Хэлбэрийн хувьд ижил объектуудыг харьцуул. Объектуудыг хэлбэр дүрсээр нь харьцуулах

Ширээн дээр миний 5-6 зүйл байгаа бөгөөд үүнээс 3-4 нь байна ижил хэлбэр. Гарт - тэмдэг борболон самар. Би танд жетон, самар хоёрыг харьцуулахыг санал болгож байна.

· - Эдгээр зүйлсэд нийтлэг зүйл бий юу? Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

· (Өөр өөр хэмжээтэй; самар нь идэж болох боловч жетон нь биш; хоёулаа дугуй хэлбэртэй, гэхдээ жетон нь хавтгай, самар нь гүдгэр.)

· Хэрэм нь самартай ижил төстэй зүйлтэй эсэхийг хараарай (Бөмбөлөг, алим, бөмбөг.)

· Эдгээр биетүүдийг бөмбөрцөг хэлбэртэй гэдэг. (Хүүхдүүд найрал дуугаар давтана.) Бөмбөг байна уу? янз бүрийн зүйлманай ангид уу?

Хичээлийн хураангуй.

Залуус аа, одоо бид геометрийн дүрс гэж юу болохыг мэддэг болсон. Бидний хичээл дууслаа. Та бүхэнд өнөөдөр амжилт хүсье.

Сэдэв: "Амьтны хүрээлэнгийн дуу чимээ" Тоглоом "1,2,3,4.5 туулай зугаалахаар явлаа"

Зорилго:

  • Хүүхдүүдийн үгсийг үе болгон хуваах чадварыг бэхжүүлэх;
  • Татар хэл дээрх үгсийг нэгтгэх лексик сэдэв: "Амьтад";
  • Анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх, аман-логик сэтгэлгээ, төсөөлөл, нарийн моторт ур чадвар;
  • Хийж буй ажлыг ойлгох чадварыг хөгжүүлэх;
  • Амьтанд хүндэтгэл, хайрыг төлөвшүүлэх;
  • Гэрийн болон зэрлэг амьтад, тэдний бамбаруушны тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх;

Хичээлийн явц:

Залуус аа, оньсого тааварлаарай:

Сайхан сайхан байшин байна,
Тэнд амьтад суурьшсан.
Чоно, тахө, сармагчингууд,
Том, жижиг аль аль нь. (Амьтны хүрээлэн)

Өнөөдөр бид оюун ухаанаараа амьтны хүрээлэнд аялах болно.

Дуран, хэрэгтэй бүхнээ аваад явцгаая. (Бид амьтны хүрээлэнд цугларахыг дуурайдаг). Та бэлэн үү?

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав
Амьтны хүрээлэнгээр зугаалцгаая.

Явцгаая, горхи дээгүүр үсэрцгээе. Энд бид амьтны хүрээлэнд ирлээ.

Энд хэн байгааг дурангаар харцгаая.

Хүүхдүүд хэн юу харж байгааг ээлжлэн хариулдаг. (“Сармагчингууд зугаалж байна” гэх мэт)

Амьтны хүрээлэнгийн чимээг сонсоцгооё.

Хүүхдүүд хэн юу сонсохыг ээлжлэн хариулдаг. ("Би шувуудын дуулахыг сонсдог" гэх мэт)

Самбар дээр хэд хэдэн амьтдын зургийг харуулав.

Дүрслэх өгүүллэг бичих.

Залуус аа, бүх амьтад энд байдаггүй. Амьтад бидэнтэй нуугдаж тоглохоор шийдсэн бололтой. Эвлэцгээе дүрсэлсэн түүхзурагнаас, диаграммыг ашиглан, хэрэв амьтныг тааварласан бол энэ нь easel дээр гарч ирнэ. Диаграмыг харуулав.

Хүүхэд амьтантай дүрсийг сонгодог боловч бусад хүүхдүүдэд үзүүлэхгүй, багшийн төлөвлөгөөний дагуу дүрсэлдэг. Хүүхдүүд 5-6 үлгэр зохиодог.

Хүүхдүүдээс амьтдыг татараар нэрлэхийг хүсдэг.

Биеийн тамирын дасгал.

Одоо жаахан амарцгаая.

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, амьтад хэрхэн хөдөлж байгааг дүрсэлдэг: үнэг, туулай, чоно, баавгай, буга.

Тоглоом: "Хэн ингэж ярьдаг вэ?"

Та амьтад хэрхэн ярьдагийг мэдэх үү?

Бөмбөг тоглоом.

  • Үхэр...мүү.
  • Морь... нүглээ.
  • Ямаа... хөхөж байна.
  • Гахай... гонгинож байна.
  • Нохой... хуцаж байна.
  • Муур... миоов.
  • Бар... архирч байна.
  • Чоно... уйлж байна.
  • Баавгай... архирч байна.
  • Зараа ... хамраа үнэрлэв.

Тоглоом "Аль нь? Аль нь?"

Залуус аа, та одоо хүүхэд биш, харин амьтан болсон гэж төсөөлөөд үз дээ, хүн бүр өөрийнхөө тухай ярих болно. Нэг, хоёр, гурван удаа өөрийгөө тойрч, араатан болж хувир.

  • (Хүүхэд бүр гурван тодорхойлолтын үгийг нэрлэнэ)
  • Би баавгай - сэвсгэр, хөлтэй, хүчтэй, болхи, том;
  • Би үнэг - зальтай, улаан, сэвсгэр, үзэсгэлэнтэй, урт сүүлтэй, хурц шүдтэй;
  • Би чоно - ууртай, өлссөн, махчин, саарал, шүдтэй.
  • Би туулай - хулчгар, урт чихтэй, өвсөн тэжээлтэн, богино сүүлт, аймхай, флот хөлтэй;
  • Би зараа - өргөст, уян хатан, жижиг, богино хөлтэй, хурц хамартай.
  • Би хэрэм - авхаалж самбаатай, авхаалжтай, үсэрч, хэмнэлттэй, хурдан, уян хатан, хөгжилтэй.
  • Би бол эвэртэй, том, урт хөлтэй, өвсөн тэжээлтэн хандгай.
  • Би шилүүс - зальтай, махчин, авхаалжтай, хүчтэй, үсэрч, хурдан.
  • Би муур - зөөлөн, эелдэг, хөгжилтэй, гэрийн тэжээвэр амьтан. Би ямаа - эвэртэй, өгзөгтэй, өвсөн тэжээлтэн, хөгжилтэй.

Тэд эргээд хүүхэд болж хувирдаг.

Тоглоом "Үе болгон хуваах" ( гайхалтай уут)

Хүүхдүүд ээ, амьтдын нэрийг үе болгон хувааж, байшинд байрлуулцгаая.

Хүүхдүүд ээлжлэн цүнхнээсээ амьтны баримал гаргаж авдаг. Амьтны нэрийг үе болгон хуваадаг.

Залуус аа, манай аялал өндөрлөж байна. Бид амьтдыг хараад хэцүү байсан ч бамбарыг нь олсон. Одоо бид буцаж ирэх цаг болжээ цэцэрлэг.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав
Бид дахиад цэцэрлэгт явна.

Доод шугам.

Амьтны хүрээлэн танд таалагдсан уу?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Сэдэв: 1-ээс 10 хүртэл тоолох "Объектуудыг харьцуулах" дасгал.

Зорилго:

Хүүхдүүдэд 10-ын дотор тоон болон дарааллаар тоолох дасгал хий.
1-ээс 10 хүртэлх тоог таних, нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.
Нэрийг зааж өгнө үү геометрийн хэлбэрүүд(дугуй, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, гурвалжин, зууван).
Хүүхдэд нэмэх, хасах, "+", "-", "=" тэмдгүүдийн талаархи ойлголтыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.
Логик сэтгэлгээ, ой санамж, анхаарал хөгжүүлэх.

Хичээлийн явц

Одоо бид тоолох үндсэн хичээлтэй байна. Өнөөдөр бид үүнд юу хийснийг санах болно хичээлийн жил, мөн тэр үед бид үлгэрт аялах болно. Гэхдээ эхлээд бид тооцоо хийх болно. Бид эдгээр гацуур модыг самбар дээр тоолно (самбар дээр 10 гацуур мод байна) (хүүхдүүд 1-ээс 10 хүртэл тоолно).

Одоо гацуурыг 10-аас 1 хүртэл тоолъё. Одоо манай самбар дээр та тоонуудыг харах болно. Бид мөн хойшоо тоолох болно, гэхдээ 10-аас 1 хүртэл биш, харин самбар дээр харсан тооноос (хүүхдүүд 6, 8, 4, 9-ийн тооноос хойш тоолно).

Самбар дээр "Колобок" үлгэрийн баатруудын зураг харагдана. Багш: "Эдгээр амьтад ямар үлгэрээс бидэнд ирсэн бэ (хариулт). Самбар дээр хэдэн амьтан байдаг вэ? Колобок ойд хамгийн түрүүнд хэнтэй уулзсан бэ? Хоёр дахь нь хэн бэ? Ямар үнэг (чоно) байсан бэ? Үнэгний зүүн талд (хариулт), туулайны баруун талд (хариулт) зогсож буй баатрыг нэрлэ.

Баатрууд танд зориулж бэлдсэн математикийн асуудлууд. Тэднийг хийцгээе. Хэрэв бид тэдгээрийг зөв хийвэл эцэст нь гэнэтийн бэлэг байх болно.

1-р даалгаварБүүжин танд зориулж бэлдсэн.

Самбар дээр 9 үхэр, 8 гахайг харуулсан зураг гарч ирнэ. “Бүжин танаас амьтдыг тоолж, самбар дээрх амьтдын тоог харуулсан доорх тоог дугуйлна уу” (багш 2 хүүхдийг самбарт дуудаж даалгавраа гүйцэтгэнэ).

2-р даалгаварбаавгайгаас

(самбар дээр 3 эгнээнд 1-ээс 10 хүртэлх тоонууд байна. Мөр бүрт нэг тоо дутуу байна). “Баавгай таныг хэр анхааралтай болохыг шалгахыг хүсч байна. Та тоонуудыг анхааралтай ажиглаж, аль тоо дутуу байгааг хэлэх хэрэгтэй (хүүхдүүд дутуу тоог нэрлэж, аль тоонуудын хооронд байх ёстойг нэрлэнэ. Багш тоонуудыг самбар дээр бичнэ).

E даалгавар - чоно.

Самбар дээр тэгш өнцөгтүүд гарч ирэх бөгөөд тэдгээрийн дээр тоо бичсэн байна. Багш хүүхдүүдийг самбар дээр дуудаж, тэгш өнцөгт бүрт дээрх тоонд үзүүлсэн шиг олон тойрог зурахыг хүснэ.

Даалгавар бол үнэг юм.

Лиза таныг жишээнүүдийг шийдвэрлэхийг урьж байна. Нэмэх, хасах үйлдлийн жишээг самбар дээр геометрийн хэлбэрээр (тойрог) бичсэн байдаг. Багш хүүхдүүдийг самбар дээр дуудаж, эдгээр жишээг шийдвэрлэхийг урьдаг (шаардлагатай тооны тойрог зур). "Мөн үнэг таныг геометрийн дүрсүүдийн нэрийг мэддэг эсэхийг мэдэхийг хүсч байна. Самбар дээр геометрийн дүрсээр хийсэн муурны дүрс гарч ирнэ. Багш муурыг бүрдүүлдэг дүрсүүдийг нэрлэж, асуултанд хариулахыг хүсдэг: Муур хэдэн сарвуутай вэ? Хэдэн нүд вэ? Хэдэн чих вэ? Толгойнууд уу? гэх мэт.


Биеийн тамирын минут.

Баруун талд байгаа нэг рүүгээ инээмсэглэ.
Зүүн талд байгаа нэг рүүгээ инээмсэглэ.
Баруун талд байгаа хүнд гараа өг.
Зүүн талд байгаа хүнд гараа өг.
Одоо та тойрог замаар алхаж,

бас найзууд шиг алхаарай.
Баруун талд байгаа нэг рүү нүд ирмээрэй.
Зүүн талд байгаа нэг рүү нүд ирмээрэй.
Баруун талд байгаа нэгийг нь тэвэр.
Зүүн талд байгаа нэгийг нь тэврээрэй.
За, тоглоом дууслаа,
Математикийн цаг!
Энд санаа, даалгавар байна,
Тоглоом, хошигнол - бүх зүйл танд зориулагдсан!
Бид бүгдэд нь амжилт хүсье -
Ажлын хувьд, in сайхан цаг!

Хичээлийн хураангуй.

Ингээд бидний хичээл дуусч байна.

Аль ажил нь танд хамгийн их таалагдсан бэ?


©2015-2019 сайт
Бүх эрх нь тэдний зохиогчид хамаарна. Энэ сайт нь зохиогчийн эрхийг шаарддаггүй, гэхдээ үнэгүй ашиглах боломжийг олгодог.
Хуудас үүсгэсэн огноо: 2017-04-20

1-р анги

Бид хүүхдүүдэд ихэвчлэн: "Объектуудыг харьцуул" гэж хэлдэг. "Харьцуулах" гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?

Нэгдүгээр ангийн сурагч үүнийг яаж хийхээ хараахан мэдэхгүй байна.Багшийн даалгавар бол нийтлэг шинж чанар, ялгааг хэрхэн олж болохыг харуулах явдал юм. Үүнийг ямар ч хичээл дээр хийж болно.

Сэдэв."Объектуудын харьцуулалт."

Зорилго.Хүүхдүүдэд харьцуулах сэтгэцийн үйл ажиллагааг заах; ажиглах чадварыг хөгжүүлэх;

харьцуулах зорилгоос хамааран объектын чухал болон чухал бус шинж чанарыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх; харьцуулах дүрмийн аль нэгийг танилцуул.

Тоног төхөөрөмж.

Улбар шар, мандарин, лийр, лууван; объект, амьтдын дүрс бүхий зураг.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Гэрийн даалгавраа шалгаж байнаБагш дуртай амьтдын зургийг үзэхийг зохион байгуулж, хэд хэдэн дүрсэлсэн бичвэрийг сонсож, хэний текст хамгийн амжилттай болохыг олж мэдэв. III. Шинэ материалтай танилцахБагш аа. Өнөөдөр бид зөвхөн дүрслэхийг сурах болно янз бүрийн зүйл, гэхдээ бас бие биетэйгээ харьцуул. Мэдээжийн хэрэг та сонссон бөгөөд

үгийн өмнөхарьцуулах

- гэртээ, гудамжинд, анги, сургууль дээр. Та янз бүрийн объект, тоо, үгсийг харьцуулсан. Хоёр объектыг харьцуулах нь юу гэсэн үг болохыг та тайлбарлаж чадах уу? Үүний тулд юу хийх шаардлагатай вэ?Оюутан 1.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь аль нь том, аль нь жижиг болохыг хэлнэ гэсэн үг.Оюутан 2.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь эдгээр объектууд хэрхэн төстэй, юугаараа ялгаатай болохыг олж мэдэхийг хэлнэ.Оюутан 3.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Оюутан 4.

Хоёр объектыг харьцуулах нь эдгээр объектууд хэрхэн ялгаатай болохыг олж мэдэх гэсэн үг юм.У.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Одоо ижил төстэй байдал, ялгааг хэрхэн олох талаар бодож үзье. Таны өмнө жүрж, мандарин байна. Тэд бие биетэйгээ төстэй харагдаж байна уу?

Хүүхдүүд.Тиймээ.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Таны зөв, улбар шар, мандарин нь ижил төстэй шинж чанартай байдаг - хоёулаа улбар шар өнгөтэй. Одоо би түүний хажууд лийр тавина. Энэ нь жүрж шиг харагдаж байна уу? Д.?

Хүүхдүүд.Үгүй ээ, тийм биш.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Тэд юугаараа ялгаатай вэ

гадаад төрх

Улбар шар нь улбар шар, лийр нь шар өнгөтэй.

Хүүхдүүд.Би тантай санал нэг байна - тэд өнгө, өнгөөрөө ялгаатай.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Багш самбарт зураг хавсаргана. Зураг дээр хоёр хувин байна: ижил өнгөтэй, гэхдээ өөр өөр хэмжээтэй.

Хүүхдүүд.– Энэ хоёр хувин гадаад төрхөөрөө адилхан уу?

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Тиймээ.

Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

- Эдгээр объектууд ижил төстэй юу? Яаж?

Хүүхдүүд.Тэд ижил өнгөтэй байдаг.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд.Улбар шар нь дугуй хэлбэртэй, лууван нь гонзгой юм.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Эд зүйлс хэлбэр дүрсээрээ ялгаатай. Харьцуулах хамгийн чухал дүрэм юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариултыг сонсдог.

– Нэг объектын хэлбэрийг нөгөө зүйлийн хэлбэртэй, хэмжээ нь хэмжээтэй, өнгө нь өнгөтэй харьцуулах ёстой. Зүйлүүдийг зөвхөн ижил төстэй шинж чанарт үндэслэн харьцуулж болно.

IV. Шинэ материалыг нэгтгэх

Багш хөхөөний зургийг самбарт хавсаргана.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Хөхөө бусад шувуудын үүрэнд өндөглөдөг гэдгийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд.Би тантай санал нэг байна - тэд өнгө, өнгөөрөө ялгаатай.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Шувууд яагаад үүнийг анзаардаггүй вэ?

Хүүхдүүд.Учир нь өндөг нь ижил төстэй байдаг.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Үнэн хэрэгтээ өндөг нь хэмжээ, өнгө, хэлбэрийн хувьд ижил төстэй байдаг. Тэгээд улаан эхлэлийн үүрэнд дэгдээхэйнүүд гарч ирэв.

Самбар дээр үүрэнд байгаа дэгдээхэйнүүдийг дүрсэлсэн зураг байдаг.

- Тэдний дундаас хөхөө шувуу ол. Тэр бусад дэгдээхэйнүүдээс юугаараа ялгаатай вэ? Хариулахдаа самбар дээр бичсэн үгсийг ашигла.

Самбар дээр:

– Хөхөө олоход ямар шинж тэмдэг тусалсан бэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Самбар дээр соно, эрвээхэйний зураг байдаг.

– Соно, эрвээхэй хоёрын далавчны өнгийг харьцуул. Тэд ямар өнгөөр ​​будсан бэ? Хэний далавч урт бацагт

тийм үү? Та объектуудыг ямар шалгуураар харьцуулсан бэ?

Самбар дээр гүргэмийн сүүний малгай, ялааны агарикийн зургууд байдаг. – Гүргэмийн сүүний малгайгаас хортой ялаа мөөгийг хэрхэн ялгах вэ? Аль ньгадаад шинж тэмдэг

мэдэх ёстой юу?

Самбар дээр азарган тахиа, тахианы зураг байдаг.

Хүүхдүүд хариулдаг.

– Бодоод үз дээ: азарган тахиа тахианаас хэрхэн ялгах вэ?

V. Бие даасан ажил

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм.Багш нь янз бүрийн объектын дүрс бүхий зургийг хүүхдүүдэд тарааж өгдөг.

Хоёр зүйлийг харьцуул.

Самбар дээр:

Надад хэлээч, та ямар үндэслэлээр тэднийг харьцуулсан бэ? Хариулахдаа самбар дээрх үгсийг ашигла.

Хүүхдүүд хосоороо ажилладаг.

Хоёр объектыг харьцуулна гэдэг нь тухайн объектуудаас ижил зүйлийг олох гэсэн үг юм. 5-7 минутын дараа оюутнуудын хариултыг сонсдог.

Хүүхдүүд хариулдаг.

VI. Хичээлийн хураангуй

Та өнөөдөр юу сурсан бэ? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Объектуудыг хэрхэн харьцуулах ёстой вэ? Өнөөдөр бид объектуудыг ямар шалгуураар харьцуулсан бэ? Үүнийг хийхийн тулд өөр ямар шинж тэмдгийг ашиглаж болох вэ?Цаашид энэ бүхнийг ярих ёстой. Зохиогч: Громкова Кристина Сергеевна, багш № 27”.
анхан шатны ангиуд MBOU "Хоёрдогч"дунд сургууль Би танд санал болгож байнахөгжилтэй даалгавар
Математикийн хувьд объектыг хэмжээ, хэлбэрээр нь харьцуулах, би үүнийг математикийн хичээл болон ангид ашигладагхичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа Нэгдүгээр ангид “Залуу математикч”, Логик.Даалгавруудын зорилго - байдлаар ашиглахнэмэлт материал
явуулахдаа "Объектуудын харьцуулалт" сэдвийг судалсны дараа
Даалгаврууд хувь нэмэр оруулдагхөгжил логик сэтгэлгээ, анхаарал, санах ой, хөгжил логик ажиллагаа- харьцуулалт.
Даалгаврууд нь зориулагдсанбага насны хүүхдүүдэд зориулсан сургуулийн нас(7-8 настай). Оюутнууд үүнийг баяртайгаар хийдэг.
Эдгээр даалгаврын тусламжтайгаар хүүхдүүд объектыг хэмжээгээр нь харьцуулж сурдаг (даалгавар 1-4)

Даалгавар 5-7 нь объектыг хэлбэр дүрсээр нь харьцуулахыг заадаг.
Даалгавар №1
Бөмбөлөг зур. Илүү том цэнхэр бөмбөг зур бөмбөлөг. Бөмбөлөгөөс жижиг улаан бөмбөг зур.
Даалгавар №2(хэмжээгээр нь харьцуулах)
Жишээлбэл, Ленаг самбар дээр ирүүлээрэй. Манай ангид Ленатай ижил өндөртэй охид байна уу? Тэгээд хөвгүүдээс?
Даалгавар №3(хэмжээгээр нь харьцуулах)
Багшийн ширээн дээр янз бүрийн өндөртэй объект байдаг. Тэдний дунд нэг шил байдаг. Шилэн өндөртэй ижил объектыг сонгох; шилний доор; шилний дээгүүр.
Даалгавар No4(хэмжээгээр нь харьцуулах)
Цагны утасны загварыг авч үзье. Аль гар нь урт вэ: цагийн зүү эсвэл минутын гар уу? Аль сум богино вэ?
Даалгавар №5
Оюутнуудад дүрс (тойрог, гурвалжин, дөрвөлжин, таван өнцөгт) санал болгодог. Тоонуудыг цэгцлээрэй өөр өөр бүлгүүдхэлбэрийн дагуу.
Даалгавар №6(объектуудыг хэлбэр дүрсээр нь харьцуулах)
Оюутнуудад дүрс (тойрог, гурвалжин, дөрвөлжин, таван өнцөгт) санал болгодог. өөр өөр хэмжээтэй. Дүрс бүрийн дүрсийг сонгож, хэмжээг нь нэмэгдүүлэх дарааллаар дараалан байрлуул - хамгийн жижигээс эхлээд хамгийн том нь хүртэл.
Даалгавар №7(объектуудыг хэлбэр дүрсээр нь харьцуулах)
Оюутнуудад дүрс (тойрог, гурвалжин, дөрвөлжин, таван өнцөгт) санал болгодог. Дүрсүүдийг өнгөөр ​​​​будна өөр өөр өнгөИнгэснээр ижил хэлбэртэй дүрсүүдийг ижил өнгийн харандаагаар будна.

Өдрийн мэнд, эрхэм уншигчид! Би та бүхнийг анхлан суралцагчдад зориулсан "Америк дахь тэд юу гэж хэлдэг вэ" хичээлийн 2-р хэсгийн текст нэмэлттэй өөр нэг аудио хичээлд урьж байна. Энэ хичээл танд ойлгоход тусална энгийн үгсАмерикийн ярианд өдөр бүр хэрэглэгддэг хэллэгүүд. Өнөөдрийн аудио хичээлээр та хэрхэн харьцуулах талаар сурах болно өөр өөр объектууд, юмс ба эд зүйлсийг англи хэл дээр.

Англи хэл дээрх объект ба объектын харьцуулалт Өнөөдрийн хичээлээр та англи хэл дээрх янз бүрийн субьект, объектыг харьцуулахад ашиглаж болох хэллэгүүдийг сурах болно. Та мөн зарим үгийг задалсан байдлаар сурах болнодүрмийн ангилал Тэгээдалдартай хэллэгүүд

өнөөдрийн ярианы англи хэлний аудио хичээлийн сэдэвтэй холбоотой. Яг одоо нөхцөл байдлын харилцан яриаг уншина уу: радиогийн сурвалжлагч М.Лернер ажлын завсарлагааны үеэр хамт ажиллагсадтайгаа ярилцаж байна. Сэтгүүлчид Америкийн янз бүрийн зүйл, хотуудыг харьцуулдаг:Чи аль хотод дуртай вэ, Кара? - Чи аль хотод дуртай вэ, Кира?
Кара: Нью-Йорк хот хамгийн шилдэг нь. - Нью Йорк бол хамгийн шилдэг нь!
Валид:Яагаад? -Яагаад?
Кара: Энэ нь сэтгэл хөдөлгөм юм. Илүү том байна. Барилгууд нь илүү өндөр. Ард түмэн илүү амьд байна. - Тэр гайхалтай. Том. Барилгууд нь илүү өндөр. Хүмүүс илүү амьд байна
Валид: Би тэнд хэдэн жил амьдарсан. Би Вашингтонд Нью Йоркоос илүү дуртай. -Би тэнд хэдэн жил амьдарсан. Гэхдээ би Вашингтонд дуртай, Нью Йоркоос илүү
Мартин: Та яагаад Вашингтонд илүү дуртай вэ? -Яагаад та Вашингтонд илүү дуртай вэ?
Валид: Энэ нь удаан байна. Энэ нь арай жижиг. - Тэр удаан. Энэ нь жижиг (жижиг).

Үүнтэй төстэй аудио хичээлийг үзэж, сонсоорой Хот, түүний дүүргүүдийн тодорхойлолт

Тиймээс, та эндээс өдөр тутмын англи хэл дээр янз бүрийн объект, зүйл, хот болон бусад объектыг харьцуулахын тулд илэрхийлэл ашиглах жишээг уншсан. Одоо энэ харилцан яриа бүхэлдээ англи хэл дээр хэрхэн сонсогдож байгааг, мөн энэ хичээлийн сэдэвтэй холбоотой бусад үгсийн санг сонсоорой: /wp-content/uploads/2014/11/russian_english_083.mp3

Сурах дараалал, логикийг зөрчихгүй байх, англи хэл сурах үйл явцыг аль болох хялбаршуулахын тулд Оросын "Америкийн дуу хоолой" радиогийн хөтлөгч Анна Филипповагийн зөвлөмж, зааврыг дагаж мөрдөөрэй. Хичээлийн аудио бичлэгийг дуудлагын дасгал хийж, Америк англи хэлийг сонсож ойлгох чадвараа сургаарай.

Хүснэгт болон түүний дараа дүрмийн тусламжийг ашиглан англи хэл дээрх нэмэлт үгсийг харьцуулах зэргийг санаж, нэр үг, үйлдлүүд болон англи хэл дээрх янз бүрийн объект, хүн, объект, зүйлийг харьцуулж болох бусад үгсийн санг сур. Хүснэгтийн дараа та дүрмийн товч лавлагаа, бичих даалгаврыг харах болно аман ажилБайшингууд.

Харьцуулалт
Үг хэллэг
Нью Йорк бол хамгийн шилдэг нь Нью Йорк хот бол хамгийн шилдэг нь
Би Вашингтонд дуртай, Нью Йоркоос илүү Би Вашингтонд Нью Йоркоос илүү дуртай
Нэр үг
үйл явдал, үйл ажиллагаа, үйл ажиллагаа үйл ажиллагаа
далайн эрэг далайн эрэг
өглөөний цай өглөөний цай
цүнх цүнх
жигнэмэг жигнэмэг
гэм буруу, доромжлол буруу
засгийн газар засгийн газар
шөнийн амьдрал шөнийн амьдрал
ресторан ресторан
газар, байршил сайт
түүхэн дурсгалт газар түүхэн газар
Нэмэлт үг
сэтгэл хөдөлгөм, сэтгэл татам сэтгэл хөдөлгөм
тарган тослог
уулархаг уулархаг
түүхэн түүхэн
халуун, халуун ногоотой, чинжүү халуун (халуун ногоотой)
амьд, эрч хүчтэй, хөгжилтэй амьд
орчин үеийн орчин үеийн
итгэлтэй, итгэлтэй гарцаагүй
өргөн/өргөн өргөн/өргөн
Үйл үг
эс тооцвол, үүнээс гадна гадна
хэзээ ч хэзээ ч
Үйл үг
санал нийлэхгүй, санал нийлэхгүй санал нийлэхгүй байх
халамжлах, анхаарал тавих анхаарал тавих
амрах, амрах амрах

Дүрмийн тусламж:

Бид өдөр бүр ямар ч бодолгүйгээр янз бүрийн субьект, объектыг давуу болон харьцуулах зэрэгт шинж тэмдэг ашиглан харьцуулдаг. Жишээлбэл, бид барилга байгууламжийг дүрслэхдээ " гэсэн нэр томъёог ашигладаг. орчин үеийн" - "орчин үеийн" . Үүнийг өөр барилгатай харьцуулахдаа бид харьцуулах шинж тэмдгийг ашигладаг. "илүү орчин үеийн" - "илүү орчин үеийн" . Хэрэв бид үүнийг хэд хэдэн барилгатай харьцуулах юм бол бид in гэсэн үгийг ашигладаг давуу тал: "Хамгийн орчин үеийн барилга" - "хамгийн орчин үеийн барилга".

Маш сайн ба харьцуулсан зэрэг Англи хэлний нэр үгдагавар ашиглан үүсдэг" -er, -est"эсвэл" гэсэн үгс илүү, ихэнх" Жишээ нь:

  • хүйтэн - хүйтэн - хамгийн хүйтэн
  • үзэсгэлэнтэй - илүү үзэсгэлэнтэй - хамгийн үзэсгэлэнтэй
  • сайн - илүү сайн - хамгийн сайн.

Практик хийхээ бүү мартаарай Гэрийн даалгавар(Гэрийн даалгавар):

  1. Өнөөдрийн хичээлийг эхлүүлсэн харилцан яриа, шинэ үгсийн сан бүхий хүснэгтийг сур. Үүнтэй төстэй харилцан яриаг үзүүл.
  2. Дараах үгсээр хэд хэдэн өгүүлбэр зохио. хамгийн сайн, хамгийн муу, хамгийн эртний, өндөр, сайхан, шинэ, том.
  3. руу орчуулах Англи хэлОрчуулгыг дэвтэртээ бичээрэй.
  • Миний цүнх хамгийн эртний нь
  • Та хамгийн сайн кофе хийдэг
  • Майами илүү орчин үеийн хотТампагаас илүү
  • Засгийн газрын барилгууд Вашингтон ДС-г хамгийн их болгодог сайхан хотАНУ-д
  • Нью-Йорк дахь байшингууд Вашингтоноос өндөр байдаг
  • (1 Санал: 1,00 5-аас)


Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!