b) y – 89 = 90.

2. Илэрхийллийн утгыг ол.

a) a + m, хэрэв a = 20 бол m = 70;

b) b = 93 бол 260 + b – 160.

3. Тохиромжтой процедурыг сонгон тооцоол:

a) 6485 + 1977 + 1515; б) 863 – (163 + 387).

Автобусанд 78 зорчигч байсан. Автобусны буудал дээр хэд хэдэн хүн буусны дараа автобусанд 59 зорчигч үлджээ. Хэдэн хүн зогсоол дээр автобуснаас буусан бэ?

5. MN = 19 см хэрчим дээр K цэгийг MK = 15 см, F цэгийг FN = 13 CM гэж тэмдэглэ. KF сегментийн уртыг ол.

II улирал.

Туршилтын дугаар 4

"Натурал тоог үржүүлэх, хуваах" сэдвээр (бичих хугацаа 11/24-25)

1. Илэрхийллийн утгыг ол:

a) 58 196 d) 17835: 145

b) 4600 · 1760 d) 36490: 178

2. Тэгшитгэлийг шийд:

a) x 14 = 112; б) 133 6 y – 19; в) м: 15 = 90

3. Тооцоолох, тохиромжтой процедурыг сонгох;

a) 25 197 4; б) 8 567 125; в) 50 · 23 · 40.

4. Тэгшитгэлийг ашиглан асуудлыг шийд.

Коля тоо бодож, 3-аар үржүүлж, үржвэрээс 7-г хассаны үр дүнд тэрээр 50 болсон. Коля ямар тоог бодсон бэ?

5. Тэгшитгэлийн язгуурыг тааж, шалгана уу:

x + x – 20 = x + 5.

Туршилтын дугаар 5

"Илэрхийлэлийг хялбарчлах" сэдвээр. Квадрат ба тоон шоо" (Хугацаа дуусах хугацаа 10-11.12)

1. Илэрхийллийн утгыг ол:

a) 684 · 397 – 584 · 397;

б) 39 58 – 9720: 27 + 33;

2. Тэгшитгэлийг шийд:

a) 7y – 39 = 717 b) x + 3x = 76.

3. Илэрхийлэлийг хялбарчлах:

a) 24a + 16 + 13a; b) 25 · м · 16.

4. Номонд хоёр үлгэр багтсан. Эхнийх нь хоёр дахь хуудаснаас дөрөв дахин их хуудас эзэлдэг бөгөөд хоёулаа 30 хуудастай. Өгүүллэг бүр хэдэн хуудастай вэ?

5. x2 = x: x тэгшитгэл үндэстэй юу?

Туршилтын дугаар 6

сэдвээр “Бүс нутаг. Боть" (бичих эцсийн хугацаа 12/23-24).

1. Тооцоолох:

a) (53 + 132) : 21;

б) 180 94 – 47700: 45 + 4946.

2. Тэгш өнцөгт талбайн урт нь 125 м, өргөн нь 96 м. Талбайн талбайг олоод акраар илэрхийл.

3. Эзлэхүүнийг ол тэгш өнцөгт параллелепипед, хэмжилт нь 4 м, 3 м, 5 дм байна.

4. Замын томьёог ашиглан дараахыг ол.

а) хурд нь 80 км/цаг бол автомашины 3 цагийн дотор туулах зай;

б) завь 15 км/цагийн хурдтайгаар 90 км замыг туулах хугацаа.

5. Ирмэг нь 6 дм кубын гадаргуугийн талбай ба эзэлхүүнийг ол. Кубын ирмэгийг хоёр дахин багасгавал гадаргуугийн талбай хэд дахин багасаж, эзлэхүүн хэд дахин буурах вэ?

Анги: 5

Хичээлийн сэдэв:Масштаб ба координат.

Судалж буй сэдвийн систем дэх хичээлийн дугаар:анхны хичээл

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэг олж авах хичээл

Хичээлийн зорилго:

"Хамшгийн" шинэ ойлголтыг нээх, энэ ойлголтыг хэрэгжүүлэх талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Хөгжил ярианы соёлоюутнууд дүн шинжилгээ хийх, аналоги үүсгэх, асуудлыг шийдвэрлэх чадварыг эзэмшдэг. Бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

Эерэг байдлыг хангах нөхцөлийг бүрдүүлэх сэтгэл хөдлөлийн мөн чанарсургалтын үйл явц (суралцагчдын туршлагад найдах, судалж буй баримтыг үнэлж, өөрийн хандлагыг илэрхийлэхэд түлхэц өгөх).

Оюутны ажлын хэлбэрүүд:Фронтал, бүлэг, хувь хүн.

Хичээл дэх оюутны үйл ажиллагааны зохион байгуулалт:

асуудлыг бие даан тодорхойлж, шийдвэрлэх;

хичээлийн сэдэв, зорилгыг бие даан тодорхойлох;

сурах бичгийн тексттэй ажиллах;

хамтран ажиллах онооны хуудасдаалгавар гүйцэтгэх үед;

асуултанд хариулах;

асуудлыг бие даан шийдвэрлэх;

өөрийгөө болон бие биенээ үнэлэх;

арга, үйл ажиллагааны нөхцлийн тусгал.

Хичээлийн агуулга нь хүрэхэд чиглэсэн боловсролын үр дүн:

Сэдэв: үйл явцад хийх чадвартай байх бодит байдалДараах ойлголтуудын тодорхойлолтыг ашиглана уу: цус харвалт, хуваагдал, масштаб.

Танин мэдэхүйн UUD: "масштаб" гэсэн ойлголтын утгыг дахин гаргах чадвартай байх, мэдээллийг боловсруулж, хуулбарлах чадвартай байх. харааны хэлбэрээр

Зохицуулалтын хяналтын систем: тодорхой нөхцлөөс хамааран асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг сонгох; үйл ажиллагааны арга, нөхцлийн талаархи эргэцүүлэл, үйл явц, үйл ажиллагааны үр дүнг хянах, үнэлэх;

Шаардлагатайтехникийн тоног төхөөрөмж:компьютер, проектор, математикийн сурах бичиг, тараах материал (технологийн газрын зураг, бүхий картууд нэмэлт даалгавар, гэрийн даалгавар бүхий картууд)

Сурах бичиг:Виленкин Н.Я., Жохов В.И., Чесноков А.С., Шварцбурд С.И. Математик: 5-р ангийн сурах бичиг боловсролын байгууллагууд/ N.Ya.Vilenkin болон бусад - 16 дахь хэвлэл, шинэчилсэн. - М.: Мнемосине, 2009.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Хичээлийн үе шат, цаг хугацаа

Самбар ба тоног төхөөрөмж

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1. Зохион байгуулалтын үе шат

Багш сурагчдыг угтан авч, хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана.
Өнөөдөр бидэнд байна ер бусын хичээл- шинэ мэдлэг олж авах хичээл. Үүнийг хийхийн тулд бид бүлгээрээ ажиллах болно.
Хичээлийн үеэр бид янз бүрийн даалгавар гүйцэтгэх болно.

2. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Самбар дээр даалгавар байна: зураг дээр үндэслэн асуултанд хариул.

Хэмжээгүй захирагчид

(1-р бүлэг - тэг, 2-р бүлэг - тэг ба 10-ын тоо, 3-р бүлэгт хуваагдалгүй, 4-р бүлэг - тэг байна).

1. Өмнө нь олж мэдсэн мэдлэгээ хэрэгжүүлэх чадваргүй бол шинэ мэдлэг эзэмших нь бидэнд маш хэцүү байх болно.

2. Зурагт үзүүлсэн дүрсүүдийг (шулуун шугам, туяа, сегмент) тодорхойл.

3. Нэг туяа, нэг шулуун, нэг хэрчмийг авахын тулд цэгүүдийг байрлуулж, шулуун шугам нь туяа, хэрчмийг огтлохгүй, харин туяа ба хэрчмийг огтолно.

Багш сурах бичгийн хэмжээг тодорхойлохыг санал болгож байна

1-р бүлэг сегментүүдийг нэрлэнэ;

2-р бүлэг - цацраг;

3-р бүлэг - шулуун.

4-р бүлэг цэгүүдийг байгуулдаг

Оюутнууд ажлаа үнэлдэг.

3. Бүтээл асуудалтай нөхцөл байдал

Слайд: Сурах бичиг

Багш:"Та хэмжилт хийхэд асуудалтай байна уу? Та яагаад бодож байна вэ? Таны хэрэгсэлд юу дутагдаж байна вэ?

Оюутнууд даалгавраа биелүүлэхийг хичээж байна.

4. Асуудлын томъёолол

Ямар асуулт байсан бэ? Өнөөдөр бид юу олж мэдэх ёстой вэ? Бид хичээлийн сэдвийг хэрхэн томъёолох ёстой вэ?

Багш хичээлийн сэдвийг "Масштаб ба координат" гэж бичнэ.
Бид өөрсдөдөө ямар зорилго тавих вэ?
Багш хичээлийн нэрлэсэн зорилгыг нэгтгэн дүгнэв.

Оюутнууд өөрсдийн хувилбараа илэрхийлдэг.
Оюутнууд нэрлэсэн амжилттай хувилбарыг үнэлдэг.
Оюутнууд томъёолдог боловсролын асуудал. Тэдний ажлыг үнэл

5. Шинэ материал сурах

Слайд: Хэрэгсэл

Слайд: Төхөөрөмжүүд

Слайд: уртын нэгж, масс

1. Багш 21-р догол мөрийг уншихыг санал болгож байна

2. Багш асуулт асууна:

Хэмжилт хийхэд масштаб ашигладаг өөр ямар төхөөрөмжийг та мэдэх вэ?

3. Сурах бичгийн бичвэрт та массын ямар шинэ хэмжүүртэй таарсан бэ?

Сурагчид уншсан зүйлийнхээ талаар бодохын тулд текстийг хоёр догол мөр хүртэл чангаар уншдаг.
Оюутнууд асуултад хариулдаг.
19, 20, 21-р зурагт заасны дагуу масштабын төрлийг давтаж, тэдгээрийн уншилт, хуваах утгыг нэрлэж, хэмжилтийн нэгжийг санаж байна.

Хариулт:

1т = 1000кг
1т = 100кг Асуултанд тулгуурлан ажлыг нь үнэл

6. Анхан шатны ойлголт, мэдлэгийг нэгтгэх.

Слайд: Термометрийн зураг

Даалгаврын слайд No113,114

-руу буцаж орцгооё практик ажил:

1. Сурах бичгийн урт, өргөнийг хэмжинэ.(22см урт, 17см өргөн"

Багш №108, 109, 110 (термометрийн заалтыг нэрлэ) бөглөхийг санал болгож байна.

No113 (килограммаар илэрхийлнэ), No114 (грамаар илэрхийлнэ)

(1, 3 бүлэг - No 113, 2.4 бүлэг - No 114)

Оюутнууд үр дүнг нэрлэнэ.

Бүлгээр тест хийх, үнэлгээ хийх.

7. Биеийн тамирын дасгал

Нэг оюутан бусдын төлөө удирдан явуулдаг

8. Бие даасан ажил

Оюутан бүрт зориулсан картууд

Слайд: Хариултууд

Багш тарааж өгдөг бие даасан картууд

Хариултуудыг дэлгэцэн дээр харуулав.

Даалгавраа бие даан гүйцэтгэх.

Өөрийгөө шалгах. Өөрийгөө үнэлэх.

9. Сурагчдын мэдлэгийг үнэлэх үе шат

Багш:Бидний хичээл дуусч байна. Хичээлийн үеэр та бүлгээрээ ажилласан. Бүлэг болон өөрийнхөө ажлыг үнэл бие даасан ажил. Зөв хариултын тоог тоол ("+"). Шалгуурын дагуу өөрийгөө амаар тэмдэглэнэ үү.

5 ба түүнээс дээш "+" байвал 5-ыг тавина

4 "+"-ийн хувьд 4-ийг тавина

3 "+"-ийн хувьд 3-ыг тавина

Багш:"5", "4", "3" авсан гараа өргө.
Багш хичээлийн үеэр бүлгийн ажилд үнэлгээ өгч, бие даасан ажлын хуудсыг шалгахаар цуглуулдаг.

Оюутнууд харандаа ашиглан өгсөн шалгуурыг ашиглан өөрсдийгөө дүгнэнэ.

Сурагчид оноог нь хүлээн зөвшөөрч гараа өргөдөг.

10. Хичээлийг дүгнэх

Өнөөдөр хэн сэдвийг сайн ойлгосон бэ?

Хичээлийн үеэр хэн бүгдийг ойлгоогүй вэ? Юу?
Бид бичигдсэн сэдвээр бүх асуултын хариултыг авсан уу?
Багш дараагийн хичээлийн хэтийн төлөвийг тодорхойлдог.
Дараагийн хичээл дээр бид координатын тухай ярих болно.

a) Оюутнууд багшийн асуултад хариулдаг.

б) Тэд координат гэж юу байдгийг мэдэхгүй гэдгийг тодорхойл.

11.Гэрийн даалгавар

Слайд, заавар

Асуудлын нөхцөлийг ойлгоход хялбар болгохын тулд 21-22-р хуудасны 4-р догол мөрийг уншиж, №137,138-ыг шийдээрэй.

Арга зүйн үндэс.

  1. Ерөнхий боловсролын байгууллагуудын 5-6-р ангийн хөтөлбөрүүд, Москва "Гэгээрэл", 2008 он.
  2. Хичээлд суурилсан хөгжүүлэлтматематикт. Эмхэтгэсэн: Выговская В.В. Москва "VAKO", 2008 он
  3. УМК: Н.Я. Виленкин нар, Математик, 5-р анги, Москва, 2007 он.
  4. Интернет эх сурвалж: – http/school-collection/, – http/fcior.edu.ru/

Хичээлийн зорилго:Оюутнуудад масштаб, координатын туяа, координатын цэгийн тухай ойлголттой танилцах.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын (танин мэдэхүйн UUD үүсэх):

  • масштаб, хуваалт, координатын цацрагийн тухай ойлголтыг бүрдүүлэх;
  • масштабаар нэгж хэрчмийг тодорхойлох, координатын туяа барих, цэгийн координатыг олох, өгөгдсөн координатын дагуу цэг байгуулахад суралцах.

Хөгжлийн (зохицуулалтын хяналтын тогтолцоог бүрдүүлэх):

  • оюутнуудын алсын харааг өргөжүүлэх;
  • сэтгэцийн үйл ажиллагаа, санах ой, анхаарал, харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;
  • Цахим боловсролын нөөц, оюутнуудын танин мэдэхүйн бүтээлч үйл ажиллагааны тусламжтайгаар хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх;

Боловсролын (хувийн боловсролын ур чадварыг бий болгох):

  • координатын цацрагийг цэвэр, зөв ​​дүрслэх ЧАДВАР бүрдүүлэх;
  • судалж буй сэдвийн сонирхол;
  • боловсролын ажилд хариуцлагатай хандах.

Хичээлийн төрөл: Шинэ материалыг судлах, анхны нэгтгэх.

Тоног төхөөрөмж: проектор, интернетэд холбогдсон компьютер, тест, өөрийгөө үнэлэх хуудас.

Хичээлийн явц EOR UUD
1. Зохион байгуулалтын мөч
2. Суурь мэдлэгийг шинэчлэх

Аман даалгавар:

-Оюутан бүрийн өндөр хэд вэ? Танягаас хэн доогуур (өндөр) байна вэ?

– AB сегментийн уртыг хэрхэн олох вэ? (Захирагчаар хэмжинэ.)

Бидний хичээлийн сэдэв: "Хамшрал ба координат"

Мэдрэхүй

Асуудлын текстэд дүн шинжилгээ хийж, ойлгох

3. Шинэ материал судлах.

Бид масштаб, хуваалт, координатын туяа гэсэн ойлголттой танилцах болно.

- Шугамыг харцгаая. Захирагч дээр цус харвалт бий. Тэд захирагчийг тэнцүү хэсгүүдэд хуваадаг. Эдгээр хэсгүүдийг хуваагдал гэж нэрлэдэг.
-Тэгвэл жинлүүр гэж юу вэ?

Бүх хэлтэс нь масштабыг бүрдүүлдэг.

Захирагч дээр жинлүүр байдаг.

- Залуус аа, жинлүүртэй төхөөрөмжүүдийг нэрлэ.
– термометр, жин хэмжүүр, хурд хэмжигч, соронзон хэмжүүр

- Гүйцэтгэл аман даалгаварзургуудаас.

Жинлүүрийг практикт ашиглах жишээг өг

Харааны хэрэглүүрийг ашиглах тодорхойлсонмөн нэг хэлтсийн үнэ.

Зүүнээс баруун тийш явахаар OX туяа зур.

– Цацрагийн эхлэлээс дээш ТУХАЙдугаарыг нь бичье 0 , мөн E цэгийн дээрх тоо 1 . Сегмент OEдуудсан нэг сегмент.

- Дараа нь нэг туяа дээр бид сегментийг зурдаг AB, нэгж сегменттэй тэнцүү, цэгээс дээш INдугаарыг нь бичье 3 .
- Тиймээс бид алхам алхмаар хязгааргүй масштабтай болно. Тэд түүнийг дууддаг координатын цацраг.
– Цэгтэй харгалзах 0,1,2,3... тоонууд ТУХАЙ, Э, А, IN,..., дуудсан координатуудэдгээр цэгүүд.

Тэд бичдэг: O(0), E(1), A(2), B(3) гэх мэт.

– O, E, A, B,... гэх мэт цэгүүдийн координатыг нэрлэнэ үү.
– Цэгийн координат гэж юу вэ
- Надтай ярь.

Практик даалгавар:Координатын цацрагийг ашиглан түүний эхлэл, нэгж сегментийг үзүүлж, тэмдэглэсэн цэгүүдийн координатыг бич.

Тэмдгийн бэлгэдлийн загварчлал.

Цэгүүдийн координатыг бэлгэдлийн хэлбэрээр бич

Тодорхойлолт.

4. Мэдлэг, ур чадварыг нэгтгэх.

Аман ажил(Танягийн өндрийн жишээ)

№108, №109, №110

- Анхдагч нэгтгэх.
– Координатын цацрагийг хэрхэн бүтээх вэ?
- Надад хэлээч.
– Энэ туяан дээр 3-р координаттай цэгийг хэрхэн байгуулах вэ?

5. Бие даасан ажил

6. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

7. Мэдлэгийн тогтолцоонд шинэ мэдлэгийг оруулах.

Тэмдэглэлийн дэвтэртээ координатын туяа зурж, дээрх цэгүүдийг тэмдэглэ

A(5), B(8), хэрвээ нэгж хэрчим 1 см бол AB хэрчмийн уртыг тодорхойл.

Шинжилгээ, ойлгох, бүтээх логик хэлхээүндэслэл.

8. Үйл ажиллагааны тусгал.

Текстийг математик тэмдэглэгээ болгон хөрвүүлэх.

Загвар өмсөгч график хэлбэрмасштабын тухай ойлголттой холбоотой ойлголтууд.

Таны үйл ажиллагаанд хяналт, үнэлгээ хийх.

9. Хичээлийн хураангуй.

Координатын туяа гэж юу болохыг тайлбарла. Координатын туяа барихдаа юуг санах хэрэгтэй вэ?

10. Гэрийн даалгавар

– Асуудлын нөхцөлийг гаргаж, түүнийгээ “Масштаб ба координат” сэдвийг багтаахаар шийд.

Сонголт I

1. Тоогоо тоогоор бичнэ үү:

а) хорин тэрбум хорин сая хорин мянга хорин;

б) 433 сая

2. Саяд хэдэн мянга байдаг вэ?

3. Хэр их өөр өөр тоо 751057 гэж бичдэг байсан уу?

4. Гурван саальчин 127886 литр сүү авсан. Эхнийх нь 38,804 литр, хоёр дахь нь эхнийхээс 2,409 литрээр илүү байна. Гурав дахь саальчин хэдэн литр сүү өгсөн бэ?

_____________________________________________________________________________

Бие даасан ажил №1 “Натурал тооны тэмдэглэгээ”

Сонголт II

1. Тоогоо тоогоор бичнэ үү:

а) дөрвөн тэрбум жаран дөрвөн мянга;

б) 2341 мянга

2. Мянганд хэдэн арав байдаг вэ?

3. Нэгжид ногдох тоог нэрлэнэ үү илүү их тоо 8999.

4. Агуулахад 6340 цн төмс байсан. Нэг дэлгүүрт 2956 цн, нөгөө дэлгүүрт эхнийхээсээ 568 цнээр бага төмс өгсний дараа агуулахад хэдэн центнер төмс үлдсэн бэ?

Урьдчилан үзэх:

Сонголт I

1. Тоогоо тоогоор бичнэ үү:

A) дөчин тэрбум нэг зуун сая тав;

B) 7 сая 37 мянга;

B) 6027 мянга

2. Хэсгүүдийг зур AB ба CD, хэрэв AB = 27 мм, CD = 4 см 2 мм.

3. илэрхийлэх:

A) метрээр 3 км 54 м;

B) Дециметр ба метрээр 504 дм.

4. 3-аар төгссөн дөрвөн оронтой тоо хэд вэ?

__________________________________________________________________________________

Бие даасан ажил No2 “Сегмент. Сегментийн урт"

Сонголт II

1. Тоогоор бичнэ үү:

A) хоёр зуун тэрбум долоон мянга гурав;

B) 20 сая 4 мянга;

B) 3108 мянга

2. Хэсгүүдийг зур MK ба CE, хэрэв MK = 3 см 4 мм, CE = 52 мм.

3. илэрхийлэх:

A) 4 м 5 см см;

B) километр ба метрээр 6085 м.

4. 7 тоогоор төгссөн дөрвөн оронтой тоо хэд вэ?

Урьдчилан үзэх:

Сонголт I

1. Хоёр хэрчим, хоёр шулуун, гурван цацрагийг олж бич.

2. EK EK туяаг зур , мөн шошго. Цацраг бүр дээр эхнээс нь 2 см 7 мм урттай сегментийг тусгаарла.

3. Шулуун шугам зур MK, цацраг NP ба сегментүүд AB ба CD Ингэснээр MK шулуун шугам хэрчмүүдийг огтолно AB ба CD.

__________________________________________________________________________________

Бие даасан ажил No3 “Онгоц. Шулуун. Цацраг"

Сонголт II

1. Хоёр сегмент, хоёр шугам, гурван цацрагийг олж бич.

2. Ray CD зур . Цацраг, нэмэлт цацрагийг барих CD , мөн шошго. Цацраг бүр дээр эхнээс нь 3 см 4 мм урттай сегментийг тусгаарла.

3. Шулуун шугам зур AB, CD туяа ба MK ба OP сегментүүд нь CD туяа байх болно сегментийг давсан MK ба шулуун AB шугамыг давах болноЭСВЭЛ

Урьдчилан үзэх:

Сонголт I

1. Цэгүүдийн координатыг бич D, E, T, K

A (8), K (12), P (1), М (9), N (6), S (3).

3. Грамаар илэрхийлнэ: 5 кг 750 гр; 2 кг 60 гр

килограммаар илэрхийлнэ: 3 т 180 кг; 4 c 3 кг

килограмм, граммаар илэрхийлнэ: 4370 гр; 1030 гр

Тон ба центнерээр илэрхийлнэ: 853 в; 205 в

__________________________________________________________________________________

Бие даасан ажил №4 “Масштаб ба координат”

Сонголт II

1. Цэгүүдийн координатыг бичМ, Н, Ц, П , координатын цацраг дээр тэмдэглэгдсэн.

2. Координатын туяа зурж, түүн дээр цэгүүдийг тэмдэглэ A (6), B (5), C (3), D (10), E (2), F (1).

3. Грамаар илэрхийлнэ: 5 кг 200 гр; 1 кг 5 гр

килограммаар илэрхийлнэ: 3 т 60 кг; 8 cwt 70 кг

килограмм, граммаар илэрхийлнэ: 6840 гр; 3090 гр

Тон ба центнерээр илэрхийлнэ: 556 кг; 4350 кг.

__________________________________________________________________________________

Урьдчилан үзэх:

Сонголт I

A (5), B (2), C (4), D (8).

2. Одны оронд “>” эсвэл “

A) 204 * 2004;

B) 554 * 1;

B) 0 * 512.

3. 3-аар төгссөн дөрвөн оронтой тоо хэд вэ?

__________________________________________________________________________________

Бие даасан ажил №5 "Тоонуудыг харьцуулах"

Сонголт II

1. Координатын туяа дээрх цэгүүдийг тэмдэглэ. M (5), N (6), P (3), Q (9).

2. Одны оронд “>” эсвэл “

a) 123 * 1230;

б) 1 * 341;

в) 648 * 0.

3. 7 тоогоор төгссөн дөрвөн оронтой тоо хэд вэ?

Урьдчилан үзэх:

Сонголт I

1. Координат туяан дээрх координат нь 6, 2, 5, 9 цэгүүдийг тэмдэглэ. Цэг бүр болон түүний координатыг бич.

2. Тэгш бус байдал үнэн байхын тулд одны оронд бичнэ үү.

a) 307 * 3007; б) 444 * 1; в) 0 * 376.

3. Шулуун шугам зур SC, туяа AE ба сегмент MN ингэснээр шулуун байна SK сегментийг давсанМ.Н мөн цацрагийг огтолж чадаагүй AE, мөн цацраг нь AE байна шугамыг давах болноМ.Н.

4. Ангид Вера, Галя, Нина, Марина, Оля нар сурсан. Энэ бүх охид төрсөн өөр өөр өдрүүдНэг жил. Тэдний хамгийн залуу нь нэгдүгээр сарын 27-нд төрсөн. Оля Галигаас ах, гэхдээ Маринагаас дүү, Вера Нинагаас дүү, гэхдээ Маринагаас ах гэдгийг мэддэг. Хэрэв Нина 1-р сарын 23-нд төрсөн бол охин бүр хэдэн өдөр төрсөн бэ?

__________________________________________________________________________________

Бие даах ажил №6 “Натурал тоонуудын тэмдэглэгээ, харьцуулалт. Масштаб ба координат. Шулуун. хэсэг"

Сонголт II

1. Координат туяан дээрх координат нь 9, 12, 11, 3 гэсэн цэгүүдийг тэмдэглэ. Цэг бүр болон түүний координатыг бич.

2. Тэгш бус байдал үнэн байхын тулд одны оронд тэмдэг бичнэ үү.

a) 70007 * 7007; б) 465 * 1; в) 0 * 124.

3. Шулуун шугам зур AB, CE туяа ба сегмент MN ингэснээр шулуун байна AB нь CE туяа ба MN сегмент, CE туяаг огтолжээ шугамыг давах болноМ.Н.

4. Таван найз Аня, Ира, Таня, Катя, Маша нар арваннэгдүгээр сард нэг онд төрсөн. Тэдний хамгийн ахмад нь 26-нд төрсөн. Таня Ирагаас дүү, гэхдээ Катягаас ах, Аня Машагаас дүү, гэхдээ Ирагаас ах гэдгийг мэддэг. Охид бүр 11-р сарын хэдэн өдөр төрсөн бэ?

________________________________________________________________________________

Урьдчилан үзэх:

Сонголт I

a) 8 009 002; б) 44444.

2. 548-аас бага, 428-аас их бол 8-аар төгссөн тоог ол.

3. Бүрэн алхмууд: 17 (377 + 238).

__________________________________________________________________________________

Бие даасан ажил №7 “Зэрэглэлээр задаргаа”

Сонголт II

1. Тоог тоонд хуваах:

a) 6 708 301; б) 22222.

2. 256-аас бага, 176-аас их бол 6-аар төгссөн тоог ол.

3. Бүрэн алхмууд: 19 (254 + 241).

Урьдчилан үзэх:

Урьдчилан үзэх:

Урьдчилан үзэх:

Туршилтын дугаар 2

Сонголт 1.

  1. Бичлэгүүдээс тоон илэрхийлэл сонгоно уу:

a) (18-7)+a; в) x+10=28;

б) 36:6+7; г) таны хариулт.

  1. y = 700 үед (y-312)+59 илэрхийллийн утга нь:

a) 471; в) 437;

б) 447; г) таны хариулт.

  1. Женя загас барьж байхдаа 17 загас барьсан бөгөөд Саша 100 гаруй загас барьжээ. Саша, Женя хоёр хамтдаа хэдэн загас барьсан бэ? m=8-аар тооцоол.

a) 26; в) 42;

б) 25; г) таны хариулт.

  1. Үсэг ашиглан нэмэх солих шинж чанарыг дараах байдлаар бичнэ.

б) a-b=b-a; г) таны хариулт.

  1. Үсэг ашиглан тооноос нийлбэрийг хасах шинж чанарыг дараах байдлаар бичнэ.

a) a-(b+c)=a-b+c; в) a-(b+c)=a-b-c;

б) (a+b)-c=a-b-c; г) таны хариулт.

  1. Хэрэв ялгаа байгаа бол x-18 натурал тоо, тэгвэл x ямар утгыг авч чадах вэ?

a) 18; в) 20;

б) 13; г) таны хариулт.

  1. Замын томьёог ашиглан υ хурдны утгыг ол

T=6 цаг, s=240 км.

а) 30 км/цаг; в) 40 км/цаг;

б) 1440 км; г) таны хариулт.

  1. Тэгшитгэлийг дараах байдлаар нэрлэдэг.

a) утгыг нь олох шаардлагатай тоон илэрхийлэл;

б) утгыг нь олох шаардлагатай үгийн хэллэг;

в) үнэ цэнийг нь олох шаардлагатай үсэг агуулсан тэгш байдал;

г) таны хариулт.

  1. Тэгшитгэлийг шийдэх нь дараахь зүйлийг олох гэсэн үг юм.

a) үндэс эсвэл байхгүй эсэхийг шалгах;

б) хэмжээ;

в) үндэс;

г) таны хариулт.

a) x+4=24; в) 5*7-3=32;

B) x+17; г) таны хариулт.

  1. Үл мэдэгдэх алдааг олохын тулд танд хэрэгтэй:

a) зөрүүнд хасалтыг нэмэх;

б) зөрүүгээс хассаныг хасах;

в) зөрүүг хасалтаар үржүүлэх;

г) таны хариулт.

  1. 5+x=8 тэгшитгэлийн хувьд 3-ын тоо нь үндэс болно.

A) тийм; в) би мэдэхгүй;

B) үгүй; г) таны хариулт.

  1. x-17=33 тэгшитгэлийн үндэс нь:

A) 50; в) 40;

B) 16; г) таны хариулт.

  1. Үндэс нь 7 дугаартай тэгшитгэлийг сонгоно уу.

A) 15's=8; в) 3*x-1=21;

B) 7+x=0; г) таны хариулт.

  1. 128x=35 тэгшитгэлд үл мэдэгдэх нь:

A) хасах боломжтой; в) ялгаа;

  1. x-25=144 тэгшитгэлийн бууруулсан тоо нь:

A) 144; в) 25;

B) x; г) таны хариулт.

  1. Эхний гишүүн нь 33, нийлбэр нь 100, дараа нь хоёр дахь гишүүн нь:

A) 133; в) 67;

B) 77; г) таны хариулт.

  1. А цэг нь x+2 координаттай. Ямархуу байна аа тоон утгаХэрэв x=3 бол А цэгийн координат?

A) 2; в) 3;

B) 5; г) таны хариулт.

  1. Гурван гишүүний нийлбэр нь 77,777, нэг гишүүн нь 3,333, хоёр дахь нь 444, гурав дахь гишүүн нь:

A) 74,000; в) 100 444;

B) 81 554; г) таны хариулт.

  1. Хамгийн том нийлбэр хэд вэ гурван оронтой тооболон дараагийн гурван тоо?

A) 3606; в) 4002;

B) 3990; г) таны хариулт.

Туршилтын дугаар 2

Тоон болон үсгийн илэрхийлэл. Тэгшитгэл.

Сонголт 2.

  1. Үсгийн илэрхийлэл сонгоно уу:

a) (18-7)+a; в) x+10=28;

б) 36:6+7; г) таны хариулт.

  1. y = 710 үед (y-312)+59 илэрхийллийн утга нь:

a) 461; в) 457;

б) 447; г) таны хариулт.

  1. Нина 13 ор, Галя цөөхөн ортой хогийн ургамлыг цэвэрлэв. Нина, Галя хоёр хамтдаа хэдэн ор өвссөн бэ? y=5 гэж тооцоол.

a) 31; в) 18;

б) 21; г) таны хариулт.

  1. Үсэг ашиглан нэмэхийн ассоциатив шинж чанарыг дараах байдлаар бичнэ.

a) a+(b+c)=(a+b)+c; в) a+b=b+a;

б) a-b=b-a; г) таны хариулт.

  1. Үсэг ашиглан нийлбэрээс тоог хасах шинж чанарыг дараах байдлаар бичнэ.

a) (a+b)-c=a+(b-c); в) (a+b)-c=a-b+c;

б) a-(b+c)-c=a-b-c; г) таны хариулт.

  1. Хэрэв 18-ын зөрүү нь натурал тоо бол x ямар утгыг авч болох вэ?

a) 18; в) 13;

б) 20; г) таны хариулт.

  1. Замын томьёог ашиглан t цаг хугацааны утгыг ол

υ=80 км/цаг, s=240 км.

a) 3 цаг; в) 19200 км;

б) 4 цаг; г) таны хариулт.

  1. Утгыг нь олох шаардлагатай үсэг агуулсан тэгшитгэлийг:

A) үгийн илэрхийлэл; в) тэгшитгэл;

б) тоон илэрхийлэл; г) таны хариулт.

  1. Тэгшитгэлийн үндэс нь тэгшитгэл гарах үсгийн утга юм.

a) зөв үгийн тэгш байдал;

б) зөв тоон тэгшитгэл;

в) зөв илэрхийлэл;

г) таны хариулт.

  1. Бичлэгүүдээс тэгшитгэлийг сонгоно уу:

a) x+3; в) 9*3-7=20;

B) x-2=10; г) таны хариулт.

  1. Үл мэдэгдэх орлуулахыг олохын тулд танд дараахь зүйл хэрэгтэй:

a) зөрүү дээр хасах утгыг нэмэх;

б) хасагдсанаас зөрүүг хасах;

в) хасах утгыг зөрүүгээр үржүүлэх;

г) таны хариулт.

  1. 5+y=18 тэгшитгэлийн хувьд 13 тоо нь үндэс болно.

A) тийм; в) би мэдэхгүй;

B) үгүй; г) таны хариулт.

  1. 37-y=16 тэгшитгэлийн үндэс нь дараахтай тэнцүү байна.

A) 43; в) 21;

B) 53; г) таны хариулт.

  1. Үндэс нь 8 тоотой тэгшитгэлийг сонгоно уу.

A) 15's=7; в) 3*x-1=24;

B) 8+x=0; г) таны хариулт.

  1. x-128=35 тэгшитгэлд тодорхойгүй байна.

A) хасах боломжтой; в) ялгаа;

B) буурсан; г) таны хариулт.

  1. 144-x=25 тэгшитгэлд хасах тоо нь:

A) 25; в) x;

B) 144; г) таны хариулт.

  1. Нөхцөлүүдийн нэг нь 44, нийлбэр нь 100, дараа нь хоёр дахь гишүүн нь:

A) 144; в) 66;

B) 56; г) таны хариулт.

  1. В цэг нь 5-ын координаттай байна. Хэрэв x=3 бол В цэгийн координатын тоон утга хэд вэ?

A) 5; в) 2;

B) 3; г) таны хариулт.

  1. Гурван гишүүний нийлбэр нь 99,999-тэй тэнцүү

1111, хоёр дахь нь 888, гурав дахь гишүүн нь дараахтай тэнцүү байна.

A) 101,998; в) 100 888;

B) 98,000; г) таны хариулт.

  1. Хамгийн бага гурван оронтой тоо ба өмнөх гурван тооны нийлбэр хэд вэ?

A) 406; в) 394;

B) 390; г) таны хариулт.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!