Pristatymas vandens lašelių kelionės tema. Pamokos santrauka „Lašelio kelionė gamtoje“ (vyresnė grupė) Vaizdo įrašas

Svetlana Kondratjeva
Pamokos „Lašelio kelionė gamtoje“ santrauka ( vyresnioji grupė) Vaizdo įrašas

Pamokų užrašai.

"Lašelių kelionė gamtoje" vyresnioji grupė

Edukacinė sritis: pažinimas.

Tikslas: supažindinti vaikus su vandens idėja ir jo savybėmis; ugdyti įgūdį nuosekliai reikšti savo mintis, taisyklingai konstruoti savo kalbą, praturtinti žodyną; pažadinti susidomėjimą gamta, jo reiškiniai.

Užduotys:

Švietimo:

1. Suteikite vaikams idėją apie natūralus reiškinys – vandens ciklas in gamta.

2. Skatinti vaikų specifinių idėjų apie vandens savybes ir vietą jame kaupimąsi gamta.

3. Atlikdami eksperimentus ir toliau mokykite saugos priemonių.

Švietimo:

Auklėk ekologinė kultūra vaikai, atidus ir taupus požiūris į vandenį.

Vystantis:

1. Ugdykite gebėjimą apibendrinti, daryti išvadas, nustatyti priežasties ir pasekmės ryšius eksperimentinės veiklos procese.

2. Lavinti atmintį ir dėmesį, vaizduotę ir loginį mąstymą.

Metodai ir technikos: žaismingas, vizualus, eksperimentavimas ir aprašymas, mokytojo pasakojimas, klausimai vaikams.

Planuojami rezultatai: vyksta mokslinę veiklą, mokinys įgis supratimą apie vandenį ir jo savybes, vandens ciklą jame gamta ir apie jos buvimo vietą.

Veiklos vertinimo kriterijai vaikai: aktyvumas, savarankiškumas, bendravimas su bendraamžiais ir suaugusiais, emocionalumas.

Pamokos eiga:

Garso įrašas skamba – vandens garsai. (Pasirodo lašelis) .

Auklėtojas: Vaikinai, pažiūrėkite, kas atėjo pas mus? Kas tai yra?

Ar žinai ką lašelis man pasakė? Ji sako, kad pasirodė tik šiandien. Nukrito iš dangaus. Ir jis sako, kad ji šlapia ir šalta. Ji nori rasti savo namus ir grįžti pas mamą. Ji taip pat labai bijo, kad visas vanduo dingtų.

Auklėtojas: Vaikinai, o jei dings visas vanduo? Kas atsitiks? (padaryk vaikus prie išvados, kad be vandens žemėje nebus gyvybės, neliks nieko, tik dykuma).

Auklėtojas: vaikinai, siūlau jums su šiek tiek, pasiklausyti pasakos apie vieną drąsų lašelis ir kokią kelionę jis leidžia gamtoje.

Pristatymas "Pasivaikščiojimai lašas ratu» .

Vienas juokingas lašelis Gyvenau su draugais prie jūros. Bet vieną dieną tai atrodė

Kaitri saulė savo spinduliais pradėjo šildyti vandenį. Nuo tokio karščio lašelis Vanduo su draugais ėmė virsti garais ir kilti vis aukščiau. Lašeliai susirinko daug žmonių ir jie ištiesė vienas kitam rankas, pavirsdami lengvu debesiu. Staiga atskriejo išdykęs vėjas ir užpūtė debesį. Jis susijungė su kitais debesimis, ir jie virto didelis debesis. Šis debesis uždengė saulę, pasidarė vėsu ir pradėjo vėsti garų lašai. O kai atvėso, pavirto vandens lašeliai. Mūsų drauge, iš debesies pradėjo smarkiai lyti lašelis Vėl atsidūriau savo namuose – jūroje.

Auklėtojas: tai taip nuostabu mūsų mažylis išvyko į kelionę. Tai vadinama vandens ciklu (judėjimas ratu) pakartokite, kaip tai vadinasi kelionė?

(vaikų atsakymai)

Matai, lašelis, nereikia bijoti, kad negrįši namo. Išeis saulė ir tu tikrai užlipsi pas mamą ant debesies.

Auklėtojas: Bet prieš paleidžiant, siūlau jums visiems kartu pasinerti į vandens karalystę – povandeninę laboratoriją, kurioje tyrimų metu įgysime supratimą apie vandenį ir jo savybes.

Norėdami patekti į šią karalystę, turite pasakyti stebuklingi žodžiai, pasakykime viską kartu...

Kūno kultūros minutė "stebuklingi žodžiai" pagal muziką – vandens čiurlenimas.

Lietus varvėjo ant arklio - dešine ranka palieskite kairįjį.

Dėl gėlių - Žiedinė cirkuliacija dešinė ranka,

Ir į kelią - abi rankos priešais tave,

Pila, pila - oi-oi - purto galva,

Bėgome namo – bėgime vietoje.

Auklėtojas: štai mes. Sėdėkite laboratorijoje, vaikinai.

Prisiminkime taisykles elgesį:

Būkite atsargūs

Neskubėk

Atidžiai klausykite

Nekelkis iš savo vietos

Nespauskite

Patirtis Nr.1: Vanduo yra skystas ir gali tekėti.

Auklėtojas: jei pilsime vandenį iš vienos stiklinės į kitą, pamatysime ką? Ar teka vanduo? Kodėl?

Išvada: Vanduo yra skystas.

Patirtis Nr.2: Kokios formos yra vanduo?

Auklėtojas: (Jei paimsite siaurą indelį ir užpildysite jį vandeniu. Supilkite šį vandenį į platų indelį. Dabar supilkite vandenį į lėkštę. Supilkite vandenį iš savo stiklinės į lėkštę. Jis pasklinda į balą).

Išvada: Vanduo neturi formos ir įgauna tokią formą, kokia yra.

Patirtis Nr.3: Kokios spalvos vanduo?

Auklėtojas: (Jei paimsite stiklinę vandens ir 5 skirtingų spalvų juosteles, nuleiskite jas po vieną ir palyginkite juostelės spalvą su vandens spalva stiklinėje. Kurią juostelę atitinka vandens spalva? (ne vienas)

Išvada: Grynas vanduo neturi spalvos.

Patirtis Nr.4: Vanduo gali pakeisti spalvą.

Auklėtojas: pridėkite stebuklingą kristalą į vandenį (kalio permanganatas) ir pažiūrėsim, kas bus su vandeniu. Ar vanduo pakeitė spalvą? Paimkite vatos tamponą ir išmaišykite jį stiklinėje vandens. Koks buvo vanduo?

Išvada: Vanduo gali keisti spalvą priklausomai nuo to, kas į jį įpilta.

Patirtis Nr.5: Koks vandens skonis ir kvapas?

Auklėtojas: (Jei pabandysime užuosti vandenį ir apelsinų sultis, pajusime, kad vanduo neturi nei skonio, nei kvapo, o apelsinų sultys yra priešingai.)

Išvada: Vanduo neturi skonio ar kvapo.

Patirtis Nr.6: Vanduo yra tirpiklis.

Auklėtojas: (jei sumaišysite cukrų ir druską vandenyje ir paragaukite.

Kas pasikeis? Vanduo taps sūrus, saldus).

Kas atsitiko su medžiagomis, kurias įdėjome į vandenį? Jie ištirps).

Išvada: Vanduo tirpdo medžiagas.

Auklėtojas: Štai tau, lašelis, tai mums įdomu kelionė vandens virsmų žemė baigėsi. Mes jums parodėme ir pasakojome, kokias savybes turi vanduo. Vaikinai, ar prisimenate šias savybes?

Sąrašas:

Vanduo neturi formos;

Vanduo yra bekvapis ir beskonis;

Vanduo yra tirpiklis.

lašelis atėjo laikas grįžti į debesį, ji atsisveikina... ir kaip prisiminimą apie susitikimą ji dovanoja tau savo mažą lašeliai – amuletai. Iki kito karto, vaikinai...

Publikacijos šia tema:

Stebėjimų gamtoje byla (vyresnė grupė) Stebėjimų gamtoje kartoteka Vyresnioji grupė Rugsėjo mėn. Stebėjimas gamtoje Vaikų veikla vietovėje 1. Savarankiškai mokyti vaikus.

Meninės veiklos integruotos pamokos „Kelionė į pasakų mišką“ santrauka (vyresnė grupė) Integruotos dailės veiklos pamoka: „Kelionė į pasakų mišką“ (vyresnė grupė) Tikslai: 1. Išmokti derinti pažįstamus metodus.

„Kelionė į Antarktidą“ (vyresnė grupė). Tueva Tatjana Tikslas: Susisteminti vaikų mintis apie Antarktidą kaip gryniausią.

Pažintinės raidos viduriniosios grupės edukacinių užsiėmimų suvestinė „Lašelio kelionė“ Tikslai: 1. Idėjų apie Uvelkų upę formavimas, idėjų apie Uvelki upę natūralių šaltinių vandens, vandens, naudojamo kasdieniame gyvenime, patirties pagalba.

Kalbos ugdymo pamokos „Kelionė į pavasario mišką“ santrauka (vyresnė grupė) Tema: „Keliauti į pavasario miškas» Tikslas: Apibendrinti ir įtvirtinti vaikų žinias apie pavasario ženklus, laukinius ir naminius gyvūnus. Tikslai: Švietimo:.

Ekologijos pamokos „Būk gamtos draugas“ santrauka. Vandens ir oro savybės. Vyresnioji grupė Tikslai: Ugdomasis: ugdyti emocinę teigiamas požiūris supančiam pasauliui ir gamtai; vystytis socialinius įgūdžius: įgūdžiai.

Pamokos santrauka „Kelionė į elektros lemputės praeitį“ (vyresnė grupė) Pamokų užrašai. „Kelionė į lemputės praeitį“. Vyresnioji grupė. Tikslas: supažindinti su elektros lemputės istorija.

Pamokos apibendrinimas kūrybinėse dirbtuvėse „Lašelio kelionė“ (parengiamoji grupė) Tikslas: ugdyti vyresnio amžiaus ikimokyklinukų kūrybinius gebėjimus. Korekcinės ugdomosios užduotys: - ugdyti gebėjimą tęsti mintį.

Integruotos pamokos „Kelionė į rudeninį mišką“ santrauka (vyresnė parengiamoji grupė) Integruotos pamokos tema „Kelionė į rudens miškas„Vyresnioji parengiamoji grupė Auklėtoja: Družnova L. E. MK ikimokyklinė ugdymo įstaiga.

Aplinkinio pasaulio įtaka vaiko raidai yra didžiulė. Pažintis su nesibaigiančiais, nuolat besikeičiančiais reiškiniais prasideda nuo pirmųjų.

Vaizdų biblioteka:

Projektą užbaigė 4 klasės mokinė.

Įvadas
Vanduo- vienas iš labiausiai nuostabios medžiagos gamtoje. Gerai žinoma, kad gyvybė Žemės planetoje atsirado dėl vandens buvimo. Gyvybė atsirado vandenyje, išėjo iš jo, palaipsniui apgyvendindama žemę ir orą.

Vandens formos vandens apvalkalas mūsų planetos hidrosfera (nuo Graikiški žodžiai hidro- vanduo, sfera- kamuolys).

Vanduo užima tris ketvirtadalius Žemės paviršiaus. Gamtoje juo prisipildo vandenynų, jūrų, ežerų, upių, pelkių dubenys. Taip pat yra dirbtiniai vandens rezervuarai – tvenkiniai, rezervuarai ir kanalai. Vandens yra ir Žemės gelmėse bei jos atmosferoje. Be vandens neįsivaizduojama gyvybė Žemės planetoje, neįsivaizduojama žmogaus gyvybė.

Vanduo yra labiausiai paplitusi, prieinama ir pigiausia medžiaga. Ji visada buvo, yra ir visada bus. Kokia jos paslaptis? Kodėl Žemėje netrūksta vandens?

Tyrimo temos aktualumas: plečiant savo akiratį. Praktinis pritaikymasžinios, gebėjimai, bendravimo su išoriniu pasauliu įgūdžiai. Rasti atsakymus į klausimus: iš kur atsiranda vanduo upėje? Kaip lietus pateko į dangų? Kodėl krenta snaigės? Kur dingsta sniego pusnys? Kodėl balos ant asfalto greitai išnyksta? Kur gamtoje yra vandens? Ir. ir tt

Darbo tikslas - sekite vandens lašo kelionę į Žemės rutulį , taip tiriant vandens ciklą gamtoje. Išsiaiškinkite vandens būsenos pokyčių priežastis (dujinis, skystas, kietas). Išsiaiškinkite, kad vandens kiekis gamtoje nekinta.

Studijų objektas: gamtos vandens ciklas.

Tyrimo objektas: vanduo.

Tyrimas pagrįstas tokia hipoteze: Vandens ciklo vaidmuo gamtoje yra didelis.

Norėdami pasiekti tikslą ir įrodyti iškeltą hipotezę, iškėlėme sau tokius dalykus užduotis:

  • Išplėskite savo žinias apie vandenį. Paaiškinkite, kokiomis būsenomis jis egzistuoja gamtoje.
  • Išstudijuokite vandens savybes ir sužinokite jo vaidmenį gamtoje.
  • Sužinokite apie vandens kelionę gamtoje.
  • Atlikite eksperimentus su vandeniu ir ledu.
  • Padarykite teisingas išvadas.
  • Išmokite dirbti su skirtingų šaltinių informacija.

Dirbdami su projektu naudojome šiuos dalykus metodus:

  • Darbas su spausdinta literatūra ir interneto šaltiniais
  • Eksperimentų vykdymas
  • Įgytų žinių apibendrinimas

Projekto etapų aprašymas:

  • Išsiaiškinkite, kad vanduo mus supa visur, jo būklė įvairi, o vandens kiekis gamtoje – pastovus.
  • Sužinokite, koks yra vandens ciklas gamtoje ir kaip jis vyksta.
  • Atlikti vandens tyrimus. Atsakykite į klausimą „Kas nutinka vandeniui, kai jis šildomas ir atvėsinamas?
  • Praktikoje stebėkite vandens virsmą garais, vandens – ledu, t.y., vandens garavimo, vandens užšalimo procesus.

Teorinė dalis

Dirbdami su tekstiniais šaltiniais sužinojome, kad vanduo yra vienas nuostabiausių ir labiausiai svarbių medžiagų ant žemės.

Vandens vaidmuo mūsų planetoje yra labai didelis. Visi augalai ir gyvūnai daugiausia susideda iš vandens, kuris yra būtinas gyvybei atsirasti ir palaikyti. Pavyzdžiui, žmogaus kūnas susideda iš 2/3 vandens. Normaliam organizmo funkcionavimui turime kasdien gerti vandens, pakeičiant iš organizmo išskiriamų skysčių praradimą. Be vandens žmogus gali gyventi ne ilgiau kaip 4 dienas.

Vanduo – puikus keliautojas, nuolat keičiantis savo išvaizdą: virsta garais, paskui – ledu. Vandens būsena – dujinė, skysta, kieta – priklauso nuo jo temperatūros.

Vanduo yra skystis be skonio, kvapo ar spalvos. Vanduo sudarytas iš molekulių. Jie tokie maži, kad net mažiausiame lietaus lašelyje jų yra milijardai. Kiekviena vandens molekulė susideda iš dviejų elementų: vandenilio ir deguonies ir turi tam tikros savybės. Vienas iš labiausiai svarbios savybės paprastas – tai jos nuostabus sugebėjimas ištirpina įvairias medžiagas.

Kaitinamas vanduo, vyksta garavimas - vandens perėjimas iš skystos būsenos į dujinė būsena. Kondensacija yra atvirkštinis garavimo procesas, kurio metu vanduo iš dujinės būsenos pereina į skystą. Vanduo užšąla 0°C temperatūroje. Ledas yra kietas, jame esančios molekulės yra stipriai sujungtos viena su kita.

Visur yra vandens. Gamtoje vyksta nenutrūkstamas vandens ciklas. Garuodamas nuo žemės paviršiaus, upių, ežerų, jūrų ir vandenynų, vanduo garų pavidalu patenka į orą. Ten garai atvėsta, kondensuojasi (susijungia) į lašelius, iš kurių susidaro debesys. Vandens garai grįžta į žemę kritulių pavidalu. Krituliai – tai atmosferos drėgmė, kuri nusėda ant žemės lietaus, sniego, krušos, rūko, rasos, šalčio ir kt.

Dalis vandens prasiskverbia į dirvą ir taip maitina augalus, tačiau daug daugiau nukritusio vandens upėmis nuneša į jūras ir vandenynus. Vanduo vėl pradeda garuoti nuo jų paviršiaus, o ciklo procesas prasideda iš naujo.

Vandens ciklo gamtoje etapai:

  • Vandens išgarinimas nuo paviršiaus
  • Aušinimas garais ir kondensacija
  • Debesų susidarymas ir jų judėjimas į sausumą
  • Krituliai
  • Upių papildymas ir požeminis vanduo
  • Nutekėjimas į jūras ir vandenynus

Ledynai taip pat dalyvauja cirkuliacijos procese, kurio metu vanduo koncentruojasi kietoje būsenoje. Ledas ištisus metus apima Arkties, Antarkties ir kalnų viršūnes. Jie plaukia šaltose jūrose ledo blokai. Tai ledkalniai – didžiuliai ledo gabalai, kurie atitrūko nuo ledynų iš Šiaurės ir Pietų ašigalis, ir plūduriuoja atviras vandenynas, paklūsta vėjams ir srovėms. Ledkalnis rodo tik savo viršūnę dauguma jis paslėptas po vandeniu. Tai pavojinga laivams.

Vandens ištekliai mūsų planetoje yra atsinaujinantys.

Vandens atsargų atsinaujinimo laikotarpis m kalnų ledynai yra apie 1600 metų, ledynuose poliarinės šalys daug ilgiau – apie 9700 metų.
Gamtoje yra keletas vandens ciklo tipų.

Puikus (pasaulinis) ciklas- vandens garai, susidarę virš vandenynų paviršiaus, vėjų neša į žemynus. Ten jis iškrenta kaip krituliai ir grįžta į vandenyną kaip nuotėkis. Labai svarbu, kad šiame procese pasikeistų vandens kokybė, nes garuodamas sūrus jūros vandens virsta gėlu vandeniu, o užterštą vandenį išvalo dirvožemis.

Mažas (okeaninis) žiedas- vanduo, garuodamas virš vandenyno, kondensuojasi ir vėl patenka į jį kritulių pavidalu.

Vidinis žiedas- virš žemės paviršiaus išgaravęs vanduo kritulių pavidalu nukrenta į žemę.
Pastaruoju metu vanduo pradėjo vaidinti reikšmingą vaidmenį vandens cikle gamtoje. ūkinė veikla asmuo.

Pramonės kūrimas, miškų naikinimas, arimas didžiulės teritorijos, žemės drenažas ir drėkinimas, milžiniškų rezervuarų ir užtvankų kūrimas, vandens panaudojimas įvairioms ekonominėms reikmėms – visa tai gerokai pakeitė hidrologinius procesus Žemėje. Naudodami išteklius nepamirškite, koks svarbus gamtoje yra vanduo.

Į jo naudojimą reikėtų žiūrėti labai racionaliai. Iš ciklo pašalinę didelę vandens dalį, galime sutrikdyti procesą, o tai sukels negrįžtamų pasekmių. Tokios intervencijos pasekmė – sausros ir potvyniai.

Tyrinėdamas informaciją savo projektui, aptikau įdomių faktų apie vandenį:

Vanduo yra vienintelė natūraliai Žemėje laisvai randama medžiaga, kurios tankis kietoje būsenoje yra mažesnis nei skystoje būsenoje. Štai kodėl ledas vandenyje neskęsta, o vandens telkiniai, kaip taisyklė, neužšąla iki pat dugno (nors tai įmanoma esant ekstremalioms temperatūroms).

Vienoje stiklinėje vandens yra 8 septilijonai molekulių!

Mes žinome apie 3 įvairios valstybės vanduo (skystas, dujinis ir kietas). Priešingai šiai nuomonei, mokslininkai nustato skysta forma vanduo turi 5 būsenas ir 14 kietos būsenų.

Mūsų planetoje yra apie 1330 natūralios rūšys vandens. Jie skirstomi pagal kilmės būdą (lydis, dirvožemis, lietus) ir sudėtį.

Apie 80% Žemės paviršiaus yra padengta vandeniu ir tik 1% šio vandens yra tinkamas gerti.

Beveik pusė viso vandens, ty 46%, yra Ramusis vandenynas, įjungta Atlanto vandenynas sudaro 23,9 % vandens, Indijos vandenynas atiteko 20,3 proc., o Arkties – 3,7 proc.

Per metus nuo Žemės paviršiaus išgaruoja apie 520 tūkstančių kubinių kilometrų vandens. Lietus ir sniegas į Žemę atneša maždaug tiek pat vandens. Jei įsivaizduojate vizualiai, gausite kubą, kurio kraštinė yra apie 80 kilometrų. Jei šis tūris bus tolygiai paskirstytas Žemės paviršiuje, gausite maždaug 1 metro storio sluoksnį.

Pagrindinė dalis gėlo vandens yra ledynų. Jei ištirptų visi ledynai, vandens lygis mūsų planetoje pakiltų 64 metrais (maždaug 20 aukštų pastato dydžio). Apie 1/8 žemės paviršiaus būtų užlieta vandeniu.

Jūros vanduo užšąla -1,91°C temperatūroje.

Žmogus per savo gyvenimą vidutiniškai išgeria 35 tonas vandens.

Vieno automobilio gamybai sunaudojama daugiau nei 177 tūkstančiai litrų vandens.

Visame pasaulyje 1 milijardas 100 milijonų žmonių neturi prieigos prie vandens.

Natūralus užteršto gruntinio vandens valymo procesas trunka kelis tūkstantmečius.

Praktinė dalis

Tiek daug sužinoję apie vandens savybes ir jo virsmą gamtoje, norėjome praktiškai pamatyti, kaip vanduo gali būti skirtingų būsenų.

Patirtis Nr.1
Pažiūrėkime, kokias savybes turi vanduo.
Norėdami tai padaryti, imkime geriamojo vandens ir vaisių sultys. Supilkite vandenį į skaidrią stiklinę. Į tą pačią stiklinę supilkite vaisių sultis. Palyginkime skysčius organoleptiniu metodu, t.y. lyginkite jų skonį, spalvą, kvapą pasitelkdami savo pojūčius.
Padarėme išvadą, kad, skirtingai nei sultys, vanduo yra skystis be skonio, kvapo ar spalvos.

Patirtis Nr.2

Paimkite stambią druską, skaidrią stiklinę vandens ir šaukštą. Į stiklinę vandens įberkite druskos ir išmaišykite. Palyginkime, ar vandens savybės pasikeitė organoleptiniu metodu. Pamatysime, kad druska iš stiklinės dingo, bet vanduo išlieka skaidrus ir sūraus skonio.
Mes padarėme išvadą, kad vanduo yra tirpiklis.

Patirtis Nr.3
Pabandykime paversti vandenį iš skysto į kietą ir atgal. Norėdami tai padaryti, supilkite vandenį į formą ir padėkite į šaldytuvo šaldiklį. Po kurio laiko išimkite formą ir įsitikinkite, kad ji sušalo ir pavirto į ledą. Laikydami ledą rankose pamatysime, kaip jis pradės tirpti. Įdėkite ledą į lėkštę ir šiek tiek palaukite. Įsitikinkite, kad ledas lėkštėje pavirto vandeniu.
Padarėme išvadas:
- pas žemos temperatūros vanduo virsta ledu;
– Kaitinamas ledas tirpsta.

Patirtis Nr.4
Pažiūrėkime, kaip vyksta vandens garavimo ir kondensacijos procesai.
Norėdami tai padaryti, supilkite vandenį į keptuvę ir uždenkite stikliniu dangčiu. Įkaitinkite keptuvę ant dujinės viryklės. Po kurio laiko vanduo keptuvėje pradėjo virti, o ant dangčio pasirodė garavimas. Išjunkite viryklę ir atvėsinkite dangtį. Mes aptiksime ant jo atsiradusį kondensatą. Pažiūrėkime, kur nukris lašai.

Eksperimento metu padarėme išvadą, kad kai vanduo įkaista, jis išgaruoja. Garai nusėda ant dangtelio paviršiaus. Atvėsę garai sudaro vandens lašelius, kurie nukrenta ant žemės.

Patirtis Nr.5
Išsiaiškinkime, ar ledas skęsta? Norėdami tai padaryti, supilkite vandenį į formą ir padėkite į šaldytuvo šaldiklį. Gautą ledo kubelį įdėkite į stiklinę vandens. Ledas nepanyra į stiklą ir plūduriuoja paviršiuje.
Todėl ledas yra lengvesnis už vandenį. Galime daryti išvadą, kad dėl to ir kyla ledkalniai šiaurinės platumos plūduriuoti vandenyno paviršiuje ir nenuskęsti.

Išvada

Dirbdami prie projekto daug išmokome įdomi informacija apie vandenį:

  • Kaitinamas vanduo plečiasi (garų būsena).
  • Kai vanduo atvėsta, jis susitraukia (skysta būsena).
  • Kai vanduo užšąla, jis vėl plečiasi (kieta būsena).
  • Vanduo yra būtinas visoms gyvoms būtybėms, augalams ir gyvūnams. Žmogus turi saugoti vandenį nuo taršos. Vanduo yra gyvybės šaltinis Žemėje.
  • Vanduo juda ir tuo pat metu pereina iš vienos būsenos į kitą. Gamtoje vandens ciklas vyksta nuolat. Bendras kiekis vanduo žemėje nesikeičia. Kad ir koks vandens kiekis išgaruotų nuo paviršiaus, toks pat grįžta į žemės paviršių.
  • Vandens ciklas gamtoje yra vienas pagrindinių procesų Žemės planetoje.
  • Vandens ciklas vyksta veikiant Saulei ir Žemės sukimuisi.
  • Vandens ciklas yra daugelio gamtoje vykstančių procesų pagrindas.
  • Pagrindiniai vandens ciklo gamtoje etapai yra garavimas, kondensacija ir krituliai. Vandens ciklo vaidmuo yra labai svarbus.

Kitakpaeva Maria Valerievna, mokytoja pradines klases KSU "Putintsevskaya" vidurinę mokyklą“, Su. Putintsevo Rytų Kazachstano regionas

Norėdami atsisiųsti medžiagą arba!

1 skaidrė

2 skaidrė

Lašelio kelionė Vieną vasaros rytą lašelis, vardu Dolly, gulėjo ant jūros dumblių lapo po jūros saule ir deginosi su savo broliais ir seserimis. Staiga viskas ėmė suktis ore, ir Dolly bei jos artimieji buvo pakelti į orą. Jie sukosi vėjo ir staiga nukrito ant žalios žolės. Mūsų Dolly nuo vaikystės buvo smalsi ir svajojo apie keliones. Jai iškart tapo aišku, kad jie yra žemėje. Ir staiga ji taip toli nuo namų. Staiga jai atrodė, kad jos svajonė išsipildė. Tačiau tai truko neilgai. Tai Dolly lašelis, pirmą kartą keliaujantis per vandens ciklą.

3 skaidrė

Staiga jie buvo pakelti į orą, o besisukdami nunešti į kalnus. Dolly buvo tokia laiminga, kad ji pirmą kartą keliavo. Kalnuose jie taip ilgai neužsibuvo. Virš jų galvų pradėjo kauptis debesys, ir jie vėl pakilo į orą. Jie buvo nešti virš žemės, ir Dolly staiga atrodė, kad pamatė šias vietas paskutinį kartą. Bet ji klydo. Po jų skrydžio lašeliai nukrito ant žemės. Taigi pradėjo lyti.

4 skaidrė

Jie įkrito į upę. Upė nunešė juos pasroviui ir išnešė į atvirą jūrą, į savo namo. Šioje kelionėje Dolly ypač patiko jodinėti upe. Tačiau praeis dar šiek tiek laiko, ir Dolly vėl leisis į šią kelionę. Ir tai kartosis vėl ir vėl...

5 skaidrė

6 skaidrė

Vanduo gamtoje keliauja ratu: Pirma, vanduo virsta garais, išgaruojant nuo jūros paviršiaus Garai, kylantys į orą, virsta debesimis. Lietus lieja iš debesų Lietaus vanduo teka į upę, iš ten patenka į jūrą ir netrukus vėl pradeda garuoti.

7 skaidrė

Koks yra vandens ciklas gamtoje? Tikiuosi, atspėjote apie ką mes kalbame? Kalbame apie pasaulinį vandens ciklą gamtoje. Kaip tik apie tai dabar jums papasakosiu. Vandens sugrįžimas į mūsų planetą datuojamas 300 milijardų metų. Žemė kaupia savo vandenį ir naudoja tą patį šaltinį. Kaip tai atsitinka? Tai vyksta dėl pasaulinio vandens ciklo gamtoje. Šildomas saulės spinduliai, vandenynų ir jūrų vanduo vandens garų pavidalu pakyla ir išgaruoja. Vėjai neša šiuos garus žeme, o atvėsus nukrenta lietaus pavidalu. Tada iškritę krituliai suteka į upes, o jos neša savo vandenis į jūras. Ir viskas kartojasi iš naujo. Taigi vanduo daug kartų keliauja tuo pačiu keliu. Pasaulinis vandens ciklas gamtoje yra nuolatinis procesas vandens judėjimas iš vandenyno, jūrų, upių į sausumą ir iš sausumos į vandenyną.































Atgal Pirmyn

Dėmesio! Skaidrių peržiūros yra skirtos tik informaciniams tikslams ir gali neatspindėti visų pristatymo funkcijų. Jei jus domina šis darbas, atsisiųskite pilną versiją.

Tikslas:

  • organizuoti užsiėmimus, kuriuose mokiniai įgytų žinių apie vandens savybes, stenkitės nustebinti vaikus „akivaizdžiu“ dar viena nuostabia vandens savybe, kurios jie nepastebėjo: vanduo gamtoje vienu metu gali būti trijuose. būsenos – skystas, kietas ir dujinis;
  • formuoti vaikams idėją apie vandens ciklą kaip apie svarbiausią gamtos reiškinį, susieti ciklą su vandens savybėmis (perėjimas iš vienos būsenos į kitą);
  • ugdyti smalsumą, gebėjimą analizuoti ir apibendrinti įgytas žinias;
  • ugdyti meilę gamtai ir pagarbą jai.

Įranga:

  • pristatymas; kompiuteris; multimedijos projektorius;
  • ekranas; vadovėlis" Mus supantis pasaulis” 2 klasė;
  • darbo knyga studentas; stiklainis; stiklinė vandens;
  • šaukštas; popieriaus juostelės baltos, mėlynos ir geltona.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas.

<Слайд 1, 2>

Garsiai suskambo varpas -
Pamoka prasideda.
Mūsų ausys yra virš galvos,
Akys plačiai atmerktos.
Klausomės, prisimename
Negaištame nė minutės.

2. Praneškite apie pamokos temą.

<Слайд 3>

Aš esu girtas
Mane išlieja.
Visiems manęs reikia
kas aš toks? (Vanduo.)

<Слайд 4>

– Kas atspėjo, apie ką kalbėsime klasėje? (Apie vandenį.)

<Слайд 5>

– Taip. Šiandien mes sužinosime, kaip gali keliauti vanduo.

Skaityk patarlę.

„Lašas vandens yra vertingesnis už auksą“.

- Kodėl jie taip sako? (Žmogus gali gyventi be aukso, bet negali gyventi be vandens.)

3. Įvadinis pokalbis apie vandens reikšmę.

<Слайд 6>

Kupranugarių karavanas lėtai juda per dykumą. Visur yra sausas, saulės kaitintas smėlis. Aplink nėra medžių, nė žolės. Karavanas kelyje jau dvi savaites. Vakar baigėsi vandens tiekimas. Pakeliui šuliniai išdžiūvo. Staiga pakyla stiprus vėjas. Jis neša ištisus smėlio debesis. Jis užsidengia burną, akis, ausis. Žmonės ir kupranugariai ištroškę.

Kupranugariai atsigula ant karšto smėlio ir lenkia galvas. Audra nurimo. Bet vandens vis tiek nėra. Vienas po kito krenta žmonės ir kupranugariai. Pagaliau lieka vienas liesas kupranugaris su raiteliu. Tai viskas, kas išliko iš karavano. Kur nėra vandens, ten nėra ir gyvybės.

– Kodėl dykumoje mirė žmonės ir kupranugariai? (Vandens nebuvo.)

– Kodėl žmogui reikia vandens?

4. Nauja medžiaga.

<Слайд 7>

– Prisiminkime, ką žinome apie vandenį, koks jis?

– Kodėl apie vandenį sakoma, kad jis „visur paplitęs“?

– Surask vandenį, kur jis paslėptas mūsų klasėje?

– Ar vanduo turi skonį?

– Įpilkite vandens į stiklinę, pabandykite, pauostykite. ką pastebėjai? (Vanduo yra beskonis ir bekvapis.)

– Įdėkite šaukštą į stiklinę vandens. Ar matote tai per stiklą? Koks turtas jums padėjo tai padaryti? (Skaidrumas)

– Palyginkite vandenį su balta, mėlyna, geltona juostele. Ką galime pasakyti: vanduo... (bespalvis)

– Supilkite vandenį į stiklainį, iš stiklainio į stiklinę. Kokia ši vandens savybė? (skystamumas)

– Įpylėte arbatos, įdėjote cukraus, išmaišėte. Dabar arbata saldi. Dėl kokios nuosavybės? (Vanduo yra tirpiklis.)

– Kas nutinka vandeniui karštą dieną? (Išgaravimas.)

– Taigi, kokias savybes turi vanduo?

<Слайд 8>

Vandens savybės:

- jokio skonio
– bekvapis
– skaidrumas
– bespalvis
– sklandumas
- tirpiklis
– nepastovumas

<Слайд 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15>

– Vanduo apie save sako taip:

Man ir šalta, ir rūkas,
Aš esu upelis ir vandenynas
Skrendu ir bėgu
Ir aš galiu būti stiklinis.

– Kaip tai suprasti?

5. Eilėraščio dramatizavimas.

<Слайд 16>

Kitą dieną paklausė mažasis kaimynas
Prie upelio, kuris teka iš čiaupo:
- Iš kur tu?
Vanduo atsako:
- Iš toli nuo vandenyno.
Tada kūdikis vaikščiojo miške,
Visa proskyna žėrėjo rasa.
- Iš kur tu? - paklausė rasa.
- Patikėk, aš irgi iš vandenyno!
Lauke tvyrojo pilkas rūkas
Vaikas taip pat paklausė rūko:
- Iš kur tu?
kas tu toks?
„Ir aš, mano draugas, esu iš vandenyno!
- Ką tu šnykšti, soda?
Ir iš kunkuliuojančio stiklo
- Pasigirdo šnabždesys:
- Žinok, mažute,
Ir aš atėjau iš vandenyno.
- Nuostabu, ar ne?
Sriuboje, arbatoje, kiekviename laše,
Skambant lede,
Ir snaigėje,
Ir per lietų,
Ir rasos laše
Visada atsakys mums
Vandenyno vanduo.

- Kuris iš jūsų gali pasakyti, kokios būklės yra vanduo?

– Pažiūrėkite į paveikslėlį ir pasakykite mums, kada vanduo yra tokios būklės.

Vandens būsenos:

  • Skystis
  • Tvirtas
  • Dujinis

6. Lašelio kelionė.

<Слайд 18, 19, 20, 21, 22, 23>

– Aptarėme, kokias savybes turi vanduo, kokioje būsenoje jis egzistuoja, o dabar atsekime vandens virsmo iš vienos būsenos į kitą kelią. Paklausykime, kaip keliauja lašeliai.

Lašelio kelionė.

Mažame šaltinyje, kuris pasislėpė tarp gluosnių krūmų, gimė lašelis. Taip, taip, paprastas skaidrus vandens lašas. Ji pati nežinojo, iš kur tas lašelis. Galbūt kartu su kitais ji nukrito iš dangaus arba plaukė iš požeminio upelio. Dabar jai buvo įdomu susipažinti su supančią gamtą, klausėsi gimtojo pavasario čiurlenimo, paukščių čiulbėjimo, varlių kurkimo ir svajojo... apie keliones. Ir tam ji turėjo patekti į upelį, tekantį iš fontanelio. Jai padėjo varlė, ant letenų atnešė lašelį ir kitus jos draugus prie upelio.

Geros kelionės! - palinkėjo varlė lašeliams. Upelis bėgo greitai ir labai greitai įtekėjo į nedidelę upę. Lašeliai žaidė, mirgėjo saulėje ir jojo ant upės bangos. Visiems buvo labai smagu. Atėjo karštos dienos. Iš pradžių vienas lašelis, paskui kitas, nuo karščio pasikeitė, virto mažučiu debesėliu ir išgaruodamas pakilo į dangų. Atėjo mūsų mažylio eilė. Iš pradžių ji buvo viena danguje, bet paskui prie jos prisijungė kiti lašeliai, o debesis plaukė virš miškų ir laukų, miestų ir kaimų. Ir vis daugiau lašelių prisijungė prie šio debesies, ir jis susijungė su kitais, virsdamas didžiuliu debesiu. Pagaliau debesis tapo toks didelis ir sunkus, kad pradėjo lyti! Mūsų lašelis nukrito ant žemės, nutekėjo kartu su kitais, išsivalė, tapo skaidrus, kaip mažas kristalas. Dabar ji vėl gyveno pavasarį ir ruošėsi naujai kelionei.

<Слайд 24>

– Kaip vadinasi lašelio kelionė? (Vandens ciklas gamtoje.)

7. Kūno kultūros minutė.

<Слайд 25>

Greitai nusileidome prie upės,
Jie pasilenkė ir nusiprausė.
Vienas, du, trys, keturi!
Kokia nuostabi atgaiva!
O dabar plaukėme kartu.
Tai turite padaryti rankiniu būdu:
Kartu – kartą, tai plaukimas krūtine.
Vienas, kitas – triušis.
Mes visi plaukiame kaip vienas, kaip delfinas.
Išlipo į krantą stačiai
Ir mes parėjome namo.

8. Įgytų žinių įtvirtinimas.

<Слайд 26>

– Vasarą viskas aišku: garavimas, krituliai, vėl garavimas..., o žiemą nelyja, vadinasi, nėra vandens ciklo?

– Pagalvokime, ar žiemą vyksta vandens ciklas?

– Ar vanduo gali išgaruoti esant žemai temperatūrai?

– Kodėl šeimininkės išskalbtus skalbinius kabina lauke?

– Ar žiemą skalbiniai džiūsta lauke?

– Vadinasi, šaltu oru vanduo išgaruoja?

– Gamtoje vanduo į dujinę būseną gali pereiti ne tik iš skysto, bet ir iš kieto: iš sniego ir ledo.

– Kokiu pavidalu vanduo grįžta į žemę žiemą?

– Ar sniegas vanduo?

Išvada: Vandens ciklas yra begalinis.

9. Dirbkite poromis.

<Слайд 27>

Darbo knyga 27–28 p.

  1. Atkreipkite dėmesį į vandens savybes.
  2. Parašykite, kokių tipų rezervuarai yra.
  3. Užbaikite teiginį. Vanduo gali būti trijų būsenų:____________________
  4. Sujunkite paveikslėlius ir jų antraštes

Apžiūra.

10. Pamokos santrauka.

<Слайд 28>

– Kokių trijų būsenų vanduo yra gamtoje? (skystoje, kietoje, dujinėje)

– Kaip gamtoje vyksta vandens ciklas?

– Kokia vandens forma? (Garai, rasa, lietus, sniegas, šerkšnas, ledas, kruša, rūkas)

11. Refleksija.

<Слайд 29>

Įvertinkite savo darbą.

  • Dirbu pagal savo nuotaiką.
  • Esu patenkintas savimi.
  • Kartais patirdavau sunkumų.

12. Namų darbai.

<Слайд 30>

Užpildykite užrašų knygelėje brėžinį „Kaip nukeliavo lašelis“.
Rašykite patarles apie vandenį.

„Lašelio kelionė“ pamokų užrašai vidurinei grupei

Užbaigta:

Zabbarova R.N.

Grupė:924u


  • Edukacinė sritis
  • Integracija
  • Veiklos rūšys
  • Forma – elgesys
  • Pažinimas.
  • Bendravimas, Meninė kūryba.
  • kognityvinis-tyrinis, komunikacinis, motorinis, produktyvus.
  • užsiėmimas – kelionės.

GCD tikslai ir uždaviniai

  • Išaiškinti vaikų supratimą, kad vanduo yra labai svarbus visoms gyvoms būtybėms, o žmonės be jo negali gyventi (vanduo žmonėms reikalingas maistui, gėrimui, kūno plovimui, patalpoje esantiems daiktams);

2. Ugdyti vaikų žinias apie vandens svarbą žmogaus gyvenime: vanduo yra gyvybės šaltinis; vanduo būtinas žmogaus gyvybei palaikyti ir užtikrinti;

3. Įskiepyti pagarbą vandeniui;

4. Suaktyvinkite ir praturtinkite vaikų žodyną daiktavardžiais, būdvardžiais ir veiksmažodžiais pamokos tema.

5. Ugdykite moralinį ir estetinį požiūrį

mus supančiam pasauliui, ugdyti teisinguosius

požiūris į savo sveikatą.


  • Mokytis eilėraščių apie vandenį.
  • Žiūrint į iliustracijas.
  • Skaityti pasakas, mokomoji literatūra apie vandenį.
  • Žuvų stebėjimas akvariume gamtos kampelyje (vandens pakeitimas).
  • Gėlių stebėjimas (laistymas).

  • lėlė "Kapitoška",
  • vandens lašai (dideli ir maži),
  • trys konteineriai patirčiai,
  • piltuvas,
  • plakatas, vaizduojantis vandens poreikį Žemėje patvirtinančius veiksnius;
  • paruošti akvariumo šablonai,
  • makaronai - žuvis.

GCD judėjimas

1. Organizacinis momentas.

Šūkis: „Iš mėlyno upelio

Prasideda upė

Ir žaidimas prasideda šypsena!

2. Žaidimo situacija(Lėlė Kapitosha ateina aplankyti).

3. Pokalbis apie vandens poreikį visoms gyvoms būtybėms.


4. Kelionės – lašelių paieška grupėje:

Gamtos kampelis (gėles reikia palaistyti).

Akvariumas (žuvys gyvena vandenyje, be jo mirs).

Prie kriauklės ( jaunesnysis mokytojas Vanduo reikalingas indams plauti ir dulkėms nuvalyti).

Žaidimų kampelis (vanduo reikalingas žaislams ir lėlėms skirtiems drabužiams išplauti)

Tualete (vanduo reikalingas rankoms, veidui nusiplauti, būtiniems higienos reikalavimams įvykdyti).


5. Kūno kultūros minutė:

„Žuvis linksmai taškėsi

Šiltame, saulėtame vandenyje

Jie susitrauks ir susitrauks

Jie palaidos save smėlyje!

6. Eksperimentinė veikla:

„Kaip padaryti vandenį švarų“.

Eksperimentui paimkime piltuvėlį, įdėkite į jį specialaus popieriaus gabalėlį ir pradėkite leisti nešvarų vandenį per piltuvą. Vanduo tapo skaidrus.


GCD rezultatas

Vaikų atsakymai į klausimus:

"Kam vanduo?"

"Kaip turėtume taupyti vandenį?"

„Kas nutiks, jei Žemėje dings vanduo?

Vaikų piešiniai šia tema:

„Saulė, oras ir vanduo yra geriausi mūsų draugai!



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!