Teminė savaitė ikimokyklinio ugdymo įstaigoje: „Planetos kampelis, kuriame gyvename“. „Saulės ratas“ (L. Ošaninas, A. Ostrovskis)

Peržiūra:

Rusijos Federacija

Sachos Respublika (Jakutija)

Savivaldybės ikimokyklinė įstaiga ugdymo įstaiga"Septynių gėlių gėlė"

Berkakit kaimas, Neryungri rajonas

678990, Sachos Respublika (Jakutija), Neryungri rajonas, Berkakit k., Basharina g., 5.

Pamokos santrauka pažinimo kryptimi ( regioninis komponentas)

Tema: „Planetos kampelis, kuriame mes gyvename“

Parengė:

Mokytoja Leskova A.A.

„Planetos kampelis, kuriame mes gyvename“

Tikslas: Regioninio komponento įgyvendinimas supažindinant vyresniosios grupės vaikus su gimtuoju kraštu.

Užduotys:

Ugdymo tikslai: plėsti ir įtvirtinti vaikų žinias apie gamtą gimtoji žemė, kultūra, šiaurės vietinių tautų gyvenimas, įtvirtinti vaikų žinias apie Jakutijos gyvūnų pasaulį, suformuoti pirminę „Jakutijos Raudonosios knygos“ idėją apie kai kuriuos į Raudonąją knygą įrašytus paukščius ir gyvūnus.

Vystymo užduotys: išmokti palaikyti pokalbį apie gamtą, reikšti savo požiūrį, samprotauti ir duoti reikiamus paaiškinimus, lavinti rišlią kalbą, atmintį, mąstymą, gebėjimą samprotauti, daryti išvadas; ugdyti nepriklausomybę.

Ugdomasis: ugdyti rūpestingą požiūrį į gamtą, norą visokeriopai dalyvauti ją tausojant ir tausojant. Aktyvinkite vaikų žodyną (Raudonoji knyga, rezervas).

Pamokos eiga:

Vaikinai, pažiūrėkite, kiek svečių yra mūsų salėje, pasisveikinkime su jais.

Eberde (labas).

Vaikinai, šiandien kviečiu jus į ekskursiją po muziejų.

Pedagogas: Koks yra žmogaus, kuris veda ekskursiją, vardas?

Vaikai: Kelionės vadovas.

Prisiminkime elgesio muziejuje taisykles.

Vaikai: Nekalbėk. Nelieskite eksponatų rankomis.

Nebūkite neklaužada, atidžiai klausykite, iki galo atsakykite į klausimus, judėkite tyliai.

Vadovas: Puiku, tada pradėkime savo ekskursiją.

Eikime į žemėlapį. Pasakyk man, kaip vadinasi mūsų šalis?

Vaikai: Rusija.

Vadovas: Tiesa, mūsų šalis didelė ar maža?

Vaikai: dideli.

Vadovas: Žinoma, jis didelis, todėl mūsų šalis buvo padalinta į daugybę respublikų.

Vadovas: Vaikinai, yra tokia sąvoka kaip „maža Tėvynė“, kaip jūs suprantate, kas yra „maža Tėvynė“? Mažoji Tėvynė– tai vieta, kur gimei, kur gyvena tavo tėvai. Tai jūsų kaimas, kuriame mokaisi arba lankai darželį. Tai mūsų respublika, vaikinai, kaip vadinasi mūsų respublika?

Vaikai: Sakha Yakutia.

Vadovas: Pažiūrėkite į Rusijos žemėlapį. Mūsų Jakutija užima gana didelė teritorija ir yra didžiausias Rusijos regionas. (Mokytojas perkelia žymeklį Jakutijos siena).

Dabar pažiūrėkime į Jakutijos žemėlapį.

Ką galite pamatyti žemėlapyje?

Vaikai: Upės, jūros, miestai.

Gidas: Kokius Jakutijos miestus pažįstate?

Vaikai: Jakutskas, Mirnys, Aldanas, Lenskas ir, žinoma, mūsų gimtajame mieste- Neryungri miestas!

Vadovas: vaikinai, Jakutija yra labai daugiatautė respublika didelis kiekis tautybių ten yra Sachos Respublikos vietinių tautų atstovai.

Šaknis žmonės-žmonės, kurie ilgą laiką gyveno šiose žemėse.

Sachos Respublikos (Jakutijos) vietinės tautos yra:

Jakutai, Dolganai, Evenkai, Evenai, Jukagirai, Čiukčiai.

Vadovas: Eikime ir pažiūrėkime, kaip gyvena vietinės Jakutijos tautos.

Jakutų buveinė buvo būdelė arba chum – trobelė iš kūgio formos stulpų, aptraukta beržo žieve, veltiniu ar šiaurės elnių odomis; Būdelė yra jakutų žiemos namai, jakutų vasaros namai vadinami urasa (namo apžiūra).

Nuo 20 a jakutai pradėjo statytinameliai .

O dabar siūlau jums ir man pažiūrėti vaizdo įrašą apie šiaurės tautų kultūrą ir gyvenimą.

  1. Sulankstomas būstas – palapinė – pritaikytas klajokliško gyvenimo būdo sąlygoms. Čiupo centre kurdavo ugnį, dabar – geležinę krosnį.
  2. Vyrai užsiima žvejyba, medžiokle, elnių auginimu. Elniai turi didelę reikšmęžmonėms tai taip pat yra transportas, skirtas persikelti per Jakutijos platybes. Elnių kailiai naudojami namams apšiltinti, taip pat drabužiams ir tautinei jakutų avalynei – aukštiems batams gaminti. Maisto gaminimui naudojama elnio mėsa.
  3. Moterys ruošia maistą, augina vaikus, siuvinėja karoliukų raštus ant kailinių drabužių. Drabužiai dekoruoti geometrinių raštų aplikacijomis.
  4. Šiuo metu tautinius drabužius dažniau naudojamas kaip šventė. Tik klajokliai šiaurės elnių augintojai rengiasi drabužiais iš elnio kailio, kuris geriausiai prisitaiko prie atšiauraus šiaurinio klimato.
  5. Šiaurės tautų folkloras yra įvairus:

apeiginis (ritualas);

daina,

šokti

  1. Jakutų nacionaliniai instrumentai yra būgnas, tamburinas,

kyryimpa - styginis instrumentas su lanku ir khomusu.

Vadovas: Jakutija – ypatingas, nepaprastas regionas. Daug čia auga skirtingi medžiai ir uogos. Prisiminkime, kokie medžiai ir uogos auga Jakutijoje.

Eik prie stalo, paimk korteles ir įvardink, kas ant jų pavaizduota?

Vaikai: pušis, eglė, beržas, kedras, raudonasis šermukšnis, gluosnis, drebulė, paukščių vyšnia.

Vaikai: mėlynės, spanguolės, bruknės, serbentai, sausmedžiai.

Vadovas: Pridėkite savo korteles prie mūsų žemėlapio.

Vadovas: Jakutijos miškuose gyvena daug įvairių gyvūnų ir paukščių. Ateikime ir pasižiūrėkime į juos (vaikams siūloma pasižiūrėti paukščių ir gyvūnų iškamšos).

  1. Kurtinis - didelis paukštis, jį galima atpažinti iš ryškiai raudonų antakių. Kurtiniai mėgsta atokias vietas miškuose. Šie paukščiai taip pat mėgsta pelkes, kuriose gausu įvairių uogų. Šiam paukščiui būdingas pavasarinis poravimasis.

Pasiklausykime, kaip šneka tetervinas.

  1. Ir šis paukštis yra riešutėlis.

Paukštis visiškai pateisina savo pavadinimą - „spragtukas“: taigoje jis minta beveik vien kedro riešutais, kuriuos šiam tikslui gerai pritaikytas snapas padeda jam gauti iš spurgų. Jie nuskabo riešutus iki paskutinio grūdelio, prikimša savo pasėlius riešutais ir paslepia atokiuose miško kampeliuose.

Kedro populiacija labai priklauso nuo šio paukščio skaičiaus. Štai kokia naudinga šio paukščio veikla! Klausykite šio paukščio balso.

  1. Ar atpažįstate šį paukštį?- mažas paukštis. Ką galite pasakyti apie šį paukštį? Snapas yra aštrus ir patvarus. Jis prasiveržia pro medžio žievę, kad surastų vabzdžių namus. Jie turi labai ilgas liežuvis, ir viskas tam, kad galėtumėte patys gauti maisto. Klausykimės ir jo balso.
  2. Paukštis paukštis . Ant galvos yra ketera. Šie paukščiai labai judrūs, vikriai ir greitai laksto tarp žolių. Kai pievoje ar lauke pasirodo žmogus ar gyvūnas, keli paukščiai iškart atskrenda vienas kito pasitikti, šaukdami „kam tu, kieno tu“. Už žemės ūkis Paukštis atneša didelę naudą naikindamas vabzdžius kenkėjus.

Dabar pažvelkime į kai kuriuos gyvūnus, gyvenančius Jakutijos miškuose.

  1. Meškiukas . Didžiausias plėšrus gyvūnas mūsų miškuose. Meška žiemą miega guolyje. Pedagogas: Kodėl lokys miega žiemą?

Vaikai: Žiemą lokiui sunku rasti maisto.

Vadovas : Kaip jis visą žiemą miega ir nieko nevalgo?

Vaikai: Meška rudenį daug valgo, po oda kaupiasi riebalai.

  1. Ir šis gremėzdiškas, bet labai greitas, stiprus ir vikrus plėšrūnas - kurtinys. Visaėdis plėšrūnas – minta kiškiais, paukščiais, graužikais, žuvimis, uogomis. Nepaisant didelė jėga, stiprūs dantys ir aštrūs nagai, pagrindinis ginklas – nemalonus kvapas, kurio neatlaiko joks gyvūnas, todėl kurtinio niekas nepuola. Ir mes judėsime toliau.
  2. Tai lapė. Žiemą lapė kailio nekeičia. Kaip manote, kodėl lapei reikia tokios pūkuotos uodegos? Uodega šildo jus ir uždengia jūsų pėdsakus.

Lapė žino – lapė, visas jos grožis yra jos kailyje. Vaikinai, ką, jūsų manymu, valgo lapė?

Kas ta lapė uostinėja po sniegu Lapė medžioja pelių? Žiemą gyvenimas miške užšąla, o pelės – pelėnai – tampa pagrindiniu lapės maistu. Lapės pelės - tai reiškia, kad ji medžioja peles.

  1. Kiškis - kiškis žiemą kasa duobę sniege, o vasarą jo kailis pilkas; Minta žole, medžių žieve ir krūmų šakomis. Nuo plėšrūnų kiškį gelbsti greitos kojos ir gera klausa.

Vaikinai, siūlau papasakoti eilėraštį apie šį gyvūną.

Vadovas: Dabar pažaiskime žaidimą„Surask papildomą gyvūną ir paukščius“.

Tarp paveikslėlių reikia rasti papildomų gyvūnų ar paukščių ir pasakyti, kodėl jie yra papildomi.

(Kiškis, lapė, vilkas, arktinė lapė, rudasis lokys, šiaurės elniai, tigras, koala, begemotas)

Tigras, koala,......, yra nereikalingi, nes jie negyvena Jakutijoje. Gerai padaryta!

Tada pasirinkite gyvūną, kuris gyvena Jakutijoje, ir pridėkite jį prie žemėlapio.

Dabar pažiūrėkime į mūsų žemėlapį. Kokia graži ji tapo.

Vadovas: Vaikinai, žinote, Jakutijoje vis dar gyvena daug gyvūnų ir kai kurie iš jų yra įtraukti į šią knygą. Ar žinote, kaip ši knyga vadinasi, joje yra visi gyvūnai ir augalai, kuriems gresia mirtis? Žemėje jų liko labai mažai!

– Kas gali pasakyti, kaip galime padėti gyvūnams, kuriems gresia mirtis?

Vaikai: Jie turi būti apsaugoti! Jiems reikia pagalbos. Uždrauskite medžioti, turime juos maitinti, nenaikinti jų lizdų.

Vadovas: Teisingai, ir taip patRetiems gyvūnams ir augalams apsaugoti buvo sukurti gamtos rezervatai. Draustinis yra saugoma gamtos teritorija. Jos teritorijoje negalima medžioti, žvejoti ar kirsti medžių. Jakutijoje turime daug gamtos rezervatų.

O dabar kviečiu pažaisti žaidimą „Poliarinė pelėda ir euraziečiai“.

Tikslas: lavinti judrumą, ištvermę, lavinti greičio įgūdžius.

Poliarinė pelėda yra zonos ar kambario kampe. Likę žaidėjai yra europiečiai.

Skambant tyliems, ritmingiems mažo tambūro dūžiams, eiraziečiai laksto žaidimų aikštelėje, kai garsiai skamba tamburinas, euraziečiai stovi kolonoje ir nejuda. Poliarinė pelėda skraido aplink hemlockus ir pasiima su savimi tą, kuris juda ar stovi vietoje. Žaidimo pabaigoje (po trijų ar keturių pakartojimų) pažymimi tie žaidėjai, kurie pasižymėjo didesne ištverme.

Žaidimo taisyklės: neturi būti girdėti garsių trenksmų. ilgą laiką. Vaikai turi greitai reaguoti į besikeičiančius poveikius.

Vadovas: Ir vaikinai, aš noriu jums papasakoti apie šiaurės stebuklą, šiaurės pašvaistę. Jūs žinote, kas yra šiaurės pašvaistė – tai stulbinantis šviesos šou Žemėje, žaižaruojantis, įvairiaspalvis švytėjimas danguje.

Šiaurės pašvaistę galima pamatyti tik pietuose ir šiaurėje poliariniai regionaiŽemė. Žiemą, giedram orui, galite pamatyti šiaurės pašvaistę (parodykite vaizdo įrašą apie aurorą).

Klausimai vaikams:

  1. Kaip vadinasi regionas, kuriame gyvename?
  2. Kuo turtingas mūsų kraštas?
  3. Kokių priemonių buvo imtasi siekiant apsaugoti mūsų krašto gamtą?
  4. Ką veikia Sachos Respublikos vietinės tautos?

Vadovas : „Šiandien jūs ir aš tęsėme pažintį su regionu, kuriame gyvename nuo gimimo, sužinojome, koks jis didžiulis, begalinis, turtingas, jame gyvena daugybė skirtingų tautų. Nors mūsų kraštas atšiaurus, gamta labai graži.

Vadovas : Ir pabaigai, pasiklausykime eilėraščio, kurį pasakos mūsų vaikinai. „Mylimoji žemė“ (autorė Tatjana Demina)

  1. Virš taigos šviečia saulė,

Upė ošia gelmėse,

Ir vėjas pučia per dangų

Auksiniai debesys.

  1. Nerangus lokys vaikšto

Glamžo žalius lapus

Elniai klaidžioja per krūmus,

Jie žiupsnoja samanas ir žolę.

  1. Man patinka tavo atviros erdvės

Jakutų žemė, gimtoji žemė,

Kur miškai, laukai ir kalnai.

Jie žavi grožiu.

  1. Visada būk tokia graži

Šviesk kaip ryški žvaigždė,

Jakutų žemė, mylima žemė

Gyvenk amžinai atmintyje!

Viso gero.

korsүөkhhe dieri. ( Korsүөkhhe dieri)


Tikslas: tolerantiško požiūrio į savo etninę ir kitų tautų kultūrą formavimas.

Užduotys:

— praturtinti pradines idėjas apie Žemės planetą, joje gyvenančius žmones ir jų lygybę;

- skatinti pasireiškimą pažintinis susidomėjimasŽemės planetos reiškiniams;

- ugdyti įgūdžius savarankiškas naudojimasįgytos žaidimų veiklos žinių.

Įranga: projektorius, skaidrės, vaizduojančios Saulės sistemos planetas, planeta Žemė, tautines vėliavas skirtingos šalys (Rusija, Amerika, Japonija, Egiptas), Rusijos gamta, Žemės rutulys, dainos „Mes galaktikos vaikai“ garso įrašas (muzika D. Tuchmanovo, žodžiai R. Roždestvenskio), spausdinta. stalo žaidimai „Kas kur gyvena?“, „Apsirenk lėlę“, įvairių šalių vėliavos, iliustracijos, vaizduojančios Rusijos ir kitų šalių gamtą ir gyvūnų pasaulį.

Pamokos eiga

Auklėtojas. Vaikinai, bibliotekininkė Liudmila Nikolaevna kreipėsi į mus pagalbos. Ji paprašė pagalbos ruošiant ir surengiant šventę mažiesiems skaitytojams, skirta dienaiŽemė. Parodai apie mūsų planetą ji jau atrinko daugybę knygų ir enciklopedijų su paveikslėliais. Tačiau jos bibliotekoje besilankantys mažieji skaitytojai mėgsta žaisti skirtingi žaidimai ir klausyk įdomios istorijos! Liudmila Nikolajevna žino, kad daugelis mūsų grupės vaikų keliavo su tėvais po įvairias šalis ir gali įdomiai papasakoti apie tai, kokie žmonės ten gyvena, kokia kalba kalba, apie šių šalių kultūrą. Vaikinai, ar sutinkate padėti bibliotekininkei? Kaip aš galiu jai padėti?

Vaikai. Kartu su tėvais galite sugalvoti kelionių istorijas, atsinešti mūsų albumus su nuotraukomis, pasikalbėti apie žaidimus, įvairių šalių kultūrą.

Auklėtojas. Puiku, kaip gerai viską sugalvojai! Siūlau kartu su tėvais pasidaryti laikraščius apie kelionę į šalį, kurioje lankėtės. O kad laikraščiai būtų įdomūs, prisiminkime viską, ką šiandien žinote apie Žemės planetą.

Mokytojas į grupę atneša gaublį.

Kiek iš jūsų žino, kas tai yra?

Vaikai. Tai yra gaublys.

Auklėtojas. Mes jau žiūrėjome į žemėlapį. Ir tai yra gaublys. Jis yra apvalus, t.y. tokios pat formos kaip ir Žemės planeta, kurioje gyvename. Gaublys yra Žemės modelis. Žodis „gaublis“ reiškia rutulį. Vaizdas ant gaublio primena vaizdą žemėlapyje. Saulės sistemą sudarančios planetos sukasi aplink saulę. (Mokytojo pasakojimą lydi skaidrių demonstracija, kurioje per projektorių rodomos Saulės sistemos planetos.) Gražiausia iš visų planetų yra Žemė. Štai kaip mūsų planeta atrodo iš kosmoso.

Mokytojas parodo skaidrę su Žemės paveikslu.

Kaip ji atrodo?

Vaikai. Ant kamuolio.

Auklėtojas. Planeta Žemė yra didžiulis rutulys, besisukantis aplink Saulę ir tuo pačiu aplink savo ašį. Žemė skrido aplink Saulę – praėjo metai. Apsisukau ir praėjo diena. Pažiūrėk į Žemės rutulį. Kokios spalvos ji turi daugiausiai?

Vaikai. Mėlyna.

Auklėtojas. Jūs jau žinote, ką reiškia mėlyna spalva žemėlapyje. Taigi ką?

Vaikai. Vanduo – jūros ir vandenynai.

Auklėtojas. Taip, iš tikrųjų tai yra vanduo, kuris supa žemynus iš visų pusių. Štai kodėl, kai žiūrite į mūsų planetą iš kosmoso (atkreipiate dėmesį į skaidrę), ji atrodo mėlyna. Bet žemė nudažyta skirtingos spalvos. Ką reiškia žalia?

Vaikai. Miškai, lygumos.

Auklėtojas. O kaip ruda?

Vaikai. Kalnai.

Auklėtojas. Bet čia yra daug geltona, ką tai reiškia?

Vaikai. Čia yra dykuma.

Auklėtojas.Žemėje yra mėlynos dėmės ir linijos. Kas tai yra?

Vaikai. Ežerai ir upės.

Auklėtojas. Tu gerai prisimeni viską, ką tau sakiau, kai susipažinome su žemėlapiu. Visi žmonės myli ir rūpinasi savo planeta, apie ją buvo sugalvota daug dainų ir eilėraščių. Klausykite vieno iš jų.

Vaikas

Yra viena sodo planeta

Šioje šaltoje erdvėje.

Tik čia miškai triukšmingi,

Skambinti migruojantiems paukščiams,

Tai vienintelis, ant kurio jie žydi

Slėnio lelijos žalioje žolėje,

O laumžirgiai tik čia

Jie nustebę žiūri į upę...

Rūpinkitės savo planeta -

Juk kito tokio nėra!

Y. Akim

Auklėtojas. Pabandykite surasti mūsų šalį pasaulyje.

Vaikai atlieka užduotį.

Puiku, teisingai tai parodėte ant gaublio. Rusija iš visų pusių yra apsupta kitų valstybių. Jei pažvelgsite į Žemės rutulį, pamatysite, kad žemynuose yra daugybė šalių, nudažytų skirtingomis spalvomis. Pasakyk man, kokias šalis tu žinai?

Vaikai atsako.

Į kokias šalis keliavote su tėvais?

Vaikai atsako.

Dabar žaisime žaidimą, kurio metu prisiminsite, kad kiekviena šalis turi savo pagrindinis miestas, turi savo vėliavą.

Žaidimas „Pažink šalį“

Mokytojas parodo šalies vėliavą, įvardija žemyną, kuriame ji yra, ir sostinę, o vaikai turi atspėti.

Rusija – žemyninė Eurazija – sostinė Maskva.

Egiptas – žemynas Afrika – sostinė Kairas.

Japonija – Eurazijos žemynas – sostinė Tokijas.

Ukraina – žemyninė Eurazija – sostinė Kijevas.

Auklėtojas. Vaikinai, ar manote, kad vaikams, kurie vakarėlio metu bus bibliotekoje, patiks šis žaidimas?

Vaikai. Taip.

Auklėtojas. Žaiskime žaidimą, kuris primins, kad gamta skirtingose ​​šalyse yra skirtinga.

Žaidimas "Kas papildomai?"

Mokytoja vaikams parodo keturias iliustracijas, kuriose vaizduojama Rusijos ir kitų šalių gamta ir gyvūnų pasaulis, pavyzdžiui, palmės, drambliai, žirafos ir kt., grūdų, ryžių, medvilnės laukai ir kt. Viena iš jų netinka Rusijai. Vaikai turi pasakyti, kuris paveikslas yra keistas ir kodėl jie taip nusprendė.

Mokytoja rodo skaidres, vaizduojančias Rusijos gamtą.

Auklėtojas. Dar kartą pasigrožėkime Rusijos gamtos grožiu.

Vaikas skaito M. Isakovskio eilėraštį „Eik už jūrų ir vandenynų...“.

Vaikinai, Žemėje gyvena daug žmonių. Jie išsiskiria savo odos spalva, kuri reiškia jų rasę. Kokias rases žinai?

Vaikai. Kaukazoidas, mongoloidas, negroidas.

Auklėtojas. Siūlau žaisti žaidimą, kuriame prisiminsite, kur gyvena skirtingų rasių žmonės ir kuo jie skiriasi vienas nuo kito išvaizda.

Žaidimas „Kas kur gyvena?

Vaikams siūlomas žemėlapis su pasaulio dalimis: Europa, Azija, Afrika ir kortelės su skirtingų rasių žmonių atvaizdais. Jūs turite įdėti korteles į vietą žemėlapyje, kur jie gyvena. Atlikdami užduotį, vaikai, mokytojui pasiūlius, kalba apie ypatybes išvaizda skirtingų rasių žmonės (odos spalva, akių spalva ir forma, plaukų savybės – spalva, švelnumas, kietumas, garbanotumas).

Auklėtojas. Vaikinai, klausykite eilėraščio, kuris primins, kuo Žemėje gyvenantys žmonės skiriasi vienas nuo kito.

Vaikas

Visi žmonės skirtingose ​​šalyse

Visuose žemynuose.

Sakome – taip keista! —

Įvairiomis kalbomis.

Aš žinau, kad ateis laikas.

Aš žinau, kad ateis laikas:

- Aš tavo draugas! - Vanya pasakys,

Ir Jonas supras.

Ir Vanya John atsakys:

- Aš esu tavo draugas amžinai!

Ir visi visoje planetoje

Jie juos supras be vargo!

A. Ušačevas

Vaikai. Jie kalba skirtingomis kalbomis.

Auklėtojas. Teisingai! Žmonės yra ne tik skirtingos rasės, bet ir įvairių tautybių. Kiekvienos tautybės žmonės turi savo kalbą, kuria kalba. Pažaiskime žaidimą.

Žaidimas „Atspėk kalbą“

Mokytojas įvardija tautybę, o vaikai – kalbą, kuria kalba jos atstovai.

Vokiečiai – vokiečių kalba.

Kinai yra kinai.

Japonai yra japonai.

Rusai – rusų kalba.

Auklėtojas. Vaikinai, kuo dar žmonės skiriasi vienas nuo kito? skirtingų tautybių?

Vaikai. Jie turi skirtingus tautinius kostiumus, savo dainas, žaidimus, šokius, nacionalinius patiekalus.

Auklėtojas. Teisingai! Įvairių tautybių žmonės turi savo liaudies dainas, šokius, amatus, muzikos instrumentai, t.y. turi savo kultūrą, turi savo tradicinę virtuvę. Vaikinai, bibliotekininkė Liudmila Nikolaevna paprašė manęs pasiimti įdomių žaidimų, kurios pagalba bus galima supažindinti jaunuosius bibliotekos skaitytojus su skirtingų šalių kultūra. Ar mūsų grupėje yra žaidimas, kuris gali pristatyti ką skirtingų tautų dėvėti skirtingus tautinius kostiumus?

Vaikai. Taip.

Auklėtojas. kaip tai vadinasi?

Vaikai.„Aprenk lėlę“.

Žaidimas „Aprenk lėlę“

Vaikams dovanojamos popierinės lėlės su atskiromis išorinės savybės: odos spalva, plaukai, veido bruožai (tautybės ištariamos) ir keli tautiniai kostiumai. Kiekvienai lėlei vaikai turi pasirinkti kostiumą ir papasakoti apie jos išskirtinius bruožus.

Auklėtojas. Vaikinai, ar norite pažaisti amerikietišką žaidimą „Five Little Monkeys“?

Pirštų žaidimas „Penkios beždžionės“

(atliekama su muzikiniu akompanimentu)

Penkios beždžionės šokinėjo lovelėje,

(Vaikai daro laisvi judesiai rankos išskėstomis pirštais, parodykite skaičių „5“.)

Vienas iš jų nukrito

(Vaikai pakelia abiejų rankų rodomuosius pirštus (likusieji sutraukti į kumščius).

Galva žemyn.

(Rodomaisiais pirštais palieskite jų galvą ir šiek tiek pakreipkite žemyn.)

Mama – telefonu.

(Apsimeskite, kad renkate numerį ant telefono numerio.)

Gydytojas atsako:

(Apsimesti, kad laikote telefono ragelį.)

Neleiskite vaikams šokinėti, panele!

(Tardami tekstą jie grasina rodomasis pirštas dešine ranka.)

Auklėtojas. Vaikinai, ar jums patiko žaidimas?

Vaikai. Taip.

Auklėtojas. Papasakokime apie ją Liudmilai Nikolajevnai. Leisk jai išmokyti mažuosius skaitytojus žaisti. Tai smagus žaidimas jiems tai patiks! Kokius kitus žaidimus žinote iš viso pasaulio?

Vaikai. „Salki“ – rusų liaudies, „Salki ratu“ – afrikietiška, „Šluba antis“ – ukrainietiška, „Pagauk slibiną už uodegos“ – kiniška.

Auklėtojas. Taip prisiminėme, kad skirtingų šalių žmonės turi savo istoriją ir kultūrą, kiekvienas žmogus juos myli ir vertina. Kodėl reikia gerbti kitų tautų kultūrą?

Vaikai. Nes visos tautos rūpinasi savo kultūra, kultūros paveldas sukurta pačių žmonių.

Auklėtojas. Turi būti gerbiama kitų tautų kultūra, kuri atspindi visas vertybes, kurios yra svarbios kiekvienai šaliai. Manau, kad viskas, apie ką šiandien kalbėjome klasėje, padės jums ir jūsų tėvams sukurti įdomius šeimos laikraščius apie jūsų keliones skirtingos šalys. Kokius žaidimus galime pasirinkti Liudmilai Nikolajevnai?

Vaikai. „Sužinok šalį“, „Kas papildomai?“, „Kas kur gyvena?“, „Atspėk kalbą“, „Aprengk lėlę“, „Penkios beždžionės“.

Auklėtojas. Šiandienos pamoką norėčiau užbaigti nuostabia daina apie Žemės planetą.

Skamba dainos „Mes – galaktikos vaikai“ garso įrašas (muzika D. Tuchmanovo, žodžiai R. Roždestvenskio).

Tikslai:

  1. Pagilinkite supratimą, kad Žemės planeta yra didžiulis rutulys, kurio didžioji dalis yra padengta vandeniu. Be vandens yra žemynai - tvirta žemė- žemė, kurioje gyvena žmonės.
  2. Supažindinkite vaikus su moksline versijažemynų formavimasis Žemės planetoje, su simboliaižemė, vanduo žemėlapiuose ir gaubliuose su žemynų pavadinimais ir vieta žemėlapyje.
  3. Suvokti mūsų planetos unikalumą, nes tik Žemėje yra gyvybė.
  4. Skatinti norą apsaugoti mūsų Žemę.
  5. Skatinkite vaikus daryti išvadas remiantis turima informacija.
  6. Ugdykite vaizduotę, asociatyvųjį ir kūrybinį mąstymą.
  7. Tobulinti dialogines ir monologines kalbos formas.

Medžiagos ir įranga:

Didelis pasaulio dalių (žemynų), žemės rutulio vaizdas, fizinis žemėlapis pasaulis, žemėlapis „Saulės sistema“ (vaikams), plakatas „Saulės sistema“, didaktinis paveikslas „Visa Žemė“, paveikslai, vaizduojantys įvairias tautas, gyvenančias Žemės planetoje, obuolys, viršus.

Pamokos eiga

Ant centrinės salės sienos kabo didelis skydas, vaizduojantis gaublys. Ant šoninės sienos yra: senas žemėlapis, žemės žemėlapis iki Cooko atradimo, fizinis pasaulio žemėlapis, plakatas. saulės sistema“ Ant lentelių prie sienos išdėliotos knygos apie Žemės planetą, apie Kosmosą, skaidrės ir iliustracijos „Visata“, „Pasaulio žmonės“.

Vaikai įeina.

Skamba rusiška melodija liaudies daina„Tėvynė“ („Aš matau nuostabią laisvę“).

Mokytojas. Laba diena, mano jaunieji draugai! Vaikinai, mes gyvename nuostabioje šalyje gražus vardas– Rusija. Mūsų Tėvynė yra puiki! Jis laisvai plinta iš Tolimosios Šiaurės sniego ir ledo į pietų jūras, nuo Baltijos jūra iki Ramiojo vandenyno. Tai didžiulė valstybė!

Jūs ir aš padarėme daug įdomių ir įdomių kelionių po savo gimtąją šalį. Ką matei aplinkui ir ką sužinojai?

Vaikai. Rusijoje yra aukšti kalnai, gilios upės, gilūs ežerai, tankūs miškai ir begalė stepių.

Vaikai. Yra upelių, šviesių beržynų, saulėtų pievų, daubų, pelkių ir laukų.

Mokytojas. Didžiuojamės savo didinga Rusija, jos įvairove, turtingais mineraliniais ištekliais, o ypač darbščia ir talentingi žmonės, jame gyvena. Tačiau pasaulyje yra ir kitų šalių, kuriose gyvena tie patys žmonės, bet jie kalba skirtingomis kalbomis. Ir mes visi turime bendras namas. Jei atspėsite mįslę, sužinosite jos pavadinimą:

Nėra pradžios, nėra pabaigos
Nėra pakaušio, nėra veido.
Visi žino, jauni ir seni,
Kad mūsų namas yra didžiulis kamuolys.

Vaikai.Žemė.

Vaikai. Ir žmonės taip pat sako: „Ji nieko negimdė, bet visi ją vadina mama“.

Mokytojas. Ką tu žinai apie mūsų planetą? Kaip tai atrodo, Žeme?

Vaikai. Mūsų planeta yra didžiulis, milžiniškas rutulys. Toks didelis, kad apkeliauti jį reikia daug dienų, net mėnesių.

Vaikai. Ji apvali kaip obuolys. Žemė sukasi aplink Saulę, kaip lėktuvas aplink bokštelį. Be to, jis pats sukasi aplink savo ašį, sukasi kaip viršūnė, tik lėtai.

Vaikai. Žemė yra Saulės palydovas. Ji yra daug mažesnė už saulę. Kartu su mūsų planeta aplink Saulę sukasi dar aštuonios planetos.

Vaikai. Bet tik mūsų Žemėje yra gyvybė.

Mokytojas prieina prie plakato, vaizduojančio Saulės sistemą, ir kviečia vaikus tarp šių planetų surasti mūsų namus – Žemę.

Vaikas randa ir parodo.

Mokytojas. Kas nori parodyti mūsų gimtąją planetą žvaigždžių žemėlapyje?

Vaikai rodo.

Mokytojas. Kaip jūs žinojote, kad tai Žemė?

Vaikai. Mūsų planeta yra mėlyna.

Mokytojas. Kodėl ji mėlyna?

Vaikai. Žemėje yra daug vandens.

Vaikai. Kai astronautai žiūri į mūsų planetą iš kosmoso, ji jiems atrodo kaip gražiai mėlynos spalvos šviečiantis rutulys.

Mokytojas. Puiku, vaikinai! Kodėl manote, kad Žemėje yra gyvybė?

Vaikai. Žemėje yra vandens gerti ir oro, kuriuo galima kvėpuoti.

Mokytojas. Teisingai. Vanduo ir oras yra būtini visiems gyviems organizmams.

Mano draugai! Bet ar žmonės visada turėjo šias žinias? Pasirodo, kad ne. Bet kaip jie įsivaizdavo Žemę, kurioje gyveno? Labai skirtingi. Jų idėjos mums šiandien atrodo fantastiškos, pasakiškos, neįtikėtinos. Pažiūrėkime, kaip jie nupiešė mūsų pasaulį.

Iliustracijų demonstravimas.

Vaikai. Senovėje žmonės manė, kad Žemė didžiulė ir plokščia, kaip blynas ar lėkštė, ir kad tu gali pasiekti Žemės kraštą.

Vaikai. Kai kurie teigė, kad jį palaikė trys didžiuliai banginiai, plaukę vandenyne.

Vaikai. Kiti ginčijosi, kad plokščią Žemę palaiko trys drambliai, drambliai stovi ant didžiulio vėžlio nugaros, o vėžlys plaukia vandenyne...

Vaikai. Buvo net drąsuolių, kurie svajojo patekti į šį kraštą ir pamatyti, kas ten, Žemės pakraštyje, ir ar galima nuo jo nukristi.

Vaikai. Žmonės iškeliauja pėsčiomis, arkliais ar laivu.

Mokytojas. Ir ar jie pateko į Žemės pakraščius?

Vaikai. Nr. Vos pasiekę jūrą ar vandenyną, jie tikėjo, kad jų kelionė baigėsi: tai buvo Žemės pabaiga. Tada nėra nieko kito, tik vanduo.

Mokytojas. Vaikai, bet buvo ir tokių, kurie, pasiekę pajūrį, sėdo į laivą ir tęsė kelionę. Šie jūreiviai pagaliau įsitikino, kad, iš kur nors pajudėdami ir vis judėdami ta pačia kryptimi, kažkodėl grįžo ten, kur pradėjo kelionę. "Kodėl tai vyksta?" – pagalvojo žmonės. Taip, nes staiga kažkas suprato, kad Žemė nėra plokščia kaip blynas. Ne, jis apvalus kaip kamuolys.

Mokytojas. Didžiųjų jūrų kelionių laikas suvaidino didelį vaidmenį mūsų pasaulio supratimui. Pirmąją kelionę aplink pasaulį penkiais laivais atliko jūreivis keliautojas Magelanas. Trejus metus jo laivai plaukė pirmyn ir pirmyn, nekeisdami krypties ir tikrindami savo kelią pagal žvaigždes. Keturi laivai pasiklydo banguotuose vandenyno vandenyse. Ir tik vienas laivas, vadinamas „Viktorija“, apskriejo Žemę ir grįžo į uostą kitoje, priešingoje pusėje. Taigi žmonės suprato, kokia didelė yra mūsų Žemė, ir įrodė, kad Žemė yra kamuolys ir ją galima apvažiuoti.

Rodomos burinių laivų iliustracijos.

Mokytojas. Kodėl senovėje žmonės klaidingai suprato mūsų pasaulio sandarą?

Vaikai. Senovėje žmonės negalėjo judėti dideliais atstumais žemėje. Juk nebuvo nei kelių, nei laivų, nei traukinių, nei lėktuvų. Todėl niekas negalėjo pasiekti „žemės galų“, kad patikrintų pasakojimus apie banginius, dramblius ir vėžlius.

Kūno kultūros minutė. Groja muzika.

Mokytojas skaito mįslę, vaikai atlieka šiuos judesius:

Kažkas ryte, lėtai, (Eik į vietą.)
Pripučia geltoną balioną (Vaikai pučia ir išskleidžia rankas.)
Ir kaip tu tai atleisi - (Pakelk rankas aukštyn, ploji.)
Staiga aplinkui pasidarys šviesu. (Pasisuka į šonus.)
Koks čia kamuolys?

Vaikai (vienbalsiai). Saulė.

Mokytojas. Draugai, kas tada supa Žemę? Ir jį supa didžiulė erdvė, kuri vadinama išorine erdve, arba išorine erdve. Ši erdvė nėra tuščia, ji užpildyta įvairiais kosminiai kūnai– žvaigždės, planetos, kometos ir meteoritai.

Virš Žemės yra didžiulis oro vandenynas - atmosfera, ir kiekvieną dieną, kas valandą, kiekvieną minutę, to nepastebėdami, mes jame „plaukiame“. Ir praeiviai gatvėje, ir katės, ir šunys, ir balandžiai, ir net tramvajai ir troleibusai „plaukia“ šiame vandenyne. Tai labai svarbu mūsų gyvenimui. Jūs ir aš kvėpuojame oru, kvėpuoja gyvūnai, paukščiai ir augalai – be jo neapsieina visi gyvi daiktai žemėje. Ir jei šis vandenynas išnyktų, mūsų Žemė vos per kelias minutes taptų negyva planeta. Oro vokasŽemė yra jos nuostabūs mėlyni „marškiniai“. Tokiais „marškinėliais“ mūsų planeta neperkaista nuo saulės kaitros, taip pat neatšąla nuo kosminio šalčio, kaip, pavyzdžiui, Mėnulis ir Merkurijaus planeta. Oro apvalkalas yra kovos grandininis paštas, apsaugantis Žemę nuo kosminių „sviedinių“ - meteoritų. Dar vienas svarbus darbas oro vandenynas - stebėkite klimatą mūsų planetoje, gabenkite šaltą orą į pietus, šiltą orą į šiaurę. Ir tik dėka oro apvalkalo – atmosferos Žemėje, vienintelėje planetoje visoje Saulės sistemoje, gyvybė egzistuoja.

Vaikai, kaip prieš žmones ar jūs kada nors įsivaizdavote, kas yra rojus?

Vaikai. Kai žmonės manė, kad Žemė yra plokščia, jie manė, kad dieną ji buvo padengta mėlynu dangteliu – dangumi, kuriuo juda Saulė. O naktį kažkoks didžiulis milžinas uždengia jį juodu dangteliu. Tik ši kepurė pilna skylučių jame daug mažų skylučių, pro kurias į Žemę patenka šviesa.

Mokytojas. Šios skylės yra žvaigždės. Tik vėliau žmonės suprato, kad žvaigždės yra visai kas kita. Kiek iš jūsų žino, kas yra žvaigždės?

Vaikų atsakymai.

Mokytojas. Teisingai, žvaigždės yra didžiulės ugnies kamuoliai. Kodėl jie mums atrodo tokie maži?

Vaikai. Jie labai toli nuo mūsų.

Mokytojas. Kuri žvaigždė mums artimiausia?

Vaikai. Tai mūsų žvaigždė – Saulė.

Vaikai. Ji suteikia mūsų planetai šviesos ir šilumos, be jos Žemėje nebūtų gyvybės.

Skamba „kosminė“ muzika.

Vaikai ir jų mokytojas stovi ratu. Apskritimo viduryje yra didelis All-Earth vaizdas (pagamintas iš viduje pritvirtintų dalių).

Mokytojas. Prieš daugelį milijonų metų Žemė buvo didžiulis žemynas. Dėl stichinių nelaimių šis žemynas pradėjo griūti, nuo jo pradėjo skirtis dideli ir smulkūs gabalai.

Mokytojas nuima užsegimus nuo All-Earth modelio. Vaikams ant rankų lieka dideli ir maži „suši“ gabalėliai. Atidžiai ištyrę vaikai atpažįsta jų kontūrus. šiuolaikiniai žemynai ir salos.

Vaikai kviečiami, žiūrint į fizinį pasaulio žemėlapį, savarankiškai išdėstyti žemynus ir salas ant mėlynos medžiagos, kuri simbolizuoja vandenyną.

Vaikai žiūri į žemynus ir įvardija juos.

Vaikai. Afrika, Amerika, Australija, Europa, Azija, Antarktida.

Mokytojas parodo juos ant žemės rutulio.

Mokytojas. Kas yra gaublys?

Vaikai. Gaublys yra mažas gaublio modelis. Tai vaizduoja tai, kas yra tikrojoje Žemėje: vandenynus ir žemę.

Mokytojas. Matote, kad Žemės rutulys sukasi aplink savo ašį. (Sukasi Žemės rutulį.)Žemė sukasi lygiai taip pat. Žemė atskleidžia Saulę į vieną ar kitą pusę. Taigi jie sako: „Diena ir naktis - po dienos!

Žemynuose gyvena gyvūnai, jie auga įvairūs augalai, gyvena įvairios tautos. Mokytojas rodo iliustracijas, knygas, plakatus. Siūlo paklausyti V. Orlovo poemos „Bendrieji namai“.

Vaikas.

Po vienu mėlynu
Gyvename po bendru stogu.
Namas po mėlynu stogu
Ir erdvus, ir didelis.
Namas sukasi šalia saulės,
Kad mus sušildytų
Taigi, kad kiekvienas langas
Tai galėtų apšviesti.
Kad galėtume gyventi pasaulyje,
Nebijodamas, negrasindamas,
Kaip geri kaimynai
Arba geri draugai.

Mokytojas. Žemė yra ne tik žemė, bet ir vandenynai bei jūros. Vaikinai, kas daugiau pasaulyje – vanduo ar žemė?

Vaikų atsakymai.

Mokytojas. Vaikai, įsivaizduokite, kad Žemė yra obuolys.

Mokytojas nulupa obuolį, palikdamas maždaug penktadalį žievelės.

Mokytojas. Tai bus žemė, o visa kita – upės, ežerai, jūros, vandenynai. Taigi matote, kad žemė neužima daugumaŽemė. Galbūt žinote kokių nors jūrų ir vandenynų pavadinimus?

Vaikų atsakymai.

Mokytojas parodo Žemės rutulio jūras ir vandenynus, tada rodo skaidres „Planeta Žemė“.

Mokytojas. Mūsų planeta Žemė yra graži ir nuostabi. Kol žmogus gyvas, jis visada, visą gyvenimą, žavisi jo grožiu, suvokia jo paslaptis ir paslaptis.

Žemė yra mūsų bendri namai visiems, kurie joje gyvena. Visiems to reikia, o kiekvienam, kas joje gyvena, taip pat reikia Žemės. Turime bendrą stogą virš galvos - mėlynas dangus. Po kojomis yra bendros grindys - žemės paviršiaus, turime po vieną lempą ir viryklę kiekvienam – Saulei. Turime bendrą vandentiekį ir vėjo varomą ventiliatorių.

Skamba Yu Chichkov „Scherzo“ muzika.

Vaikai užsideda skrybėles nuo vabzdžių, paukščių ir gyvūnų. Atliekama muzikinė kompozicija, vaikai šoka ir apsimeta gyvūnais. Kompozicija baigiasi vaikų formavimu laisvai.

Vaikai skaitė poeziją.

Pirmas vaikas.

Mūsų planeta Žemė yra labai dosni ir turtinga:
Kalnai, miškai ir laukai yra mūsų brangūs namai, vaikinai!

Antras vaikas.

Išsaugokime planetą
Nėra kito tokio pasaulyje.
Išsklaidykime debesis ir rūkykime virš jų,
Neleisime niekam jos įžeisti.

Trečias vaikas.

Pasirūpinsime paukščiais, vabzdžiais, gyvūnais.
Tai tik padarys mus malonesnius.
Papuoškime visą žemę sodais, gėlėmis...

Visi vaikai.

Mums reikia tokios planetos!

Muzika Erio Mariconi „Lietaus lašai“.

Mokytojas.

Mūsų gimtieji namai, mūsų bendri namai -
Žemė, kurioje tu ir aš gyvename!
Tiesiog apsidairykite:
Čia upė, ten žalia pieva.
Negalite patekti per tankų mišką,
Dykumoje vandens nerasite!
Ir kažkur yra kalnas sniego,
O žiemą kai kur karšta...
Jie turi vieną pavadinimą:
Miškai, ir kalnai, ir jūros -
Viskas vadinama Žeme!

Literatūra

  1. Levitanas E.P. Vaikams apie žvaigždes ir planetas.
  2. – Petrozavodskas: Krugozoras, 1995 m.
  3. Levin B., Radlova L. Astronomija nuotraukose. – M.: Vaikų literatūra, 1967 m.
  4. Grizik T. Pasaulio tyrinėjimas. – M.: Leidykla „Ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymas“, 2004 m.
  5. Skorolupova O.A. Kosmoso užkariavimas. – M.: Leidykla „Scriptorium 2000 LLC“, 2003 m.

Klushantsevas P.V. Ką tau pasakė teleskopas?
– L.: Vaikų literatūra, 1980 m. Kislinskaya Lyubov Nikolaevna Darbo vieta: GKKP "
Darželis

Nr. 2 "Baldyrgan" : Pareigos: darželio auklėtoja Tikslas Suteikti sampratą, kad Žemės planeta yra mūsų bendri namai, kuriais reikia rūpintis kartu. Suformuoti vaikams idėją, kad viskas gamtoje yra tarpusavyje susiję. Ugdykite aplinkos empatiją, susidomėjimą, pagarbą ir meilę aplinkai, savo planetai. Mokyti vaikus

ekologinė kultūra : ir raštingumas.

Medžiaga gaublio modelis – gaublys. Pusrutulių žemėlapis, šiukšlės, juoda skarelė, grupės puošimas medžiais, gėlėmis, eglėmis, audiniu. Kepurės inscenizacijai - liūtas, gyvatė, pelėda, žąsis, gervė, antis, balandis, varpas.

Preliminarus darbas:

Ekskursijos į gamtą. Eilėraščių, dainų mintinai mokėjimas, kalbėjimas apie elgesio miške taisykles. Vaikų paruošimas scenai „Ką skambina varpas“.

Pamokos eiga. Ramybė, ramybė, ramybė visur, ramybė tavyje, ramybė manyje! Ved: Mūsų bendri namai, mūsų namai

gimtoji – Žemė
, kur tu ir aš gyvename! Tik apsidairykite: Miškai ir kalnai, ir jūros Viskas vadinama žeme! Ir jei skrisite į kosmosą, tada pro raketos langą pamatysite mūsų mėlyną rutulį, savo mėgstamą planetą!

– Pažiūrėkime į mūsų planetos modelį. Koks kitas jo pavadinimas?

Žemės rutulio modelis, (atsakymai)
Ir mano pirmas klausimas: tai kodėl mėlyna, mūsų bendri namai, mūsų gaublys, (atsakymai)

– Taigi: didžiąją dalį žemės paviršiaus dengia vanduo. Ką mes žinome apie

šis vanduo?

Akimirksniu tapo krištolo srove

Jie skuba, bėga pirmyn kaip upelis

O dabar upė jau teka!

Upė kažkaip neteka

Ir eina tiesiai į jūrą

O jūra – kaip didžiulė burna

Visi upių vandenys įsilies į save

Na, tada jis pats juos priims

Didžiulis vandenynas

Švarus šaltinio vanduo

Ir jis nuplaus Žemės rutulį.

Pamokos eiga. Taigi – vanduo yra upės, ežerai, jūros, vandenynai. Žemės planeta yra ne tik vanduo, bet ir žemė. O kad galėtume aiškiai matyti savo planetą, ji pavaizduota žemėlapyje. Parodykite, kokius žemynus žinote (atsakymai)

Taigi mūsų gaublys yra paruoštas

Jame yra šeši žemynai

Na, kur čia stebuklai?

Stebuklas yra gyvenimas visur

Ir sausumoje, ir vandenyje

Na, o dabar apie svarbiausią dalyką

Baisu žiūrėti į mūsų kraštą

Kadaise gryna mėlyna

Dabar jis nešvarus ir serga.

Vanduo kasdien vis drumstesnis

O oras, kiek jame purvo

Kiekvienas gyvas daiktas gali mirti

Žeme, ką jie tau padarė?

- Vaikinai, kaip manote, apie ką dabar kalbėsime?

– Taip, mūsų planeta serga.

– Kviečiu pailsėti miške. Ar tu to nori? Tada įsivaizduokite, kad mes jau esame
miškas, (muzika)

Sveiki, mūsų brangusis miškas! Džiaugiamės galėdami susipažinti

- Žiūrėk, miškininkai artėja link mūsų. Sveiki, miškininkai! Kodėl tu toks liūdnas?

Lesovičiai: Sveiki vaikinai!

  • Žmonės atėjo pailsėti į mišką. Jie degino laužus, naikino skruzdėlynus ir išbarstė šiukšles. Nuo jų nukentėjo net ežeras.
  • Gamta kaip sužeistas paukštis. Rėkia, prašo pagalbos. Mums gėda, kad tokie žmonės egzistuoja.

Ved: Nenusiminkite, miško žmonės. Ne visi žmonės blogi. Mūsų vaikinai žino elgesio miške taisykles. Jie gali jums apie tai papasakoti.

Nelaužyti šakų, nepažeisti medžių žievės, nesiūbuoti ant šakų, nerinkti beržų sulos, kodėl? Gėlių neskink, tegu puošia proskyną. Nenaikinkite skruzdėlynų, paukščių lizdų, netriukšmaukite miške, nepalikite šiukšlių miške, nekurkite laužų.

Lesovičiai: Puiku, vaikinai, jūs žinote elgesio miške taisykles.

Pamokos eiga. Neliūdėkit, miško žmonės. Mūsų vaikinai padės atkurti tvarką miške. Ir žaidimas mums tai padės „Kas gali greičiau ir tiksliau sutvarkyti reikalus? ežeras Ir V mažas miškas“.

Žaidimas:„Kas greičiau ir tiksliau atkurs tvarką ežere ir miške“ - Na, gerai, vaikinai, Rakhmetai! Mūsų Lesovičiai nudžiugino.

Lesovičiai: Miškas visada džiaugiasi sulaukęs tokių svečių.

Ved: Vaikinai, kodėl mes draugaujame su mišku? Kodėl žmonėms to reikia?

Miškas yra mūsų turtas.

Miškas yra žalia planetos apranga.

Miškas yra gyvūnų ir paukščių namai.

Miškas yra mūsų draugas.

Miškas yra sandėlis, kuriame auga riešutai, uogos, grybai.

Miškas yra švarus oras.

Lesovičiai:

  • Vieną dieną vaikščiojau po savo turtą. Iš vandens iššoko žuvis ir pasakė, kad nebegaliu ten gyventi.
  • Vaikinai, kodėl žuvys nenorėjo likti vandenyje, nes vanduo yra jos namai?

Ved: O į šį klausimą atsakysime daina.

Atliekas ir šiukšles metame į upę

Sako, vanduo nusineš

Tačiau vanduo turi kantrybės ribas

Žiūrėk į priekį.

Nereikia nei praustis, nei prisigerti

Chemija vietoj vandens

Dingo žuvys, dingo paukščiai

O suodžiai – svarai

Žmonės prašome tylėti, tylėti.

Tegul atliekos dingsta tamsoje

Laikykite orą švarų

Vanduo bus skaidrus, ir mes esame žemėje!

Lesovičiai:

  • Taip, mūsų planeta sunkiai serga. Ir tai atsitiko dėl žmogaus kaltės.
  • Dabar miško gyventojai parodys jums sceną "Kam skambinamas varpas?"

Veikėjai: Liūtas - arystanas, pelėda - zhapalak, gyvatė - zylan, žąsis - kas, antis - urek, balandis - kagershyn, gervė - tyrna.

Toli, toli, miško tankmėje yra viena proskyna. Šioje proskynoje rinkosi gyventojai. Kai reikėjo apsispręsti svarbius klausimus. Ir varpelio skambėjimas subūrė visus į proskyną. Vieną dieną varpas suskambo taip stipriai, kad gyvūnai nuskubėjo į proskyną, norėdami išsiaiškinti, kas jiems trukdo, prašydami pagalbos ir apsaugos.

Liūtas: Žinai, kad niekas nedrįsta skambinti dėl smulkmenų. Taigi, kuris iš jūsų prašo pagalbos ir apsaugos?

Paukščiai(kartu): Mes, paukščiai, prašome pagalbos ir apsaugos.

Kranas: Daug mūsų miršta, daugelis paukščių rūšių net visiškai išnyko, ir visa tai dėl žmonių kaltės.

Gyvatė: Kaip žmogus gali tai padaryti su tavimi? Tai negali būti tiesa. Juk visi esame gamtos dalis.

Liūtas: Mes visi turime motiną, vardu gamta!

O gerumo jai užtenka visiems

Ir mes gyvename, įspausti amžinai

Jos sieloje yra gražių bruožų

Laukai, pievos, lesa ir kalnai.

balandis: Aš esu keleivis balandis. Žmogus mus sunaikino neregėtu mastu. Mūsų beveik nebėra.

Pelėda: Ar žmogus nesupranta, kad sunaikindamas tave, jis pats mirs. Žmogus išmoko skristi oru kaip paukštis. Plaukioti po vandeniu kaip žuvis. Jam tereikia išmokti oriai gyventi žemėje.

Antis: Mes esame vandens paukščiai. Tiek daug pramoninių atliekų išmetama į vandenį, tiek naftos išsilieja į jūrą, kad mums sunku išsimaitinti.

Žąsis: Oro užterštumas įvairiomis dujomis taip pat lemia mūsų mirtį.

Mano planeta yra žmogaus namai.

Bet kaip ji gali gyventi po dūminiu gaubtu?

Kur yra latakų vandenynas,

Kur visa gamta pakliuvo į spąstus.

Liūtas: Žmogau, klausyk kantrių gyvūnų karaliaus.

Ir atleisk, kad mano žodžiai neskambės kaip karalius. Tu, meistre! Mes nenorime su jumis ginčytis ir negalime. Bet įsivaizduok be mūsų...

Gyvatė: Ar žemė bus žemė?

Liūtas: Bet be mūsų supranti...

Pelėda: Ar jūra liks jūra?

Liūtas:Žmonių jaunikliai prisimins mus ir verks!

Paukščiai: Mes esame pūkuoti šilumos gumuliukai. Mes esame gyvas gyvūnas!

Liūtas: Viskas planetoje tavo...

Visi kartu: Bet nieko mūsų nėra!!!

Pamokos eiga. Taip, viskas – žmonės, gyvūnai, paukščiai, augalai – yra Žemės planetos gyventojai, o Žemė yra mūsų bendri namai, kuriuos privalome saugoti. Vaikinai, ar norite būti burtininkais? Išeik į proskyną, atsistok patogiau: kojas pečių plotyje, užmerkite akis ir atidžiai klausykite manęs, (muzika)

MOKYMAI

Jei būčiau medis, mano kojos mane tvirtai laikytų. Nes jie išdygo giliai į žemę – tai mano šaknys.

Mano kūnas yra medžio kamienas, liekno, gražaus beržo kamienas. Mano oda tapo kieta ir kieta, bet lygi ir skaidri, tai apsaugos mane nuo traumų. Vaikai supras, kad negalima nulupti žievės nuo medžių (bolmaidų).

Mano rankos – šakelės. Pūtė vėjelis, šakos siūbavo į vieną pusę, į kitą pusę kalbėjosi su draugais.

Taip gera, saulė bunda ir mus sušildo. Šakos išsitiesia, o kamienas mus tvirtai laiko – nei viena šaka nenukris.

Ir tada atskrido paukščiai. Jie sėdėjo ant šakų ir dainavo. Kaip gerai! Kaip gražu aplinkui! Netrukdykime jiems!

– Ar jums patiko būti burtininkais? Dėl žmogaus miršta visa gamta. O to, kas buvo padaryta, negalima pataisyti.

Vaikai: Išsaugokime planetą

Nėra kito tokio pasaulyje

Išsklaidykime debesis ir rūkykime virš jo

Neleisime niekam jos įžeisti

Pasirūpinsime paukščiais, vabzdžiais ir gyvūnais.

Tai tik padarys mus malonesnius.

Papuoškime visą žemę gėlių sodais

Jums ir man reikia tokios planetos

Ved: Ačiū Lesovičiai už svetingumą. Nusišypsokime kuo gražiau. Gamta yra mūsų gėris, mūsų malonus, ištikimas draugas. Piešinys: „Mano planeta yra Žemė“.

kazachų kalbos žodžiai: sėsk - otyryndar, taip - iya, teisingai - durys, gerai - zhaksy, neleidžiama - bolmaids, ačiū - rakhmet, užeik - kiriniz.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!