Миний хот сэдвээр эцсийн хичээл. Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн хураангуй

Мария Клемешева
Хичээлийн тэмдэглэл ахлах бүлэгхүрээлэн буй орчинтойгоо танилцах. Сэдэв: "Хотын гудамж".

Зорилтот: Явган зорчигч, жолооч нарын биеэ авч явах дүрмийн талаарх хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх хотын нөхцөл байдал.

Даалгаврууд:

Боловсролын:

Гэрлэн дохионы зорилго, түүний дохио, юуны талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх гудамжТэд тусгай газар, гэрлэн дохионы ногоон ассан үед л хөндлөн гарч ирдэг.

Гэрийнхээ хаягийн талаарх мэдлэгээ бататга.

Хөгжлийн:

Хүүхдүүдийн талаархи санаа бодлыг тодруулах гудамж, зам.

Боловсролын:

Өөрийгөө хүндлэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх эргэн тойрон дахь хүмүүс - явган зорчигч, жолооч нарт.

Тоног төхөөрөмж: ул мөр; зураг бүхий дугтуй, хэсэг болгон хуваасан; тугнууд - улаан, ногоон, шар; гэрэл зураг хотын гудамжууд; бөмбөг; өнгөт тойрог (улаан, ногоон)хүүхэд бүрийн хувьд.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Залуусаа бие биетэйгээ мэндчилж инээмсэглэцгээе. Өнөөдөр би таныг олохыг урьж байна бүлгийн хувьд ер бусын зүйл. Мөн аль чиглэлд явахыг би танд хэлэх болно. Болгоомжтой байгаарай.

(хүүхдүүд шалан дээр заасан замыг дагаж, багш үгсийг хэлдэг)

Хэрэв та шууд явбал юу ч олохгүй,

Хэрэв та зүүн тийш явбал зочдыг олох болно,

Хэрэв та баруун тийшээ явбал ер бусын зүйлийг олох болно!

(хүүхдүүд том дугтуй олж, нээж, зургийг харна уу)

Та юу олсон бэ? Тэнд юу байгааг харцгаая! Залуус аа, энэ бол зураг, зөвхөн хэд хэдэн хэсэгт хуваагдсан. Хоёулаа үүнийг нийлүүлж, үүн дээр юу байгааг харцгаая.

Ди "Зураг цуглуул"

(хүүхдүүд зургийг цуглуулдаг)

Залуус аа, зураг дээр юу байгааг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт ... энэ бол гудамж)

Энэ нь зөв их хотын гудамж.

2. Үндсэн хэсэг.

Бид тантай хамт амьдардаг хотжижиг гудамжтай, өргөн гудамж, бидний нэр хэн бэ? хот? Юу вэ гудамж? (хүүхдийн хариулт)

- Гудамж- Энэ бол нутаг дэвсгэрийн нэг хэсэг юм хотуудэсвэл хооронд байрлах жижиг тосгон орон сууцны барилгуудэсвэл тээврийн хэрэгсэл болон явган хүний ​​хөдөлгөөнд зориулагдсан блок. Гудамжхоёр хуваагддаг хэсгүүд: явган хүний ​​зам, зам. Хүмүүс явган хүний ​​замаар алхаж, машинууд замын дагуу хөдөлдөг. Тиймээс явган хүний ​​замаар явган явахад аюулгүй, учир нь машин явахгүйн тулд зорчих хэсгээс арай өндөр болгосон байдаг.

Тэгэхээр юу вэ гудамж? (хүүхдийн хариулт)

Юу гэж нэрлэдэг вэ гудамжчи хаана амьдардаг вэ? Тоглоом тоглоцгооё.

Тоглоом "Миний гэрийн хаяг"(хүүхдүүд бөмбөгийг тойрог хэлбэрээр дамжуулдаг Тэд хэлдэг: "Би амьдардаг гудамж).

Та өөр юу харж байна вэ? (хүүхдийн хариулт... зам, явган хүний ​​зам, байшин, дэлгүүр, автобусны зогсоол, машин явж байна, гэрлэн дохио; багш хүүхдүүд хоёр зургийг хараад ярилцана)

Дунд нь гудамжаар дамжин өнгөрдөг зам байдаг, замын хоёр тал дээр явган зорчигчдод зориулсан тусгай зам байдаг - явган хүний ​​зам. Үг "явган хүний ​​зам"Орчуулсан франц гаралтай гэсэн үг"Явган зорчигчийн зам". Хамтдаа гудамжууд зогсож байна өөр өөр байшингууд , дэлгүүр, автобусны буудал, гэрлэн дохио. Байшингийн урд мод ургаж, зүлэгжүүлэлт, цэцгийн мандал зэргийг хараарай. Хүмүүс явган хүний ​​замаар алхаж байна - явган зорчигчид, тээврийн хэрэгсэл зам дагуу явж байна - машин, такси автобус, мотоцикль.

Залуус аа, замын хөдөлгөөн өрнөдөг хэсгийн нэрийг хэн мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт, зам)

Юу гэж нэрлэдэг вэ цагаан шугам, аль нь замыг хоёр хэсэгт хуваадаг вэ? (хүүхдийн хариулт, тэнхлэгийн)

Зам яагаад төв шугамаар хуваагдсан бэ? (хүүхдийн хариулт: замын нэг хэсэгт машинууд нэг чиглэлд, нөгөө хэсэгт нь нөгөө чиглэлд явдаг)

Залуус аа, эдгээр өргөн цагаан судлууд юу вэ? (хүүхдийн хариулт "тахө"явган зорчигч зам хөндлөн гарч байна)

Хэрэв бид тахө эсвэл явган хүний ​​гарц харсан бол түүгээр аль болох хурдан гүйх боломжтой юу? (хүүхдийн хариулт - үгүй). Явган хүний ​​гарцаар хэрхэн зөв хөндлөн гарах вэ (эхлээд зүүн тийш, дараа нь баруун тийш харах).

Залуус аа, зам гэж юу байдгийг санацгаая? (хүүхдийн хариулт)Залуус аа, зам дээр тоглох боломжтой юу? Зөв шүү, залуус аа, зам дээр бөмбөг болон бусад тоглоомоор тоглож болохгүй. Залуус аа, бид замд гараагүй тул та нарт тоглоом тоглохыг санал болгож байна « хөгжилтэй бөмбөг» . Би та нарын хэн нэгнийх нь гарт бөмбөг тавиад асуулт асуухад та хариулна уу. Бөмбөгийг хүлээн авсны дараа л хариу өгөх боломжтой. Хэрэв танд хариулт өгөхөд хэцүү байвал энэ бөмбөгийг зөв хариултыг мэддэг хүнд дамжуулж болно.

Тоглоом "Хөгжилтэй бөмбөг"

Явган хүний ​​замаар явж байгаа хүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (явган зорчигч)

Хэн машин жолоодож байна вэ? (Жолооч)

Хоёр зам огтлолцдог газрыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Замын уулзвар)

Зам нь юунд зориулагдсан вэ? (замын хөдөлгөөний хувьд)

Манай улсын замын хөдөлгөөн аль талаасаа зорчиж байна вэ? (Баруун)

Явган зорчигч, жолооч дүрэм зөрчсөн тохиолдолд юу болох вэ замын хөдөлгөөн? (Осол эсвэл осол)

Гэрлэн дохионы хамгийн дээд гэрэл юу вэ? (Улаан)

Гэрлэн дохио хэдэн дохиотой байдаг вэ? Тэднийг нэрлэ. (Гурав: улаан, шар, ногоон)

Явган хүний ​​гарц ямар амьтан шиг харагддаг вэ? (тахө рүү)

Аюулд өртөхгүйн тулд хаана тоглох ёстой вэ? (Хашаандаа, тоглоомын талбай дээр)

Сайн байна залуусаа. Замд та бид хоёрын гол туслах юу байдгийг санацгаая? (хүүхдийн хариулт, гэрлэн дохио)

Би эелдэг, хатуу хүн. Би дэлхий даяар алдартай.

Би байна гудамжөргөн - хамгийн чухал командлагч.

Би гэрлэн дохио байна! Би аймшигтай, ноцтой харагдаж байна, би гурван нүдтэй гэрлэн дохио юм!

Хүмүүс намайг хаана ч мэддэг, яаж мэдэхгүй байх вэ?

Миний дохио хүн бүрт хэрэгтэй! Санаж, хатуу дагаж мөрдөөрэй!

Тоглоом "Гурван гэрлэн дохио"

Манай залуус явна цэцэрлэг

Манай залуус яарч байна!

Тэвчээргүй ч гэсэн

Хүлээгээрэй - улаан гэрэл! (багш улаан туг өргөдөг, хүүхдүүд хөлөө дэвсдэг)

Шар гэрэл аслаа

Хүлээгээрэй, ямар ч арга байхгүй!

Шар гэрэл тусав

Замд гарахад бэлэн байгаарай (багш шар туг өргөх, хүүхдүүд алгаа таших)

Урд ногоон гэрэл

Одоо цааш яв (багш ногоон туг өргөв, хүүхдүүд хос хосоороо хөтлөлцөж, ар араасаа дагуулан явна. бүлэг)

3. Дүгнэлт.

Залуус аа, явган зорчигчдод зориулсан замын үндсэн дүрмийг дахин нэг удаа давтъя.

Манай анги дуусч байна, гэхдээ та замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын үндсэн дүрмийг сайн санаж, үргэлж дагаж мөрдөнө гэдэгт итгэж байна. Бид хамтдаа гэрлэн дохиогоо хийцгээе, гэхдээ тийм биш гэрлэн дохио, мөн бидний сэтгэлийн гэрлэн дохио. Тиймээс, таны ширээн дээр өнгөт дугуйнууд байна. Хэрэв танд манайх таалагдсан бол ангиөргө - ногоон тойрог, хэрэв танд таалагдахгүй бол - улаан тойрог.

Ажилласанд баярлалаа залуусаа анги.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Зорилго: хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх аюулгүй зан үйлгудамжинд, гудамж, зам хөндлөн гарах дүрэм, гэрлэн дохио. Зорилго: яриаг хөгжүүлэх.

.

"Манай хотын гудамжууд" ахлах бүлгийн амьдралын аюулгүй байдлын хичээлийн хураангуй."Манай хотын гудамжууд" ахлах бүлгийн амьдралын аюулгүй байдлын талаархи хичээлийн хураангуй Хөтөлбөрийн агуулга: Гудамжинд байгаа нөхцөл байдлын талаар ойлголт өгч, хэлээрэй.

Гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй. "Тоглоом" лексик сэдэвНЭГДҮГЭЭР БА ХОЁРДУГААР ХИЧЭЭЛИЙН ЗАСВАР, ХӨГЖҮҮЛЭХ АЖЛЫН ЗӨВЛӨГДӨГЧ АГУУЛГА 1. Бүлгийн өрөөтэй танилцах. Тодруулга ба

Ахлах бүлгийн хүүхдүүдтэй "Манай хотын ургамал" гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй.Хөтөлбөрийн зорилго: - Хүүхдүүдийг манай хотын ургамал (мод, бут, бүтцийн онцлогтой) танилцуулах. - Ажиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй: Манай хотын гудамжуудЗорилго: Хүүхдүүдийн төрөлх хот, түүний түүхэн өнгөрсөн үеийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх. Зорилго: 1. Жижиг нутаг дэвсгэр, гудамж, орон сууцны барилга байгууламжийн сонирхлыг бий болгох.

"Миний гэр бүл" ахлах бүлгийн хүрээлэн буй орчинтойгоо танилцах хичээлийн хураангуй.Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага"Буратино" цэцэрлэг Пруды тосгонтой танилцах хичээлийн хураангуй.

“Хотын гудамж” хоёрдугаар бүлгийн МХХТ ашиглах хичээлийн хураангуй.Сэдэв: "Хотын гудамж" Зохиогч: Погодина Наталья Викторовна Зорилго: "Гудамж" гэсэн ойлголт, түүн дээрх зан үйлийн дүрмийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх.

"Сыктывкарын гудамж" бэлтгэл бүлэгт төрөлх нутагтай танилцах ECD."Миний төрсөн нутаг" сэдэвт эцсийн шууд боловсролын үйл ажиллагаа бэлтгэл бүлэг. "Сыктывкар хотын гудамжууд" Зорилго:.

Гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй (бүс нутгийн бүрэлдэхүүн хэсэг) "Ефремов хотын үзэсгэлэнт газрууд"Зорилго: Хүүхдүүдийн төрөлх хот, түүх, үзвэрийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх. Хүүхдийн яриа, эелдэг яриа өрнүүлэх, хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Зургийн сан:

Хичээлийн хураангуй "Миний хот"

Зорилтот: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хотын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх явцад сониуч зан, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

    Хүүхдүүдийн амьдарч буй хотын талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх, нэгтгэх, төрөлх нутгийнхаа үзэмж, соёл, уламжлалын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох.

Боловсролын:

Боловсролын:

Урьдчилсан ажил:"Миний хот" цомог зохиож, төрөлх хотынхоо тухай шүлэг, түүх уншиж, хотын үзэмжийг загварчлах.

Хичээлийн явц:

1. Хичээлийн сэдэл

"Ойн өвгөн"-ийн найз залууст зочилж байна.

Залуус аа, ойн өвгөн аль хэдийн та нарт манай тухай маш их зүйлийг хэлсэн уугуул нутаг. Манай ойд ямар мод ургадаг, манай бүс нутагт ямар амьтан, шувууд амьдардаг вэ гэдгийг бид аль хэдийн мэддэг болсон. Өнөөдөр зочин маань төрөлх хотынхоо талаар ярих болно.

Шүлэг унших:

Илүү сайхан булан байгаа байх,

Илүү баян, илүү өргөн ирмэгүүд байдаг,

Манай бүх Оросоос зөвхөн надад зориулагдсан

Зүрхэнд илүү ойр Уралын нутаг!

Уралын нутаг нь баялаг ой мод, гол мөрөн, ашигт малтмалаараа алдартай. Та манай хотын талаар илүү ихийг мэдмээр байна уу? (Тийм.) Дараа нь бид Өвгөн ойн хүнтэйгээ хамт хотынхоо газрын зураг дээр аялалд гарах бөгөөд өнөөдөр бид хотод ямар барилга байгууламж, гудамжууд байгааг олж мэдэх болно (шидэт хөгжим сонсогдоно, танилцуулгын эхний слайд нээгдэнэ , үүн дээр хотын газрын зураг байна)

2. Хотын гэрэл зураг бүхий слайдын танилцуулга - Нижний Тагил

Газрын зураг - эхний зогсоол

Залуус аа, энэ бол манай хотын буудлын хаалга, ямар өндөр, хараарай том барилга, том тод цонхтой. Эндээс олон зочид ирдэг өөр өөр хотууд, мөн тэд энэ зочид буудалд байрладаг, үүнийг Тагил зочид буудал гэж нэрлэдэг. Зочид буудал нь олон өрөөтэй бөгөөд манай хотын олон зочдыг хүлээн авах боломжтой.

Одоо бид хотын өргөн, цэлгэр, үзэсгэлэнтэй гол гудамж - Лениний гудамжаар явна.

Газрын зураг - хоёр дахь зогсоол

- Тэгээд одоо бид байна Төв талбайМанай хотын тухай, үүн дээр: Драмын театр - энд бид тоглолт үзэхээр ирсэн, уран бүтээлчид үзэгчдэд маш их баяр баясгаланг авчирдаг, энэ нь маш үзэсгэлэнтэй, сүрлэг юм. Бидэнд Драмын театрын загвар байгаа бөгөөд бүлэгт бид энэ барилгын гоо үзэсгэлэнг ойроос харж болно;

"Киномакс" кино театрт та эцэг эхтэйгээ хамт их ирдэг сонирхолтой хүүхэлдэйн кинонууд. Асаалттай театрын талбайАав хүү Черепановын гантиг чулуун хөшөө байдаг, тэд дэлхийн анхны галт тэрэг хийсэн тул бид тэднийг санаж, дурсгалыг нь хүндэтгэдэг.

Газрын зураг - гурав дахь зогсоол музей

Гурав дахь зогсоол энд ирдэг - музей. Энэ бол музей дүрслэх урлаг, алдартай зураачдын зурсан олон зураг байдаг, энд зургийн үзэсгэлэн зохион байгуулагддаг, хөтөч нь энэ музейд ирсэн хүмүүст зураачдын бүтээлийн талаар ярьдаг. Мөн энэ өндөр барилгабаганатай - орон нутгийн түүхийн музей, энэ нь Уралын гар урчуудын гараар хийсэн олон цуглуулга, эд зүйлсийг агуулдаг.

Газрын зураг - дөрөв дэх зогсоол Демидовскийн үйлдвэр

Дөрөв дэх зогсоол дээр бид хуучин Демидовын үйлдвэрт орлоо. Манай элэнц өвөг дээдэс ажиллаж байсан газар төмөр, алт, малахит олборлож, ажил хөдөлмөрөөрөө манай хот, Уралын бүсийг алдаршуулж байсан. Манай бүлэгт энэ үйлдвэрийн загвар бий.

Газрын зураг - Fox Mountain тав дахь зогсоол

Дөрөв дэх зогсоол дээр бид харуулын цамхаг бүхий Үнэг уулыг хардаг. Энэ их хуучирсан Уралын уул, эндээс та бүхэл бүтэн хот, түүний үйлдвэрүүд, барилга байгууламж, гудамж, цэцэрлэгт хүрээлэн, далан, музейг алган дээр нь харж, Нижний Тагил хотын бүх гоо үзэсгэлэнг харж болно.

Чи бид хоёр манайхаас буцах цаг болжээ сонирхолтой аялал хийманай цэцэрлэгт (газрын зураг дээр манай цэцэрлэгийн барилга). Лесовичок дахиад нэг даалгавар бэлдсэн, гэхдээ та бид хоёр үүнийг эхлүүлэхээс өмнө аялалынхаа дараа бага зэрэг амрах болно.

3. Биеийн тамирын дасгал

Одоо хотоо тойрон алхцгаая!

Зам дагуу, зам дагуу

Бид баруун хөл дээрээ үсэрдэг.

(Баруун хөл дээрээ үсрэх.)

Мөн ижил замаар

Бид зүүн хөл дээрээ үсэрдэг.

Зүүн хөл дээрээ үсрэх.

Зам дагуу гүйцгээе,

Бид цэвэрлэгээнд хүрнэ.

(Газар дээрээ гүйж байна.)

Цэлмэг газар, зүлгэн дээр

Бид туулай шиг үсрэх болно.

(Хоёр хөл дээрээ үсрэх.)

Зогс. Жаахан амарцгаая.

Тэгээд бид гэртээ харих болно.

(Газар дээрээ алх.)

4 . Зүссэн зурагтай ажиллах

Бид бага зэрэг амарч, дахин тоглоход бэлэн байна. Хараач, Лесовичок бидэнд даалгавар бэлдсэн. Та тайрсан зургуудыг цуглуулж, зураг дээр ямар барилга байгааг олж мэдэх хэрэгтэй. (Бүлэг хүүхдүүдэд галт тэрэгний буудал, цэцэрлэгт хүрээлэн гэх мэт зураг бүхий хайчилбар зураг өгдөг) Та эдгээр газруудыг таньж байна уу? Тэд юуны төлөө вэ? Эдгээр газруудад хэн ажилладаг вэ? Сайн байна!

5. Загваруудаас зураг зурах.

Залуус аа, Лесовичок та нараас архитектор болохыг хүсч байна уу? - Тийм ээ. Архитекторууд гэж хэн болохыг та мэдэх үү? Архитекторууд бол шинэ барилга байгууламж, амралт зугаалгын газар зохион бүтээдэг хүмүүс юм. Одоо архитекторууд болцгооё, ширээний ард суугаад манай хотод хараахан байхгүй шинэ сонирхолтой барилгыг зурцгаая. (Хүүхдүүдэд харандаа, загвар өгдөг янз бүрийн хэлбэрүүд)

6. Дүгнэж байна.

Төрөлх нутаг, хотынхоо тухай бидний яриа их сонирхолтой болов. Манай найз Лесовичок ба түүний ид шидийн газрын зураг үүнд тусалсан. Та өнөөдөр манай хотын талаар юу сурсан бэ? (Хүүхдийн хариулт)

Залуус аа, гэртээ, эцэг эхтэйгээ хамт, том болоод насанд хүрсэн хойноо манай хотыг хэрхэн харж байгаагаа зурж болно. Бид таны зургийг Лесовечкад өгөх бөгөөд ингэснээр тэр бусад хотод амьдардаг хүүхдүүдэд харуулах болно.

7. (Дараа нь зургийн үзэсгэлэнг зохион байгуулдаг)

Тус улсад олон хот байдгийг бид мэднэ.
Гэхдээ бидний хувьд ялангуяа эрхэм, эрхэм
Эртний Уралын зүрхэнд -
Хотын баатар, уугуул Тагил.

"Залхуу хүмүүст зориулсан" мөөгөнцрийн зуурмаг

Сүү - 500 мл

Улаан буудайн гурил - 5 аяга.

Элсэн чихэр - 2 tbsp. л.

давс - 0.5 tsp.

Наранцэцгийн тос - 2 tbsp. л.

Мөөгөнцөр (хуурай - жижиг уут) - 11 гр

Гурил, мөөгөнцрийн 4 аяга аяганд хийнэ. Дараа нь аажмаар бүлээн сүү асгаж, элсэн чихэр, давс, наранцэцгийн тос нэмнэ. Би бүх найрлагыг нь холино.

Дараа нь аажмаар өөр нэг аяга гурил нэмнэ. Би зуурсан гурилаа гялгар уутанд хийгээд хөргөгчинд хийнэ.

Та ердөө 2 цагийн дотор хоол хийж болно. Гэхдээ зуурсан гурил хөргөгчинд удаан суувал түүнд юу ч тохиолдохгүй. Би энэ зуурсан гурилыг ихэвчлэн шөнийн турш хийдэг. Тэгээд маргааш нь амттай хоол хийж өгдөг.

Ийм хэмжээний зуурсан гурил нь ойролцоогоор 60 жижиг хэсэг болдог.

Хичээлийн зорилго:хэлбэр үндсэн төлөөлөлсурагчид өөрсдийн жижиг эх нутаг - Дир хотын тухай.

Даалгаврууд

Залруулах боловсрол


Нэр үгийг багасгах дагавар болон олон тооны нэрээр хувиргах дадлага хий.

Залруулах, хөгжүүлэх

Аман харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Зөв логик сэтгэлгээ, бүтээлч, найруулгын чадвар, оюутнуудын төсөөлөл;

Хөдөлгөөн, дуу хоолойны гөлгөр, хүчтэй ярианы зохицуулалтыг сайжруулах.

Залруулах, хүмүүжүүлэх

Эх оронч үзэл, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.


Реж хотын үзэсгэлэнт газруудыг үргэлжлүүлэн танилцуулах;

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Хийсвэр ярианы эмчилгээний сессахмад бүлэгт

"Миний дуртай хот"

Зорилтот: сурагчдын жижиг эх орон - Дир хотын талаархи анхан шатны санаа бодлыг бий болгох.

Даалгаврууд

Залруулах боловсрол

"Миний хот" сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг тодорхойлолт, үйл үгээр идэвхжүүлж, өргөжүүлэх;
Нэр үгийг багасгах дагавар болон олон тооны нэрээр хувиргах дадлага хий.

Залруулах, хөгжүүлэх

Аман харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Логик сэтгэлгээ, бүтээлч, найруулгын чадвар, сурагчдын төсөөллийг зөв хөгжүүлэх;

Хөдөлгөөн, дуу хоолойны гөлгөр, хүчтэй ярианы зохицуулалтыг сайжруулах.

Залруулах, хүмүүжүүлэх

Эх оронч үзэл, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хүн бүрт юу хэрэгтэй вэ гэсэн санааг системчил жижиг эх орон- энэ бол түүний төрсөн газар, бага насаа өнгөрөөсөн газар;
Реж хотын үзэсгэлэнт газруудыг үргэлжлүүлэн танилцуулах;

Хичээлийн явц

Зохион байгуулалтын мөч

Дэлхий дээр гайхамшиг бүү байг,
Хэрэв та энэ үгийг сэтгэлээрээ хэлвэл
Энэ нь тэнгисээс гүн, тэнгэрээс өндөр!

Энэ нь дэлхийн хагаст яг таарч байна:
Ээж, аав, хөршүүд, найз нөхөд.
Эрхэм хот, эрхэм орон сууц,
Эмээ, цэцэрлэг, зулзага... бас би.

Залуус аа,

Үндсэн хэсэг

Даалгавар №1 "Бие халаалт"

Манай улсын нэр юу вэ?

ОХУ-ын нийслэлийг нэрлэх үү?

Бид ямар нутагт амьдардаг вэ?

Манай хотын нэр юу вэ?

Манай хотын хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Даалгавар No2 "Хэн анхааралтай байна"

"Дөрөвдүгээр хүрд" тоглоом шиг хотын тухай асуултууд.

1. Реж хотод ямар барилга байдаггүй вэ?

Соёлын ордон, музей, усан парк, галт тэрэгний буудал.

2. Зорчигч тээврийн ямар төрлийг та мэдэх вэ?

Манай хотод ямар төрлийн зорчигч тээврийн үйлчилгээ байдаггүй вэ?

Автобус, троллейбус, трамвай, такси.

3. Манай цэцэрлэг аль гудамжинд байрладаг вэ?Ленин, Заводская, О.Кошевой, Калинин, Барилгачид.

Даалгавар №3 "Мэдээд нэрлэ"

"Миний хот" слайд шоу (компьютер дээр).

Динамик түр зогсолт"Нисэх онгоц"

Би онгоцоор нисэхийг хүсч байна.

мөн өөрийн хотоо нисэхийг хараарай!

Хүүхдүүд ээ, та нар яах вэ?

Бид онгоцоор нисэхийг хүсч байна

Нисэж буй хотоо хараарай.

Нисгэгчид ээ, онгоцоо нислэгт бэлтгэ.

(Хүүхдүүд нэг өвдөг дээрээ суудаг).

Бид хөдөлгүүрүүдийг эхлүүлнэ: t-t-t-t-t-t-t.

(таны өмнө дугуй хөдөлгөөн).

Моторууд дулаарч байна: d-d-d-d-d-d

Хөөрөх! (өсөх)

Тэд ниссэн: z-z-z-z-z-z (чанга чимээгүй)

Чанга, тодорхой, тодорхой хэлье:

Хурдан далавчит хүчирхэг ТУ

Өндөрт хүрэх.

Тэр улам өндөрт нисдэг

Дээврийн цэг болгон хувиргасан.

Онгоц буух: s-s-s-s-s-s-s-s

Бид хотоо дээрээс нь хэрхэн харснаа тоглоом тоглох замаар олж мэдэх болно.

Дидактик тоглоом: "Нэг нь олон" (бөмбөгтэй)

Байшин - байшин, зам - зам, гудамж - гудамж, мод - мод, цонх - цонх, цэцгийн мандал - цэцгийн мандал, хашаа - хашаа, дэлгүүр - дэлгүүр, сургууль - сургууль, театр - театр ...

Даалгавар No3 "Нууц асуулт"

Та юу гэж бодож байна, залуусаа?
Та оньсого хотын тухай ярьж байна.
Би шүлэг уншиж эхэлнэ
Та үргэлжлүүлэх хэрэгтэй болно.

1. Галт тэрэг хаа сайгүй чимээ шуугиантай,
Мөн хүмүүс бүх чиглэлд явдаг.
Бүх талаас, бүх талаас,
Галт тэрэг ирэхийг хэн хүлээж байна вэ?
Бид түүнийг танхимд урьж байна,
Юу гэж нэрлэдэг вэ…(төмөр замын буудал)

2. Гайхамшигтай уран зураг агуулсан,
Уран зураг нь ховор бөгөөд гайхалтай.
Гэхдээ тэднийг худалдаж авахыг зөвшөөрөхгүй.
Тэд маш их өртөгтэй учраас биш.
Эцсийн эцэст энэ бол миний эх орны баялаг юм
Энд дэлгүүр биш, гэхдээ…(музей)

3. Та энд үсгийг орхиж болно,
Телеграм илгээх.
Утсаар залгана уу
Ээждээ бизнес аялал хийхээр.
Та эндээс дугтуй худалдаж авах боломжтой
Илгээмжийг яаралтай явуулаарай.
Бүгдээрээ сайн уу гэж хэлээрэй
Эцсийн эцэст энэ барилга…(мэйл)

4. Цагаан хувцастай хүмүүс уйддаггүй
Битгий хоосон суу
Эмчилгээний явцыг зааж өгсөн болно
Эдгээр хүмүүс цагаан хувцастай.
Хэрэв хэн нэгэн өвдвөл
Бүгд л эмчилгээ хийлгэхээр явдаг
Хот, бүс нутаг руу,
Хүүхдийн өрөө...(эмнэлэг)

5. Энэ ямар гайхалтай байшин вэ?
Тэр байшинд зуун хүүхэд
Хүүхдүүд гэртээ маш их баяртай байдаг.
Энэ юу вэ?...(цэцэрлэг)

6. Хэрэв хөргөгч хоосон бол
Хэрэв танд идэх зүйл байхгүй бол
Талх байхгүй, байцаа байхгүй,
Цөцгийн тос, Сагаган будаа байхгүй.
Наашаа хурдан ир
Мөн сагсыг ав
Илүү амттай зүйлийг худалдаж аваарай
Манайд...(дэлгүүр)

Хичээлийн хураангуй


Хөтөлбөрийн агуулга:
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд төрөлх хот, оршин суугчдаа хайр, хүндэтгэлийг төлөвшүүлэх; төрөлх хотынхоо гоо сайхныг хадгалах, түүнийгээ сайжруулах хүсэл. Соёлын зан үйлийг төлөвшүүлэх, зорчигчийн замын хөдөлгөөний аюулгүй байдлын дүрмийг бататгах тээврийн хэрэгсэл, дахь зан үйлийн дүрэм олон нийтийн газар.
Төрөл бүрийн үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх замаар хүүхдүүдийн амьдарч буй хот, үзэсгэлэнт газрууд, хүн ба байгаль хоёрын харилцан үйлчлэлийн талаархи санаа бодлыг баяжуулах. боловсролын бүсүүд.
Танин мэдэхүйн сонирхол, төрөлх хоттойгоо танилцах хүслийг хөгжүүлэх: асуултын хариултыг хайх, таамаглал дэвшүүлэх.

Найзууд минь, та нарыг оньсого таахад үнэхээр дуртай гэдгийг би мэднэ. Харин өнөөдөр би та бүхэнд кроссворд хэмээх үгийн тоглоомыг санал болгохыг хүсч байна. Үүнийг шийдсэний дараа та бид хоёр бидний төрж, амьдарч байсан газрын нэр юу вэ гэсэн асуултын хариултыг олох болно.
1. Яковлевскийн дүүргийн төв (Барилгачин)
2. Оросын төрийн сүлдэнд дүрслэгдсэн шувуу? (бүргэд)
3. Бидний амьдарч буй барилга? (байшин)
4. Орос улсад амьдардаг хүмүүсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Оросууд)
5. манай хотын төв гудамж (Ленин)
6. Оюутнууд мэдлэг олж авдаг барилга (Сургууль)

Тэгэхээр бидний төрж, амьдарч байгаа, цэцэрлэгт явдаг, ээж, аав, өвөө, эмээ, найз нөхдийнхөө амьдардаг газрыг РО-ДИ-НА гэдэг.

Бид эх орон гэж юу вэ?
Чи бид хоёрын өссөн байшин.
Зам дагуух хус мод,
Бидний алхаж байгаа зам
Бид эх орон гэж юу вэ?
Чи бид хоёрын амьдардаг нутаг!

Хүн бүр эх оронтой байдаг. Бид төрсөн болохоороо эх орон гэж ярьдаг, тэд ярьдаг төрөлх хэл, мөн түүний доторх бүх зүйл бидний хувьд эрхэм юм.
- Бидний төрж, амьдарч буй хотыг хэн гэдэг вэ? (Барилгачин)
-Яагаад ингэж нэрлэсэн юм бэ? (Учир нь энд анх барилгачид ирж, гэр бүлээрээ амьдрахын тулд эрдэнэ шишийн талбайд байшин барьж эхэлсэн, дараа нь тэд үйлдвэр, уурхай барьж эхэлсэн).
-Та хот Барилгачин-Эх орондоо хайртай юу?
Өнөөдөр би таныг хайрт хотоор зугаалж, гудамж, үзэмжийг нь дахин үзэхийг урьж байна.
Гадаа гарахаасаа өмнө цаг агаарт тохируулан хувцаслах хэрэгтэй

Би зугаалах гэж байна,
Би маш хурдан хувцасладаг
Би гутлаа өмслөө
Би гутлаа хэрхэн өмссөнийг чинь шалгана.
Би хөлөө дэвснэ
Би шалан дээр гишгэж байна!
Би малгайгаа өмсөж, чихээ тагладаг.
Би хүрэмнийхээ товчийг хурдан товчлох болно
Би өөрийгөө харна.
Хүн бүр аль хэдийн зогсоход хангалттай,
Бид зугаалах цаг боллоо!

Бид юугаар аялж болно гэж та бодож байна вэ? (хариулт)
-Та бид хоёрыг аялалын автобус хүлээж байна. Гэхдээ автобусанд суухаасаа өмнө би та бүхэнд тасалбар тараах болно - тасалбарын дугаар нь автобусны суудлын дугаартай тохирч байна.
- Автобусанд суудлаа эзэл, сууж байхдаа автобус хөдөлж байх үед суудлаасаа босохыг хориглодог гэдгийг сануулъя.
Бид хамтдаа автобусанд суугаад цонхоор харав.
Манай жолооч бензин дээр гишгэж, автобус хөдөлж эхлэв!
Бидний хамгийн эхний зогсоол бол Ариун сүм юм.Автобуснаас буугаад барилга руу ойртъё.
2. Ариун сүмийн барилгын ажил 5 жил үргэлжилсэн бөгөөд манай хотын хамгийн үзэсгэлэнтэй барилгуудын нэг болгохын тулд хүмүүс маш их хөдөлмөрлөсөн.
- Та яагаад бидэнд сүм хийд хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? (хариулт) (залбирч байхдаа Бурханаас өөртөө болон хайртай хүмүүстээ эрүүл мэндийг гуйж, дайн гарахгүйн тулд, хүмүүс амар амгалан амьдарч, баяр баясгалантай, гунигтай үйл явдлуудыг тэмдэглэхийн тулд)

Ариун сүмийн барилга манай хотын бусад барилгуудаас ялгаатай юу? Яаж?
Ариун сүмийн хана нь нарийхан ангархай мэт цонхтой бөгөөд маш цөөхөн байдаг. Тэднийг харахад зориулагдаагүй, харин ариун сүмд гэрэл орохыг зөвшөөрдөг. Тийм ч учраас тэд өндөрт байрладаг. Ариун сүмийн хаалганууд асар том юм. Ариун сүм нь бөмбөгөр титэмтэй. Тэд ямархуу хүн бэ? (хариулт) Тэд шатаж буй лааны дөл шиг юм.
"Сайн-муу" дидактик тоглоом(TRIZ системийн дагуу)
Надад хэлээч, лаа сайн уу, муу юу? (хариулт). Яагаад сайн гэж? Сайн тал нь гэрэлтүүлдэг, дулаацуулдаг, тайвшруулдаг, хараанд сайн, хайлсан лавнаас янз бүрийн дүрс хийж болно. Тэгээд би лаа муу гэж хэлдэг. Яагаад? Та шатаж болно, гал гарч болно, тамхи татдаг, тамхи татдаг.
(Хонхны дууг бичих)
Хотын дээгүүр хөвж буй хөгжим сонсогдож байна уу?
Баяр хөөртэй, тансаг, үзэсгэлэнтэй.
Хонх дуугарч байна, ямар хүч чадал вэ!
Цэвэр дуу чимээ, сэтгэлд юу нөлөөлдөг вэ!
-Яагаад хонх дуугарав? Хонхны дуу нь Ортодокс хүмүүсийг сүмд өглөө, оройн үйлчлэлд дуудаж, агуу баяруудыг зарладаг.
Бидний алхалт үргэлжилж байна, автобусанд суудлаа аваарай
Бидний аялал үргэлжилж байна
Автобус ой руу ойртож байна.
Автобус энд зогсов
"МАРШАЛКОВО"-г зогсоо. Ой.

3. "Ойд алхах" динамик завсарлага
Ойд зугаалцгаая
Хөгжилтэй жагсцгаая
Бид зам дагуу алхах болно
Бие биенээ нэг файлд (могой)
Зам дагуу алхаж байхдаа бид хөлөө дээш өргөдөг.
Хөгжилтэй алхаж, хэзээ ч ядрахгүй!
Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ хаврын ой! Би зүгээр л бүгдэд нь сайн уу гэж хэлмээр байна!
Хурууны гимнастик"Сайн уу!"

Сайн уу, алтан нар аа!
Сайн уу, хөх тэнгэр!
Сайн уу, чөлөөт сэвшээ салхи!
Сайн уу, бяцхан царс мод!
Бид нэг бүс нутагт амьдардаг -
Би та бүхэнд мэндчилж байна!

4. Манай Маршалково цэцэрлэгт хүрээлэнд амьтны хүрээлэн байдаг. Гэхдээ бид "Зураг тайрах" тоглоом тоглосноор ямар оршин суугчидтай болохыг олж мэдэх болно (хүүхдүүд бор гөрөөс, буга, зэрлэг гахай, тогос, хэрэм дүрсэлсэн зургийг цуглуулдаг)
Амьтны хүрээлэнгийн торны дээгүүр “Амьтад тэжээхийг хориглоно” гэсэн бичиг байдаг. Та яагаад бодож байна вэ? /хүүхдийн хариулт/
- Танд чихэр, жигнэмэг өгнө гэж төсөөлөөд үз дээ. шинэ талх, банана гэх мэт. Өдрийн эцэс гэхэд чамд юу тохиолдох бол /хүүхдийн хариулт/ тийм ээ, таны гэдэс, шүд өвдөх болно. Мөн зэрлэг амьтад өдөржин хоол иддэггүй. Үүнээс гадна олон хүн энэ эсвэл тэр амьтан юу идэж болохыг мэдэхгүй, хүмүүс чадах бүхнээ торонд хаядаг. Үүнээс болж амьтад маш их өвдөж, бүр үхэж болно.
- Амьтны хүрээлэнд өөр юу хийж болохгүй вэ? /хүүхдийн хариулт/ Тийм ээ, торнууд руу ойртож, бүр цаашлаад гараа наа. Эцсийн эцэст, тор бол амьтны гэр бөгөөд энэ байшинг хамгаалах болно. Мэдээжийн хэрэг та амьтны хүрээлэнд чимээ шуугиан үүсгэж чадахгүй! Амьтны хүрээлэнд үргэлж олон хүн байдаг бөгөөд амьтад ойн чимээгүй байдалд дассан байдаг. Тиймээс та манай хотын амьтны хүрээлэнд ээж, аавтайгаа ирэхдээ эдгээр дүрмийг санаж, зөрчихгүй байхыг хичээгээрэй (хөгжимд тэд могой шиг ойгоос буцаж ирээд автобусанд суудлаа эзэлдэг)
5.
Автобус хурдаа нэмдэг
Энэ нь явж байна, илүү хурдан, хурдан явж байна
Одоо зүүн, одоо баруун
Тэгээд тэр чимээ гаргав: "Яаргаарай! Хурдлаарай!"
Бид удахгүй очих болно,
Бид бэлдэх цаг боллоо.
Зогсоол, автобус,
Гараарай, хүүхдүүд ээ!

6. Залуус аа, одоо бид хотынхоо хамгийн ариун дагшин газар болох Ахмадын цэцэрлэгт хүрээлэнд ойртож байна.
Эх орноо чөлөөлөхийн төлөө амиа өгсөн хүмүүсийг Оросын ард түмэн хэзээ ч мартахгүй Германы түрэмгийлэгчид. Талийгаачдын дурсгалд талархаж, амь насаа үл хайрлан тэмцсэн цэргүүдийн дурсгалд зориулж хөшөө босгов. аймшигт дайн, бидэнд цэнхэр, амар амгалан тэнгэрийг өгсөн.
Манай хотын талархалтай оршин суугчид дайчин хамгаалагчдын хөшөө, булшинд шинэхэн цэцэг өргөж байна үл мэдэгдэх баатруудмөн энэ дайнд амь үрэгдэгсдийн дурсгалыг нэг минут дуугүй зогсоно.
(хөгжмийн дуу чимээ)
Бүх тулааны газар ариун дагшин.
Дайчид агуу үйлсэд явсан газар
Хаврын ялалтын баярын өдөр
Тэд үүнийг тулаанаас авчирсан.
Бид талбай дээр цэцэгтэй ирдэг
Үхэшгүй мөнхийн цэрэг тэнд зогсож байна.
БА Мөнхийн дөл- бидний ой санамж -
Боржин үргэлж гэрэлтдэг.

7. Манай хотын онцгой бахархал бол зүлэг, усан оргилуур, олон сайхан цэцэгс бүхий төв талбай юм.
Мод, өвс, цэцэг, шувуу
Тэд өөрсдийгөө хэрхэн хамгаалахаа тэр бүр мэддэггүй
Хэрэв тэдгээрийг устгавал,
Бид дэлхий дээр ганцаараа байх болно.

Манай хотод ургадаг цэцэгсийг хүмүүст өгдөг сайхан сэтгэл, биширдэг бөгөөд хүн бүр энэ гоо сайхныг биширдэг.

Гоо сайхан бол гайхамшиг шиг
Гоо сайхан хаа сайгүй амьдардаг:
Бидний дэргэд, хол,
Жижиг цэцэг бүрт

Өнөөдөр бид цэцэрлэгийн цэцгийн мандал дээр хавар тарих цэцэгсийг тарьж, зөвхөн таныг төдийгүй цэцэрлэгийн бүх зочдыг баярлуулах болно.
(ажлын үйл ажиллагаа)

8. За, энэ ямар байшин вэ?
Та үүнд хөгжим сонсох болно!
Дуулах, бүжиглэх, тоглоом тоглох, инээх -
Хүн бүрт хөгжилтэй!

Энэ бол хотын жинхэнэ чимэглэл болсон Звездный соёлын ордон юм. Энэ нь жинхэнэ амралт чөлөөт цагийн төв болсон - хүн бүр өөрт таалагдсан зүйлийг олох боломжтой урлагийн бүлгүүд, студи, театр, клубууд. Та нарын дунд Соёлын ордны дугуйланд явдаг хүн бий юу? (хариулт) Одоо та бид хоёрт жинхэнэ уран бүтээлч гэдгээ мэдрэх боломж олдсон.

Оркестрын тоглолт
Бид одоо чамайг баярлуулах болно
Оркестрын хөгжимчид
Тэд чиний төлөө хичээх болно.
(Хөгжмийн найрал хөгжим)

Ингээд бидний алхалт дууслаа, автобусанд суудлаа эзлэн дуртай цэцэрлэгтээ явцгаая.
9. Өнөөдрийн аялал танд таалагдсан уу? Очсон газруудаа санацгаая? Та найздаа бидний алхалтын талаар юу хэлэх вэ? Та өөр хаана очиж үзэхийг хүсч байна вэ?
Та хотод хайртай юу? Та бүгдэд одоо хэлэхийг зөвлөж байна сайхан үгсмөн манай хотод баглаа бэлэглээрэй сайн сайхныг хүсэн ерөөе! (хариулт).

Миний дуртай хот
Төрөлх хот минь,
Та зун ногоон өнгөтэй байна
Намрын улиралд өнгөлөг.
Цэвэр, цасан цагаан
Та өвөл зогсож байна
Мөн хавар чи зөөлөн байдаг ...
Би чамаар бахархаж байна!

Марина Виноградова

Сэдэв: "Миний хот, байшин"

Зорилтот: хүүхдүүдэд жижиг эх орон, гэр бүлээ хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх хот.

Даалгаврууд: хүүхдийн талаархи санаа бодлыг тодруулж, нэгтгэх Гатчина хот, үгсийн сангаа тэлэх, идэвхжүүлэх, ашиглах дадлага хийх олон тоонэр үг, идэвхжүүлэх илтгэлүүдхүүхдийн үгс - тодорхойлолт. Энгийн өгүүлбэр ашиглах дадлага хийх;

Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, анхаарал, төсөөлөл, орон зайн чиг баримжаа;

Гэр бүлээ хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх хот, түүний байгаль, хүмүүс, бунхан.

Газар нутгийг нэгтгэх: танин мэдэхүй, унших уран зохиол, ярианы хөгжил, үр бүтээлтэй үйл ажиллагаа.

Урьдчилсан ажил: Үзүүлэн үзэх "Миний Гатчина", үзэмжтэй чимэглэл хотууд, гэрэл зургийн үзэсгэлэнгийн дизайн "Миний дуртай хот» , уугуул нутгийн тухай ном, шүлэг унших хот ба түүний дурсгалт газрууд.

Материал ба тоног төхөөрөмж: PowerPoint танилцуулга, хайчилсан зураг, боловсролын тоглоом "Баруун талд юу байгааг, зүүн талд юу байгааг нэрлэ", "Ямар нэмэлт вэ?"тоглоомын саваа "Зогс! Саваа зогсоо!"

Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний тоглоом дууслаа

Ажил эхэлж байна

Бид шаргуу ажиллах болно,

Ямар нэг юм сурах гэж.

Үндсэн хэсэг.

1. Оршил яриа

Өнөөдөр бид өөрсдийн гайхамшигт тухай ярих болно хот. Олон хүн амьдардаг газрыг яагаад нэрлэдэгийг та мэдэх үү хот? Үгийг хэл « хот» , энэ үгийг анхааралтай сонс. IN Эрт дээр үед энэ хотыг град гэж нэрлэдэг байсан: Нийслэл хот, Киев-град. Эрт дээр үед хүмүүс ихэвчлэн газар нутгийн төлөө, дайснуудаас өөрсдийгөө хамгаалахын тулд дайн хийдэг байсан. өндөр хашаа, дараа нь цайзуудыг барьсан. Тиймээс тэр газар « хашаатай» дуудсан хот. Тэгэхээр нь хуучин үг"мөндөр"үүссэн орчин үеийн үг « хот» .

Хүүхдүүд ээ, бидний нэр хэн бэ? хот?

Гатчина.

Зөв. Энд амьдардаг хүмүүсийн нэр хэн бэ хот?

Гатчина хотын оршин суугчид.

Хүүхдүүд ээ, энэ юу вэ? хот?

Энэ бол олон хүн амьдардаг газар юм.

Хүмүүс хаана амьдардаг вэ? Байшинд яг ийм байдаг. Янз бүрийн байшингууд байдаг бөгөөд тэдгээрийг дууддаг өөрөөр: модон, тоосго, хавтан. Та эдгээр нэрийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

Модон байшингууд нь модоор хийсэн байшингууд, тоосгон байшингууд нь тоосгоор, хавтангийн байшингууд нь блокоор хийгдсэн байдаг. Байшин нь нэг давхар эсвэл олон давхар байж болно. Та үүнийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

2 давхар байшинг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хоёр давхар.

3,4,5,6,7.8 давхар байшинг яах вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, манайд хотолон төрлийн барилга байгууламж байдаг. Би та нарт оньсого хэлж өгье, та нар таамаглаж байхдаа эдгээр барилгуудыг нэрлэнэ.

Бид талх худалдаж авах хэрэгтэй

Эсвэл бэлэг өгөх, -

Чи бид хоёр цүнхийг авна,

Тэгээд бид гадаа гарна

Тэнд бид дэлгүүрийн цонхоор алхаж байна

Тэгээд бид явах ... (Дэлгүүр)

Хэрэв бид зочилвол

Энэ байгууллага

Бид хоёр цаг сууна

Гэрэлгүй харанхуй танхимд.

(Кино театр)

Том, цэлгэр, гэрэлт байшин.

Тэнд олон сайхан залуус бий.

Тэд сайхан бичдэг, уншдаг.

Хүүхдүүд зурж, тоолдог. (Сургууль)

Энэ компанид хүн бүр тохиолддог,

Эхлээд маягтыг бөглөнө үү

Төлбөрийг кассын машинд хийдэг.

Энэ ямар компани юм бэ?

(Банк)

Мөн бидний амьдралд шаардлагатай ямар барилгууд манайд байрладаг хот?

Цэцэрлэг, музей, цагдаагийн газар, гал унтраах анги...

Зөв шүү залуусаа, одоо бид тоглоом тоглох гэж байна. "Нэг нь олон".

Нэг дэлгүүр - олон (дэлгүүр,

Нэг банк - олон (банкууд)) гэх мэт.

2. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Бид байна бид хот руу алхаж байна

(хүүхдүүд байрандаа жагсдаг)

Бид маш их зүйлийг хардаг, бид дууддаг

(толгойгоо зүүн, баруун тийш эргүүлнэ)

Гэрлэн дохио, машин

(гар урагш, хажуу тийш)

Үзэсгэлэн худалдаа, дэлгүүрүүд

(гараа дээш, доош)

Талбай, гудамж, гүүр

(Их бие зүүн, баруун тийш эргэх)

Мөн мод, бут сөөг

(хөлийнхөө үзүүр дээр сунгаж, суув)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүн бүхэнд төрсөн, анхны алхмаа хийсэн, анхны үгээ хэлсэн газар дэлхий дээр байдаг. Бүх зүйл уугуул, танил болсон газар. Энэ газрыг Бяцхан эх орон гэдэг. Бидний олонхын хувьд энэ бол Гатчина юм.

П.Воронкогийн шүлгийг уншиж байна "Илүү сайхан уугуул нутаг байхгүй"

Кран-кран-кран!

Тэр зуу гаруй газар ниссэн.

Эргэн тойрон нисч, алхаж,

Далавч, хөл нь хурцадсан.

Бид кранаас асуув:

-Хамгийн сайн газар хаана байдаг вэ? –

Хажуугаар нь нисэн өнгөрөхдөө тэр хариулав:

- Илүү сайн уугуул нутаг гэж байхгүй!

Залуус аа, манай хотмаш үзэсгэлэнтэй бөгөөд та бид хоёр манай Гатчинагийн үзэсгэлэнт газруудтай танилцахдаа үүнд итгэлтэй байсан, одоо би чамайг хэрхэн санаж байгааг шалгахыг хүсч байна. мартагдашгүй газрууд. Зургийг хараад илүүц зүйл юу болохыг надад хэлээч?

3. Дидактик тоглоом "Ямар нэмэлт вэ?"

Сайн байна, зөв, нэмэлт хоёр зураг бол манай нийслэлийг харах явдал юм.

4. Дидактик дасгал "Зураг хайчлах"

Хүүхдүүд ээ, түүхэн засвар хийдэг хүний ​​мэргэжлийг юу гэж нэрлэдэг вэ эртний барилгууд?

Сэргээгч.

Зөв шүү, залуус аа, одоо та өөрийгөө сэргээн засварлагчийн дүрд туршиж үзэх болно.

Та эд ангиудыг бүхэлд нь цуглуулах хэрэгтэй.

(Би ширээн дээр байгаа хүүхдүүдэд нэг зураг тарааж өгдөг.)

Сайн байна уу залуусаа, та нар их юм оролдсон. Эдгээр нь Приори ба Гатчинагийн ордон юм. Тэд маш үзэсгэлэнтэй. Аль болох олон зүйлийг авахыг хичээцгээе сайхан үгс.

5. Тоглоом "Зогс! Саваа зогсоо!"

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, бие биедээ саваа дамжуулж, үгсийг сонгоно уу - хэрэв хэн нэгэн өөрийгөө давтан хэлэх эсвэл хэт удаан үг хайж байвал багш дохио өгдөг "Зогс! Саваа зогсоо!"Энэ хүүхэд тоглоомоос гарах хэрэгтэй.

Руслан саваагаа аваад хэл Гатчина ордонАль нь?

Majestic гэх мэт.

6. Дидактик тоглоом "Баруун талд юу байна, зүүн талд юу байна"

Сайн байна залуусаа, та маш олон сайхан үгс хэлсэн. Одоо дэлгэц рүү хараад зургийг хар. Зургийн голд юу харагдаж байна вэ? Зөв, энэ бол Ингербурдын хаалга юм.

Хаалганы баруун талд юу байрладаг вэ? Бүрэн өгүүлбэрээр хариулна уу.

Хаалганы баруун талд гацуур мод бий.

Хаалганы дээгүүр юу байрладаг вэ?

(хаалганы зүүн талд, хаалганы доор, баруун дээд, зүүн дээд талд)

Хүүхдүүд бүрэн өгүүлбэрээр хариулж байгаа эсэхийг шалгаарай.

Доод шугам ангиуд.

Аль тоглоом танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Та ямар ордныг сэргээсэн бэ?

Ямар байшингууд байдаг вэ?

Жижиг эх орон гэж юу вэ?

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: " Яриа хөгжүүлэх"; "Нийгэм, харилцааны хөгжил"; " Танин мэдэхүйн хөгжил"(танилцуулга.

Ахлах бүлгийн хэл яриаг хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй (сэтгэцийн зураг ашиглан). Сэдэв. "Миний дуртай хот"Миний дуртай хот Хөтөлбөрийн агуулга: Саки хотын үзэсгэлэнт газруудын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх; Үргэлжлүүлэн хүүхдүүдэд зохиож бичихийг заа.

Хөтөлбөрийн агуулга: зохиож сурах бүтээлч түүхХүүхдийн төрөлх хотынхоо тухай мэдлэгийг нэгтгэх зорилгоор дурсамжийн хүснэгтэд тулгуурлан төрөлх хотынхоо тухай.

Хөтөлбөрийн агуулга: Үлгэрийн агуулгыг диаграмм ашиглан дахин ярьж сургах. Сэтгэл хөдлөлийг ялгах, нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!