Пимен хэрхэн тодорхойлогддог тухай товчхон өөрийн үгээр. Сэдэв "А.С. Пушкин "Борис Годунов".

Боловсролын байгууллагын бүтэн нэр:Дунд сургуулийн тэнхим мэргэжлийн боловсрол Томск муж OGBPOU "Колпашево нийгэм-үйлдвэрлэлийн коллеж"

Хичээл: Биологи

Хэсэг: Ерөнхий биологи

Насны бүлэг: 10-р анги

Сэдэв: Биополимерууд. Нуклейн хүчил, ATP болон бусад органик нэгдлүүд.

Хичээлийн зорилго: биополимерийн судалгааг үргэлжлүүлэх, логик арга техник, танин мэдэхүйн чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:оюутнуудад нуклейн хүчлийн тухай ойлголтыг танилцуулж, материалыг ойлгох, шингээх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: оюутнуудын танин мэдэхүйн чанарыг хөгжүүлэх (асуудлыг харах чадвар, асуулт асуух чадвар).

Боловсролын: биологи судлах эерэг сэдэл, олж авах хүсэл эрмэлзлийг бий болгох эцсийн үр дүн, шийдвэр гаргах, дүгнэлт гаргах чадвар.

Хэрэгжүүлэх хугацаа: 90 мин.

Тоног төхөөрөмж:

  • компьютер ба видео проектор;
  • Power Point дээр үүсгэсэн зохиогчийн танилцуулга;
  • хуваарилах дидактик материал(амин хүчлийн кодлох жагсаалт);

Төлөвлөгөө:

1. Нуклейн хүчлийн төрлүүд.

2. ДНХ-ийн бүтэц.

3. РНХ-ийн үндсэн төрлүүд.

4. Транскрипци.

5. ATP болон эсийн бусад органик нэгдлүүд.

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч.
Хичээлдээ бэлэн байдлыг шалгаж байна.

II. Давталт.

Аман судалгаа:

1. Эсийн өөхний үүргийг тайлбарла.

2. Уургийн биополимер ба нүүрс усны биополимер хоёрын ялгаа юу вэ? Тэдний ижил төстэй зүйл юу вэ?

Туршилт (3 сонголт)

III. Шинэ материал сурах.

1. Нуклейн хүчлийн төрлүүд.Нуклейн хүчлүүд гэдэг нэрнээс гаралтай Латин үг"цөм", өөрөөр хэлбэл. цөм: тэдгээрийг анх нээсэн эсийн цөм. Эсэд хоёр төрлийн нуклейн хүчил байдаг: дезоксирибонуклеины хүчил (ДНХ) ба рибонуклеины хүчил (РНХ). Эдгээр биополимерууд нь нуклеотид гэж нэрлэгддэг мономеруудаас бүрддэг. ДНХ ба РНХ-ийн нуклеотидын мономерууд нь үндсэн бүтэц, үйл ажиллагааны хувьд ижил төстэй байдаг гол үүрэгхадгалах, дамжуулахад удамшлын мэдээлэл. Нуклеотид бүр нь химийн хүчтэй холбоогоор холбогдсон гурван бүрэлдэхүүн хэсгээс бүрдэнэ. РНХ-ийг бүрдүүлдэг нуклеотид бүр нь трикарбон сахар - рибоз агуулдаг; азотын суурь гэж нэрлэгддэг дөрвөн органик нэгдлүүдийн нэг - аденин, гуанин, цитозин, урацил (A, G, C, U); фосфорын хүчлийн үлдэгдэл.

2. ДНХ-ийн бүтэц . ДНХ-ийг бүрдүүлдэг нуклеотидууд нь таван нүүрстөрөгчийн сахар - дезоксирибоз агуулдаг; дөрвөн азотын суурийн нэг: аденин, гуанин, цитозин, тимин (A, G, C, T); фосфорын хүчлийн үлдэгдэл.

Нуклеотидын найрлагад азотын суурь нь нэг талдаа рибоз (эсвэл дезоксирибоз) молекулд, нөгөө талдаа фосфорын хүчлийн үлдэгдэлтэй нуклеотидууд хоорондоо холбогддог урт гинж. Ийм гинжин хэлхээний гол хэсэг нь тогтмол ээлжлэн оршдог элсэн чихэр, фосфорын хүчлийн үлдэгдлээс бүрддэг ба энэ гинжин хэлхээний хажуугийн бүлгүүд нь дөрвөн төрлийн жигд бус ээлжлэн солигдох азотын сууриудаас бүрддэг.

ДНХ молекул нь бүхэл бүтэн уртын дагуу бие биетэйгээ устөрөгчийн холбоогоор холбогдсон хоёр хэлхээнээс бүрдэх бүтэц юм. Зөвхөн ДНХ-ийн молекулуудад хамаарах энэхүү бүтцийг давхар мушгиа гэж нэрлэдэг. ДНХ-ийн бүтцийн нэг онцлог нь азотын суурьМөн нэгэнд нь нөгөө гинжин хэлхээнд азотын суурь Т, харин G азотын суурь С-ийн эсрэг үргэлж азотт суурь С байдаг.

Схемийн хувьд хэлсэн зүйлийг дараах байдлаар илэрхийлж болно.

А (аденин) - Т (тимин)

Т (тимин) - А (аденин)

G (гуанин) - C (цитозин)

C (цитозин) - G (гуанин)

Эдгээр үндсэн хосуудыг нэмэлт суурь (бие биенээ нөхөх) гэж нэрлэдэг. Суурь нь бие биенээ нөхөж байрладаг ДНХ-ийн хэлхээг нэмэлт хэлхээ гэж нэрлэдэг.

ДНХ-ийн молекулын бүтцийн загварыг 1953 онд Ж.Уотсон, Ф.Крик нар санал болгосон нь туршилтаар бүрэн нотлогдож, онцгой байдлаар тоглогджээ. чухал үүрэгхөгжилд молекул биологиба генетик.

ДНХ молекул дахь нуклеотидын байршлын дараалал нь шугаман уургийн молекул дахь амин хүчлүүдийн байршлын дарааллыг тодорхойлдог. анхдагч бүтэц. Уургийн багц (фермент, гормон гэх мэт) нь эсийн болон организмын шинж чанарыг тодорхойлдог. ДНХ-ийн молекулууд нь эдгээр шинж чанаруудын талаархи мэдээллийг хадгалж, үр удамд дамжуулдаг, өөрөөр хэлбэл тэд удамшлын мэдээллийг дамжуулдаг. ДНХ молекулууд нь голчлон эсийн цөмд, бага хэмжээгээр митохондри, хлоропластуудад байдаг.

3. РНХ-ийн үндсэн төрлүүд.ДНХ-ийн молекулуудад хадгалагдсан удамшлын мэдээлэл нь уургийн молекулуудаар дамжин хэрэгждэг. Уургийн бүтцийн талаарх мэдээллийг цитоплазмд тусгай РНХ молекулууд дамжуулдаг бөгөөд үүнийг элч РНХ (i-RNA) гэж нэрлэдэг. Мессенжер РНХ нь цитоплазм руу шилждэг, тэнд, тусламжтайгаар тусгай эрхтэнүүд- Рибосомууд уургийн нийлэгжилтийг гүйцэтгэдэг. Энэ нь уургийн молекул дахь амин хүчлүүдийн дарааллыг тодорхойлдог ДНХ-ийн хэлхээний аль нэгийг нэмэлтээр бүтээдэг элч РНХ юм.

РНХ-ийн өөр нэг төрөл нь уургийн нийлэгжилтэнд оролцдог - тээвэрлэгч РНХ (т-РНХ) нь амин хүчлийг уургийн молекул үүсэх газар - рибосом, уураг үйлдвэрлэх нэг төрлийн үйлдвэрт хүргэдэг.

Рибосомууд нь рибосомын бүтэц, үйл ажиллагааг тодорхойлдог рибосомын РНХ (r-RNA) гэж нэрлэгддэг гурав дахь төрлийн РНХ-ийг агуулдаг.

РНХ молекул бүр нь ДНХ молекулаас ялгаатай нь нэг хэлхээгээр илэрхийлэгддэг; Энэ нь дезоксирибозын оронд рибоз, тимины оронд урацил агуулдаг.

Тэгэхээр, нуклейн хүчил нь эсийн хамгийн чухал үүргийг гүйцэтгэдэг биологийн функцууд. ДНХ нь эсийн болон организмын бүх шинж чанарын талаархи удамшлын мэдээллийг хадгалдаг. Төрөл бүрийн төрөлРНХ нь уургийн нийлэгжилтээр дамжуулан удамшлын мэдээллийг хэрэгжүүлэхэд оролцдог.

4. Транскрипци.

МРНХ үүсэх үйл явцыг транскрипци гэж нэрлэдэг (Латин "хранскрипт" - дахин бичих). Транскрипци нь эсийн цөмд тохиолддог. Полимеразын ферментийн оролцоотой ДНХ → мРНХ.тРНХ нь нуклеотидын "хэл" -ээс амин хүчлүүдийн "хэл" рүү орчуулагчийн үүрэг гүйцэтгэдэг.tRNA нь мРНХ-ээс тушаал хүлээн авдаг - антикодон нь кодоныг таньж, амин хүчлийг зөөдөг.

5. ATP болон эсийн бусад органик нэгдлүүд

Аливаа эсэд уураг, өөх тос, полисахарид, нуклейн хүчлээс гадна өөр хэдэн мянган органик нэгдлүүд байдаг. Тэдгээрийг биосинтез ба задралын эцсийн болон завсрын бүтээгдэхүүнд хувааж болно.

Биосинтезийн эцсийн бүтээгдэхүүнбие махбодид бие даасан үүрэг гүйцэтгэдэг эсвэл биополимерын нийлэгжилтэнд мономер болдог органик нэгдлүүд юм. Биосинтезийн эцсийн бүтээгдэхүүнд уураг нь эсэд нийлэгждэг амин хүчлүүд орно; нуклеотидууд - нуклейн хүчлүүд (РНХ ба ДНХ) нийлэгждэг мономерууд; глюкоз, гликоген, цардуул, целлюлозын нийлэгжилтэнд мономер үүрэг гүйцэтгэдэг.

Эцсийн бүтээгдэхүүн тус бүрийн нийлэгжих зам нь хэд хэдэн завсрын нэгдлүүдээр дамждаг. Олон бодисууд ферментийн задралд орж, эсэд задардаг.

Биосинтезийн эцсийн бүтээгдэхүүн нь зохицуулалтад чухал үүрэг гүйцэтгэдэг бодисууд юм физиологийн процессуудболон биеийн хөгжил. Эдгээрт амьтны олон даавар орно. Стресс дор байгаа сэтгэлийн түгшүүр, стрессийн даавар (жишээлбэл, адреналин) нь цусан дахь глюкозын ялгаралтыг нэмэгдүүлдэг бөгөөд энэ нь эцэстээ ATP, нийлэгжилтийг нэмэгдүүлэхэд хүргэдэг. идэвхтэй хэрэглээбиед хуримтлагдсан энерги.

Аденозин фосфорын хүчил.Эсийн биоэнергетикт онцгой чухал үүргийг аденил нуклеотид гүйцэтгэдэг бөгөөд түүнд хоёр фосфорын хүчлийн үлдэгдэл холбогддог. Энэ бодисыг аденозин трифосфорын хүчил (ATP) гэж нэрлэдэг. ATP молекул нь азотын суурь аденин, таван нүүрстөрөгчийн сахарын рибоз, фосфорын хүчлийн гурван үлдэгдэлээс үүссэн нуклеотид юм. ATP молекул дахь фосфатын бүлгүүд хоорондоо өндөр энергитэй (макроэргик) холбоогоор холбогддог.

ATP - бүх нийтийн биологийн эрчим хүчний аккумлятор. Нарны гэрлийн энерги болон хэрэглэж буй хоол хүнсэнд агуулагдах энерги нь ATP молекулуудад хадгалагддаг.

Хүний биед 1 АТФ молекулын дундаж наслалт нэг минутаас бага байдаг тул өдөрт 2400 удаа задарч, сэргээгддэг.

IN химийн холбооФосфатыг зайлуулах үед ялгардаг ATP молекулын фосфорын хүчлийн үлдэгдэл хооронд энерги (E) хуримтлагддаг.

ATP = ADP + P + E

Энэ урвал нь аденозин дифосфорын хүчил (ADP) ба фосфорын хүчил (фосфат, P) үүсгэдэг.

ATP + H2O → ADP + H3PO4 + энерги (40 кЖ/моль)

ATP + H2O → AMP + H4P2O7 + энерги (40 кЖ/моль)

ADP + H3PO4 + энерги (60 кЖ/моль) → ATP + H2O

Бүх эсүүд ATP энергийг биосинтез, хөдөлгөөн, дулаан үйлдвэрлэх, дамжуулах үйл явцад ашигладаг мэдрэлийн импульс, гэрэлтдэг (жишээлбэл, гэрэлтдэг бактериудад), өөрөөр хэлбэл бүх амьдралын үйл явцын хувьд.

IV. Хичээлийн хураангуй.

1. Судалсан материалыг нэгтгэн дүгнэх.

Оюутнуудад зориулсан асуултууд:

1. Нуклеотидыг ямар бүрэлдэхүүн хэсгүүдээс бүрдүүлдэг вэ?

2. Биеийн янз бүрийн эсүүдэд ДНХ-ийн агууламж тогтмол байх нь ДНХ нь удамшлын материал болохын баталгаа гэж яагаад үздэг вэ?

3. ДНХ ба РНХ-ийн харьцуулсан тайлбарыг өг.

4. Асуудлыг шийдвэрлэх:

G-G-G-A-T-A-A-C-A-G-A-T хоёр дахь хэлхээг гүйцээнэ.

Хариулт: ДНХ G-G-G- A-T-A-A-C-A-G-A-T

Ц-Ц-Ц-Т-А-Т-Т-Г-Т-Ц-Т-А

(нэмэлт байх зарчимд үндэслэсэн)

2) ДНХ-ийн гинжин хэлхээний энэ хэсэгт баригдсан мРНХ молекул дахь нуклеотидын дарааллыг заана уу.

Хариулт: мРНХ G-G-G-A-U-A-A-C-A-G-C-U

3) ДНХ-ийн нэг хэлхээний фрагмент нь дараахь найрлагатай байна.

  • -А-А-А-Т-Т-С-С-Г-Г-. хоёр дахь хэлхээг дуусга.
  • -C-T-A-T-A-G-C-T-G-.

5. Тестийг шийдвэрлэх:

4) Аль нуклеотид нь ДНХ-ийн нэг хэсэг биш вэ?

а) тимин;

б) урацил;

в) гуанин;

г) цитозин;

г) аденин.

Хариулт: b

5) Хэрэв ДНХ-ийн нуклеотидын найрлага

ATT-GCH-TAT - тэгвэл i-РНХ-ийн нуклеотидын найрлага ямар байх ёстой вэ?

A) TAA-CHTs-UTA;

B) TAA-GTG-UTU;

B) UAA-CHTs-AUA;

D) UAA-CHC-ATA.

Хариулт: дотор

Сэдэв: ATP болон эсийн бусад органик нэгдлүүд /
Хичээлийн үе шат Цаг Хичээлийн явц
Багшийн үйл ажиллагаа Оюутны үйл ажиллагаа
I. Зохион байгуулалтын мөч Байгууллагын мөч
II. Шалгах d/z 1520 мин. 1. самбар дээрх сурагч харьцуулсан шинж чанаруудДНХ ба РНХ
2. оюутны ДНХ-ийн шинж чанар
3. РНХ-ийн оюутны шинж чанар
4. ДНХ молекулын хэсгийг бүтээх
5. харилцан нөхөх зарчим. Энэ юу вэ? Самбар дээр зур.
III. Шинэ материал судлах 20 мин. ATP болон эсийн бусад органик нэгдлүүд

1. Эрчим хүч гэж юу вэ, Та ямар төрлийн энергийг мэдэх вэ?
2. Аливаа организмын амьдралд энерги яагаад зайлшгүй шаардлагатай вэ?
3. Та ямар витаминыг мэддэг вэ? Тэдний үүрэг юу вэ?
ATP. Бүтэц. Функцүүд. Нуклеотидууд нь бүтцийн үндэсхэд хэдэн чухал зүйлийн хувьд
органик бодисын амин чухал үйл ажиллагаа. Тэдний дунд хамгийн өргөн тархсан
өндөр энергитэй нэгдлүүд (баялаг агуулсан өндөр энергитэй нэгдлүүд).
эрчим хүч, эсвэл макроэргик холбоо), сүүлийнх нь - аденозин трифосфат (ATP).
ATP нь азотын суурь аденин, нүүрс усны рибоз ба (ДНХ-ийн нуклеотид болон
РНХ) гурван фосфорын хүчлийн үлдэгдэл (Зураг 21).
ATP нь бүх нийтийн агуулах, эсийн энергийн тээвэрлэгч юм. Бараг бүх хүмүүс торонд алхаж байна
Эрчим хүч шаарддаг биохимийн урвалууд нь ATP-ийг эх үүсвэр болгон ашигладаг.
Фосфорын хүчлийн нэг үлдэгдлийг арилгахад ATP нь аденозин дифосфат (ADP) болж хувирдаг.
өөр фосфорын хүчлийн үлдэгдэл (энэ нь маш ховор) тусгаарлагдсан бол ADP
аденозин монофосфат (AMP) болж хувирдаг. Гурав дахь болон хоёр дахь фосфорын үлдэгдлийг ялгах үед
хүчил ялгардаг их тооэрчим хүч (40 кЖ хүртэл). Энэ нь хоорондын холболтын шалтгаан юм
Эдгээр фосфорын хүчлийн үлдэгдлийг макроэргик хүчил гэж нэрлэдэг (энэ нь ~ тэмдгээр тэмдэглэгдсэн).
Рибоз болон фосфорын хүчлийн эхний үлдэгдэл хоорондын холбоо нь макроэргик биш бөгөөд энэ нь
Энэ хуваагдал нь ердөө 14 кЖ энерги ялгаруулдаг.
ATP + H2O ADP + H3PO4+ 40 кЖ,
ADP + H2O – AMP + H3PO4 + 40 кЖ,
Макроэргик нэгдлүүдийг бусад нуклеотидын үндсэн дээр үүсгэж болно. Жишээлбэл,
Гуанозин трифосфат (GTP) нь хэд хэдэн биохимийн процесст чухал үүрэг гүйцэтгэдэг боловч ATP
ихэнх хүмүүсийн хувьд эрчим хүчний хамгийн түгээмэл бөгөөд түгээмэл эх үүсвэр юм
эсэд тохиолддог биохимийн урвалууд. ATP нь цитоплазм, митохондри,
пластид ба цөм.
Витамин. Биологийн идэвхит органик нэгдлүүд - витамин (лат., vita - амьдрал)
организмын хэвийн үйл ажиллагаанд маш бага хэмжээгээр зайлшгүй шаардлагатай. Тэд
солилцооны үйл явцад чухал үүрэг гүйцэтгэдэг, ихэвчлэн байдаг салшгүй хэсэгферментүүд.
Витаминыг 1880 онд Оросын эмч Н.И.Лунин нээжээ
1912 онд Польшийн эрдэмтэн К.Функ. Одоогийн байдлаар 50 орчим витаминыг мэддэг. Өдөр тутмын тэтгэмж
витамины хэрэгцээ маш бага байдаг. Тэгэхээр хүнд В12 витамин шаардлагатай хамгийн бага хэмжээ нь:
Өдөрт 0.003 мг, хамгийн гол нь витамин С - 75 мг / хоног.
Витамин нь үүнийг илэрхийлдэг латин үсгээр, хэдийгээр тус бүр нь нэртэй байдаг. Жишээлбэл,
витамин С - аскорбины хүчил, витамин А - ретинол гэх мэт. Зүгээр л витамин
өөх тосонд уусдаг бөгөөд тэдгээрийг өөхөнд уусдаг (A, D, E, K) гэж нэрлэдэг бөгөөд бусад нь усанд уусдаг.
(C, B, PP, H) ба үүний дагуу усанд уусдаг гэж нэрлэдэг.
Витамин дутагдал, илүүдэл нь олон хүнд ноцтой эмгэг үүсгэдэг
физиологийн функцуудбиед.

Асуулт 1. ATP молекул ямар бүтэцтэй вэ?
ATP нь нуклейн хүчлүүдийн бүлэгт хамаарах нуклеотид болох аденозин трифосфат юм. Эс дэх ATP-ийн концентраци бага (0.04%) араг ясны булчингууд 0.5%). Бүтцийн хувьд аденозин трифосфорын хүчил (ATP) молекул нь РНХ молекулын нуклеотидын нэгтэй төстэй. ATP нь тусгай өндөр энергийн бондоор холбогдсон аденин, таван нүүрстөрөгчийн сахарын рибоз ба гурван фосфорын хүчлийн үлдэгдэл гэсэн гурван бүрэлдэхүүн хэсгээс бүрдэнэ.

Асуулт 2. ATP ямар үүрэгтэй вэ?
ATP нь эсэд тохиолддог бүх урвалын эрчим хүчний бүх нийтийн эх үүсвэр юм. Өндөр энергитэй холбоо тасрах үед фосфорын хүчлийн үлдэгдэл ATP молекулаас салгахад энерги ялгардаг. Фосфорын хүчлийн үлдэгдэл хоорондын холбоо нь өндөр энергитэй байдаг; Хэрэв фосфорын хүчлийн нэг үлдэгдлийг салгавал ATP нь ADP (аденозин дифосфорын хүчил) болж хувирдаг. Энэ нь 40 кЖ энерги ялгаруулдаг. Фосфорын хүчлийн хоёр дахь үлдэгдлийг салгахад дахин 40 кЖ энерги ялгарч, ADP нь AMP (аденозин монофосфат) болж хувирдаг. Гарсан энерги нь эсэд зарцуулагддаг. Эрчим хүч ATP эсбиосинтезийн үйл явц, хөдөлгөөний үед, дулаан үйлдвэрлэх, мэдрэлийн импульс дамжуулах, фотосинтез гэх мэт үйл явцад ашигладаг. ATP бол амьд организмын бүх нийтийн эрчим хүчний хуримтлуулагч юм.
Фосфорын хүчлийн үлдэгдлийг гидролиз хийх явцад энерги ялгардаг.
ATP + H 2 O = ADP + H 3 PO 4 + 40 кЖ / моль

Асуулт 3. Ямар холболтыг макроэрги гэж нэрлэдэг вэ?
Фосфорын хүчлийн үлдэгдлүүдийн хоорондох холбоог макроэрги гэж нэрлэдэг, учир нь тэдгээрийн тасалдал нь их хэмжээний энерги ялгаруулдаг (бусад химийн бондын задралаас дөрөв дахин их).

Асуулт 4. Бие махбодид витамин ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ?
Бодисын солилцоо нь витамины оролцоогүйгээр боломжгүй юм. Витамин - бага молекул жинтэй органик бодис, хүний ​​бие организм оршин тогтноход амин чухал. Витамин нь огт үйлдвэрлэгддэггүй хүний ​​бие, эсвэл хангалтгүй хэмжээгээр үйлдвэрлэсэн. Витамин нь ихэвчлэн ферментийн молекулуудын (коэнзим) уургийн бус хэсэг бөгөөд хүний ​​​​бие дэх олон физиологийн үйл явцын эрчмийг тодорхойлдог тул тэдгээрийг бие махбодид тогтмол оруулах шаардлагатай байдаг. Тодорхой хэмжээгээр үл хамаарах зүйл бол В, А аминдэмүүд бөгөөд үүнийг хийх боломжтой бага хэмжээгээрэлгэнд хуримтлагдана. Түүнчлэн зарим витаминыг (B 1 B 2, K, E) бүдүүн гэдсэнд амьдардаг нян нийлэгжүүлж, тэндээс хүний ​​цусанд шингэдэг. Хоол хүнсэнд витамин дутагдалтай эсвэл өвчин туссан тохиолдолд ходоод гэдэсний замЦусан дахь витамины хангамж буурч, үүнээс үүдэлтэй өвчин үүсдэг нийтлэг нэргиповитаминоз. At бүрэн байхгүйХэрэв ямар нэгэн витамин хэрэглэвэл витамины дутагдал гэж нэрлэгддэг илүү ноцтой эмгэг үүсдэг. Тухайлбал, Д аминдэм нь хүний ​​биед кальци, фосфорын солилцоог зохицуулдаг, К витамин нь протромбины нийлэгжилтэнд оролцож, цусны бүлэгнэлтийг хэвийн болгодог.
Витаминыг усанд уусдаг (C, PP, B бүлгийн витаминууд) ба өөхөнд уусдаг (A, D, E гэх мэт) гэж хуваадаг. Усанд уусдаг витаминууд шингэдэг усан уусмал, мөн тэдгээр нь биед илүүдэлтэй байвал шээсээр амархан ялгардаг. Өөх тосонд уусдаг витаминууд нь өөх тостой хамт шингэдэг тул хоол боловсруулах, өөхний шингээлт муудах нь витамин (A, O, K) дутагдалтай байдаг. Хүнсний бүтээгдэхүүн дэх өөхөнд уусдаг витамины агууламж мэдэгдэхүйц нэмэгдэх нь бодисын солилцооны эмгэгийг үүсгэдэг, учир нь эдгээр витаминууд нь биеэс муу ялгардаг. Одоогийн байдлаар витаминтай холбоотой дор хаяж хоёр арван бодис байдаг.

Пимений санаа нь хийдийн эсээс салшгүй юм - эдгээр нь баатрын зан чанарыг илчлэх нөхцөл байдал юм. Яруу найрагч бусдад ус үл нэвтрэхийг онцолсон сүнслэг ертөнцПимен, түүний ойлголтын хүртээмжгүй байдал, түүний юу бичиж байгаагаа таахыг байнга хүсдэг залуу Грегори. Бүтээлийнх нь талаар тонгойж буй түүх бичигч Грегориг бичиг хэргийн ажилтанг санагдуулдаг боловч харьцуулалт нь илүү гадаад шинж чанартай байдаг.

Сэтгэл зүйн хувьд Пимен огт өөр. Үгүй ээ, тэр ярьж буй зүйлдээ, ялангуяа "сайн ба муугийн" талаар хайхрамжгүй ханддаггүй. Түүний хувьд муу нь хорон муу, сайн нь хүний ​​хамгийн том аз жаргал юм. Өвдөлтөөр тэрээр Грегорид өөрийн харсан Цуст нүглийн тухай хэлэв. Пимен Борисыг хаан ширээнд залсан "титэм"-ийг "гашуудал" гэж үздэг бөгөөд энэ нь Бурхан ба хүний ​​хуультай огт зөрчилдсөн юм.

Пимен хойч үедээ түүхийн үнэнийг өгүүлэх нь түүхч хүний ​​амьдралын хамгийн дээд зорилго гэж үздэг.

Амьдралын мэргэн Пимен гүн эргэцүүлэн бодож, төвлөрсөн зохиол бүтээлээрээ жинхэнэ "аз жаргалыг" олдог. Амьдралын хамгийн дээд мэргэн ухаан нь Пимений сүнслэг нөлөө бүхий бүтээлд агуулагдаж, түүнд зориулсан жинхэнэ яруу найргаар дүүрэн байдаг. Энэ төсөлд Пимений "Би зугаацах цаг нь болсон цаг ойртож байна" гэсэн чин сэтгэлээсээ хүлээн зөвшөөрсөн зохиолын бичлэгийг хадгалсан байв. Түүний буурч буй жилүүдэд Пимений хувьд зөвхөн нэг л зүйл "сонирхолтой" нь түүний "сүүлчийн домог" юм. Шат бичигчийн дотоод дүр төрхийн онцлог нь түүний сүр жавхлантай тайван байдал юм. Эрхэм дээд зорилгын төлөө гүйцэтгэсэн Пименийн ариун ажил. Нэр төр, агуу байдал нь үүргээ биелүүлсэн ухамсараас үүсдэг.

Амьд, бүхэл бүтэн, хувь хүн хүний ​​зан чанар- шинж чанаруудын нэгдэл, заримдаа гэнэтийн, зөрчилдөөнтэй байдаг. Тохиромжгүй мэт санагдах чанаруудын хослолыг Пушкин он дарааллын бичигт тэмдэглэсэн байдаг: "нялх хүүхэд шиг, нэгэн зэрэг ухаалаг зүйл ..." Төсөлд сүүлчийн үг"хуучирсан" гэж уншина. Гэсэн хэдий ч зохиолчийн хувьд он дараачийн сул талыг онцлон тэмдэглэх нь чухал биш, харин түүний боловсронгуй байдал нь аяндаа ойлголттой хослуулсан юм.

Пушкиний эмгэнэлт зохиолд бүтээсэн түүхчний дүр төрх хамтын дүр төрхяруу найрагч Эртний Орос, ерөнхийдөө яруу найргийн ухамсрын нэг төрөл. Яруу найрагч үргэлж цаг үеийнхээ цуурай болж байдаг. Зохиолч Пименээс түүхэн бодит ба яруу найргийн зохиомол хоёрын яг ийм хослолыг олж харав: "Энэ дүр бүхэлдээ Оросын зүрх сэтгэлд шинэ, танил байсан юм шиг надад санагдсан." "Тэмдэг" - Орост ийм олон түүхчид байсан тул. "Шинэ" - энэ нь уран бүтээлчийн төсөөллөөр бүтээгдсэн бөгөөд энэ дүрд өөртөө маш ойрхон бүтээлч зарчмыг бий болгосон.

Хуурамч этгээдийн зураг

Гол чанар нь улс төрийн адал явдалт баатрын дүр бидний өмнө байна. Тэр эцэс төгсгөлгүй адал явдлуудын төлөө амьдардаг. Энэ баатрын ард Григорий, Григорий Отрепьев, Үлгэрлэгч, Димитри, Хуурамч Димитри гэсэн бүхэл бүтэн нэрс бий. Тэр өрөвдмөөр ярьж чаддаг. Заримдаа дүрд тоглож эхэлснээр тэр үүнд маш их оролцдог тул өөрөө түүний худал хуурмагт итгэж эхэлдэг.

Хууран мэхлэгч хунтайж Курбскийн ёс суртахууны цэвэр ариун байдалд чин сэтгэлээсээ атаархдаг. Курбскийн сэтгэлийн тунгалаг байдал, шударга ёсны төлөө тэмцэж, доромжлогдсон эцгийнхээ өшөөг авах нь дүр эсгэгчд өөрийгөө энэхүү үнэт эд хөрөнгөө алдсан гэдгээ ухааруулдаг. Жинхэнэ эх орончХүсэл мөрөөдлөө биелүүлэхээс урам зориг авсан эх орон, Курбский ба дүр эсгэгчийн дүрд тоглодог, хувиа хичээсэн хүсэл эрмэлзэлд нь өчүүхэн ч ялгаагүй дүрүүдийн ялгаатай байдал.

Литвийн хил дээрх тулалдааны өмнөх өдөр, дүр эсгэгчийн наманчлал сэрж:

Курбский, Оросын цус урсах болно!

Та хааны төлөө сэлмээ өргөсөн, чи цэвэр ариун.

Би чамайг ах нар руу хөтөлж байна; Би Литва байна

Би Орос руу залгалаа, би улаан Москва руу явна

Би дайснууддаа нандин замыг харуулдаг! ..

Гэм буруутай ухамсрын гэмшлийг дарах хэрэгтэй бөгөөд дүр эсгэсэн хүн үүнийг хийх арга замыг олж, Борисыг өөрийнхөө хийсэн зүйлд буруутгаж: "Гэхдээ миний нүгэл над дээр биш, харин чи, захирагч Борис. ” Хэрэв он түүхч Пимений аманд Борисыг буруутгасан нь ухамсрын шийтгэл мэт сонсогдсон бол Годуновын гэмт хэргийн талаархи дүр эсгэгчийн үгс нь зөвхөн өөрийгөө хууран мэхлэх, өөрийгөө хууран мэхлэх явдал юм.

Хууран мэхлэгч өөрийн авсан дүрээ чадварлаг тоглодог бөгөөд энэ нь юунд хүргэж болохыг огт бодолгүйгээр хайхрамжгүй тоглодог. Ганцхан удаа тэр маскаа тайлдаг: тэр хайрын мэдрэмжинд дарагдсан үедээ тэрээр дүр эсгэх чадваргүй болсон:

Үгүй ээ, би дүр эсгэж дууслаа! Би чамд хэлье

Бүх үнэн ...

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Би дэлхийд худал хэлсэн; гэхдээ чамд биш, Марина,

Намайг цаазлах; Би чамтай зөв байна.

Үгүй ээ, би чамайг хуурч чадаагүй.

Чи миний цорын ганц бунхан байсан,

Би түүний өмнө дүр эсгэж зүрхэлсэнгүй...

"Би хуурч чадаагүй ...", "Би зүрхэлсэнгүй ..." - Хууран мэхлэгч нь бодлогогүй илэн далангүй байх чадвартай.

Хуурамч дүр нь санагдах шиг тийм ч энгийн биш юм. өөр өөр царайэнэ нь янз бүрийн нөхцөл байдалд илэрдэг.

А.С. Пушкин "Борис Годунов" (Гайхамшигт хийд дэх дүр зураг).

Хичээлийн зорилго: оюутнууд жүжгийн хэсэгтэй танилцаж, ойлголтоо гүнзгийрүүлэх ёстой. драмын төрлүүд, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх яруу найргийн текст, текстийн шинжилгээг харьцуулах, бүтээлийн баатруудыг тодорхойлох, илэрхийлэлтэй унших чадварыг хөгжүүлэх, өөрийн бүтээлч байдал.

Арга зүйн техник: багшийн түүх, түүхтэй салбар хоорондын уялдаа холбоог хэрэгжүүлэх, дүрслэх урлаг, илэрхийлэлтэй унших, үгсийн сангийн ажил, чимэглэлтэй ажиллах, текстийн шинжилгээний элементүүд, дээр ажиллах илэрхийлэлтэй унших.

Тоног төхөөрөмж: хичээлийн танилцуулга; М.П.Мусоргскийн "Борис Годунов" дуурийн хэсэг.

Хичээлийн явц

I. Зохиолчийн бүтээлтэй танилцах.

Яруу найрагч одоог ойлгохын тулд түүх рүү ханддаг. Бидний бүх түүх Пушкины уншигчдын өмнө өнгөрдөг.

Хамгийн эртний, эртний Оросыг бидэнд "Дуу зөгнөгч Олег", үлгэрт гардаг.

Серф Рус "Русалка", "Борис Годунов" кинонд.

Петрийн агуу үйлс " Хүрэл морьтон", "Полтава", Пугачевын бослого " Ахмадын охин»

Тиймээс Пушкин бол яруу найрагч түүхч тул түүх, уран зохиолын үүднээс нэгэн зэрэг Михайловын цөллөгийн үеэр бичсэн "Борис Годунов" эмгэнэлт жүжгийг Оросын эрин үеийн тухай өгүүлсэн бүтээлийг авч үзэх болно. "Зовлонтны цаг" гэж нэрлэгддэг түүх. Яагаад цаг үеийг "зовлонтой" гэж нэрлэдэг байсан бэ? Эмгэнэлт явдал хэрхэн үүссэн бэ? Тэр хэн бэ дүрүүд? Бид өнөөдөр эдгээр асуултанд хариулахыг хичээх болно. Пушкин зөвхөн биш суут яруу найрагч, гэхдээ бас түүхч. Эдгээр бүтээлийн сэдэв нь түүхэн сэдэв юм.

II. Түүхэн мэдээлэл.

1584 онд Оросын хаан Иван Грозный нас барав. Дөлгөөн зантай, сүсэг бишрэлтэйгаараа бусдаас ялгарсан түүний хүү Федор хаан ширээнд суув. Түүнд том байсангүй оюуны чадвармөн захирагчтай тун бага төстэй байв асар том улс. Тус улсын жинхэнэ удирдагч нь хааны хүргэн ах (эхнэрийн ах) Борис Годунов байсан бөгөөд түүний эгч Федор Иоаннович гэрлэсэн байв. Грозный Иванын дараа дахин нэг хүү бяцхан Царевич Дмитрий төрсөн бөгөөд түүнийг ээжтэйгээ хамт Ижил мөрний Углич хотод илгээв. Энд 1591 онд Аймшигт үйл явдлууд болсон бөгөөд нууц нь тайлагдаагүй байна. Хүүхдүүдтэй хутга барин тоглож байгаад эпилепсийн уналт (эсвэл тэдний хэлснээр "эпилепсийн таталт") өвчнөөр шаналж байсан найман настай ханхүү гэнэт зодолдож, газар эргэлдэж, хутгаар өөрийгөө хөнөөжээ. . Наад зах нь тэгж хэлсэн албан ёсны хувилбар. Борис Годунов Дмитрийгийн үхэлд алуурчид илгээсэн буруутай гэсэн цуу яриа улс даяар тархав.

1598 онд Цар Федор Иоаннович нас барсны дараа хааны удамРуриковичийг зогсоов. Өөрийгөө боловсронгуй, чадварлаг захирагч гэдгээ харуулсан Годунов хаан ширээнд сонгогдов. Олон хүчтэй хүмүүсГэвч тэд түүнийг сонгогдсонд сэтгэл дундуур байсан. Тэдний дунд Романовын боярууд, Шуйскийн ноёдууд байдаг. Түүгээр ч барахгүй Борисын хаанчлал аз жаргалгүй болсон. Гурван туранхай жилийн улмаас тус улсад аймшигт өлсгөлөн болж, тариачдын бослого энд тэнд гарч, бояруудын хуйвалдаан зохион байгуулагдав. Годуновын хүмүүс хунтайжийг хөнөөсөн тухай цуу яриа тасарсангүй.

1603 онд Москвад нэгэн шинэ цуурхал гарч, удалгүй нэгэн хүн Польшид гарч ирэн Деметриусыг гайхамшигт аврагдсан гэж үзэв. Энэ хүн Чудов хийдийн оргосон лам Григорий Отрепиев байсан нь мөрдөн байцаалтын явцад тогтоогджээ.

Гайхамшигт хийд нь Москвагийн Кремлийн нутаг дэвсгэр дээр байрладаг байв. Энд байх хугацаандаа Григорий Отрепьев бояруудын хооронд ямар нэгэн холбоотой байсан байж магадгүй юм. Тэр Романовынхантай ямар нэгэн байдлаар ойр байсан нь мэдэгдэж байна. Түүхч В.О.Ключевскийн бичсэнээр хуурамч Дмитрий "зөвхөн Польшийн зууханд жигнэж, Москвад исгэсэн."

19-р зууны эхэн үеэс Оросын түүхийг сонирхох нь эрс нэмэгдэж, Пушкиний ахмад найз Н.М. А.С.Пушкин олон боть бүтээлээ сайн мэддэг байсан бөгөөд үүнийг маш их үнэлдэг байсан бөгөөд ийм хуйвалдааныг үл тоомсорлож чадахгүй байсан тул тэр эмгэнэлт зохиолоо Карамзинд зориулжээ. Асуудлын цаг. Энэ бол армид элссэн дүр эсгэгч Польшид гарч ирснээр эхэлсэн иргэний дайн, гадаадын довтолгооны үе байсан. Москва муж, Борис Годуновын гэнэтийн үхлийн дараа Оросын хаан ширээнд суусан бөгөөд жилийн дараа Москвагийн босогчид алагджээ.

"Борис Годунов" эмгэнэлт жүжгийг зориулав сүүлийн жилүүдэдГодуновын засаглал.

III. "Пушкин - жүжгийн зохиолч" сурах бичгээс нийтлэл уншиж байна.

Багш аа. “Жүжгийн зохиолч Пушкин” сурах бичгийн нийтлэлийг (хх 109 -110) хүргэж байна. Би танд үүнийг уншихыг санал болгож байна. (Оюутны нийтлэлийг унших).

IV. "Гайхамшигт хийд дэх дүр зураг" хэсгийг уншиж байна.

Багш аа. Энэ хэсгийг уншиж байхдаа танихгүй үгс, архаизмуудтай тааралдав: өнөөдөр, хэзээд, даруухан, залуу нас, лам, үүр, гаслал, цэрэг, аз жаргал, юүдэн, лам, дуулгавартай байдал. Та тэднийг хэрхэн ойлгож байна вэ? (Өнөөдөр-өнөөдөр, үргэлж, даруухнаар- дуулгавартай, өсвөр насны хөвгүүн, лам-хөгшин орос хэлнээс гаралтай, "ганцаардсан, ганцаардсан, даяанч" гэсэн утгатай.Ортодокс лам , эс - ламын байр, ихэвчлэн тусдаа өрөөхийдэд, гаслан-гомдол, цэрэг дайны холбоотой эсвэл цэргийн алба, нинжин сэтгэл, таашаал ханамжийн байдал болох аз жаргал, гурван өргөн тууз бүхий цилиндр хэлбэртэй толгойн толгойн хувцас, лам хувраг, дуулгавартай байдал-Христийн шашны ариун журам нь өөрийн хүслийг Бурханы хүслээр зохицуулахаас бүрддэг. Гай зовлонгийн цаг - нэг үе -тай By , дурссан , иргэний дайн, , хамгийн хэцүү Тэгээд хямрал).

V. Баатруудын шинж чанар.

Багш аа. Гайхамшигт хийд дэх дүрийн баатруудыг нэрлэ.

Пимен. Григорий Отрепиев.

Пимений дүр төрхтэй холбоотой асуултууд:

Пименийг амьдралынхаа аль үед дүрсэлсэн бэ?(Пимен сүүлчийн домгийн тухай ярьж байна. Лам "амрах", "лаа унтраах" цаг нь болсныг ухаарч, үхэл ойрхон байгааг мэдэрч, удахгүй үхнэ гэдгээ ухаарсан амьдралынхаа үеийг дүрсэлсэн байдаг. "Төгс Хүчит Бурханы өмнө" гарч ирдэг бөгөөд энэ нь түүнийг онцгой үнэмшилтэй илтгэл болгодог).

Пимен он цагийн бичээчийн ажлын талаар ямар бодолтой байдаг вэ?(...Бурханы гэрээсэлсэн үүрэг," тэр ой санамжаа хадгалах хэрэгцээг ойлгодог: "Ортодокс / уугуул нутгийн үр удам өнгөрсөн хувь заяаг мэдэх болтугай ...") Шастир бичигчийн ажил бол гэрээсэлсэн үүргээ биелүүлэх явдал юм. Бурханаар.)

Пимен залуу насандаа нүгэл үйлдэх хандлагатай байсан уу?

Пимений хувь заяаг товчхон сэргээж болох уу?

Ямар үйл явдал Пимений хувь заяаг өөрчилсөн бэ?(Пимен "муу хэрэг, цуст нүгэл - Царевич Дмитрий алагдсаныг" харсан тул "дэлхийн хэрэгт бага зэрэг оролцсон".

Пимен Грегоритэй ямар холбоотой вэ?(Багшийг сурагчдаа ивээн тэтгэж, анхааралтай)

Пименийг "өрөвдөж, уурлахыг мэддэггүй" бичиг хэргийн ажилтантай харьцуулах нь Грегори зөв үү?(Үгүй ээ, тэр буруу байна. Пимен хүмүүст хайхрамжгүй ханддаггүй. Энэ нь Иван Грозный, даруухан Цар Феодор, нийтлэг гэм нүгэл, алуурчныг "тус эрхт" гэж нэрлэсэн хаант хандах хандлагаас нь илэрдэг).

Зөвхөн хаад л Пименийг гэмт хэрэгт буруутгадаг уу?(“Бид Бурханыг уурлуулсан, нүгэл үйлдсэн...”) Пимен – үүрэгч ардын мэргэн ухаан. Бүх хууль тогтоомжид огт харш байсан "Борисыг хаан ширээнд залах" ёслолыг Пимен хэрхэн хүлээж авч байна вэ?

Грегорийн бодол санаа, бодол нь Пименийг хэрхэн тодорхойлдог вэ?("Би түүнд маш их хайртай" тайван харагдах байдал, тэр өнгөрсөнд сэтгэлээ шингээж, өөрийн шастираа бичихдээ" "Өнөө л даруухан, сүр жавхлантай, сайн мууг хайхрамжгүй сонсдог хэвээрээ")

ОТРЕПЬЕВИЙН ДУРГИЙН ТУХАЙ АСУУЛТ

Грегори ямар зүүд зүүдэлдэг вэ? Тэр зөнч биш гэж үү?

Грегоригийн мөрөөдөл түүний амбицтай төлөвлөгөөг хэрхэн илчилсэн бэ?(Тэр Москваг "дээрээс" хардаг; тэр хүмүүсийг "шоргоолжны үүр"-ийн оршин суугчид гэж үздэг)

Грегори хаан ширээг залгамжлагчийн дүрд хувиргах болсон шалтгаан нь юу байсан бэ? (Амбицтай бодлуудаас гадна Пимений Царевич Дмитрий нь Григорийтой нас чацуу гэсэн үг)

Грегоригийн ямар үгс түүнийг гэмт хэргийн гинжин хэлхээг үргэлжлүүлэхэд бэлэн байгааг харуулж байна вэ?(“...Яагаад би тулалдаанд өөрийгөө зугаацуулж болохгүй гэж, / Найрлаж болохгүй гэж хааны хоол?; "Миний амар амгаланг чөтгөрийн зүүд эвдэж, / Дайсан намайг тарчлаалаа ...").

Грегори хууран мэхлэгч болох хүслээ хэрхэн зөвтгөдөг вэ?(Григорий Борис Царт хандан: "Мөн чи ертөнцийн шүүлтээс мултрахгүй, Бурханы шүүлтээс мултрахгүй шиг.")

Грегорид бид ямар зан чанарыг анзаарсан бэ? (текстээр баталгаажуулна уу).(Эрх мэдэлд цангах, эд баялагт хүрэх хүсэл, үл ялгаварлах хүсэл эрмэлзэл).

Хөөрхий "лам" хаан ширээг мөрөөдөж эхэлсэн тул Зовлонт цагийг "зовлонтой" гэж нэрлэдэг. Нэгэнт хүч эрх баригч хаанхууль бусаар олсон, хаа сайгүй тэд яагаад Деметриусын дүрд тоглож болохгүй гэж ярьдаг вэ? Тэгээд Отрепиев тоглоомыг эхлүүлэв. Текстээс ишлэл авч нотлох

VI. Асуудлын талаархи яриа.

Багш аа. Залуус аа, Пушкин он дарааллын бичигт онцлохыг хүссэн шинж чанаруудыг текстээр баталгаажуулна уу. ("энгийн байдал", даруу байдал", мэргэн ухаан, хичээл зүтгэл).

Оюутнууд. "Гэм зэмгүй", "дөлгөөн зан", мэргэн ухаан, хичээл зүтгэл.

Багш аа. Грегорид бид ямар зан чанарыг анзаарсан бэ?

Оюутнууд. Эрх мэдэлд шунасан, эд баялгийн төлөөх хүсэл тэмүүлэл, үл ялгаварлах хүсэл тэмүүлэл.

Багш аа. А.С.Пушкин Дмитрийг IV Генритэй харьцуулав (слайд 26).

VII. Хичээлийн хураангуй

"Борис Годунов" бол зөвхөн хааны эмгэнэлт явдлын тухай төдийгүй түүний буруугаас болж олон зовлон зүдгүүр, сорилтыг туулсан ард түмний тухай жүжиг юм.

"Борис Годунов" эмгэнэлт жүжиг нь түүхийг Пушкины үзэл бодлыг тусгасан; "Борис Годунов" эмгэнэлт жүжгийн зорилго нь хүмүүсийн ухамсрыг сэрээх, гэмших замаар гэмт хэргийг таслан зогсоохыг хичээх явдал юм. Энэ санааг илэрхийлэгч нь даруухан лам, түүхч, ард түмний түүхийг бичдэг хүн болдог. М.П.Мусоргскийн дуурьт бас өндөр дуу чимээ сонсогддог ёс суртахууны сэдэвхүний ​​үйлдлийнхээ төлөө хариуцлага

1612 оны 11-р сарын эхэн үеийг зовлон бэрхшээлийн төгсгөл гэж үздэг. Минин, Пожарский тэргүүтэй Оросын цэргүүд польшуудыг ялав. Энэхүү ялалтын дурсгалд зориулж 11-р сарын 4-ний өдрийг Орос улсад Үндэсний эв нэгдлийн өдөр болгон зарласан.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!