Яриа хөгжүүлэх армийн ахлах бүлэг. "Цэргийн тээвэр" ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага

цэцэрлэгхосолсон төрөл No12

Урлаг. Должанская хотын дүүргийн Ейск дүүрэг

Хичээлийн хураангуй " Яриа хөгжүүлэх»

сэдвээр: "Манай арми хүчирхэг"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тараненко Лариса Владимировна

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:тоглоом, харилцааны, үр бүтээлтэй, хөгжим, уран сайхны, ойлголт уран зохиол.

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:"Биеийн хөгжил", " Танин мэдэхүйн хөгжил", "Ярианы хөгжил", "Нийгэм-харилцааны хөгжил".

Зорилго:Оросын армийн тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, цэргийн салбар, цэргийн техник, цэргийн мэргэжлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг тодруулах.

Даалгаварууд:а) боловсролын - хүүхдүүдэд өөрийгөө боловсрол олгох, илэрхийлэх чадварыг сургах өөрийн гэсэн цэгалсын хараа;

б) хөгжүүлэх - сониуч зан, харилцан яриа хөгжүүлэх; нарийн гар моторт ур чадвар;

в) боловсролын - хүүхдүүдэд цэргийн мэргэжлээр ажилладаг хүмүүст хүндэтгэл, хайр, талархалыг төлөвшүүлэх.

Арга, техник:

    Амаар (тайлбар, тодруулга)

    Визуал (демо материалыг харуулах)

    Тоглоом (зохион байгуулалтын хэсэгт).

Урьдчилсан ажил:"Манай арми", "Эх орон хамгаалагчдын өдөр", цээжлэх сэдвээр яриа динамик түр зогсолт, энэ сэдвээр зураг үзэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил: баяжуулж, эрчимжүүлнэ толь бичигЭх орон гэсэн үгтэй хүүхдүүд, залуусаа, хуурай замын цэргүүд, шеврон.

Материал ба тоног төхөөрөмж:аудио бичлэг, үзүүлэх материалруу дидактик тоглоомууд, будах ном, өнгөт харандаа.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

1.Зохион байгуулах цаг.

Тайван хөгжим сонсогддог цэргийн сэдэв.

Хоёрдугаар сард салхи шуурч, яндан чанга дуугарах болно.
Хөнгөн цас могой шиг газар даган урсдаг.
Өсөх тусам нисэх онгоцны нислэг алс хол руу яарав.
Энэ хоёрдугаар сард армийн мэндэлсэн өдрийг тэмдэглэдэг.
Шөнөдөө цасан шуурга шуурч, цасан шуурга нь шохой байв.
Тэгээд үүрээр тэр чимээгүйхэн бидэнд аавын баярыг авчирсан.
Өнөөдөр талбайн өргөн цагаан ширээний бүтээлэг дээр
Манай цэргийн ангиудын онгоцнууд дээрээс харагдана.
Аавын амралт - гол амралтбүх хөвгүүд, эрчүүд.
Өнөөдөр бид хайртай аавууддаа баяр хүргэх гэж яарч байна!

Залуус аа, өнөөдөр бид энэ гайхалтай шүлгээр хичээлээ эхлүүллээ!
- Хоёрдугаар сард бид ямар баяр болохыг надад хэлээч!

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хүүхдүүд: Эх орноо хамгаалдаг цэргүүд.

Эх орон гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Энэ бол эх орон.

Тийм ээ, эх орноо хамгаалагчид бол дайчид, өөрөөр хэлбэл эх орноо дайснуудаас хамгаалдаг цэргүүд юм. Мөн Эх орон гэдэг нь ээж, аав шиг хайрт гэсэн үг юм. Эх орон бол бидний төрсөн нутаг, амьдарч буй эх орон юм. Оросын ард түмэн эх орныхоо тухай олон зүйр үг, зүйр цэцэн үгс зохиосон.

Манай эх орноос илүү үзэсгэлэнтэй газар байхгүй!

Хүн нэг эхтэй - нэг Эх орон!

Залуус аа, нэг цэрэг эх орноо хамгаалж чадна гэж та юу гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: үгүй ​​ээ, бидэнд олон цэрэг хэрэгтэй байна.

Үнэхээр үнэн, дэмий хоосон биш
- Ганцаараа, хээрийн дайчин биш. Тэгээд олон цэрэгтэй бол энэ бол арми. Аливаа үндэстэн, улс орон бүр өөрийн армитай. Орос улс ч армитай, түрэмгийлэгчдээс ард түмнээ нэг бус удаа хамгаалж байсан.

Одоо бид "Цэргийн мэргэжлийг нэрлэ" тоглоом тоглох болно.

Би цэргүүдийн төрлийг нэрлэж, зургийг үзүүлье, та эдгээр цэргүүдэд хэн алба хааж байгааг хэлэх ёстой.
-Тоглоомоо эхэлцгээе
- В танкийн цэргүүдүйлчилдэг…. (танкчин)
- В пуужингийн хүчинүйлчилдэг... (пуужинчин)
- В хилийн цэргүүдүйлчилдэг... (хилийн цэрэг)
- дохионы цэргүүдэд алба хаадаг .... (дохиочин)
- В агаар- агаарын десантын цэргүүдүйлчилдэг... (шүхэрчин)
- В тэнгисийн цэргийнүйлчилдэг .... (далайчин)
- В нисэх хүчинүйлчилдэг .... (нисгэгч)
-Сайн байна, та амжилттай хийсэн, цэргийн мэргэжлийг зөв сонгож чадсан.
Одоо тууштай цэргүүдэд зориулсан биеийн тамирын хичээл.

Биеийн тамирын хичээл: " Тууштай цэрэг».

Нэг хөл дээрээ зогс
Хэрэв та тууштай цэрэг бол.
Зүүн хөлөө цээж рүү,
Хараач, битгий унаарай.
Одоо зүүн талд зогс,
Хэрэв та зоригтой цэрэг бол.

Залуус аа, надад хэлээч, цэргийн албан хаагчдыг хүнд хэцүү ажилд нь юу тусалдаг вэ?
(Цэргийн техник хэрэгсэл).

Одоо бид "Цэргийн хэрэгслийг зөв олж хуваарилах" тоглоом тоглох болно.

Таны өмнө зурагт хуудас байна янз бүрийн төрөл цэргийн техникта эхлээд харж, ямар төрлийн цэрэгт хамаарахыг тодорхойлох хэрэгтэй энэ техник, энэ зургийг хүссэн өнгөний харандаагаар дугуйл.
* цэнхэр - Нисэх хүчин
* цэнхэр - Тэнгисийн цэргийн флот
* ногоон - Газрын хүчин
-Залуус аа, та ямар үндэслэлээр цэрэг армийг ялгаж чадах вэ? янз бүрийн төрөлцэргүүд?
(тугны дагуу ялгах тэмдэг)
- Би танд маш их санал болгож байна сорилттой тоглоом

"Шеврон" гэсэн тэмдгийн дагуу тугуудыг байрлуул.

Энд шеврон тэмдэг бүхий картууд, цэргийн салбаруудын туг бүхий картууд байна. Та шеврон дээр зөв туг сонгох хэрэгтэй.

Тэгээд одоо бид хийх болно хурууны гимнастик, үүнийг:

Сайн байна уу залуусаа, та бүх даалгавраа биелүүлсэн.

Залуус аа, бид юу ярилцсан, ямар тоглоом тоглосон талаар надад хэлээч? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Залуус аа, манай улсад 18 нас хүрсэн эр хүн эрүүл мэнд нь зөвшөөрвөл нэг жил цэргийн алба хаах үүрэгтэй. Энэ бол их нэр төрийн хэрэг.

Дайчин өөрөө буюу хамгаалагч нь ямар шинж чанартай байх ёстой вэ? (хүүхдийн хариулт).
Хүүхдүүд: Хүчтэй, зоригтой, тууштай, зоригтой, авхаалжтай, чадварлаг.

Манай хөвгүүд ч гэсэн эрэлхэг, тууштай, эрэлхэг эх орноо хамгаалагчид байх болно гэж охид, би боддог.

Инга Исмаилова
"Цэргийн тээвэр" ярианы хөгжлийн хичээлийн хураангуй

Програм хангамж АГУУЛГА:

Боловсролын зорилтууд. тухай санаа бодлыг бий болгох цэргийн тээвэр, түүний зорилго. -д нэгтгэх илтгэлүүдерөнхий утгатай нэр үг тээвэрлэлт. Сэдвийн талаархи үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх (танк, пуужин харвагч, онгоц, зенитийн буу, хөлөг онгоц, завь, хамгаалалтын хөлөг онгоц, байлдааны, танк, пуужин, нислэг, хил, ёслол). Идэвхтэй болгож бэхлэх сэдвээр толь бичгийн илтгэлүүд« Цэргийн мэргэжил» . Сайжруулалт дүрмийн бүтэц илтгэлүүд(газар, чиглэлийн угтвар үгсийг ашиглах, тоонуудын нэр үгтэй нийцэх).

Хөгжлийн даалгавар. Хөгжил харилцан яриа , фонемик дүрслэл, нарийн моторт ур чадвар, харааны болон сонсголын анхаарал, математикийн үндсэн ур чадвар (тав дотор тоолох)

Боловсролын даалгавар. Хамтын ажиллагаа, харилцан үйлчлэл, бие даасан байдал, санаачлагатай байх чадварыг бий болгох. Эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх, эх орноо хамгаалагчдыг хүндэтгэх.

Тоног төхөөрөмж. Тоглоом - танк, онгоц, хөлөг онгоц, нисдэг тэрэг; Зураг "Уран бүтээлч юу хольсон бэ?", тоглоомын гүүр, туг далбаа, сэдэвчилсэн зураг.

Урьдчилсан ажил. Армийн тухай шүлэг сурах. Хурууны гимнастик сурах "Надад тоглоом байна". Цэргийн техник хэрэгслийн мини музейд зочлох.

Хичээлийн явц.

I. Зохион байгуулалтын мөч. /Хүүхдийг шинэ мэдлэг олж авах сэдэл төрүүлэх. Дүрмийн бүтцийг сайжруулах илтгэлүүд(уртгал үгсийг зөв ашиглах чадвар)./

Хаалга тогшиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хэн нэгэн хаалга тогшиж байна!

Багш үүдэнд ирээд хаалганы цаанаас захидал гаргаж ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энд яаралтай мессеж байна! Манай бүлэгт нуугдсан цэргийн тээвэр. Түүнийг олъё! Бид тантай ийм тоглоом тоглох болно дуудсан: « Скаутууд» .

(Тоглоомуудыг бүлэгт нуусан: онгоц, нисдэг тэрэг, хөлөг онгоц, танк. Хүүхдүүд тоглоом олдог. Хүүхэд бүр хаанаас олсоноо хэлдэг. Хүүхдүүд ширээн дээр тоглоом тавиад сандал дээр сууна).

Хүүхдүүд: Би сандал доороос танк олсон.

Хүүхдүүд: Би онгоцыг тавиур дээрээс олсон.

Хүүхдүүд: Би нисдэг тэргийг сандал, буйдан хоёрын хооронд олсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тоглоомуудыг хараад өнөөдөр юу ярихаа надад хэлээрэй.

Хүүхдүүд: ТУХАЙ цэргийн тээвэр.

II. Гол хэсэг.

1. Тоглоом харах. Тэдний тухай яриа. / Диалог яриаг хөгжүүлэх. Сэдвийн талаархи үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх « Цэргийн тээвэр» /

Хүүхдүүдэд тоглоом санал болгож, тэдний тухай яриа зохион байгуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ширээн дээр юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд: Усан онгоц, танк, онгоц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Усан онгоцыг хэн удирдаж байгааг санаарай. Хариултаа үгээр эхэл "Усан онгоцоор..."

Хүүхдүүд: Ахмад хөлөг онгоцыг удирддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Усан онгоцонд далайчид, ахмадууд, бүхээгийн хөвгүүд үйлчилдэг. Тэд зоримог, зоригтой, маш анхааралтай байх ёстой. Далайчид маш хариуцлагатай албатай. Тэд манай эх орон ОХУ-ын тэнгисийн хилийг хамгаалдаг. Далайчны албаны тухай шүлэг сонсоцгооё.

Усан онгоц долгион дээр хөвж байна

Ахмад түүнийг удирдаж байна.

Манан түүнээс айдаггүй,

Хүрээ, мөсөн бүрхүүл, хар салхи ...

Тэр бол зоригтой далайчин

Үүнийг хүн бүр мэддэг

В.Степанов

Онгоцыг хэн нисдэг вэ? Хариултаа үгээр эхэл "Онгоцоор..."

Хүүхдүүд: Нисгэгч онгоцыг удирддаг (нисгэгч).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв. Нисгэгчид, нисгэгчид онгоцыг удирддаг. Тэд адилхан хэцүү, хариуцлагатай үйлчилгээтэй. Тэд хамгаалдаг агаарын хилманай улс орнууд. Шүлэг сонсоорой.

Бид зоригтой нисгэгчид

Бид тэнгэрт онгоц нисдэг.

Далавчуудыг хар

Хүүхдийн эскадриль дээр.

Н. Соловьева

Шувууд үүлэн дотор илүү хурдан байдаг

Бид хил рүү ниснэ.

Бидэнд дайсны оронд нэвтрэн орох

Бид зөвшөөрөхгүй, зөвшөөрөхгүй.

О.Высоцкая

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо савыг хар. Танкийг хэн удирддаг вэ? Хариултаа үгээр эхэл "Сав..."

Хүүхдүүд: Танкийг танкийн жолооч удирддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ. Танкерууд өдөр шөнөгүй, халуун, хүйтэн цаг агаарт үйлчилдэг. Тэд бас эх орноо хамгаалдаг. Мөн тэдний үйлчилгээ аюултай, хэцүү, хариуцлагатай байдаг.

Хаа сайгүй, бүх төрлийн тээврийн хэрэгсэл шиг,

Танк нь зам дээр өнгөрөх болно

Бууны сум урд байна,

Аюултай, дайсан минь, битгий ойрт!

Танк нь хүчтэй хуяг дуулгаар хамгаалагдсан

Тэгээд тэр тэмцэлтэй тулгарч чадна!

2. Хурууны гимнастик "Надад тоглоом байна". /Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх/

Багш хүүхдүүдийг тойрог дээр зогсоод бага зэрэг амрахыг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, жаахан тайвширч, хуруугаа хийцгээе гимнастик: "Надад тоглоом байна".

Надад тоглоом байна: (алга ташиж, гараа ээлжлэн цохих);

Уурын зүтгүүр, хоёр морьтой

Мөнгөн онгоц (хоёр гар дээрээ хуруугаа нугалах);

Гурван пуужин, бүх төрлийн тээврийн хэрэгсэл,

Автосамосвал, кран

Жинхэнэ аварга.

Хамтдаа хэд вэ? (гараа ээлжлэн алгадаж, цохино

Яаж мэдэх вэ? бие биенийхээ эсрэг нударга).

3. Тоглоомын дасгал "Уран бүтээлч юу хольсон бэ?" /Хөгжил харааны ойлголтболон анхаарал/

Багш хүүхдүүдэд хэд хэдэн алдаа гаргасан зургуудыг санал болгодог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зургийг анхааралтай ажигла. Зураач ямар алдаа гаргасан бэ?

Хүүхдүүд: Танкны жолооч хил дээр алба хаадаггүй. Далайчин танкийг удирддаггүй. Нисгэгч хөлөг онгоцонд үйлчилдэггүй. Хилийн цэрэг онгоцыг жолооддоггүй.

Багш хүүхдүүдэд хилчин, далайчин, нисгэгч, танкийн жолоочийн тоглоом, түүнчлэн цэргийн тээвэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Уран бүтээлчийн алдааг засч, хэн хаана үйлчилж, юуг хянаж байгааг бидэнд хэлээрэй.

Хүүхдүүд: Далайчин хөлөг онгоцонд үйлчилж байна. Нисгэгч онгоцыг удирддаг. Хилийн цэрэг хил дээр алба хаадаг. Танкны жолооч танкийг удирддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ. Бүх зүйл зөв хийгдсэн.

4. Тоглоомын дасгал "Танкийг удирдах"/ газар, чиглэлийн угтвар үгийг зөв хэрэглэх чадвар/

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид бас танк жолоодож үзье.

(Багш хүүхдүүдийг танктай гүүрэн дээр ойртохыг урьж, үгсийн дагуу савыг хөдөлгөдөг)

- Танк зам дагуу явав.

- Танк гүүр рүү явав.

- Танк гүүрэн дээр гарав.

- Танк гүүрэн дээрээс хөдлөв.

- Танк гүүрний эргэн тойронд явав.

– Танк гүүрнээс холдов.

(Үүнтэй адил, хэд хэдэн хүүхэд үгсийн дагуу савыг хөдөлгөдөг)

5. Дасгал хийх "Анхааралтай чих" /Хөгжил фонемик ойлголт. [у] авиаг олон авиа, үе, үгээс тусгаарлах/

Багш хүүхдүүдэд туг тарааж, босохыг хүснэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо та [y] дууг сонсвол тугуудыг өргөх болно.

Багш дараах цуврал авиа, үеийг дуудна. үгс: [o], [y], [a], оюун ухаан, дотор. at, ko, bu, on, нугас, арал, өрөвтас, чих, ухаалаг, загас.

6. Тоглоомын дасгал "Тоолох." / Хэл зүйн бүтцийг сайжруулах илтгэлүүд(тоонуудыг нэр үгтэй уялдуулах, математикийн үндсэн ур чадвар (тав дотор тоолох)./

Багш объектын зургийг харуулдаг цэргийн техник:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд: Хоёр завь, гурван завь, дөрвөн завь, таван завь.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нэг танк.

Хүүхдүүд: Хоёр танк, гурван танк, дөрвөн танк, таван танк.

III. Тусгал /Хүүхдийн ажлын үнэлгээ/

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи бид хоёр юу хийснийг санаарай анги? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдэд армийн тухай мэдлэг олгох.

Цэргийн салбарууд, эх орноо хамгаалагчдын талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох.

Хүүхдэд цэргийн техник хэрэгсэлтэй танилцуулах.

Цэргийн мэргэжлийг цэргийн техниктэй харьцуулах.

Төлөвлөгөөний дагуу дүрсэлсэн өгүүллэг бичиж сур.

Тоног төхөөрөмж:соронзон самбар , цэрэг, цэргийн техникийг дүрсэлсэн зураг, танк, танкийн жолоочийг дүрсэлсэн зураг.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

МОСКВА ХОТЫН УЛСЫН ТӨСВИЙН БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА 635 ДУГААР ХОСОЛСОН ТӨРЛИЙН ЦЭЦЭРЛЭГ.

НЭЭЛТТЭЙ ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ

АХЛАХ БҮЛЭГД

ЯРИАНЫ ХӨГЖЛИЙН ТУХАЙ

ТОДОРХОЙЛОЛТОЙ ӨГҮҮЛЭГ БИЧИЖ БАЙНА

СЭДЭВ: "Манай арми"

Багш бэлтгэсэн

Коваль Мария Викторовна

Москва, 2014 он

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хүүхдүүдэд армийн тухай мэдлэг олгох.

Цэргийн салбарууд, эх орноо хамгаалагчдын талаархи анхны санаа бодлыг бий болгох.

Хүүхдэд цэргийн техник хэрэгсэлтэй танилцуулах.

Цэргийн мэргэжлийг цэргийн техниктэй харьцуулах.

Төлөвлөгөөний дагуу дүрсэлсэн өгүүллэг бичиж сур.

Тоног төхөөрөмж: соронзон самбар, цэрэг, цэргийн техникийг дүрсэлсэн зураг, танк, танкийн жолоочийг дүрсэлсэн зураг.

Хичээлийн явц:

1. Нээлтийн үг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүн бүр өөрийн гэсэн амралттай байдаг - төрсөн өдөр. Энэ өдөр тэд түүнд баяр хүргэж, бэлэг өгдөг. Манай Оросын арми ч бас ийм баяртай. Энэ өдрийг Эх орон хамгаалагчдын өдөр гэж нэрлэдэг.

Хүүхдүүд С.Ягийн шүлгийг уншдаг. Маршак "Хоёрдугаар сар"

Самуэль Маршак
Хоёрдугаар сар
Хоёрдугаар сард салхи шуурна
Хоолойнууд чангаар уйлж байна.
Могой газар даган гүйх шиг
Хөнгөн цас.


Босч, тэд алс хол руу яарав
Нисэх онгоцны нислэг.
Хоёрдугаар сарыг тэмдэглэдэг
Армийн төрөлт.

2. Асуудлын талаар ярилцах

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эх орон хамгаалагчдын өдөр бол бүх цэргийн албан хаагчдын баярын өдөр юм.

  • Та цэргийн ямар мэргэжлийг мэддэг вэ?(Цэрэг нь далайчин, нисгэгчид, хилчид, танкийн багийнхан, их буучид гэх мэт).
  • Яагаад бид "Манай арми эрхэм" гэж хэлдэг вэ?(Тэнд манай төрөл төрөгсөд алба хааж, алба хааж байгаа болохоор арми эрхэм билээ).
  • Армийн цэргүүд ямар байх ёстой вэ?(Хүчтэй - дайсныг ялах, зоригтой - дайснаас айхгүйн тулд, ухаалаг - зэвсэгтэй зөв харьцах).
  • Манай армийн нэр юу вэ?(Манай армийг дууддаг Оросын арми, учир нь манай улс Орос).
  • Армид яагаад ийм олон цэргийн албан хаагч байдаг вэ?(Манай улсыг бүх талаас - хуурай газраас, далайгаас, агаараас хамгаалахын тулд).
  • Арми яагаад хэрэгтэй вэ? Амар амгалан цаг? (Энхийн цагт цэргүүд цэргийн техникийг ажиллуулж, хуурамч тулаан хийж, бүх төрлийн зэвсгийг буудаж сурдаг).

3. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Тоглоом "Алдаа гаргахгүй"

"Улаан" - хүүхдүүд цэргүүд шиг алхдаг.

"Цэнхэр" - "далайчид" далай дээр хөвж байна.

"Ногоон" - "нисгэгчид" онгоцонд нисдэг.

4. Эмхэтгэл дүрсэлсэн түүх"Танк ба танкийн жолооч."

  • Та ямар цэргийн хэрэгслийг мэддэг вэ?

(Цэргийн техникийг хар, нэрлэ:онгоц, пуужин, хөлөг онгоц, шумбагч онгоц, танк, пулемёт, буу).

  • Танкны талаар юу мэддэгээ бидэнд хэлээч?

Танк нь байлдааны машин. Танк нь их буу, цамхаг, их бие, катерпиллаас бүрдэнэ. Танк нь катерпиллярын тусламжтайгаар хөдөлдөг. Танк нь бартаат замаар явдаг бөгөөд усан доор хөдөлж чаддаг. Танк их буугаар зэвсэглэсэн байна. Их буу нь эргэдэг цамхаг дээр суурилагдсан. Эргэдэг цамхагийн тусламжтайгаар танк буудаж болно өөр өөр талууд. Та нүхээр дамжин танк руу орж болно. Танк бүр өвөрмөц тэмдэгтэй байдаг - тоо. Танкийг танкийн жолооч удирддаг. Танкны багийнхан 5 танкчинтай. Танкийн командлагч үлдсэн танкийн багийн ажлыг удирддаг. Танкны жолооч тусгай дуулгатай. Дуулга нь таны эргэн тойрон дахь чимээ шуугианаас хамгаалах чихэвчтэй. Мөн багийнхантай харилцах микрофон байдаг. Танкчид өөрсдийн тусгай хэлээр харилцдаг.

Машин дахин тулалдаанд яарч байна,

Caterpillars газрыг огтолж байна,

Тэр машин задгай талбайд

Танкны жолооч удирддаг.

5. Дидактик тоглоом "Армид хэн алба хаадаг вэ?"

Одоо би таныг “ЦЭРГИЙГ ХЭН АЛБАЙ БАЙХ вэ?” D/I тоглоомыг тоглохыг урьж байна.

Пуужингийн хүчинд хэн алба хаадаг вэ? (Пуужингийн цэргүүд пуужингийн хүчинд алба хаадаг).

Танкийн хүчинд хэн алба хаадаг (танкчид танкийн хүчинд үйлчилдэг).

Явган цэргийн ангиудад хэн алба хаадаг (Явган цэрэг явган цэрэгт алба хаадаг).

Далайд хэн үйлчилдэг (Далайчид далайд үйлчилдэг).

Тэнгэрт эх орноо хэн хамгаалдаг вэ? (Нисгэгчид эх орноо тэнгэрт хамгаалдаг).

Хил дээр эх орноо хэн хамгаалдаг вэ? (Хилчид эх орноо хил дээр хамгаалдаг).

Цэргийн хэрэгсэлгүй цэргийг юу гэдэг вэ (Цэргийн техникгүй цэргийг явган цэрэг гэдэг).

Хэн дээр үйлчилдэг шумбагч онгоцууд? (шумбагч онгоцууд шумбагч онгоцонд үйлчилдэг).

6. Хичээлийн хураангуй


Даалгаварууд:

1. Эх орноо хамгаалагчид хэн болох тухай хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх.

2. Хүүхдэд эх орноо хамгаалагчдын бахархал, хүндэтгэлийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

3. Хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:Эх орны тухай яриа, цэргүүдийн тухай, зураг үзэх, эх орноо хамгаалагчдын тухай зураг үзэх, уран зохиол унших, оньсого асуух, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үгтэй танилцах, харах сэдвийн зургуудцэргийн салбаруудын талаар "Манай Таганрог хотын үзэсгэлэнт газрууд" цомгийг үзэв.

Хичээлийн явц.

Залуус аа, бид хэд хоногийн дараа ямар баяр тэмдэглэх вэ? (Эх орон хамгаалагчдын өдөр).

Надад хэлээч, Эх орон гэж юу вэ? (Хүүхдийн хариулт). Тийм шүү, Эх орон бол бидний Эх орон.

(Эх орны тухай слайд)

Манай эх орны нэр юу вэ? (Орос). Тэгэхээр чи бид хоёр хэн бэ? (Оросууд).

Юу ч боломжтой эх орон: булгийн ус уух, тэжээх халуун талх, гоо үзэсгэлэнгээрээ гайхшруулдаг ч өөрийгөө хамгаалж чадахгүй.

Залуус аа, эх орныхоо гол хамгаалагчид хэн бэ? (Хүүхдийн мэдэгдэл).

Эх орон хамгаалагчид бол ард түмэн, эх орноо дайснуудаас хамгаалдаг дайчид юм.

Эрт дээр үед, онд Эртний ОросМаш хүчирхэг ардын баатрууд эх орныхоо манаанд зогсож байв. Баатрууд нь хэн бэ? (Хүүхдийн хариулт)

(Слайд дайчид)

Эдгээр нь хатуу, зоригтой хүмүүс юм. Тэд баатарлаг хүч чадлаараа алдартай байсан; тэдний эр зоригийн тухай үлгэр, туульс бичсэн.

Та ямар баатруудыг мэдэх вэ? (Илья Муромец, Добрынья Никитич, Алёша Попович, Никита Кожемяка...

Аливаа үндэстэн, улс орон бүр өөрийн армитай. Тэрээр ард түмнээ түрэмгийлэгчдээс нэг бус удаа хамгаалж байсан. Шүлэг сонс:

Манай арми эрхэмсэг

Мөн зоригтой, хүчтэй

Хэнийг ч айлгахгүйгээр

Тэр биднийг хамгаалдаг.

Тиймээс бид багаасаа хайрладаг

Энэ баяр хоёрдугаар сард тохиодог

Оросын армийн алдар суу

Дэлхий дээрх хамгийн амар амгалан.

Манай ард түмэн хайрлаж, үнэлдэг Оросын цэргүүд. Та цэргийн ямар мэргэжлийг мэддэг вэ? (Такны баг, нисгэгчид, явган цэрэг, далайчид, хилчид, шумбагч онгоцууд, дохиочид...) (Объектуудын зураг).

Одоо би таныг “ЦЭРГИЙГ ХЭН АЛБАЙ БАЙХ вэ?” D/I тоглоомыг тоглохыг урьж байна.

Пуужингийн хүчинд хэн алба хаадаг вэ? (Пуужингийн цэргүүд пуужингийн хүчинд алба хаадаг).

Танкийн хүчинд хэн алба хаадаг (танкчид танкийн хүчинд үйлчилдэг).

Явган цэргийн ангиудад хэн алба хаадаг (Явган цэрэг явган цэрэгт алба хаадаг).

Далайд хэн үйлчилдэг (Далайчид далайд үйлчилдэг).

Тэнгэрт эх орноо хэн хамгаалдаг вэ? (Нисгэгчид эх орноо тэнгэрт хамгаалдаг).

Хил дээр эх орноо хэн хамгаалдаг вэ? (Хилчид эх орноо хил дээр хамгаалдаг).

Цэргийн хэрэгсэлгүй цэргийг юу гэдэг вэ (Цэргийн техникгүй цэргийг явган цэрэг гэдэг).

Шумбагч онгоцонд хэн үйлчилдэг вэ? (шумбагч онгоцууд шумбагч онгоцонд үйлчилдэг).

Хэн үйлчилдэг цэргийн нисэх онгоц? (Цэргийн нисгэгчид цэргийн нисэх хүчинд алба хаадаг).
Та ямар төрлийн цэргүүдийг мэддэг вэ? (Хүүхдийн мэдэгдэл).

IN зэвсэгт хүчин Оросын Холбооны УлсҮүнд:

Газрын хүчин (явган цэрэг, их буу, пуужингийн анги, танк);

Агаарын цэргийн хүчин (сөнөөгч бөмбөгдөгч онгоц, нисдэг тэрэгний анги, бүрэлдэхүүн);

Пуужингийн хүчин стратегийн зорилго(ямар ч цэгт хүргэх хүчтэй пуужингаар зэвсэглэсэн нэгжүүд бөмбөрцөгатомын сум);

Тэнгисийн цэргийн ( байлдааны хөлөг онгоцууд, тэнгисийн цэргийн нисэх);

Цэргүүд агаарын довтолгооноос хамгаалахулс орнууд (агаарын эсрэг пуужин, сөнөөгч онгоц);

Цэргийн олон салбар яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн мэдэгдэл).

Арми төрөл бүрийн цэрэгтэй бол тийм арми хүчирхэг, эх орноо далай, хуурай газар, агаарт хамгаалж чадна. Нисгэгчид тэнгэрийг, явган цэргүүд газар нутгийг, далайчид далайг хамгаалдаг. Хэсэгхэн зуур бид баатрууд болно гэж төсөөлөөд үз дээ.

"Богатирс" биеийн тамирын хичээл

Баатар - энэ бол тэр: (хүчтэй хүнийг харуулах)

Тэр хүчтэй, тэр эрүүл,

Тэр нумнаас буудсан (хөдөлгөөнийг дуурайлган)

Тэр саваагаа нямбай шидэж,

Хил дээр зогсож байна

Би анхааралтай ажиглаж,

Бид өсч томрох болно, хараарай (гараа дээш өргө)

Баатрууд шиг болцгооё!

Залуус аа, та эр зориг, эр зориг, эх орны тухай ямар зүйр цэцэн үг, хэллэг мэддэг вэ?

Амьдрах нь эх орондоо үйлчлэх явдал юм.

Цагаан мөөг нь сайн, цэрэг нь чадварлаг.

Тоогоор аюулгүй байдал бий.

Цэрэг гүйж дулаацаж, цасаар угаана.

Сурахад хэцүү ч тулалдахад амархан.

Эх орныхоо төлөө зүтгэж яваа баатар.

Хацар нь амжилт авчирдаг.

Эр зориг хаана байна, тэнд ялалт бий.

Арми хүчтэй бол улс орон дийлдэшгүй.

Оросын сөнөөгч бол хүн бүрт үлгэр дууриал болдог.

Армид ямар цэргүүд алба хаадаг вэ?

Зоригтой, авхаалжтай, хүчтэй, зоригтой, зоригтой, зоригтой, аймшиггүй, зоригтой, ухаалаг...

Залуус аа, та нарын аав, өвөө нар ч бас армид алба хааж байсан бөгөөд та тэдэнд хайртай, аав, өвөөг чинь цэргийн алба хааж байх үед нь ярихыг хүсдэг гэдгийг би мэднэ.

Армид эсвэл одоо армид алба хааж байна.

Хүүхдийн түүхүүд.

Хүүхдүүд ээ, та аав, өвөө, ах нартаа хэрхэн баяр хүргэх вэ?

Өнөөдөр бид эх орноо хамгаалагчдын талаар ярилцлаа, та ямар шинэ зүйл сурсан, юу санаж байсан, юунд дуртай байсан бэ?

Зорилтот:цэргийн мэргэжилтэй хүмүүсийн тухай дүрсэлсэн түүхийг эмхэтгэх.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын: хүнийг дүрслэх чадварыг хөгжүүлэх цэргийн мэргэжиласуулт, зураг дээр үндэслэсэн;

2. Хөгжүүлэх: нэрлэж сурга янз бүрийн төрөлцэргүүд; нэр үг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх багажийн хэрэг; ганц бие үйл үгүүдийг зөв ашиглах чадварыг хөгжүүлэх ба олон тоо; тоонуудыг нэр үгтэй уялдуулах чадварыг хөгжүүлэх.

3. Сурган хүмүүжүүлэгчид: эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх, хүндэтгэлтэй ханддагэх орноо хамгаалж буй арми, ард түмэндээ.

Тоног төхөөрөмж: сэдэв ба түүхийн зургуудэнэ сэдвээр.

Хичээлийн явц

Байгууллагын мөч

Ярианы эмч:Энэ баяр бол Эх орон хамгаалагчдын өдөр юм. Та хэнийг эх орноо хамгаалагч гэж боддог вэ? Бидэнд яагаад хэрэгтэй байна вэ? (Эдгээр бол эх орноо хамгаалж, хамгаалдаг цэрэг)

Тоглоом "Хэн хаана үйлчилдэг вэ?"

Ярианы эмч:Цэргийн ямар мэргэжил байдгийг санацгаая. Би өгүүлбэрээ эхлүүлье, чи дуусга.

Далайчид далайд үйлчилдэг

Тэнгэрт Эх орноо... нисгэгчид манаж байна

Хил дээр эх орноо... хилчид манаж байна

Шүхэрчид агаарын цэргийн хүчинд алба хаадаг

Танкийн хүчинд Эх орноо ... танкчид хамгаалдаг

Их буунд тэд үйлчилдэг ... буучид (ачаа, их буугаар галладаг)

Морин цэрэг нь... морин цэргүүдээс бүрддэг (тэд морьтой тулалддаг)

Явган цэрэг ... явган цэрэгт үйлчилдэг

Тоглоом "Хэн юу хийдэг вэ?"

Ярианы эмч:Цэргийнхэн юу хийж байгааг, юу хийж байгааг санацгаая. Би нэг мэргэжлийг нэрлээд, чи энэ хүн юу хийдэгийг хэлдэг.

Нисгэгч онгоцыг удирдаж, жолоогоо атгаж, туршилт хийдэг.

Хилчид хилээ манаж, радиогоор ярьж, дурангаар харж байна.

Байлдааны хөлөг онгоцны ахмад- ахмадын гүүрэн дээр зогсож, дурангаар харж, тушаал өгдөг.

Танкны жолооч - танкийг удирдаж, хөшүүргийг сольж, нүдээр хардаг.

Тоглоом "Би хэн болохыг хүсч байна?"

Ярианы эмч:Одоо хэн болохыг хүсч байгаагаа нэрлэе. Хүүхэд цэргийн мэргэжилтэй хүнийг дүрсэлсэн зургийг сонгож, хэн болохыг хүсч байгаагаа нэрлэнэ

"Би хилчин болно ... шүхэрчин, нисгэгч, танкийн жолооч гэх мэт."

Тоглоом "Ямар цэргүүд?"

Ярианы эмч:Янз бүрийн төрлийн цэргүүд байдаг. Жишээлбэл, нисгэгчид нисэх хүчинд алба хаадаг.

Тэгээд ямар танкчид вэ?...танкийн хүчинд

Тэгээд хилчид... хилийн цэрэгт

Мөн шүхэрчид... Агаарын десантын цэрэгт

Мөн явган цэргүүд ... явган цэргийн ангиудад

Артиллерчид... их бууны цэргүүдэд

Тоглоом "Хэнд юу хэрэгтэй вэ?"

Ярианы эмч:Одоо би чамд цэргийн техник хэрэгслийн зураг үзүүлье, чи надад хэнд хэрэгтэйг хэлээрэй.

Танк хэнд хэрэгтэй вэ... танкийн жолооч

Хэн нэгэнд буу хэрэгтэй ... их буучин

Хэн нэгэнд пулемёт хэрэгтэй ... явган цэрэг

Хэнд хэрэгтэй дуран... хилийн цэрэг

Шүхэр хэнд хэрэгтэй вэ... шүхэрчин

Хэн нэгэнд онгоц хэрэгтэй ... нисгэгч

Физминутка

Ярианы эмч:Залуус аа, одоо дугуйлан зогсоод ямар сайхан жагсаж чадахаа харуул. Хэл ярианы эмч шүлэг уншиж, хүүхдүүд ая дуугаа өргөдөг.

Нэг, хоёр, алхам алхмаар,

Гурав, дөрөв, илүү хатуу алх.

Цэргүүд жагсаалд явдаг

Тэгээд тэд хамтдаа алхам хийдэг.

"Тоолоо"

Ярианы эмч:Өөрсдийгөө тооцгооё цэргийн техник. Хэл ярианы эмч нь цэргийн хэрэгслийн зураг, дугаарыг харуулж байна. Хүүхэд тоног төхөөрөмжийн хэмжээг зөв нэрлэх хэрэгтэй.

Дүрслэх өгүүллэг бичих.

Ярианы эмч:Одоо бид цэргийн мэргэжилтэй хүний ​​тухай сайхан үлгэр зохиох болно. Хэл ярианы эмч нь тайлбарын диаграммыг харуулж байна.

Ярианы эмч:Эхлээд та зурган дээр зурсан хүнийг нэрлэх хэрэгтэй. Дараа нь түүнд юу хийдэг, ажилд нь юу хэрэгтэйг хэлээрэй. Төгсгөлд нь та энэ хүн ямар ажил хийж байгааг хэлэх ёстой (аюултай, хэцүү, чухал ажил).

Хүүхдүүд ээлжлэн дүрсэлсэн үлгэр бичдэг.

Хичээлийн хураангуй.

Хэл ярианы эмч нь хүүхдүүдийн ажлыг ялгаатай байдлаар үнэлдэг.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!