n үсэг зөөлөн, хатуу хэв маяг. "Дуу ба, N үсэг" бичиг үсгийн хичээлийн хураангуй

Хичээлийн зорилго:

  1. [n], [n’] гийгүүлэгч авиа, N үсгийг танилцуул.
  2. Гийгүүлэгч, дуут (дуугүй), хатуу (зөөлөн) гэсэн ойлголттой холбоотой нэр томъёог тодруул. дээр ажиллахзөв хэрэглээ
  3. ярианы эдгээр нэр томъёо. Давтан ашиглахтом үсэг
  4. үг, өгүүлбэрээр. Хөгжилсэтгэцийн үйл ажиллагаа

, яриа, бүтээлч чадвар.

  1. Хичээлийн тоног төхөөрөмж:
  2. тэмдэглэл бүхий бие даасан навч,
  3. өнгөт харандаа, дууны карт,
  4. циркийн талбай,
  5. амьтны зураачдын зураг,

үсгийн ордон

Хичээлийн явц

I. Сурсан зүйлээ давтах. Хүүхдийг боловсролын үйл ажиллагаанд оролцуулах<Рисунок 1>

(Самбар дээр үсгийн ордон байдаг, хүүхдүүд ширээн дээр нударгаараа цохилдог)

Манай ордонд хэн, хэн амьдардаг вэ?

Ордонд захидал амьдардаг.

Эгшиг ба гийгүүлэгч.

(Багш үсгийн ордонд судлагдсан үсгүүдийг зааж, дуудагдсан сурагч хариулдаг). Би бол эгшиг үсэгА

, эгшигт авиаг илэрхийлдэг [a], энэ нь стресстэй эсвэл стрессгүй байж болно. Би бол гийгүүлэгчТ

, Би гийгүүлэгч дуугүй авиаг тэмдэглэдэг [t], [t'];

[t] – гийгүүлэгч дуугүй хатуу

, эгшигт авиаг илэрхийлдэг [a], энэ нь стресстэй эсвэл стрессгүй байж болно. [t’] – гийгүүлэгч дуугүй зөөлөнР , гийгүүлэгчийг тэмдэглэнэдуугарах чимээ

[р], [р’];

[r] – дуут хатуу гийгүүлэгч

[р’] – зөөлөн дуут гийгүүлэгч

Сайн байна! Захидлууд таны ажилд сэтгэл хангалуун байгаа бөгөөд тантай дахин уулзахыг тэсэн ядан хүлээж байна.

Та энэ уулзалтыг тэсэн ядан хүлээж байна уу?

Бид уулзалтад бэлэн, шинэ нээлт, шинэ мэдлэгт бэлэн байна.

Манай захидлын ордонд боломжтой орон сууц байна уу залуусаа?

Ордондоо дахин нэг захидал нэмье.

II. [n], [n’] авиа болон N үсгийг танилцуулж байна.

(Хүүхдүүд ширээн дээрээ тэмдэглэл, харандаа бүхий цаас байдаг: улаан, цэнхэр, ногоон, энгийн).

Оньсого тааварлацгаая:
Цаасан дээр, хуудсан дээр -
Цэгүүд эсвэл шувууд.
Бүгд шат дээр сууж байна

Мөн дуунууд жиргэж байна.

Энэ юу вэ?

Шийт хөгжим. (Хүүхдүүд ажилтан, тэмдэглэл зурсан цаасыг эргүүлнэ.)<Рисунок 2>, <Рисунок 3>, <Рисунок 4>, <Рисунок 5>

(Хүүхдүүд цаасан дээр ажилладаг, багш самбар дээр ажилладаг).

Үгийг хэл. (Хөгжим).

Бид хэдэн эгшиг сонсдог вэ? (Хоёр эгшиг - [o], [s]. Энэ нь үгэнд хоёр үе байна гэсэн үг).

Аль үеийг онцолсон бэ? (Эхний үеийг онцолсон).

1 үе хэлнэ үү. ([Гэхдээ]).

Бид эхэндээ ямар дуу сонсдог вэ? ([n]).

Тэр ямархуу хүн бэ? (гийгүүлэгч).

Яагаад? (Агаар дуугарах үед саад бэрхшээл тулгардаг).<Рисунок 6>

Энэ ямар гийгүүлэгч вэ? Шалгацгаая. (Хүүхдүүд алгаараа чихээ таглаж, [n] дууг дууддаг).

гийгүүлэгч дуугарна.

Тэмдэглэл гэдэг үгэнд [n] дуу хатуу байна, учир нь [n]-ийн дараа бид [o], [гэхдээ], хатуу сонсогддог.

- [n] – дуут хатуу гийгүүлэгч.

Зуны улиралд цэцэрлэгт хүрээлэнд бид жижиг морь унах дуртай ... (Пони).

Нэг үгэнд хэдэн эгшиг байдаг вэ? (Хоёр - [o], [i] гэдэг нь хоёр үе гэсэн үг).

Аль үеийг онцолсон бэ? (эхний үеийг онцолсон).

Хоёр дахь үеийг хэл.

Үгийн эхэнд бид ямар дууг сонсдог вэ? ([n’])

Тэр ямархуу хүн бэ? (гийгүүлэгч)

Ямар гийгүүлэгч? (эгшигт гийгүүлэгч)

-[n’i], [n’]

Энэ нь намуухан гийгүүлэгч, учир нь [n’] ард бид [i’], [n’i] сонсдог.

Бид ямар дуу чимээний тухай ярьж байсан бэ?

Та дуу чимээг харж чадах уу? (Тийм. Бидэнд тэмдэг хэрэгтэй - захидал)

[n], [n’] гийгүүлэгч авиаг гийгүүлэгч үсгээр тэмдэглэнэ Н(en).

(Цаасан дээрх хүүхдүүдэд зориулсан :)

Захидал ямар харагдаж байна вэ? Н?
Захидал дээр Н
Би шат дээр байна,
Би суугаад дуу дуулдаг.

Захиагаа шийдье Нманай ордон руу. Амьд захидал Нзахидлын ордонд. (Багш үсэг бүхий картыг оруулдаг).<Рисунок 7>

Шинэ түрээслэгчийг танилцуулна уу.

, эгшигт авиаг илэрхийлдэг [a], энэ нь стресстэй эсвэл стрессгүй байж болно. Н, гийгүүлэгч авиаг тэмдэглэнэ [n], [n’];

[n] – дуут хатуу гийгүүлэгч

[n’] – зөөлөн хоолойт гийгүүлэгч

Хэнтэй гийгүүлэгч үсэг найзууд вэ? (эгшигтэй)

Яагаад? (Үе үүсгэх).

III. Үе унших (ABC хуудас 52)

1-р баганын үеийг унш (По, дараа нь, по, гэхдээ, яв)

Үе бүрт ямар гийгүүлэгч авиа байна вэ? (Хатуу)

Яагаад? (Ггийгүүлэгч авианы хатуулаг нь o үсгээр илэрхийлэгддэг. Бид үсгийн дээгүүр цэнхэр цэг тавьдаг).

Зөөлөн гийгүүлэгч байгаа үеийг уншина уу. (ти, пи, ри, ги, ни)

Гийгүүлэгч авианы зөөлөн байдлыг үсгээр илэрхийлнэ БА. (би ногоон цэг тавьсан);

Манай ангийн сурагчдын нэрийг санаарай. [n] дуугаар нэрлэнэ үү. (Дарина, Марианна, Айнур, Айназ, Амирхан, Альбина).

[n’] дуу байгаа газрыг нэрлэнэ. (Леонид, Никита, Даниал, Николай).

Сайн байна!

Хоёр үет үсгийн хослолыг уншина уу?

Ямар үсгийн хослолууд үг вэ? (тэд, Ори)

ФИЗМИНУТ

Хэрэв би нэг үгээр [n], [n'] дууг сонсвол алгаа ташиж байна.

Үгүй бол би тонгойно.

Багш үгсийг нэрлэж, хүүхдүүд дасгал хийдэг. (Утас, муур, нарс, ширээ, Наташа, харандаа, самбар, үзэг, ном, харандаа, оюутан).

IV. Саналтай ажиллаж байна. (ABC хуудас 52)

ABC хуудаснаас гурван үетэй үгийг олох;

Шалгацгаая. Ирина. Энэ үг нь гурван эгшиг, гурван үетэй.

Охидыг юу гэж нэрлэж болох вэ? (Найз охид);

Өгүүлбэрийг уншъя;

Ирина, Инга, Инна - найз охидууд;

Энэ үсэг ижил дуутай юу? Нөгүүлбэрийн үгээр? (Тийм);

- [n] – дуут хатуу гийгүүлэгч. (цэнхэр цэг тавих);

Яагаад үгсийг том үсгээр бичсэн бэ? (Эдгээр нь зөв нэр, охидын нэр);

Өгүүлбэрийн эхлэл нь том үсэг;

Үсгийн доогуур зурах;

Ирина, Инга, Инна нар найзууд.

V. Тексттэй ажиллах. С.Маршакийн “Цирк” шүлгийн хэсгээс унших нь (ABC х. 53)

Ордны оршин суугчид, захидлууд таны хичээлд сэтгэл хангалуун байна. Тэд таныг (хөгжмийн чимээ) циркт урьж байна. (Самбар дээр талбар зурсан; унших явц ахих тусам багш зураачдын зургийг самбарт хавсаргана).

Самуил Яковлевич Маршак. Бид арваннэгдүгээр сард 120 жилийн ойгоо тэмдэглэнэ. Түүний шүлгийг уншиж, дахин уншдаг. Энэ нь алдартай хүүхдийн яруу найрагч. (Самбар дээр зохиолчийн хөрөг байдаг);

Нэрийг нь уншъя (Цирк);

Цагаан толгойн дээрх зургуудыг хар, циркт хэн тоглодог вэ? (далайн хав, оцон шувуу);

Тэд юу хийж чадах вэ? (Хүүхдийн хариулт);

Энэ тухай Самуэль Маршак хэрхэн ярьсныг олж мэдье. (Хүүхдүүд уг бүтээлийг өөрсдөө уншдаг);<Рисунок 8>

Циркт хэн тоглодог вэ?

Тэд юу хийж чадах вэ? (Тайлбарын хамт чангаар унших ойлгомжгүй үгс, агуулга дээр ажиллах);<Рисуно 9>, <Рисунок 10>

Жонглерчид гэж хэн бэ?

Тамирчин гэж хэнийг нэрлэдэг вэ?

Амьтад юу зохион байгуулсан бэ?

Энэ найрал хөгжмийн оцон шувуу хэн бэ?

Та хэнд хамгийн их таалагдсан бэ?

Эдгээр нь манай уран бүтээлчид юм! (Багш самбар руу заадаг бөгөөд энэ нь уншлагын явцад самбар дээр зураг хавсаргасан байв);<Рисунок 11>

Уран бүтээлчдэд алга ташилт! Сайн байна!

Одоо тэд бидний сонсогчид болсон. Тэдэнд зориулж шүлэг уншъя. (Хүүхдүүд самбар дээрх үзэгч-уран бүтээлчдэд зориулж ишлэлийг илэрхий уншиж өгдөг).

VI. Хичээлийн эргэцүүлэл.

Өнөөдөр манай ордонд ямар үсэг суурьшсан бэ?

Нэр нь [n] үсэг агуулсан циркийн жүжигчдийг нэрлэ. Дуу чимээг тайлбарла.

Тамга – [n’] – дуут зөөлөн гийгүүлэгч;

Заан - [n] - дуут хатуу гийгүүлэгч;

(морь, одой морь, оцон шувуу, элбэнх...)

Би өнөөдөр ангидаа яаж ажилласан бэ?

Тэмдэглэлээ будцгаая...<Рисунок 12>, <Рисунок 13>

Хүүхдүүд өнгө сонгож, цаасан дээрх тэмдэглэлийг будна.

VII. Гэрийн даалгавар.

Хэсгийг цээжээр сур, зураг зур.

NDOU "CRR "Solikamskbuprom" цэцэрлэг№ 25 Соликамск.

Ахмад насны хүүхдүүдэд бичиг үсэг заах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй сургуулийн өмнөх нас 5-6 жил МХХТ ашигласан. Сэдэв: "[N] [Нь] үсэг [EN]".

Сургуулийн өмнөх насны 5-6 насны хүүхдүүдэд МХХТ ашиглан бичиг үсгийн мэдлэг олгох боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Боловсролын чиглэл: ярианы хөгжил

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:танин мэдэхүйн хөгжил

Байгууллагын хэлбэрүүд:бүлэг

Зорилтот: "дуу [Н], [Нь] үсэг [EN] гэсэн ойлголттой танилцах, "дуу авиа", "үсэг" гэсэн ойлголтуудыг ялгах.

Даалгаварууд:

Хөгжлийн:

Хүүхдүүдийн үг хэлэх чадварыг хөгжүүлэх заасан дуу чимээ.

Хүний нэрийг дандаа том үсгээр бичдэг гэсэн ойлголтыг баяжуул.

Бэхлэх харааны зурагхуванцарыг загварчлах замаар үсэг.

Боловсролын:

Хүүхдүүдэд "EN" үсэг (том ба жижиг үсэг) болон "N", "Нь" гэсэн авиаг танилцуул.

Үг хэллэгээр унших чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүдэд "N", "Нь" авиаг үгээр сонсохыг заа.

Боловсролын:

Хүүхдийн санаачлага, идэвхийг хөгжүүлэх.

Арга, техник:

аман: тайлбар, бататгах, сануулах, ашиглах уран сайхны үг, ерөнхий дүгнэлт, урам зориг.

харааны: слайд (танилцуулга), үзүүлэнгийн үзүүлэн.

практик: график загварыг загварчлах (үсгийн загварчлал).

тоглоом:тоглоомын нөхцөл байдлыг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж, материал:

GCD сэдвээр илтгэл тавьсан проектор.

Хивс хэвлэгч Ларчик В.Воскобович хивсний хэвлэгч дээр байрлуулахын тулд халаасандаа хавсаргасан үсэгтэй.

Тараах материал:олон өнгийн plasticine, самбар, хөвөн (хүүхэд бүрийн хувьд).

Урьдчилсан ажил: дидактик тоглоом "Өгөгдсөн дуутай үг гаргаж ир"; зураг дээрх цагаан толгойг харах; биеийн тамирын хичээлийг сурах; бие даасан ажилүгийн дууны шинжилгээг сайжруулах.

Хэрэглээ:Сэдвийг хөгжүүлэх - орон зайн орчин: праймер, цагаан толгой, эгшиг, гийгүүлэгч үсэг бүхий чиргүүл.

Уран зохиол: Крылова Н.М. Ахлах бүлэгшинжлэх ухааны хувьд - арга зүйн гарын авлагасургуулийн өмнөх боловсролын мэргэжилтнүүд / Пермь. -2-р хэвлэл, Перм, 2008 он.

Интернет эх сурвалжууд

Дүрэм журам: 20 минут

GCD шилжих.

Зохион байгуулалтын мөч. Урам зориг.

Слайд №1

мэдэхгүй:Бидний сурсан үсгүүдийг би мартчихаж.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидний мэддэг үсгүүдийг үзүүлж, нэрлэ.

Слайд №2

Мэдэхгүй: Яагаад тэргэн дэх үсэгнүүд улаан өнгөтэй байна вэ? (учир нь тэд эгшиг). Тэднийг нэрлэ.

Слайд"3

Мөн энэ тэргэн дээр ямар үсэг байна вэ? (гийгүүлэгч). гийгүүлэгчийг нэрлэ.

Өнөөдөр бид шинэ гийгүүлэгч үсэг, түүний илэрхийлдэг авиатай танилцах болно. Анхааралтай сонс.

Слайд №4

Би үгсийг нэрлэх болно, та сонсоорой, үгс ямар авиагаар эхэлдэг вэ? (11-р сар, оймс, хамар, хирс). [N] дуунаас зөв. Энэ хатуу эсвэл зөөлөн сонсогдож байна уу? (багш үгсийг дахин хэлдэг). Дуу чанга сонсогдож байна - [N]. Бүгдээрээ [N] хатуу авиаг хамтдаа дуудцгаая.

Анхааралтай сонс. (тэнгэр, утас,). Эдгээр үгс ямар дуугаар эхэлдэг вэ? [Нь] дуунаас. Энэ чимээ хатуу эсвэл зөөлөн байна уу? (зөөлөн). Бүгдийг хамтдаа хэлье зөөлөн дуу[Нь].

Эдгээр [Н] - [Нь] авиаг эгшиг эсвэл гийгүүлэгч гэж та бодож байна уу? Эдгээр дуу авиаг дуудах үед агаар ямар саад бэрхшээл тулгардаг вэ? (шүд, хэл). Эдгээр дуу авиа нь гийгүүлэгч юм.

Слайд №5

Бичгийн хувьд эдгээр дууг [EN] үсгээр тэмдэглэв. Энэ захидлыг хар. Тэр ямар харагддаг вэ? (багш үсэг бүхий картыг үзүүлэв).

Слайдын дугаар 6

[EN] үсэг улаан эсвэл цэнхэр тэргэнцэрт явах уу?

Хүүхдүүд:Цэнхэр тэргэн дээр энэ үсэг нь гийгүүлэгч юм.

Слайд №7

Дунногийн нэр ямар дуугаар эхэлсэн бэ? - Мэдэхгүй гэж хэлье. Зөөлөн дуугаар.

Слайд №8 Мэдэхгүй

Түүний нэрийг хэрхэн бичсэнийг хараарай (Дунно гэдэг нэрийг бичсэн). Та өөр юу анзаарсан бэ? Нэр нь нэг том, нөгөө нь жижиг 2 үсэгтэй. Тийм шүү залуусаа. Орос хэл дээр дүрэм байдаг - бүх нэрийг үргэлж том үсгээр бичдэг. том үсэг. Та [EN] үсгээр эхэлсэн нэрсийг бодож чадах уу? (Нина, Наташа, Настя, Никита, Надежда гэх мэт)

Үндсэн хэсэг

Одоо суугаад түүхийг сонсоорой.

Нэгэн удаа [EN] байсан, тэр зөвшөөрсөн. Түүнд эгшиг ирэхэд тэр үнэхээр дуртай байсан. Тэд их найрсаг байсан. "N" дуу дуулахыг үнэхээр хүсч байсан ч эгшиггүй бол зүгээр л ажиллахгүй байв. Дараа нь эгшиг авианууд шийдэв: “Бид [N] авиан дээр нэг нэгээр нь очиж, түүнийг дуулахыг заах болно. Бидний хажууд байгаа хэн ч дуулж эхэлнэ (В. Воскобовичийн каврограф дээр диаграммтай ажиллах).

Нэг найз [А] зочлохоор ирж, [Н]-ийн өмнө ингэж зогсов: [АН]. Бид дуулах гэж оролдсон ч бүтсэнгүй. Тэгээд та үзээрэй. Дараа нь тэд байраа сольсон: энэ нь болсон ... Хамтдаа уншиж байна [NA]

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дуу байна уу? (Тийм) “N” авиа баярлаж, “U” дууг урьсан

([O], [Y] дуутай ижил)

Сурган хүмүүжүүлэгч:[N] ямар дууг уриагүй вэ? (дуу [I]). Дуу [би] гомдсон ч би зочлохоор ирсэн. Тэр [NI]-ийн хажууд зогсов. Дуу [Нь] зөөлөн, зөөлөн болов. [Нь] гэж хэлээрэй, энэ нь зөөлөн сонсогдож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хатуу [N] дуутай үеийг хэлье (на, гэхдээ, бид). Тэгээд одоо зөөлөн дуугаар [Нь] (ни, ня, нё, ну).

мэдэхгүй:Залуус аа, би ямар зөөлөн, ямар хатуу вэ гэдэгт бүрэн эргэлзэж байна.

Слайд №9

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, Даннотой хамт [Нь] зөөлөн авиатай үгсийг хайж олоорой.

Слайд №10

Тэгээд одоо хатуу [N]. Сайн байна.

Биеийн тамирын минут

Бидний мэдэхгүй хүн гараа сунгав

Тэр нэг удаа бөхийж, хоёр удаа нугалав.

Тэр гараа хажуу тийш нь дэлгэж,

Түлхүүрийг нь олоогүй бололтой.

Бидэнд түлхүүрийг авахын тулд

Бид хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.

Слайд №11

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай Dunno [N]-г илүү сайн санаж байхын тулд би үүнийг хийхийг санал болгож байна. Ямар ч өнгө сонгох, самбар, хөвөн авах. Бид гараа хөвөн арчина. [H] үсгийг хийхийн тулд хуванцарыг хэдэн хэсэгт хуваах шаардлагатай вэ? (гурваар). Хоёр хэсэг нь урт эсвэл богино байх уу? (ижил урт хоёр), нэг нь юу байх вэ? (богино). Сайн байна! Уран баримал хийж эхэлцгээе, Дунно түүнийг санаж байхын тулд захидал өг.

Уран баримлын төгсгөлд хүүхдүүд Данно дээр ирж, баримлын бичгээ өгдөг.

Эцсийн хэсэг .

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид ямар дуу авиа, үсэгтэй танилцсан бэ? Энэ ямар үсэг вэ? (гийгүүлэгч). Энэ нь ямар хоёр дууг илэрхийлж байна вэ? Танд юу таалагдсан бэ? Танд юу хэцүү байсан бэ? Залуус аа, та нарын ажил надад үнэхээр таалагдсан. Сайн байна, та маш их хичээсэн, идэвхтэй, ухаалаг, анхааралтай байсан.

Зорилтот:"N" үсэг ба дууг танилцуул. Pin зөв дуудлагаҮе, үг, өгүүлбэрт "N" авиа.

Даалгаварууд:

  1. Н дууны хэллэгийг тодруул.
  2. N үсгийн дүрстэй танилцана уу.
  3. "гийгүүлэгч" гэсэн ойлголтыг бүрдүүлэх; хатуу; дуугарах чимээ"
  4. Дууны үгийн анализ, синтез хийх чадварыг хөгжүүлэх.
  5. Хөгжүүлэх фонемик ойлголтН авиатай үгсийг олох замаар.
  6. Анхаарал, санах ой, сэтгэн бодох чадвар, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадвар, график чадварыг хөгжүүлэх.
  7. Тэвчээртэй байх, бусдыг сонсох чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: сэдвийн зургууд, соронзон самбар, өнгөт харандаа, тоолох саваа, хуулбар дэвтэр,

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын асуудал:- Сайн байна уу залуусаа. Өнөөдөр бид ийм тоглоом тоглох болно.

Би дуу, үе эсвэл үгийг нэрлэнэ. Энэ нь юу болохыг зөв тодорхойлсон хүн сууна. (Н; НА; НАТАША; ГЭХДЭЭ; Н; ШӨНӨ; НУ; НА; ТАЙЛБАР; НОС; Н; оймс; NE)

2. “N” авиа ба үсгийг танилцуулахӨнөөдөр бид ямар дууны тухай ярихыг хэн таасан бэ? "Н"

"N" авиаг хэрхэн зөв дуудахыг хараарай: Уруул нь нээлттэй, богино зайд, хүзүү нь хангинаж байна. Агаарын тийрэлтэт онгоцХэлний үзүүр рүү чиглүүлснээр аманд саад тотгор тулгардаг. Хатуу дууг (H) дуудах үед хэл нь дээд шүдний ард байдаг. Үүнийг туршаад үзээрэй.

"N" авиа гэж юу вэ (гийгүүлэгч, хатуу, дуут)

Та яагаад тэгж бодож байна вэ? (бид цэнхэр өнгөөр ​​бичдэг, агаар саадтай тулгардаг, хүзүү нь дуугардаг)

Би EN үсгийн тухай ярьж байна (EN үсэг дээр би шат дээр байгаа юм шиг)
Гэнэт дуу гарч ирэв: (Би суугаад дуу дуулдаг)
Н-н-н-н-н-н-н-н-н-н-н- (Би дээшээ зурдаг)
Энэ нь шат болж хувирсан. Э.Тарлапан

Одоо тоолох саваа аваад "EN" гэсэн үсгийг тавь. Сайн байна. Савхыг нь тавь.

3. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.Одоо та бид хоёр цаас аваад загварын дагуу (том-жижиг) "EN" үсгийн нэг мөр бичнэ. Хос үсгүүдийн хооронд зай гаргахаа бүү мартаарай. Бид "EN" үсгийг ямар өнгөөр ​​бичих вэ?

4. "Шинэ дуу чимээ" дасгал.Би чамд зураг авчирсан. Үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд "N" авиа хаана байрлаж байгааг сонсох шаардлагатай юу?

Хүүхэд үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлж, зургийг өөрөө авдаг.

5. “Өгүүлбэр зохио” дасгал.Та бүгдэд зураг байгаа тул тэдгээрт тулгуурлан өгүүлбэр зохио. Би эхэлнэ: Бяцхан зулзага цөөрөмд сэлэх дуртай. Одоо чи. Нэг нэгээр нь.

6. Биеийн тамирын хичээл "Давтад, бүү алдаарай"

Хэл ярианы эмч "N" авиатай үеийг хэлдэг бөгөөд хийдэг янз бүрийн хөдөлгөөн. Хүүхдүүд давтах ёстой.

Хагас бөмбөрцөг хоорондын харилцан үйлчлэлийн дасгал: "Хуушуур"; "Ус"

7. Дасгал: “Н дуу авиа”.Залуус аа, та "А" ба "Н" - АН хоёр авиаг нийлүүлбэл юу болох бол гэж бодож байна

O_N - OH; U___N - НҮБ; I____N –IN; Y____N - EUN; E ____N – EN. (Самбар дээр бичих)

Үүнтэй адил нээлттэй үе. АСААЛТТАЙ; ГЭХДЭЭ; NY; NE; ЗА.

8. Тэд навчаа авав.Эхний үгийн диаграммыг зур (тэмдэглэл). Би үүнийг самбар дээр шинжилдэг.

(Хүү, цонх). Сайн байна. Тэд бүгдийг ширээний ирмэг дээр тавьдаг.

9. Хичээлийн хураангуй:

Залуус аа, одоо тааварыг таагаарай:

"Тэд насан туршдаа алхсан ч бие биенээ гүйцэж түрүүлж чадахгүй." (хөл)

- Хамраа татна, шуугина, нүүрэн дээр нь сууна. (хамар)

Энэ үг ямар дуугаар эхэлдэг вэ?

Би яагаад ийм оньсого асуусан юм бэ? (өнөөдөр бид "N" дууны талаар ярилцлаа)

Ухаалаг охидууд. Та өнөөдөр маш сайн ажилласан. Өөртөө алга ташаарай. Өөрийгөө нуруун дээрээ алгадаад "Бид гайхалтай ажилласан!" гэж хэл. Хичээл дууслаа. Денисова О.В., Катанова Н.М. багш-ярианы эмч, Москвагийн Улсын төсвийн боловсролын байгууллагын 1285-р сургууль

Баймулова Сафия Рамазановна

багш анхан шатны ангиуд

эхлээд мэргэшлийн ангилал

Хотын боловсролын байгууллага 17-р дунд сургууль

Курский хотын дүүрэг

Ставрополь муж
1-р ангийн хичээл. Бичиг үсгийн сургалт.

Хичээлийн сэдэв: " ДУГААР [ n ], [ n '], ЗАХИДАЛ Н, n."

Зорилго : оюутнуудад танилцуулах бэлэг тэмдэгхатуу, зөөлөн дууг [n], [n’] жижиг үсгээр бичсэн блок үсэгВ дөрвөлжин хаалтболон апостроф; нэг түвшний үгийн загварт үндэслэн гийгүүлэгч авианы өргөлттэй дуудлагыг заах; хоёр түвшний үгийн загварт үндэслэн үгийн дууны хэлбэрийг үсгийн хэлбэрт шилжүүлэх технологийг илчлэх; үгийн үеийг үе, үсгээр уншиж сурах; өгүүлбэрийг харьцангуй бүрэн утгаар нь унших чадварыг хөгжүүлэх бүтцийн нэгжүүд; дууны загвар дээр үндэслэн үгийг чанга дуугаар тоглох техникийг нэгтгэх; хөгжүүлэх фонемик ойлголтдуу авианы дуудлагын соёл; чихээр мэдрэх, нүдээр төсөөлөх чадварыг хөгжүүлэх яруу найргийн текстмөн түүний агуулгыг засах; хүмүүжлийн ажлын соёлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: өгүүлбэрийн схемийн загварууд (тэгш өнцөгт ба гурвалжин); зориулсан зураг полисмантик үг"морь".

I. Хичээлийн танилцуулга

Хонх дуугарч зогсов.
Хичээл эхэлнэ
Бид ширээн дээрээ чимээгүйхэн суулаа
Тэгээд тэд самбар руу харав.

II. Хичээлийн агуулгын танилцуулга

Өнөөдөр бид үг, үе, авианы орноор аяллаа үргэлжлүүлж, шинэ үсэгтэй танилцах болно.
Самбар дээрх аяллын газрын зураг. Сумнууд бидэнд хөдөлгөөний чиглэлийг харуулдаг. Санаа зоволтгүй, аялал сонирхолтой, сургамжтай байх болно. Үнэн, та зогсоол бүрт танд зориулж бэлтгэсэн даалгаврын талаар бага зэрэг бодох хэрэгтэй болно.
Маша, Миша бидэнтэй хамт аялалд явах болно.
Гэхдээ бид аялалд гарахаасаа өмнө ангид зан үйлийн дүрмийг санаж байх ёстой.

Хэрэв та хариулахыг хүсвэл чимээ шуугиан бүү гарга, Зүгээр л гараа өргө. Хэрэв та хариулахыг хүсвэл босох хэрэгтэй. Тэд таныг суухыг зөвшөөрөх үед суу. Ширээ бол ор биш Мөн та үүн дээр худлаа хэлж болохгүй. Чи ширээнийхээ ард гуалиг сууж байна Мөн нэр төртэй байх

III. Бүрхэгдсэн материалыг давтах
За ингээд аялалдаа гарцгаая. Хүн бүр дуртай тээврийн хэрэгслээр аялах болно.
- Нүдээ аниад өөрийгөө энэ тээврээр төсөөлөөд үз дээ. Ингээд бид 1-р буудал дээр уулзлаа.

1) Үгийн загвартай ажиллах

1-р буудал « Өгүүлбэрийн схем ».

Саналынхаа тоймыг бичнэ үү

Шувууд нисч байна.
Шувууд урагшаа нисдэг.

Тэд яагаад нисээд байгаа юм бэ?
Бидэнтэй хамт өвөлждөг шувуудад тусалж чадах уу?
Тэд дахин нүдээ анилаа, бүгд өөр өөрийн тээврийн хэрэгслээр зорчиж байв.

2) Үгтэй ажиллах

2-р буудал

2.1

Аль нь илүү вэ нарийн ширхэгтэй тоосонцорүгс хуваалцсан уу? (үгүүдийг үе болгон хуваадаг)
- Үгийн хэдэн үеийг яаж олох вэ?

1) гараа эрүүндээ тавьж, үг хэлэх, эрүүгээ хэдэн удаа цохих, үений тоо
2) үгэнд хэдэн эгшиг, тийм олон үе

Би зургуудыг харуулж байна, та хуруугаараа үений тоог харуулдаг
(үхэр, үнэг, нугас, азарган тахиа, соно, ...)

3-р буудал "Дуу чимээ"

3.1

Үе нь ямар жижиг хэсгүүдэд хуваагддаг вэ? (Дуу чимээ)
-Ямар дуу чимээ гарч байна вэ? (эгшиг ба гийгүүлэгч)
-Тэднийг хэрхэн томилсон бэ?
- Ямар эгшиг авианууд вэ?
-Тэднийг хэрхэн томилсон бэ?
- Ямар гийгүүлэгч авианууд вэ?
- Дуу чимээг тайлбарла.

Сайн байна уу залуусаа, та сайн ажилласан.
Бидэнд чухал ач холбогдолтой мэдээллийг санаж байсан.

Физминутка

4-р буудал "Мюзикл"

IV Шинэ материал дээр ажиллах

4.1 5-р буудал - "Таавар" (?)

Миша, Маша хоёр тэднийг бидэнд бэлдсэн.
Хэрэв та тэдгээрийг тааварлавал өнөөдөр бид ямар үсэг, ямар дуу чимээтэй болохыг олж мэдэх болно.

Маша ямар гийгүүлэгч авианд дуртай вэ? (хатуу)
- Миша ямар гийгүүлэгч авианд дуртай вэ? (зөөлөн)

Энэ хүн циркт тоглодог, хүүхдүүд нь маш их хайрладаг, дууддаг.....

4.2 Эдгээр дуу авианы тэмдэглэгээг N n үсэгтэй танилцуулах

Үгийн диаграмм хийалиалагч
- Үгийн төгсгөлд ямар дуу сонсогддог вэ?
- Дуутай эсвэл дуугүй юу? Үүнийг яаж тодорхойлох вэ? Энэ дууг гурван удаа хэл.
- Үүнийг диаграммд хэрхэн зааж өгсөн бэ?
- Хатуу эсвэл зөөлөн үү? Үүнийг хэрхэн тодорхойлсон бэ?
- H үсэг гэсэн утгатай байж болно хатуу дуу.

Тэгэхээр, Маша бидэнд оньсого авчирсан бөгөөд хариулт нь ямар дууг агуулдаг вэ?
(хатуу). [H] самбар дээр тавигдсан

Одоо Мишагийн оньсого сонс.

Энэ тэжээвэр амьтдыг унаж, ачаа зөөх боломжтой, нэр нь морь, өөр нэр.....

Морь гэдэг үг олон утгатай

1) морь;

2) морины толгойн дүрс бүхий шатрын хэсэг;

3) тавиур дээр арьсаар бүрсэн өргөн цацраг хэлбэртэй гимнастикийн хэрэгсэл.

V. Том ба жижиг үсгийн бүтэц Н, н.

Багш хүүхдүүдээс "N", "n" гэсэн хэвлэмэл үсгүүдийн жишээг үзэхийг хүснэ.

N - сунгасан тор,

Торыг маш чанга барьдаг.

Манай хашаанд ирээрэй -

Волейбол тоглоцгооё.

Тэд ямар загварын элементүүдээс бүрддэг вэ?

Өнөөдөр бид эдгээр дуу авиаг илэрхийлдэг үсэгтэй танилцах болно.
Залуус аа, одоо амарцгаая.

4.3. "Дууг таних" станц.

Энэ буудалд Маша, Миша нарын найзууд амьдардаг.
Одоо нэртэй тоглоом тоглоцгооё"Дууг таних"

Хэрэв та [n] дууг сонсвол хөвгүүд босох болно
Хэрэв та [n,] дууг сонсвол охид босох болно.
(тэшүүр, хожуул, Дон, өдөр, шөнө, хамар, бид.
Залуус аа, N үсэг нь өнөөдрийн хичээлийн гол үсэг юм Маша, Миша хоёр түүнийг тантай хамт найзуудтайгаа уулзахыг урьсан.
Та зочлох дуртай юу?
Та зочлохдоо хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ? Айлчлахдаа ёс зүйн дүрэм байдаг уу? Аль нь?
Бид Машагийн найзуудтай уулзахаар N үсэгтэй ирсэн бөгөөд гудамжинд ... хатуу багуудаар төгсөв
Энэ гудамжны оршин суугчид ямар тушаал өгдөг вэ?
Тууштай унш!

4.4 Өгөгдсөн хэв маягийн дагуу үеийг унших

(Хүүхдүүд үеийг уншина: на гэхдээ сайн ny ne) 1-р эгнээ
Та утаснуудын үсэгтэй ямар үгсийг мэддэг вэ?

4.5 Сурах бичгийн дагуу ажиллана. Дуу авиа, дүлий байдлаар харьцуулах

V1. Дөрвөлжин хаалтанд жижиг хэвлэсэн үсгийг ашиглан судалж буй дуу авианы тэмдэглэгээ, "en" үсэг ба хоёр авиа [n], [n'] хоорондын харилцааны дүрмийг танилцуулах.

"en" үсэг нь хоёр гийгүүлэгч авиаг илэрхийлдэг: дуут хатуу авиа [n] ба дуут зөөлөн авиа [n'].

VI1. Дууны шинжилгээхоёр түвшний загварт суурилсан үгс.

Сурах бичиг дээрх зургуудыг харна уу. Энд хэн зурагдсан бэ? Нохойны нэр хэн бэ?(Нил.)

Нохой юу хийж байсан бэ?(Уйлсан.)

Үгсийг үе, үсгээр нь унш.

("Nyl" гэдэг үгийн "y" үсэг нь өмнөх "n" үсэг нь хатуу авиаг [n], "Нил" гэдэг үгэнд "и" үсэг нь зөөлөн авианы дуудлагыг тодорхойлдог болохыг харуулж байна [n' ].)

Доорх зургийг харна уу. Энд хэн зурагдсан бэ? Охидын нэр юу вэ?(Нина, Нана.)

Хувийн нэрийг ямар үсгээр бичих вэ?(Томоор бичсэн.)

“Нина”, “Нана” гэсэн үгсийг үе, үсгээр унш.

Тоглолт дууны хэлбэрүсэг бүхий үгс.("Нана" гэдэг үгийн "а" үсэг нь өмнөх "n" үсэг нь хатуу авиаг [n], "Нина" гэдэг үгэнд "и" үсэг нь зөөлөн дууг [n'] илэрхийлдэг.)

Нина, Нана хоёр юу хийж байгаа юм бэ? Энэ дүрслэл дээр үндэслэн өгүүлбэр зохио.

Үүссэн өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

Саналуудыг тоймлон бичээрэй.

Нина хүүхэлдэйтэй.

Нина, Нана хоёр найзууд.

VII I . Хэл яриа, анхаарлыг хөгжүүлэх даалгавар.

1. Яриа хөгжүүлэх.

Багш шүлэг уншдаг.

ӨӨР ХАМАР

Тэд бусдын ажилд хамраа нааж,

Тэд унтахынхаа өмнө хамраа цоолж,

Гэхдээ нэг хөгжилтэй хамар

Папа Карло үүнийг бидэнд авчирсан.Ю.Аким

Мэдлэгийг тайлбарла сэтгэл татам хэллэгүүд"хамар" гэсэн үгтэй.

џ Хамар дээр хакердах. Сайн, удаан санахыг хэлнэ

џ Хамраа унжуул. Энэ илэрхийлэл нь: цөхрөх, бухимдах гэсэн утгатай.

џ Хамраа дээшлүүл (ярианы хэлээр). Ихэмсэг болох, биеэ тоох, гайхуулах.

џ Хамараар нь хөтлөх. Хууран мэхлэх, төөрөгдүүлэх.

џ Амьсгал дороо (ярь). Маш чимээгүй, тодорхойгүй

џ Хамрын доороос. Хамгийн эхнээс нь ойрын зайхэн нэгнээс (авах, шүүрэх, чирэх гэх мэт; явах, зугтах, гаргах гэх мэт).

џ ХАМТГулкины хамар. Маш бага.

џ Хамраа гарга. Гарч, өөрийгөө харуул.

џ Хамар ургаагүй байна. Өөр хэн ч юу ч хийж чадахгүй, юу ч хийхэд хэтэрхий залуу байна.

џ Хамар доороо тавь. Өгөх, үл хүндэтгэх, хайхрамжгүй үйлчлэх.

џ Хамараараа чангал. Үүнд хөндлөнгөөс оролцох нь таны ажил биш.

џ Хамраа арч. Аливаа зүйлд хэн нэгнээс илүү гэдгээ онцлох, харуулах, нотлох.

џ Хамраа булшлаарай. Зогсоолгүй, унших, бичих гэх мэтийг урам зоригтойгоор хий.

џ Шумуул таны хамрыг гэмтээхгүй. Гомдох зүйл алга.

џ Хамраа хатга. Ямар нэг зүйлийг төлөвшүүлэхийн тулд ихэвчлэн хурц хэлбэрээр зааж өгөх.

2. Тоглоом"Хэн хамгийн их үгийг санаж чадах вэ?"

Хирс дэрний уут олжээ. Үнэрлэсэн. Хазуулсан чинь муухай амттай байсан. Тэр дээр нь хирсний хутга тавив. Тохирохгүй байна. Хамар дээр нь түлхэв. Тэр хажуу тийш, диагональ дээр тавьж, зүүн тийш, баруун тийш хазайсан. Арга ч үгүй!

Үгүй! Хирс бидэнд үл ойлгогдох хувцас хэрэггүй! - хирс хөмсгөө зангидлаа.

Л.Яхнин

IX. Хичээлийн хураангуй

Дүгнэлт хийх цаг болжээ. Бид таны үгсийг дуусгасан өгүүлбэрээр хичээлийг нэгтгэн дүгнэх болно.

"Би өнөөдөр хичээл дээр сурсан ..."
"Би өнөөдөр сурсан ..."

X. Тусгал

Самбар дээр алимны мод байгаа бөгөөд таны ачаар алим ургах болно, алийг нь сонгох нь танд хамаарна. Хичээлийн үеэр бүх зүйл танд ойлгомжтой байсан бөгөөд хичээл танд таалагдсан бол улаан алим өлгөж, хичээлдээ болон өөртөө сэтгэл хангалуун бус байвал ногоон алим хавсарга.

Хичээл дууслаа.

Глушкова Наталья Алексеевна
Ажлын байрны нэр:ярианы эмчилгээний багш
Боловсролын байгууллага: MBDOU 21-р цэцэрлэг "Хонх"
Орон нутаг:Новосибирск мужийн Искитим хот
Материалын нэр:хийсвэр
Сэдэв:"n ба n" авиа, N үсэг
Нийтэлсэн огноо: 08.01.2017
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

Сэдэв. n, n авиа." Н үсэг. Зорилго: "N", "N" авианы дуудлагыг тодруулах; үгийн бүтцээс дуу авиаг тусгаарлаж сурах, дуу авиаг ялгаж сурах. хатуулаг-зөөлөн; "N" үсгийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх; үсгийг "N", "N" авиатай харьцуулах чадвартай байх; үгийн хүснэгтийг унших; Үгсийн анализ, синтез; аюулгүй зөв хэрэглээугтвар үгс NA, OVER; үг, өгүүлбэр унших. Хичээлийн явц 1. Зохион байгуулалтын мөч. - Эрт урьд цагт нэгэн гүнж байжээ. Тэр үнэхээр архиран, хашгирч байсан. Амьдралдаа хэзээ ч инээгээгүй, инээгээгүй. Тэгээд тэд түүнийг гүнж гэж дуудсан...? (Nesmeyana.) Nesmeyana хаан ширээнд сууж, уйлж байна: одоо [n]-[n]-[n], дараа нь [n]-[n]-[n]. Несмейана хэрхэн гаслан байсныг харуул. Дуу авианы дуудлага:
[n
] Уруул салав. Шүд нь харагдахуйц, хоорондоо ойрхон, гэхдээ хаагдахгүй. Хэлний арын урд хэсэг нь дээд шүдний эсрэг дарагдсан байна Агаарын урсгал сул, хамараар дамждаг. Дуу хоолой нь ажилладаг.
[ny
] Хэлний үзүүрийг доошлуулж, доод шүдэнд тулгуурлана. Хэл нь илүү хурцаддаг. 2. Артикулятор болон дууны шинж чанардуугарна. Толин тусгал дахь дууны хэллэгийг ажиглаж, шинж чанарыг нь тодорхойлох: дуу [n] - гийгүүлэгч, хатуу, дуу авиа; [н] - гийгүүлэгч, зөөлөн, аятай. 3. Дуу авианы ялгаа [n] - [nn]. - Үгийг сонс. Үгэнд ямар авиа байгааг тодорхойл: [n] эсвэл [nn]. Эдгээр дуу чимээнд зориулсан "Асаах" гар чийдэн. Гүнжийн мөнгө хашгирч эцэст нь инээмсэглэж байна Nesmeyana ханхүү сувилагч сүйт бүсгүй уйлж байна 4. "Хөдөлгөөний өвчин." - Хүүхдийн асрагч нар Несмейана дээр ирээд түүнийг догдлуулъя: Бид ч бас түүнийг сэгсэрнэ. Хүүхдүүд дуу хоолойгоо аажмаар өсгөж, бууруулж дууддаг. 5. Үгийн бүтцээс [n], [nn] авиаг тусгаарлах. Үгийн эхэнд [n], [nn] авиатай үгсийг нэрлэх; дунд; үгийн төгсгөлд. 6. [n], [nn] дуунаас эхлэн "Урвуу үг сонгох" даалгавар. өндөр - ... зүүн - ... дээд - ... урагш - ... цэвэрхэн - ... хуучин - ... нуух - .. цутгах - ... арилгах - ... газар - ... өдөр - .. төгсгөл - .. 7. ON, OVER гэсэн угтвар үгсийн зөв хэрэглээг бататгах. Хэрэв объект ямар нэг зүйлийн дээр байвал бид хэлдэг жижиг үгАСААЛТТАЙ. Мөн бид нэг объект нөгөөгөөсөө дээгүүр байх ба түүнд хүрэхгүй байх үед OVER угтвар үгийг ашигладаг. "Алга болсон үгийг оруулаад, өгүүлбэр дэх үгийн тоог тодорхойл." ON, OVER гэсэн угтвар үгс нь бас үг гэдгийг хүүхдүүдэд сануул.
Муур цонхон дээр ... ... унтаж байна. Онгоц нисдэг....... ой. Нар гийж байна...... гэр. Хүү сууж байна...... сандал. 8. Биеийн тамирын дасгал. A) "Хөл" Гараа алгадаж, хөлөө бүжиглээрэй, хөлөө тэгшхэн замаар бүжиглээрэй. Хөлөө хөндлөн гулд - доошоо бууж, тушаал хүлээх хэрэгтэй. Би: "Бос" гэж хэлэхэд тэдэнд гараараа бүү туслаарай. б). "Хэн бөмбөгийг илүү хурдан эргүүлж чадах вэ?" 9. Том үсгээр бичих дүрмийг бататгах: Бүх нэрийг том үсгээр бичнэ. Өгүүлбэрийн эхлэлийг том үсгээр бичнэ. "N", "N" авиатай нэрийг санаж, нэрлээрэй - (Нина, Антон, Анна, Алина, Наташа, Надя, Инна). 10. Үгийн дуу авианы шинжилгээ: ШИЛЭН УЛС УЛС ОРСОН НАСАХ 11. [n], [nn] авиатай үгийн баганыг унш. Тэднийг тодорхой хэл. Би эдгээр үетэй шүлэг зохиосон: Аль нь ч биш, бас ч үгүй ​​- уйтгар гуниг, уйтгар гунигийг зайлуулж болохгүй! On, on, on - сар бидний төлөө гэрэлтэж байна. Гэхдээ, гэхдээ, гэхдээ - саран дээр кино байдаг. За, яахав, тэд чамайг ганцаараа хүлээж байна. Бид, бид, бид - бидэнд инээд ба баяр баясгалан хэрэгтэй. 12. Үг, өгүүлбэр унших: TINA THREAD WINDOW SOCKS PANAMA ЦЭЭН ҮҮСГЭД Pineapple Pine TANK TONE Ani's Panama. Ната утастай. Антон танктай. Нина улиас модны дэргэд зогсож байна. 13. Хичээлийн хураангуй
. [N], [N"]; [N] - [N"] дуугарна. N үсэг Засах, хөгжүүлэх даалгавар. Хүүхдэд дуугарч буй объект хол эсвэл ойр байгаа эсэхийг тодорхойлох, янз бүрийн хүч чадлын дуу хоолойгоор дууны цогцолборыг хуулбарлахыг заа. Цаасан дээр жолоодож сур. Хүүхдэд [N], [N"] дууг тод дуудаж, чих, дуудлагаар нь ялгаж сургах. Хүүхдэд хэд хэдэн үгсийг санах ойд хадгалах, алдагдсан үгийг цувралаар олоход сургах. дээр, дээр, эдгээр угтвар үгсээр өгүүлбэр зохиож, Үргэлжлүүлэн дүн шинжилгээ хийж сур. богино текст, угтвар үгтэй өгүүлбэрийг олоорой. Хичээлийн явц Даалгавар 1. Дидактик тоглоом"Алс ойр" (сонсголын анхаарал, дууны хүчийг хөгжүүлэх). Насанд хүрсэн хүн хүүхдийг дуугарч буй объект нь хол эсвэл ойрхон байгаа эсэхийг тодорхойлохыг урьж, дараа нь янз бүрийн хүч чадлын (чанга, чимээгүй) дуу хоолойгоор дууны цогцолборыг хуулбарлахыг урьж байна. Хүүхдүүд хашгирав: AU (чимээгүй, чанга). Нохой хуцах: AB (чанга), av-av (чимээгүй). Муур мэхлэх, үхэр мэхлэх, мэлхий дуугарах гэх мэт. Даалгавар 2. Насанд хүрсэн хүн хүүхдэд цаасан дээр жолоодохыг заадаг: хуудасны дунд, дээд ба доод, баруун, зүүн буланг харуулна. Дараа нь хүүхдээс чипийг баруун талд нь голд нь тавихыг хүснэ дээд булан, хуудасны зүүн доод буланд гэх мэт Даалгавар 3. Насанд хүрсэн хүн буйдангийн зургийг үзүүлж, хүүхдээс үгийн сүүлчийн дууг дуусгахыг хүснэ: Энэ бол дива ... ([N] дуу нь хоолойд онцолсон). Насанд хүрсэн хүн толины өмнө харуулж, хүүхдэд [N] дууны илэрхийлэлийг тайлбарладаг: уруул чөлөөтэй; шүд нь харагдах боловч хаагдахгүй; хэлний үзүүр нь дээд шүдний эсрэг дарагдсан; агаар нь хоолойгоор дамжин өнгөрдөг; хүзүү нь "ажилладаг". Дууны тэмдэг: бид морь жолоодож байна: "Гэхдээ ...".
Дууны шинж чанар: гийгүүлэгч авиа, хатуу, дуут. Зориулалт: хонхтой цэнхэр тойрог. Даалгавар 4. Фонетик дасгал"Морь." Хүүхэд морин дээр “үсэрнэ”: “Гэхдээ-гэхдээ...” Тэгээд зогсоод морио “тэжээнэ”: “На-на...”. Даалгавар 5. "[N] дууг сонсвол алгаа таших" дидактик тоглоом: n, p, b, n, m, m, n...; на, па, ан, тэр, бид, за...; Наташа, Маша, сүү, хамар, хөл, заан, байшин, банн, машин. Даалгавар 6. Насанд хүрэгчдийн дараа давт үгийн дараалал: na-no-nu-ny; an-on-un-in... Даалгавар 7. Насанд хүрсэн хүн хүүхдийг сонссон үгсийн дарааллыг өөрчлөхгүйгээр [N] авиатай цуврал үгсийг (3-5 үг) сонсож, хуулбарлахыг урьж байна. Даалгавар 8. Хүүхдэд зурсан хэд хэдэн объектоос (10 объект) нэр нь [N] дууг агуулсан зүйлийг сонгох, үг бүр дэх авианы байршлыг тодорхойлох (хэрэв хэцүү бол карт, цэнхэр ашиглана уу. хонхтой дугуй). Даалгавар 9. Нэр нь [H] дууг агуулсан объектын зурагтай зургийг дэвтэрт наа. Даалгавар 10. Өмссөн үгэнд зориулж үг-объектуудыг сонго: юбка, оймс гэх мэт. Даалгавар 11. Цэвэр үгсийг сур: На-на-на - цонхны дэргэдэх дэнлүү. За яахав, би чарга татаж байна. Тэр бол утас. Ан-ан-ан бол бөмбөр юм. In-in-in бол дэлгүүр юм. Даалгавар 12. on, over гэсэн угтвар үгсийг танилцуулах. Насанд хүрсэн хүн хүүхдийг дараах үйлдлүүдийг хийхийг урьж байна: хүүхэлдэйг сандал дээр тавиад, буйдан дээр ном тавьж, ширээн дээр аяга тавиад ... на угтвар үгийн утгыг тайлбарлаж, угтвар үгийн диаграммыг үзүүлэв. Дараа нь насанд хүрсэн хүн: "Чи юу хийсэн бэ? (Хүүхэлдэйг ширээн дээр тавь, номыг буйдан дээр тавь ...) Юу ижил угтвар үгэнэ бүх өгүүлбэрт? (Асаалттай) Насанд хүрсэн хүн хүүхдийг дараах үйлдлүүдийг хийхийг урьж байна: гараа толгой дээрээ өргөх, хүүхэлдэйг ширээн дээгүүр өргөх ... Дараа нь насанд хүрсэн хүн угтвар үгийн утгыг тайлбарлаж, угтвар үгийн диаграммыг үзүүлээд асууна: “Чи юу хийсэн бэ? Юун дээр гараа өргөв?...Энэ бүх өгүүлбэрт яг ямар угтвар үг байна вэ?” (Дээр талд) Зурган дээр үндэслэн өгүүлбэр зохио: Муур унтаж байна ... (цонхон дээр). Хүү сууж байна ... (сандал дээр). Нар тусаж байна ... (байшин дээгүүр).
Шувуу нисдэг... (модны дээгүүр)... Сонго зөв шалтаг(дээр, дээр): Онгоц ой дундуур нисч байна. Эмээ унтаж байна... буйдан дээр. Туслах үгсээр өгүүлбэр зохио. Охин, суу, сандал, дээр. Шувуу, ялаа, мод, дээр. Даалгавар 13. [Н"] дуутай танилцах. Тэнгэр (небовод, тэнгэрлэг, небушко) гэдэг үгтэй холбоотой үгсийг олоорой. Эдгээр бүх үгсийн эхний ижил авиа юу вэ? Дууны тэмдэг: охин хуруугаа сэгсэрч: “Үгүй, үгүй!”... Дууны шинж чанар: гийгүүлэгч, зөөлөн, дуу авианы тэмдэг: хонхтой ногоон дугуй. Дидактик дасгал“[N”] дууг сонсвол алгаа таш”: n, v, p, n...; vi, ni, an, ak...; Нина, утаснууд, Кира, ватл хашаа, Вика, вазелин, гэрэл, нохой Даалгавар 15. Хэд хэдэн зурсан объектуудаас нэр нь [H" дууг агуулсан зүйлийг сонго; үг бүр дэх дууны байршлыг тодорхойлох (хэрэв хэцүү бол хөзөр, хонхтой ногоон тойрог ашиглана). ). Тоглоом "Юу өөрчлөгдсөн бэ?", "Юу алга болсон бэ?". Даалгавар 16. Нэр нь [Н" авиаг агуулсан объектын зурагтай зургийг дэвтэрт наа. Даалгавар 17. Цэвэр хэллэг сур: Ни-ни-ни - дуудах, дуудах. En-en-en - дулаан өдөр. Даалгавар 18. Ялгах дуу [N] - [N"]. Үгсийн эхний дууг нэрлэ: Нина, утас, тэмдэглэл, оймс, тэнгэр. Үгсийн сүүлчийн авиаг нэрлэ: шил, буйдан, өдөр, хашаа, утас, вазелин, халаас... "Эсрэгээр нь хэл" дидактик дасгал: на-на-на - ня-ня-ня; бид-..., сайн-..., гэхдээ-...; ня-ня-ня - на-на-на; биш-... Оньсого тааварлаарай, оньсогоны эхний авиаг нэрлээрэй: Нэг хуруунд Шанага дээшээ доошоо. (Гамба) Тэд насан туршдаа гүйцэх гэж уралддаг ч бие биенээ гүйцэж чаддаггүй. (Хөл) Цэнхэр хуудас дэлхийг бүхэлд нь хамардаг. (Тэнгэр) Нэр нэмэлт үгдараалан ([N] ба [N"] дууны дэргэд): хөл, тэнгэр, хамар, нүх.
Санал болгож буй үгсийн эсрэг утгатай үгсийг сонго, тэдгээрийн эхний дууг нэрлэнэ үү: зүүн - (баруун), өндөр - ..., доор - ..., дээд - ..., хуурай - ... Дидактик дасгал "Нина ба энд бэлэг өг" ([N] ба [N 5] дуутай үгсийг санаарай). Нина, Ната хоёрын тухай дээр, дээр гэсэн угтвар үгийг ашиглан өгүүлбэр зохио. Өгүүлбэрүүдээс [N] ба [N"] авиатай үгсийг олоорой: Тэнгэрт нисэх онгоц нисч байна. Наташа хөөрхөн хүүхэлдэйтэй. Хирс эвэртэй. Катя утас таслав. Даалгавар 19. Н үсгийг танилцуулах. .Н тахиа суудаг газар шиг байна. 20-р үсэгтэй тоглоомууд. -цагаан толгойн үсгүүд, хэвлэмэл үсгээр унших, хуулбарлах, диктант бичих) "тэмдэглэл" гэдэг үгийг "Ната" гэх мэт үг болгохын тулд юу хийх ёстой вэ. Ната; бургас - Иван... Текстийг уншиж, задлан шинжилж, NATA AND NINA-тай өгүүлбэрүүдийг хайж байна Т - "Т" дууг акустик болон артикуляторын шинж чанараар тодорхойлохыг заах (гийгүүлэгч, дуугүй): - өгөгдсөн дуугаар үг хэлэх чадварыг хөгжүүлэх; - үгэнд дуу авианы байршлыг тодорхойлох чадварыг хөгжүүлэх; - фонемик сонсгол, ойлголт, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх. Залруулах, хүмүүжүүлэх: - үйл ажиллагааны сонирхол, хайрыг төлөвшүүлэх төрөлх хэл. Эрүүл мэндийг хэмнэх: Хичээлийн үеэр хүүхдийг ядрахаас сэргийлнэ. Тоног төхөөрөмж: Таня хүүхэлдэй, толь, объектын зураг (хулуу, сав, гутал, үүл, такси, сүх, орны дэргэдэх ширээ), соронзон самбар, интерактив самбар, проектор, зөөврийн компьютер, харааны гимнастик бүхий PP танилцуулга, "Т үсэг нь юу вэ" тоглоом шиг харагдах”, дуу авиаг тодорхойлох үг, чипийн диаграм, Т үсгийн дүрс. Урьдчилсан ажил. Хурууны гимнастик сурах нь "Бид дэвслээ." Хичээлийн явц: 1. Зохион байгуулалтын мөч. Хаалга тогшиж байна. Хэл ярианы эмч хаалгыг онгойлгож, хүүхэлдэйг авдаг. Ярианы эмч. Залуус аа, хүүхэлдэй Таня манай хичээлд ирлээ. 2. "Шинэ дуу" дасгал Таня өглөө босоод л бүжиглэхээр татагдана. Яриа эмч: Та бүх үгэнд ямар дуу сонссон бэ? Хүүхдүүд. Т дуу. Толины өмнө үе мөчийг ажиглаж байхдаа "Т" авиаг дуудах: агаар чөлөөтэй гарахгүй, хэл, шүд зэрэг саадтай тулгардаг.
Ярианы эмч: - Тэгэхээр "Т" авиа гэж юу вэ? Хүүхдүүд: - Би зөвшөөрч байна. Ярианы эмч. Гараа хүзүүн дээрээ тавиад "Т-Т-Т" гэж хэл. Хүзүү тайван байна - энэ нь "T" дуу нь уйтгартай гэсэн үг юм. Ярианы эмч. Мөн ямар өнгө гийгүүлэгч авиаг заадаг вэ Хүүхдүүд. Цэнхэр. Ярианы эмч: Таня танд даалгавар бэлдсэн дугтуйтай байна. 3. "Дууг барих" тоглоом. Сонсооч, эвшээх хэрэггүй, дууг нь аваарай. Ярианы эмч. Хэрэв та "T" дууг сонсвол алгаа ташаарай. -дууны дунд: T,D,P,T,K,V,T. -үе дотроо: ТА, ДУ, ДО, ЧИ, ПЫ, ТУ. 4. Тоглоом "Сана, нэрлэ". Нэр нь "Т" авиагаар эхэлсэн 6-7 зургийг хүүхдүүдэд үзүүл. Дараа нь тэдгээрийг арилгаж, эдгээр зурган дээр үзүүлсэн зүйлийг давтахыг хүс. (Хулуу, сав, гутал, үүл, такси, сүх, орны дэргэдэх ширээ). 5. Замын түгжрэлтэй дасгал “Бид дэвслээ.” Тэд хуруундаа таглаа тавиад зоригтойгоор урагш алхав. Хуванцар савны тагийг (4 ширхэг) аваад хоёр гарын долоовор болон дунд хуруунд гутал шиг тавь. Ширээн дээрээс "гутлаа" өргөхгүйгээр хуруугаараа алхаж, хурууны хөдөлгөөнийг хэмнэлтэй, үе шаттайгаар хэлээ эргүүлж дуудна. Бид бол то-па-ли, бид то-па-ли, То-то-ла то-то-па-ли, То-то-па-ла то-то-па-ли, Бараг л байхгүй - Пали ! 6. "Нэг - олон" тоглоом. Хэл ярианы эмч тухайн объектыг ганц тоогоор, хүүхдийг олон тоогоор нэрлэнэ. Сүх - (тэнхлэг). Ахмад - (ахмадууд). Хавтан - (хавтан). Чихэр - (чихэр). Таблет - (шахмал) - (автобус). Үүл - (үүлс) - (хүрэм). Таз - (савууд) - (нисэх онгоц). 7. “Т үсэгтэй танилцах нь” дасгал. Ярианы эмч. Дуу нь хүүхдүүд гэсэн үсгээс юугаараа ялгаатай вэ гэсэн асуултанд хариулна уу. Бид дууг сонсож, дууддаг ч үсгийг нь харж, бичдэг. Ярианы эмч. Таня хүүхэлдэй Т үсгийг авчирсан. Энэ нь ямар элементүүдээс бүрддэг вэ? Хүүхдүүд. Хоёр саваа: нэг нь босоо, нөгөө нь хэвтээ байрлалтай. Ярианы эмч. T үсэг ямар харагддаг вэ? (зураг-зураг дээр интерактив самбар) Хүүхдүүд. Алх, антен, ширээ, хадаас гэх мэт. 8. Харааны гимнастик (Базарныйгийн хэлснээр) Яриа эмч: Одоо бид амарч, сандалны дэргэд зогсоод, нүдний гимнастик хийх болно. "Харааны гимнастик" танилцуулгыг интерактив самбар дээр харуулсан бөгөөд хүүхдүүд маркеруудыг нүдээрээ дагаж мөрддөг. 9. "Үе унших" дасгал. Хүүхдүүд үеийг ээлжлэн уншина: AT FROM IT 10. "Захидлын семинар" тоглоом. Хүүхдүүдэд ажлын хуудас тарааж өгдөг. Ярианы эмч. Цэнхэр харандаагаар үгсээс Т үсгийг олж дугуйл. 11. Эцсийн хэсэг Хэл ярианы эмч. Одоо Таня хүүхэлдэй бусад хүүхдүүдтэй нэгдэх цаг болжээ. Түүнд "баярлалаа" гэж хэлцгээе сонирхолтой даалгавар. (Ярианы эмч хүүхэлдэйг оффисоос гаргах) Хичээлийн үеэр хүүхдүүд юу хийсэн, юу хамгийн их таалагдсан талаар санал асуулга явуулдаг (эргэцүүлэх) Сэдэв: “Гурван бяцхан гахай. n, n дуугарна. » Зорилго: [n], [nn] дууны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Зорилго: - фонемик сонсголыг хөгжүүлэх; - үгийн бүтцээс дуу авиаг ялгаж сурах, - дуу авиаг хатуу зөөлөн байдлаар нь ялгах; - дууны дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх; - боловсролыг заах харьцангуй нэр үгнэр үгнээс; - антоним үгсийг сонгох дасгал хийх; - ерөнхий, хуруу, үе мөчний моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, - амны болон хамрын амьсгал, физиологийн болон ярианы амьсгалыг ялгах; - дуу хоолой, анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: таблет, гурван бяцхан гахайн зураг, чоно, алимны мод, суваг, байшин; дууны карт, харандаа. Хичээлийн явц. Оршил хэсэг. 1. Зохион байгуулалтын мөч. “Гурван бяцхан гахай” хүүхэлдэйн киноны дуу тоглож байна - Энэ хэний дуу вэ? (Гурван бяцхан гахайн дуу.) - Зөв. Энэ бол гурван бяцхан гахайн дуу юм. Гахайнууд ягаан өнгөтэй, ижил сүүл, хоншоортой байв. Тэдний нэр ч мөн адил төстэй. - Тэдний нэр хэн байсан бэ? (Naf-Naf, Nuf-Nuf, Nif-Nif.) Хэл ярианы эмч гурван бяцхан гахайн зургийг харуулж байна. - Наф, Ниф гэдэг үгийн эхний авианууд адилхан сонсогдож байна уу? Тэдний нэрний эхний авиа юу вэ? ([n], [nn]) [n], [nn] дууны шинж чанарыг давтах. [n] - гийгүүлэгч, хатуу, эгшигт [n] - гийгүүлэгч, зөөлөн, эгшигт 2. Дууны хүчийг хөгжүүлэх дасгал, ярианы амьсгалболон сонсголын анхаарал. "Санаж, давт" (хамт өөр өөр интонац, дууны өндөр, дууны өндөр өөрчлөлттэй) Хүүхдүүд нэг амьсгалахад хэд хэдэн үгсийг хуулбарладаг (дуулдаг): Наф - Нуф - Ниф Нуф - Ниф - Наф Ниф - Наф - Нуф - Гахайнууд аз жаргалтай амьдарч, зугаалж байв. наранд шарсан нуга, шалбааг . -Гэхдээ намар ирлээ. Өдөр ирэх тусам хүйтний эрч чангарч байв. Манай гахайнууд өөрсдөө байшин барихаар шийдсэн. Гурван найздаа дулаацуулах байшин хэрэгтэй байна. Тэд овсгоотой, чадварлаг бүтээн байгуулалтад хурдан орсон. Үндсэн хэсэг. 1. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх, ярианы лексико-грамматик бүтцийг бий болгох дасгал. -Хөгжилтэй гахайнууд янз бүрийн байшин барьсан. - Ниф-Ниф байшингаа сүрлээр барьсан, тэгвэл тэр ямар байшинтай вэ...? (сүрэл) - Ниф-Ниф танаас алхаар тогшсон аргаа давтахыг хүсч байна. Тэгээд тэр ингэж алхаар тогшив: аль нь ч биш - ч биш - Нуф - Нуф байшингаа мөчир, нимгэн модоор барьсан нь байшинтай гэсэн үг ... (модон) Тэр алхаар тогшив: За - сайн - За - Наф-Наф өөрийнхөө байшинг юугаар хийсэн бэ? (чулуугаар хийсэн) - Тэгээд тэр ямар байшин барьсан бэ? ...(чулуу) Тэр алхаараа ингэж тогшив: on - on - on 2. Динамик завсарлага: Piglet Piglet Хажуугаар нь амарсан.
Тэр хөл дээрээ босч, суниаж, тааз руу хараад, дараа нь суугаад, тонгойн, баруун тал руугаа хараад, инээмсэглэн, бага зэрэг үсэрч, буцаж байрандаа алхаж, дараа нь дахин хэвтэв, гэхдээ түүний зүүн тал. 3. Дуу авианы ялгаа [n], [nn]. а) Нүүрний илэрхийлэлийн сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэх боловсрол. -Ойн дундуур тэнүүчилж явсан чоно гахайнуудын зоримог дууг сонсоод ойн цоорхой руу үсрэв. Ууртай муу чоныг зур. - Гахайнууд айж байсан - одоо гахайнууд ямар их айсныг төсөөлөөд үз дээ. Айсан гахайн аялгуутай хүүхдүүд: "Өө-өө-өө!" - Тэд аль болох хурдан гүйж эхлэв. Тэдний ард чоно байна. б) - Ой даяар гахайнууд гүйж, хашгирав. Замд том алимны мод байна. Алимны мод мөчрөөрөө даллаж, гахайн хүүхдүүдийг явуулахгүй, "Миний үгэнд [n], [nn] чимээ алга болжээ. Тэднийг ол." улбар шар... to... reme... ose... хориг... шил шүүс... бөмбөр... пе.... Хүүхдүүд [n], [nn] дууг нэмж, дохионы дэнлүүг өргөдөг. - Алимны мод мөчрөө босгож, гахайнуудыг өнгөрөөв. Чоно алимны мод руу нисч, алимны мод түүнийг алимаар бүрхэв. Чоно улам их уурлав. в) - Гахайнууд өсгийгөө гялалзуулж, тоосны үүл үүсгэн цааш гүйдэг. Тэгээд зам дээр суваг байна. Эргэн тойрон бүү яв, дээгүүр харайж болохгүй. Алив, зогсоо, гахайнууд! Чи эргэж харалгүй хаашаа гүйгээд байгаа юм бэ? Шуудуу дээгүүр гүүр барьж, үгээ эсрэгээр нь хэлэхэд урагш алх. - [n], [nn] дуугаар эхэлсэн "урвуу үг"-ийг сонгоно уу. Хүүхдүүд үгсийн эсрэг утгатай үгсийг сонгоно: өдөр - ... дэлхий - ... өндөр - ... дээд - ... зүүн - ... цутгах - ... - Гүүр бэлэн боллоо. Гахайнууд цааш гүйв: айснаасаа болоод хамар нь хатаж, үс бүр нь чичирч байв. 3. Хурууны гимнастик. "Цайз" - Гахайнууд гүйж байна, нимгэн сүүл нь айснаасаа болж чичирч байна. - Бид Наф-Нафын чулуун байшин руу гүйж очсон ч тэд цоожоо онгойлгож чадсангүй. Хаалган дээр цоож байна. Хэн үүнийг нээж чадах вэ? Тэд татаж, мушгиж, тогшиж, нээсэн! - Түгжээ нээгдэв. Гахайнууд байшин руу яаран оров. Тэд хаалгыг хурдан хаав. Саарал муу санаатан байшин руу гүйв. Тэр хаалга руу үлээж эхлэв. Чоно хэрхэн үлээж байсныг харуул.
4. Хөгжил физиологийн амьсгал. “Үлгээ, цохих” (2 удаа) 5. Хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх. (Хэмнэлийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, энгийн хэмнэлийн хэв маягийг харандаагаар дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх) "Тогшъё." - Чоно хаалгыг тогшиж эхлэв. .. I II; I III; II II; I II I; III I; III III I; II I II; III III; I III I - Тэр сарвуугаараа хана маажаад юу ч хийж чадалгүй гэртээ харьсан. Гахайнууд баяр хөөртэй дууг дуулжээ: Ойгоос ирсэн чоно хэзээ ч, хэзээ ч, хэзээ ч энд буцаж ирэхгүй, энд бидэн рүү, энд бидэн рүү! Хичээлийн хураангуй. - Залуус аа, та гурван бяцхан гахайд тохиолдсон бүх шалгуурыг сайн давлаа. Тэд чамайг эр зориг, ур чадвар, авхаалж самбаагаа шагнахаар шийдсэн.
Сэдэв: N - N' үсэг N авиа.
Харилцаа холбоо: өгч сурах харьцуулсан шинж чанарууд N-N сонсогдож байна. Дуу авиаг ялгаж сур. Эсрэг утгатай үгсийг сонгож сур. Санал дээр ажиллах. Захидал танилцуулна уу. Дууны чадварыг хөгжүүлэх
үе ба үгийн шинжилгээ. Нэрийн том үсгээр бичих дүрмийг танилцуул. Фонемик сонсгол, ой санамж, сэтгэлгээ, анхаарлыг хөгжүүлэх. Нийгэмшүүлэх: Хүүхдийн бие даасан байдал, хосоороо ажиллах, эхлүүлсэн ажлаа дуусгах чадварыг хөгжүүлэх. Эрүүл мэнд: Хараа засах, харааны анхаарал, үе мөчний аппаратыг хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадваргар
Арга, техник
: заавар, урам зориг, тайлбар, үзүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:
үсэг бүхий картууд, тэмдэг - дууны тэмдэг, цэнхэр, улаан өнгийн картууд, H үсэг, проектор.
Боловсролын чиглэлүүд:
"Харилцаа", "Танин мэдэхүй", "Нийгэмшил", "Эрүүл мэнд".
Хичээлийн явц:
I. Зохион байгуулалтын мөч.
Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ, тэдэнтэй мэндчилгээ дэвшүүлье
(хүүхдүүд сайн уу) 2. Сэтгэл хөдлөлийн байдал.
Та тэднийг хараад баяртай байна уу? Зочин хүлээж байгаадаа ямар их баяртай байгаагаа харуул
(зочдод инээмсэглэх).
Сайн байна! Тэд энд ирсэн нь санамсаргүй зүйл биш юм! Зочид бидний юу хийж байгааг харахыг хүсч байна

тантай хамт бичиг үсгийн хичээлээр сурсан.
Над руу хараарай, та нартай ярианы дүрмийг давтъя: Өдөр бүр, үргэлж, хаа сайгүй Хичээл дээр, тоглоомд Бид зөв, тодорхой ярьдаг Бид яарахгүй байна 3. Хичээлийн сэдэв, зорилгын мессеж: Залуус аа, оньсого тааварла: Би туурайгаа шуугиулж, давхиж, давхиж байна. Дээ салхинд буржгар. Энэ хэн бэ? (морь) Тэр их хүч чадалтай, бараг байшин шиг өндөр. Хамар нь мянга дахин ургасан мэт том хамартай. (заан) Аль нь вэ? ерөнхий дуу чимэээдгээр үгэнд байна уу? (N - N') Өнөөдөр бид ангид N - N' авианы тухай ярьж, N үсэгтэй танилцах болно. 4. Шинэ сэдэв дээр ажиллах. a) Акустик - дууны артикулятор дүрс.
Н, Н авиаг найрал дуугаар, тус тусад нь дуудах. Дууны шинж чанар:

N авиа - гийгүүлэгч, дуут, хатуу

Нь авиа - гийгүүлэгч, дуут, зөөлөн
б) Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх
Тоглоом "Давтах"

На - ня, бид - үгүй, сайн - ну, ус - юм, гаслах - утас, хамар - зөөвөрлөсөн, тон - Тоня
в) Цэвэр хэллэгийн дуудлага. На-на-на Гэхдээ-үгүй-гэхдээ толгод дээр нарс мод бий. Гадаа харанхуй байна. Одоо-одоо-одоо On-on-on Тэнгэрт сар байхгүй. Гал асаа. Өнөөдөр Ната, Нина хоёрын нэрсийн өдөр. Тэд төрсөн өдрийн охидод оймс, тэшүүр, хуушуурын машин бэлэглэжээ. г) Дуу, үсгийн хоорондын холбоо N үсэг нь хүн бүрт хэлж болно, ор шиг харагддаг. Хуваагдсан цагаан толгойн үсгийг олох. 5. Хурууны тоглоом"Минк"
зөвлөгөө эрхий хуруу баруун гархүүхдүүд ээлжлэн долоовор хуруугаа хүрч,

дундаж, цагираган хурууба жижиг хуруу (1, 2). Зүүн гараараа ижил зүйлийг хий.

Усны булга нүхнээс мөлхөж гарав

Тэгээд тэр танил нүх рүү явав.

Минкин нүхэнд орж,

Би нүхэнд усны булга олж чадсангүй.
6. Нэгтгэх: a) Контурын дагуу зурж, үсгийг хэвлэх


Залуус аа, үсгийг дугуйлаад хэвлэ. (Эхлээд бид дээрээс доош шугам зурж, дараа нь бага зэрэг зай үлдээж, дээрээс доош хоёр дахь шугамыг зурж, дараа нь бид хоёр саваа дундуур холбоно). б) Хуваагдсан цагаан толгойн үсгийг эмхэтгэн унших:
НА ГЭХДЭЭ НИЙ НА НУ
в) Дуу чимээ - Нина гэдэг үгийн дүн шинжилгээ. Үгийн дууны диаграммыг гаргах. Урьд нь зохиосон үенүүдээс үг зохиох. 7. Нүдэнд зориулсан гимнастик
Төсөөлөөд үз,

Бид ид шидийн ойд ирлээ. (Нүдний хөдөлгөөн тойрог хэлбэрээр).

Энд маш олон гайхамшиг бий.

Баруун талд үслэг цувтай хус мод байна. (Нүдний хөдөлгөөн зүүн ба баруун).

Зүүн талд гацуур мод биднийг харж байна.

Тэнгэрт цасан ширхгүүд эргэлдэж байна (Нүдний хөдөлгөөн тойрог болон доош)
8. Өгүүлбэр дээр ажиллах Туслах үгээр өгүүлбэр зохио.
Надя - дуунууд Нина - мөрөөдлийн Наташа - тэшүүр

Никита - чарга Марина - шүхэр Алена - шүүс
9. Биеийн тамирын дасгал
Пиноккио сунгасан,

Тэр нэг удаа бөхийж, хоёр удаа нугалав.

Тэр гараа хажуу тийш нь дэлгэж,

Түлхүүрийг нь олоогүй бололтой.

Бидэнд түлхүүрийг авахын тулд

Бид хөлийнхөө хуруун дээр зогсох хэрэгтэй.
10. Нэгтгэх а) Тоглоом “Ол нэмэлт захидал"(хувийн карт ашиглан) Хүүхдүүд нэмэлт үсгийг олдог. "N" үсэг яагаад илүүдэв? Хүүхдүүдийн хариулт. "N" үсэг нь гийгүүлэгч, бусад нь эгшиг юм.
б) Тоглоом "Н" авиатай үгсийг олоорой Залуус аа, "N" авиатай үг олоорой эсвэл N - Ny авиатай үгсийг санаарай. 11. Хичээлийн хураангуй
Бид ямар авиа, үсэгтэй танилцсан бэ? "N" авиа гэж юу вэ? (зөвшөөрч байна, тэр байж магадгүй

хатуу, зөөлөн, эгшигтэй.) “Н” үсэг ямар эгшигтэй (A, O, Y, U, E). Мөн хамт

"Нь" (I, E, E, Yu, I) -д ямар үсэг ашигладаг.

Залуус аа, та нарын ажил надад үнэхээр таалагдсан. Сайн байна, бүгд даалгавраа биелүүлэв.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!