Тоглоомын бэлтгэл бүлгээр дамжуулан математикийн хөгжлийг толгой дохих. Бэлтгэл сургуулийн бүлгийн математикийн хөгжлийн хичээлийн хураангуй

Боловсролын бүс: "Танин мэдэхүй".

Зорилтот:

Даалгаварууд:

- хүүхдүүдэд цагны түүхтэй танилцуулах;

- тэдгээрийн зорилго, үйл ажиллагааны талаархи ойлголтод хүргэх;

- объектын онцлог шинжийг (хэлбэр, хэмжээ, хэсэг) тодруулах чадварыг нэгтгэх;

- бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээ;

- цаг хэмнэж сурах.

Тоног төхөөрөмж:

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, би өнөөдөр өглөө алхаж байгаа бөгөөд хэн нэгэн уйлахыг сонслоо. Би хартал энэ бяцхан бал бамбарууш байсан. Тэр түүнээс юу болсныг асуухад тэр түүнийг зочлохыг урьсан гэж хариулсан бөгөөд түүнийг ирэхэд аль хэдийн оройтсон - бүх зочид явсан, хамгийн чухал нь түүнд зөгийн бал хүрэлцээгүй байв. Мишутка яагаад хоцорсон гэж та бодож байна вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Гэрээсээ гарах цаг болсныг яаж мэдэх вэ? Хүүхдүүд. Бид цагийг харах хэрэгтэй.

Хүүхдүүд. Үгүй

Хүүхдүүд. Зурагтаар хүүхэлдэйн кино гарч эхлэхэд бид хэзээ цэцэрлэгтээ явахаа мэдэхгүй. Аав, ээж хоёр ажлаасаа хоцорно.

Хүүхдүүд. Үргэлж цаг байдаггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Гэхдээ хүмүүс хэзээ унтах, хэзээ босох, хэзээ ажил эхлэхээ хэрхэн тодорхойлсон бэ?

Хүүхдүүд. Нарны дагуу. Нар мандаж, хүмүүс босч байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тийм ээ, хүмүүс цаг хугацааг нараар тодорхойлдог. Нар мандаж, хүмүүс сэрж байв. Одоо бодоод үз дээ, хүмүүс хэзээ удаан унтдаг байсан бэ - зун эсвэл өвөл?

Хүүхдүүд. Өвлийн улиралд нар оройтдог тул өвлийн улиралд. Өглөө, оройд сүүдэр нь урт, өдрийн цагаар богино байдаг.

(Зураг харуулж байнаНадад хэлээч, сүүдэр хэзээ урт болдог вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Хүүхдүүд. Өглөө нь сүүдэр нь нэг талдаа, орой нь нөгөө талдаа байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Сүүдрийн энэ шинж чанарыг анзаарсан хүн эдгээрийг гаргаж ирэв нарны цаг. (Нарны цагны зургийг харуулж байна.)Ийм цагтай хүнд сайн байсан гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд. Үгүй Тэд зөвхөн нартай цаг агаарт цагийг харуулдаг байсан бөгөөд үүлэрхэг эсвэл бороотой үед тэднээс цагийг ялгах боломжгүй байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хожим нь хүн ямар ч цаг агаарт ажиллахыг хэн мэдэх вэ? (Улс цагийг харуулж байна.)

Түүнээс хойш олон жил өнгөрч,

Хүмүүс хариултыг нь ойлгосон,

Зөвхөн элс гэж юу вэ - энэ нь байдаг

Мөн бурхан, хаан, эзэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэхүү цаг нь гурван минутын турш зориулагдсан бөгөөд гурван минут тутамд эргүүлэх ёстой. (Улс цагийг харуулж байна.)Хэрэв бид ийм цаг аваад зугаалах юм бол юу болохыг төсөөлөөд үз дээ? Эсвэл та тэднийг сургуульдаа авч явах уу? Тэдэнтэй эвтэйхэн байх болов уу? Яагаад эвгүй байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Сонголт 2: Биеийн тамирын дасгал "Цаг"Хэн баруун, зүүн тийш алхаж байна вэ? Энэ бол цагны дүүжин юм. Энэ нь сайн ажилладаг.

Түүний дээр хөхөө сууж байна, Энэ бол тоглоом биш юм. Шувуу хаалгыг онгойлгож, яг цагийг хэлж өгнө. (

Мөн цаг өнгөрч, өнгөрч, яарахгүй, хоцрохгүй. Тэдэнгүйгээр бид мэдэхгүй, ( байрандаа алхах)Босох цаг болсон гэж. (сунгах)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Элсний оронд цаг руу тос асгаж, хуваах лаа ашигладаг байв. Лаа шатаж, жижгэрч, хүмүүс хэр удаан шатаж байгааг хуваалтаар нь тогтоов. Энэ цагны юу нь муу байсан гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Та бүх зүйлийг зөв хэлсэн. Нар, элс, тос зэрэг бүх цаг эвгүй байсан бөгөөд тэр хүн дараахь зүйлийг гаргаж ирэв. Тэд том механизм хийж, өлгөв том цамхаг. Цаг бүр цаг дугарч хүмүүс цагийг мэддэг болсон. Гэсэн хэдий ч эдгээр цагууд тохиромжгүй байв. Та яагаад бодож байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэгээд тэр үед хүмүүс ямар цаг гаргаж ирсэн бэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэд шалан дээр тавьдаг уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэд үүнийг ширээн дээр тавьдаг уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Гартаа өмссөн үү?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Та одоо хэдэн цагтай вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тийм ээ, кокерел бас цагийг олж мэдэхэд тусалдаг - өглөө нь тэр хашгирч, хүн бүрийг сэрээдэг, орой нь хашгирдаг тул бүгд унтдаг.

Одоо бид цагны гарал үүслийн түүхийг судалж, цаг хугацааны явцад хэрхэн өөрчлөгдсөн, бидний цаг үед ямар цаг байдаг болохыг харлаа.

Хүүхдүүд хариулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч (тоглоом руу эргэв).

Хүүхдүүд хариулдаг

Хүүхдүүд ээ, та цаг зааж сурах хэрэгтэй юу? Хэрэв та цэцэрлэгт явах ёстой бол ээж эсвэл аав чинь цэцэрлэгт сэрээх болно, багш нар хэзээ хичээл хийх, хэзээ зугаалах, хэзээ унтахыг хэлж өгнө. (Хүүхдүүдэд үсгүүдийг тарааж, эдгээр үсгүүдээс "Цаг" гэдэг үгийг үүсгэдэг.)Одоо би танд цаг зардаг дэлгүүр орохыг санал болгож байна. Зөвхөн цаг зардаг дэлгүүрийг та юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Гэхдээ тэд бага зэрэг хоцорч байна.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Цагийн түүхээс" бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан математикийн хөгжлийн талаархи тэмдэглэл.

GCD-ийн хураангуй математикийн хөгжилбэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан
"Бугуйн цагны түүхээс"

Боловсролын бүс:"Танин мэдэхүй".

Зорилтот:шалтгаан-үр дагаврын холбоог тодорхойлоход хүүхдүүдэд заах.

Даалгаварууд:

Хүүхдийг цагны түүхтэй танилцуулах;

Тэдний зорилго, үйл ажиллагааны талаар ойлголттой болох;

Объектуудын онцлогийг (хэлбэр, хэмжээ, эд анги) тодруулах чадварыг бэхжүүлэх;

Бүтээлч төсөөлөл, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Цаг хэмнэж сур.

Тоног төхөөрөмж: сэдвийн зургуудцаг, ханын цаг, элсэн цагны дүрстэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, би өглөө алхаж байна, хэн нэгэн уйлахыг сонслоо. Би хартал энэ бяцхан баавгай бамбарууш байсан. (Тедди бамбаруушны тоглоомыг үзүүл.) IТэр түүнээс юу болсныг асуухад тэр түүнийг зочлохыг урьсан гэж хариулсан бөгөөд түүнийг ирэхэд аль хэдийн оройтсон - бүх зочид явсан, хамгийн чухал нь түүнд зөгийн бал хүрэлцээгүй байв. Мишутка яагаад хоцорсон гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Цаг руу харсангүй. Хэзээ гарахаа мэдэхгүй байлаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Гэрээсээ гарах цаг болсныг яаж мэдэх вэ? Хүүхдүүд. Бид цагийг харах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Ойд байгаа баавгай цагтай юу?

Хүүхдүүд. Үгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хэрэв бидний бүх цаг алга болвол юу болох вэ?

Хүүхдүүд. Зурагтаар хүүхэлдэйн кино гарч эхлэхэд бид хэзээ цэцэрлэгтээ явахаа мэдэхгүй. Аав, ээж хоёр ажлаасаа хоцорно.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тийм ээ, энэ нь бид бүгдэд маш хэцүү байх болно. Надад хэлээч, цаг үргэлж байсан уу, үгүй ​​юу?

Хүүхдүүд. Үргэлж цаг байдаггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тэгвэл хүмүүс хэзээ унтах, хэзээ босох, хэзээ ажил эхлэхээ хэрхэн тодорхойлсон бэ?

Хүүхдүүд. Нарны дагуу. Нар мандаж, хүмүүс босч байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тийм ээ, хүмүүс цаг хугацааг нараар тодорхойлдог. Нар мандаж, хүмүүс сэрж байв. Одоо бодоод үз дээ, хүмүүс хэзээ удаан унтдаг байсан бэ - зун эсвэл өвөл?

Хүүхдүүд. Өвлийн улиралд нар оройтдог тул өвлийн улиралд. Өглөө, оройд сүүдэр нь урт, өдрийн цагаар богино байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та нар цагийг маш нарийн хэлж чадна гэдгээ мэдэх үү? Нар тусах үед мод сүүдэрлэдэг. (Зураг харуулж байна - өглөө, оройд модноос сүүдэрлэх.)Надад хэлээч, сүүдэр хэзээ урт болдог вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тиймээс нэг хүн өглөө эсвэл орой болсон эсэхийг мэдэхийг хүссэн юм. Тэр үүнийг сүүдэрээс хэрхэн тодорхойлох вэ?

Хүүхдүүд. Өглөө нь сүүдэр нь нэг талдаа, орой нь нөгөө талдаа байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Сүүдрийн энэ шинж чанарыг анзаарсан хүн энэ нарны цагийг гаргаж ирэв. (Нарны цагны зургийг харуулж байна.)Ийм цагтай хүнд сайн байсан гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд. Үгүй Тэд зөвхөн нартай цаг агаарт цагийг харуулдаг байсан бөгөөд үүлэрхэг эсвэл бороотой үед тэднээс цагийг ялгах боломжгүй байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүмүүс хожим ямар ч цаг агаарт ажиллах ямар цагийг зохион бүтээсэнийг хэн мэдэх вэ? (Улс цагийг харуулж байна.)

Хүүхдүүд хариулдаг. Багш тэдэнд хэлдэг.

Түүнээс хойш олон жил өнгөрч,

Хүмүүс хариултыг нь ойлгосон,

Зөвхөн элс гэж юу вэ - энэ нь байдаг

Мөн бурхан, хаан, эзэн.

Тэдний юу нь сайн, юу нь муу байсан бэ?

Хүүхдүүд. Тэднийг байнга эргүүлэх шаардлагатай байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ цаг нь гурван минутын турш зориулагдсан бөгөөд гурван минут тутамд эргүүлэх ёстой. (Улс цагийг харуулж байна.)Хэрэв бид ийм цаг аваад зугаалах юм бол юу болохыг төсөөлөөд үз дээ? Эсвэл та тэднийг сургуульдаа дагуулж явах уу? Тэдэнд тухтай байх болов уу? Яагаад эвгүй байна вэ?

Хүүхдүүд. Тохиромжгүй. Тэд эвдэрч болно. Эсвэл хэзээ эргүүлэхээ анзаардаггүй.

Багш хүүхдүүдийн хариултыг нэгтгэн дүгнэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, "Хийх зүйлгүй бол үдэш болтол уйтгартай байдаг" гэсэн зүйр үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Сонголт 1: Биеийн тамирын "Цаг"

Биеийн баруун, зүүн тийш хазайлт.

Сонголт 2:Биеийн тамирын дасгал "Цаг"
Хэн баруун, зүүн тийш алхаж байна вэ?
Энэ бол цагны дүүжин юм.
Энэ нь сайн ажилладаг.

Тэгээд тэр давтан хэлэв: "Тик-так, хачиг." ( Туузан дээр гараа баруун, зүүн тийш хазайлгана)

Түүний дээр хөхөө сууж байна,
Энэ бол огт тоглоом биш юм.
Шувуу хаалгыг онгойлгоно
Яг цагийг мэдээлсэн. ( Гараа цээжний урд бөхийлгөж, хурц цохилтоор гараа хажуу тийш нь тэгшлэв)

Мөн цаг явж, явж байна,
Тэд яардаггүй, хоцрохгүй.
Тэдэнгүйгээр бид мэдэхгүй, ( байрандаа алхах)
Босох цаг болсон гэж. (сунгах)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Элсний оронд цаг руу тос асгаж, хуваах лаа ашигладаг байв. Лаа шатаж, жижгэрч, хүмүүс хэр удаан шатаж байгааг хуваалтаар нь тогтоов. Энэ цагны юу нь муу байсан гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Та бүх зүйлийг зөв хэлсэн. Нар, элс, тос зэрэг бүх цаг эвгүй байсан бөгөөд тэр хүн дараахь зүйлийг гаргаж ирэв. Тэд том механизм хийж, том цамхаг дээр өлгөв. Цаг бүр цаг дугарч хүмүүс цагийг мэддэг болсон. Гэсэн хэдий ч эдгээр цагууд тохиромжгүй байв. Та яагаад бодож байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэгээд тэр үед хүмүүс ямар цаг гаргаж ирсэн бэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Цагийг хананд өлгөж, шалан дээр байрлуулж эхлэв.

Ханан дээр өлгөөтэй цагийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэд шалан дээр тавьдаг уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэд үүнийг ширээн дээр тавьдаг уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Гартаа өмссөн үү?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Та одоо хэдэн цагтай вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Бид цагны тухай ярьж байна, гэхдээ кокерел энд юу хийж байна вэ? Магадгүй тэр энд санамсаргүй байдлаар ирсэн юм болов уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Энэ нь зөв, кокерел нь цагийг мэдэхэд тусалдаг - өглөө нь тэр хашгирч, бүгдийг сэрээдэг, орой нь хүн бүр унтдаг тул хашгирдаг.

Одоо бид цагны гарал үүслийн түүхийг судалж, цаг хугацааны явцад хэрхэн өөрчлөгдсөн, бидний цаг үед ямар төрлийн цагнууд байгааг харлаа.

Бид одоо ямар цаг ашиглаж байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч (тоглоом руу эргэв).Мишутка, та цаг юунд зориулагдсан болохыг ойлгож байна уу?

Хүүхдүүд ээ, цаг ямар байсан, юунд зориулагдсан байсныг дахин давтана уу.

Хүүхдүүд хариулдаг

Хүүхдүүд ээ, та цаг зааж сурах хэрэгтэй юу? Хэрэв та цэцэрлэгт явах ёстой бол ээж эсвэл аав чинь цэцэрлэгт сэрээх болно, багш нар хэзээ хичээл хийх, хэзээ зугаалах, хэзээ унтахыг хэлж өгнө. (Хүүхдүүдэд захидал тарааж, эдгээр үсгүүдээс "Цаг" гэдэг үгийг бүрдүүлдэг.)Одоо би танд цаг зардаг дэлгүүр орохыг санал болгож байна. Зөвхөн цаг зардаг дэлгүүрийг та юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэд хэлэхдээ: цаг зогсож байна, Тэд: цаг хурдалж байна гэж хэлдэг, тэд: цаг хөдөлж байна гэж хэлдэг.

Гэхдээ тэд бага зэрэг хоцорч байна.

Бид хамтдаа харан: Тэгээд цаг зогсож байна.

Математикийн хичээл орж байна бэлтгэл бүлэг"Математикийн орон руу аялал"

Хичээлийн тайлбар: энэ хичээл нь бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй ажилладаг (6-7 насны хүүхдүүд) сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулагдсан болно.
Зорилтот:Боловсролын тоглоом ашиглан хүүхдүүдэд олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх, зорилгодоо хүрэхэд баярлах чадварыг бий болгох.
Даалгаврууд: геометрийн хэлбэрийг хэлбэр, өнгө, хэмжээгээр ялгах чадварыг нэгтгэх.
Цаасан хуудсан дээр жолоодох чадварыг бэхжүүлэх.
10 хүртэлх тооны талаарх мэдлэгээ бататгах. Тоо болон түүний зэргэлдээх тоог нэрлэх чадвар.
Хоёрыг зэрэгцүүлэн харьцуулах чадварыг бэхжүүлэх тоонууд үнэ цэнэтэйих, бага, тэнцүү гэсэн тэмдгүүдийг ашиглан.
Сонгох чадварыг бэхжүүлэх эсрэг үгсматематикийн ойлголтууд руу.
Логик сэтгэлгээ, анхаарал, оюун ухаан, ой санамжийг хөгжүүлэх;
бүрдүүлэхэд хувь нэмрээ оруулна сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ярианы хөгжил, хэлсэн үгэндээ үндэслэл өгөх чадвар.
Математикийн сонирхол, баяр баясгалангийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх хамтарсан үйл ажиллагаа, амжилттай гүйцэтгэсэн ажлууд;
Ойлгох чадварыг хөгжүүлэх сурах даалгавармөн хэрэгжүүлэх.
Материал ба тоног төхөөрөмж:
Бөмбөлөг, Математикийн профессорын үсэг, хайчилсан зураг бүхий дугтуй, даалгаврыг гүйцэтгэх төлөвлөгөө, 1-ээс 9 хүртэлх тоо бүхий картууд, алаг навч, энгийн харандаа, өнгөт цааснаас хийсэн геометрийн хэлбэрийн хоосон зай, цавуу, цаас. багаар ажиллах, картууд дээр "Сайн хийсэн" гэсэн үг, бөмбөг. Easel, ангид зориулсан танилцуулга.

Нууцлаг хөгжим сонсогдож байна. Бөмбөлөг утас руу хавсаргасан дугтуйтай бүлэгт нисэв. Дугтуйнд "Математикч профессор" гэсэн захидал, хайчилсан зураг байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ юу вэ? Хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг бөмбөлөг, хавсаргасан дугтуйтай. Дугтуйнд гарын үсэг зураагүй байна. Энэ бол хачирхалтай дугтуй, дээр юу ч бичээгүй, зөвхөн тоо, геометрийн хэлбэрүүд юм.
Би дугтуйг нээж, хэнээс авсныг олж мэдэхийг санал болгож байна (тэр дугтуйг нээв, дотор нь хайчилсан зураг, захидал байна).
Энэ захидал хэнээс бидэнд ирснийг мэдэхийн тулд яах ёстой вэ?
Хүүхдүүд: зураг цуглуул.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Та үүнийг хэн гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт) бүх зүйл тодорхой байна! Профессор математикч бидэнд үүнийг бичсэн! Та үүнийг хурдан унших хэрэгтэй, магадгүй тэнд ямар нэг чухал зүйл байгаа байх!
Багш захидлыг уншаад:
“Сайн уу, эрхэм залуус аа! Та аль хэдийн маш их зүйлийг сурсан гэдгийг би мэднэ. Би чамд зориулж бэлдсэн сонирхолтой даалгавар! Гүйцэтгэсэн даалгавар бүрийн хувьд та үсэг бүхий картуудыг хүлээн авах болно. Зөвхөн зоригтой, найрсаг залуус л бүх шалгалтыг давах болно! Та аялахад бэлэн үү? (хүүхдүүдийн хариулт.) Дараа нь амжилт хүсье! Би танд зөвлөгөө өгөх болно: Даалгавраа биелүүлэх төлөвлөгөө.
Багш хүүхдүүдэд даалгавар гүйцэтгэх схемийг харуулдаг.
Эхний даалгавар юу вэ? Зүүн дээд буланд юу байгаа вэ? (геометр дүрс) Бидний эхний даалгавар бол "Хөгжилтэй дүрсүүд"
Багш самбар дээрх дүрсүүдийг харуулдаг. Эдгээр тоонуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ? Зураг тус бүрт ижил хэлбэртэй объектуудыг нэрлэнэ үү.
Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа хүүхдүүд захидал бүхий картыг хүлээн авдаг. Сайн байна!

Картаа самбар дээр тавиад хоёр дахь даалгавраа биелүүлэхээр явцгаая.
Диаграмыг хар. Та хоёр дахь даалгавар гэж юу гэж бодож байна вэ (хүүхдийн хариулт)
Багш хүүхдүүдийг ширээн дээр суухыг урьж байна. Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээ. Бидний дараагийн даалгавар бол "Математикийн диктант" юм. Бид юу авсан бэ? Дээжтэй харьцуул. Багш томруулсан дээжийг харуулж байна. Тийм ээ, бид нохойтой болсон. Хүүхдүүд өөрсдийн болон найз нөхдийнхөө ажлыг үнэлдэг. Сайн байна! Та хоёр дахь картаа авлаа!
Дараагийн даалгавар руу шилжихийн өмнө би танд математикийн бэлтгэлийг санал болгож байна. Тоглоом "Үнэн үнэн биш"
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв та зөв гэж бодож байгаа зүйлээ сонсвол алгаа таших;
- өглөө нар манддаг
- өглөөдасгал хийх хэрэгтэй
- Өглөө нүүрээ угааж чадахгүй
- Өдрийн цагаар сар тод гэрэлтдэг
- өглөө хүүхдүүд очдог цэцэрлэг
-Орой хүмүүс оройн хоол иддэг
-Долоо хоногт долоон өдөр байдаг
- Даваа гарагийн араас лхагва гараг ирдэг
-Бямба гаригийн дараа ням гараг ирдэг
-Пүрэв гараг баасан гарагийн өмнөх өдөр
-Ердөө таван улирал
- Зуны дараа хавар ирдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу залуусаа! Гэхдээ дараагийн даалгавар биднийг хүлээж байна!
Бидний диаграммыг харцгаая.
Тиймээс бүх зүйл тодорхой байна! Тоо бүрийн баруун, зүүн талд хөршүүд байдгийг та мэдэх үү? Одоо би танд тоо бүхий картуудыг үзүүлэх болно, та хөршүүдээ ээлжлэн нэрлээрэй. Тоглоом "Хөршүүдээ нэрлэ"
Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр нь гайхалтай залуус бөгөөд тэд энэ даалгаврыг даван туулсан! Захидал бүхий карт аваарай!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо даалгавар бүхий диаграммыг дахин харцгаая. Эдгээр шинж тэмдгүүд юу вэ? Математик тэмдгүүдТэд нэрээ мартаж, байраа алдсан. Бид тэдэнд туслах уу?
Ширээн дээр суу. Та карт дээрх тоог харьцуулж, бооцоо тавих хэрэгтэй шаардлагатай шинж тэмдгүүд.
Сайн байна! Та профессороос энэ даалгаврыг биелүүлж, түүнээс захидал бүхий картыг хүлээн авлаа.
Цааш нь үргэлжлүүлье. Бидний диаграмм юуг харуулж байна вэ? Сумнууд өөр өөр өнгөТэгээд эсрэг чиглэл! Профессор математикч таныг “Үүнийг эсрэгээр нь хэл” тоглоом тоглохыг урьж байна.
Тоглоомыг бөмбөгөөр тоглодог. Багш бөмбөгийг хүүхэд рүү шидэж, нэгийг нь нэрлэнэ математикийн ойлголтууд.
Том-жижиг
Урт-богино
Өндөр-бага
Өргөн-нарийн
Зузаан-нимгэн
Алс, ойр
Дээш доош
Зүүн-баруун
Нааш цааш
Хөнгөн хүнд
Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ч гэсэн энэ даалгавраа биелүүлсэн! Энд таны карт байна!
Залуус аа, диаграмыг хараарай. Сум дахин зүүн тийш чиглэнэ дээд булан. Бид геометрийн дүрсийн дүр төрх рүү буцаж ирэв. Бидний даалгавар юу байх болно гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт) Тийм ээ, зөв, бидний даалгавар геометрийн дүрстэй холбоотой байх болно. Профессор түүнийг ер бусын дүрс бүхий хивс хийхийг хүсчээ. Ширээн дээр ирээрэй. Цаасан дээр геометрийн дүрсүүдийг бүгдийг нь байрлуулж, дараа нь наа.
Энэ ямар сонирхолтой, үзэсгэлэнтэй хивс болсон бэ! Та бүгд оролдсон! Профессор Математикч энэ хичээлд нэг дор хоёр карт өгч байна!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс бид үсэг бүхий бүх картуудыг цуглуулсан. Ямар үг үсэгнээс бүтсэн бэ? (Сайн хийсэн). Багш танаас ямар даалгавар таалагдсан, юу нь хэцүү санагдсаныг асууна. (Хүүхдийн хариулт)
Залуус аа, бид манайхаас буцаж байна ид шидийн аялал хий! Мөн бид алхах үеэр математикийн профессор руу шидэт бөмбөгөн дээр геометрийн дүрс бүхий хивс илгээх болно!
Хичээл дуусна.





"Энгийн арифметикийн асуудлыг шийдвэрлэх" сэдвээр бэлтгэл бүлгийн математикийн хөгжлийн талаархи GCD-ийн хураангуй.

"Энгийн арифметикийн асуудлыг шийдвэрлэх" сэдвээр бэлтгэл бүлгийн математикийн хөгжлийн талаархи GCD-ийн хураангуй.

Зорилтот:Математикийн анхны мэдлэгийг бүрдүүлэх.
Даалгаварууд:Хүүхдүүдэд энгийн зохиож, шийдвэрлэхийг заа арифметикийн асуудлууд By тоон жишээ. Хүүхдүүдэд 20 дотор тоон болон дарааллаар тоолох дасгал хий.
Геометрийн дүрсийн талаархи санаа бодлыг бэхжүүлэх, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
Хичээлийн материал."Ухаалаг, ухаалаг" медаль (хүүхэд бүрт).
Демо:тоо, тэмдэг, Дунно (зураг), "Баярлалаа" гэсэн үг (тусдаа үсэг)
Гаргах: « Математикийн багц", тоолох саваа, "Математикийн диктант", "Зураг дээрх цэгүүдийг холбоно уу" хэвлэмэл даалгавар (хүүхэд бүрт)
Хичээлийн явц:
Сурган хүмүүжүүлэгч.- Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочин байна, тэр инээдтэй байна, би Дунногийн зургийг самбар дээр тавьсан.
-Мальвина Данно-д гэрийн даалгавар өгсөн ч тэр үүнийг хэрхэн даван туулахаа мэдэхгүй байна. Тиймээс тэр бидэн дээр тусламж хүссэн. Та түүнд туслахыг зөвшөөрч байна уу? (Тийм)
-Тэгвэл ширээнд суу. Ширээний ард шулуун байх ёстойг бүү мартаарай. Тэгэхээр та бэлэн үү? (Тийм)
Гүйцэтгэсэн ажил бүрийн хувьд Данно танд захидал өгөх бөгөөд ингэснээр бид тэдгээрийг нэг үг болгон нэгтгэх болно.
1 даалгавар "Бод, хариул"(Аман даалгавар)
10 болохын тулд 8 дээр ямар тоог нэмэх ёстой вэ?
Аль тоо 5-аас 1-ээс бага вэ?
8-ын тооны хөршүүдийг нэрлэ; 4; 6
5-ын дараа ямар тоо ирдэг; 1; 7
8-аас өмнө ямар тоо ирдэг вэ? 6; 4
Жилд хэдэн сар байдаг вэ?
Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?
Хэдэн хаврын сарууд? Тэднийг нэрлэ.
Долоо хоногийн хэдэн өдөр вэ?
Өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?
Өчигдөр ямар байсан бэ?
Хэдэн өдөр амрах вэ? Тэднийг нэрлэ.
Маргааш долоо хоногийн аль өдөр болох вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна! Бид эхний даалгавраа гүйцэтгэсэн. Үүний тулд Dunno танд "C" үсгийг өгдөг! (Би үүнийг самбар дээр тавьсан).


2 даалгавар "Математикийн диктант"
-Зүүн тийш 1 дөрвөлжин, дээрээс 4 дөрвөлжин талбайг хөдөлгөж цэг тавиад зурж эхэлнэ.
1 дээш, 2 инч баруун тал,1-дээш,1-хажуу,1-доош,2-баруун тал руу,1-доош, 1-баруун тал руу, 1 дээш,2-баруун тал руу,1-дээш,1-д тал,1 -доош,2- баруун тал,1-доош, 1-баруун тал,1 дээш,2-баруун тал,1-дээш,1-хажуу,1-доош,2 -баруун тал руу, 1- доош, 1-баруун тал руу, дараа нь та зургийг тусгах хэрэгтэй. толин тусгал дүрс. (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг)


Сурган хүмүүжүүлэгч.Гайхалтай. Бид Данно энэ ажлыг даван туулахад нь тусалсан. Бид "P" үсэг авдаг.


3 даалгавар
"Асуудлыг шийд"
Сурган хүмүүжүүлэгч.Гэхдээ асуудлыг шийдэхээсээ өмнө асуудал ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг санацгаая? (Нөхцөл, асуулт, шийдэл, хариулт)
-Сайн байна! Хэн асуудлыг шийдэж чадах вэ? (Багш энэ тоо арваас хэтрэхгүй байхыг анхааруулж байна).
Хэрвээ хүүхдүүд бодлого зохиоход бэрхшээлтэй байвал багш самбар дээр жишээ гаргана: 6-1 =?
Сурган хүмүүжүүлэгч:"Эдгээр тоонуудыг агуулсан асуудал үүсгэ."
Хүүхдүүд даалгавар зохиодог. Жишээ нь: "Дэлгүүрт 6 хүүхэлдэй байсан. Худалдан авагч ирээд 1 хүүхэлдэй худалдаж авсан. Дэлгүүрт хэдэн хүүхэлдэй үлдсэн бэ? (Хүүхдүүд үүнийг шийдэж, шийдлийг "бичих": 6-1=5).
Багш хүүхдүүдийн асуудлыг сонсож, асуултыг зөв тавьж байгаа эсэхийг шалгадаг.
Би хүүхдүүд хэрхэн даалгавраа хийдэг өөр нэг жишээг санал болгож байна. Жишээ нь: 8+1 = ?
Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн байна! Мэдэхгүй бидэнд өөр "А" үсэг өгдөг

Одоо ширээгээ орхин бага зэрэг тоглоцгооё.
Физминутка "Алив ээ, битгий залхуу бай!"
Гараа дээш, гараа доошлуулна.
Алив, битгий залхуу бай!
Савлуураа илүү тод, хурц болго,
Мөрөө илүү сайн сурга.
Бие баруун тийш, бие зүүн тийш -
Бид нуруугаа сунгах хэрэгтэй.
Бид эргэлт хийх болно
Мөн гараараа туслаарай.
Би нэг хөл дээрээ зогсож байна
Би нөгөөд нь таарах болно,
Тэгээд одоо ээлжлэн
Би өвдгөө өргөх болно.
Тайвширч, сэтгэл сэргэв
Тэгээд тэд дахин суув.
4 даалгавар.
Зургийг харж, ангил тоолох саваазурагт үзүүлсэн шиг ширээн дээр..
Бид юу авсан бэ? (Байшин)
Та хэдэн квадрат авснаа тоолоорой? (нэг)
Одоо туг авахын тулд 2 саваагаа дахин байрлуул. (Хүүхдүүд туг өргөв, хэрэв хүндрэл гарвал би зөвлөгөө өгнө)


Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн байна! Бидэнд өөр "C" үсэг байна (би энэ үсгийг самбар дээр тавьсан)


5 даалгавар"Тоонуудыг харьцуулж, тэмдэг тавь"
5…6 10…9 5…9
6…6 2…8 10…3 (ширээн дээр ажиллах)
Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн байна! Харж байна уу, Мэдэхгүй ээ, манай хүүхдүүд ямар ухаантай вэ, та биднээс тусламж хүссэн нь дэмий хоосон биш юм. А дараагийн захидал"Би" -ийг бидэнд өгсөн бэлэг.


Даалгавар 6
"Зураг дээрх цэгүүдийг холбоно уу"

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та 1-ээс 10 хүртэлх тоог ашиглан цэгүүдийг холбох хэрэгтэй. Та юу авсан бэ? (хөлөг онгоц)
Сайн байна! Бид дахин нэг "В" авлаа.

Даалгавар 7"Аль дүрс хаана байна"
Сурган хүмүүжүүлэгч. Самбар дээр геометрийн дүрсүүдийг байрлуулсан (баруун дээд талд) хаана байгааг хэлэх хэрэгтэй булан-гурвалжин, зүүн дээд талд дөрвөлжин, баруун доод талд тойрог, зүүн доод талд тэгш өнцөгт, даалгавар 2-3 удаа өөрчлөгддөг). (Хүүхдүүд энэ эсвэл өөр геометрийн дүрс хаана байгааг хэлдэг)
-Сайн байна! Мэдэхгүй бидэнд өөр "O" үсэг өгдөг.


Тиймээс бид Dunno-д бүх ажлыг гүйцэтгэхэд нь тусалсан. Бид ямар үг авсныг уншъя? (Хүүхдүүд "БАЯРЛАЛАА" гэж уншдаг
Сурган хүмүүжүүлэгч.Энэ Dunno дуусгахад тусалсанд баярлалаа гэрийн даалгавар. Би ч бас баярлалаа гэж хэлье. Та нар өнөөдөр маш сайн ажил хийлээ. Үүний тулд Dunno танд эдгээр тэмдгийг өгдөг.

Энд юу бичсэнийг хараарай? (ухаалаг, ухаалаг)

"Эрдэнэсийн аялал" бэлтгэл бүлгийн FEMP-ийн GCD-ийн хураангуй

Зорилтот: хөгжүүлэх математикийн ур чадвархүүхдүүд.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Хүүхдэд тоог объектын тоотой харьцуулахыг заах;

Хүүхдүүдэд саваанаас 4-ийн тоог гаргахыг заах;

Хүүхдийг 4 хүртэлх тоогоор тоолох дасгал хийх;

Хүүхдүүдийн геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх

(дөрвөлжин, тойрог, тэгш өнцөгт, зууван);

1, 2, 3, 4 тоо, улирлын тухай хүүхдийн мэдлэгийг бататгах.

Боловсролын:

Хүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх;

Санах ой, сэтгэхүй, математикийн чадварыг хөгжүүлэх

Хүүхдүүд;

Хүүхдийн орон зайн төсөөллийг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Хүүхдэд баяр баясгалантай, өндөр сэтгэл хөдлөлийн байдлыг бий болгох

муж;

Хүүхдийг сонирхож сурахад нь урамшуулж,

Таашаал;

Хүүхдэд ёс суртахууны чанарыг хөгжүүлэх:

Туслах хүсэл, бие биетэйгээ хамтран ажиллах чадвар.

Демо материал:дугуй соронз (4ш), тоо 1, 2, 3,

картоноор хийсэн "хивс" том хэмжээтэйгеометрийн нүхтэй

тоо, "улирал" -ын зураг. Бяцхан улаан малгайт, чоно (тоглоом).

Тараах материал:тоолох саваа (хүүхэд бүрт 4 ширхэг).

Геометрийн хэлбэрүүд ("хивс"-ийн хувьд).

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Миний таньдаг нэг охин надаас оньсого тааварлаад өгөөч гэж гуйгаад, хэрэв та үүнийг тааварлах юм бол танайд ирэх болно гэж хэлсэн.

Эмээ нь охинд маш их хайртай байсан,

Би түүнд улаан малгай өгсөн.

Охин нэрээ мартжээ

Түүний нэрийг хэн хэлж чадах вэ?

- Тийм шүү, Улаан малгайт!

Хаалга тогшиж байна. Багш явна. Чонотой хамт буцаж ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Хараач, хүүхдүүд ээ, бидэн дээр ирсэн хүмүүс!

Чоно (түүний хувьд багш):

- Сайн байна уу хүүхдүүд ээ! Чи Улаан малгайтыг хүлээж байсан байх, би түүнийг хүлээж байсан

Тэр намайг хулгайлж, ой руу аваачсан. Хэрэв чи миний даалгавруудыг гүйцэтгэвэл би түүнийг суллана.

Бяцхан улаан малгайтад туслахыг зөвшөөрч байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид Бяцхан Улаан малгайтад туслах уу?

Чоно (түүний хувьд багш):

За, миний даалгаврыг сонс!

1 .Улиралын тухай оньсого тааварлаарай:

Цэцэрлэгт хүрээлэнг цагаан хөнжлөөр бүрхэв

Голын ус хөргөж,

Бүх замууд хучигдсан -

Манайхаар ирсэн(өвөл)

Цас мөс наранд хайлж,

Шувууд урд зүгээс нисдэг,

Баавгайд унтах цаг алга,

Тиймээс тэр бидэн дээр ирэв(хавар)

Нуга ногоон болж,

Тэнгэрт солонго хэлбэртэй нум бий.

Нуур нь наранд дулаарч,

Хүн бүрийг усанд сэлэхийг урьж байна(зун)

Навчнууд мөчрөөс нисч,

Шувууд өмнө зүг рүү нисдэг.

- Жилийн хэдэн цаг вэ? - бид асуух болно.

Үүнийг бид өөрсдөө мэднэ(намрын)

Зургийг үзүүлж болно. Хүүхдүүд зураг ашиглан улирлыг нэрлэнэ.

2. Чоно (түүний хувьд багш):

- Сайн байна, хүүхдүүд ээ! Лиза намайг төрсөн өдрөөрөө урьсан боловч хэдэн настай болж байгаагаа хэлээгүй. Тэр зүгээр л надад хэдэн чулуу өгөөд миний чулуутай адил хөгшин болно гэж хэлсэн (соронзон самбар дээр чоно

4 аяга хавсаргана). Тэр хэдэн настай вэ, залуусаа?(хүүхдүүд хариулдаг)

Би үнэгэнд зориулж 4-ийн тоог цэцэг хиймээр байна, гэхдээ яаж хийхээ мэдэхгүй байна.

Надад хэлээч!(Багш харуулж, хүүхдүүд 4 саваанаас тоо гаргадаг)

3. Чоно (түүний хувьд багш):

Та нар сайн охид, хөвгүүд, ухаалаг. Ийм ухаалаг хүүхдүүдэд байдаг

Надад илүү олон асуудал байна. Бяцхан Улаан малгайтад туслах эсэхээ шийдээрэй.

Тэнгэрт хэдэн нар байдаг вэ?

Шар шувуу хэдэн нүдтэй вэ?

Гэрлэн дохио нь хэдэн гэрэлтэй вэ?

Бээлий хэдэн хуруутай вэ?

Хөгшин заан ширэнгэн ойд алхаж байна.

Тэр ганцаардмал, гунигтай,

Гэтэл хүү нь түүн дээр ирж,

Тэгээд заан ганцаараа байхаа больсон.

Ширэнгэн ойд хэдэн заан байдаг вэ?(2)

Цэцэрлэгт тогос алхаж байв

Өөр нэг нь гарч ирэв.

Бутны ард нэг тогос,

Хичнээн олон байна, та өөрөө тоолоорой. (3)

4. Чоно (түүний хувьд багш):

"Би ойгоос хэдэн боргоцой олоод чамд өгөхийг хүсч байна." Би тоонуудыг харуулах болно, чи миний тоог харуулсан шиг олон боргоцойг өөртөө аваарай.

Хүүхдүүд тоог нэрлээд ширээнээс боргоцойг авдаг.

Одоо баавгайн бамбаруушны тухай шүлэг ярьж үзүүлье.

Биеийн тамирын минут

Бамбарууд шугуйд амьдардаг байсан,

Тэд толгойгоо эргүүлэв

Ийм, үүн шиг

Тэд толгойгоо эргүүлж,

Бамбарууд зөгийн бал хайж байв

Тэд хамтдаа модыг сэгсэрч,

Ийм, үүн шиг

Тэд хамтдаа модыг сэгсэрч,

Ийм, үүн шиг

Тэд хамтдаа модыг сэгсэрч,

5. Чоно (түүний хувьд багш):

- Сайн байна, охид, хөвгүүд ээ, би та нартай салахыг ч хүсэхгүй байна!

Гэхдээ надад бас нэг зүйл дээр тусламж хэрэгтэй байна. Саяхан нэг баавгай надад өгсөн

Хивс. Би гэртээ авчирсан чинь хивсийг эрвээхэй гэмтээсэн байсан.

Би найз үнэгээсээ хивс оёж өгөхийг хүсэхэд улаан үстэй хууран мэхлэгч надад хэлэв

Цүнхэнд, би ойлгохгүй байна. Хүүхдүүд ээ, хамтдаа тооцоолж, засъя

Миний хивс.

Нүхтэй том картонон "хивс" ширээн дээр тавигдав.

Геометрийн дүрс хэлбэрээр. Хүүхдүүд геометрийн дүрсийг нэрлэдэг

Үүнийг чоно харуулж, тэдэнтэй хамт "хивсний" нүхийг тагладаг.

Чоно (түүний хувьд багш):

Залуус та бүхэндээ амжилт хүсье!

Бид бүх тааварыг шийдсэн!

Тоглоомонд та, хүүхдүүд ээ,

Бас маш сайн!

Би амласан ёсоороо Улаан малгайтыг гаргана. Хүлээгээрэй, тэр одоо чам дээр ирж байна

Энэ нь ирэх болно!

Баяртай!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо би Улаан малгайтыг авчирна.

Бяцхан улаан малгайт:

- Сайн уу! Хүүхдүүд ээ, надад тусалсанд баярлалаа!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өнөөдөр хичээл дээр бид геометрийн дүрсүүдийн нэрийг санаж байна.

Тоо 1,2,3,4.

Саваа ашиглан 4-ийн тоог хийж сурсан

Бид чонын бүх даалгаврыг биелүүлж, Улаан малгайтад тусалсан.

Бяцхан улаан малгайт:

Чи надад тусалсан болохоор би чамтай хамт байж тоглож, бүжиглэнэ.

Багш "Бяцхан улаан малгайт" дууг тоглодог.

Бурлият Ахмедпашаева
Бэлтгэл бүлгийн "Математикийн хөгжил" GCD-ийн хураангуй.

GCD « Математикийн хөгжил» В бэлтгэл бүлэг.

Сэдэв: "Үлгэрийн аялал"

Зорилтот:

- Төсөөллийг хөгжүүлэх, оюун ухаан, авъяас чадвар, анхаарал;

Мэдээллийг чихээр хүлээн авч сур.

Сургалтын даалгавар:

1) Нэмэх, хасах жишээнүүдийг шийдвэрлэх, арифметикийн бодлого бодох дадлага хийх.

2) 10-ын дотор тоолох чадварыг бэхжүүлэх.

4) Геометрийн дүрсийг ялгах, нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.

5) Жилийн улирал, саруудын талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

Хөгжлийн даалгавар:

1)Анхаарлыг хөгжүүлэх, санах ой, бүтээлч төсөөлөл, логик сэтгэлгээ.

2) Өөрийн бодол санааг бий болгох, илэрхийлэхэд хувь нэмэр оруулах.

3)Яриа хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

1) Бие даасан байдал, тэсвэр тэвчээр, ур чадварыг хөгжүүлэх

багшийн асуултыг дуустал нь сонс.

2) Нөхөрсөг харилцаа, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролтой хослуулсан бүс нутаг:

Нийгэмшүүлэх

Харилцаа холбоо

Аюулгүй байдал

Эрүүл мэнд

Материал:

Энгийн харандаа, дэвтэр, тооны багц, тоглоом материал"Кюзерийн саваа", хүүхэлдэйн дүрс, үлгэрийн баатруудыг дүрсэлсэн зураг "Пиноккиогийн адал явдал"будах зориулалттай, багшид зориулсан машин, фланелграф, Пиноккиогийн дүрс бүхий картууд, Карабасын зурагтай картууд.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц

(Үлгэрийн хөгжим сонсогддог "Пиноккиогийн адал явдал").

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Хүүхдүүд ээ, хэн нэгэн хаалга тогшиж байна!"(Хаалгаа онгойлгож, бүлэгШуудангийн хүн мөрөн дээрээ цүнх барьчихсан орж ирэв).

Шуудангийн ажилтан: Хүүхдүүд ээ, би та нарт үлгэрийн хотоос захидал авчирсан. Буратино танд бичиж байна. (Шуудангийн ажилтан захидлыг багшид өгдөг). Баяртай залуусаа! (Шуудангийн ажилтан явах).

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та нар Пиноккиогийн үлгэрийг үзсэн үү? (Тийм)

Буратиногийн захидлыг уншъя. Багш дугтуйг нээж уншина захидал: "Эрхэм залуус аа! Карабас намайг барьж авав - Барабас. Тэр намайг даалгавраа дуусгахаас нааш явуулахыг хүсэхгүй байгаа бөгөөд би даалгавраа биелүүлэхэд хэцүү санагддаг. Надад туслаач. Би шинэ зүйл рүү орохыг үнэхээр хүсч байна хүүхэлдэйн театр».

Залуус аа, та нар Пиноккиод туслаад Үлгэрийн хот руу явахыг зөвшөөрч байна уу? (Тийм)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний эхний даалгавар дуудагдсан "Баяртай Count".

1. Халаах:

10 дотор урагш хойш тоолох; (Хүүхдүүд бөмбөгийг бие биендээ дамжуулж, 1-ээс 10 хүртэлх дугаар руу залгаж, буцааж өгнө).

Багш 5,6,7 гэсэн тоонуудыг дууддаг бол хүүхдүүд - "энэ тооны хөршүүд", харгалзах тоонуудыг үзүүлж, хариултаа тайлбарлах;

Багш 1-ээс 8 хүртэлх дугаарыг дууддаг; 1-ээс 5 хүртэл; 1-ээс 6 хүртэл, хүүхдүүд энэ тооноос 10 хүртэл тоолно;

4 ба 6, 2 ба 9, 7 ба 7 тоонуудыг харьцуул;

Хүүхдүүд ээ, та энэ даалгаврыг маш хурдан гүйцэтгэсэн.

2. Цаасан хуудсан дээрх чиг баримжаа. "График диктант".

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, хараарай! Цэнхэр үстэй охин бол Малвина. Тэр зугтсан

Карабаса, төөрчихлөө. Тэрээр шинэ хүүхэлдэйн театрт орохыг хүсч байна. Бид түүнд замаа олоход нь туслах уу?

Хүүхдүүд дэвтэр нээдэг. Тэмдэглэсэн цэгээс хүүхдүүд зааврын дагуу зурдаг. багш: Баруун тийш 1 квадрат, дээш 3, баруун тийш 1, баруун тийш 3, доошоо 1, баруун тийш 1, дээшээ 1, баруун тийш 1 гэх мэт.

Сайн байна, хүүхдүүд ээ! Тиймээс бид Малвинад замыг зааж өгсөн.

3. Гурав дахь даалгавар. Арифметикийн энгийн бодлого бодох.

Фланелграф дээр Карабас хүүхэлдэйний зургууд гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, Карабас хүүхэлдэй ямар нэртэй байсан бэ?

Карабас 7 хүүхэлдэйтэй байсан. Тэр Пиноккиог барьж аваад өөр дээрээ авав. Карабаст хүүхэлдэй олон эсвэл цөөн байна уу? (хүүхдийн хариулт)Энэ нь хэд болсон бэ? Энэ асуудалд ямар нөхцөл байдал үүссэн бэ? Ямар асуулт? (хүүхдийн хариулт)

4. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, та ядарч байна уу?

За тэгвэл бүгдээрээ хамтдаа зогсцгооё.

Пиноккио сунгав

Нэг удаа - тэр бөхийв.

Хоёр - бөхийлгөсөн.

Гараа хажуу тийш нь салсан.

(Текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх)

Түлхүүрийг нь олоогүй бололтой.

(харамсах дохио).

Түлхүүр рүү

(зүүн - баруун тийш эргэх)

Бид авч чадна

(Гараа өргөх)

Та хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй

(хөлийн хуруун дээр өргөх).

Даалгавар 5. Жишээнүүдийг хурдан бөгөөд зөв шийдвэрлэх (амаар)

(Хүүхэлдэйний зурагнууд фланелграф дээр гарч ирдэг. Хүүхдүүд шаардлагатай тооны хүүхэлдэйг үзүүлж, жишээг шийддэг).

Залуус аа, хэдэн хүүхэлдэй байсан бэ? (3) Би дахиад хэдийг авах ёстой вэ? (4) Энэ нь хэд болсон бэ? Тэгээд. гэх мэт.

Бид ч гэсэн энэ даалгавраа биелүүлсэн.

6 даалгавар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, одоо бид Геометрийн дүрсийн театрт байна. Хэдэн, ямар дүрс харж байгаагаа зурган дээрээс харж, хэлэх хэрэгтэй.

Даалгавар 7.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид театрт дахин нэг ажлыг гүйцэтгэх хэрэгтэй Геометрийн хэлбэрүүд. Бид

та оньсого тааж, дүрс хийх хэрэгтэй.

1. Энд гурван оргил харагдаж байна

Гурван булан, гурван тал,

За, энэ нь хангалттай байж магадгүй юм! –

Та юу харж байна вэ? - (гурвалжин).

2. Бид үүнээс байшин барьдаг.

Тэгээд тэр байшингийн байшингийн цонх.

Бид түүнтэй үдийн хоол идэхээр сууж,

Бид чөлөөт цагаараа хөгжилтэй байдаг.

Гэрт байгаа бүх хүмүүс түүнд баяртай байна

Тэр хэн бэ? Манай найз - (дөрвөлжин).

3. Тоосгоныг шохойгоор зур

Бүтэн асфальтан дээр,

Тэгээд зураг гарч ирнэ -

Мэдээж чи түүнийг мэднэ (тэгш өнцөгт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, та эдгээр гурван дүрсийг хийж, тэдгээрийг нэрлэх хэрэгтэй.

8. "Сургалт"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бид нүдний бэлтгэл хийж байна.

(Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөн хийдэг)

Нэг - зүүн, хоёр - баруун,

Гурав - дээш, дөрөв - доош.

Одоо бид тойрог руу харж байна,

Дэлхийг илүү сайн харахын тулд.

Нүдний булчинг сургах замаар.

Бид удахгүй харах болно,

Одоо шалгаарай!

Одоо жаахан даръя

Таны нүдний ойролцоо оноо.

Бид тэдэнд маш их хүч чадал өгөх болно,

Үүнийг зуун удаа бэхжүүлэхийн тулд!

(Зүүн рүү хар. Баруун тийшээ хар.

Нүдний дугуй хөдөлгөөн: зүүн – дээш – баруун – доош – баруун – дээш – зүүн – доош.

Дээшээ хар. Доош хар.

Хурдан анивчих)

Даалгавар 9.

Жилийн улирал, саруудын талаархи мэдлэгээ бататгах.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, одоо оньсого тааварлаарай.

1. Нар тусч, Линден мод цэцэглэж байна

Хөх тариа хэзээ боловсордог вэ? (зун).

2. Цэлмэг газрыг хэн цагаанаар цайруулдаг.

Мөн ханан дээр шохойгоор бичдэг.

Өдөн ор оёдог.

Та бүх цонхыг чимэглэсэн үү? (өвөл).

3. Цасан бөмбөлөг хайлж, нуга амиллаа

Өдөр ирж байна

Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (хавар).

4. Талбай хоосон, газар чийгтэй,

Бороо асгарч байна,

Энэ хэзээ тохиолддог вэ? (намрын).

Залуус аа, жил хэдэн сараас эхэлдэг вэ?

Энэ нь хэдэн сараар дуусах вэ?

Та ямар улирлыг мэдэх вэ?

Намар ямар саруудаас бүрддэг вэ (зун, хавар, өвөл? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу, хүүхдүүд ээ!

Тиймээс бид даалгавруудыг гүйцэтгэсэн. Пиноккио Карабасаас өөрийгөө чөлөөлж, найзуудтайгаа хамт эрдэнийн хаалганы ард, гал голомтын ард байрлах шинэ хүүхэлдэйн театрт орох боломжтой болно, учир нь та бүгд идэвхтэй оролцож, бүх зүйлийг зөв хийсэн.

Залуус аа, энэ мэдээг Буратинод хэлээд захиа бичье.

(Багш болон хүүхдүүд захидал бичээд илгээнэ үү).

Залуус аа, та өнөөдөр хаана байсан бэ? Танд аялал таалагдсан уу? Таны хувьд хамгийн хэцүү зүйл юу байсан бэ? Танд юу сонирхолтой санагдсан бэ? Дараагийн удаад очно

Бусад хүмүүс таныг угтах өөр гайхалтай хот руу аялаарай үлгэрийн баатрууд. Тэнд бидэнтэй хэн уулзах нь нууц байна.

Залуус аа, сэтгэл санаа ямар байна? Хэрэв энэ нь сайн бол Пиноккиогийн зурагтай картыг, хэрэв муу бол Карабасын зурагтай картыг аваарай. (Хүүхдүүд карт үзүүлнэ). Миний харж байгаагаар хүн болгон сайхан ааштай байгаа.

Хаалга тогшиж байна. Багш хаалга онгойлгоно. Пиноккио гарч ирэв.

Пиноккио:

Залуусаа, тусалсанд маш их баярлалаа! Би Карабас-Барабасаас өөрийгөө чөлөөлж, найзуудтайгаа шинэ хүүхэлдэйн театр руу яарав. Бэлэг дурсгал болгон та бүхэнд найз нөхдөө дүрсэлсэн зургуудыг өгөхийг хүсч байна. Баяртай хүүхдүүдээ.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!