Tai, kas gera, vaikui yra blogis. Pamokos tema: gėris ir blogis

Natalija Drannikova
GCD santrauka vaikams vyresnioji grupė ir tėvai "Geras ir blogis"

GCD santrauka vyresniosios grupės vaikams

Pamokos tema: « Gėris ir Blogis»

Edukacinė sritis: Socialinė-komunikacinė raida

Pamokos tikslas: Formavimas vaikai moralines savybes ir moralines gaires.

Užduotys:

Švietimo:

Išmokite suprasti terminų reikšmę « Gerai» Ir "Blogis";

Mokykis apibendrinti vaikus, daryti išvadas;

Stiprinti gebėjimą atrinkti priešingos reikšmės žodžius;

Pristatykite vaikai su popierine konstrukcija, origami būdu.

Švietimo:

Ugdykite tolerancijos jausmą, pagarbą ir jautrumą vienas kitam, tėvai, aplinkiniai žmonės;

Ugdykite gebėjimą jausti ir matyti gėrį ir blogį.

Vystantis:

Skatinti vystymąsi komunikacines kompetencijas(gebėjimas išklausyti, nuoširdžiai reikšti savo nuomonę, parodyti geranoriškumas);

Tobulinti kultūrinio bendravimo su bendraamžiais ir suaugusiais įgūdžius;

Skatinti supratimą apie visuotines žmogiškąsias vertybes;

Ugdykite vaizduotę, dėmesį, atmintį, loginį mąstymą.

Orientuotas į praktiką:

Taikyti įgytas žinias bendraudamas su draugais, tėvai, mokytojai ir kiti aplinkiniai.

Švietimo integracija regionuose:

Socialinis ir komunikacinis tobulėjimas

Kognityvinis vystymasis

Kalbos raida

Meninis ir estetinis vystymasis

Įranga: nešiojamas kompiuteris, multimedijos projektorius, ekranas, garsiakalbiai, nuotraukos, vatmano popierius, dažai, baltas popierius, žvakė (seifas, garso įrašai su dainomis apie gerumas, vaizdo įrašai.

Publika: parengiamieji vaikai grupės ir jų tėvai

Vaikų veiklos rūšys: žaidimų, komunikabilus, edukacinis, meninis.

Elgesio forma: Bendra veikla

Veiklos eiga:

Vaikai įeina į salę skambant muzikai (Brangioji geras)

Auklėtojas: Sveiki vaikinai. Atvykau pas tave ir noriu, kad šiandien pažaistume kartu, ar tai įmanoma? Mano vardas Natalija Sergeevna. O koks tavo vardas, sakai vieningai. Vienas, du, trys, pasakyk savo vardą. Gerai padaryta! Jūs žinote, kad tai yra geras ženklas ryte visus pasveikinti. Padarykime ir tai, aš perskaitysiu eilėraštį, o tu būsi kiekvienos eilutės pabaigoje tu padarysi garsiai ir draugiškai pridėkite žodį HELLO! Yra geras ženklas pasveikinti visus ryte. Saulė raudona.

Vaikai: Sveiki!

Auklėtojas: giedras dangus.

Vaikai: Sveiki!

Auklėtojas: Žmonės yra suaugusieji ir vaikai.

Vaikai: Labas tau iš visos širdies!

Auklėtojas: Noriu jūsų paklausti, Vaikinai: „Prašau akimirkai užmerkti akis, nusišypsoti (būtinai iš širdies, atmerkti akis, žiūrėk: tapo lengvesnis. Būtent nuo tavo šypsenų švietė saulė, ji šildė mus savo šiluma. Kai šypsaisi, esi laimingas ir malonūs veidai. O tai reiškia čia

susirinko geri žmonės».

O kad nuotaika būtų gera ir linksma, sustokime ratu ir perleiskime vieni kitiems tą šilumos ir meilės kibirkštėlę, kuri gyvena mūsų širdyse. Pajuskite, kaip jis pereina per mūsų rankas, nuo delno iki delno. gerumas. (Pasirenkame lit (saugus)žvakė ir vaikai perduoda žvakę vienas kitam). Pažiūrėkite, kaip iš mūsų širdžių įsižiebė kibirkštis. Leisk jai šiandien tave lydėti.

Vaikai sėdi ant kėdžių

Pedagogas Pažvelkite į ekraną ir pagalvokite, apie ką šiandien kalbėsime? (klipas « Gerumas» )

Atsakymai vaikai

Pedagogas Taip, vaikinai, šiandien noriu su jumis pasikalbėti gėris ir blogis.

Bet pirmiausia pakelkime akis (gimnastika akims)

Patrinkite delnus kartu

Šiek tiek pašildykime juos. (Trinkite jų delnus.)

Tvirtai suspauskite pirštus,

Neleidžiame pro juos prasiskverbti šviesai. (Jie gamina valtis.)

Palmės yra valtys mus:

Užmerkite kairę akį viena,

Užmerkite kitą dešinę akį. (Užmerkite akis.)

Dabar pats laikas galvoti apie gerus dalykus.

Akys užmerktos, delnai nesiliečia...

Dabar nuo jų atimamas stresas.

(Jie galvoja apie gerus dalykus. Mokytojas gali duoti įvairių rūšių instaliacijos tipo: „Mūsų akys geros, akys ilsisi“ ir tt)

Tyliai nuimkime delnus,

Lėtai atverkime akis.

Kas tapo aiškiau matoma

Mes to neslėpsime nuo jūsų, draugai.

Mokytoja, ką tu manai? geras? malonus vyras, koks jis? Kokius žmonių veiksmus galite įvardyti? malonus?

Atsakymai vaikai

Pedagogai, vaikinai, kas yra blogis? Kaip manote, kuris iš jų piktas vyras? Ar žinote, kokius veiksmus galima pavadinti nemandagus, piktas?

Atsakymai vaikai

Pedagogas Sakyk, kas tave visada moko, kas yra gerai, o kas blogai? Kas visada padeda ir pasako, ką daryti, o ko ne? (atsakymai vaikai) . Žinoma, tai jūsų mamos ir tėčiai, seneliai. Jie visada su tavimi. Ar norite, kad jie šiandien būtų su jumis? Tada užmerkite akis ir pagalvokite apie juos.

Jie įeina į salę tėvai ir stovėkite su vaikais ratu

Mokytoja brangioji tėvai, mes šiandien kalbame apie gėris ir blogis. Apie gerus ir blogus darbus. Ar padėsite mums?

Atsakymai tėvai

Auklėtojas, vaikinai, atidžiai pažiūrėkite, salėje yra įvairių spalvų vokai, siūlau paimti vieną voką ir kartu su tėvai mato, juose yra paveikslėlių, kuriuose vaizduojami geri ir blogi darbai, pažiūrėkite į juos, o mamos ir tėčiai padės suprasti, kuris veiksmas ir kodėl yra geras, o kuris blogas.

Vaikai ir tėvai pažiūrėk nuotraukas, tėvai aiškina vaikams kokie veiksmai ant jų pavaizduoti

Pedagogas Žaiskime su tavimi. Tėvai stovi priešais savo vaikus. Aš pasiūlysiu jums situacijas, o jūs turite parodyti, kokias emocijas ši situacija jums sukelia. Kaip vaikas elgsis ir kaip elgsis? tėvas. Pabandysim?

Žaidimas "Etiudai"(situacijos: tai tavo mamos, tėčio, močiutės gimtadienis, nupiešėte gražų paveikslą ir padovanojote; tu išėjai į lauką ir grįžai namo labai purvinas; tėvai išvykti į komandiruotę ilgam laikui; tėvai padovanojo jums dovaną, apie kurią seniai svajojote; susižeidėte kelį; Mamai skauda galvą; Mama buvo išvykusi ilgam ir grįžo namo)

Gerai padaryta mokytoja! Puiku! Na, o dabar linksminkimės visi kartu ir šiek tiek pasportuokime!

Muzikinio kūno kultūros minutė

Mokytojas O dabar užduotis mūsų tėvai. Jūsų kortelėse yra užrašytos patarlės ir posakiai gėris ir blogis. Perskaitykite juos ir paaiškinkite, kaip suprasti šiuos posakius.

Tėvai skaityti ir paaiškinti patarlių ir posakių reikšmę

1. Geras žmogus moko gerų dalykų

2. Gerai blogis visada laimi

3. Pasaulis ne be geri žmonės

4. Geras žodis gydo, ir blogi luošiai

5. Gerumas be priežasties yra tuščias

6. Už už gerus darbus atlyginama gerais darbais

7. gera šlovė melas, o piktasis bėga

8. Už geras 100 žmonių pakels rankas

9. Kas myli geri darbai, todėl gyvenimas yra saldus

10. Gerumas niekada nepraranda savo orumo

11. MalonusŽodis žmogui – kaip lietus per sausrą

12. Gyvai malonesnis, būsi visiems malonesnis

Pedagogas Ir aš turiu tau dar vieną žaidimą. Aš sakau tau žodį, o tu turi pavadinti žodį, kuris turi priešingą reikšmę.

Žaidimas "Pasakyk priešingai" (gėris-blogis, geras-blogas, linksmas-liūdnas, džiaugsmas-liūdesys, balta-juoda, šviesiai tamsu, sąžiningas-klastingas, karas-taika)

Pedagogas Ar manai, kad kai žemėje taika, ar tai gerai? Tai geras? Kas tada yra karas? Teisingai, karas yra labiausiai didelis blogis. Karas yra baimė, skausmas, ašaros, sielvartas. Ir ypač dėl vaikai kurie tampa visiškai neapsaugoti nuo šio siaubingo blogio.

Klipas „Atšaukti karą“

Pedagogas Sakykite, kokias emocijas jumyse sukėlė šis klipas?

Atsakymai vaikai ir tėvai

Pedagogas Ką, jūsų nuomone, žmonės turėtų daryti, kad Žemėje visada būtų taika, ir ko nereikėtų daryti?

Atsakymai vaikai ir tėvai

Pedagogas Siūlau visiems kartu sukurti kompoziciją, kuri simbolizuoja ramybę ir gerumas. Ar sutinkate? Kas jums asocijuojasi su žodžiu TAIKA? Pasaulis yra saulė mėlynas dangus, meilė, laimė, mama šalia. Balandis taip pat laikomas taikos simboliu. Padarykime tai, mamos ir tėčiai pieš daug graži saulė, o tu ir aš padarysime gražius baltus balandžius. Aš tave išmokysiu.

Klipas „Tegul visada būna saulė“

Tėvai piešia saulę, mokytoja su vaikais gamina paukščius origami metodu. Vaikai ir tėvai jie visi stovi kartu paveikslo fone. Mokytoja siūlo vaikams paimti balionus, kad kompozicija atrodytų dar džiaugsmingesnė ir linksmesnė.

Pedagogas Turime tokią nuostabią kompoziciją. Kaip turėtume tai pavadinti? Leiskite man jus nufotografuoti kaip mūsų susitikimo suvenyrą.

Pedagogas Na, mūsų susitikimas su jumis baigėsi. Kas jums patiko šiandien? Kas tau nepatiko?

Atsakymai vaikai

Mokytoja brangioji tėvai, ar patiko dirbti su vaikais? Ar susidomėjai? Gal nori ką nors pasakyti?

Atsakymai tėvai

Mokytojau, aš taip pat noriu tau pasakyti aciu labai, Man buvo labai įdomu su jumis bendrauti. Norėčiau palinkėti, kad gyvenime susitiktumėte tik geri žmonės kad tu stengėsi daryti tik gerus darbus kad jūsų širdys būtų malonus, dėmesingas ir mylintis! Ir iki pasimatymo, aš noriu jums tai perskaityti linijos:

Veidai ir datos ištrinami,

Bet vis tiek iki paskutinės dienos

Turiu prisiminti tuos kažkada

Bent jie mane kažkaip sušildė.

Sušildė mus su lietpalčių palapine,

Arba tylus, žaismingas žodis,

Arba arbata ant drebančio stalo,

Arba tiesiog malonus veidas.

Kaip šventė, kaip laimė, kaip stebuklas

ateina Gerumas žemėje.

Ir aš jos nepamiršiu,

Kaip pamiršti blogį...

ačiū. Viso gero.

Vaikai kartu su tėvai palikite salę muzikai (Brangioji geras)

Peržiūra:

Tema: „Gėris ir blogis“

Tikslas: ikimokyklinio amžiaus vaikų idėjų apie egzistencijos įvairiapusiškumą ir sudėtingumą, gėrio ir blogio egzistavimą gyvenime bei žmogaus moralinę atsakomybę už veiksmus formavimas.

Užduotys:

Pateikite gėrio ir blogio sampratą;

Ugdyti gebėjimą analizuoti savo veiksmus ir susieti juos su visuotinėmis žmogaus vertybėmis;

Ugdyti gėrio troškimą, norą vengti blogio ir su juo kovoti.

Pagrindinės sąvokos: geras, blogis, amoralus poelgis.

OD progresas

Paslaptis:

Mitya verkia prie vitrinos:

Mama, aš noriu mašinos!

Tanya priėjo:

Neverk

Štai, pasiimk mano naują kamuolį!

Grožis žavi akį,

Ir veiksmai... (Gerumas)

Darbas su pasaka „Gerasis žodis“.(Pasakos pavadinimas iš karto neskelbiamas. Vaikai kviečiami patiems sugalvoti. Pasakos tekstas pateikiamas priede)

Klausimai diskusijai:

Koks buvo Viper tikslas?

Ar ji pasiekė savo tikslą?

Kokią taisyklę Penochka naudojo savo gyvenime?

Ką galite pasakyti apie jį?

„Iš visų mokslų, kuriuos žmogus turėtų žinoti, pagrindinis mokslas Yra mokslas, kaip gyventi darant kiek įmanoma daugiau. geras, kuo mažiau blogis“ (L. N. Tolstojus)

4. Pokalbis.

Ar supranti šiuos žodžius?

Kokius žmones vadini gerais, o kuriuos – blogiais?

Kokį požiūrį jie sukelia? Kodėl?

Pasakose viskas paprasta. Vienas herojus yra geras, kitas – blogis. Pavadinkite juos.

Ar tikrai galima žmones vadinti gerais ar blogiais?

Ką gali pasakyti apie save?

Ar tai priklauso geras požiūrisžmonėms nuo žmogaus amžiaus? Iš žmogaus gerovės?

Ar sergantis, vargšas žmogus gali būti malonus?

Kur gėrio ir blogio pagrindas? Mumyse.

Kaip nuspręsti, ar buvo padarytas geras, ar blogas poelgis?

Tokius mus daro požiūris į pasaulį ir mus supančius žmones.

Geras poelgis padeda pagerinti žmonių santykius ir padeda jiems tobulėti. Tai yra žmogiškumo apraiška.

Blogis – tai žmonių pažeminimas, nepagarba, nepakantumas, apgaulė, smurtas, laisvės slopinimas dėl blogio veiksmų, tarp žmonių kyla priešiškumas.

Ar lengva būti maloniam? Kodėl?

Gyvenimas dažnai susiduria su moraliniu gėrio ar blogio pasirinkimu.

Viena daina sako:

Nelengva būti maloniam.

Gerumas nepriklauso nuo ūgio.

Yra ir tokių poetinių eilučių:

Visada daryk gera ir bloga

Visų žmonių galioje.

Bet blogis nutinka be vargo,

Sunkiau padaryti gera.

Paukštis atsiveda paukštį,

Iš gero į gerą,

Iš blogio kyla blogis.

Ar žmonės malonūs ar jų veiksmai?

Asociacijos su paveikslėliais.

Raskite asociacijas žodžiams „gėris“ ir „blogis“.

Ką naujo sužinojote apie gėrį ir blogį?

Ar manote, kas gėris ir blogis pasitvirtina?

Pateikite gerų darbų pavyzdžių.

Parabolė „Kodėl reikia daryti gera“

Vieną dieną mokytojas pasakė savo mokiniams: „Mes ir jūs kalbėjome apie būtinybę elgtis maloniai. Dabar eik ir įrodyk, kad moka daryti gera žmonėms“.

Mokiniai išsiskirstė skirtingos pusės, grįžo po savaitės.

Padėjau seniems žmonėms. „Jie silpni ir jiems reikia pagalbos“, – sakė vienas.

Prižiūrėjau sergantį žmogų. Nes jam reikėjo užuojautos, paaiškino kitas.

„Aš maitinau vargšus, kad jį išlaikyčiau“, - sakė trečiasis.

Aš saugojau vaiką. Vaikams reikia suaugusiųjų apsaugos, sakė ketvirtas.

Stengiausi visiems daryti gera. Manau, klydau, prisipažinau paskutinis mokinys.

Ar mokiniai vykdė mokytojo nurodymus?

Kodėl paskutinis mokinys pripažino klydęs?

Kaip vykdytumėte užsakymą?

Žaidimas „Kuponas už gerą aptarnavimą“

Paruošiau tau kuponą vienam geram darbui.

Kai norite, kad kas nors jums padėtų ar padarytų ką nors gero, galite išsiimti kuponą ir padėti jį ant stalo. Kiti, matydami signalą, gali paklausti, kaip galėtų padėti. Kas įvykdys jūsų prašymą, gaus jūsų kuponą. Ir liksite be talono tol, kol nepadėsite tam, kuriam jau reikia jūsų pagalbos. Laikykite juos!(duodu kuponus)

Apatinė eilutė – patikrinkime, ar supratome ir prisiminėme temą ( bandymo simuliatorius)

Gerumas yra nuostabus dalykas.

Ar lengviau būti geru ar blogu?

Piktiesiems turbūt lengviau.

Būti maloniam reiškia atiduoti savo šilumą kitiems.

Būti maloniam reiškia suprasti ir artimuosius, ir nepažįstamus žmones,

Ir kartais tu nepažįsti džiaugsmo,

Rūpinimasis kitais

Žinoma, geram yra sunkiau

Ir dar pažiūrėk:

Kiek jis turi draugų!

Ir visada yra tik vienas blogis...

Dėkojame už dėmesį! Linkiu tik gerų darbų!

Taikymas

Pasakų herojai.

Nežinau

Moomintroll

Oorfene Deuce

Alisa

Emelya

Dėdė Fiodoras

Karlsonas

Senis Hottabychas

Mikė Pūkuotukas

Pelenė

Malvina

Princesė yra nejuokinga

Bandomasis simuliatorius tema „Geris ir blogis“

Kaip jie daro gerus darbus?

  • Nesavanaudiškai ir sąmoningai
  • Tikėdamasis atlygio
  • Tikėdamasis pagyrimų
  • Kad išvengtumėte bausmės

Kas laikomas geru poelgiu?

  • Vėlavimas į neįdomų susitikimą
  • Nukopijuokite namų darbus
  • Pamirškite apie nemalonų prašymą
  • Padėkite savo kolegai išspręsti problemą

Nurodykite veiksmus, susijusius su „gero“ sąvoka

  • Abipusė pagalba
  • Smurtas
  • Apgaulė
  • Pažeminimas
  • Pagalba
  • Gebėjimas sakyti tiesą
  • Kito žmogaus laisvės apribojimas
  • Kovok už laisvę

Kokios yra piktų poelgių pasekmės

  • Draugystė
  • Džiaugsmas
  • Nesantaika
  • Taikus sambūvis

Žinios apie gėrį ir blogį padeda žmonėms

  • Būkite draugais
  • Parodykite rūpestį artimaisiais
  • Gyvenk ramiai
  • Visi atsakymai teisingi

Pasaka "Geras žodis"

Paprastoji vėgėlė. Tai buvo jos pirmieji jaunikliai. Ji jais džiaugėsi ir visiems rodė. Jis pamato Flycatcher ir paskambina jai:

Musių gaudykle, žiūrėk: lizde turiu jauniklių.

Nespėjus skristi Flycatcher, ji jau šaukia Juodvarnis:

Drozdai, kodėl tu ten spusteli? Ateik ir pažiūrėk, kokių jauniklių turiu savo lizde.

Ant seno beržo kelmo kaitinosi angis. Ji išgirdo, kaip mažoji vėgėlė Robinui pasakė:

Kol kas tai mano jaunikliai, bet kai užaugs, bus paukščiai.

"Bet jie to nepadarys", - pagalvojo Viperis, nuslysdamas nuo kelmo. „Dabar aš vieną kartą visus nudursiu, ir nebus kuo džiaugtis“.

Miške ji nebuvo mylima. Niekas su ja nedraugavo, ir ji nusprendė atkeršyti gluosniams iš karto visiems.

O Penočka ją pamatė ir suplojo sparnais:

Gyvatė, brangioji, pažiūrėk į jauniklius, kuriuos turiu savo lizde... . Tai kodėl sustojai? Ateik čia.

Bet angis nepajudėjo. Ji nesitikėjo, kad Penočka ją taip džiaugsmingai pasveikins. Visi miške ją vadina, angis, angis ir Penočka pasakė „gyvatė“, o Penočka – „mieloji“. Ir Angtis nepajudėjo.

Na, ką tu darai, - nuliūdo Penočka. – Ar nenori matyti mano jauniklių? Kol kas jie yra tik jaunikliai, bet kai užaugs, bus paukščiai.

Viper pakėlė galvą virš Chiffchaff lizdo. Mačiau penkis rausvus gumuliukus atviromis burnomis. Sakė:

Jie bus paukščiai.

Ir ji pasitraukė į šalį. SU plonos lūpos Sunkus nuodų lašas nukrito ant žvirblio žirnio lapo. Ir lapas tuoj pat pajuodo.


GERAS IR BLOGIS

Tikslas: ugdyti mokiniuose norą įsipareigoti gerus darbus, paskatinti geri jausmai, ugdyti savigarbą.

Leisti vaikams pajusti, kad darant gera teikia džiaugsmą;

Sukurti sąlygas sąmoningas pasirinkimas veiksmus pagal moralės principai, ugdyti norą ir poreikį nešti žmonėms gėrį;

Supraskite, kad emocijos, psichinės ir verslo savybes nustatyti asmenybę ir gyvenimo sėkmės kiekvienas žmogus;

Žinokite, kad šios savybės gali būti teigiamos ir neigiamos;

Žinokite, kad kiekvienas gali pasikeisti geresnė pusė, priimdamas atitinkamus sprendimus.

Organizacinis momentas.

Mokytojas. Laba diena, mieli draugai! Labai džiaugiuosi matydamas tavo gražias, malonias akis.

Kažkur, toli, kur pučia vėjai,

yra nuostabi vieta – Gėrio slėnis.

Daugelis ieško kelio, bet neranda,

tik gera širdis gali tai nuvesti.

Šaukite debesims: „Sveiki! - juokas ir ašaros liejasi.

Tu paliesi lietaus lašus... ir jie dainuoja...

Ir jūs galite groti vaivorykštės stygomis

Saulė paglostys ryškiu šiltu spinduliu.

Slėnyje skamba laimingi varpai.

Jie skamba švelniai ir suteikia vilties.

Tyliai atveri duris į Gėrio slėnį

ir jausti nuolankumą, ramybę.

Neieškokite to slėnio smėlyje ar sniege.

Patikėk, Slėnį surasi... Viskas tavo rankose!

Apie ką kalbėsime? Taip, šiandien kalbėsime apie gerumą.

Mūsų pamoka šiandien bus ne paprasta, o magiška ir ar žinote kodėl? Nes mes stengsimės tapti burtininkais. Tarkime stebuklingus žodžius, kad patektume į Gėrio slėnį. Laikykite rankas, užmerkite akis ir visi kartu ištarkime stebuklingus žodžius:

Skrisk, musės žiedlapis,

Per vakarus į rytus,

Skristi aplink Žemę

Būti, mano nuomone, vadovaujama!

Taigi mes atvykome. Susėskime ratu.

Gamtoje yra saulė. Ji šviečia visiems, visus myli ir šildo, nieko nereikalaudama mainais, nelaukdama pagyrų. Padarę gera, mėgaukitės tuo, kad kitas žmogus jautėsi gerai. Gėris mums teikia džiaugsmą, atsiranda naujų jėgų: sveikatos, laimės, džiaugsmo jėgos.

Kokį žmogų galima vadinti maloniu?

Malonus žmogus yra tas, kuris myli žmones ir yra pasiruošęs sunkus momentas ateik į pagalbą, jis myli gyvūnus, supančią gamtą. Malonus žmogus, bendraudamas su draugais ir suaugusiais, stengiasi būti tvarkingai apsirengęs, mandagus ir pagarbus.

Ar dažnai vartojate malonius žodžius? Jie taip pat vadinami „stebuklingais“ žodžiais.

Vaikai: ačiū, laba diena, vakaras, būk sveikas, atsiprašau, ačiū ir pan.

Dygliuotas žaidimas:

O dabar kviečiu jus į dygliuotą žaidimą.

Sėdėdami ant kilimėlio perduokite vienas kitam kamuolį (su spygliais) ir įvardinkite visus žinomus dygliuotus dalykus.

Vaikai: dygliuotas medis, dygliuotas krūmas, dygliuoti pušų spygliai, dygliuotas šalikas, dygliuotas ežiukas.

Mokytojas: Ar galima sakyti „dygliuotas vyras“ ar „dygliuotos akys? Apie kokį žmogų galima taip pasakyti?

Vaikai: nemalonūs, nebendraujantys, paslaptingi, pikti, kieti, niūrūs.

Mokytojas: Ar tau patinka šios savybės?

Vaikai: Ne

Mokytojas: Sutarsime jiems paskambinti neigiamos savybės asmuo. Ar žmonės turi tik vieną teigiamą ar vieną neigiamą savybę?

Vaikai: ne

Mokytojas. Kas, jūsų nuomone, yra daugiau žemėje: gėrio ar blogio?

Pasiklausykime palyginimo „Baltasis ir juodasis vilkas“

Indėnas pasidalino su anūku

Viena senovės tiesa.

Anūkas siekė žinių

Ir... išminčiai kaip tokiai

Senelis man pasakė, kad žmoguje -

Dviejų patyrusių vilkų kova.

Vienas - už gerumą pasaulyje,

Kitas skirtas nuodėmių karalystei!

Kurį laiką jie vos pabėgs,

Kaip jie vėl prikibs vienas prie kito.

Viena - patiekti kerštą ant lėkštės,

Kitas skirtas taikai ir meilei!

Anūkas, susižavėjęs klausantis,

Jaučiau prasmę šioje istorijoje.

Neatsargiai uždaviau klausimą:

– Kuris vilkas laimi?

Patenkintas šiuo klausimu,

Ir su išmintingu gudrumu akyse,

Senelis pasakojo, matyt, ne šiaip

Pasaka apie du vilkus:

„Kadangi aš uždaviau klausimą, klausykite:

Taigi būk nenugalėtas

Valgyti nori tik vilkai

Kam renkiesi maitinti!“

Ant lentos kabo dviejų vilkų paveikslai – juodo ir balto vilko. Po jais išsibarstę žodžiai. Aš pavadinau šiuos žodžius „juodu“ ir „baltu“, kaip ir šiuos du vilkus. Siūlau baltus žodžius dėti po geruoju vilku, o juodus – po bloguoju vilku.

Vaikai žodžius skirsto į dvi grupes.

Mokytojas: Paskaitykime baltus žodžius. Kai mes juos ištariame, jie leidžia mums jaustis šiltai ir jaukiai, džiaugsmingai ir ramiai. Dabar paskaitykime juodus žodžius. Jaučiate šaltį, baimę, pavojų. Vaikai, kurį vilką renkatės (Baltasis) Dviejų vilkų pavyzdžiu pamatėme, kad gėris triumfuoja prieš blogį. Pasakyk daugiau malonūs žodžiai. Juk jei žmogus jas sako dažnai, vadinasi, jis turi šią savybę – gerumą.

Fiziniai pratimai – atliekami mokinio.

Kiekvienas žmogus turi kažką gero ir kažką blogo. Bet svarbiausia, kad ir kokios savybės būtų didesnės, toks žmogus yra. Tačiau ne tik žodžiai, bet ir darbai turi būti malonūs

Nuo seniausių laikų žmonės siekė gėrio ir nekentė blogio. Ir jie šią mintį atspindėjo patarlėse, kurios perduodamos iš lūpų į lūpas. Žodžiai išsibarstę ant kilimėlio. Skambant muzikai iš šių žodžių teks rinkti patarles.

Prisimink gėrį ir pamiršk blogį.

Atmokėkite už gerą geru.

Blogai tam, kuris niekam gero nedaro.

Geri darbai daro žmogų gražų.

Mokymai „Stebuklinga lazdelė“

Jei turėtum burtų lazdelę, kokį gerą darbą padarytum sau, savo draugams, dėl ko nepažįstami žmonės? Eikite pas ką norite ir susisiekite gerų linkėjimų, malonūs žodžiai. (Vaikai paima burtų lazdelę ir, jei nori, garsiai pasako, kokį gerą darbą jie padarytų)

Ar manote, kad sunku būti maloniam? (Vaikų atsakymai)

Ką tam reikia turėti? ( maloni siela, maloni širdis).

Ar jums tikrai reikia burtų lazdelės, kad padėtumėte žmonėms? Tai galima padaryti be stebuklinga lazdelė.

Atsisėskite prie savo stalo.

Žaidimas "Pasakos herojus - geras ar blogis"

Mokytojas: Jūs visi mėgstate pasakas. Ir viena pagrindinių rusų temų liaudies pasakos buvo gėrio ir blogio tema. Pasakose yra gerų ir pikti herojai. Dabar žaisime žaidimą. Aš parodysiu pasakos herojų, o jūs atsakysite, geras jis ar blogis. Jei esi malonus, kelia geltonas korteles, jei esi piktas, kelia juodas korteles.

Adatininkė, Kaščei Nemirtingoji, Auksinė žuvelė, Nykštis, Karabas-Barabas, Pelenė, Raudonkepuraitė, Žąsys-gulbės, Baba Yaga, Malvina, Sniego karalienė, Barmaley.

Į kokį herojų norėtum būti panašus? Kodėl?

Taip, atidžiau pažvelgę ​​pamatysite, kad gerų žmonių pasaulyje daug daugiau nei piktų. Manoma, kad pasaulis priklauso nuo gerų žmonių. Beveik visose pasakose geri herojai laimėti, piktieji yra nubausti. Gerumas yra stiprybės, o ne silpnumo ženklas. Stiprus vyras rodo tikrą dosnumą, jis tikrai geras, o silpnieji malonūs tik žodžiais, bet bailūs ir gudrūs darbais.

Mokytojas: Dabar taip pat padarykime vieną bendrą gerą darbą. Mūsų planeta tokia vieniša ir liūdna, papuošime ją. Ant jūsų stalų yra gėlių, medžių, drugelių ir paukščių šablonai. Taip pat spalvoto popieriaus gabalėliai. Kiekvienas paima vieną šabloną ir nubrėžia bet kurią figūrą ant spalvoto popieriaus lapo. Dirbsime kartu ir padėsime kaimynams, kuriems nesiseka. Juk mes dirbame gėrio planetoje. Gatavus amatus atnešame ant lentos ir magnetais priklijuojame prie planetos.

Pasirodo, graži aplikacija.

Kaip mes vadiname šį paveikslą (TAIKA, koks gražus šis pasaulis, Gėris nugalėjo blogį)

Kokį jausmą patyrėte darydamas gerą darbą? (Daryti gera yra malonu ir džiugu).

Tegul visas gėris, kuris yra kiekviename iš mūsų, tik auga ir vystosi, plečiasi. Neįsileisk blogio į savo širdis ir sielas. Šiandienos pamokos atminimui paruošiau jums dovanų. Tegul šios mažos dovanėlės jūsų širdims suteikia šiek tiek gerumo. Stenkitės dažniau daryti gera aplinkiniams žmonėms. IN gera valanda, V geros kelionės, prašau, ačiū, geros sveikatos!

Gėris ir blogis... Kad išmoktų juos atskirti, vaikams reikia metų ir žmonių, kuriais sektųsi kaip pavyzdžiu. Moralė ne visada yra vaikams būdinga sąvoka;

Kamuolys rieda grindiniu. Ketverių metų Miša bėga paskui jį. Jo šešerių metų brolis Dimu vos spėja išlaikyti kūdikį, pro šalį lekia mašina.
« Gerai padaryta! – Dimą gyrė praeiviai. — Tu gerai rūpiniesi savo broliu
Dima nedraugiškai atsako: „Aš žiūriu, kitaip vakare neleis žiūrėti televizoriaus“.

Pasirodo, Dima – ne herojus, o tiesiog beširdis mažas velnias? Ar tikrai televizija jam svarbesnė už brolio gyvenimą?

Tačiau čia nėra jokio prieštaravimo: Dima tikriausiai nenori, kad Mišai kas nors nutiktų, bet jį daug labiau domina savo interesus.
Ir tai visiškai normalu tokio amžiaus vaikui.

Vaikai mąsto kitaip nei suaugusieji. Mūsų moralės principai ir suaugusiųjų supratimas apie gėrio ir blogio temą, vaikams apie tai dar nieko nesakoma.
Jie vis dar mokosi elgesio visuomenėje taisyklių, tokių kaip mandagumas, tolerancija ir noras padėti.
Iš lopšio jie mokosi tik vieno: turi viską daryti teisingai, kad tėvai tave mylėtų. Todėl tinka mažas vaikas- tai, visų pirma, kažkas, kas jam naudinga, arba dėl ko tėvai jo nebara.

Kiek vaikai savo interesus iškelia aukščiau moralinių įsipareigojimų, rodo psichologų atlikto tyrimo rezultatai.

Vaikai ikimokyklinio amžiaus turėjome pasirinkimą: susitikti su draugu, su kuriuo buvome susitarę iš anksto, ar nueiti į kiną.
Visi rinkosi kiną. Kodėl? Kinas įdomesnis. O tai, kad jie gali įžeisti draugą? Jie šito nesuprato.

Viskas logiška: vaikai iki dešimties ar dvylikos metų neturi svarbiausių sąlygų moralinis elgesys- gebėjimas įsilieti į kitų žmonių padėtį, suvokti jų jausmus kaip savus.

Kaip vaikas gali atskirti gėrį nuo blogio?
Kas yra teisinga, vadinasi, gera, vaikas pradeda suprasti stebėdamas suaugusiuosius, ypač tėvus.

IN ankstyvas amžius vaikai tai suvokia maždaug taip:
gėris yra tai, ką man leidžiama daryti ir už ką mane myli mama ir tėtis;
blogis yra tai, už ką barama ir baudžiama.
Bet žinoti yra viena, bet atitinkamai elgtis gyvenime reikia mokytis ir mokytis.

Mamos akivaizdoje trejų metų Anya priekaištauja savo draugei: „Tu negali tampyti plaukų! Ir kai tik mama išėjo iš kambario, Anya sugriebė savo draugę už pynimo.

Moralinė gairė – tėvų elgesys
Vienas dalykas aiškus: moralinis pavyzdys savo vaikams esame mes patys. Žinoma, mes nenorime auginti muštynių ir automobilių vagių, bet mums nereikia nevykėlių, sloguolių ar bailių. Norėtume turėti savimi pasitikinčių, aktyvių vaikų. Jie turi būti padorūs, išauklėti, bet sugebėti atsistoti už save. Kaip mes galime perteikti vaikams savo moralinių vertybių ir žaidimo taisyklių supratimą bendraujant su kitais žmonėmis? Norėdami tai padaryti, suaugusieji turi būti pavyzdžiu vaikams.

Tėvai turėtų elgtis su savo vaikais taip, kaip jie norėtų, kad su jais elgtųsi jų vaikai.

Vaikai mokosi noro padėti iš suaugusiųjų

Jei norime vaikams skiepyti draugiškumą ir toleranciją, reikia pakviesti į svečius visus jų draugus, net ir tuos, kurie mums nelabai patrauklūs, tėveliai.

Kad vaikai išmoktų užjausti kitą, jie turi matyti, kaip, pavyzdžiui, mama ir tėtis guodžia nepažįstamąjį. verkiantis kūdikis, padėti pagyvenusiems žmonėms kertant gatvę, užleisti vietą autobuse neįgaliesiems. Ir, žinoma, būtinai pasakykite savo vaikams, kaip žmonės jums padėjo bėdoje.
Viskas atrodo paprasta ir banalu... Tačiau būtent šios kasdienės smulkmenos suformuos supratimą, kas yra Gėris.
O vaikai be tėvų apie Blogį sužino mūsų žiniasklaidos dėka (deja).

Jei norime vaikams skiepyti atsakomybės jausmą, pirmiausia turime suteikti jiems tokią galimybę: pasitikėti jais, nustatyti jiems užduotis, kurias jie privalo atlikti, tarkime, namų ūkis arba rūpinantis naminiais gyvūnais.

Tam, kad vaikai išmoktų teisingai ir kritiškai mąstyti apie save ir kitus žmones, į juos reikia žiūrėti rimtai ir leisti atvirai reikšti savo nuomonę bei dalyvauti priimant bendrą sprendimą.
Ugdyti vaiko jausmą savigarba, savęs svarbą, jam reikia atmosferos šeimoje, kurioje šiluma, tarpusavio supratimas ir saugumo jausmas taptų savaime suprantamu dalyku. Tik taip vaikai gali prisijungti moralines vertybes Gėris ir Blogis.


„Geras yra geras dalykas. Blogis - blogas žmogus“ (8 metų amžiaus)

„Gėris yra tada, kai žmogus yra geras ir padeda. Blogis – kai žmogus yra piktas, jis muša ir įžeidžia“. (8 metų amžiaus)

„Geras, kai vaikai yra draugai ir žaidžia. Blogis yra kova“. (8 metų)

„Gerai yra džiaugsmas, laimė, svajonės pildosi, nėra kivirčų ir keiksmažodžių, niekas nieko nežudo. Blogis reiškia daug keiksmų, įžeidinėjimų, ginčų, viskas klostosi ne taip. (9 metai)

„Geras yra geras. O blogis yra kažkas bjauraus ir, trumpai tariant, blogis. (11 metų)

„Gėris yra tada, kai žmonės pasiaukojamai padeda vieni kitiems; kai jie šypsosi ir džiaugiasi; kai mama tave myli. Blogis yra tada, kai žmonės tyčiojasi vienas iš kito“. (12 metų)

„Gėris yra laimė kitų laimei. Blogis yra egoizmas ir neapykanta“. (12 metų)


"Blogas, man atrodo" blogas požiūris asmuo kitiems. Dievas sukūrė pasaulį gražų ir malonų. Blogis yra tai, kas prieštarauja Dievo kūrinijai. Nuodėmė yra blogis. Neapykanta, gudrumas, apgaulė ir kt. - blogio apraiškos. Blogis yra kažkas bjauraus, bjauraus, baisaus. Manau, kad blogis ir grožis niekada nesuderinami“. (13 metų)

„Manau, kad tas gėris yra labai platus žodis. Man sunku paaiškinti šio žodžio reikšmę, tikriausiai dėl to, kad vaikystėje jo gavau mažai. Geras yra geras požiūris kitiems, meilė artimui. Šeima gera. Jei turite geri draugai- tai gerai. Gerumas yra tada, kai ištiesi pagalbos ranką, paguodžia, padeda. Jei žmogus džiaugiasi, tai yra gerai. Bendravimas su jums brangiais žmonėmis ir artimaisiais. Blogis yra tada, kai įskaudinai žmogų. Jei jaučiatės įskaudintas ir siaubingai liūdnas, tai taip pat yra blogis. Aš dažnai įsižeidžiau ir labai įžeidžiau. Manau, kad tai yra didelis blogis“. (14 metų)

„Gerai. Sąžiningai, aš net nežinau, kas tai yra. Na, tikriausiai, tai yra gebėjimas padėti žmonėms, bet apie tai tylėti, būtent, būti kuklesniam, dar kartą atiduoti paskutinį savo draugui (merginai). Blogis. Mūsų pasaulyje dažniau susiduriu su blogiu. Labiausiai mane siutina savanaudiškumas, apkalbos, „žiurkėjimas“, išdavystė, bailumas. Blogis yra tada, kai žmogus, siekdamas naudos sau, sugeba bet ką, bet kokį niekšybę“. (15 metų)

„Man gėris yra meilė ir gailestingumas. Manau, kad tai gerai tikra draugystė. Sutuoktinių atsidavimas ir ištikimybė vienas kitam taip pat yra gerai. Gerai, kai staiga sulaukiame pagalbos iš nepažįstamų žmonių. Vidinė jėga o žmogaus lengvumas, sielos lengvumas irgi yra gerai. Pagarba vyresniems taip pat yra gerai. Gebėjimas klausytis... taip pat geras. Gėris yra tai, kas suteikia žmogui galimybę tobulėti, tobulėti, suteikia tam tikrą (teigiamą) paskatą gyventi. Motinos švelnumas savo vaikui taip pat yra geras dalykas. Tikėtis ir tikėti taip pat yra gerai. Blogis man yra išdavystė, netikėjimas, žiaurumas, kerštingumas. Žmogaus nedraugiškumas (šališkumas) viskam – kitiems žmonėms, pasauliui ir pan. Man dažnai nepatinka, kaip žmonės, pvz viešasis transportas, sakykite vienas kitam bjaurius dalykus. Tai tarsi blogio žvilgsnis. Blogis yra išdavystė, veidmainystė, grubumo apraiška. Blogis yra išdavystė. Rasizmas ir fašizmas taip pat yra blogis. Negalite nekęsti žmogaus vien dėl jo tautybės ar religijos. (15 metų)

„Mane supa blogis. Žmonėse yra daug blogio. Žmonės gali išduoti! Tai galioja visiems. Niekas nėra tobulas; bet kas gali padaryti ką nors blogo. Blogis yra tada, kai keršiji, esi veidmainis, darai nešvarius triukus. Kiekvienas žmogus turi šias savybes. Jis gali daryti blogį net negalvodamas. Bet žmonės turi ir gerumo. Su kai kuriais žmonėmis žmogus yra geras ir malonus, o su kitais – žiaurus ir piktas: kiekvienas turi savo pasirinkimą mylėti ir nekęsti. Geri žmonės„Man visada yra tas, kuris su tavimi maloniai kalba, tave myli ir tavimi didžiuojasi“. (15 metų)

„Man nėra tikslaus skirstymo tarp gėrio ir blogio. Žmogus pats pasirenka, kaip jis tiki, „gėrį“, bet tada jo pasirinkimas lemia „blogį“. Dėl to žmogus laiko save nelaimingu. Gėris yra tada, kai žmogus gali džiaugtis dėl kitų. Blogis yra jūros vėžlių naikinimas. Žmogus pats griauna tai, ką sukūrė. Piko valanda yra blogis. Pinigai yra blogis. Pinigai yra gerai“. (15 metų)

„Gerai: tiesa, sąžinė, tikėjimas, meilė, emocijos, jausmai, dorybė, bendravimas, supratimas, gebėjimas mylėti, gyvenimas, užuojauta, vertybės ir interesai (pavyzdžiui, man muzika, koncertai, internetas, bendravimas, meilė , pomėgiai, knygos, menas), liūdesys, ikonos, Arafatka, draugystė, nepriklausomybė nuo visuomenės.

Blogis: melas, agresija, tironija, diktatūra (diktatūra), fašizmas, narkotikai, kontrolės sistema, mokykla, studijos, vagystės, žmogžudystės, smegenų apkrova ir sielos naikinimas, bloga įtaka, kvailumas, pavydas, užuojauta, tamsa, metro, degtinė, visuomenė, godumas, vienatvė, aš nežinau, aš nesuprantu. (16 metų)

„Gerumas – tai mylėti kitus, mokėti atleisti, noras suprasti kitus, padėti sunkiais laikais. Blogis – tai nemylėti, skriausti žmones, būti žiauriu, savanaudišku, kalėdiniu. (17 metų)

„Gera yra juokas, džiaugsmas, viltis, kai vienas padeda kitam, tai yra kažkas teigiamo, tai yra gimimas... Blogis yra mirtis, žmogžudystė, neapykanta, panieka, pasityčiojimas, įžeidimas, įtarinėjimas, kažkas negatyvaus...“ (17) metų)

„Gerumas yra neįžeisti žmonių, gerbti visus žmones, mylėti žmones, vaikus, neribotas davimas žmonėms, gyvenimas dėl kitų žmonių. Blogis yra įžeisti žmones, negerbti žmonių, nemylėti žmonių, žiaurumas, neteisybė“. (17 metų)



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!