"Гараг бол бидний гэр" хичээлийн хураангуй, сургуулийн бэлтгэл бүлэг. GCD танин мэдэхүйн хураангуй “Бидний амьдарч буй гарагийн нэг булан

Зорилтот:

  • асуудлын сонирхлыг төрүүлэх экологийн хямралДэлхий дээрх болон хүний ​​үйл ажиллагааны үр дагавар;
  • бидний эргэн тойрон дахь ертөнцөд сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, хүний ​​​​үйл ажиллагаанаас түүний төлөв байдлыг ойлгох;
  • байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх

Даалгаварууд:

  • хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх; эрчимжүүлэх үгсийн санхүүхдүүд (гаригуудын нэрс, сансрын биетүүд);
  • урлагийн янз бүрийн материалаар дамжуулан урлагийн үйл ажиллагаанд хүүхдийн төсөөллийг хөгжүүлэх; хөгжүүлэх бүтээлч байдалхүүхдүүд;
  • хосоор ажиллах чадварыг хөгжүүлэх

Материал:бөмбөрцөг, гэрэл зураг, цомог, маркер, лав өнгийн харандаа, өнгөт харандаа, цагираг.

Ойролцоогоор нүүдэл:

I.Зохион байгуулалтын хэсэг. "Миний сэтгэлийн байдал" тойм зураг.

II.Нөхцөл байдлын яриа, яриа "Манай гараг"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Яагаад бидэнд байгаа юм сайхан сэтгэл? (Бид тэнгэр, байгаль, нар, хүмүүсээр хүрээлэгдсэн байдаг). Бидний оршин суугчдыг юу нэгтгэдэг вэ? өөр өөр цэгүүдДэлхий? (Бид нэг гариг ​​дээр амьдардаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид манай гаригийн тухай ярих болно. Бидний амьдарч буй гаригийг Дэлхий гэдэг. Манай гараг бол асар том, асар том бөмбөг юм. Тэр маш үзэсгэлэнтэй! Үүнийг сансрын хөлгийн цонхоор сансраас харсан сансрын нисэгчид мэдээлсэн байна. Ийм гялалзсан цэнхэр бөмбөг (багш бөмбөрцгийг эргэдэг)! Манай гарагийг яагаад цэнхэр гэж нэрлэдэг вэ? (Учир нь Дэлхий дээр илүү их уссушигаас илүү). (Зураг үзэх).

III.Таавар таавар.

Энэ шар од

Биднийг үргэлж дулаацуулдаг

Бүх гаригийг гэрэлтүүлдэг

Бусад одноос хамгаална.

Би шөнө тэнгэрт алхаж,

Би дэлхийг бүдэгхэн гэрэлтүүлдэг.

Би ганцаараа их уйдаж байна

Миний нэр ... (сар)

Дэлхий дээр гайхамшгууд байдаг;

Далай ба ой мод

Агаар мандалд хүчилтөрөгч байдаг

Хүмүүс, амьтад үүнийг амьсгалдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч:Удахгүй бид очно сансрын аялалнарны аймгийн гаригуудад. Нарны систем гэж юу вэ? ( нарны системнарнаас бүрддэг ба селестиел биетүүд, түүнийг тойрон эргэдэг эдгээр нь хиймэл дагуултай 9 гариг, түүнчлэн астероид, сүүлт од, солирууд юм).

IV.Биеийн тамирын минут. Тоглоом "Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна"

Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна

Гариг дээр алхахад зориулагдсан

Бид алийг нь ч хүссэн

Бид энэ рүү нисэх болно

Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц бий

Хоцорсон хүмүүст зай байхгүй

Нэг, хоёр, гурав - гүй.

(Хүүхдүүд 3 багаар цагираг хэлбэрээр гүйдэг).

Та ямар гариг ​​дээр буусан, өөр ямар гаригийг мэдэх вэ? Би чамайг манай гариг ​​руу буцахыг санал болгож байна.

Нэг, хоёр, гурав - гүй.

В.Асуудлын нөхцөл байдал "Гариг аюулд байна."

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ингээд бид ирлээ. Залуус аа, хар даа, хэн нэгэн бидэнд захидал үлдээсэн. Юу гэж бичсэнийг би гайхаж байна.

« Туслаач, туслаач. Манай гараг аюулд ороод байна. Манай гарагийг авраач! »

Залуус аа, бид танд яаж туслах вэ? Эцсийн эцэст бид жижигхэн хэвээр байгаа ч энэ гараг асар том юм. (Хүүхдийн хариулт)

VI.Уран сайхны бүтээлч байдал (Зураг зурах).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би та бүхэнд эх дэлхийгээ аврах байгаль орчны шинж тэмдгүүдийг санал болгож байна, эдгээр тэмдгүүдийн тусламжтайгаар бид насанд хүрэгчдэд хандаж, эх дэлхийгээ аврахыг тэднээс хүсэх болно.

Сурагчид хосоор (гурвалсан) хуваагдаж, санал нэгдэж, даалгавраа гүйцэтгэнэ. Багш нь материалыг сонгох эрхийг өгдөг (гуаш, будаг, өнгийн харандаа, харандаа гэх мэт) Үүнийг бүтээх төлөвтэй байна. асуудалтай нөхцөл байдал- хүүхдүүдийн нэг нь багийн гадна үлддэг. Сурагчид асуудлыг бие даан шийддэг (ав нэмэлт хүнбаг руу)

VII.Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн.

Даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа залуус ажил руугаа харж, тэдний тэмдэг ямар утгатай болохыг хэлж өгнө. Үүний дараа тэмдгүүдийг бяцхан үзэсгэлэнд байрлуулна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Нэг гараг байдаг - цэцэрлэг

Энэ хүйтэн орон зайд.

Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,

Нүүдлийн шувуудтай уулзах

Энэ бол тэдний цэцэглэдэг цорын ганц зүйл юм

Ногоон зүлгэн дэх хөндийн сараана цэцэг

Мөн соно зөвхөн энд байна

Тэд гайхан гол руу харна.

Эх дэлхийгээ халамжил

Эцсийн эцэст үүнтэй адил хүн байхгүй.

Урьдчилан үзэх:

Оросын Холбооны Улс

Бүгд Найрамдах Саха Улс (Якут)

Хотын сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага"Долоон цэцэгтэй цэцэг"

Нерюнгри дүүргийн Беркакит тосгон

678990, Бүгд Найрамдах Саха (Якут), Нерюнгри дүүрэг, Беркакит тосгон, Башарина гудамж, №5.

Танин мэдэхүйн чиглэлээр хийсэн хичээлийн хураангуй (бүс нутгийн бүрэлдэхүүн хэсэг)

Сэдэв: "Бидний амьдарч буй дэлхийн өнцөг булан"

Бэлтгэсэн:

Багш Лескова А.А.

"Бидний амьдардаг гаригийн нэг булан"

Зорилго: Хэрэгжилт бүс нутгийн бүрэлдэхүүн хэсэгхүүхдүүдийг танилцуулах замаар ахлах бүлэгтөрөлх нутагтай.

Даалгаварууд:

Боловсролын зорилго: Хүүхдүүдийн байгалийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх, нэгтгэх уугуул нутагХойд нутгийн уугуул ард түмний соёл, амьдрал Якутын амьтны ертөнцийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, Улаан номонд орсон зарим шувууд, амьтдын тухай "Якутын Улаан ном"-ын талаархи анхны санааг бий болгох;

Хөгжлийн даалгавар: байгалийн тухай яриа өрнүүлж, үзэл бодол, үндэслэлээ илэрхийлж, шаардлагатай тайлбарыг өгч сурах, уялдаа холбоотой яриа, ой санамж, сэтгэхүй, үндэслэл, дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх; бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

Боловсрол: байгальд анхаарал халамж тавих, түүнийг хамгаалах, хамгаалахад бүх талаар оролцох хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх. Хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх (Улаан ном, нөөц).

Хичээлийн явц:

Залуус аа, манай танхимд хичнээн зочин байгааг хараарай, тэдэнтэй мэндчилье.

Эберде (сайн уу).

Залуус аа, өнөөдөр би та бүхнийг музейн аялалд урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Аялал зохион байгуулж буй хүний ​​нэр хэн бэ?

Хүүхдүүд: Аялал жуулчлалын хөтөч.

Музейд зан үйлийн дүрмийг санацгаая.

Хүүхдүүд: Битгий ярь. Үзмэрүүдэд гараараа хүрч болохгүй.

Бүү дэггүй, анхааралтай сонсож, асуултанд бүрэн хариулж, чимээгүйхэн хөдөл.

Хөтөч: Сайн байна, тэгвэл аялалаа эхэлцгээе.

Газрын зураг руугаа явцгаая. Надад хэлээч, манай улсын нэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Орос.

Хөтөч: Тийм шүү, манай улс том уу, жижиг үү?

Хүүхдүүд: Том.

Хөтөч: Мэдээжийн хэрэг, энэ нь том, тиймээс манай улс олон Бүгд Найрамдах Улсад хуваагдсан.

Хөтөч: Залуус аа, "жижиг эх орон" гэж ийм ойлголт байдаг, "жижиг эх орон" гэж юу болохыг та хэрхэн ойлгох вэ? Жижиг эх орон- Энэ бол таны төрсөн газар, эцэг эхийнхээ амьдардаг газар юм. Энэ бол таны сурч, зочилдог тосгон юм цэцэрлэг. Энэ бол манай Бүгд Найрамдах Улс Залуус аа, манай бүгд найрамдах улсын нэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Саха Якут.

Хөтөч: Оросын газрын зургийг хар. Манай Якут нэлээд эзэлдэг том газар нутагбөгөөд Оросын хамгийн том бүс нутаг юм. (Багш Якутын хилийн дагуу заагчийг хөдөлгөдөг).

Одоо Якутын газрын зургийг харцгаая.

Газрын зураг дээр юу харж болох вэ?

Хүүхдүүд: Гол мөрөн, тэнгис, хотууд.

Хөтөч: Та Якутын ямар хотуудыг мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: Якутск, Мирный, Алдан, Ленск, мэдээж манайх төрөлх хот- Нерюнгри хот!

Хөтөч: Залуус аа, Якут бол үндэстэн дамнасан бүгд найрамдах улс юм их хэмжээнийҮндэстнүүд нь Бүгд Найрамдах Саха улсын уугуул ард түмний төлөөлөгчид байдаг.

Үндэс хүмүүс - хүмүүс, эдгээр газар нутагт удаан хугацаагаар амьдарч байсан.

Бүгд Найрамдах Саха (Якут) улсын уугуул ард түмэнд дараахь зүйлс орно.

Якут, Долган, Эвенк, Эвенс, Юкагир, Чукча.

Хөтөч: Якутын уугуул иргэд хэрхэн амьдарч байгааг сонирхоцгооё.

Якутуудын гэр нь лангуу эсвэл хум байсан - боргоцой хэлбэртэй шонгоор хийсэн, хусны холтос, эсгий эсвэл цаа бугын арьсаар бүрхэгдсэн овоохой; Лангуу нь якутуудын өвлийн гэр бөгөөд якутуудын зуны гэрийг ураса (гэрийн үзлэг) гэж нэрлэдэг.

20-р зуунаас хойш Якутууд барьж эхлэвовоохой .

Одоо би танд болон хойд нутгийн ард түмний соёл, амьдралын тухай видео үзэхийг санал болгож байна.

  1. Эвхэгддэг орон сууц - майхан нь нүүдэлчин амьдралын хэв маягийн нөхцөлд тохирсон байдаг. Чумын голд гал асаадаг байсан, одоо төмөр зуух асаж байна.
  2. Эрэгтэйчүүд загас агнуур, ан агнуур, буга тэжээдэг. Буга байна их ач холбогдолХүмүүсийн хувьд энэ нь Якутын өргөн уудам нутгаар дамжин өнгөрөх тээврийн хэрэгсэл юм. Бугын арьсыг байшинг дулаалахаас гадна хувцас, үндэсний якут гутал - өндөр гутал хийхэд ашигладаг. Бугын махыг хоол хийхэд ашигладаг.
  3. Эмэгтэйчүүд хоолоо бэлдэж, хүүхэд өсгөн хүмүүжүүлж, үслэг хувцас дээр ирмэгийн хээ хатгадаг. Хувцас нь геометрийн хэв маягийн хэлбэрийн appliques-ээр чимэглэгддэг.
  4. Одоогоор үндэсний хувцасихэвчлэн баяр болгон ашигладаг. Зөвхөн нүүдэлчин цаа буга маллагчид хойд нутгийн эрс тэс уур амьсгалд хамгийн сайн зохицсон цаа бугын арьсаар хийсэн хувцас өмсдөг.
  5. Хойд нутгийн ард түмний ардын аман зохиол нь олон янз байдаг.

ёслол (зан үйл);

дуу,

бүжиглэх

  1. Якут үндэсний хөгжмийн зэмсгүүд нь бөмбөр, хэнгэрэг,

Киримпа - нум, хомустай чавхдаст хөгжим.

Хөтөч: Якут бол онцгой, ер бусын бүс нутаг юм. Энд маш их ургадаг өөр өөр модболон жимс. Якутад ямар мод, жимс ургадаг болохыг санацгаая.

Ширээн дээр очоод картуудыг аваад дээр нь юу байгааг нэрлэнэ үү?

Хүүхдүүд: нарс, гацуур, хус, улаан эгнээ, бургас, улиас, шувууны интоор.

Хүүхдүүд: нэрс, цангис, lingonberries, үхрийн нүд, зөгийн далан.

Хөтөч: Картаа манай газрын зурагт хавсаргана уу.

Хөтөч: Якутын ойд янз бүрийн амьтан, шувууд амьдардаг. Дээш гарч ирээд тэднийг харцгаая (хүүхдүүдэд чихмэл шувуу, амьтдыг үзэхийг санал болгодог).

  1. Capercaillie - том шувуу, үүнийг тод улаан хөмсөгөөр нь ялгаж болно. Capercaillie нь ойд алслагдсан газрыг илүүд үздэг. Эдгээр шувууд олон төрлийн жимсээр баялаг намагт дуртай. Хаврын ороолт нь энэ шувууны хувьд ердийн зүйл юм.

Модон хорхойн яриаг сонсоцгооё.

  1. Мөн энэ шувуу бол самарчин юм.

Шувуу нэрээ бүрэн зөвтгөдөг - "самрын самар": тайгад бараг зөвхөн хушны самараар хооллодог бөгөөд энэ зорилгоор сайн зохицсон хушуу нь боргоцойноос авахад тусалдаг. Тэд самарыг эцсийн үр тариа хүртэл ховхолж, үр тариагаа самараар дүүргэж, дараа нь ойн алслагдсан буланд нуудаг.

Хуш модны тоо толгой нь энэ шувууны тооноос ихээхэн хамаардаг. Энэ бяцхан шувууны үйл ажиллагаа ямар ашигтай вэ! Энэ шувууны дууг сонс.

  1. Та энэ шувууг тоншуул гэдгийг таньж байна уу?- жижиг шувуу. Та энэ шувууны талаар юу хэлэх вэ? Хушуу нь хурц, бат бөх байдаг. Тэрээр модны холтосыг нэвтлэн шавьжны байшинг олдог. Тэдэнд маш их байна урт хэл, мөн бүгдийг нь та өөрөө хоолоо авах боломжтой болно. Түүний хоолойг бас сонсоцгооё.
  2. Хөх шувуу . Толгой дээр нь сүлд байдаг. Эдгээр шувууд маш хөдөлгөөнтэй, тэд өвс дунд хурдан, хурдан гүйдэг. Нуга, хээр талд хүн эсвэл амьтан гарч ирэхэд хэд хэдэн шувууд бие биетэйгээ уулзахаар нисч, "чи хэнийх вэ, чи хэнийх вэ" гэж хашгирав. Учир нь хөдөө аж ахуйХөх шувуу нь шавьжны хортон шавьжийг устгаснаар маш их ашиг тус авчирдаг.

Одоо Якутын ойд амьдардаг зарим амьтдыг харцгаая.

  1. Баавгай . Манай ойн хамгийн том махчин амьтан. Өвлийн улиралд баавгай үүрэнд унтдаг. Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгай яагаад өвлийн улиралд унтдаг вэ?

Хүүхдүүд: Өвлийн улиралд баавгай хоол олоход хэцүү байдаг.

Хөтөч : Тэр яаж өвөлжин унтаад юу ч иддэггүй юм бэ?

Хүүхдүүд: Баавгай намрын улиралд их иддэг, арьсан дор өөх нь хуримтлагддаг.

  1. Гадаад төрхөөрөө болхи, гэхдээ маш хурдан, хүчтэй, авхаалжтай махчин амьтан -чоно. Бүхий л идэшт махчин - туулай, шувуу, мэрэгч, загас, жимсээр хооллодог. Гэсэн хэдий ч агуу хүч, хүчтэй шүдтэй, хурц хумстай тул гол зэвсэг нь тааламжгүй үнэр бөгөөд ямар ч амьтан тэсвэрлэдэггүй тул чонон шувуу руу хэн ч дайрдаггүй. Тэгээд бид цаашаа явах болно.
  2. Энэ бол үнэг. Үнэг өвлийн улиралд үслэг дээлээ сольдоггүй. Үнэг яагаад ийм сэвсгэр сүүл хэрэгтэй гэж бодож байна вэ? Сүүл нь таныг дулаацуулж, мөрийг чинь бүрхэнэ.

Бяцхан үнэг мэддэг - үнэг, түүний бүх гоо үзэсгэлэн нь үслэг дээлэндээ байдаг. Залуус аа, үнэг юу иддэг гэж та бодож байна вэ?

Үнэг цасан доор үнэрлэж байгаа хэн бэ? Үнэг хулгана агнаж байна. Өвлийн улиралд ойд амьдрал хөлдөж, хулгана үлийн цагаан оготно үнэгний гол хоол болдог. Үнэг хулгана - энэ нь хулгана агнадаг гэсэн үг юм.

  1. Туулай - туулай өвлийн улиралд цасанд нүх ухдаг, өвлийн улиралд цагаан, зун нь саарал өнгөтэй байдаг. Энэ нь өвс, модны холтос, бутны мөчрөөр хооллодог. Туулай нь хурдан хөл, хурц сонсголоороо махчин амьтдаас аврагддаг.

Залуус аа, би энэ амьтны тухай шүлэг хэлэхийг санал болгож байна.

Хөтөч: Одоо тоглоом тоглоцгооё"Нэмэлт амьтан, шувууг ол".

Зургийн дотроос та нэмэлт амьтан эсвэл шувуу олж, яагаад илүү байгааг хэлэх хэрэгтэй.

(туулай, үнэг, чоно, хойд туйлын үнэг, хүрэн баавгай, цаа буга, бар, коала, хиппопотам)

Бар, коала,......, тэд Якутад амьдардаггүй тул илүүдэхгүй. Сайн байна!

Дараа нь Якутад амьдардаг амьтныг сонгоод газрын зураг дээр хавсаргана.

Одоо газрын зургийг харцгаая. Тэр ямар үзэсгэлэнтэй болсон бэ.

Хөтөч: Залуус аа, Якутад маш олон амьтад амьдардаг бөгөөд тэдгээрийн зарим нь энэ номонд багтсан болно. Энэ номыг юу гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү? Дэлхий дээр тэдний маш цөөхөн үлдсэн байна!

– Үхэх аюулд орсон амьтдад хэрхэн туслахыг хэн хэлж чадах вэ?

Хүүхдүүд: Тэднийг хамгаалах ёстой! Тэдэнд тусламж хэрэгтэй байна. Ан агнахыг хоригло, бид тэднийг тэжээх хэрэгтэй, үүрийг нь бүү сүйтгэ.

Хөтөч: Энэ нь зөв, басХовор амьтан, ургамлыг хамгаалах зорилгоор байгалийн нөөц газар байгуулсан. Дархан цаазат газар бол тусгай хамгаалалттай байгалийн газар нутаг юм. Та түүний нутаг дэвсгэр дээр ан агнах, загасчлах, мод огтлох боломжгүй. Якутад манайд олон байгалийн нөөц газар бий.

Одоо би танд "Алтан гадас ба Евразичууд" тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Зорилго: авхаалж самбаа, тэсвэр тэвчээр, хурдны чадварыг хөгжүүлэх.

Цагаан шар шувуу нь талбай эсвэл өрөөний буланд байдаг. Үлдсэн тоглогчид нь европчууд.

Бяцхан хэнгэрэгийн чимээгүй, хэмнэлтэй цохилтонд бяцхан евразичууд тоглоомын талбай дээр гүйж, хэнгэрэг цохиход Евразийн евразичууд багананд зогсож, хөдөлдөггүй. Туйлын шар шувуу шувуудыг тойрон нисч, хөдөлж буй эсвэл зогссон хүнийг дагуулан явдаг. Тоглолтын төгсгөлд (гурваас дөрвөн давталтын дараа) илүү тэсвэр тэвчээрээр ялгарсан тоглогчдыг тэмдэглэв.

Тоглоомын дүрэм: Чанга дууг сонсох ёсгүй. урт хугацаа. Хүүхэд өөрчлөгдөж буй нөлөөнд хурдан хариу үйлдэл үзүүлэх ёстой.

Хөтөч: Залуус аа, би та нарт хойд гайхамшиг, хойд гэрлийн тухай ярихыг хүсч байна. Хойд гэрлүүд гэж юу байдгийг та мэднэ - тэд дэлхий дээрх гайхалтай гэрлийн шоу, тэнгэрт гялалзсан, олон өнгийн гэрэлтдэг.

Хойд гэрлийг зөвхөн өмнөд болон хойд хэсэгт л харж болно туйлын бүсүүдДэлхий. Өвлийн улиралд, цаг агаар цэлмэг байхад хойд (аврора) гэрлийг харж болно (аврорагийн тухай видеог үзүүл).

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

  1. Бидний амьдарч буй бүс нутгийн нэр юу вэ?
  2. Манай бүс нутаг юугаараа баялаг вэ?
  3. Манай нутгийн байгалийг хамгаалах талаар ямар арга хэмжээ авсан бэ?
  4. Саха улсын уугуул иргэд юу хийдэг вэ?

Хөтөч : "Өнөөдөр та бид хоёр төрсөн цагаасаа хойш амьдарч байсан бүс нутагтай танилцаж, энэ нь ямар том, хязгааргүй, баян, олон янзын ард түмэн амьдардаг болохыг олж мэдсэн. Манай бүс нутаг хэдий хатуу ширүүн ч байгаль нь маш үзэсгэлэнтэй.

Хөтөч : Эцэст нь залуусынхаа хэлэх шүлгийг сонсоцгооё. "Хайртай газар" (зохиогч Татьяна Демина)

  1. Тайгын дээгүүр нар тусаж байна,

Гол нь гүнд архиран,

Мөн салхи тэнгэрт үлээдэг

Алтан үүлс.

  1. Болхи баавгай алхаж байна

Ногоон навчийг үрчийлгэдэг

Буга бутны дундуур тэнүүчилж,

Тэд хөвд, өвсийг чимхдэг.

  1. Би таны нээлттэй орон зайд дуртай

Якут нутаг, төрөлх нутаг,

Ой мод, талбай, уулс хаана байна.

Тэд гоо үзэсгэлэнгээрээ гайхшруулдаг.

  1. Үргэлж ийм үзэсгэлэнтэй байгаарай

Хурц од шиг гэрэлтэж,

Якут нутаг, хайрт нутаг

Санах ойд үүрд мөнх амьдар!

Баяртай.

корсүөххэ диэри. (Корсүххэ диэри)


Зорилтот:Дэлхий бол асар том бөмбөг гэсэн ойлголтыг хүүхдүүдэд өгөх ( ихэнх ньДэлхий нь ус, далайгаар бүрхэгдсэн байдаг. Уснаас гадна тивүүд байдаг - хатуу газар- хүмүүсийн амьдардаг газар).

Даалгаварууд:

Дэлхий болон дэлхийн оршин суугчдыг хайрлах, хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх

Хүүхдэд "сансрын орон зай" гэсэн ойлголтыг хөгжүүлэх

Хичээлийн явц:

Багш:

Бидний гэр биднийх, биднийх нийтлэг байшин

Чи бид хоёрын амьдардаг нутаг!

Зүгээр л эргэн тойрноо хараарай:

Энд гол байна, ногоон нуга байна,

Өтгөн ой дундуур гарч чадахгүй.

Та цөлд ус олохгүй!

Мөн хаа нэгтээ цастай уул байдаг,

Мөн хаа нэгтээ өвөл ч гэсэн халуун байдаг.

Бид бүх гайхамшгийг тоолж чадахгүй,

Тэд нэг нэртэй:

Ой мод, уулс, далай -

Бүх зүйлийг Дэлхий гэж нэрлэдэг!

Хэрэв та сансарт нисвэл

Та пуужингийн цонхноос ирсэн

Та манай цэнхэр бөмбөгийг харах болно!

Дуртай гараг!

Манай гаригийн загварыг хамтдаа харцгаая! Бид загварыг юу гэж нэрлэдэг вэ? бөмбөрцөг? (бөмбөрцөг!)

Эрт дээр үед хүмүүс дэлхийг хуушуур, таваг шиг асар том хавтгай, дэлхийн захад хүрэх боломжтой гэж үздэг байсан. Дэлхийн захад хүрч, дэлхийн захад юу байгаа, түүнээс унах боломжтой эсэхийг харахыг мөрөөддөг зоригтой сүнснүүд байсан. Тэд явганаар, эсвэл морьтой, эсвэл усан онгоцоор хөдөлдөг.

Явган, морьтой явсан тэр хүмүүс эрт орой хэзээ нэгэн цагт хүрдэг том усдалай эсвэл далай руу явж, тэдний аялал дууссан гэж итгэсэн: энд байна, дэлхийн зах, уснаас өөр юу ч байхгүй. Гэхдээ далайн эрэгт хүрч ирээд хөлөг онгоцонд суугаад аялалаа үргэлжлүүлсэн хүмүүс бас байсан.

Олон жил өнгөрч, дараа нь Португалийн Фердинанд Магелланы удирдлаган дор эрэлхэг далайчид зорьсон. дэлхий даяар аялал. Тэдний дарвуулт завь үргэлж нэг чиглэлд хөдөлж, дэлхийг тойрч, 3-ын дараа олон жилхамт гэртээ харьсан эсрэг тал. Тэдний аялал нь дэлхий бөөрөнхий гэдгийг баталсан.

Одоо тантай хамт аялцгаая.

Бидэнд жижиг бөмбөг байна, тэднийг аваарай. Бидэнд бас маркер хэрэгтэй болно. Одоо та аялагч, хүн бүр бөмбөгний орой дээр зогсож байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Эсгий үзэгний үзүүрийг тэнд байрлуул. Одоо чинийх зам явах болноүргэлж доош. Тэмдэглэгээг бөмбөгнөөс доош хөдөлгөж, маркер хөдөлж байх үед бөмбөгийг эргүүл. Хэрэв та эсгий үзэгийг нэг чиглэлд болгоомжтой хөдөлгөвөл удалгүй эхлүүлсэн цэгээ олох болно.



Ингэж л манай аялагчид дэлхий бол бөмбөг гэдэгт итгэлтэй болсон. Тэгвэл дэлхийг юу хүрээлж байна вэ?

Мөн түүнийг хүрээлдэг асар том орон зайгэж нэрлэдэг гадаад орон зай.

Энэ орон зай хоосон биш, дүүрсэн сансрын биетүүд: од, гариг, сүүлт од, солир.


Анхны сансрын нисгэгч Юрий Алексеевич Гагарин сансрын буудалд байхдаа дөнгөж нислэгт бэлдэж байх үед. Дэлхий түүнд асар том, уудам санагдсан.

Гэвч сансраас харахад тэр тийм ч том биш юм байна. Асаалттай сансрын хөлөгТа үүнийг 1.5 цагийн дотор тойрон нисч чадна! Иймээс дэлхий хүмүүс бид эх дэлхийгээ хайрлаж, халамжлах ёстой.

За, одоо хамгийн чухал зүйлийн талаар:

Манай дэлхийг харахад аймшигтай.

Ус өдөр бүр бүрхэг болж байна.

Мөн агаар! Үүнд хэр их шороо байгаа вэ?

Нэгэн цагт цэвэр, цэнхэр.

Одоо тэр бохир, өвчтэй байна.

Амьд бүхэн үхэж болно

Дэлхий, тэд чамд юу хийсэн бэ?

Гай зовлонгийн шинж тэмдэг биднийг тэмдэглэх болтугай

Дэлхий дээрх өвчтэй цэгүүд.

Манай дэлхий аюулд орлоо. Үүн дээр олон гашуун толбо бий. Хүмүүс олон үйлдвэр, үйлдвэр, цахилгаан станц, станц барьсан учраас ийм зүйл болсон. Эдгээр аж ахуйн нэгжүүд агаарыг бохирдуулдаг - яндангаас тэнгэрт гарч буй утаа, автомашины хийгээр бохирдох болно. Үйлдвэрийн хог хаягдал нь гол мөрөн, далайд урсаж, осол аваарын үед тээвэрлэгчдийн тос асгарч, далай, далай тэнгисийн усанд урсдаг. Манай дэлхий ингэж л бохирдож байна. Энэ бохирдлоос болж амьтан, ургамал үхэж, хүмүүс өвддөг (манай дэлхий ингэж бохирддог). Байгаль үхэж байна. Манай гараг аюулд ороод байна. Түүнд тусламж хэрэгтэй байна.

Та ослын дохиог мэдэх үү? Би чамд хэлье SOS.

Энэ бол тусламжийн дуудлага юм. Та бид хоёр манай гаригт хэрхэн тусалж чадах вэ?

Түүнд туслахын тулд бид байгалийг хайрлаж, багаасаа хайрлаж, бүх амьд биетүүд хэрхэн амьдардагийг ойлгож сурах ёстой. Энэ бол экологийн мэргэжилтнүүдийн хийдэг зүйл юм. Та залуу экологич болохыг хүсч байна уу?

Одоо би та нарт манай улсын аврагдах ёстой хоёр газрыг харуулъя.

Алс хол Сибирьт Байгаль нуур байдаг. Энэ бол маш үзэсгэлэнтэй, гүн нуур юм. Одоо бол бохирдсон. Түүнийг хэрхэн аврах талаар зөвхөн манайд ч биш хүмүүс бодож байгаа.

Манай улсын өмнөд хэсэгт Арал тэнгис байдаг. Түүнд өөр асуудал байна. Жил бүр түүний доторх ус багасч, хатаж байна. Одоо хүмүүс түүнийг хэрхэн аврах талаар бодож байна.

Гэртээ эцэг эхтэйгээ манай хотын талаар ярилц. Асуулт: манай хот аюулд байна уу, үгүй ​​юу? Түүнийг юу заналхийлж байна вэ? Маргааш хотынхоо нэрний хажууд SOS тэмдэг тавих ёстой юу гэдгийг хэлээч.

Зорилтот:өөрийн үндэстэн ястны соёл, бусад ард түмний соёлд тэвчээртэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

- Дэлхий гараг, тэнд амьдардаг хүмүүс, тэдний тэгш байдлын талаархи анхны санаа бодлыг баяжуулах;

- илрэлийг өдөөх танин мэдэхүйн сонирхолдэлхийн гаригийн үзэгдэлд;

- ур чадварыг бий болгох өөрөө ашиглахтоглоомын үйл ажиллагааны талаархи мэдлэгийг олж авсан.

Тоног төхөөрөмж: проектор, нарны аймгийн гаригуудыг дүрсэлсэн слайд, Дэлхий гараг, төрийн далбааөөр өөр улс орнууд (Орос, Америк, Япон, Египет), Оросын байгаль, бөмбөрцөг, “Бид галактикийн хүүхдүүд” дууны аудио бичлэг (хөгжим Д. Тухманов, үг Р. Рождественский), хэвлэсэн. "Хэн хаана амьдардаг вэ?", "Хүүхэлдэйг хувцасла" гэсэн ширээний тоглоомууд, янз бүрийн улс орны туг далбаа, Орос болон бусад орны байгаль, амьтны ертөнцийг дүрсэлсэн чимэглэл.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, номын санч Людмила Николаевна бидэн рүү тусламж гуйв. Тэрээр бяцхан уншигчдын баярыг бэлдэж, зохион байгуулахад тусламж хүсэв. өдөрт зориулагдсанДэлхий. Тэрээр манай гарагийн тухай үзэсгэлэнд зориулж зурагтай олон ном, нэвтэрхий толь бичгийг аль хэдийн сонгон авчээ. Харин түүний номын санд зочилдог бяцхан уншигчид тоглох дуртай янз бүрийн тоглоомуудмөн сонс сонирхолтой түүхүүд! Людмила Николаевна манай бүлгийн олон хүүхэд эцэг эхтэйгээ өөр өөр улс орнуудаар аялж, тэнд ямар хүмүүс амьдардаг, ямар хэлээр ярьдаг, эдгээр орны соёлын талаар сонирхолтой ярилцдаг гэдгийг мэддэг. Залуус аа, та номын санчдад туслахыг зөвшөөрч байна уу? Би түүнд яаж туслах вэ?

Хүүхдүүд. Та эцэг эхтэйгээ хамт аяллын түүх зохиож, бидний зургийн цомгийг авчирч, тоглоом, янз бүрийн орны соёлын талаар ярилцах боломжтой.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн байна, чи бүх зүйлийг ямар сайн бодож олов! Аав, ээжтэйгээ хамт очсон улсдаа хийсэн аялалынхаа талаар сонин сэтгүүл гаргахыг санал болгож байна. Сонинуудыг сонирхолтой болгохын тулд өнөөдөр хичээл дээр Дэлхий гаригийн талаар мэддэг бүх зүйлээ санацгаая.

Багш бүлэгт бөмбөрцөг авчирдаг.

Энэ юу болохыг та нарын хэд нь мэдэх вэ?

Хүүхдүүд. Энэ бол бөмбөрцөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид аль хэдийн газрын зургийг үзсэн. Мөн энэ бол бөмбөрцөг юм. Энэ нь дугуй хэлбэртэй, өөрөөр хэлбэл. бидний амьдарч буй дэлхийтэй ижил хэлбэртэй. Бөмбөрцөг бол дэлхийн загвар юм. Бөмбөрцөг гэдэг үг нь бөмбөг гэсэн утгатай. Бөмбөрцөг дээрх зураг нь газрын зураг дээрх зурагтай төстэй. Нарны аймгийн гаригууд нарыг тойрон эргэдэг. (Багшийн яриаг проектороор дамжуулан нарны аймгийн гарагуудыг харуулсан слайд үзүүлэв.) Бүх гарагуудаас хамгийн үзэсгэлэнтэй нь Дэлхий юм. Манай гараг сансраас иймэрхүү харагдаж байна.

Багш дэлхийн зурагтай слайдыг үзүүлэв.

Тэр ямар харагддаг вэ?

Хүүхдүүд. Бөмбөг дээр.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Дэлхий гараг бол Нарыг тойрон эргэдэг асар том бөмбөг бөгөөд нэгэн зэрэг тэнхлэгээ тойрон эргэдэг. Дэлхий нарыг тойрон ниссэн - нэг жил өнгөрчээ. Би эргэж хартал нэг өдөр өнгөрөв. Бөмбөрцгийг хар. Энэ нь хамгийн их ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд.Цэнхэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Газрын зураг дээрх цэнхэр өнгө ямар утгатай болохыг та аль хэдийн мэддэг болсон. Тэгэхээр яах вэ?

Хүүхдүүд. Ус - далай ба далай.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тийм ээ, энэ бол тивийг бүх талаар хүрээлж буй ус юм. Тийм ч учраас та манай гарагийг сансраас харахад (слайд руу анхаарлаа хандуулаарай) цэнхэр өнгөтэй болдог. Гэхдээ газрыг будсан өөр өөр өнгө. Ногоон гэдэг нь юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүд.Ой мод, тал нутаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүрэн бол яах вэ?

Хүүхдүүд. Уулс.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Гэхдээ энд маш их зүйл байна шар, энэ юу гэсэн үг вэ?

Хүүхдүүд. Энд элсэн цөл бий.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Газар дээр хөх толбо, зураас бий. Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд.Нуур, гол мөрөн.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Биднийг газрын зурагтай танилцах үед миний хэлсэн бүх зүйлийг та сайн санаж байна. Бүх хүмүүс эх дэлхийгээ хайрлаж, халамжилдаг, энэ тухай олон дуу, шүлэг зохиосон. Тэдний нэгийг нь сонсоорой.

Хүүхэд

Нэг цэцэрлэгт гариг ​​байдаг

Энэ хүйтэн орон зайд.

Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,

Нүүдлийн шувуудыг дуудаж,

Энэ бол тэдний цэцэглэдэг цорын ганц зүйл юм

Ногоон зүлгэн дэх хөндийн сараана,

Мөн соно зөвхөн энд байна

Тэд гайхан гол руу харна...

Өөрийн гарагийг халамжил -

Эцсийн эцэст үүнтэй адил хүн байхгүй!

Ю.Аким

Сурган хүмүүжүүлэгч. Дэлхий дээр манай улсыг олохыг хичээ.

Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.

Сайн байна, та үүнийг дэлхийн бөмбөрцөг дээр зөв харуулсан. Орос улс бүх талаараа бусад мужуудаар хүрээлэгдсэн байдаг. Бөмбөрцгийг харвал тивд янз бүрийн өнгөөр ​​будсан олон улс байдаг. Надад хэлээч, та ямар улсыг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Та эцэг эхтэйгээ ямар улс орнуудаар аялсан бэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Одоо бид тоглоом тоглох болно, энэ үеэр та улс орон бүр өөрийн гэсэн онцлогтой гэдгийг санах болно гол хот, өөрийн гэсэн тугтай.

Тоглоом "Улс оронтой танилц"

Багш тухайн улсын далбааг харуулж, түүний байрладаг тив, нийслэлийг нэрлэж, хүүхдүүд үүнийг таах ёстой.

Орос - эх газрын Еврази - нийслэл Москва.

Египет - Африк тив - нийслэл Каир.

Япон - Евразийн тив - нийслэл Токио.

Украин - эх газрын Еврази - нийслэл Киев.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, үдэшлэгт номын санд ирэх хүүхдүүдэд энэ тоглоом таалагдах болов уу?

Хүүхдүүд. Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Улс орны байгаль өөр байдгийг сануулах тоглоом тоглоцгооё.

Тоглоом "Нэмэлт юу вэ?"

Багш хүүхдүүдэд Орос болон бусад орны байгаль, амьтны ертөнцийг дүрсэлсэн дөрвөн зураг үзүүлэв, тухайлбал далдуу мод, заан, анааш гэх мэт, үр тариа, будаа, хөвөнгийн талбай гэх мэт. Тэдний нэг нь Орос улсад хамаарахгүй. Хүүхдүүд аль зураг нь хачирхалтай болохыг, яагаад ингэж шийдсэнээ хэлэх ёстой.

Багш нь Оросын мөн чанарыг харуулсан слайдыг харуулж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Оросын байгалийн сайхныг дахин биширцгээе.

Хүүхэд М.Исаковскийн "Далай ба далайг давж..." шүлгийг уншиж байна.

Залуус аа, дэлхий дээр олон хүмүүс амьдардаг. Тэд арьсны өнгөөр ​​ялгагдах бөгөөд энэ нь тэдний арьсны өнгө юм. Та ямар уралдааныг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд.Кавказ, монголоид, негроид.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Би өөр өөр үндэстний хүмүүс хаана амьдардаг, бие биенээсээ гадаад төрхөөрөө хэрхэн ялгаатай болохыг санах тоглоом тоглохыг санал болгож байна.

Тоглоом "Хэн хаана амьдардаг вэ?"

Хүүхдүүдэд Европ, Ази, Африк зэрэг дэлхийн өнцөг булан бүрийг харуулсан газрын зураг, янз бүрийн үндэстний хүмүүсийн дүрс бүхий картуудыг санал болгодог. Та картуудыг газрын зураг дээрх тэдний амьдардаг газарт байрлуулах хэрэгтэй. Даалгаврыг гүйцэтгэхдээ хүүхдүүд багшийн санал болгосноор онцлог шинж чанаруудын талаар ярилц гадаад төрхянз бүрийн үндэстний хүмүүс (арьсны өнгө, нүдний өнгө, хэлбэр, үсний шинж чанар - өнгө, зөөлөн, хатуулаг, буржгар байдал).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, дэлхий дээр амьдардаг хүмүүс бие биенээсээ юугаараа ялгаатай болохыг танд сануулах шүлэг сонсоорой.

Хүүхэд

Янз бүрийн улс орны бүх хүмүүс

Бүх тивд.

Бид хэлдэг - маш хачирхалтай! -

Өөр өөр хэлээр.

Цаг нь ирэхийг би мэдэж байна.

Цаг нь ирэхийг би мэдэж байна:

- Би чиний найз! - Ваня хэлэх болно,

Тэгээд Жон ойлгох болно.

Ваня Жон хариулах болно:

- Би чиний үүрдийн найз!

Мөн дэлхий дээрх бүх хүмүүс

Тэд тэднийг ямар ч бэрхшээлгүйгээр ойлгох болно!

А.Усачев

Хүүхдүүд. Тэд өөр өөр хэлээр ярьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв! Хүмүүс зөвхөн биш янз бүрийн уралдаанууд, гэхдээ бас өөр өөр үндэстэн. Үндэстэн бүр өөр өөрийн гэсэн хэлтэй байдаг. Тоглоом тоглоцгооё.

Тоглоом "Хэл таах"

Багш нь тухайн үндэстнийг нэрлэж, хүүхдүүд нь тэдний төлөөлөгчдийн ярьдаг хэлийг нэрлэнэ.

Германчууд - Герман хэл.

Хятадууд бол хятадууд.

Япончууд бол япончууд.

Оросууд - Орос хэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, хүмүүс өөр хоорондоо юугаараа ялгаатай вэ? өөр өөр үндэстэн?

Хүүхдүүд. Тэд янз бүрийн үндэсний хувцастай, өөрийн гэсэн дуу, тоглоом, бүжиг, үндэсний хоолтой.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Зөв! Янз бүрийн үндэстний хүмүүс өөрсдийн гэсэн ардын дуу, бүжиг, гар урлал, хөгжмийн зэмсэг, өөрөөр хэлбэл Энэ нь өөрийн гэсэн соёлтой, өөрийн гэсэн уламжлалт хоолтой. Залуус аа, номын санч Людмила Николаевна намайг авахыг хүсэв сонирхолтой тоглоомууд, үүний тусламжтайгаар залуу номын сангийн уншигчдыг янз бүрийн улс орны соёлтой танилцуулах боломжтой болно. Манай бүлэгт юуг танилцуулах тоглоом байна уу янз бүрийн ард түмэнянз бүрийн ардын хувцас өмсдөг үү?

Хүүхдүүд. Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд."Хүүхэлдэйг хувцасла."

Тоглоом "Хүүхэлдэйг хувцаслах"

Хүүхдүүдэд ялгаатай цаасан хүүхэлдэй өгдөг гадаад шинж чанарууд: арьсны өнгө, үс, нүүрний онцлог (үндэстнийг ярьдаг) болон хэд хэдэн үндэсний хувцас. Хүүхдүүд хүүхэлдэй бүрийн хувцас сонгож, түүний онцлог шинж чанаруудын талаар ярих ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та Америкийн "Таван бяцхан сармагчин" тоглоом тоглохыг хүсч байна уу?

Хурууны тоглоом"Таван сармагчин"

(хөгжмийн дагалдан хийсэн)

Таван сармагчин өлгийд үсэрч байв.

(Хүүхдүүд тэгдэг чөлөөт хөдөлгөөнүүдгараа хуруугаараа дэлгэж, "5" тоог харуул.)

Тэдний нэг нь унав

(Хүүхдүүд хоёр гарынхаа долоовор хурууг өргөдөг (үлдсэнийг нь нударгаар цуглуулдаг).

Толгойгоо доошлуул.

(Толгойг нь долоовор хуруугаараа хүрч, бага зэрэг доошлуул.)

Ээж - утсаар ярьж байна.

(Утасны дугаар руу залгаж байгаа дүр эсгэх.)

Эмч хариулав:

(Утасны хүлээн авагчийг барьж байгаа дүр эсгэх.)

Хүүхдүүдийг үсрэхийг нь зогсоо, хатагтай!

(Текстийг дуудаж байхдаа тэд заналхийлдэг долоовор хуруубаруун гар.)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, тоглоом таалагдсан уу?

Хүүхдүүд. Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Түүний тухай Людмила Николаевнад хэлье. Түүнийг бяцхан уншигчдад хэрхэн тоглохыг зааж өгөөрэй. Энэ хөгжилтэй тоглоомтэд үүнд дуртай байх болно! Дэлхийн ард түмний өөр ямар тоглоомуудыг та мэдэх вэ?

Хүүхдүүд. “Салки” нь орос, “Дугуй дахь салки” нь африк, “доголон нугас” нь украин, “лууг сүүлнээс нь барь” гэдэг нь хятад.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тиймээс бид янз бүрийн улс орны ард түмэн өөрийн гэсэн түүх, соёлтой, хүн бүр тэднийг хайрлаж, үнэлдэг гэдгийг бид санаж байна. Яагаад бусад ард түмний соёлыг хүндэтгэх шаардлагатай байна вэ?

Хүүхдүүд. Бүх ард түмэн соёлдоо санаа тавьдаг учраас соёлын өвхүмүүс өөрсдөө бий болгосон.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бусад ард түмний соёлыг хүндэтгэх ёстой; энэ нь улс орон бүрийн хувьд чухал ач холбогдолтой бүх үнэт зүйлийг тусгадаг. Өнөөдрийн хичээл дээр бидний ярилцсан бүхэн танд болон эцэг эхдээ аялалынхаа талаар сонирхолтой гэр бүлийн сонин гаргахад тусална гэж бодож байна өөр өөр улс орнууд. Людмила Николаевнад ямар тоглоом сонгож болох вэ?

Хүүхдүүд. "Улсаа олж мэд", "Нэмэлт юу байна?", "Хэн хаана амьдардаг вэ?", "Хэл таах", "Хүүхэлдэйг хувцаслах", "Таван сармагчин".

Сурган хүмүүжүүлэгч. Би өнөөдрийн хичээлээ Дэлхий гарагийн тухай гайхалтай дуугаар дуусгамаар байна.

“Бид галактикийн хүүхдүүд” (хөгжим Д.Тухманов, үгийг Р. Рождественский) дууны аудио бичлэгийг тоглож байна.

Зорилго:

  1. Дэлхий бол асар том бөмбөлөг бөгөөд ихэнх хэсэг нь усаар бүрхэгдсэн байдаг гэсэн ойлголтыг гүнзгийрүүлээрэй. Уснаас гадна тивүүд - хатуу газар - хүмүүсийн амьдардаг газар байдаг.
  2. Хүүхдүүдийг танилцуулах шинжлэх ухааны хувилбарДэлхий гариг ​​дээр тив үүсэх, хамт тэмдэггазрын зураг, бөмбөрцөг дээрх газар, ус, газрын зураг дээрх тивүүдийн нэр, байршил.
  3. Зөвхөн дэлхий дээр амьдрал байдаг тул манай гарагийн өвөрмөц байдлын талаар ойлголттой болоорой.
  4. Эх дэлхийгээ хамгаалах хүслийг төлөвшүүлэх.
  5. Хүүхдүүдийг байгаа мэдээлэл дээр үндэслэн дүгнэлт гаргахад нь урамшуул.
  6. Төсөөлөл, ассоциатив, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
  7. Ярианы харилцан яриа, монолог хэлбэрийг сайжруулах.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Дэлхийн хэсэг (тив), бөмбөрцгийн том зураг, физик газрын зурагертөнц, "Нарны аймаг" газрын зураг (хүүхдэд зориулсан), "Нарны аймаг" зурагт хуудас, "Бүх дэлхий" дидактик зураг, Дэлхий, алим, орой дээр амьдардаг янз бүрийн ард түмнийг дүрсэлсэн зураг.

Хичээлийн явц

Танхимын төв хананд бөмбөрцгийг дүрсэлсэн том самбар өлгөөтэй байна. Хажуугийн хананд: хуучин газрын зураг, Күүкийн нээлтээс өмнөх газрын зураг, дэлхийн физик газрын зураг, "Нарны аймаг" зурагт хуудас байна. Дэлхий гаригийн тухай, сансар огторгуйн тухай ном, "Орчлон ертөнц", "Дэлхийн ард түмэн" слайд, зураг чимэглэлийг хананы дэргэдэх ширээн дээр байрлуулсан.

Хүүхдүүд ордог.

Орос аялгуу сонсогдож байна ардын дуу"Эх орон" ("Би гайхалтай эрх чөлөөг харж байна").

Багш аа.Өдрийн мэнд, залуу найзууд минь! Залуус аа, бид гайхалтай улс оронд амьдарч байна сайхан нэр- Орос. Манай эх орон агуу! Алс хойд нутгийн цас, мөсөөс өмнөд тэнгис хүртэл чөлөөтэй тархдаг Балтийн тэнгисНомхон далай руу. Энэ бол асар том улс юм!

Та бид хоёр эх орныхоо эргэн тойронд олон сонирхолтой, сэтгэл хөдөлгөм аялал хийсэн. Та эргэн тойрондоо юу харж, юу сурсан бэ?

Хүүхдүүд. Орос улс өндөр уулс, гүн гол мөрөн, гүн нуур, битүү ой мод, төгсгөлгүй тал хээртэй.

Хүүхдүүд.Жижиг гол мөрөн, цайвар хус төгөл, нарлаг нуга, жалга, намаг, талбайнууд байдаг.

Багш аа. Бид агуу Орос, түүний олон талт байгаль, баялаг ашигт малтмалын нөөц, ялангуяа хөдөлмөрч, хөдөлмөрч гэдгээрээ бахархдаг авъяаслаг хүмүүс, үүнд оршин суудаг. Гэхдээ ижил хүмүүс амьдардаг ч өөр өөр хэлээр ярьдаг улс орнууд дэлхий дээр байдаг. Мөн бид бүгдээрээ нийтлэг гэртэй. Хэрэв та оньсого тааварлавал түүний нэрийг олж мэдэх болно.

Эхлэл ч үгүй, төгсгөл ч үгүй
Толгойн ар тал, нүүр байхгүй.
Хөгшин залуугүй бүгд мэднэ
Манай байшин асар том бөмбөг.

Хүүхдүүд.Дэлхий.

Хүүхдүүд. Хүмүүс бас ингэж хэлдэг: "Тэр хэнийг ч төрөөгүй, гэхдээ бүгд ээжийгээ дууддаг."

Багш аа.Та манай гаригийн талаар юу мэдэх вэ? Энэ ямар байна, Дэлхий?

Хүүхдүүд.Манай гараг бол асар том, асар том бөмбөг юм. Маш том тул түүнийг тойрон аялахад олон, олон өдөр, бүр сар шаардагдана.

Хүүхдүүд. Тэр алим шиг дугуй юм. Дэлхий нарны эргэн тойронд нисэх онгоц шиг цамхагийг тойрон эргэдэг. Түүгээр ч барахгүй тэр өөрөө тэнхлэгээ тойрон эргэлдэж, орой шиг эргэлдэж, аажмаар эргэлддэг.

Хүүхдүүд. Дэлхий бол нарны хиймэл дагуул юм. Тэр их нарнаас бага. Манай гарагтай хамт бусад найман гараг нарны эргэн тойронд эргэдэг.

Хүүхдүүд. Гэхдээ зөвхөн манай дэлхий дээр амьдрал бий.

Багш нарны аймгийг дүрсэлсэн зурагт хуудас руу ойртож, хүүхдүүдийг эдгээр гаригуудын дундаас манай гэр болох Дэлхийг олохыг урьдаг.

Хүүхэд олж харуулдаг.

Багш аа. Хэн манай гарагийг одны газрын зураг дээр харуулахыг хүсдэг вэ?

Хүүхдүүд үзүүлэв.

Багш аа. Энэ бол Дэлхий гэдгийг та яаж мэдсэн бэ?

Хүүхдүүд. Манай гараг цэнхэр өнгөтэй.

Багш аа. Тэр яагаад цэнхэр болсон бэ?

Хүүхдүүд. Дэлхий дээр маш их ус байдаг.

Хүүхдүүд. Сансрын нисэгчид манай гарагийг сансраас харахад энэ нь тэдэнд үзэсгэлэнтэй цэнхэр өнгийн гэрэлтдэг бөмбөг мэт харагддаг.

Багш аа. Сайн байна, залуусаа! Дэлхий дээр яагаад амьдрал байдаг гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Дэлхий дээр уух ус, амьсгалах агаар бий.

Багш аа. Зөв. Ус, агаар нь бүх амьд организмд зайлшгүй шаардлагатай.

Найзууд минь! Гэхдээ хүмүүс үргэлж ийм мэдлэгтэй байсан уу? Үгүй нь харагдаж байна. Гэхдээ тэд өөрсдийн амьдарч байсан дэлхийгээ хэрхэн дүрсэлсэн бэ? Маш өөр. Тэдний санаанууд өнөөдөр бидэнд гайхалтай, гайхалтай, үнэмшилгүй мэт санагдаж байна. Тэд манай ертөнцийг хэрхэн зурсныг харцгаая.

Дүрслэлийн үзүүлэн.

Хүүхдүүд. Эрт дээр үед хүмүүс дэлхийг хуушуур, таваг шиг асар том хавтгай, дэлхийн захад хүрч болно гэж боддог байсан.

Хүүхдүүд. Зарим нь үүнийг далайд сэлж байсан гурван том халим дэмжиж байсан гэж хэлсэн.

Хүүхдүүд. Бусад нь хавтгай дэлхийг гурван заан дэмждэг, заанууд асар том яст мэлхийн нуруун дээр зогсдог, яст мэлхий далайд сэлдэг ...

Хүүхдүүд. Энэ захад хүрч, тэнд, дэлхийн захад юу байгааг, түүнээс унах боломжтой эсэхийг харахыг мөрөөддөг зоригтнууд хүртэл байсан.

Хүүхдүүд. Хүмүүс явганаар, эсвэл морьтой, эсвэл усан онгоцоор хөдөлдөг.

Багш аа. Тэд дэлхийн төгсгөлд хүрсэн үү?

Хүүхдүүд. Үгүй Тэд далай эсвэл далайд хүрмэгцээ тэдний аялал дууссан гэж итгэсэн: энэ бол дэлхийн төгсгөл байв. Тэгвэл уснаас өөр юу ч байхгүй.

Багш аа. Хүүхдүүд, гэхдээ далайн эрэгт хүрч, хөлөг онгоцонд суугаад аялалаа үргэлжлүүлсэн хүмүүс бас байсан. Эдгээр далайчид эцэст нь хаа нэг газраас хөдөлж, үргэлж нэг чиглэлд хөдөлж, ямар нэг шалтгааны улмаас аялалаа эхлүүлсэн газар руугаа буцаж ирсэн гэдэгт итгэлтэй байв. "Яагаад ийм зүйл болж байна вэ?" - гэж хүмүүс бодсон. Тийм ээ, учир нь гэнэтхэн хэн нэгэн Дэлхий хуушуур шиг хавтгай биш гэдгийг ойлгов. Үгүй ээ, бөмбөг шиг дугуй юм.

Багш аа. Далайн их аяллын үе нь бидний ертөнцийг ойлгоход ихээхэн үүрэг гүйцэтгэсэн. Дэлхийг тойрсон анхны аялалыг далайчин-аялагч Магеллан таван хөлөг онгоцоор хийсэн. Гурван жилийн турш түүний хөлөг онгоцууд чиглэлээ өөрчлөлгүй, оддын дагуу замаа шалгалгүй урагшаа урагшаа явав. Дөрвөн хөлөг онгоц далайн ширүүн усанд төөрсөн байна. Зөвхөн "Виктория" нэртэй ганц хөлөг онгоц дэлхийг тойрон нөгөө талд, эсрэг талын боомт руу буцаж ирэв. Тиймээс хүмүүс манай дэлхий ямар том болохыг ухаарч, дэлхий бол бөмбөг бөгөөд түүнийг тойрон эргэлдэх боломжтой гэдгийг баталсан.

Дарвуулт хөлөг онгоцны зургуудыг үзүүлж байна.

Багш аа. Эрт дээр үед хүмүүс яагаад манай дэлхийн бүтцийн талаар буруу ойлголттой байсан бэ?

Хүүхдүүд. Эрт дээр үед хүмүүс дэлхий дээр хол зайд хөдөлж чаддаггүй байв. Эцсийн эцэст зам, хөлөг онгоц, галт тэрэг, онгоц байхгүй байсан. Тиймээс халим, заан, яст мэлхийн тухай түүхийг шалгахын тулд "дэлхийн төгсгөлд" хэн ч хүрч чадаагүй.

Биеийн тамирын минут. Хөгжим тоглож байна.

Багш оньсого уншиж, хүүхдүүд дараахь хөдөлгөөнийг хийдэг.

Өглөө хэн нэгэн аажмаар, (Газар дээрээ алх.)
Шар бөмбөлөг хийлдэг (Хүүхдүүд үлээж, гараа дэлгэнэ.)
Та үүнийг яаж орхих вэ - (Гараа дээш өргө, алга таш.)
Энэ нь гэнэт эргэн тойронд гэрэл гэгээтэй болно. (Хажуу тал руу эргэв.)
Энэ ямар бөмбөг вэ?

Хүүхдүүд (хоолоор). Нар.

Багш аа. Найзууд аа, дэлхийг юу хүрээлж байна вэ? Мөн энэ нь асар том орон зайгаар хүрээлэгдсэн байдаг бөгөөд үүнийг сансар огторгуй гэж нэрлэдэг. Энэ орон зай хоосон биш, янз бүрийн сансрын биетүүд - од, гариг, сүүлт од, солироор дүүрэн байдаг.

Дэлхий дээр асар том агаар далай байдаг - агаар мандал, бид өдөр бүр, цаг, минут бүр, үүнийг анзаарахгүйгээр "сэлж" байдаг. Гудамжинд өнгөрч буй хүмүүс, муур, нохой, тагтаа, тэр ч байтугай трамвай, троллейбус хүртэл энэ далайд "сэлж" байна. Энэ нь бидний амьдралд маш чухал юм. Чи бид хоёр агаараар амьсгалж, амьтад, шувууд, ургамал амьсгалдаг - дэлхий дээрх бүх амьд биетүүд түүнгүйгээр хийж чадахгүй. Хэрэв энэ далай алга болвол манай дэлхий хэдхэн минутын дотор амьгүй гариг ​​болж хувирна. Агаарын бүрхүүлДэлхий бол түүний гайхалтай цэнхэр "цамц" юм. Ийм "цамц" -ын хувьд манай гараг нарны халуунд хэт халдаггүй, жишээлбэл Сар, Мөнгөн ус гэх мэт сансрын хүйтнээс даардаггүй. Агаарын бүрхүүл нь дэлхийг сансрын "харваа" - солируудаас хамгаалдаг тулалдааны гинжин шуудан юм. Бас нэг чухал ажилАгаарын далай - манай гаригийн уур амьсгалыг хянаж, хүйтэн агаарыг өмнө зүг рүү, дулаан агаарыг хойд зүг рүү зөөвөрлөнө. Зөвхөн агаарын бүрхүүлийн ачаар - Дэлхий дээрх агаар мандал, бүх нарны аймгийн цорын ганц гариг, амьдрал оршин тогтнож байна.

Хүүхдүүд ээ, яаж хүмүүсийн өмнөТа хэзээ нэгэн цагт диваажин гэж юу болохыг төсөөлж байсан уу?

Хүүхдүүд. Хүмүүс дэлхийг хавтгай гэж бодохдоо өдрийн цагаар нарны дагуух тэнгэрийг цэнхэр малгайгаар бүрхсэн гэж боддог байв. Шөнөдөө ямар нэгэн аварга том биет түүнийг хар малгайгаар бүрхдэг. Зөвхөн энэ таг нүхнүүдээр дүүрэн байдаг бөгөөд түүгээр дамжуулан дэлхий рүү гэрэл нэвтэрдэг олон жижиг нүхнүүд байдаг.

Багш аа. Эдгээр нүхнүүд нь од юм. Од бол огт өөр зүйл гэдгийг хүмүүс хожим нь ойлгосон. Та нарын хэд нь одод гэж юу байдгийг мэдэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш аа. Тийм ээ, одод асар том галт бөмбөг. Тэд яагаад бидэнд тийм өчүүхэн мэт санагддаг вэ?

Хүүхдүүд. Тэд биднээс маш хол байдаг.

Багш аа. Аль од бидэнд хамгийн ойр байдаг вэ?

Хүүхдүүд. Энэ бол бидний од - Нар юм.

Хүүхдүүд. Энэ нь манай гаригт гэрэл, дулааныг өгдөг бөгөөд үүнгүйгээр дэлхий дээр амьдрал байхгүй байх байсан.

"Сансрын" хөгжим сонсогдож байна.

Хүүхдүүд болон тэдний багш тойрог дээр зогсож байна. Тойргийн голд Бүх дэлхийн том дүрс (дотоод хэсэгт бэхлэгдсэн хэсгүүдээр хийсэн) байна.

Багш аа. Олон сая жилийн өмнө дэлхий асар том тив байсан. Байгалийн гамшгийн улмаас энэ тив сүйрч, том жижиг хэсгүүд түүнээс салж эхэлжээ.

Багш бүх дэлхийн загвараас бэхэлгээг арилгадаг. Хүүхдүүдийн гарт том жижиг хэсгүүд "суши" байдаг. Нарийвчилсан үзлэг хийсний дараа хүүхдүүд тэдгээрийн тоймыг таньдаг. орчин үеийн тивүүдболон арлууд.

Хүүхдүүдийг дэлхийн физик газрын зургийг харж, далай тэнгисийг төлөөлдөг цэнхэр бодис дээр тив, арлуудыг бие даан байрлуулахыг урьж байна.

Хүүхдүүд тивүүдийг харж, нэрлэнэ.

Хүүхдүүд. Африк, Америк, Австрали, Европ, Ази, Антарктид.

Багш тэднийг бөмбөрцөгт харуулж байна.

Багш аа. Бөмбөрцөг гэж юу вэ?

Хүүхдүүд. Бөмбөрцөг бол дэлхийн бөмбөрцгийн жижигхэн загвар юм. Энэ нь жинхэнэ дэлхий дээр юу байгааг дүрсэлдэг: далай, газар.

Багш аа. Бөмбөрцөг тэнхлэгээ тойрон эргэлдэж байгааг та харж байна. (Дэлхийн бөмбөрцгийг эргүүлнэ.)Дэлхий яг адилхан эргэдэг. Дэлхий нарыг нэг талдаа эсвэл нөгөө талд нь гаргадаг. Тиймээс тэд: "Өдөр шөнөгүй - нэг өдрийн зайтай!"

Тивүүдэд амьтад амьдардаг, тэд ургадаг төрөл бүрийн ургамал, янз бүрийн ард түмэн амьдардаг. Багш зураг, ном, зурагт хуудас үзүүлдэг. В.Орловын "Нийтийн байшин" шүлгийг сонсохыг санал болгож байна.

Хүүхэд.

Нэг цэнхэр дор
Бид нийтлэг дээвэр дор амьдардаг.
Цэнхэр дээвэр дор байшин
Цэлгэр, том аль аль нь.
Нарны дэргэд байшин эргэлдэж байна,
Биднийг дулаацуулахын тулд
Тиймээс цонх бүр
Энэ нь гэрэлтүүлж болно.
Бид дэлхий дээр амьдрахын тулд,
Айхгүйгээр, заналхийлэхгүйгээр,
Яаж сайн хөршүүд
Эсвэл сайн найзууд.

Багш аа. Дэлхий бол зөвхөн хуурай газар төдийгүй далай, тэнгис юм. Залуус аа, бөмбөрцөг дээр ус эсвэл газар юу байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш аа. Хүүхдүүд ээ, дэлхийг алим гэж төсөөлөөд үз дээ.

Багш алимыг хальсалж, хальсны тавны нэгийг үлдээдэг.

Багш аа. Энэ бол газар нутаг, бусад бүх зүйл бол гол мөрөн, нуур, далай, далай байх болно. Тиймээс газар дэлхийн багахан хэсгийг эзэлдэг гэдгийг та харж байна. Магадгүй та зарим далай, далай тэнгисийн нэрийг мэддэг болов уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш дэлхийн бөмбөрцгийн тэнгис, далайг харуулж, дараа нь "Дэлхий гараг" слайдыг үзүүлэв.

Багш аа. Манай гараг дэлхий үзэсгэлэнтэй, гайхалтай. Хүн амьдарч байгаа цагтаа амьдралынхаа туршид түүний гоо үзэсгэлэнг биширч, нууц, нууцыг нь ухаардаг.

Дэлхий бол түүн дээр амьдардаг хүн бүрийн нийтлэг гэр юм. Энэ нь хүн бүрт хэрэгтэй бөгөөд үүн дээр амьдардаг бүх хүмүүст Дэлхий хэрэгтэй. Бидний толгой дээр нийтлэг дээвэр бий - цэнхэр тэнгэр. Хөлийн доор нийтлэг шал байдаг - дэлхийн гадаргуу, Бид бүгдэд зориулсан нэг чийдэн, зуухтай - Нар. Бид нийтлэг усан хангамжтай, салхиар ажилладаг сэнстэй.

Ю Чичковын "Шерцо" хөгжим тоглож байна.

Хүүхдүүд шавьж, шувуу, амьтдын малгай өмсдөг. Хөгжмийн зохиол тоглож, хүүхдүүд бүжиглэж, амьтан мэт дүр эсгэдэг. Бүтэц нь хүүхдүүдийг чөлөөтэй бүрдүүлж дуусдаг.

Хүүхдүүд шүлэг уншдаг.

Анхны хүүхэд.

Манай Дэлхий гараг маш өгөөмөр бөгөөд баян:
Уулс, ой мод, талбай бол бидний хайртай гэр, залуус аа!

Хоёр дахь хүүхэд.

Эх дэлхийгээ аварцгаая
Дэлхий дээр үүнтэй адил зүйл байхгүй.
Үүл тарааж, дээр нь утаа татъя,
Бид хэнд ч түүнийг гомдоохыг зөвшөөрөхгүй.

Гурав дахь хүүхэд.

Бид шувууд, шавж, амьтдыг халамжлах болно.
Энэ нь биднийг илүү эелдэг болгоно.
Дэлхийг бүхэлд нь цэцэрлэг, цэцэгсээр чимэглэцгээе...

Бүх хүүхдүүд.

Бидэнд ийм гараг хэрэгтэй!

Эрио Марикони "Борооны дусал" хөгжим.

Багш аа.

Бидний төрөлх гэр, бидний нийтлэг гэр -
Чи бид хоёрын амьдардаг нутаг!
Зүгээр л эргэн тойрноо хараарай:
Энд гол мөрөн, тэнд ногоон нуга бий.
Та өтгөн ой дундуур гарч чадахгүй,
Та цөлд ус олохгүй!
Мөн хаа нэгтээ цастай уул байдаг,
Мөн хаа нэгтээ өвөл халуун байна ...
Тэд нэг нэртэй:
Ой мод, уулс, тэнгис -
Бүх зүйлийг Дэлхий гэж нэрлэдэг!

Уран зохиол

  1. Левитан Е.П. Хүүхдүүд од, гаригуудын тухай.
  2. - Петрозаводск: Кругозор, 1995.
  3. Levin B., Radlova L. Зурган дээрх одон орон судлал. - М.: Хүүхдийн уран зохиол, 1967.
  4. Grizik T. Дэлхийг судлах нь. – М.: "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн боловсрол" хэвлэлийн газар, 2004 он.
  5. Скоролупова О.А. Сансрын байлдан дагуулалт. – М.: Скрипториум 2000 ХХК хэвлэлийн газар, 2003 он.


Клушанцев П.В. Телескоп танд юу гэж хэлсэн бэ? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!