y ax2 bx-ийг хэрхэн зурах вэ c. Илтгэл “y=ax2 функц, түүний график ба шинж чанарууд

Ерөнхий боловсролын 8-р ангийн алгебрийн хичээлийн тэмдэглэл

Хичээлийн сэдэв: Функц

Хичээлийн зорилго:

· Боловсролын:хэлбэрийн квадрат функцийн тухай ойлголтыг тодорхойлох (функцийн графикийг харьцуулах ба), параболын оройн координатыг олох томъёог харуулах (хэрхэн ашиглахыг заах) энэ томъёопрактик дээр); графикаас квадрат функцийн шинж чанарыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх (тэгш хэмийн тэнхлэг, параболын оройн координат, графикийн координатын тэнхлэгтэй огтлолцох цэгүүдийн координатыг олох).

· Хөгжлийн: математикийн яриаг хөгжүүлэх, бодол санаагаа зөв, тууштай, оновчтой илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх; тэмдэг, тэмдэглэгээг ашиглан математикийн текстийг зөв бичих чадварыг хөгжүүлэх; хөгжил аналитик сэтгэлгээ; хөгжил танин мэдэхүйн үйл ажиллагааматериалыг шинжлэх, системчлэх, нэгтгэх чадвараар дамжуулан оюутнууд.

· Боловсролын: бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх, бусдыг сонсох чадварыг хөгжүүлэх, бичгийн математикийн ярианы нарийвчлал, анхаарлыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн төрөл: шинэ материал сурах.

Сургалтын аргууд:

ерөнхий нөхөн үржихүйн, индуктив эвристик.

Оюутны мэдлэг, ур чадварт тавигдах шаардлага

хэлбэрийн квадрат функц гэж юу болох, параболын оройн координатыг олох томъёог мэдэх; параболын оройн координат, функцийн графикийн координатын тэнхлэгтэй огтлолцох цэгүүдийн координатыг олох, функцийн графикийг квадрат функцийн шинж чанарыг тодорхойлоход ашиглах чадвартай байх.

Тоног төхөөрөмж:

Хичээлийн төлөвлөгөө

I. Зохион байгуулалтын мөч(1-2 мин)

II. Мэдлэгийг шинэчлэх (10 мин)

III. Шинэ материалын танилцуулга (15 мин)

IV. Шинэ материалыг нэгтгэх (12 мин)

V. Дүгнэлт (3 мин)

VI. Гэрийн даалгавар (2 мин)

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч

Мэндлэх, тасалсан хүмүүсийг шалгах, дэвтэр цуглуулах.

II. Мэдлэгийг шинэчлэх

Багш аа: Өнөөдрийн хичээлээр бид "Функц" гэсэн шинэ сэдвийг судлах болно. Гэхдээ эхлээд өмнө нь судалсан материалыг давтъя.

Урд талын судалгаа:

1) Квадрат функц гэж юу вэ? (Өгөгдсөн бодит тоо, бодит хувьсагчийг квадрат функц гэж нэрлэдэг.)

2) Квадрат функцийн график гэж юу вэ? (Квадрат функцийн график нь парабол юм.)

3) Квадрат функцийн тэг нь юу вэ? (Квадрат функцийн тэг нь тэг болох утгууд юм.)

4) Функцийн шинж чанарыг жагсаа. (Функцийн утгууд нь үед эерэг ба тэгтэй тэнцүү; функцийн график нь ординатын тэнхлэгтэй харьцуулахад тэгш хэмтэй байна; at - функц нэмэгдэж, at - буурна.)

5) Функцийн шинж чанарыг жагсаа. (Хэрэв бол функц нь авна эерэг утгууд at, хэрэв, дараа нь функц нь сөрөг утгыг авдаг бол функцийн утга нь зөвхөн 0 байна; парабол нь ординатын тэнхлэгт тэгш хэмтэй байна; хэрэв, дараа нь функц нь үед нэмэгдэж, үед буурдаг, хэрэв, дараа нь функц нь цагт нэмэгдэж, үед буурна.)

III. Шинэ материалын танилцуулга

Багш аа: Шинэ материал сурч эхэлцгээе. Дэвтэрээ нээж, хичээлийн огноо, сэдвийг бич. Самбар дээр анхаарлаа хандуулаарай.

Самбар дээр бичих: Тоо.

Чиг үүрэг.

Багш аа: Самбар дээр та хоёр функцийн графикийг харж байна. Эхний график, хоёр дахь нь. Тэднийг харьцуулахыг хичээцгээе.

Та функцийн шинж чанарыг мэддэг. Тэдгээр дээр үндэслэн графикуудаа харьцуулж үзвэл функцийн шинж чанарыг онцолж болно.

Тэгэхээр параболын салбаруудын чиглэлийг юу тодорхойлох вэ гэж та бодож байна уу?

Оюутнууд:Хоёр параболын салбаруудын чиглэл нь коэффициентээс хамаарна.

Багш:Үнэхээр зөв. Парабол хоёулаа тэгш хэмийн тэнхлэгтэй болохыг та бас анзаарч болно. Функцийн эхний графикт тэгш хэмийн тэнхлэг хэд вэ?

Оюутнууд:Параболын хувьд тэгш хэмийн тэнхлэг нь ординатын тэнхлэг юм.

Багш:Зөв. Параболын тэгш хэмийн тэнхлэг гэж юу вэ?

Оюутнууд:Параболын тэгш хэмийн тэнхлэг нь ординатын тэнхлэгтэй параболын оройг дайран өнгөрөх шугам юм.

Багш аа: Зөв. Тиймээс функцийн графикийн тэгш хэмийн тэнхлэгийг ординатын тэнхлэгтэй параболын оройг дайран өнгөрөх шулуун шугам гэж нэрлэнэ.

Мөн параболын орой нь координаттай цэг юм. Тэдгээрийг дараахь томъёогоор тодорхойлно.

Томьёог дэвтэртээ бичээд хүрээ дотор дугуйл.

Самбар болон дэвтэр дээр бичих

Параболагийн оройн координатууд.

Багш аа: Одоо илүү ойлгомжтой болгохын тулд жишээ татъя.

Жишээ 1: Параболагийн оройн координатыг ол.

Шийдэл: Томъёоны дагуу

бидэнд байна:

Багш аа: Өмнө дурьдсанчлан тэгш хэмийн тэнхлэг параболын оройгоор дамжин өнгөрдөг. Самбарыг хар. Энэ зургийг дэвтэр дээрээ зур.

Самбар болон дэвтэр дээр бич.

Багш:Зурагт: - параболын оройн абсцисс байх цэгийн оройтой параболын тэгш хэмийн тэнхлэгийн тэгшитгэл.

Нэг жишээ авч үзье.

Жишээ 2:Функцийн графикийг ашиглан параболын тэгш хэмийн тэнхлэгийн тэгшитгэлийг тодорхойлно.

Тэгш хэмийн тэнхлэгийн тэгшитгэл нь дараах хэлбэртэй байна, энэ нь өгөгдсөн параболын тэгш хэмийн тэнхлэгийн тэгшитгэл гэсэн үг.

Хариулт: - тэгш хэмийн тэнхлэгийн тэгшитгэл.

IV. Шинэ материалыг нэгтгэх

Багш аа: Ангиараа шийдвэрлэх шаардлагатай ажлуудыг самбарт бичнэ.

Самбар дээр бичих: № 609(3), 612(1), 613(3)

Багш:Гэхдээ эхлээд сурах бичгээс биш жишээг шийдье. Удирдах зөвлөл дээрээ шийднэ.

Жишээ 1: Параболын оройн координатыг ол

Шийдэл: Томъёоны дагуу

бидэнд байна:

Хариулт: параболын оройн координатууд.

Жишээ 2: Параболын координатын тэнхлэгүүдтэй огтлолцох цэгүүдийн координатыг ол.

Шийдэл: 1) Тэнхлэгтэй:

Виетийн теоремын дагуу:

X тэнхлэгтэй огтлолцох цэгүүд нь (1;0) ба (2;0).

2) Тэнхлэгтэй:

Ординатын тэнхлэгтэй огтлолцох цэг (0;2).

Хариулт: (1;0), (2;0), (0;2) – координатын тэнхлэгүүдтэй огтлолцох цэгүүдийн координатууд.

№ 609(3). Параболагийн оройн координатыг ол

Шийдэл: Параболын оройн абсцисса:

Парабола оройн ординат:

Хариулт: - параболын оройн координат.

№ 612(1). Параболагийн тэгш хэмийн тэнхлэг (5;10) цэгээр дамжин өнгөрөх үү?

Шийдэл: Тэгш хэмийн тэнхлэгийн тэгшитгэл: .

Параболагийн оройн абсциссыг ол: . Тэгэхээр тэгш хэмийн тэнхлэгийн тэгшитгэл иймэрхүү харагдаж байна. Энэ параболыг схемийн дагуу зурцгаая.

Үүний үр дүнд тэгш хэмийн тэнхлэг нь (5;10) цэгээр дамждаг.

№ 613(3). Параболын координатын тэнхлэгүүдтэй огтлолцох цэгүүдийн координатыг ол.

Шийдэл: 1) Тэнхлэгтэй:

Бид ялгаварлагч хайж байна:

Энэ нь абсцисса тэнхлэгтэй огтлолцох цэг байхгүй гэсэн үг юм.

Ординатын тэнхлэгтэй огтлолцох цэг (0;12).

Хариулт: (0;12) – ординатын тэнхлэгтэй огтлолцох цэгийн координат парабол абсцисса тэнхлэгтэй огтлолцохгүй;

V. Дүгнэж байна

Багш:Өнөөдрийн хичээлээр бид "Функц" гэсэн шинэ сэдвийг судалж, параболын оройн координат, параболын координатын тэнхлэгтэй огтлолцох цэгүүдийн координатыг олж сурсан. Дараагийн хичээл дээр бид энэ сэдвээр асуудлыг үргэлжлүүлэн шийдвэрлэх болно.

VI. Гэрийн даалгавар

Багш:Гэрийн даалгаврыг самбар дээр бичнэ. Үүнийг өдрийн тэмдэглэлдээ бичээрэй.

Самбар болон өдрийн тэмдэглэлд бичих: §38, No609(2), 612(2), 613(2).

Уран зохиол

1. Алимов Ш.А. Алгебр 8-р анги

2. Саранцев Г.И. Ерөнхий боловсролын сургуульд математик заах арга зүй

3. Мишин В.И. Хувийн техникахлах сургуульд математикийн хичээл заадаг

Видео хичээлийн тайлбар

Квадрат функцийн зарим онцгой тохиолдлуудыг авч үзье.

Эхний тохиолдол. ig функцийн график нь дөрвийн гуравны нэг х квадратыг нэмсэнтэй тэнцүү юу болохыг олж мэдье.

Үүнийг хийхийн тулд бид координатын нэг системд yrek нь гуравны нэг х квадрат..., yrek нь гуравны нэг х квадрат дээр дөрөвтэй тэнцэх функцуудын графикуудыг байгуулна.

Yrek функцийн утгуудын хүснэгтийг гуравны нэг х квадраттай тэнцүү болгоё. Үүний дагуу бүтээцгээе оноо өгсөнфункцийн график.

igrek функцийн утгуудын хүснэгтийг аргументийн ижил утгатай гуравны нэг х квадрат ба дөрөвтэй тэнцүүлэхийн тулд igrek функцийн олсон утгууд дээр дөрвийг нэмэх хэрэгтэй. .

igreq функцийн графикийн утгуудын хүснэгтийг гуравны нэг х квадрат нэмэх дөрөвтэй тэнцүү болгоё. Заасан координатуудыг ашиглан цэгүүдийг байгуулж, гөлгөр шугамаар холбоно. igreq функцийн графикийг бид гуравны нэг х квадрат дээр нэмэх нь дөрөвтэй тэнцүү байна.

Yrek функцийн график нь гуравны нэг х квадрат, дөрөв дээр нэмэх нь yrek функцийн графикаас у тэнхлэгийн дагуу дөрвөн нэгж дээш зэрэгцүүлэн хөрвүүлснээр yrek функцийн гуравны нэг х квадраттай тэнцүү гэдгийг ойлгоход хялбар юм.

Иймд ygr функцын график нь x квадрат дээр нэмэх нь en нь парабол бөгөөд ygr тэнцүү x квадрат функцийн графикаас y тэнхлэгийн дагуу модуль en нэгжээр дээшээ хөрвүүлснээр гарна. тэгээс ихэсвэл доош бол en тэгээс бага.

Хоёр дахь тохиолдол. igrek функцийг x ба зургаагийн тоонуудын зөрүүний квадратын гуравны нэгтэй тэнцүү гэж үзээд түүний графикийг байгуулъя.

Гуравны нэг х квадраттай тэнцүү i функцийн утгуудын хүснэгтийг байгуулъя, дээр нь олж авсан цэгүүдийг зааж өгнө үү. координатын хавтгаймөн гөлгөр шугамаар холбоно.

Одоо i функцийн утгын хүснэгтийг х ба зургаагийн тоонуудын зөрүүний квадратын гуравны нэгтэй тэнцүү болгоцгооё. Заасан цэгүүдийг ашиглан бид функцийн графикийг байгуулна.

Хоёр дахь графикийн цэг бүрийг эхний графикийн харгалзах цэгээс х тэнхлэгийн дагуу зургаан нэгжийн зэрэгцээ орчуулгыг ашиглан гаргаж авсан нь анзаарагдаж байна.

ygr функцийн график нь x ба em ялгааны квадратаар үржүүлсэнтэй тэнцүү ... ygr функцийн графикаас х квадраттай тэнцүү параболыг х тэнхлэгийн дагуу параллель хөрвүүлэх замаар олж авах парабол юм. Хэрэв em тэгээс их бол модуль em нэгжийг зүүн талд, хэрэв um тэгээс бага бол модуль em нэгжийг баруун талд байрлуулна.

Одоо igreq функцийн графикийг x ба хоёр нэмэх тавын зөрүүг гуравны нэгээр үржүүлсэнтэй тэнцүү гэж үзье. Үүний графикийг параболыг баруун тийш хоёр нэгжээр, таван нэгжээр дээш шилжүүлэх хоёр зэрэгцээ орчуулгыг ашиглан igreq гуравны нэг х квадраттай тэнцүү функцийн графикаас олж авч болно.

Энэ тохиолдолд зэрэгцээ орчуулгыг дурын дарааллаар хийж болно: эхлээд x тэнхлэгийн дагуу, дараа нь y тэнхлэгийн дагуу эсвэл эсрэгээр.

Гэхдээ яагаад функцэд en тоог нэмэх үед түүний график нь en нэгжийн модулиар дээш, хэрэв en тэгээс их бол доош, en нь тэгээс бага бол, харин аргумент дээр em тоог нэмэхэд яагаад функц нь em нэгжийн модулиар баруун тийш, хэрэв em тэгээс бага бол, эсвэл um тэгээс их бол зүүн тийш шилжих үү?

Ингээд авч үзье анхны тохиолдол. x.. нэмэх en-ээс yrek тэнцүү ef функцийн графикийг байгуулах шаардлагатай байг. Аргументийн бүх утгуудын хувьд энэ графикийн ординатууд нь yrek графын харгалзах ординатаас en нэгжээр их, эерэг en бол х-ийн eff-тэй тэнцүү, сөрөг en бол нэгжээр бага байна гэдгийг анхаарна уу. Иймээс ygr функцийн график нь x-ээс ef-тэй тэнцүү байна...en plus en-ыг авч болно зэрэгцээ шилжүүлэг ygr функцийн графикийн ординатын тэнхлэгийн дагуу х-ээс ef-тэй тэнцүү байна. en нь тэгээс их бол модулиар en нэгжээр дээш, en нь тэгээс бага бол модулаар en нэгжээр доош байна.

Ингээд авч үзье хоёр дахь тохиолдол. x ба em-ийн нийлбэрээс yreq тэнцүү ef функцийн графикийг байгуулах шаардлагатай байг. Хэзээ нэгэн цагт x-ээс ef-тэй тэнцүү yrek функцийг авч үзье x-тэй тэнцүүэхнийх нь yk утгыг эхлээд х-ээс эхлээд ef-тэй тэнцүү байна. Мэдээжийн хэрэг, ygr функц нь x-ийн нийлбэрээс ef-тэй тэнцүү бөгөөд em нь x-секундийн цэг дээр ижил утгыг авах бөгөөд координат нь x-секунд дээр em нэмэх тэгшитгэлээс тодорхойлогддог x-эхнийхтэй тэнцүү. нь, x-эхнийх нь x-эхний хасах em-тэй тэнцүү. Түүнчлэн, авч үзэж буй тэгш байдал нь функцийн тодорхойлолтын мужаас x-ийн бүх утгуудад хүчинтэй байна. Иймээс igreq тэнцүү ef функцийн графикийг абсцисса тэнхлэгийн дагуу х-ээс зүүн тийш, em нь тэгээс их бол модулийг em нэгжээр зүүн тийш, мөн модулиар зэрэгцүүлэн хөдөлгөх замаар функцийн графикийг гаргаж болно. em баруун талд, хэрэв em тэгээс бага бол. Функцийн графикийг х тэнхлэгийн дагуу em нэгжээр зэрэгцээ хөдөлгөх нь у тэнхлэгийг ижил тооны нэгжээр хөдөлгөхтэй тэнцүү, гэхдээ эсрэг чиглэлд.

Парабол тэнхлэгээ тойрон эргэх үед параболоид гэж нэрлэгддэг дүрс гарч ирнэ. Хэрэв дотоод гадаргууТолин тусгал параболоид хийж, параболын тэгш хэмийн тэнхлэгтэй параллель цацраг туяа чиглүүлбэл туссан туяа нь фокус гэж нэрлэгддэг цэг дээр нийлнэ. Үүний зэрэгцээ, хэрэв гэрлийн эх үүсвэрийг фокус дээр байрлуулсан бол түүнээс тусгана толин тусгал гадаргуупараболоид бол туяа нь параллель байх ба тараагдахгүй.

Эхний шинж чанар нь параболоидын голомтоос олж авах боломжийг олгодог өндөр температур. Домогт өгүүлснээр энэ өмчийг эртний Грекийн эрдэмтэн Архимед ашиглаж байжээ. Ромчуудын эсрэг дайнд Сиракузыг хамгаалах үеэр тэрээр параболик тольны системийг бүтээсэн нь тусгалыг төвлөрүүлэх боломжтой болгосон. нарны туяаРомчуудын хөлөг онгоцон дээр. Үүний үр дүнд параболик тольны голомт дахь температур маш өндөр байсан тул хөлөг онгоцон дээр гал гарч, тэд шатжээ. Энэ өмчийг параболик антенн үйлдвэрлэхэд бас ашигладаг.

Хоёрдахь өмчийг гэрэлтүүлэг, машины гэрэл үйлдвэрлэхэд ашигладаг.

Квадрат функцийн коэффициентүүдийн утгыг графикаас тодорхойлох.

Арга зүйн боловсруулалт Сагнаева А.М.

MBOU 44-р дунд сургууль, Сургут, Ханты-Мансий автономит тойрог-Югра .


би. Коэффицентийг олох А

  • Параболын графикийг ашиглан оройн координатыг тодорхойлно (м, н)

2. Параболын графикийг ашиглан дурын А цэгийн координатыг тодорхойлно (X 1 ;y 1 )

3. Эдгээр утгыг өөр хэлбэрээр тодорхойлсон квадрат функцийн томъёонд орлуулна уу.

y=a(x-m)2+n

4. үүссэн тэгшитгэлийг шийд.

Өө 1 ;y 1 )

парабол


Би. Коэффицентийг олох б

1. Эхлээд бид коэффициентийн утгыг олно а

2. Параболын абсциссийн томъёонд m= -b/2aутгуудыг орлуулах мТэгээд а

3. Коэффициентийн утгыг тооцоол б .

Өө 1 ;y 1 )

парабол


Би. Коэффицентийг олох в

1. Бид параболын графикийн Ой тэнхлэгтэй огтлолцох цэгийн ординатыг олдог бөгөөд энэ утга нь коэффициенттэй тэнцүү байна. -тай, өөрөөр хэлбэл цэг (0;s)-парабола графикийн Ой тэнхлэгтэй огтлолцох цэг.

2. Графикаас параболын Ой тэнхлэгтэй огтлолцох цэгийг олох боломжгүй бол коэффициентүүдийг олно. а,б

(I, ΙΙ алхмуудыг үзнэ үү)

3. Олсон утгыг орлуулна a, b, A(x 1; цагт 1 ) тэгшитгэлд оруулна

y=ax 2 +bx+cмөн бид олдог -тай.

Өө 1 ;y 1 )

парабол



Даалгаврууд


сэжүүр


Ιx 2 Ι, мөн x 1 0, учир нь a Параболын OY тэнхлэгтэй огтлолцох цэгийн ординат нь коэффициент c Хариулт: 5 c x 1 x 2 "өргөн="640"
  • Параболагийн мөчрүүд доош чиглэсэн,
  • Үндэс нь бий өөр өөр шинж тэмдэг,Ι x 1 ΙΙх 2 Ι, мөн x 1 0, учир нь а
  • Параболын OY тэнхлэгтэй огтлолцох цэгийн ординат нь коэффициент юм -тай

X 1

X 2


П Сэтгэгдэл


0 x 1 +x 2 = - b/a 0. a 0. Хариулт: 5 "өргөн="640"

1.Параболын мөчрүүд доош чиглэсэн байдаг нь а гэсэн үг

  • x 1 +x 2 = - b/a 0. a 0.

0 учир нь параболын мөчрүүд дээшээ чиглэсэн; 2. c=y(0)3. Параболагийн орой нь эерэг абсциссатай: энэ тохиолдолд a нь 0, тиймээс b4. D0, учир нь парабол нь OX тэнхлэгийг хоёр өөр цэгээр огтолж байна. "өргөн = 640"

Зурагт y=ax функцийн графикийг үзүүлэв 2 +bx+c. Шинж тэмдгийг зааж өгнө үү a,b,c коэффициентүүдболон ялгаварлагч Д.

Шийдэл:

1. a0, учир нь параболын мөчрүүд дээшээ чиглэсэн;

3. Параболын орой нь эерэг абсциссатай:

энэ тохиолдолд a 0, тиймээс b

4. D0, учир нь парабол нь OX тэнхлэгийг хоёр өөр цэгээр огтолж байна.


Зураг нь параболыг харуулж байна

Утгыг зааж өгнө үү кТэгээд т .


Параболын оройн координатыг олж, график нь зурагт үзүүлсэн функцийг бич.


Уулзвар цэгүүдийн абсцисс хаана байгааг ол

парабол ба хэвтээ шулуун шугамууд (зураг харна уу).

9-р ангийн алгебрийн хичээлийн арга зүйн боловсруулалт.

Муу багш үнэнийг хэлдэг бол сайн багш түүнийг хэрхэн олж авахыг заадаг.

А.Дистервег

Багш аа: Нетикова Маргарита Анатольевна, ГБОУ-ын 471-р сургуулийн математикийн багш Выборг дүүрэгСанкт-Петербург.

Хичээлийн сэдэв: “Функцийн графикy= сүх 2 »

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэг сурах хичээл.

Зорилтот:оюутнуудад функцийн графикийг заах y= сүх 2 .

Даалгаварууд:

Боловсролын:парабол бүтээх чадварыг хөгжүүлэх y= сүх 2 мөн функцийн график хоорондын зүй тогтлыг тогтооно y= сүх 2

ба коэффициент А.

Боловсролын:хөгжил танин мэдэхүйн ур чадвараналитик болон харьцуулсан сэтгэлгээ, математикийн бичиг үсэг, ерөнхийлөн дүгнэх, дүгнэлт гаргах чадвар.

Сурган хүмүүжүүлэгчид:тухайн сэдвийн сонирхол, үнэн зөв, хариуцлагатай байдал, өөртөө болон бусдад өндөр шаардлага тавих.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Сэдэв:параболын салбаруудын чиглэлийг тодорхойлох томьёог ашиглаж, хүснэгтээр байгуулах чадвартай байх.

Хувийн:үзэл бодлоо хамгаалах, хос болон багаар ажиллах чадвартай байх.

Мета субьект:үйл ажиллагааны явц, үр дүнг төлөвлөх, үнэлэх, мэдээлэл боловсруулах чадвартай байх.

Сурган хүмүүжүүлэх технологи:асуудалд суурилсан болон ахисан түвшний сургалтын элементүүд.

Тоног төхөөрөмж:интерактив самбар, компьютер, тараах материал.

1.Үндэсний томъёо квадрат тэгшитгэлболон задрал квадрат гурвалжинүржүүлэгчээр.

2. Алгебрийн бутархайн бууралт.

3.Функцийн шинж чанар ба график y= сүх 2 , параболын мөчрүүдийн чиглэл, түүний ордын тэнхлэгийн дагуух "суналт", "шахалт" -ын коэффициентээс хамаарах хамаарал а.

Хичээлийн бүтэц.

1. Зохион байгуулалтын хэсэг.

2. Мэдлэгийг шинэчлэх:

Шалгалт гэрийн даалгавар

Дууссан зураг дээр тулгуурласан аман ажил

3. Бие даасан ажил

4.Шинэ материалын тайлбар

Шинэ материалыг судлахад бэлтгэх (асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох)

Шинэ мэдлэгийг анхдагч шингээх

5. Бэхэлгээ

Мэдлэг, ур чадвараа шинэ нөхцөл байдалд ашиглах.

6. Хичээлийг дүгнэх.

7. Гэрийн даалгавар.

8. Хичээлийн эргэцүүлэл.

"Функцийн график" сэдвээр 9-р ангийн алгебрийн хичээлийн технологийн зураглал.y= сүх 2 »


Хичээлийн алхамууд

Тайзны даалгавар

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

UUD

1. Зохион байгуулалтын хэсэг

1 минут


Хичээлийн эхэнд ажлын уур амьсгалыг бий болгох

Оюутнуудад мэндчилж байна

Хичээлдээ бэлтгэсэн байдлыг шалгаж, байхгүй хүмүүсийг тэмдэглэж, огноог самбар дээр бичнэ.


Ангидаа ажиллахад бэлдэж, багштай мэндчилж байна

Зохицуулалт:

боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах.


2.Мэдлэгийг шинэчлэх

4 минут


Гэрийн даалгавраа шалгаж, өмнөх хичээлээр сурсан материалыг давтаж, нэгтгэн дүгнэж, бие даан амжилттай ажиллах нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Гэрийн даалгавраа шалгахын тулд зургаан сурагчаас (мөр тус бүрээс хоёрыг сонгон) дэвтэр цуглуулна (Хавсралт 1),дараа нь ангитай хамт ажиллана интерактив самбар

(Хавсралт 2).


Зургаан сурагч гэрийн даалгаврын дэвтрээ өгөөд асуултад хариулна. урд талын санал асуулга (Хавсралт 2).

Танин мэдэхүйн:

мэдлэгийг системд оруулах.

Харилцааны:

бусдын санаа бодлыг сонсох чадвар.

Зохицуулалт:

үйл ажиллагааныхаа үр дүнг үнэлэх.

Хувийн:

материалыг эзэмших түвшинг үнэлэх.


3. Бие даасан ажил

10 минут


Квадрат гурвалжны үржвэр, багасгах чадвараа шалгаарай алгебрийн бутархаймөн түүний график дээр үндэслэн функцүүдийн зарим шинж чанарыг тайлбарлана уу.

Ганцаарчилсан оюутнуудад карт тараадаг ялгаатай даалгавар (Хавсралт 3).

болон уусмалын хуудас.


Гүйцэтгэх бие даасан ажил, оноо дээр үндэслэн дасгалын хүндрэлийн түвшинг бие даан сонгох.

Танин мэдэхүйн:

Хувийн:

материалыг эзэмших түвшин, өөрийн чадварыг үнэлэх.


4.Шинэ материалын тайлбар

Шинэ материалыг судлахад бэлтгэж байна

Шинэ мэдлэгийг анхдагч шингээх


Асуудалтай нөхцөл байдлаас гарах таатай орчныг бүрдүүлэх,

шинэ материалыг хүлээн авах, ойлгох,

бие даасан

зөв дүгнэлтэнд хүрч байна


Тэгэхээр та функцийн графикийг хэрхэн зурахаа мэддэг y= x 2 (графикийг гурван самбар дээр урьдчилан барьсан). Энэ функцийн үндсэн шинж чанаруудыг нэрлэ:

3. Оройн координат

5. Нэг хэвийн байдлын үеүүд

Юу байна энэ тохиолдолд-ийн коэффициенттэй тэнцүү байна x 2 ?

Квадрат гурвалжны жишээг ашигласнаар энэ нь огт шаардлагагүй гэдгийг та харсан. Тэр ямар шинж тэмдэг байж болох вэ?

Жишээ хэлнэ үү.

Бусад коэффициент бүхий параболууд ямар харагдахыг та өөрөө олж мэдэх хэрэгтэй.

Хамгийн сайн аргасудлах

ямар нэг зүйл өөрөө олж мэдэх явдал юм.

Д.Поя

Бид гурван багт (эгнэн эгнээнд) хуваагдаж, самбарт ирсэн ахмадуудыг сонгоно. Багуудын даалгаврыг гурван самбар дээр бичсэн бөгөөд тэмцээн эхэллээ!

Нэг координатын системд функцийн график байгуул

1 баг:

a)y=x 2 b)y= 2x 2 c)y= x 2

2-р баг:

a)y= - x 2 b)y=-2x 2 c)y= - x 2

3-р баг:

a)y=x 2 b)y=4x 2 c)y=-x 2

Даалгавар биеллээ!

(Хавсралт 4).

Байгаа функцүүдийг олоорой ижил шинж чанарууд.

Ахмадууд багтайгаа зөвлөлддөг.

Энэ юунаас шалтгаална вэ?

Гэхдээ эдгээр параболууд юугаараа ялгаатай вэ, яагаад?

Параболагийн "зузаан" -ыг юу тодорхойлдог вэ?

Параболагийн мөчрүүдийн чиглэлийг юу тодорхойлдог вэ?

Бид а) графикийг "анхны" гэж нэрлэх болно. Резинэн туузыг төсөөлөөд үз дээ: хэрэв та үүнийг сунгавал энэ нь нимгэн болно. Энэ нь ординатын дагуу эх графыг сунгаснаар b) графикийг авсан гэсэн үг юм.

в) графикийг хэрхэн олж авсан бэ?

Тэгэхээр, хэзээ x 2 параболын тохиргоонд нөлөөлөх аливаа коэффициент байж болно.

Энэ бол бидний хичээлийн сэдэв юм:

"Функцийн графикy= сүх 2 »


1.Р

4. Салбарууд дээшээ

5. (-) -ээр буурдаг

-ээр нэмэгддэг)

Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!