Транскрипцтэй англи хэл дээрх манжингийн үлгэр. Үлгэр "Манжин" англи хэл дээр орчуулгатай

"Эрвээхэй" бүлэгт "Эрвээхэй" сэдвээр ярианы хөгжлийн нэгдсэн хичээл явагдсан. Миний хот"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Плаксина В.Н.

Зорилтот : Хүүхдүүдийг бяцхан эх оронтой нь үргэлжлүүлэн танилцуулах.

Даалгаварууд:

Хүүхдүүдийн ойлголтыг өргөжүүлэх төрөлх хот;

Хүүхдэд төрөлх хотынхоо гоо үзэсгэлэнг бишрэх мэдрэмжийг төрүүлэх;

Хүүхдүүдэд зурахыг заа том байшин, хана, цонхны эгнээний тэгш өнцөгт хэлбэрийг дамжуулах.

Эргэн тойрон дахь амьдралын сэтгэгдэл дээр үндэслэн дүр төрхийг нөхөх чадварыг хөгжүүлэх.

Төрөлх хотоо хайрлах, үүгээрээ бахархах, улам үзэсгэлэнтэй болгох хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүл.

Тайлбар толь бичгийн ажил : Магнитогорск хот, Урал гол, гудамжны нэрс, барилга байгууламжийн нэрс (эмнэлэг, номын сан, сургууль, цэцэрлэг, дэлгүүр).

Материал:"Миний дуртай хот" гэрэл зургийн тавиур, зургийн цомгийн хуудас, лав харандаа.

Урьдчилсан ажил : хотын аялал, хотын тухай шүлэг цээжлэх, "Манай хотын байгаль" зургийн цомгийг үзэх, Магнитогорск хотын тухай яриа, хүүхдүүдтэй зугаалах, "Хотын байшингууд" аппликейшн.

Хичээлийн явц :

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, дугуйлан зогсооцгооё. Алгаа харуул. Тэднийг хооронд нь үрнэ. Танд ямар санагдаж байна? (Дулаан). Энэ бол эелдэг гаруудын халуун дулаан байдал ба сайхан сэтгэлүүд. Бид найз нөхөддөө халуун дулаан сэтгэл, алгаа өгөөд:

Өглөө ирдэг

Нар мандаж байна.

Бид явна

IN сайн аялалявцгаая.

Бие биенээ харцгаая

Өөрсдийнхөө тухай ярья:

"Манай сайн залуу хэн бэ?

Манай царайлаг хэн бэ? »

(Хүүхдүүд ээлжлэн бие биенээ дууддаг сайхан үгс) .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар ийм эелдэг, эелдэг, чадварлаг залуус байгаад би маш их баяртай байна. Ийм хүүхдүүдтэй ярилцах нь сонирхолтой юм.

(Би хүүхдүүдийн анхаарлыг гэрэл зурагт хандуулдаг).

Гэрэл зургуудыг анхааралтай ажиглаж, юу харуулж байгааг хэлээрэй. (Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бидний амьдарч буй хотын нэр юу вэ? Магнитогорск

Манай хот хаана байрладаг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлхий дээр маш олон том жижиг хотууд байдаг. Мөн бид хотынхоо тухай, хамгийн хайртай, хамгийн үзэсгэлэнтэй хотын тухай ярих болно. Манай хот хамгийн үзэсгэлэнтэй гэж би зөв хэлсэн үү? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та манай хотын юунд дуртай вэ? (хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай хотод олон гудамж бий. Мөн гудамж бүр өөрийн гэсэн нэртэй байдаг. Та ямар гудамжинд амьдардаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та өдөр бүр танил гудамжаар алхдаг. Манай хотын гудамжинд ямар барилгууд харагдаж байна вэ? (Дэлгүүр, шуудан, эмийн сан, эмнэлэг, сургууль, номын сан, цэцэрлэг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай хотод олон төрлийн барилга байгууламж байдаг. Гэхдээ том, цэлгэр барилга байдаг бөгөөд энэ нь насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн аль аль нь очих дуртай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ барилгыг хэн таньсан бэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нарын олонх нь жүжиг, циркийн тоглолт үзэхээр драмын театрт очсон. Драмын театрт зөвхөн урлагийн тоглолт үзүүлээд зогсохгүй уран бүтээлчид дуулж, бүжиглэж, шүлэг уншдаг янз бүрийн концерт зохион байгуулдаг. Одоо бяцхан уран бүтээлчид болж, тоглоцгооё хөгжмийн зэмсэг. (Хүүхдүүд Оросын ардын аялгуунд хөгжмийн зэмсэг тоглодог).

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, ээжүүд чинь юу хийдэг вэ? Тэд хаана ажилладаг вэ? (хүүхдийн түүх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай хотын гоо үзэсгэлэн хэнд хамаатай вэ? (Насанд хүрэгчид, хүмүүс).

Тэд яаж санаа тавьдаг вэ? (Насанд хүрэгчид мод, цэцэг тарьж, хогоо арилгадаг.)

Дүгнэлт. Зөв. Томчууд манай хотоо сайхан, тохилог болгохыг хичээж байна. Тэд бүгд манай хотод хөгжилтэй, сонирхолтой амьдралаар амьдрахыг хүсдэг. Тиймээс бид насанд хүрэгчдийн гараар хийсэн зүйлийг анхаарч, цэвэр цэмцгэр, эмх цэгцтэй байх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх хүмүүс амьдарч буй хотдоо хайртай. Тэд төрөлх нутгийнхаа тухай шүлэг, дуу бичдэг. Бид ч гэсэн төрөлх хотынхоо тухай шүлэг мэддэг. (шүлэг унших)

Дүгнэлт. Та манай хотын талаар маш их ярьсан. Тэд бидэнд олон гудамж, байшин, үзэсгэлэнт байгаль. Хот маань сайхан, сайхан, баян чинээлэг болоосой гэж хүсдэг хүмүүс манай хотод ажилладаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо хотоо тойрон зугаалцгаая. Манай хотын гэрэл зургийг олсон хүн бүх хүүхдүүдэд үзүүлдэг (Магнитогорск болон бусад хотуудын зургийг ширээн дээр тавьдаг).

Физминутка.

Бид өглөө эрт босдог

Цонхны гадна талд бид хотыг хардаг.

Тэр сэрлээ, тэр амьд байна.

Тэр биднийг гадаа дуудаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би хүн бүр өөрийн гэрийг зурахыг санал болгож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та хичнээн сайхан байшин зурсан (бари) хараарай. Энэ нь тодорхой болсон бүхэл бүтэн хот. Хүүхдүүд ажлыг харж байна.

GCD-ийн хураангуй бэлтгэл бүлэгсэдвээр: "Миний амьдардаг хот бол Железногорск"

Харчикова Людмила Николаевна багш
MDOU "CRR "Зорка" - 16-р цэцэрлэг" Железногорск
Материалын тодорхойлолт:Энэ материал нь ёс суртахуун, эх оронч хүмүүжлийн ажлыг төлөвлөхдөө ахмад бүлгийн багш нарт хэрэг болно танин мэдэхүйн хөгжилсэдвээр: Миний хот

"Миний амьдардаг хот бол Железногорск" сэдэвт бэлтгэл бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Зорилтот:Железногорск хот үүссэн түүхтэй хүүхдүүдэд танилцуулах. Төрөлх хотынхоо тухай мэдлэгээ өргөжүүл. Нөхөн дүүргэх үгсийн сан. Эх орноо хайрлах, ахмад үеэ хүндэтгэх, хотынхоо түүхийг сонирхох, бахархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.
Арга, техник:
Амаар:түүх, яриа, уран сайхны үг, хөгжмийн бүтээлүүд.
Харааны:номны чимэглэл, манай хотын үзэсгэлэнт газруудыг харуулсан картууд, уул уурхайн чулуулгийн дээжийг судлах.
Практик: хотынхоо дуртай буланг зурах, d/тоглоом "Тодорхойлолтоор таах".
Материал:Железногорск хотын тухай ном, сэтгүүл, манай хотын дүр төрх бүхий гэрэл зургууд, уул уурхайн чулуулгийн дээж, зургийн цаас, өнгөт харандаа зэрэг үзэсгэлэн.
Урьдчилсан ажил:хотоор аялах, хотын тухай яриа өрнүүлэх, орон нутгийн түүхийн музей үзэх, Железногорскийн сүлдтэй танилцах.

Удахгүй бид бүгд ер бусын төрсөн өдрөө тэмдэглэх болно. Энэ бол манай Железногорск хотын төрсөн өдөр учраас ер бусын юм. Та түүнийг хэдэн настай гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)
Цаг хугацаа ямар хурдан урсан өнгөрөв
Тэгээд бид анзаарсангүй
Энд манай хот тэмдэглэж байна,
Таны жаран насны төрсөн өдөр.

Манай хот залуу байна. Тэр өвөө, эмээ хоёроос чинь арай ах. Тэр дөнгөж 60 настай. Үүнээс хамаагүй хуучин хотууд байдаг, жишээ нь Курск ------, Орлу...., Москва.... Энд олон давхар байшин, машин, хөл хөдөлгөөн ихтэй хашаа байхгүй байсан гэж төсөөлөхөд бэрх юм. Талбай, ой мод, тосгон байсан.
Геологи хайгуулын экспедицийнхэн энд хүдрийн баялаг орд байгааг мэдээлсэн. Манай бүс нутагт өнцөг булан бүрээс хүмүүс ирсэн асар том улс: шилдэг уурхайчид, барилгачид, ажилчид. Эхлээд түр зуурын байшингууд баригдсан - хуаран, дараа нь манай хотын анхны гудамж - Октябрская энэ сайт дээр өссөн.
Тус улс аравдугаар сарын дөчин жилийг тэмдэглэв.
Гудамжгүй байсан ч эхлэл байдаг,
Хүмүүс энд амьдардаг байсан тул энэ нь нээлт гэсэн үг юм.
Түүнийг Октябрская байх ёстой гэж бид санал нэгтэй шийдсэн.
Тиймээс анхны гудамж нь Октябрская болжээ.
Фанерын тэмдгийг будгаар будсан.
Дуу, бүжигт. Мөн шинэ оршин суугчдын чимээ шуугиан
Уурхайчин төрсөн Октябрский тосгон.
Та юу гэж бодож байна вэ, яагаад Октябрский тосгоныг Железногорск хот гэж нэрлэсэн бэ? (хүүхдийн хариулт) Железногорск хотын нэрээр ямар хоёр үг сонсогддог вэ? (төмөр, уул) Тийм ээ, залуус аа, газрын хэвлийд төмрийн хүдрийн асар том уулс нуугдаж байна. Манай хотын гадна тэдний олборлодог асар том карьер байдаг төмрийн хүдэр. Номон дээрх дүрслэлийг харна уу. Манай алдартай карьер ийм л байна. Чи бид хоёр аль хэдийн орон нутгийн түүхийн музейд очиж, карьерын загварыг үзсэн. Тэнд ажилладаг машинууд ямар байгааг хараарай. Хэрэв та дээрээс харвал тэдгээр нь жижиг шоо шиг харагдаж байна. Та юу гэж бодож байна, карьер гүн үү, үгүй ​​юу? Хүдэр авахын тулд эхлээд чулуулгийг тэсэлгээ хийдэг. Дараа нь экскаваторууд хүчирхэг олон тонн хувингаараа машинд ачиж, Михайловскийн уулын баяжуулах үйлдвэрт боловсруулдаг. МГОК бол манай хотын гол үйлдвэр. Төмрийн хүдрээс юу хийдэг гэж та бодож байна вэ? Ямар эд зүйлсийг төмрөөр хийсэн бэ? (хүүхдийн хариулт) Энд төмрийн хүдрийн дээж байна. Та тэднийг харж, хүрч болно.
Хот маань аажимдаа баригдаж, улам томорсон. Та манай хотын ямар газар, үзвэрт дуртай вэ? (хүүхдийн хариулт)
Тийм ээ, одоо манай хотод олон сайхан нь бий сонирхолтой газрууд: МГОК Соёлын ордон, Юбилейн мөсөн гулгуурын талбай, цэцэрлэгт хүрээлэн, усан сан, цэнгэлдэх хүрээлэн, хоёр усан сан, орон нутгийн түүхийн музей, номын сан, кафе, дэлгүүр, цэцэрлэг, сургууль, модлог цэцэрлэгт хүрээлэн гэх мэт.
Биеийн тамирын хичээл: "Алхах"
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (гадаа алхах)
Хотоор зугаалцгаая (тэд байрандаа алхдаг)
Агаараар амьсгалцгаая (гараа дээш, амьсгалаа, доошоо, амьсгалаа)
Спортоор хичээллэх (бие урагш бөхийх)
Байгалийг биширдэг (хажуу тийшээ эргэх)
Бүх хүмүүст инээмсэглэ (эргэн тойрноо хар, инээмсэглэ)
Аа, одоо би таныг "Манай хотын дуртай буланг зурган дээрээ хэлээрэй" тоглоом тоглохыг урьж байна. Та манай Железногорск хотын үзмэрүүдийн үзэсгэлэнд анхаарлаа хандуулж эсвэл эцэг эхтэйгээ хаашаа зугаалж байгаагаа санаж болно. Дараа нь бид таны зурсан зургуудыг үзэж, юу дүрсэлсэнийг хамтдаа таамаглах болно.
Хүүхдүүд өөрсдийн санаа бодлын дагуу зурдаг.
Зургийг "Миний дуртай газрууд" үзэсгэлэн хэлбэрээр хэлэлцэж, зохион байгуулдаг.
Залуус аа, өнөөдөр та нар манай хоттой илүү сайн танилцаж, шинэ зүйл сурлаа. Өнөөдөр та гэртээ ирээд ээж, ааваасаа яагаад манай хотод хайртай вэ гэж асуугаарай. Тэдний дуртай газрууд юу вэ? Танай өвөө эмээ хоёрт дуртай газар бий юу? Манай гайхамшигтай Железногорск хотын оршин суугч бүр ийм булантай байдаг гэж би боддог.

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллагаБүгд Найрамдах Татарстан Улсын Набережные Челны хотын "Нойтон шувуу" 35-р хосолсон хэлбэрийн цэцэрлэг. Байгаль орчинтой танилцах хичээлийн хураангуй. ахлах бүлэгБэлтгэсэн багш Наталья Ивановна Благова Сэдэв: “Манай хот” Хөтөлбөрийн агуулга: -Хотын түүхийг хүүхдүүдэд танилцуулах. -Хүүхдүүдийн хотын тухай, хотын үзэмж, юугаараа алдартай болох талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. -Хүүхдэд төрөлх нутгаа хайрлах, үргэлж үзэсгэлэнтэй байхыг харах хүслийг төлөвшүүлэх. Тайлбар толь бичгийн ажил: Баяжуулах: суурин газар, үзвэр үйлчилгээ Идэвхжүүлэх: өргөн чөлөө Хичээлийн зохион байгуулалт: Хүүхдүүд хагас тойрогт сууна. Хичээлийн бүтэц: I цаг танилцуулга: 1-2 мин. (муу үг, асуулт). II үндсэн хэсэг: 13-15 мин. (багшийн түүх, асуулт, дүрслэл үзүүлэх, биеийн тамирын дасгал, уран сайхны илэрхийлэл, тоглоом). III хэсэг финал: 2-Змин. (нийтлэл, зүйр цэцэн үг, урам зориг). Бие даасан ажил: Идэвхгүй хүүхдүүдийг харилцан ярианд оролцуулах (Полина, Арина, Артем). Урьдчилсан ажил: Ярилцлага, "Набережные Челны" ил захидлын багц, "Манай хот" цомог, аялал, "Дэлхийн хамгийн дуртай булан" цомог, хотын үзэмжийг харуулсан зургууд. Хичээлийн явц: I. Гурван бүслүүртэй мод. Өтгөн ой мод. Ойн дунд хот нэгэн цагт боссон. - Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид төрөлх хотынхоо тухай ярих болно. - Бидний амьдарч буй хотын нэрийг хэн мэдэх вэ? (Набережные Челны) - Манай хотод юу байдаг вэ? (Гудамж, цэцэрлэгт хүрээлэн, сургууль, цэцэрлэг, дэлгүүр, байшин гэх мэт) - Манай хот өмнө нь ямар байсан гэж бодож байна вэ? (жижиг, модон байшинтай). II. Сонсооч, би та нарт манай хотын үүсэл түүхийг өгүүлье. Өмнө нь орчин үеийн Набережные Челны суурин дээр Боровецкое Село, Мироновка, Бережные Челны, Мысовые Челны, Орловка, Сидоровка зэрэг томоохон тосгонууд байсан. Эдгээр суурингийн хүмүүс талх тариалж, мал аж ахуй, загас агнуур, ан агнуурын ажил эрхэлдэг байв. Аажмаар эдгээр тосгонууд өсч, атом хот , мөн үүнийг Набережные Челны гэж нэрлэсэн. -аас барилгачид ирэвмөн том сайхан байшингууд, сургууль, цэцэрлэгүүд, дэлгүүрүүд гэх мэтийг барьсан. Физминутка: Хамтдаа байшин барьцгаая. Бид бэлэг авсан: Тоосго, баар, нуман хаалга хэлбэрээр дүрслэгдсэн хүүхдүүд. Тэд объектуудыг тавьдаг Бидний авсан хайрцагнаас, хайрцагнаас Бид сайхан байшин барьдаг. Хүүхдүүд тонгойно Бид хурдан барина, хурдан барина, аажим аажмаар тэгшилнэ Цементгүй, зуурмаггүй. тэгээд хөлийнхөө хуруун дээр зогсоно. Байшин нь гараараа тавиад байгаа юм шиг улам дээшилсээр байна. тоосго. - Тэгээд тэд байшин барьсан. Тэдний хүчин чармайлтаар тэд байшин, сургууль, эмнэлэг төдийгүй бас барьсан том үйлдвэр, машин үйлдвэрлэж эхэлсэн газар. - Манай үйлдвэрт ямар машин үйлдвэрлэдэг вэ? (КамАЗ маркийн хүнд даацын машинууд.) - Тэдгээрийг зөвхөн манай бүгд найрамдах улсын зам дээр төдийгүй олон газарт олж болно. гадаад орнууд. Манай КамАЗ машинууд уралдаанд оролцож шагнал авдаг. Игорь Чагины аав эдгээр КамАЗ машинуудын нэгийг жолоодож, олон удаа уралдаанд түрүүлсэн. (Зураг харуулах) - Манай хот сайхан өргөн гудамжуудхоёр талын хөдөлгөөнтэй. - Өргөн гудамжийг өөр юу гэж нэрлэдэг вэ? (Танилцуулга) - Та ямар танилцуулгыг мэддэг вэ? (Мира, Сююмбике, Чульман, Московский, Вахитова, Хасан Туфан, Ард түмний найрамдал, Набережные Челнинский.) Хотын газрын зургийг үзүүл, өргөн чөлөөг хар (байршил) - Манай цэцэрлэг аль өргөн чөлөөнд байрладаг вэ? (Чулманы өргөн чөлөө). - Энэ өргөн чөлөөнд өөр юу байдгийг хэн мэдэх вэ? (Майдан, Прибрежный цэцэрлэгт хүрээлэн, ипподром, хотын эрүүл мэндийн цогцолбор, сургууль, орон сууцны барилга, Боровецкая сүм, булаг). Хотын газрын зураг дээр Чулман өргөн чөлөөг тэмдэглэж, дүрслэл үзүүл. -Манай хот байгальд сайхан, гол мөрөнд хүрээлэгдсэн. Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Кама). - Ойд маш их ургадаг өөр өөр мод. Та тэдний ихэнхийг нь мэднэ. Үүнийг нэрлэ! (нарс, гацуур, хус, улиас гэх мэт) - Манай хотод олон мод, бут сөөг, цэцгийн мандал тарьсан. Тэднийг яагаад тарьсан гэж та бодож байна вэ? Төрөлх байгалиа хайрла - Нуурууд, ой мод, талбайнууд Эцсийн эцэст энэ бол бидний үүрд мөнх нутаг юм. Та бид үүн дээр төрсөн. Тиймээс бид бүгдээрээ хамтдаа байцгаая. - Эдгээр мөрүүдийг санаж, мод, цэцэг, бүх амьд зүйлд үргэлж анхааралтай ханд. Физминутка: Бид ой дундуур хэрхэн алхаж байгаагаа төсөөлөөд үз дээ. Бид ойн цоорхойд гарч, Хөлөө өндөрт өргөж, Бут, довтолгоон дундуур, Мөчир, хожуул дундуур бид маш удаан алхав. Одоо суугаад тайвширч, дараа нь зугаалцгаая. Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, хөлийг нь дээш өргөөд, хонхойж, босож, үргэлжлүүлэн хөдөлдөг). - Бид хот руу буцах гэж байна. - Өнөөдөр бид танилцах болношинэ тоглоом "Манай хот" Хүүхдүүдэд картууд - шүлэг санал болгодог. Илтгэгч шүлэг - оньсого уншиж, хүүхдүүд аль байгууллагын талаар таамагладагбид ярьж байна

, тэдгээрийг хотын харгалзах өргөн чөлөөний газрын зураг дээр байрлуулна. 1. Хүүхдүүд өглөө ирж, сайхан сэтгэлтэй багштай хамт өдрийг өнгөрөөж, тоглож, дуулахаас залхуурдаггүй. (Цэцэрлэг) 2. Талбайд заль мэх, алиалагч, жонглёрууд, өнгөлөг туяанууд байдаг. Чанга инээх нь хөгжилтэй байдаг. (Цирк) 3. Гудамжинд таныг алхахыг урьж байна. Энд та тоглож, хөгжилдөж, зүгээр л тэнгэрийг харж болно. (Цэцэрлэгт хүрээлэн) 4. Хүмүүс асарт болон лангуунаас худалдаж авахад үргэлж бэлэн байдаг. Үнийн тохиролцоо Бүтээгдэхүүн, үнээр юм. (Зах зээл) 5. Энд хүүхдүүд тоо уншиж, бичиж, нэмж сурдаг, дэлхийн хууль тогтоомжийг судалж, онолыг нотолдог. (Сургууль) 6. Ногоон талбай, уулын мандал, Эгнэн суудал, хөх орон зай. Тамирчид тоглож байна, оноо онооны самбар дээр байна, хөгжөөн дэмжигчид хашгирч байна - энэ нь тэд дахин азтай байна гэсэн үг! (Цэнгэлдэх хүрээлэн) 7. Хүүхдүүд эдгээр усан замд маш их дуртай. Та тэдгээрт хөлөө норгож, дуртайдаа сэлж болно. (Усан сан) III. - Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ? -Та юуг хамгийн их санаж, юунд дуртай байсан бэ? - "Хүн бүр өөрийн талд хайртай" зүйр цэцэн үгсийг санаарай "Уугуул нутагт хайрга ч танил" Ашигласан материалын жагсаалт: 1. Богомолова М. М. "Татарстаны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан". 2. Вахрушев A. A. "Сайн уу, дэлхий." 3. Камилова А.К. “Дэлхийн дуртай булан”.


Татаж авах:

Урьдчилан үзэх:

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

“Нойтон шувуу” 35 дугаар нэгдсэн цэцэрлэг

Бүгд Найрамдах Татарстан Улсын Набережные Челны хотууд

Хийсвэр

мэдлэгийг дээшлүүлэх хичээлүүд

ахлах бүлэгт

Сэдэв: "Манай хот"

Благова Наталья Ивановна

Набережные Челны

2012

Сэдэв: "Манай хот"

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдийг хотын түүхтэй танилцуулах.

Хотын тухай, хотын үзэсгэлэнт газрууд, юугаараа алдартай болох талаар хүүхдүүдийн одоо байгаа мэдлэгийг нэгтгэх.

Хүүхдүүдэд төрөлх нутгаа хайрлах, тэднийг үргэлж үзэсгэлэнтэй харах хүслийг бий болгох.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

Баяжуулах: суурин газар, үзвэр үйлчилгээ

Идэвхжүүлэх: танилцуулга

Хичээлийн зохион байгуулалт: Хүүхдүүд хагас тойрогт сууна.

Хичээлийн бүтэц:

1 цагийн танилцуулга: 1-2 мин. (муу үг, асуулт).

II үндсэн хэсэг: 13-15 мин. (багшийн түүх, асуулт, дүрслэл үзүүлэх, биеийн тамирын дасгал, уран сайхны илэрхийлэл, тоглоом).

III хэсэг финал: 2-Змин. (нийтлэл, зүйр цэцэн үг, урам зориг).

Ганцаарчилсан ажил:Идэвхгүй хүүхдүүдийг харилцан ярианд оролцуулах (Полина, Арина, Артем).

Урьдчилсан ажил:Ярилцлага, "Набережные Челны" ил захидлын багц, "Манай хот" цомог, аялал, "Дэлхийн дуртай булан" цомог, хотын үзэмжийг харуулсан зургууд.

Хичээлийн явц:

I. Гурван бүслүүртэй моднууд. Өтгөн ой мод.

Ойн дунд хот нэгэн цагт боссон.

Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид төрөлх хотынхоо тухай ярих болно.

Бидний амьдарч буй хотын нэрийг хэн мэдэх вэ? (Набережные Челны)

Манай хотод юу байдаг вэ? (Гудамж, цэцэрлэгт хүрээлэн, сургууль, цэцэрлэг, дэлгүүр, байшин гэх мэт)

Өмнө нь манай хот ямар байсан гэж та бодож байна вэ? (жижиг, модон байшинтай).

II. Сонсооч, би та нарт манай хотын үүсэл түүхийг өгүүлье.

Өмнө нь орчин үеийн Набережные Челны суурин дээр Боровецкое Село, Мироновка, Бережные Челны, Мысовые Челны, Орловка, Сидоровка зэрэг томоохон тосгонууд байсан. Эдгээр суурингийн хүмүүс үр тариа тариалж, мал аж ахуй, загас агнуур, ан агнуурын ажил эрхэлдэг байв. Аажмаар эдгээр тосгонууд өсөн нэмэгдэж, томоохон хот үүсч, Набережные Челны гэж нэрлэв. Барилгачид янз бүрийн хотоос ирж, том сайхан байшингууд, сургууль, цэцэрлэг, дэлгүүрүүд гэх мэтийг барьсан.

Физминутка: Хамтдаа байшин барьцгаая.

Бид бэлэг авсан:Хүүхдүүд хэрхэн дүрсэлдэг

Тоосго, баар, нуман хаалга.зүйлсийг байрлуулах

Бидний авсан хайрцагнаас,хайрцагнаас гарсан

Бид сайхан байшин барьж байна.Хүүхдүүд доош суудаг

Бид хурдан барьж, удахгүй барина,аажмаар шулуун болох,

Цемент, зуурмаг байхгүй.тэгээд хөлийнхөө хуруун дээр зогсоно.

Байшин улам өндөр болж,Яг л гараараа тавьж байгаа юм шиг

Корниз, яндан, дээвэртэй.тоосго.

Тиймээс тэд байшин барьсан.

Тэд өөрсдийн хүчин чармайлтаар байшин, сургууль, эмнэлэг төдийгүй автомашин үйлдвэрлэж эхэлсэн томоохон үйлдвэрийг барьжээ.

Надад хэлээч, манай үйлдвэрт ямар машин үйлдвэрлэдэг вэ? (КамАЗ маркийн хүнд даацын машинууд.)

Тэдгээрийг зөвхөн манай бүгд найрамдах улсын зам дээр төдийгүй гадаадын олон оронд олж болно. Манай КамАЗ машинууд уралдаанд оролцож шагнал авдаг. Игорь Чагины аав эдгээр КамАЗ машинуудын нэгийг жолоодож, олон удаа уралдаанд түрүүлсэн.

(Зураг харуулах)

Манай хот хоёр талт сайхан өргөн гудамжтай.

Өргөн гудамжны өөр нэр юу вэ? (Танилцуулга)

Та ямар замуудыг мэдэх вэ? (Мира, Сююмбике, Чульман, Московский, Вахитова, Хасан Туфан, Ардын найрамдал, Набережные Челны.)Хотын газрын зургийг харуулах, өргөн чөлөөг харах (байршил)

Манай цэцэрлэг аль гудамжинд байрладаг вэ? (Чулманы өргөн чөлөө).

Энэ өргөн чөлөөнд өөр юу байгааг хэн мэдэх вэ? (Майдан, Прибрежный цэцэрлэгт хүрээлэн, ипподром, хотын эрүүл мэндийн цогцолбор, сургууль, орон сууцны барилга, Боровецкая сүм, булаг).

Хотын газрын зураг дээр Чулман өргөн чөлөөг тэмдэглэж, дүрслэл үзүүл.

Манай хот байгаль, гол мөрөнөөр хүрээлэгдсэн. Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Кама).

Ойд олон төрлийн мод ургадаг. Та тэдний ихэнхийг нь мэднэ. Үүнийг нэрлэ! (нарс, гацуур, хус, улиас гэх мэт)

Манай хотод олон мод, бут сөөг, цэцгийн мандал тарьсан. Тэднийг яагаад тарьсан гэж та бодож байна вэ?

Төрөлх байгалиа хайрла -

Нуурууд, ой мод, талбайнууд

Эцсийн эцэст энэ бол та нартай биднийх

Мөнхөд төрсөн нутаг.

Чи бид хоёр үүн дээр төрсөн

Чи бид хоёр түүгээр амьдардаг

Тиймээс бүгдээрээ хамтдаа байцгаая хүмүүсээ.

Бид түүнд илүү эелдэг ханддаг.

Эдгээр мөрүүдийг санаж, мод, цэцэг, бүх амьд зүйлд үргэлж болгоомжтой ханд.

Физминутка: Бид ой дундуур хэрхэн алхаж байгаагаа төсөөлөөд үз дээ.

Бид ойн цэвэрлэгээнд ирлээ

Хөлөө дээш өргөх

Бут, довоор дамжин,

Мөчир, хожуулаар дамжин,

Бид маш удаан алхсан

Бидний бяцхан хөл ядарч байна.

Одоо суугаад тайвширцгаая

Тэгээд бид зугаалах болно.

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхдаг

хөлөө өндөрт өргөх,

доош тонгойж, босож, үргэлжлүүлэн хөдөлнө).

Бид хот руу буцаж байна.

Өнөөдөр бид та бүхэнд "Манай хот" шинэ тоглоомыг танилцуулах болно.

Хүүхдүүдэд картууд - шүлэг санал болгодог. Илтгэгч шүлэг - оньсого уншиж, хүүхдүүд ямар байгууллагын тухай ярьж байгаагаа тааж, хотын харгалзах өргөн чөлөөний газрын зураг дээр байрлуулна.

Хүүхдүүд өглөө ирдэг

Мөн өдрийг хамтдаа өнгөрөө

Сайхан сэтгэлтэй багштай

Тэд тоглож, дуулахаас залхуу биш.

(Цэцэрлэг)

Талбайд заль мэх, алиалагч, жонглёрууд, өнгөлөг туяанууд байдаг. Чанга инээх нь хөгжилтэй байдаг.

(Цирк)

Гудамжинд зугаалахыг уриалж байна

Вандан сандал таныг суухыг урьж байна.

Энд та тоглож, хөгжилтэй байж болно,

Тэгээд зүгээр л тэнгэр рүү хар.

(Парк)

Павильон болон тавиуруудаас

Хүмүүс худалдаж авахад үргэлж бэлэн байдаг. Үнийн тохиролцоо Бүтээгдэхүүн, үнээр юм.

(Зах зээл)

Тоо бичих, нэмэх

Дэлхийн хууль тогтоомжийг судалж,

Онолуудыг батлах.

(Сургууль)

Ногоон талбай, уулын мандал,

Суудал нь эгнээ, зай нь цэнхэр өнгөтэй.

Тамирчдын тоглолт, оноо нь онооны самбар дээр,

Фенүүд хашгирч байна - энэ нь таныг дахин азтай гэсэн үг!

(Цэнгэлдэх хүрээлэн)

7. Эдгээр усны замууд

Хүүхдүүд үүнд маш их дуртай

Та тэдгээрт хөлөө норгож болно,

Мөн зүрх сэтгэлээсээ усанд сэлэх.

(Усан сан)

III. - Өнөөдөр бид юу ярьсан бэ?

Та юуг хамгийн их санаж, юунд дуртай вэ?

Сургаалт үгсийг санаарай:

"Хүн бүр өөрийн гэсэн талтай"

"Уугуул нутагт хайрга ч танил байдаг"

Лавлагаа:

1. Богомолова M. M. "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд Татарстаны тухай."

2. Вахрушев A. A. "Сайн уу, дэлхий."

3. Камилова А.К. “Дэлхийн дуртай булан”.


Элиза Ильясова
Хийсвэр нээлттэй хичээл 6-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан "Манжин" үлгэр Англи

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

By үлгэр« манжин»

Гадживагабовна, багш

нэмэлт боловсрол

сургалтанд зориулагдсан хүүхдийн англи хэлний ур чадвар

Хувийн боловсролын байгууллага "98-р цэцэрлэг OJSC" "Оросын төмөр зам"

Насны чиг баримжаа: 6-7 жил.

Манжин (манжин)

Зорилго, зорилтууд ангиуд.

1. Урам зориг өгөх хүүхдүүдийг хэл сурахба хөгжүүлэх эерэг хандлагагадаад руу хэлүүд.

2. Сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

3. Галт тэрэг зөв дуудлагадуу, дуу, шүлэгээр дамжуулан.

4. Хамтын ажиллагаа, хүндэтгэлийг хөгжүүлэх хүүхдүүджүжиглэх замаар бие биедээ болон өөрсөддөө.

5. Соёлын мэдээллээр хангах.

6. Харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Өвөө (өвөө)

Эмээ (эмээ)

Ач охин (ач охин)

Нохой (нохой)

Муур (муур)

Хулгана (хулгана)

Эрт урьд цагт манжин тарьдаг өвгөн байжээ.

Өвөө тарьсан манжин.

Тэр түүнд ус өгсөн.

Өвөө үүнийг усалж эхлэв.

Манжин: Ай ус, би усанд дуртай.

Ай ус, би усанд дуртай.

Манжин улам бүр томорчээ.

Том болсон том манжин.

Өвөө манжингаа түүж ирээд татаад татсан боловч татаж чадсангүй!

Өвөө: Нэг, хоёр, гурав, нэг, хоёр, гурав! Энэ нь надад хэтэрхий том байна!

Өвөө нулимс унагахаар явав манжин: татах - татах, татах боломжгүй.

Өвөө эмээгээ дуудлаа.

Өвөө эмээгээ дуудлаа.

Өвөө: Хөөе, эхнэрээ, надад туслаач.

Өвөө, эмээ: Нэг, хоёр, гурав, нэг, хоёр, гурав! Энэ нь бидний хувьд хэтэрхий том юм!

Эмээ өвөөг, өвөө манжингаа татав. Тэд татсан, татсан боловч татаж чадсангүй!

Эмээ өвөөгийн төлөө, өвөө нь өвөөдөө манжин - татах - татах, тэд үүнийг татаж чадахгүй!

Эмээ ач охиноо дууддаг.

эмээ; Хөөе, ач охин минь, ирж туслаач.

ач охин; Зүгээр дээ.

Өвөө, эмээ, ач охин: Нэг, хоёр, гурав, нэг, хоёр, гурав! Энэ нь бидний хувьд хэтэрхий том юм!

Ач охин ирлээ. Ач охин эмээг, эмээ өвөөг, өвөө манжингаа татав. Тэд татсан, татсан боловч татаж чадсангүй!

Ач охин ирлээ. Эмээгийнх нь ач охин, өвөөгийнх нь эмээ, өвөөгийнх нь манжин - татах - татах, тэд үүнийг татаж чадахгүй!

Ач охин нь нохойг дууддаг.

Ач охин: Хөөе нохой минь, чи бидэнд тусалж чадах уу?

Нохой; Тийм ээ, мэдээж.

Өвөө, эмээ, ач охин, нохой:: Нэг, хоёр, гурав, нэг, хоёр, гурав! Энэ нь бидний хувьд хэтэрхий том юм!

Нохой ирлээ. Нохой ач охиноо, ач охин эмээг, эмээ өвөөг, өвөө манжингаа татав. Тэд татсан, татсан боловч татаж чадсангүй!

Нохой муурыг дууддаг.

Нохой;Хөөе, муур, бидэнд ирж туслаач.

Өвөө, эмээ, ач охин, нохой, муур: Нэг, хоёр, гурав, нэг, хоёр, гурав! Энэ нь бидний хувьд хэтэрхий том юм!

Муурын муур ирлээ. Китти нохойг, нохой ач охиноо, ач охин эмээг, эмээ өвөөг, өвөө манжингаа татав. Тэд татсан, татсан боловч татаж чадсангүй!

Муур ирлээ. Нохойд муур, ач охиндоо нохой, эмээнд ач охин, өвөөдөө эмээ, өвөөдөө өвөө. манжин - татах - татах, тэд үүнийг татаж чадахгүй!

Муур хулгана дууддаг.

Муур: Хөөе, бяцхан хулгана, ирээд бидэнд туслаарай.

Хулгана: Өө баяртай байна.

Өвөө, эмээ, ач охин, нохой, муур, хулгана: Нэг, хоёр, гурав, нэг, хоёр, гурав! Энэ нь явах болно!

Хулгана ирлээ. Хулгана муураа, Китти нохойг, нохой ач охиноо, ач охин эмээгээ, эмээ өвөөг, өвөө манжингаа татав. Тэд манжингаа татаж, татаж, дээш татав!

Хулгана ирлээ. Мууранд хулгана, нохойд муур, ач охиндоо нохой, эмээнд ач охин, өвөөдөө эмээ, өвөөдөө өвөө. манжин- татсан - татсан - татсан манжин!

Манжин: Би энд байна!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Зорилго: тооны цувралын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, жолоодох чадвар тооны цуврал, энгийн шийдэл арифметикийн асуудлууд. Зорилго: Боловсрол:.

Англи хэл дээрх "Галт тэрэгний хөдөлгүүр" тоглоом. 4-5 насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан англи хэл дээрх "Галт тэрэгний хөдөлгүүр" тоглоом. Би бүлгээс хүүхдүүдээ аваад өөрөө хичээлд нь хүргэж өгөх ёстой. руу.

Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн нээлттэй нэгдсэн хичээлийн хураангуй. "Орос ардын үлгэр "Манжин"Сурган хүмүүжүүлэгч: Уткина Алена Владимировна Зорилго: Хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх залуу нас. Зорилго: Орос хэлийг дахин ярьж сур.

5-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан ахлах бүлгийн ярианы эмчилгээний нээлттэй хичээлийн хураангуй MDOBU "Саракташ №10 "Нар" цэцэрлэг Оренбург мужСаракташ дүүрэг Хураангуй ярианы эмчилгээний сесссэдвээр: “Аялал.

2-3 насны хүүхдүүдэд зориулсан нээлттэй хичээлийн хураангуй "Цэцэрлэг дэх адал явдал"“ЦЭЦЭРЛЭГИЙН АДАЛ ЯВДАЛ” Даалгавар: улаан өнгийг засч, танилцуул шар, тодорхой объекттой өнгийг ялгаж, хооронд нь холбож сурах.

6-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан "Боловсролын хөтөлбөрийн танилцуулга" дууны нээлттэй хичээлийн хураангуйЭмхэтгэсэн: Танклаева Светлана Таймуразовна, багш нэмэлт боловсрол MBU DO "Бүтээлч байдлын өргөө" Vyksa Хүүхдийн тоо:.

"ТУРМАН" Оюутнуудад зориулсан англи хэл дээрх ноорог анхан шатны ангиуд ахлах сургууль. Англи хэлний багш эмхэтгэсэн хэл MBOUКрасный тосгоны Краснинская дунд сургууль Смоленск мужВ.А.ПрудниковаАнгли хэл заах гол ажлуудын нэг бага сургууль- оюутнуудын үүнийг судлах сонирхлыг бий болгож, хадгалах. Бүгд хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа, энэ чиглэлээр явуулах нь гарцаагүй. Англи хэл дээр тайз хийх нь энэ асуудлыг шийдвэрлэхэд тусална. IN театрын үйл ажиллагааОюутны үгсийн сан олон сонирхолтой, байнга хэрэглэгддэг хэллэгээр ихээхэн баяжуулсан. Хүүхдүүд ангидаа шинэ хэл эзэмшсэн зүйлээ ангийнхандаа гайхуулахдаа бахархаж байгаа нь урам зоригийг нэмэгдүүлдэг. Нэг чухал талЭнэ төрлийн үйл ажиллагаанд хүүхэд бүрийн бүтээлч, уран сайхны чадварыг хөгжүүлэх явдал юм. Хүүхдүүд багш, эцэг эхийн хамтаар тайз засалт, хувцас урлах, бүжиглэх, дуулах зэрэгт оролцож, жүжигт өөрсдийн дүрд суралцдаг. Тайвширсан уур амьсгал дахь хичээлүүд нь сэтгэлзүйн хэлний бэрхшээлийг даван туулахад тусалдаг. Элс үүсгэдэг харилцааны нөхцөл байдал, үүнд хүүхэд ашигладаг ярианы жишээзохих аялгуугаар, хэлний материалсайн санаж, дуудлага сайжирна. Мэдээжийн хэрэг, эцэг эхчүүдийг тоглолтонд урьж байна.орос ардын үлгэр"Манжинг"-ийг манай хамт олон нэг бус удаа англи хэл дээр өөр өөр хувилбараар тавьсан байх. Миний хувилбар танд ч бас таалагдах байх.Үзэгдэл №1.Хөшиг хаалттай байна. Үйлдэл нь хөшигний өмнө явагддаг бөгөөд багш тайзан дээр гарч ирдэг нээлтийн үг, эцэг эхчүүдэд хандан хэлэхдээ, дэлхий дээр хамтдаа амарч, ажилладаг найрсаг гэр бүл олон байдаг бөгөөд бид эдгээр гэр бүлийн нэгний тухай "Манжин" үлгэрээс олж мэдсэн бөгөөд энэ нь багаасаа л хүн бүрийн мэддэг. Гэхдээ манай манжин бол энгийн биш, харин англи манжин юм.Манжин . Мөн гэр бүл нь энгийн биш, харин англи хэлтэй. Уулз!Тайзан дээр "Themorewegettogether" арын дуу "Үзэгдэлд оролцогчид бүгд гарч ирдэг: өвөө, эмээ, ач охин, алдаа, муур, хулгана (хэрэв тойрогт олон хүүхэд байвал та тэдэнд зориулж дүр бүтээж болно). Хүүхдүүд дуу дуулдаг "Цаашид хамтдаа "мөн дохио зангаа нь манжин тарьж байгааг илтгэнэ.Бид хамтдаа байх тусам, Хамтдаа, хамтдаа, Бид хамтдаа байх тусам бид илүү аз жаргалтай байна! Учир нь миний найз чиний найзБас чиний найз бол миний найз. ! Бид хамтдаа байх тусам бид аз жаргалтай байна!Хамтдаа ажиллах тусам, Хамтдаа, хамтдаа, Хамтдаа ажиллах тусам бид аз жаргалтай байна! Учир нь миний найз чиний найз, чиний найз бол миний найз. Хамтдаа ажиллах тусам бид аз жаргалтай байдагХүүхдүүд тайзнаас гардаг.Манжин Үзэгдэл №2.Хөшиг нээгдэнэ.Тайзан дээрх чимэглэл нь том манжин бөгөөд фанераар хөрөөдөж эсвэл зузаан картоноор хайчилж, гоёмсог будсан байдаг. Үүн дээр том өнгийн үсгээр бичсэн байна . Нэг хүүхэд манжингийн ард нуугдаж, сандал дээр суугаад шалан дээр зогсож буй манжингаа дэмжиж байв. Багш гарч ирээд эцэг эх рүүгээ хандаж тайлбарлав: Мэдээжийн хэрэг, нөхөрсөг гэр бүл аль хэдийн манжин тарьсан бөгөөд энэ нь маш том томорч, түүнийг газраас татах цаг болсон гэдгийг бүгд ойлгосон. Адилхан дууны дуунд өвөө тайзан дээр гарч ирээд цэцэрлэг болон цугларсан үзэгчдийг харан зогсоно. Гэнэттэр асар том манжин харав.Өвөө: Өө! Бурхан минь! Ямар том манжин вэ!Гайхалтай! Би үүнийг гаргаж авмаар байна! НЭГ! ХОЁР! ГУРАВ! (духан дээрх хөлсөө арчдаг)Өө! Би чадахгүй! Хөөе эмээ, нааш ир!Надад туслаач, гуйя!Ижил дууны хөгжимд эмээ тайзан дээр гарч ирнэ.Эмээ: Өө! Есүс Христ! Ямар том манжин вэ! Энэ нь амттай харагдаж байна! Үүнийг гаргаж авцгаая!(өвгөнийг барьж аваад хамтад нь татах) , НЭГ! ХОЁР! ГУРАВ! (Хамтдаа) ! Өө! Бид чадахгүй! Жэйн, нааш ир! Туслаач бидгуйя , НЭГ! ХОЁР! ГУРАВ! (Хамтдаа) ! Загварлаг хувцасласан ач охин ижил дуунд гарч ирдэг, гэхдээ хоёр тонн доогуур.Ач охин: ХӨӨ! Ямар том манжин вэ!Энэ бол супер! Үүнийг гаргацгаая! (хамтдаа) Нохой, нааш ир! Бидэнд туслаачЖучка тайзан дээр гүйж байна. Нохой: Нум - Хөөх! Нум - Хөөх! Нум - Хөөх! Ямар том манжин вэ!Энэ бол супер! Үүнийг гаргаж авцгаая! ! (хамтдаа)НЭГ! ХОЁР! ГУРАВ! Өө! Бид чадахгүй!Пусси, нааш ир! Та бидэнд туслаачГуталтай идээ тайзан дээр гүйж байна. Нохой: Нум - Хөөх! Нум - Хөөх! Нум - Хөөх! Ямар том манжин вэ!Муур: Мөө - Мөө - Мөө! Өө! Ямар том манжин вэ! , НЭГ! ХОЁР! ГУРАВ! (Хамтдаа) ! Гайхалтай юм! Би маш хүчтэй! Би гутал өмссөн идээчин байна!Үүнийг гаргаж авцгаая!(хамтдаа)Хулгана! Нааш ир! Бидэнд туслаач Нохой: Нум - Хөөх! Нум - Хөөх! Нум - Хөөх! Ямар том манжин вэ!Нохой: Нум - Хөөх! Нум - Хөөх! Нум - Хөөх! Ямар том манжин вэ!Микки Маус тайзан дээр гүйж байна. Микки Маус: Чичирхийлэх - чичирхийлэх - чичрэх! Өө! Ямар том манжин вэ!Хөөрхөн юм аа! Би маш хүчтэй! Би Микки - Хулгана! ! Дотогшоо татцгаая!(хамтдаа) (хөлсөө арчих) НЭГ! ХОЁР! ГУРАВ!



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!