Stulbinantis žodžio pradžioje. Balso ir kurtinančių garsų trūkumai

Biudžetas ugdymo įstaiga

„Žemesnis Jenangskajos vidurkis vidurinę mokyklą»

Technologinis žemėlapis atvira pamoka 5 klasėje tema „Balsių ir bebalsių priebalsių žymėjimas raštu. Stulbinantis ir garsus“

Mokytoja: Glebova Tatjana Nikolaevna,

aukščiausias kvalifikacinė kategorija

2015

Technologinių pamokų žemėlapis

Tema T_ rusų kalba__________________________________________________ Klasė __5____________________

Pagrindinė pamoka rusų kalba. 5 klasė: bendrojo lavinimo vadovėlis. institucijos / M.T. Baranovas, T.A. Ladyzhenskaya ir kt.: Švietimas, 2011 m

Pamokos tema « Balsingų ir bebalsių priebalsių žymėjimas raštu. Stulbinantis ir įgarsinantis ».

Pamokos tikslai:

Švietimas:

    Geriau atpažinkite balsinius ir bebalsius sąskambius.

    Gebėti taisyklingai ištarti žodžius garsiai ir kurtinant.

    Raštu teisingai nurodyti balsingus ir bebalsius priebalsius.

Švietimas:

    Mąstymo, logikos, analizės ir sisteminimo įgūdžių ugdymas, išryškinimas esmines savybes ir savybes, padaryti bendras išvadas.

    Gebėjimo pritaikyti žinias praktikoje ugdymas.

    Dalinės paieškos įgūdžių formavimas pažintinė veikla, nepriklausomybė.

    Kalbos kultūros ugdymas.

Pedagogai:

    Ugdykite abipusę pagarbą.

    Ugdyti meilę rusų kalbai, grožio jausmą, kūrybinė vaizduotė studentai.

Uolos tipas : naujų žinių „atradimo“ pamoka

Pamokos tipas : pamoka-tyrimas

Pamokos struktūra:

1. Veiklos apsisprendimas (1-2 min.)

2. Žinių atnaujinimas (4-5 min.)

3. Problemos išdėstymas (4-5 min.)

4. Naujų žinių „atradimas“ (7-8 min.)

5. Pirminis konsolidavimas (4-5 min.)

6. Savarankiškas darbas su savikontrole (4-5 min.)

7. Naujų žinių įtraukimas į žinių sistemą ir kartojimas (7-8 min.)

8. Pamokos santrauka. Atspindys (2–3 min.)

Technologijos : problema-dialogas

Įranga : projektorius, kortelės, iliustracinė medžiaga, „Rusų kalbos žodynas“, red. S.I.Ožegova, M., Rusų kalba, 1986 m.; “ Mokyklos žodynasžodžių struktūra“, red. Potikha, M., Švietimas", 1987. "Rusų kalbos žodynas" red. S.I.Ožegova, M., Rusų kalba, 1986 m.

PAMOKOS STRUKTŪRA IR EIGA

Pamokos etapas

Mokytojų veikla

Studentų veikla

Susiformavo UUD

Motyvacija į švietėjiška veikla

(2 min.).

1. „Staigmenos“ technika (1 skaidrė) (tikslas: nusiteikti pamokai, padidinti susidomėjimą pamoka):

Daugelyje pasaulio kalbų yra viena bendras bruožas– žodžių rašyba dažnai nesutampa su jų tarimu. Anglai apie tai juokauja: jie rašo „Liverpool“ ir taria „Manchester“. Laimei, rusų kalboje nėra tokių didelių rašybos ir tarimo skirtumų, tačiau yra tam tikrų neatitikimų. Šiandienos pamoką skirsime vienam iš šių neatitikimų – BALSAS ir BALSAS, priebalsių garsams ir BALSINGŲ IR TUŠČIŲJŲ PABALSŲ PAVADINIMAS RAŠYJE.

Klausykite mįslės: „Aš stoviu vienas po spalvota kepure. Turiu savų įpročių: visada žaidžiu slėpynių. - Kas tai?

2. Priėmimas “ šviesi citata“ (2 skaidrė) (tikslas: meilės rusų kalbai ugdymas, meilė grožiui, estetinių jausmų ugdymas):

Perskaitykite sakinį (lentoje) „Žodis yra visų faktų drabužis, o garsas yra žodžio apdaras“. (M. Gorkis)

Darbas priekyje: Raskite žodį, kurio pabaigoje esančio priebalsio tarimas neatitinka rašybos.

Pasiruoškite suvokti informaciją, atsakykite į mokytojo klausimus.

Jie vadina žodį „grybas“. Užrašykite jį ant lentos ir perrašykite.

Užsirašykite pasiūlymą. Jie suranda žodį ir jį perrašo.

Komunikabilus UUD: mokėti klausytis savo pašnekovo

Žinių atnaujinimas, pamokos temos perdavimas, tikslų išsikėlimas

(4–5 min.)

Ant lentos žodžius (3 skaidrė) (eikite į lentą) (tikslas: aktyvinimas protinė veikla, nuostata aukšto lygio protinis vystymasis): nurodykite, kokį garsą girdime parašytų žodžių pabaigoje.

Kartu su garsiakalbiu (garso įrašymas, tekstai skaidrėse) jie taria žodžius ir garsus

    Sodas

    Krovinys

    Budėtojas

    Gulbė

    Stulpas

    Choras

    Uždegė

    Ar galite atlikti šį garso pavadinimo darbą? Ar esi tikras?

    Ar yra kokių nors nepažįstamų žodžių?

    Kas lems garso pasirinkimą? Taigi, kibk į darbą. Linkiu tau sėkmės!

    Kuris žodis jums sukėlė sunkumų? Kodėl?

    Kuo skiriasi žodžiai „dainuoti“ ir „nusiplauti“?? Kas yra "dainuoti"?

    Norite apie tai sužinoti? Dirbkime kartu.

Mokytojai klauso, eina prie lentos, aiškina rašybą, apdoroja informaciją, jiems sunku rašyti žodį „pradėti“. Jie dirba su S. Ožegovo žodynu.

Paaiškinkite leksinę reikšmęžodžiai „dainuoti“.

Kognityvinis UUD: mokėti sisteminti ankstesnėse pamokose gautą medžiagą.

Mokymosi komunikacinė veikla: gebėti nustatyti ugdomosios veiklos tikslą, mokėti išklausyti pašnekovą, formuluoti savo nuomonę ir padėtis.

Reguliuojantis UUD:

Gebėti ieškoti žodyne reikalingos medžiagos, mokėti planuoti savo veiksmus pagal užduotį.

3

Problemos pareiškimas

(4-5 min.)

Dar kartą pažiūrėkite į šiuos žodžius.

    Įvardykite garsus, kuriuos girdime šių žodžių pabaigoje.

    Padarykite išvadą.

Koks mūsų pamokos tikslas? (Mūsų tikslas – išmokti nedaryti klaidų rašant tikrinamą priebalsį žodžio pabaigoje).

Tai mūsų pamokos tema (Užsirašykite jį į užrašų knygelę. Mokytojas – ant lentos : « Balsingų ir bebalsių priebalsių žymėjimas raštu. Stulbinantis ir garsus“.

- Kokias užduotis spręsime, kad pasiektume šį tikslą?

1) Pažiūrėkime, kas atsitiks, kai balsinis priebalsis atsiduria prieš bebalsį, o bebalsis – prieš balsingą.

2) Apibrėžkime SUN ir VOICE kaip fonetiniai procesai. Atlikdami užduotis sustiprinsime taisyklę.

3) Susipažinkime su „aliteracijos“ sąvoka.

Mokiniai atsako į klausimus, dirba žodžiais ir daro išvadas: „Žodžio pabaigoje įgarsinti priebalsiai pakeičiami jų poriniais bebalsiais. Šis garsų pakeitimas neatsispindi rašte". pateikti pavyzdžių,padedant mokytojui ir savarankiškai nustatyti ugdomosios veiklos tikslą. Užsirašykite temą į sąsiuvinį ir nustatykite pamokos tikslus.

Bendravimo UUD:adresumokėti suformuluoti savo mintis žodžiu, atsakyti į mokytojo klausimus, išgirsti ir suprasti kitų kalbą.

Kognityvinis UUD:adresuAr galite paaiškinti frazeologinį vienetą?

Reguliuojantis UUD:adresugebėti bendradarbiaujant su mokytoju nustatyti ugdomosios veiklos (etapo) tikslą ir užduotis.

4

Naujų žinių atradimas .

(5-6 min.)

1. Pažvelkime į lentelę skaidrėje (4 skaidrė ). Prisiminkite, ką turite padaryti, kad nepadarytumėte klaidos rašydami tikrinamą priebalsį žodžio pabaigoje.(Studentai sako taisyklę).

Pažiūrėkime, kas atsitinka, kai balsinis priebalsis yra prieš bebalsį.

Užrašykite žodžius, pasirinkdami jiems bandomuosius, nurodykite garsą, kurį pagal pavyzdį nurodo trūkstama žodžio raidė.

Golu..ka (p) (golub i), kepu..ka, traukin..ka, šonu..ka, sk..ka, o..palik.

Užsirašykite sakinį:Mėgstu liaudies pasakas. Paverskite tai tiesioginės kalbos sakiniu. Raskite žodį, kurio rašyba studijuojate.

Išvada: Mūsų kalboje suporuoti balsingi ir bebalsiai priebalsiai negali stovėti greta: ankstesnis balsinis garsas tampa panašus į vėlesnį bebalsį. Balsingų priebalsių pakeitimas poriniais nebalsiais vadinamas kurtinimu. Svaiginimas niekada neatsispindi rašte: garsai apkurtinami, o ne raidės.

Užsirašykite žodžius:

MoloT ba, koSu bah,Su davė, oiT mesti, apieSu bah.

Nurodykite garsą, nurodytą paryškinta raide.

Jie apibendrina informaciją, perkelia taisykles mintinai, mokosi taisyklingai rašyti. Prie lentos dirba 1 mokinys (1 kortelė), klasė kopijuoja žodžius iš skaidrės ir nurodo garsą.

Prisiminkite skyrybos ženklus tiesioginėje kalboje. Jie daro išvadą: tai, kas vadinama stulbinančiu.

Dirbkite poromis su žodžiais ir garsais.

Reguliuojamas UUD: ygebėti vykdyti galutinę veiklos kontrolę („Kas buvo padaryta?“).

Komunikacinis UUD: ygebėti reikšti savo mintis tiksliai ir pakankamai išsamiai.

Ką mes stebime?

Išvada:

Dažniausiai bebalsiai priebalsiai įgarsinami priešdėliais;

Jie taip pat įgarsinami šaknimis prieš galūnę –b- (ganymas).

Bebalsiai priebalsiai įgarsinami prieš visus suporuotus balsinius priebalsius, išskyrus „v“, t.y. prieš „b, d, d, g, h“.

Skambėjimas laiške neatsispindi, nes Tariamos ne raidės, o garsai.

– Kokios buvo pirmosios dvi mūsų užduotys? Ar mes su tuo susitvarkėme?

Jie daro išvadą.

Apibendrinant:susidorojo su pirmąja ir antra pamokos užduotimis

5.

Pirminis konsolidavimas

(4-5 min.)

1. Remdamiesi lentoje esančiais pavyzdžiais, sukurkite rašybos užrašymo užrašų knygelėje ir lentoje algoritmą.

Remiantis šis algoritmas, poromis atliksime užduotį kortelėje. (Studentams išduodamos kortelės, atitinkamos skaidrė 5) . Darbas poromis:

    SU DIDĖJO

    APIET ATSAKYTI

    BYD stumti

    ĮJUNGTAD BITE

    IR KONTINENTALIS

    IN RAŠYKITE

    UKAZ CA

    SU GALINĖ

Išbandykite save! (6 skaidrė)

Jie dirba poromis. Vienas mokinys pakviečiamas prie lentos.

Sukurkite algoritmą.

Dirbkite poromis ant blokų, taikydami taisyklę.

Išbandykite save naudodami skaidrėje esančius atsakymus. Sustiprinkite išmoktą taisyklę.

Kognityvinis UUD: mokėti pasirinkti sprendimą, pagrįsti pasirinkimą.

Komunikacinis UUD: ymokėti tiksliai ir pakankamai išsamiai reikšti savo mintis, mokėti atsižvelgti į draugo nuomonę.

6.

Savarankiškas darbas su savikontrole (4-5 min.)

1. Atsakykite į klausimus, patikrinkite vienas kitą:

Su kuria kalbiniai reiškiniai ar susitikote klasėje?

Kaip patikrinti žodžio rašybą, kai priebalsis tikrinamas šaknyje?

Prisiminkite, kas yra ALITERACIJA (tų pačių garsų kartojimas poetiniame tekste).

Aliteracija naudojama vaizdiniais tikslais.

Pasiklausykime Suslovo eilėraščio „Klausiausi ošiančios tylos“.

Koks garsas dažnai kartojamas kūrinyje? Apibūdinkite jį (w – acc., tv., neporuotas, kurčias, par.).

2. – Kokia buvo mūsų trečioji užduotis? Ar mes su tuo susitvarkėme?

Jie dirba grupėje su iliustracine medžiaga, parenka sinoniminį derinį su tiriama rašyba. Paskelbkite jų darbo rezultatus lentoje.

Klausymas poetinis tekstas, vadinamas aliteracija, apibūdina garsą.

Apibendrinant:atliko trečiąją pamokos užduotį .

Asmeninė mokymosi veikla: ugdomosios veiklos motyvacija, gebėjimas įsivertinti pagal sėkmės ugdomojoje veikloje kriterijų.

Komunikacinis UUD: mokėti reikšti savo mintis žodžiu, atsakyti į mokytojo klausimus, klausytis ir suprasti kitų kalbą.

7

8

Naujų žinių įtraukimas į žinių sistemą ir kartojimas (7-8 min.)

Namų darbai

(1–2 min.)

1. Dirbame individualiai.

Užsirašykite V. Goliavkino istorijos pradžią.

„Į klasę atsinešiau ežiuką. Mikliai padėjau jį tarp knygų į portfelį, kad nepabėgtų. Staiga mokytojas sako: „Kas tai? Aš sakau: "Ežiukas!"

Kur yra ežiukas? – pakeldamas rodyklę klausia mokytojas.

Čia, sakau.

Išanalizuokite balsingų ir bebalsių priebalsių žymėjimą rašytiniais žodžiais:

Mikliai, su knygomis, pabėgo, staiga, čia ežiukas, rodyklė.

Užbaikite šią istoriją namuose. Aš perskaitysiu autoriaus pasakojimo pabaigos versiją, kai išklausysiu jūsų.

Jie dirba individualiai.

Sukurkite nuoseklų atsakymą, paremtą taisykle. Vienas studentas atsako:Klasė vertina pagal lentoje iškabintus kriterijus.

Perskaitykite tekstą. Jie galvoja apie užduotį.

Komunikacinis UUD

Reguliuojamas UUD: y

Kognityvinis UUD: sugebėti rasti reikiamą informaciją.

9

Pamokos santrauka. Atspindys

(2-3 min.)

Skaidrėje pateikiami vertinimo kriterijai:

1.Ką atradote?

2. Ko išmokote?

3.Kokį balą skirsite sau už savo darbą klasėje?

- Sukurkite sinchronizaciją tema „Pamoka“, įtraukiant į ją praėjusios pamokos įspūdžius.

Studentas savo darbą vertina pagal kriterijus.

Jie kuria ir skaito sinchronizaciją, papildydami vienas kitą.

Komunikacinis UUD: mokėti atsakyti į klausimus, klausytis ir suprasti kitus.

Reguliuojamas UUD: ymokėti įvertinti veiklos rezultatus (savo, svetimo)

Kognityvinis UUD: mokėti būti kūrybingam.

10

Atspindys (1 min.)

Užpildykite tuščią lauką įvertindami savo darbą klasėje.

1) Pamokos metu dirbau ... aktyviai/pasyviai

2) Aš... patenkintas/nepatenkintas savo darbu klasėje

3) Pamoka man pasirodė... trumpa/ilga

4) Per pamoką buvau... pavargęs/nepavargęs

5) Namų darbai man atrodo... lengvi/sunkūs

Užpildykite tuščią lauką, įvertindami save pamokoje..

Reguliuojamas UUD: ymokėti įvertinti (savo) veiklos rezultatus

Pamokų užrašai

Tema: „Stulbinantys balsingi priebalsiai“.

Tikslas: mokykite vaikus nesikliauti klausa rašant žodžius su priebalsių deriniu

Įranga: temos nuotraukos.

Pamokos eiga

Vaikų prašoma pažvelgti į dvi objektų nuotraukas. Pavadinkite juos, paryškinkite trečiąjį kiekvieno žodžio garsą.

puodelio šaukštas

Tada atidaromi užrašai, paryškinama trečioji kiekvieno žodžio raidė.

Pasirodo, abiejuose žodžiuose garsas tariamas ir girdimas w, ir rašoma pirmuoju atveju w, antroje - ir.

Logopedas. Kodėl skamba garsas ir apsimetė kurčia? Pažiūrėkite, koks garsas ateina po to iržodyje šaukštas.

Studentai. Garsas Į. Jis kurčias.

Logopedas. Taigi tai yra nuobodus garsas Į, stovintis šalia skambaus ir, paveikė jį.

Garsas ir taip pat skambėjo blankiai, virto garsu w. Palyginimui imami dar du žodžiai:

šakos valtis

Pateikiamas panašus palyginimas.

Išvada. Jei žodžio viduryje šalia bebalsio stovi balsingas priebalsis, tai jis taip pat apkurčia, veikiamas bebalsio.

Pavyzdžiui:

akys – akys priebalsis h skamba kaip s

barzda – barzdos priebalsis d skamba kaip t

nagas - nagai priebalsis g skamba kaip Į

sijonas-sijonas priebalsis b skamba kaip n

knyga-knyga priebalsis skamba w

rankovės – priebalsio rankovė V skamba kaip f

Bebalsio priebalsio įtakoje apkurti galima tik suporuotus balsinius priebalsius.

Logopedas. Atkreipkite dėmesį, vaikinai, kaip neįprastai mums skambėtų toks tarimas (balso garsai z, d, d, b, c, g Logopedas taria neapkurdamas: akys, barzda, nagai, sijonas, galva, popierius.

Pasakyk man, vaikinai, kas atsitiks, jei viduryje žodžio susitinka du blankūs garsai? Pavyzdžiui, žodyje katė (katytė) w Ir į - kurčias. Niekas nepasikeitė nuo šių dviejų kurčiųjų priebalsių susitikimo. Abu vis dar skamba tuščiaviduriai. Kaip atskirti ir atspindėti tai rašant, kai žodžio viduryje pats garsas yra blankus? (katė), o kai jis tik apsimeta kurčiu, mėgdžiodamas kaimyninį nuobodų garsą (šaukštas)?

Čia mums gelbsti balsių garsai. Jie nutraukia šią balsingojo ir kurčiojo draugystę, atsistoja tarp jų ir juos išskiria, todėl įgarsintas garsas tampa savimi, tai yra skamba skamba: šaukštas-šaukštelis. A jei žodyje yra tikras bebalsis garsas, tai taip pat paaiškinama balse: katė - kačiukas. Taigi, jei žodžio viduryje pasitaiko du priebalsių garsai, šį žodį reikia patikrinti jį pakeičiant taip, kad tarp priebalsių atsirastų koks nors balsis.

Pratimai. Patikrinkite priebalsį žodžio viduryje (žodžiu).

šaka - valtis - žuvis - letena -

parduotuvė - kailiniai - silkė - pasaka -

bloknotas - juostelė - matrioška - viršelis -



Pratimai. Nukopijuokite sakinius įterpdami trūkstamą priebalsį žodžio viduryje. Pasiimti bandomasis žodis.

Ka-koje buvo lietaus vanduo. Šuo miega dėžėje. Namelis stovi ant vištų kojų. Lėktuvas neskrido. Jauni beržai sužaliavo. Rinkoje yra daug aviečių. Soduose bręsta agurkai. Rūpinkitės savo tetramis.

Pratimai.Įdėkite trūkstamas raides. Patikrinkite žodžių rašybą.

Shka taurė, bokštas

Shka lazda,...

Shka ritė,...

Padanga shka,...

Kojos,...

Geras siuvimas...

Blogas kirpimas...

Russula,...

… … dka valtis, …

... ... ... dka sodo lova, ...

... ... ... ... dka silkė, ...

... ... ... ... ... sąsiuvinis, ...

... ... audimo šaka, ...

... ... ... plytelių pynimas, ...

... ... ... ... medžiaginis dangtelis, ...

... ... ... ... ... pinti lentelę, ...

... ... ... ... ... ... medžiaginė taburetė, ...

Pratimai. Nukopijuokite įterpdami trūkstamas raides.

Žuvis nedidelė, saldaus skonio.

Uoga raudona, bet skonis kartaus.

Broli, jie gyvena kaip pamišę.

Na mes-ku ir ko-ka žvėris.

Kas iš dėžutės, morkos,

Ar iškišai uodegą?

Matyt, nori tapti nesąžiningu

Sniego moters nosis?

Keliu bėga lentos ir kojos. (Slidės.)

Po le-kom, le-kom yra puodelis su maišeliu. (Kiaušinis.)

Spėk ką,

Kieno pūkai ant megztinių,

na sha-ki, percha-ki

Ar jums tai tinka vaikinai? (Triušis.)

Aš stoviu ant storo piršto,

Stoviu ant akies užpakalio,

Po ruda kepure

Su aksominiu pamušalu. (Baltasis grybas.)

Pažiūrėjo mums į akis

Saulėta ant plonos kojos. (Saulėgrąža.)



Kumščio dydis, šonas raudonas.

Jei paliesite pirštą, jis bus lygus,

O jei kąsni, tai saldu. (Apple.)

Agurkai mūsų sode

Jie žaidžia slėpynių visą dieną.

Atėjome su kibirais

Ir jie rado agurkus.

Pratimai. Duokite bandomąjį žodį, kad paaiškintumėte abejotiną priebalsį.

Logopedas. Ledas. Studentai. Ledas. d)

Sriuba, salvė, raibulis, krabas, kvailys, dantis, sniego pusnys, vanagas, ledo skylė.

Sodas, fabrikas, kruša, medus, daržovių sodas, pilotas, darbas, kurmis, juodvarnis, vinis, tinklai, žmonės, prakaitas, išvykimas.

Namelis, rugiai, kūdikis, pakalnutė, slėninė lelija, slėnis, rausvas, laimėjimas, sagė, peilis, pelė, nendrės, maniežas.

Šerkšnas, diržas, arbūzas, istorija, krovinys, nosis, akis, vežimėlis, bailys, slydimas, autobusas, vilkstinė, dujos, skonis, tvarka.

Morka, spinta, kraujas, batai, antakis, snapas, skardis, mandagus, kūnas, sprogimas, sėja, skara.

Geležis, belstis, bagažinė, dauba, pilis, vėliava, bankas, aguona, žingsnis, draugas, plūgas, prijuostė, upelis.

Pratimai.Įveskite trūkstamą raidę Patikrinkite žodžių rašybą.

z-b s- -g m-d s- -d

l-v d- -g r-z v- -g

s-d G- -b g-d g- -z

Pratimai.Įterpkite trūkstamas raides į patarles, posakius ir mįsles.

Žmonės gerbia tuos, kurie myli darbą.

Ant liežuvio me-, o po liežuviu le-.

Gegužės mėnesį palis ir bus lietaus.

Gerk, valgyk ir sakyk tiesą.

Ačiū, Moro, kad atnešei sniego.

Kas yra šaknis, kas yra šaknis ir kas yra vaisius.

Plaukioja, garuoja, tada pirmyn ir atgal, tada pirmyn. (Geležinis.)

Be ru-, be bet-, bet jis gali piešti. (Sušalęs.)

Juodas, judrus,

Šaukia „krak“, kirminai pažeidžiami. (Rook.)

Vasaros miegas -!

Tik juokas.

Po miestą skraido sniegas.

Kodėl jis netirpsta? (Tuopų pūkas.)

Jokių lentų, jokių kirvių

Tiltas per upę paruoštas. (Ledas.)

Sėdi, apsirengęs kailiniais.

Kas jį nurengia?

Jis lieja ašaras. (Svogūnai.)

Pieva – svogūnas, tvenkinys – šakelė, vaisius – plaustas, pienės grybas – liūdesys, jauniklis – plaktukas, ledas – skrydis.

Pratimai. Patikrinus abejotinus priebalsius, po žodžiu esančius duomenis surašykite dviem stulpeliais: vienas - žodžiai su raide w, kitam, pone ir.

Cha-ka, lo-ka, pu-ka, kry-ka, kni-ka, ko-ka, peck-ka, bum-ka, boots-ka, katu-ka, raw-ka, mo-ka, straight ka , tele-ka, oblo-ka, po-kry-ka.

Pratimai. Diktanto žodžius užrašykite į du stulpelius, kuriuose:

a) žodžio viduryje rašomas bebalsis priebalsis; b) žodžio viduryje rašomas balsinis priebalsis.

Raštas: plokščias aštrus

puterio dangtelis

Vežimėlis, batai, raištis, siauras, kalnelis, dėžė, kamštiena, spintelė, smeigtukas, karvė, smaigaliai, rogės, būdelė, diena, valtis, sruogos, korekcija, sagos.

Tema. Garsių priebalsių apsvaiginimas žodžio viduryje.

Tikslas. Stebėkite tarimo normų ir rašybos normų neatitikimą, pratinkite mokinius tikrinant abejotinus priebalsius.

1. Apsvarstykite ir pavadinkite temos paveikslėlius (poromis):

a) puodelis - šaukštas

b) atšaka – valtis

Kiekvienoje žodžių poroje paryškinkite trečiąjį garsą:

a) abiejuose žodžiuose girdimas (tariamas) žodis sh;

b) abiejuose žodžiuose girdimas (tariamas) Palyginkite svarstomų žodžių rašybą.

Pokalbio metu išsiaiškinkite, kad garsių priebalsių w ir d kurtumas žodžiuose šaukštas, valtis paaiškinamas bebalsio priebalsio k artumu Gretima balsė (e, o) padeda patikslinti priebalsius.

Nukrypimas gali atsirasti su bet kuriuo iš suporuotų balsių priebalsių. Šiuo atveju balsinis priebalsis tariamas kaip jo suporuotas bebalsis priebalsis (žr. lentelę):

2. Apsvarstykite garsių priebalsių apkurtinimo žodžiuose pavyzdžius (kai po balsinio priebalsio eina bebalsis priebalsis):

3. Žodžių taurė, šaka viduryje susitiko du bebalsiai priebalsiai: shk, tk. Norėdami įsitikinti, kad nėra prieštaravimų tarp tarimo ir rašybos, kreipkimės į tuos pačius balsius: taurė, šakelė.

Irina Šaeva
Pažeidimo prevencija rašymas. Garsių priebalsių iškalbėjimo defektas

Konsultacijos tėvams

« Rašymo sutrikimų prevencija. Garsių priebalsių iškalbėjimo defektas».

Novokuznetskas

MBDOU « Darželis Nr. 279"

Mokytoja – logopedė: Shaeva I. N.

Priežastys yra nepakankamas išsivystymas foneminė klausa(asmens gebėjimas analizuoti ir sintezuoti kalbą garsai, t.y. girdintys, teikiantys suvokimą garsai šios kalbos , nepakankama balso ir artikuliacinio aparato darbo koordinacija, klausos praradimas, balso klosčių paretiškumas ir kt. Kai kuriais atvejais gali atrodyti, kad balso stygos vėluoja įsijungti arba, atvirkščiai, išsijungti.

Ar įmanoma padėti tokiam vaikui? Neabejotinai. Ir kuo anksčiau, tuo geriau. Štai kodėl ypatingas dėmesys reikia atlikti pataisymus garsiniai tarimaiįmanoma ankstyvas amžius. Jeigu apsvaiginimo defektas nepašalinamas laiku, atsiranda vėliau rašymas, o tai sukelia naujų problemų ir pablogėja našumas mokykloje.

Daugiau už viską defektai kurtumas pasireiškia tariant porinius žodžius garsai. Dažniausiai stebimas įgarsintų priebalsių išdainavimas, t.y. balso defektas. Stulbinantis įgarsintų priebalsių: priebalsiai B, V, G, D, ZH, Z tariami blankiai, be balso, kaip P, F, K, T, Sh, S (pulka, kolofa, sheleso ir kt.)

Šie trūkumai dažniausiai nustatomi vaikams, kurių kalbos raida yra pavėluota, ir vaikams, turintiems klausos sutrikimų. Būtina juos atskirti nuo retesnių atvejų, kai visi garsai ištariamas pašnibždomis dėl gerklės skausmo ar stipraus išgąsčio.

Specifinis visų tarimui būdingas trūkumas skambūs garsai neatsižvelgiant į formavimo būdą ir vietą, kietumą ir minkštumą, yra atgaminti juos atitinkamų porinių kurčiųjų pavidalu. garsai("moterys", "lydeka" vietoj pilies – vabalas; "terevo", "įkandimas",

"pulka" vietoj medžio, žąsų, bandelės)

Parengiamieji pratimai korekcijai balsingų priebalsių kurtinimas:

Pakaitomis žaiskite tylų įkvėpimą ir iškvėpimą arba dejavimą įkvėpdami ir iškvėpdami.

Garsaus ir šnabždančio balsių tarimo palyginimas garsai, tiek staigiai, tiek ilgai.

Visi pratimai turi būti atliekami kontroliuojant gerklų vibraciją.

Kaip minėta aukščiau, priežastys balsingų ir bebalsių priebalsių tarimo pažeidimai yra nepakankamai išvystyta foneminė klausa.

Foneminis suvokimas yra labai svarbi koncepcijaįvaldyti kalbą, o vėliau – raštingumą laiškus. Tai reiškia klausos suvokimo tikslumą, garso diskriminacija, garso analizė kalbos. Didžiausias jautrumo foneminės klausos vystymuisi laikotarpis būna 4–5 metų amžiaus. Kaip galiu padėti šiuo klausimu? Žaismingai, žinoma!

„Gyvasis ABC“

Kortelės su raidžių porų atvaizdu išdėliojamos prieš vaiką ant stalo su atvaizdu aukštyn: F - W, B - P, V-F, G-K, D-T, Z-S. Kitose kortelėse pavaizduoti objektai. Pirmaujančio žaidėjo įsakymu atrenkami objektai, kurių pavadinimuose yra viena ar kita raidė, ir dedami į krūvas. Laimi tas, kuris paima daugiau kortelių. Žaidimas tęsiasi tol, kol jie visi bus išardomi. Antrame etape "krūvos" surūšiuoti pagal poros raidę. Įvaldęs "kortelė" dalykų kompleksą, galite pereiti prie sudėtingesnių variantas: pažiūrėkite į patalpą (bute, name) kas įtraukta į vedėjo pateiktą pavadinimą garsas.

"Pervežame prekes"

Žaisliniai sunkvežimiai (arba animaciniai sunkvežimiai, pažymėti ta pačia raide) gali gabenti tik ta pačia raide prasidedančius daiktus, pavyzdžiui, ta pačia raide. "M" veža muilą ar miltus ir nuveža į parduotuvę.

"Sumišimas"

Vedėja vardija humoristinius poezijos eilučių lapelius, o vaikas spėlioja, kaip juos ištaisyti. Pavyzdžiui:

Rusijos gražuolė garsėja savo ožka.

Pelė tempia didžiulę duonos krūvą į skylę.

Poetas baigė eilutę ir padėjo dukrą į pabaigą.

Praėjusią naktį lijo ir pripildė mano inkstą vandens.

Svarbiausia nepaversti žaidimų treniruočių sesijos Tegul būna smagu ir įdomu! Pradėkite nuo paprastų, palaipsniui pereikite prie sudėtingesnių, neperkraukite vaiko ir užbaikite žaidimą laiku. Ir tada, be foneminio suvokimo ugdymo, padėsite lavinti dėmesį, atmintį ir vaizduotę.

Sėkmės, sėkmės ir malonumo bendrai leidžiant laisvalaikį su vaikais!

Publikacijos šia tema:

Frontali pamoka ruošiantis mokytis skaityti ir rašyti „Kietųjų ir minkštųjų priebalsių atskyrimas“ Tikslas: Įtvirtinti gebėjimą atskirti kietus ir švelnius priebalsius. Pakartokite pagrindinius priebalsių švelnumo vaizdavimo būdus raštu.

Individualios pamokos apie garso automatizavimą [L’] santrauka su priebalsių santaka Tikslai: garso L automatizavimas su priebalsių garsų deriniu skiemenyse, žodžiuose, frazėse, sakiniuose, gramatinės struktūros formavimas.

Kūno kultūros pamokos vyresniųjų grupėje santrauka: „Pilotai - lakūnai“ (blogos laikysenos ir plokščiapėdystės prevencija). Tikslas: vaikų blogos laikysenos ir plokščiapėdystės prevencija naudojant gimnastikos kamuolius (fitballs) ir gimnastikos lazdas.

Pastabos mankštos terapijos užsiėmimams. Plokščiapėdystės profilaktika ir sutrikimai „Pėdų trypimas taku“ Pamokos apie mankštos terapiją, plokščiapėdystės prevenciją ir sutrikimus santrauka „Pėdos trypčioja takeliu“. Instruktorius fizinė kultūra: CHCH „Vaikų.

Pamokos santrauka parengiamajai grupei „Kelionė į balsių ir priebalsių šalį“ Leksikos tema: „Ruduo“. Pamokos uždaviniai: 1. Skiemeninės ir foneminės analizės įgūdžių ugdymas; foneminės reprezentacijos. 2. Žodyno išplėtimas ir patikslinimas.

Konsultacijos tėvams. Prastos laikysenos prevencija ikimokyklinio amžiaus vaikams. Konsultacijos tėvams. Ikimokyklinio amžiaus vaikų laikysenos sutrikimų prevencija. Kūno kultūros instruktorė MBDOU "Kindergarden No. 3" Avdeeva.

Toks procesas, kaip priebalsių garsų apkurtimas kalbos sraute, yra reiškinys, su kuriuo iš pirmų lūpų pažįsta ne tik „lingvistinį, filologinį“ išsilavinimą įgiję žmonės, bet ir logopedai bei jų lankytojai. Pats šis procesas yra natūralus, tačiau kai kuriais atvejais tampa daugelio problemų priežastimi. Visų pirma, apkurtinus žodį netinkamu momentu, gali susidaryti nemalonus kalbėtojo kalbos įspūdis. Ir tuo atveju užsienio kalbų ir visiškai iškraipyti ištarto žodžio prasmę ir pakreipti žmogų į kraštutinumą Būtent dėl ​​šios priežasties reikėtų susidoroti su priebalsio apkurtimu netinkamoje vietoje ir pradėti spręsti šią problemą. Kadangi ankstyva pradžia darbas su juo daugiausia lemia rezultato gavimo greitį ir jo lygį.

Kalbos ir garso pokyčiai

aiškiai ištarti individualūs garsai- pakankamai paprasta užduotis, tačiau to beveik nereikia. Jie to naudojasi tik kurdami naujus garsus. Žmogaus kalba yra garsų srautas, kuriame atskiri elementai vienaip ar kitaip įtakoja vienas kitą, tam tikru būdu keisdami savo „kaimynus“ ir keisdami save.

Gali keistis ir balsių garsai (pavyzdžiui, gali pasikeisti ar prarasti bet kurią savo ypatybę, gauti obertonų), ir priebalsių garsai (jie, pavyzdžiui, gali tapti panašūs vienas į kitą, nukristi, įgarsinti ar apkurti). Kai kurie iš šių reiškinių yra tarimo norma, kai kurie būdingi rusų kalbai, o su kitais galima susidurti tik mokantis užsienio kalbos. Bet kuriuo atveju garsų pokyčiai kalbos tėkmėje yra neišvengiamas reiškinys, ypač aiškiai pastebimas priebalsių garsų pavyzdyje.

Priebalsių pokyčiai kalbos tėkmėje

Dažniausias priebalsio garso pokytis rusų kalbos kalbos sraute yra asimiliacija. Tuo žymimo reiškinio esmė – vieno garso sulyginimas su kitu pagal kokį nors požymį. Pati asimiliacija būna kelių formų. Pavyzdžiui, jis gali būti suskirstytas į pilną ir neišsamų. Pavyzdys visiška asimiliacija galima rasti žodyje „siūti“, kur žodžio pradžioje esantis garsas „s“ yra visiškai panašus į po jo einantį garsą „sh“. Dėl pavyzdžių nepilna asimiliacija o žodžiai, kuriuose priebalsis apsvaiginamas, gali būti priskiriami „d“ žodyje „pakerta“. Asimiliaciją taip pat galima skirstyti į regresyvią ir progresuojančią. Pirmasis yra tolesnio garso įtaka prieš tai buvusiam priebalsiui. Antrasis, atitinkamai, yra priešingas.

Priebalsių įgarsinimas

Priebalsių įgarsinimas yra gana dažnas reiškinys, vienas dažniausių kalbos tėkmėje, kartu su garso apkurtimu. Dažniausiai randama keliose pozicijose:

  • Kai morfemų sandūroje randamas garsas. Pavyzdžiui, žodžiuose „prašymas“, „surinkimas“ ir „sandoris“ įgarsinamas bebalsis priebalsis, esantis žodžio dalių sandūroje, pereinant į jo porą.
  • Kai įgarsinamas garsas randamas žodžio ir prieš jį esančio prielinksnio sandūroje, kaip, pavyzdžiui, frazėse „į namus“ ir „iš vasarnamio“.
  • Žodžio sandūroje su dalele už jo.

Priebalsio garsinimą daugiausia lemia jo aplinka kalbos sraute ir nepilnos asimiliacijos procesas. Ir regresyvi, ir progresyvi.

Stulbinantis įgarsintų priebalsių

Labiausiai paplitęs ir tipiškiausias reiškinys rusų kalba, laikomas norma. Tai žodžio gale esančio priebalsio apkurtinimas. Ypač tais atvejais, kai po jos daroma pauzė. Žodžių su kurtinančiomis priebalsėmis pabaigoje pavyzdžiai yra „ąžuolas“, „dantis“, „daržovas“. Yra daug variantų, kuriuos galima nurodyti. Tokiose situacijose priebalsių kurtinimas yra fiziologinis pagrindas. Dėl to, kad po ištarto žodžio seka pauzė, jo tarimo momentu jis pradeda ilsėtis ir dirbti su mažesniu stresu. Dėl to priebalsis praranda skambumą. Taip pat priebalsių garsai gali būti išskiriami, jei jie yra prieš kitus bebalsius priebalsius (nepilna asimiliacija, minėta aukščiau).

Tačiau būna, kad kartais žmogus visai neištaria skambėjimo garsų, juos kurtinančių ar kokios nors garsų grupės. Dėl to kalba ne visada tampa nesuprantama, tačiau labai apsunkina supratimą, ką kalbėtojas nori perteikti savo pašnekovui. Paprastai toks per didelis apsvaiginimas pastebimas jau vaikystė ir koreguojama pamokose su logopedu, kuris specialių pratimų pagalba padeda vaikui įvaldyti taisyklingą artikuliaciją.

Darbas su tarimu

Kaip minėta pirmiau, apsvaiginimas daugeliu atvejų yra natūralus procesas. Tai gana normalu. Tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus nesąmoningai dėl kokios nors priežasties apkurtina priebalsį ten, kur jis turėtų likti ištartas. Tokios situacijos tampa problema, kuri reikalauja sprendimo, įskaitant logopedo pagalbą.

Jei kurtimas yra logopedinė problema, ji turi keletą galimos priežastys. Kokius? Pavyzdžiui, priebalsių kurtinimas gali būti siejamas su gedimas balso stygos arba žmogaus procesų, skirtų sakytiems garsams atpažinti, nebrandumas. Vienaip ar kitaip tarimo taisymas susideda iš kelių etapų:

  • dirbti su plyšiniais garsais;
  • dirba su skleidžiamų garsų seka.

Trumpa santrauka

Priebalsio garso apsvaiginimas yra neišvengiamas ir natūralus procesas. Kai kuriais atvejais tai yra dalis tarimo norma Rusų kalba, kitose tai yra klaida, kurią ištaisydami turėtumėte sunkiai dirbti. Be to, dėl daugelio priežasčių kai kurie žmonės netyčia apkurtina garsus netinkamoje vietoje. Bet ir tokius atvejus galima ištaisyti. Dirbk toliau teisingas tarimas garsai yra būtini, įskaitant tai, kad kalbėtojo kalba atitiktų kalbos standartus ir būtų suprantama jo pašnekovui. Be to, teisinga kalba yra užstatas gerai pirmasįspūdžiai apie žmogų. Ir pirmasis įspūdis, kaip žinome, gali daug ką paveikti, tačiau jį ištaisyti gali būti labai sunku.



Rusijos šiaurės rankovių ženklai. Pasidalinkite su draugais!