Хэл яриа хөгжүүлэх, уншиж сурах хичээлүүд. Уран зохиол унших хичээл

Хураангуй зохиогчид: Софья Тимофеева, Анастасия Шевченко, мэргэжлийн багш нар, "Умничка" хүүхдийн эко клубын үүсгэн байгуулагчид болон "Таны клуб" төслийн үүсгэн байгуулагчид
, түүний дотор янз бүрийн арга зүйн гарын авлагаболон хүүхдийн хөгжлийн талаархи тэмдэглэл сургуулийн өмнөх насны.
Унших 4.21
Зорилго: унших чадварыг хөгжүүлэх, кодлох, фонемик сонсгол, анхаарал, санах ойн шинж чанарыг хөгжүүлэх. Үгийн эхэнд тохирох үеийг сонгох чадварыг бий болгох.
Материал: Ажлын хуудас. Тоглоом - Gnome, Letter. Өнгөт харандаа. Т үсэг бүхий карт. Тоолох саваа.
Хичээлийн төлөвлөгөө.
1. Мэндчилгээ
2. Хөгжил артикуляторын аппарат. Цэвэрхэн хэлэхэд.
3. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Ээжийн цүнх".
4. Дидактик үлгэрийн тоглоом"Одой". Т ба Т дууг танилцуулж байна.
5. Гадна тоглоом. Cockerel.
6. Т дууны шинж чанар.
7. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Цуврал үгсийг давт."
8. Бүтэн үсгээр бичсэн үсэг. Т үсэг.
9. Т үсэгтэй үеийг унших.
10. Ойлголтыг хөгжүүлэх. Үсгүүд нуугдаж байна
11. Гадна тоглоом. Цэцэрлэг.
12. Т үсэгтэй үгсийг унших.
13. Дуу үсгийн шинжилгээүгс. Үгэнд Т авианы байрлал.
14. Хурууны гимнастик. Хулгана.
15. Гараа бичихэд бэлтгэх. Үүл.
16. Баяртай

Хичээлийн явц.
Сайн байцгаана уу.
Багш хивсэн дээр мэндчилгээ зохион байгуулдаг. Хүүхдүүд тойрог дээр суугаад гар бариад:
Захидалтай найзууд болцгооё
Тэдгээрийг үгэнд оруулахын тулд,
Тэгээд үгсийг уншина уу
Таны толгой илүү ухаалаг болох болтугай!

Артикуляторын аппаратыг хөгжүүлэх. Цэвэрхэн хэлэхэд.
“Бар ажиллаж, сургаж байсан. Бар хатуу байсан - тэр бууж өгөөгүй."

Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Ээжийн цүнх".
Багш хүүхдүүдээс ээж нь зөвхөн m дуу авиа агуулсан (цөцгийн тос, сүү, гоймон, зайрмаг, манна) худалдаж авсан бол дэлгүүрээс ямар бүтээгдэхүүн авчирсныг асууна. Бид нэр нь m авиа (цөцгий, улаан лооль, вермишель, мах, зөгийн бал, банш) агуулсан бүтээгдэхүүнийг нэрлэхийг санал болгож байна.
Дидактик үлгэрийн тоглоом "Gnome". Т, Т дууг танилцуулж байна.
- Гном, Буковка хоёр Гномын байшингийн ойролцоо тоглож байтал гэнэт Гном чихээ засаад сонсож эхлэв.
- Буковка, танай байшингийн дээврийг хэн нэгэн засварлаж байх шиг байна. Би чимээгүй тогшихыг сонсож байна. Найзууд Буковкагийн байшинг тойрон алхаж, дээвэр рүү харав. Хамгийн дээд талд гунигтай бяцхан тоншуул сууж, жижиг хошуугаараа дээвэр дээр чимээгүйхэн тогшив: t-t-t-t-t-t-t. “Хөөе хонгор минь! Чи яаж энд ирсэн юм бэ? гэж Одой хашгирав. “Би ээж, аавтайгаа ойд амьдардаг. Бид модон дээр суугаад өт хайж байсан боловч дараа нь үлээв хүчтэй салхи, намайг өргөөд гэрээсээ хол, хол авч явсан. Би энэ дээвэр дээр бэхлэгдсэн бөгөөд аав, ээж хоёр намайг сонсохын тулд тогшиж байна." Гном хариулав: "Битгий уурлаарай, одоо бид чамайг дээврээс буулгаж, ой руу явж, эцэг эхээ олох болно. Таны дуу надад таалагдсан. Алх тогшиж байгаа юм шиг сонсогдож байна."
Гадна тоглоом. Cockerel

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.
Өдөр бүр кокерел (тойрогоор алхах)
Дасгал хийдэг
Тэр маш их дуртай
Бүх зүйлийг дарааллаар нь хий:
Хөгжилтэй алхаарай (газар дээрээ алхах)
Далавчаа өргө (гараа дээш өргө)
Хел тавих, босох (4-6 удаа бөхийх)
Үсрэх, давхих (10 үсрэлт)
"Ку-ка-ре-ку!" гэж хашгирах нь хөгжилтэй байдаг.
Дууны шинж чанар Т.
Бид хүүхдүүдийг Гномоор хэлээ сургуулилахыг урьж байна. Бид инээмсэглэж, амаа нээж, хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард байрлах булцууг тогшдог: t-t-t-t-t-t-t. Бид дасгалыг 5-7 удаа хийдэг. Гном хэл нь агаар нэвтрүүлэхийг хүсээгүйг мэдэрч, сүрьеэ рүү өндийж, хаалт үүсгэсэн боловч агаар нь саадыг эвдэж, сүрьеэ дээр тогшив.
Бид хүүхдүүдээс t авиаг тайлбарласны дагуу дуудахыг хүсдэг. Бид дагаж байна зөв байрлалуруул, хэл, хоолойн ажил, амьсгал.
- Дараа нь Одой чихээ алгаа таглаад t дууг гаргав. Энэ дуу нь уйтгартай болсон. Одой эхлээд үүнийг хатуу - t гэж хэлээд нударгаа чанга, дараа нь зөөлөн зангидаж, алгаа нээв (бид үйлдэл бүрийг харуулдаг).
Дараа нь бид энэ дуу нь зөөлөн эсвэл хатуу байж болохыг тодорхойлно. Үүнийг хийхийн тулд бид TANK, POPLAR, CARROOM, PUMPKIN гэсэн үгсээс T авиаг сонгоно.
Мөн бид Th дууг: АВГА эгч, ЧОЕ, ТӨЛБӨР, ТУЛЛЕ гэсэн үгсээс сонгоно
Бид өгдөг бүрэн тайлбардуу: дуу нь гийгүүлэгч, уйтгартай, хатуу, зөөлөн байж болно.
Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Тоглоом "Цуврал үгсийг давт."
Бид хүүхдүүдийг Gnome-тэй тоглохыг урьж байна. Багш хэд хэдэн үеийг дууддаг бол хүүхэд насанд хүрэгчдийн дараа үгийн дарааллыг үнэн зөв давтдаг.
Үеийн хэлхээ: ta-to; та-ту-ту; та-т-т; ингээд яв.
Гараа хэвлэх. Т үсэг.
Багш Т үсэгтэй картыг үзүүлэв.
-Буковка шидэт харандаагаараа Т үсгийг бичсэн. Эхлээд бид T үсгийг тоймлон, дараа нь хуруугаараа T үсгийг "бичих" болно.
- T үсгийг нугалав тоолох саваа. Танд хэдэн саваа хэрэгтэй вэ?
Багш хүүхдүүдээс ажлын хуудсан дээрх даалгаврыг гүйцэтгэхийг хүснэ.
- T үсгийг цэнхэр өнгөөр ​​будна уу.
- Тасалсан зураасаар бичсэн T үсгийг зур.
- Зураач ямар зураг зурсан бэ? Зургуудыг нэрлэ. Зөвхөн T эсвэл T дуугаар нэр нь эхэлсэн объектуудыг будна.
- Бид ямар зургуудыг будах вэ?
Т үсэгтэй үеийг унших.
Бид хүүхдүүдийг Буковкатай хамт үеийг уншихыг урьж байна. Бид унших дүрмийг давтан хэлдэг: Бид эгшгийг "сунгаж" үеийг хамтдаа уншдаг. Хэрэв нэг үе дэх эхний гийгүүлэгч нь гийгүүлэгч байвал бид хүүхдүүдийн анхаарлыг дараагийн эгшиг үсэг рүү хандуулдаг бөгөөд ингэснээр хүүхэд уншиж байхдаа тэр даруйд шилжих болно. дараагийн захидалТэдний хооронд завсарлагагүйгээр.
Ойлголтыг хөгжүүлэх. Үсгүүд нуугдаж байна.
Багш хүүхдүүдээс хашааны ард нуугдаж буй үсгүүдийг нэрлэхийг хүснэ.
- Уйтгартай авиаг илэрхийлсэн үсгүүдийг дугуйл.
Гадна тоглоом. Цэцэрлэг
Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна.
Бид цэцэрлэгт явна (газар дээр нь алхах)
Тэнд маш олон зүйл ургадаг: (гараа хажуу тийш нь сунгах)
Бид цэцэрлэгээс өргөст хэмх түүж авна, (төсөөлөл өргөст хэмхийг зулгаах)
Гөлгөр арьстай улаан лооль (бид гараараа тойрог зурдаг)
Тарган манжин
Газарт бат бэх суусан (гараа бүсэндээ нааж, биеэ зүүн, баруун тийш бага зэрэг савлах)
Урт лууван (гараа дээш өргөөд, алгаараа холбоно)
Тэр биднээс ухаалаг нуугдаж байсан. (Суугаад толгойгоо гараараа тагла)
Татах, газраас татах. (Бид босоод хөдөлгөөнийг дуурайдаг)
Бүгдийг цуглуулсан - хараарай! (Гараа хажуу тийш нь сунгана).
Т үсэгтэй үгсийг унших.
Багш хүүхдүүдийг ажлын хуудсан дээр бичсэн үгсийг мөр, баганаар уншихыг урьж байна.
- Нэг үеээс бүрдсэн үгсийг нэрлэ.
- БЯЛАЛ гэдэг үгийг босоо саваагаар үе болгон хуваа.
Үгийн авиа-үсгийн шинжилгээ. Үгэнд Т авианы байрлал.
Дараа нь багш ажлын хуудсан дээрх даалгаварт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг.
- Зураач зураач зурсан. Зургуудыг нэрлэ. Т авиа хаана байгааг тодорхойлох: үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд.
- Диаграм дээрх дууг цэгээр зааж өгнө үү.
- Аль үгийн эхэнд Т авиа байдаг вэ?
Хурууны гимнастик. Хулгана.
Нэг өдөр хулгана гарч ирэв (хуруунууд ширээний дагуу аажмаар "алхдаг")
Цаг хэд болж байгааг хараарай. (баруун гарынхаа алгаар духан дээр "хавч" хийх)
Нэг-хоёр-гурав-дөрөв. (эрхий хуруунаас эхлээд зүүн гартаа хуруугаа нугалах)
Хулганууд жингээ татав. (дээш доош нударгаар ээлжлэн хөдөлгөөн хийх)
Гэнэт аймшигтай дуугарах чимээ гарав - (бид алгаа хүчтэй алгадав)
Хулганууд зугтав. (хуруунууд ширээн дээгүүр хурдан, хурдан гүйдэг).
Гараа бичихэд бэлдэж байна. Үүл.
- ҮЛ гэдэг үгийг хэл. Энэ үг хэдэн үетэй вэ? Эхний үе нь юу вэ? ТУЧА гэдэг үг ямар авиагаар эхэлдэг вэ?
- Үүлийг дугуйлж, бороо зур.
-Луван дээрээ хэдэн зүсэлт хийнэ.
Салах
Хүүхдүүд багштай хамт дугуйлан шалан дээр суугаад гараа нийлүүлнэ. Тэд найрал дуугаар шүлгээ уншиж, гараа сэлгэн хөдөлгөдөг.
Бид цагийг маш сайхан өнгөрүүлсэн
Бүгд тоглосон, бүгд хичээсэн,
Бид удахгүй дахин уулзах болно,
Дахин уншихын тулд!

Газар нутгийг нэгтгэх:"Уншаж байна уран зохиол", "Харилцаа холбоо", "Танин мэдэхүй", "Эрүүл мэнд".

Зорилтот:шударга ёсны мэдрэмжийг бий болгох.

Даалгаварууд:

  • Боловсролын:номын сонирхлыг бий болгохын тулд үргэлжлүүлэн ажиллах; үлгэрийн баатруудын үйлдлийн дарааллыг зургийн тусламжтайгаар ойлгоход туслах; бүтээлийн зохиогч, нэрийг зөв нэрлэж сурах; "Жимс" сэдвээр мэдлэгээ тодруулах.
  • Боловсролын:үлгэрийг анхааралтай сонсох чадварыг хөгжүүлэх; янз бүрийн арга техникийг ашиглах, бүтээлийн агуулгыг зөв ойлгох, түүний баатруудтай харьцах, баатруудын үйлдлийг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх; тухай санааг хөгжүүлэх уран зохиолын төрөл; сэдвээр үгсийн сангаа баяжуулах.
  • Боловсролын:Текстийн сэтгэл хөдлөлийн болон дүрслэлийн ойлголтыг төлөвшүүлэх; "Нөхөрлөл", "нинжин сэтгэл", "шударга ёс" гэсэн ойлголтыг бий болгож, шударга ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:Каркуша хүүхэлдэй, алим, В.Сутеевийн "Алим" үлгэр, чимэглэлтэй,

Урьдчилсан ажил:жимс жимсгэний тухай хүүхдүүдтэй ярилцах; У.Рашидын “Манай цэцэрлэг” шүлгийг унших; жимсний тухай оньсого таамаглах; алим будах; "Манай цэцэрлэг" дасгал, "Дөрөв дэх дугуй" дидактик тоглоом; хурууны гимнастик "Компот", дасгал "зараа ба бөмбөр", "Шүүсийг шахах", ярианы моторт тоглоом "Бид цэцэрлэгээр алхсан ...";

Лексик ажил:

  • Зэрлэг алимны мод -ойд ургадаг алимны мод.
  • Бөмбөлөг дотор муруйсан бөхийлгөж хэвтэх.
  • Сэрсэн -тийм ч сэрээгүй байна.
  • Өшиглөсөн -цохих, цохих.
  • Хуцах болно -амьтдын тухай, чанга, огцом хашгирах.
  • Тэнцүү хэсгүүдэд хуваана -бүгд адилхан.
  • Надад мэргэн ухааныг заасан -яаж зөв хийхийг надад хэлсэн.
  • Шударга -зөв, үнэн (бодит байдлыг тусгасан).
  • Шударга шүүсэн -Би зөв шийдсэн.

Хичээлийн явц

1. Гэнэтийн мөч.

Каркуша ирж, хүүхдүүдэд алим бэлэглэв.

Каркуша хүүхдүүдээс: "Аль алим?"

Хүүхдүүдийн хариулт: "Том, боловсорсон, ягаан, анхилуун, амттай, амттай, эрүүл, шар". Каркуша хүүхдүүдийн хариултанд дургүй. Тэр өөртөө: "Ганцхан" гэж хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Бид юу хийх ёстой вэ? Олон залуус байдаг, гэхдээ нэг алим."

Каркуша: "В.Сутеевийн "Алим" үлгэрийг уншаад та юу хийхээ мэдэх болно."

2. В.Сутеевийн “Алим” үлгэрийг унших.

Үлгэрийн анхны уншлага.

Асуултуудын талаархи яриа:

  1. Танд үлгэр таалагдсан уу?
  2. Үлгэрийн нэр юу байсан бэ, хэн бичсэн бэ?
    В.Сутеев зохиолч төдийгүй зураач байсан бөгөөд иллюстрация гэж нэрлэгддэг үлгэрт зориулж зураг зурдаг байжээ. Эдгээр нь В.Сутеевын "Алим" үлгэрт зориулж зурсан зургууд юм.
  3. Та үлгэрийн баатруудыг санаж байна уу? (туулай, хэрээ, зараа, баавгай).
  4. Туулай, Хэрээ, Зараа яагаад хэрэлдэв? (Алимны улмаас).
  5. Бидний найзуудыг хэн эвлэрүүлсэн бэ? (Баавгай, Михаил Иванович).

3. Биеийн тамирын дасгал.

"Бид цэцэрлэгээр алхсан ..."

Бид цэцэрлэгээр алхаж, алхаж, алхсан. Хүүхдүүд алхаж байна.
Цэцэрлэгт алимны мод олдсон. Модыг дүрсэл.
Үүн дээр банана өлгөөтэй байна уу? (Үгүй ээ, банана биш.)
Үүн дээр чавга өлгөөтэй байна уу? (Үгүй ээ, чавга биш.)
Дээр нь лийр өлгөөтэй байна уу? (Үгүй ээ, лийр биш.)
Үүн дээр алим өлгөөтэй байдаг Тэд нударга хийж, гараа хажуу тийш нь тараана.
Тэд залуусыг үймүүлэхийг тэднээс хүсдэг. Тэд гараа доош нь "шиддэг".
Салхи үлээж, үлээж, үлээж, үлээж байна, Зүүн ба баруун тийш нугалж, гараа дээш өргө.
Боловсорсон алиммодноос түүдэг. Тэд гараа доош нь "шиддэг".
Алим мөчрүүдээс зам дээр унадаг. Тэд бөхийж, өвдөг дээрээ нударгаа цохино.
Бид алиманд туслах болно: бид тавих болно Тэд босдог.
Тэд сагсанд байна.
Газар дээрээс алим ав Нэг гарынхаа нударгыг нөгөө гарынхаа алган дээр тавь.
Тэгээд сагсанд хийнэ.

"Заа ба бөмбөр"

Зараа бөмбөр бариад алхаж байна Тэд тойрог хэлбэрээр жагсаж, бөмбөр тоглодог.
Бөм-бөм-бөм!
Зараа өдөржин тоглодог
Бөм-бөм-бөм!
Мөрний минь ард бөмбөр барьж, Тэд тойрог хэлбэрээр, гараа ардаа барьдаг.
Бөм-бөм-бөм!
Зараа санамсаргүйгээр цэцэрлэгт тэнүүчилж,
Бөм-бөм-бөм!
Тэр алимд маш их дуртай байсан Эхлээд нэг гараараа, дараа нь нөгөө гараараа алим авчирдаг.
Бөм-бөм-бөм!
Тэр цэцэрлэгт бөмбөрийг мартжээ. Тэд мөрөө хавчина.
Бөм-бөм-бөм!
Шөнөдөө алим түүж авав Туузан дээр гараа, байрандаа үсрэх.
Бөм-бөм-бөм!
Тэгээд цохилтууд сонсогдов Үсрэх.
Бөм-бөм-бөм!
Туулайнууд үнэхээр айж, Тэд "чих", хонхойж, чичирдэг.
Бөм-бөм-бөм!
Бид үүр цайтал нүдээ аньсангүй, Нүдээ гараараа тагла.
Бөм-бөм-бөм!

"Шүүс шахах" дасгал.

Хүүхдүүд нударгаа зангидаж, тайлж:
Бид жимсийг шахаж, шахаж, шахаж, шахаж авдаг.
Амттай шүүсийг аяганд хийнэ. Нэг нударгаас нөгөө нударга руу "цутгах".
Өө! Ямар анхилуун шүүс вэ! Хамраараа амьсгалж, амьсгалах үедээ дуудна.

4. Үлгэрийн хоёр дахь уншлага.

Багш үлгэрийг хоёр дахь удаагаа уншдаг. Асуудлын талаар дэлгэрэнгүй яриа өрнүүлдэг.

  1. Алимыг хэн харсан бэ? (туулай).
  2. Алимыг хэн авсан бэ? (Хэрээ).
  3. Алимыг хэн барьсан бэ? (зараа).
  4. Яагаад баатрууд хэрэлдэж, бүр зодолдсон юм бэ? (Алим нь түүнийх гэдэгт бүгд итгэсэн; хэн ч бууж өгөхийг хүсээгүй).
  5. Хэнээс тусламж хүссэн бэ? (Баавгай). Түүний нэр хэн байсан бэ? (Михаил Иванович).
  6. Та яагаад Баавгай гэж бодож байна вэ? (Хамгийн том, хамгийн ухаалаг).
  7. Михаил Иванович юу гэж бодсон бэ? (Хүн бүр зөв бөгөөд хүн бүр алим авах ёстой).
  8. Би яаж нэг болох вэ? (Тэгш хэсгүүдэд хуваана).
  9. Баавгай яагаад алим авсан бэ? (Тэр хүн бүрийг эвлэрүүлж, тэдэнд үндэслэлийг зааж өгсөн).

Ярилцлагын үр дүн: найз нөхөдтэйгээ хэрэлдэж, зодоон хийх шаардлагагүй, тусламж дуудах хэрэгтэй, тэр танд зөвлөгөө өгөх, шударгаар шүүх, хэнийг ч гомдоохгүй.

5. Хичээлийн хураангуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, Каркушагийн бэлэг болох алимыг бид юу хийх ёстойг та ойлгож байна уу?

Хүүхдүүд: Та алимыг тэнцүү хэсэгт хуваах хэрэгтэй.

Багш алимыг бүх хүүхдүүдэд хувааж, тэдэнд ханддаг. Хүүхдийг үлгэрийг анхааралтай сонсож, зөв ​​хариулсныг магтдаг.

  • Таны хүүхэд цагаан толгойн үсгийг харахыг үнэхээр хүсэхгүй байна уу?
  • Танай хүүхэд нэгдүгээр ангид орох гэж байгаа ч компьютерээс “халагдлаа” гэж шаналан байж уншихыг албадаж болох уу?
  • Сургуулийн өмнөх насны хүүхэдтэй хичээлээ хэрхэн яаж зохион байгуулахаа мэдэхгүй байна уу, ингэснээр таны мэдрэлийг хэмнэж, түүний унших сонирхлыг бүрэн бууруулахгүй байх болно.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд уншиж сургах эдгээр болон бусад асуудлыг анги зохион байгуулах замаар шийдэж болно тоглоомын хэлбэр. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хувьд тоглоом бол үйл ажиллагааны тэргүүлэх хэлбэр юм. Тиймээс сургуулийн өмнөх насны хүүхэдтэйгээ тоглож наадаарай янз бүрийн тоглоомууд, хамгийн энгийн бөгөөд үр дүнтэй аргатүүнд уншихыг заа.

Уншиж сурахдаа хүүхэдтэйгээ ямар тоглоом тоглох нь дээр вэ гэдгийг ярихаасаа өмнө цөөн хэдэн зүйлийг хэлье ерөнхий зөвлөгөөанги зохион байгуулах талаар.

  1. Тогтмол дасгал хий! Хичээлүүд богино (5-10 минут), гэхдээ өдөр бүр байх ёстой. Энэ нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд долоо хоногт нэг удаа 45 минутын хичээлээс хамаагүй илүү үр дүнтэй байдаг.
  2. Хаа сайгүй дасгал хий. Уншиж сурахын тулд заавал хүүхдээ номтой ширээнд суулгах шаардлагагүй. Та цэцэрлэгт хүрээлэнд алхаж байхдаа үсгийг сурах, асфальтан дээр шохойгоор зурах, тэмдэгтүүдийг үзэх, ээжид үсгийн хэлбэртэй жигнэмэг хийхэд туслах, зогсоол дээр байгаа машины дугаарыг судлах гэх мэтийг сурч болно.
  3. Хүүхдээ сайн мэдэрч байхдаа дасгал хий: тэр унтсан, идэвхтэй, шинэ тоглоом, үйл ажиллагаанд бэлэн байна.
  4. Хүүхдэдээ амжилтанд хүрэх нөхцөл байдлыг байнга бий болгож, түүнийг илүү олон удаа магтаж, түүний хийсэн зүйлд анхаарлаа төвлөрүүлж, бүтэлгүйтэл дээр бүү эргэлз. Хичээл нь хүүхдийн баяр баясгалан байх ёстой!

Уншиж сурч эхлэхдээ заавал мэдэх ёстой бас нэг зүйл бол нийтлэлд байгаа.

Та ямар тоглоом тоглож болох вэ өөр өөр үе шатуудсургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд уншихыг заах уу?

1. Захидал судлах.

Хэрвээ хүүхэд үсэг санахад бэрхшээлтэй байвал хамгийн сайн аргатэдгээрийг сурах нь тэдгээрийг "сэргээх", үсэг бүртэй тод холбоог бий болгох явдал юм. Та болон таны хүүхэд тодорхой үсэг ямар байхыг олж мэдэх эсвэл интернет болон орчин үеийн цагаан толгойн номноос янз бүрийн материалыг ашиглаж болно.

Жишээлбэл, хүүхдүүдэд зориулсан тод, мартагдашгүй захидлын зургийг Елена Бахтинагийн праймераас олж болно (энэ ном нь зөвхөн өнгөлөг зураг, хүүхдэд үсэг бүрийн талаар хэрхэн хэлэх талаархи зөвлөмжийг агуулдаг төдийгүй өнгөлөг загваруудыг агуулдаг - энэ праймерын үсгийг хайчилж болно. гарч тоглох).

Интернет дээр та энэ эсвэл өөр объекттой төстэй үсэг бүхий хүүхдүүдэд зориулсан будах олон хуудсыг олох боломжтой.

Мөн үсэг сурах явцад үсэг бүрийг санахад туслах богино шүлгийг давтах нь ашигтай байдаг.

Та сүүлний сүүлийг харж байна уу?
Тэгэхээр энэ бол С үсэг юм.

В үсэг нь хиппопотам шиг -
Тэр том гэдэстэй!

G галуу шиг харагдаж байна -
Захидал бүхэлдээ нугалав.

D - дээвэртэй өндөр байшин!
Энэ бол бидний амьдардаг байшин юм.

Бас хөөрхий Ү үсэг
Тэр таягтай алхаж байна, харамсалтай нь!

Би ажилдаа хүүхдүүдийн нэг юм уу өөр үсэгтэй холбодог янз бүрийн "сануулгыг" ашигладаг. Та тэдгээрийг гэрийн хичээлдээ идэвхтэй ашиглах эсвэл өөрөө хийх боломжтой.

Сурсан үсэг нь хуудас бүр дээр "амьдрах" тусгай дэвтэр эсвэл цомогтой байх нь маш ашигтай. Мөн энэ цомогт та хүүхдэдээ бичих, хүссэн үсгэндээ үгтэй зураг наах, шүлэг, будах хуудас нэмэх, үсэг тус бүрийн материалыг сонгоход сургах боломжтой. Хүүхдүүд хамтарсан бүтээлч үйл явцыг маш их сонирхож байгаа тул ийм цомог гаргахад тэднийг идэвхтэй оролцоорой.

Өөр нэг сонголт бол захидал байшин хийх явдал юм. Хэмжээг нь сонгоорой: энэ нь маш жижиг, хэд хэдэн картон цаасаар хийгдсэн, эсвэл хүүхэд шиг том хэмжээтэй байж болно. Үүний гол зүйл бол захидалд зориулсан тусгай халаасны цонх юм. Захидлын байшингийн "орон сууц" бүрт хүүхэдтэйгээ захидал байрлуул. Үүнийг хийхийн тулд цонх бүрээс арай бага хэмжээтэй картон үсэг хэрэгтэй болно. Аль орон сууцанд "оршин суугчид" байгаа, аль нь хоосон хэвээр байгааг ямар нэгэн байдлаар тэмдэглэ.

Цонхны гадна талд (цаасан хавчаар ашиглан) аль хэдийн сурсан үсгүүдийг хавсаргаж, хүүхдийг цонхон дээрх судлагдсан үсгүүдэд үгтэй зургуудыг байрлуулахыг урь. Жишээлбэл, үсгүүдийг "эмчилнэ үү": хүүхдэд хүссэн "орон сууцанд" тараах ёстой бүтээгдэхүүнийхээ зургийг өг: А үсэгтэй цонхонд тарвас/гүйлс, талх, хаш зэргийг байрлуул. В үсэг, вафли / усан үзэм - В үсэг гэх мэт.

Үүний нэгэн адил та захидалд зочилж болно үлгэрийн баатрууд(Буратино - В үсэг, Эрхий хуруу - D үсэг, Маугли - М үсэг гэх мэт), үсгүүдийг "хувцаслаарай" (футволкыг F үсэг, жинсийг D үсэг, өмд W үсэг гэх мэт).

Энэ тоглоомын гол зорилго нь хүүхдэд үгийн эхний үсгийг тодорхойлж, аль хэдийн дууссан үсгийг хялбархан танихыг заах явдал юм.

Янз бүрийн сугалаа, домино тоглоомууд үсэг сурахад тохиромжтой. Зургийн сануулгагүйгээр сугалаа ашиглах нь дээр, ингэснээр суралцах нь илүү үр дүнтэй байх болно. Ийм лоттог та өөрөө амархан хийж болно. Үүнийг хийхийн тулд тус бүр дээр 6-8 зураг бүхий хуудас, картон картуудыг бэлтгэ зөв үсгээр. Хүүхдэд карт зурж, үсгүүдийг уншиж, аль тоглогч унасан үсгийн зураг байгааг харуул.

2. Үе нэмэх.

Хүүхдээ үг хэллэг зохиохыг заах нь үсэг сурахаас арай удаан хугацаа шаардагдана. Хүүхэд олон удаа давтах шаардлагатай болно өөр өөр үетэр энэ ур чадварыг эзэмшихээс өмнө. Сурах нь түүний хувьд дарамт биш харин баяр баясгалан болдог тул бид түүнтэй үргэлжлүүлэн тоглодог. Одоо л бид үетэй тоглоом тоглож байна. Гол ажилЭнэ үе шат нь хүүхдийг хоёр үсгийг хамт дуудахыг заах явдал юм.

Үений сугалааны адил зарчмаар хийж болох үгийн сугалаанаас гадна та хүүхдэд зориулсан бусад гар хийцийн тоглоомуудыг ашиглаж, үг нэмэх аргыг зааж өгч болно.

- Адал явдалт тоглоом ("зам").

Адал явдалт тоглоомууд нь хүүхдүүдэд зориулсан хамгийн сэтгэл хөдөлгөм тоглоомуудын нэг байсаар ирсэн. Үгтэй ийм тоглоом хийхийн тулд аль ч хэсгээс тоглоомын талбайг аваарай ширээний тоглоом. Хоосон нүд/тойрог дотор янз бүрийн үеийг бич (хүүхдэд хэцүү гэж бичнэ). Дараа нь тогло ердийн дүрэм: шоо өнхрүүлэн дөрвөлжин дундуур явж, дээр нь бичсэн зүйлийг унш. Ингэснээр хүүхэд ердийн праймер дээр "даван туулах" байсан үетэй нэлээд урт хэсгүүдийг маш их бэрхшээлтэй унших боломжтой болно.

Адал явдалт тоглоомуудтай зүйрлэснээр та өөр өөр үетэй янз бүрийн замуудыг хийж болно тээврийн хэрэгсэл: хэн замаа алдаагүй, аль болох хурдан дуусгах болно. Үүнийг хийхийн тулд танд үг хэллэг бүхий маршрут зурах картон / ватман цаас, тоглоомон машин / ачааны машин / галт тэрэг / онгоц хэрэгтэй болно. Хичээл дээр өрсөлдөөнт талыг нэмж оруулснаар хүүхдүүдийн анхаарлыг татах нь маш амархан гэдгийг санаарай.

- "Дэлгүүр", "Мэйл" тоглоомууд.

Зоос - бичмэл үгтэй дугуйлан, түүнчлэн бараа бүтээгдэхүүн - эдгээр үгсээр эхэлсэн бүтээгдэхүүн / зүйлс бүхий зургуудыг бэлтгэ. Та эхлээд худалдагчаар тогло: сонгосон бүтээгдэхүүндээ тохирох зоосыг санал болгох нөхцөлтэйгөөр хүүхдээ чамаас ямар нэгэн зүйл худалдаж авахыг урь (жишээлбэл, тэр КА үсэгтэй зоосоор байцаа, зоосоор киви худалдаж авах боломжтой. KI үе, KU үетэй зоосны эрдэнэ шиш гэх мэт).

Дараа нь та дүрээ сольж болно: та худалдан авагч, хүүхэд бол худалдагч. Тэр сонгосон бүтээгдэхүүндээ зөв зоос өгч байгаа эсэхийг сайтар хянаж байх ёстой. Заримдаа алдаа гаргадаг тул хүүхэд тань таныг засч залруулахыг зөвшөөр. Худалдан авагч нь ямар ч тоглоом байж болно, хүүхдээ зоосыг үетэй хэрхэн зөв нэрлэхийг зааж өгөхийг урь.

Маш ижил төстэй тоглоом- "Шуудангийн" оронд зөвхөн зоосны оронд үетэй дугтуй, барааны оронд амьтан эсвэл үлгэрийн баатруудын зураг бэлддэг. Хүүхэд шууданчин байх болно, тэр дугтуйнд бичсэн эхний үгнээс захиаг хэнд хүргэх ёстойг таах ёстой. Энэ тоглоомонд хүүхэд хүлээн авагчийг эхний үсгээр таахгүйн тулд ижил гийгүүлэгчээр эхэлсэн үеийг унших нь дээр.

- Үетэй байшингууд.

Хэд хэдэн байшин зурж, тус бүр дээр нэг үе бич. Хүүхдийн өмнө байшингуудыг байрлуул. Үүний дараа хэд хэдэн хүний ​​дүрсийг авч, тус бүрийн нэрийг дуудаж, хүүхдийг аль байшинд амьдардаг болохыг таахад урь (Васяг VA, Наташа - НА, Лиза гэсэн үгтэй байшинд байрлуулах шаардлагатай. - LI үетэй гэх мэт) .

Энэ даалгаврын өөр нэг хувилбар: хүүхдэд бяцхан эрчүүдийн нэрийг гаргаж, байшинд байрлуулж, нэрний эхний үеийг тус бүр дээр бичээрэй.

Үг бүхий картон картуудыг бэлтгэж, хэвтээ байдлаар хоёр тэнцүү хагас болгон хайчилж ав. Хүүхэд эдгээр "таавар" -ыг нэгтгэж, үүссэн үеийг нэрлэх ёстой.

Хоёр үетэй үгтэй хэд хэдэн карт ав (жишээлбэл, FEATHER, VASE, CLOCK, FISH). Зургийн зүүн талд үгийн эхний үеийг байрлуул. Та үүнийг тодорхой уншиж, хүүхэд зөв сонгох хэрэгтэй сүүлчийн үе. Хүүхдийн өмнө 3-4 боломжит төгсгөлийг тавьдаг.

Үг үсгээр уншиж сурах бусад тоглоомуудыг нийтлэлд оруулсан болно.

3. Үг, өгүүлбэр унших.

Үг (дараа нь өгүүлбэр) уншиж сурах нь аль хэдийн орно идэвхтэй ажилСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд номтой, гэхдээ энэ нь бид ангидаа тоглохоо больсон гэсэн үг биш юм. Үүний эсрэгээр, аль болох олон удаа тоглоомоор суралцахыг "шингэрүүлж", нэг төрлийн үйл ажиллагаанаас нөгөөд шилжих нь хүүхэд бага ядрах, суралцах нь илүү үр дүнтэй байх болно. Санаж байгаарай: хүүхдийг уншиж сургах нь хангалтгүй, түүнд ном унших дуртай болгох нь чухал юм.
Уншиж сурах энэ үе шатанд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эцэг эхчүүдэд ямар тоглоом санал болгож болох вэ?

Хүүхдийнхээ өмнө үгийн мөрийг зур. Түүнийг зөвхөн “иддэг” үгсийг (эсвэл ногоон өнгөтэй / байгаа зүйлсийг) сонгоход урь дугуй хэлбэртэй/ зөвхөн "амьд" үгс гэх мэт). Хэрвээ зам урт бол та хүүхэдтэйгээ үгсийг ээлжлэн уншиж болно.

Өрөөний эргэн тойронд үг бүхий хайчлагдсан ул мөрийг байрлуул (та энгийн хуудас ашиглаж болно). Хүүхдээ дараах зааврын дагуу өрөөний нэг захаас нөгөө зах руу алхахад урь: та зөвхөн зогсож байгаа үгээ уншсанаар л цааш хөдөлж чадна. Хүүхэд өөрөө эсвэл дуртай тоглоомоороо алхдаг.

- "Нисэх онгоцны буудал" эсвэл "Зогсоол" тоглоом.

Энэ тоглоомонд бид сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн анхаарал халамжийг сургадаг. Маш олон картуудыг бэлтгэ ижил төстэй үгсингэснээр хүүхэд үгсийг таахгүй, харин тэдгээрийг эцэс хүртэл анхааралтай уншина (жишээлбэл, АМ, ЭВЭР, ӨСӨЛТ, ЭВЭР, САРНАЙ, АМ, ШҮҮДЭР). Өрөөний эргэн тойронд картуудыг байрлуул. Эдгээр нь өөр нисэх онгоцны буудал байх болно / машины зогсоол. Хүүхэд онгоц (хэрэв та нисэх онгоцны буудлаар тоглодог бол) эсвэл машин (хэрэв та зогсоолтой бол) авдаг бөгөөд үүний дараа та түүнийг хаана газардах/зогсоох шаардлагатайг чангаар, тодорхой дууддаг.

- Зөвхөн нэг үсэг солигддог үгсийн хэлхээ.

Цаасан хуудас эсвэл мобайл бэлтгэ. Үгийн хэлхээг нэг нэгээр нь бичиж эхлээрэй - дараагийн үг бүрт зөвхөн нэг үсгийг соль, энэ нь таны хүүхдийг анхааралтай, "шаргуу" уншихад сургах болно.

Ийм хэлхээний жишээ:

  • ХАЛИМ - МУР - АМ - РОС - ХАМАР - ТЭЭВЭРЛЭГЧ - НОХОЙ.
  • ЗӨВЛӨГ - ОХИН - ШӨНӨ - БӨӨР - БӨӨР - ТОРХ - ТОРХ - ХУМ.

Бөмбөгөөр тоглох, дуртай тоглоомоороо, сургууль, эмнэлэг эсвэл цэцэрлэг- уншиж сурах үйл явцад энэ бүхнийг тусга. Тоглоомыг өөрөө идэвхтэй гаргаж ирээрэй. Хүүхэд тань юу сонирхож байгааг бодож, хүүхэдтэйгээ суугаад ном уншихдаа үүнийг ашиглаарай. Охин чинь гүнжүүдэд хайртай юу? Үсэг/үе/үгтэй зам дагуу сүйх тэрэг унах. Таны хүү супер баатруудад дуртай юу? Түүний дуртай дүрд зориулсан бэлтгэлийн зам гарга. Хүүхдээ сургуульд тоглоход урьж, бамбаруушдаа хоёр үсгийг үе болгон бүрдүүлэхийг заа.

Тоглоомуудаа сольж, хүүхэд тань юунд дуртай, юунд хурдан залхаж байгааг сайтар хянаж байгаарай, тэгвэл сурах нь танд болон түүний хувьд баяр баясгалан байх болно! Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг сонирхох нь тийм ч хэцүү биш гэдгийг санаарай, тэд тоглох дуртай бөгөөд сургалтын явцад шинэ тоглоом гаргахад тань туслах болно.

Филологич, орос хэл, уран зохиолын багш, багш сургуулийн өмнөх боловсрол
Светлана Зырянова

) бол уншиж, бичиж сурах анхны ном юм. IN орчин үеийн амьдралКомпьютерийн сургалтын хөтөлбөрүүд хаа сайгүй нэвтэрч байна. Бид сайн дүрсэлсэн зураг боловсруулсан онлайн сонголтХүүхдэд зориулсан праймер. Праймерыг боловсруулахдаа цаг хугацаагаар туршсан хөгжүүлэлтийг ашигласан сэтгэл зүйн төвАдалин.

Түүх рүү хандъя. Оросын анхны праймерыг анхдагч Иван Федоров 1574 онд Львов хотод хэвлэжээ. Уг праймер нь цагаан толгойн үсэг, үсэг дэд арга, дүрмийн дүрэм, зөв ​​бичих, унших материалыг заах хэсэг байсан. Москвагийн бичиг үсэг заах анхны гарын авлага бол Василий Бурцовын "Праймер" юм. 1634 онд Москвагийн хэвлэлийн газар хэвлүүлсэн. Энэхүү праймер нь онцгой дэгжин, энгийн байдлаараа ялгагдана. Ном нь жижиг, тохиромжтой форматтай байсан. Иван Федоровоос ялгаатай нь Бурцов праймерын үсэг, үе, хэсгүүдийн нэрийг улаан өнгөөр ​​тодруулсан. Праймерт хэрэглэдэг сайхан фонтуудболон график дизайн, хуудас бүрийн бүтэц нь тодорхой бөгөөд сайн бодож боловсруулсан. Праймерыг Федоровын цагаан толгойн загварын дагуу эмхэтгэсэн.


Нэмж дурдахад бид ШИНЭ ABC BOOK (бүх төрлийн компьютер дээр ажилладаг, хөдөлгөөнт төхөөрөмжид тохирсон) санал болгож байна.Н.С.Жуковагийн праймерын тоглоомын картууд. Эрхэм хүндэт эцэг эхчүүд, багш нар аа! Хүүхдэд зориулсан боловсролын уран зохиолын зах зээл дээрх шинэ бүтээгдэхүүн болох өвөрмөц “Хийх арга зүйнэмэлт ангиуд Праймерыг судалж байхдаа." Энэ юу вэ? Эдгээр нь таны хүүхдэд тоглоомын хэлбэрээр үсэг сурах, үеийг уншиж сурах боломжийг олгодог карт, диск дээрх тоглоомууд юм.энгийн үгс


. Энэ аргад фонемик сонсголыг хөгжүүлэхэд ихээхэн анхаарал хандуулдаг. Аргын дагуу үсгүүдийг дамжуулах дараалал нь Н.С.Жуковагийн праймер дахь материалын танилцуулгатай бүрэн давхцдаг. Та хүүхэдтэйгээ хамт ABC номыг ашиглан материалыг үзэж, арга зүйн даалгаврын дагуу нэмэлт судална.Захидал. Үсэгтэй тоглоомууд. Үсгийг давтах, цээжлэх дасгалууд. Энэ хэсгийн дасгалууд болон боловсролын тоглоомууд нь Праймерт хамрагдсан материалыг давтаж, нэгтгэхэд тусална. Манай боловсролын тоглоомууд нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд орос цагаан толгойн хэвлэмэл үсгүүдийн дүрсийг (бичих) санаж, үгэнд байгаа дууг чихээр нь ялгаж, өгөгдсөн үсгээр эхэлсэн үгсийг сонгохыг заах боломжийг олгоно. Үсгийг давтах, цээжлэх дасгал, тоглоомууд байдагөөр түвшин


нарийн төвөгтэй байдал. Зарим хүүхдүүд эхний удаад бүх даалгавраа хийж чадахгүй. Та хүндрэл учруулсан ажлыг алгасаад буцах боломжтой...Үе. Үг унших хичээлүүд. Манай вэбсайтын хуудсуудаас та олох болноХүүхдэд үгийн үеийг уншиж, үе шаттайгаар уншихыг заах материал. Харамсалтай нь, дэлгүүрт зарагддаг ихэнх цагаан толгой, праймерууд нь үсгийг хэрхэн уншихыг заах зааваргүй байдаг. Ийм хэвлэлийн эхний хуудсанд хүүхдүүдийг үсэгтэй танилцуулж, дараа нь үеийг унших, үгсийг үе шаттайгаар унших дасгалуудыг өгдөг. Ихэнхдээ үеийг унших, үеийг унших дасгалууд нь ямар ч тайлбаргүй байдаг. Гэхдээ хүүхэд яаж үеийг уншиж чадах вэ? Манай праймер дээр видео байдаг арга зүйн зааварҮг зохиох, унших тухай. Үг унших хичээлүүдэд хэд хэдэн төрлийн даалгавар, дасгалууд байдаг. Тэдгээрийг хичээлийн даалгавар, дасгал хийхэд сайн ашигладаг. хүүхдэд мэддэг...


Үг уншиж сурахМанай праймерыг судалж, "Үсэгтэй тоглоомууд", "Үеийн үгсийг унших хичээлүүд" гэсэн дэд хэсгүүдийн даалгаврын дагуу үг уншиж сурах хичээл рүү шилжихийг зөвлөж байна. Хүүхдэд үг зөв унших чадвар хангалтгүй. Тэр уншсан зүйлийнхээ утгыг ойлгох ёстой. "Уншлага заах" хэсгийн өмнөх дасгалуудад их анхааралөгсөн дууны шинжилгээүг, үе, авианы сонсголыг хөгжүүлэх. "Үг уншиж сурах" гэсэн дэд хэсгийн даалгаварууд нь зургаан төрлийн өөр өөр арга техник дээр суурилдаг: үгийг харааны дүрстэй холбох; харааны дүрсийг үгтэй холбох; хамаарал бие даасан үгсбүлгүүдтэй харааны зургууд, утгаараа нэгдмэл; хэсэг ба бүхэл ойлголтыг судлах; үсгийн хүснэгтээс нуугдмал үгсийг хайх; үгийн утгыг өөрчлөхийн тулд үгийн үсгийг орлуулах.


Хэрэв таны бяцхан оюутаналь хэдийн хоёр ба гурван үетэй үгсийг сайн эсвэл бага сайн уншдаг бол та түүнтэй хамт уншиж болно энгийн өгүүлбэрүүд. Гэхдээ "Ээж нь хүрээ угаадаг" гэх мэт улиг болсон хэллэгүүдийг унших нь уйтгартай гэдгийг та хүлээн зөвшөөрөх ёстой. Уншиж сурах үйл явцыг хэрхэн илүү хөгжилтэй болгох вэ? Хүүхэд өөрөө уншиж сурах сонирхолтой байхын тулд та ямар төрлийн унших тоглоом гаргаж болох вэ? Бид танд түүнд зориулж хийхийг санал болгож байна тусгай тоглоомуншиж сурахын тулд. Унших тоглоом болох ном хийх нь тийм ч хэцүү биш юм. Танд хаврын дэвтэр эсвэл ердийн зургийн дэвтэр хэрэгтэй болно. Тэмдэглэлийн дэвтэр (цомгийн) хуудсууд...


Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд уншиж сургахОнлайнаар уншиж сур хөгжилтэй тоглоомуудМанай вэбсайтын "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд ном уншихыг заах" хэсгээс. Эндээс та онлайнаар уншихыг заадаг 120 тоглоомыг 20 хичээлд хуваасан тоглоомыг олох болно. Уншиж сурах онлайн тоглоомуудыг хүндрэлийн дарааллаар үзүүлэв: эхлээд үсэгтэй тоглоом, дараа нь үетэй тоглоом, дараа нь үгтэй тоглоом, өгүүлбэртэй тоглоом. Мөн уншиж сурах хичээлүүдэд уншиж сурахад шаардлагатай ур чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэсэн дасгалууд орно: авианы мэдрэмж, орон зайн сэтгэлгээанхаарал, санах ой, харааны ойлголт. Бүх сургалт хөгжилтэй хэлбэрээр явагддаг.

Унших хэсэгт хамгийн алдартай


Праймер- уншиж, бичиж сурч эхэлсэн анхны ном. Бид RuNet-ийн хамгийн сайн сонголтыг танд хүргэж байна онлайн праймер. Праймерыг боловсруулахдаа Adaline сэтгэл судлалын төвийн цаг хугацаагаар туршсан хөгжүүлэлтийг ашигласан. Праймер нь мультимедиа интерактив...


ABC хичээлд зориулсан материалСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд бүгд праймертай суралцах хүсэлгүй байдаг. Санал болгож буй материалууд нь 750 карт, маягтсонирхолтой, олон янзын даалгавартай. Тэд ABC номыг судлахыг сэтгэл хөдөлгөм үйл ажиллагаа болгон хувиргахад туслах нь гарцаагүй. ...


Фонемик сонсголыг хөгжүүлэхЭнэ нийтлэлд бид хүүхдийг уншиж, бичиж сурахад бэлтгэдэг тоглоомуудын талаар танд хэлэх болно. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн фонемик сонсголыг хөгжүүлэх тусгай дасгалуудын талаар бид ярилцах болно. Сайн хөгжсөн сургуулийн өмнөх насны хүүхэд фонемик ойлголтУншиж бичихэд илүү хялбар байх болно...


Захидал. Дасгал, тоглоом.Энэ хэсгийн дасгалууд болон боловсролын тоглоомууд нь Праймерт хамрагдсан материалыг давтаж, нэгтгэхэд тусална. Манай боловсролын тоглоомууд нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд орос цагаан толгойн хэвлэмэл үсгүүдийн дүрсийг (бичих) санаж, чихээр нь дуу авиаг таних,...


Үе. Үг унших хичээлүүдҮг унших тухай бидний хичээлд хэд хэдэн төрлийн даалгавар, дасгалууд багтдаг. Хичээлийн даалгавар, дасгалууд нь хүүхдэд сайн мэддэг, 2-3 үеээс бүрдэх үгсийг ашигладаг. Үе нь эгшиг, гийгүүлэгч гэсэн хоёр үсгээс бүрдэнэ. Дүрмээр бол хүүхэд ...


Үг уншиж сурахМанай праймерыг судалж, "Үсэгтэй тоглоомууд", "Үе унших хичээлүүд" гэсэн дэд хэсгүүдийн даалгавруудыг гүйцэтгэсний дараа үг уншиж сурах хичээл рүү шилжихийг зөвлөж байна. Хүүхдэд үг зөв унших чадвар хангалтгүй. Тэр уншсан зүйлийнхээ утгыг ойлгох ёстой. Өмнө нь...


Уншиж сурахад зориулсан тоглоомууд. Ном-тоглоомХэрэв таны бяцхан сурагч хоёр, гурван үетэй үгсийг аль хэдийн сайн уншдаг бол та энгийн өгүүлбэрүүдийг уншиж болно. Гэхдээ "Ээж нь хүрээ угаадаг" гэх мэт улиг болсон хэллэгүүдийг унших нь уйтгартай гэдгийг та хүлээн зөвшөөрөх ёстой. Та хэрхэн уншиж сурахыг илүү хөгжилтэй болгох вэ?...


Унших хичээлүүдЭнэ хэсэгт 20 компьютер багтсан онлайн хичээлүүдуншихад. Хичээл бүрд 6 унших тоглоом орно. Зарим тоглоомууд нь хөгжүүлэх зорилготой ерөнхий чадвар, хүүхдэд шаардлагатайуншиж сурахын тулд. Бусад тоглоомууд нь дуу авиа, үсэг, үеийг заадаг, тусалдаг ...


Унших, яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй

Сэдэв:“Ёоёо, үсэг”

Сэдэв:“Ёоёо, үсэг”

Зорилтот:Оюутнуудад Ё, ё үсгийн тухай ойлголтыг бий болгож, энэ үсгээр үг зохиож, уншиж сурах.

Даалгаварууд:

Боловсролын : Ёё үсэг, авиаг танилцуулах, “е” авиа, е авиа, е үсэг орсон үгтэй үе зохиож, уншиж сурах.

Залруулах, хөгжүүлэх : асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх, гажигтай үгстэй ажиллахад суурилсан сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх ("Үг цуглуулах" тоглоом), нэмэгдүүлэх танин мэдэхүйн үйл ажиллагаадамжуулан дидактик тоглоомууд.

Боловсролын : багшийг сонсох, сонсох чадварыг хөгжүүлэх, түүнтэй ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх бие даасан картууд.

Тоног төхөөрөмж:"нар" ба "үүл" зураг; "зараа", "шар шувуу", "туулай", "үнэг", "чоно", "баавгай", "алим" зураг; "Шифрлэгдсэн үсэг" зураг; Yo,yo үсэг бүхий карт; үетэй картууд; гараар бичсэн картууд Ё, ё үсэг; "овойлт" зураг; үг бүхий картууд; хэл эргүүлэгчтэй карт.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч

Удахгүй болох ажлын амжилтанд сэтгэл хөдлөлийн хандлага :

– Тэд бие бие рүүгээ харж, бие бие рүүгээ инээмсэглээд чимээгүйхэн суув.

- Бид яагаад энд ирсэн юм бэ?

Бид энд суралцахаар ирсэн
Залхуурах хэрэггүй, харин шаргуу хөдөлмөрлө
Бид хичээнгүйлэн ажилладаг
Анхааралтай сонсоцгооё.

Хичээлийн эхэнд таны сэтгэл санааны бүдүүвч зураг

Залуус аа, та хичээлээ ямар сэтгэлээр эхлүүлж байна вэ? сайхан сэтгэл? Өөрийн сэтгэл санаанд таарсан зургаа аваад надад үзүүлээрэй. Сайн байна. Хичээл дуустал таны сэтгэлийн байдал хэвээр байх болно гэж найдаж байна.

2. Амьсгалын дасгал

Багш:Залуус аа, өнөөдөр бид та нартай маш их ажиллах, уншиж, тоглох хэрэгтэй болно, тиймээс бид одоо хийх болно амьсгалын дасгалууд:

1. "Бид халуун цай ууж байна."

Хамраараа амьсгална. Уруулаа нарийн "юүлүүр" болгон зур. (Амьсгалах.)

2. "Төвлөрөх"

Хөвөн арчдасыг хамрын үзүүр дээр тавь өргөн хэл"аяга" хэлбэртэй, дарагдсан дээд уруул, хамрынхаа хөвөн ноосыг үлээж хий:

Бид тантай хамт циркт очсон,

Заль мэхийг харж байсан

Гэхдээ бид өөрсдөө сахалтай,

Бид ээждээ хэдэн заль мэхийг үзүүлэх болно.

3. Цас орох

"Цасан ширхгүүд" - хөвөн ноос эсвэл цаасан дээр жижиг бөөгнөрөл хий. Бид хүүхдээс цас оруулахыг хүсдэг - гарын алган дээр "цасан ширхгүүд" тавьж, үлээлгээрэй.

Сайн байна!

3. Гэнэтийн мөч

Залуус аа, өнөөдөр бидэн дээр хэн ирсэнийг мэдэхийн тулд бид оньсого тайлах хэрэгтэй. (Самбар дээр зараагийн зураг байна.)

Зул сарын гацуур мод шиг зүүгээр хучигдсан.

Тэр өөрөө бөөрөнхий, бөмбөг биш, ам нь харагдахгүй, харин хаздаг,

Та нүцгэн гараараа авч чадахгүй, гэхдээ үүнийг ... гэж нэрлэдэг (зараа)

Тийм шүү залуусаа. Энэ бол зараа. Тэр бидэн дээр тусламж хүсч ирсэн. Тэр алимаа алдсан. Бид зараа алимаа олоход нь туслах хэрэгтэй. Одоо бид хамтдаа ой руу явах болно.

3. Хичээлийн сэдвийг илтгэнэ

Залуус аа, өнөөдөр унших хичээл дээр бид шинэ дуу авиа, үсэгтэй танилцах болно. Гэхдээ ямар дуугаар, ямар үсгээр энэ талаар дараа нь мэдэх болно.

4. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

Нэг үгээр дуу авиаг тусгаарлах

Залуус аа, ойд хэн бүхнийг мэддэг вэ? Ойд хамгийн ухаантай нь хэн бэ? Энэ шар шувуу . Гэхдээ шар шувуу бидэнд энэ даалгаврыг өгсөн, хэрэв бид үүнийг биелүүлбэл тэр бидэнд туслах болно.

Шар шувуу бидэнд дараах үгсийг хэлэв: e-ka, ruff, e-zhik. Надад хэлээч, эдгээр үгс ямар дуугаар эхэлдэг вэ? (Би үгсийг дахин уншсан)

Зөв, энэ бол [е] дуу юм. Бид шар шувууны даалгаврыг гүйцэтгэсэн. Тэгээд тэр бидэнд туслахыг зөвшөөрсөн. Тэр нүх рүүгээ алим авч яваа туулайг харав. Туулай дээр очоод алим хаана байгааг асууя.

5. Биеийн тамирын дасгалГараа өргөж, сэгсэрлээ

Эдгээр нь ойд байдаг мод юм

Гараа бөхийлгөж, гараа сэгсэрнэ

Салхи шүүдэрийг үлээлгэдэг

Гараа тэгшлээд, жигдхэн даллацгаая

Эдгээр нь бидэн рүү нисч буй шувууд юм

Тэд хэрхэн суудгийг бид танд үзүүлэх болно.

Гараа буцааж тавьцгаая.

Гэхдээ туулай Тэр бас бидэнд ингэж туслахыг хүсэхгүй байна. Тэр бас биднийг даалгавраа гүйцээхийг хүсч байна. Тэр таныг аль үсэг сурсан, ямар үсэг мэддэг болохыг мэдэхийг хүсч байна уу? (A M O S I U Y E) Энд туулайнаас даалгавар өгөв: тэр захидалуудыг ойд нуусан, бид тэдгээрийг олох хэрэгтэй. Энэ захидлыг анхааралтай ажигла. Ямар үсэг вэ? Сайн байна! Та туулайн даалгаврыг гүйцэтгэсэн. Гэхдээ тэр алимгүй гэж хэлдэг. Үнэг туулайн алимыг гэртээ авч явахдаа авав. Залуус аа, бид үнэг рүү явах хэрэгтэй байна.

А Бид үнэг рүү явж байхад , өнөөдөр шар шувуутай ямар дуу олсноо санацгаая? Дуу е. Одоо та үсгүүдийг нэрлэсэн байна. Тэгэхээр е авиаг бас үсгээр тэмдэглэнэ. E үсгийг хараарай.(Үсгийг харуулж байна) Е үсэг ямар харагддаг талаар бодъё? Е үсэг нь Е үсэгтэй төстэй бөгөөд зөвхөн дээр нь хоёр цэг байдаг. Таны бодлоор Е үсэг эгшиг үү, гийгүүлэгч үү? Яагаад? (чи үүнийг дуулж чадна) Бид эгшгийг ямар өнгөөр ​​төлөөлдөг вэ? (улаан) Сайн байна! Ингээд бид үнэг дээр ирлээ.

Хүүхдүүд, гэхдээ үнэг Тэр бас бидэнд туслахыг хүсэхгүй байгаа, тэр биднийг түүнтэй тоглохыг хүсч байна.

Би чамд үг хэлэх болно, та үгийн эхэнд байгаа е авиаг сонсоод алга таших болно. Үг: мод, бөөрөлзгөнө, уян хатан, элбэнх, гацуур, гацуур, зараа, тод, ээрэх, алим.Одоо та үг дундах э авиаг сонсохдоо алга таших болно. зөгийн бал, зөгийн бал, элбэнх, жүүс, мөс, сойз, ном. Сайн байна! За тэгээд үнэг чамтай баярлаж байгаа байх. Гэхдээ түүнд алим ч байхгүй. Чоно түүнийг үнэгнээс авав. Бид чоно руу явах хэрэгтэй болно.

Чоно руу явахдаа загасчлахдаа ямар дуу гаргаснаа санацгаая? (e) Та өөр ямар эгшиг авиаг мэдэх вэ? Бид тэдгээрийг хэрхэн тодорхойлох вэ? (үсэг)

Хүүхдүүд ээ, эдгээр эгшиг үсгийг хараарай (самбар дээр эгшиг үсгийн эгнээ өлгөөтэй байна). Тэднийг нэрлэе. Одоо тэднийг дуулцгаая (2 удаа давт).

Үг унших.

Залуус аа, ингээд явлаа чоно Энэ нь зүгээр л бидэнд тус болохгүй. Тэр биднийг үг бүтээхэд нь туслахыг хүсдэг, эс тэгвээс тэр үүнийг хийж чадахгүй. Энд нэг баганад тэрээр эдгээр үеийг агуулдаг. Тэднийг нэгэн дуугаар уншъя. Хоёрдахь баганад үг, үеүүд байна. Тэднийг нэгэн дуугаар уншъя.

Бид үеийг уншдаг (бид найрал дуугаар үеийг уншдаг, үгсийг хүүхдүүд уншдаг)

Баяртайижил дахин баяртай-үгүй

Тэдгээрхамтран тэдгээр- үгүй ​​чи- тэдгээр-үгүй

Леямаа le-үгүй ээ- le-үгүй

Сёэсэх - шо-үгүй

Залуус аа, чоно ч бас алимгүй. Чоно баавгай алимыг авсан гэж хэлдэг. Бид баавгай руу явах хэрэгтэй болно ...

ФизминуткаГурван зараа ой дундуур алхав (гадаа алхах)

Бид яаралгүйгээр тайван алхав (гараа урдаа даллах)

Өргөст бөмбөг, өргөст бөмбөг (Урагшаа бөхийлгөх, гараа бөхийлгөх, гараа дээш өргөх)

Тэд мөчрүүдийг шажигнуулан алхав (зүүн хөлөө урагш нь тавь)

Тэд навчис шажигнуулан алхав (баруун хөлөө сунгах).

Баавгай руу явах замд Энэ нь ямар байхыг дахин харцгаая блок үсэг E. Гараар бичсэн E үсэг нь ямар харагдаж байгааг хуруугаараа зурцгаая (хүүхдүүд картон дээрх үсгийг зурдаг).

Үе, үгсийг унших

Энд бид ирлээ баавгай руу . Мөн баавгай бидэнд даалгавар өгсөн. Тэр огт уншиж чаддаггүй бөгөөд биднээс түүнд туслаач гэж хүсдэг. Энд үгс байна (би тэдгээрийг самбар дээр байрлуулсан): sa-mo-fly, ice, e-zhik, шар, e-chic, зөгийн бал. Хэдэн үе байдаг вэ? алгаа ташъя. Энэ нь зөв, гурван үе. Үгийн эхэнд е үсэг байна уу, дунд нь байна уу? (Бүх үгс нь мөн адил)

Сайн байна уу залуусаа, баавгай баяртай байсан! Түүнд алим байгаа бөгөөд тэр бидэнд өгөх болно. Одоо л тэр бидэнтэй тоглохыг хүсч байна. Хараач, энд хэл мушгисан байна. Гэвч баавгай биднийг уншихгүйн тулд доторх үсгийг хайчилж авав. Оролдоод үзье! Залуус аа, бид өнөөдөр ямар үсэг сурч байна вэ? Энэ захидал ажиллах эсэхийг харцгаая?

... хүүхэд зүүтэй.

У..жик ч гэсэн.

...Жик, ...Лка хоёр зүү зүүх дуртай.

Хэл мушгиад байна уу? За, би одоо баавгай алимыг өгөх болно гэж бодож байна! За, одоо та үүнийг зараа руу аваачих хэрэгтэй, эс тэгвээс тэр өлссөн байна.

6. Хичээлийн хураангуй

Залуус аа, бид өнөөдөр ямар үсэг, авиатай танилцсан бэ? Энэ эгшиг үү эсвэл гийгүүлэгч үү? Яагаад? Бид үүнийг ямар өнгөөр ​​тэмдэглэх вэ?

Та өнөөдөр ангидаа сайн ажиллаж, зараа алимыг нь буцааж өгөхөд тусалсан. Үүний төлөө тэр танд талархаж байна!



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!