Бэлтгэл бүлгийн математикийн хөгжлийн зангилаа. Бэлтгэл бүлгийн математикийн хөгжлийн талаархи тэмдэглэл

Офицерова Любовь Анатольевна,

MBDOU TsRR-DS "Крепыш" сургуулийн багш

Ноябрск хот

Зорилтот: үндсэн дээр математикийн хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх танин мэдэхүйн үйл ажиллагааболон сониуч зан.

Даалгаварууд:

Боловсролын. Өргөдөл гаргах чадварыг хөгжүүлэх математикийн мэдлэгстандарт бус практик асуудлуудад.

Хөгжлийн. Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх: аналоги, системчилэл, ерөнхий ойлголт, ажиглалт, төлөвлөлт.

Боловсролын. Математикийн сонирхлыг хадгалах, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Материал:

Харандаа, эсгий үзэг, цаас, Математикийн ид шидийн орноос ирсэн дагинагийн цахилгаан утас, тооны цуврал, бүхий картууд тоон тэгш бус байдал, цэг, тоо бүхий картууд, тоолох саваа, гэнэтийн бэлэг (од), соронзон самбар.

Байршил: бүлгийн өрөө.

Урьдчилсан ажил:

Танилцаж байна математикийн үлгэрүүд, шүлэг, оньсого. Физик сурах нэг минут, ширээний тоглоомууд. Шүлэг сурах математикийн агуулга

1-р хэсэг Танилцуулга тоглоомын нөхцөл байдал:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөө өглөө шуудан зөөгч манай бүлэгт хаягласан цахилгаан утас өглөө. Уншаад үзье

Telegram:

"Сайн уу, эрхэм залуус аа, би та нарт бичиж байна Хөдөөгийн дагина Математикчид. Би таныг Математикийн оронд урьж байна. Гэхдээ энэ улсад хүрэх зам амаргүй байх болно. Үүнд орохын тулд та маш их зүйлийг мэдэх хэрэгтэй бөгөөд мэдлэгээ харуулахын тулд та даалгавраа биелүүлэх хэрэгтэй. Эдгээр ажлыг гүйцэтгэсэн хүн шагнал авах болно."

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та Математикийн орон руу явмаар байна уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгвэл аялалдаа бэлдээд оюуны дасгал хийцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, зөв ​​хариулахын тулд та анхааралтай сонсох хэрэгтэй.

Бүртгэлээс өгсөн дугаар 10 хүртэл;

10-аас 0 хүртэл тоолох;

4-өөс их боловч 6-аас бага тоог нэрлэ;

5-аас их боловч 7-оос бага тоог нэрлэ;

5-ын баруун талд байгаа эгнээний тоог нэрлэнэ үү;

4, 6, 8 дугаартай хөршүүдийг нэрлэ;

6-ын тооноос өмнө ирэх тоог нэрлэ;

8-ын араас ирэх тоог нэрлэ;

Хэрвээ зам нь замаас өргөн бол зам ... (нарийн) замаас;

Хэрэв захирагч нь харандаанаас урт бол харандаа ... (богино) захирагчаас;

Хэрэв олс нь утаснаас зузаан байвал утас нь олсноос ... (нимгэн);

2-р хэсэг. Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу залуусаа, та аялалдаа маш сайн бэлдсэн. Бид юу үргэлжлүүлэх вэ?

Бидэнд ямар төрлийн тээврийн хэрэгсэл хэрэгтэйг олж мэдэхийн тулд бид хуудсан дээрх цэгүүдийг дарааллаар нь холбох хэрэгтэй. Мөн та зураг авах болно. Би чамд жаахан санаа өгөөд нэг оньсого асууя.

Нууцлаг:Гайхамшигт шувууны хөх сүүл нь оддын сүрэгт ниссэн үү? (пуужин)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, та даалгавраа гүйцэтгэсэн, гэхдээ пуужин хөөрөхийн тулд бид дараах даалгаврыг биелүүлэх хэрэгтэй.

Самбар дээр бичсэн тоон илэрхийллүүд

8+1= 7+2= 4+5= 2+7= 6+3= 8 - 4=

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр тоон дотор нэг нэмэлт тоо байна. Яаж олох вэ? Та даалгавраа хэрхэн дуусгах вэ?

Хүүхдүүд:Эхлээд та тоон илэрхийллийг шийдэж, дараа нь нэмэлт тоог олох хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа. Манай пуужин хөөрөхөд бэлэн байна. Нисье.

1 зогсоол: Задачкина

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дагинууд төрөл бүрийн амьтан, шувуудтай амьдардаг бөгөөд тэд зохион бүтээх дуртай янз бүрийн даалгавараялагчдад зориулсан. Тэд таныг хосоороо ажиллахыг урьж, нэг асуудал гаргана тоон жишээ(хүүхдийн ширээн дээрх жишээ бүхий картууд).

Даалгавар ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг санацгаая?

Хүүхдүүд: Даалгавар: нөхцөл-------асуулт-шийдэл ------хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв даалгаварт нэг хэсгийг бүхэлд нь хассан бол. Энэ нь өмнөхөөсөө багасч, үлдэгдэл нь энэ асуудлыг шийдэх ямар арга хэмжээ авах шаардлагатай вэ?

Хүүхдүүд:Хасах замаар

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хасах нь өсөх, буурах гэсэн үг үү?

Хүүхдүүд:Бууруулах.

Үлдсэн хэсгийг олохын тулд багасгана.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэв даалгавар нь хэсгүүдийг нэгтгэсэн бол. Хэрэв энэ нь өмнөхөөсөө том болсон бол ямар үйлдэл нь асуудлыг шийдэх вэ?

Хүүхдүүд:Нэмэлт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нэмэх гэдэг нь нэмэгдэх үү, буурах уу?

Хүүхдүүд:Өсөх. Хэсэг хэсгүүдийг нэгтгэж, бүхэлд нь ол.

Ширээн дээр сууж буй хүүхдүүд тоон карт ашиглан асуудал үүсгэж, шийддэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ажиллахад хялбар болгохын тулд халаалт хийцгээе.

Биеийн тамирын минут.

Нэг удаа - бөхийлгөж, тэгшлээрэй.

Хоёр - бөхийлгөх, сунгах.

Гурав гурван алга ташилт,

Толгойгоо гурван дохих.

Дөрөв гэхэд таны гар илүү өргөн байна.

Тав, зургаа - чимээгүйхэн суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараагийн зогсоол: Геометр.

Эмхэтгэл геометрийн хэлбэрүүдтоолох саваа ашиглан:

Зохиох 2 тэнцүү гурвалжин 5 саваа.

Зохиох 2 тэнцүү квадрат 7 саваагаас.

7 саваагаар 3 тэнцүү гурвалжин хий

9 саваагаар 4 тэнцүү гурвалжин хий.

9 саваагаар дөрвөлжин, 4 гурвалжин хий.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараагийн зогсоол: Тоон. Та тэмдгүүдийг зөв байрлуулах хэрэгтэй

"илүү их", "бага" эсвэл "тэнцүү"

3-р хэсэг. Доод шугам.Хамгийн идэвхтэй хүүхдүүдийг одонгоор шагнаж урамшуулах

Шинэ асуудлын тухай мэдэгдэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Математик яагаад хэрэгтэйг надад хэн хэлж чадах вэ?

(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь хэнд хэрэгтэй вэ?

(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та математикийн талаар илүү ихийг мэдэхийг хүсч байна уу, энэ нь хэнд хэрэгтэй вэ?

Сайн байна. Энэ талаар бид дараа ярих болно.

АШИГЛАСАН АШИГЛАСАН АШИГЛАЛТЫН ЖАГСААЛТ

  1. 1. Л.Г. Петерсон, Н.П. Холина "Нэг удаа бол алхам, ХОЁР бол алхам" Арга зүйн зөвлөмж. Практик курссургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан математик. Москва 2009 он
  2. Г.М. Лямина "Сургуульд бэлтгэх бүлэг цэцэрлэг. М.., “Гэгээрэл”, 1975 он.
  3. Т.И. Ерофеева “Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд математик судалдаг” М..., “Гэгээрэл” 2009 он.
  4. М.В. Ильина “Анхаарал, ой санамжийг сургах. М..., 2005 он
  5. 5.С.В. Бурдин "Харааны ойлголтыг хөгжүүлэх даалгавар"

“Хэвлэл мэдээллийн хэрэгслээр хэвлэгдсэний гэрчилгээ” Цуврал А No 0002332

Багш нарыг урьж байна сургуулийн өмнөх боловсрол Тюмень муж, Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Ханты-Мансий автономит тойрог-Югра өөрийн гэсэн номыг нийтэлдэг. арга зүйн материал:
- Багшлах туршлага, зохиогчийн хөтөлбөрүүд, арга зүйн гарын авлага, хичээлд зориулсан танилцуулга, цахим тоглоом;
- Хувийн боловсруулсан тэмдэглэл, скрипт боловсролын үйл ажиллагаа, төсөл, мастер анги (видео бичлэгийг оруулаад), гэр бүл, багш нартай ажиллах хэлбэр.

Бидэнтэй хамт нийтлэх нь яагаад ашигтай вэ?

GCD-ийн хураангуй математикийн хөгжилВ бэлтгэл бүлэг

Сэдвийн талаар: "Шийдэх нь энгийн арифметикийн асуудлууд"

Зорилтот: Математикийн анхны мэдлэгийг бүрдүүлэх.

Сургалтын даалгавар:

  • Арифметикийн энгийн бодлого зохиож, тэдгээрийн шийдлийг тоогоор бичиж сурахыг үргэлжлүүлээрэй.
  • Хүүхдүүдийн геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.
  • Долоо хоногийн өдрүүд, улирал, саруудын дарааллын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
  • Дөрвөлжин дэх цаасан дээр навигаци хийх чадварыг бэхжүүлэх.
  • Тоонуудыг харьцуулах, цэгцлэх чадварыг бэхжүүлэх зөв тэмдэг"илүү", "бага", "тэнцүү"

Хөгжлийн даалгавар:

  • Логик сэтгэлгээ, оюун ухаан, анхаарлыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
  • Уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх харааны санах ой, төсөөлөл.
  • бүрдүүлэхэд хувь нэмрээ оруулна сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ярианы хөгжил, хэлсэн үгэндээ үндэслэл өгөх чадвар.

Боловсролын даалгавар:

  • Бие даасан байдал, ойлгох чадварыг хөгжүүлэх сурах даалгавартэгээд өөрөө хий.
  • Математикийн хичээлд сонирхолтой байх.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын цэг:

А: Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Тэднийг угтан авцгаая.

(Багш ба хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог)

Хамтдаа гар барьцгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе

Нэг алга, хоёр алга

Гурав, дөрөв хөлөө дэвснэ

Бид нэг бүлэгт амьдардаг

Бид бүх зочдыг үргэлж хүлээж байдаг

ӀӀ. Сэтгэл зүйн хандлага

- Баярлалаа, залуусаа! Зочдын маань сэтгэл санаа сайжирч, бидний ажлыг үзэж, амжилтад чинь баярлах байх гэж найдаж байна.

IN . - Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочин ирлээ, энэ бол хөгжилтэй Пиноккио

гэж Малвина асуув гэрийн даалгаварПиноккио, гэхдээ тэр түүнтэй хэрхэн харьцахаа мэдэхгүй байна. Тиймээс тэр бидэн дээр тусламж хүссэн. Та түүнд туслахыг зөвшөөрч байна уу?Д: Тийм ээ
IN: Гүйцэтгэсэн ажил бүрийн хувьд Пиноккио танд захидал өгөх бөгөөд үүнээс та үг үүсгэж болно.

IN: Эхний даалгавар бол "Бод, хариул."

Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ?

Та хэдэн улирал мэдэх вэ?

Жилийн эхний сар хэд вэ?

Жилд хэдэн сар байдаг вэ?

Дөрвөлжинд хэдэн өнцөг байдаг вэ?(4)

Таван үхэр хэдэн сүүлтэй вэ?(5)

Хоёр галуу хэдэн сарвуутай вэ?(4)

Гурван хулгана хэдэн чихтэй вэ?

Хэрэв захирагч нь харандаанаас урт бол харандаа уу?...(захирагчаас богино)

Хэрвээ ширээ нь сандлаас өндөр байвал сандал уу?...(Ширээний доор)

IN: Сайн байна! Та бүгд хурдан бөгөөд зөв хариулсан. Бид эхний даалгавраа гүйцэтгэсэн. Үүний тулд Пиноккио танд эхний үсгийг өгдөг. Энэ захидлын нэр юу вэ?

О.Д: "SH" үсэг. (Би үүнийг самбар дээр тавьсан).

IN: Хоёрдахь даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд би ширээн дээр очихыг санал болгож байна.

IN: Залуус аа, та нарын өмнө алаг цаас байна.

Одоо бид тантай хамт бичих болно график диктант. Мөн та даалгавраа дуусгахад хэн амжилтанд хүрэхийг харах болно.

IN: Улаан цэг дээр харандаа тавь. Улаан цэгээс баруун тийш 2 нүд, доош 4 нүд, баруун тийш 1 нүд, дээш 2 нүд, баруун тийш 1 нүд, дээш 1 нүд, баруун тийш 4 нүд, 1 нүд доош, баруун тийш 1 нүд, 3 нүд доош, 1 нүд зүүн, 1 нүд доош, 1 нүд зүүн, 1 нүд дээш, 4 нүд үлдсэн, 1 нүд доош, 1 нүд үлдсэн, 1 нүд дээш, 1 нүд үлдсэн, 3 нүд дээш, 1 нүд үлдсэн, 2 эсүүд дээшээ.

IN: Та юу авсан бэ?

О.Д: Бид яст мэлхий авсан. Яст мэлхийн нэр хэн байсан бэ?

IN: Сайн байна. Мөн бид Пиноккиод энэ ажлыг даван туулахад нь тусалсан. Энэ даалгаврын хувьд та хүлээн авна дараагийн захидал. Энэ захидлын нэр юу вэ?

О,.Д: Энэ бол “К” үсэг.

IN: Дараагийн даалгаварт Пиноккио биднээс бодлого зохиож, шийдвэрлэхийг хүсдэг.

IN: Хэдэн бухын шувуу мөчир дээр сууж байна вэ?

О, Д: 4 бухын шувуу мөчир дээр сууж байна.

IN: Илүү олон бухнууд тэдэн рүү нисэв. (Үзэсгэлэн)

Хэдэн бух ирсэн бэ?

О.Д: Дахиад 3 бух ирлээ.

IN: Пиноккио чамайг бухын шувууны талаар асуудал үүсгэхийг хүсч байна. Асуудлын нөхцөл байдал юу вэ?

О.Д: Нэг мөчир дээр 4 бухын шувуу сууж байсан бөгөөд дахиад 3 бух нисч ирэв.

IN: Асуудлын талаар асуух зүйл байна уу?

О.Д: Салбар дээр хэдэн бухын шувуу байсан бэ?

IN: Сайн байна! Таня, гүйцэтгэсэн даалгавраа дахин давт.

IN: Хоёр өнгийн тоолох саваа ашиглан асуудлыг шийд

(Даалгавраа өөрөө нийтлээрэй)

IN: Бид эхэндээ хэдэн саваа оруулах вэ? Яагаад?

O,D: 4 . Учир нь мөчир дээр 4 бухын шувуу сууж байв.

IN: Тэгээд хэдэн саваа хийсэн бэ? Яагаад?

О.Д: 3. Учир нь тэдэн рүү маш олон бух шувуу ниссэн.

IN: Салбар дээр олон эсвэл цөөн тооны бух байдаг уу?

О.Д: Илүү.

IN: Яагаад? Та яаж шийдсэн бэ?

O.D: 4+3=7

IN: Тэгэхээр асуудлын хариулт юу вэ?

О.В: 7 бухын шувуу мөчир дээр суув

V. Сайн байна! Витя, самбар дээр очоод энэ асуудлыг тоогоор шийд. Асуудал шийдэгдсэн. Үүний тулд Пиноккио бидэнд өөр захидал өгдөг. Энэ захидлыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

OD: "O" үсэг

IN: Та сайн ажилласан. Одоо би чамд жаахан амрахыг санал болгож байна.

Физминутка "Алив, битгий залхуу бай!"

Гараа дээш, доошоо гар.
Алив, битгий залхуу бай!

Савлуураа илүү тод, хурц болго,
Мөрөө илүү сайн сурга.
Их бие баруун тийш, бие зүүн тийш -
Бид нуруугаа сунгах хэрэгтэй.
Бид эргэлт хийх болно
Мөн гараараа туслаарай.
Би нэг хөл дээрээ зогсож,
Би нөгөөд нь таарна,
Тэгээд одоо ээлжлэн
Би өвдгөө өргөх болно.
Тайвширч, сэтгэл сэргэв
Тэгээд тэд дахин суув.

IN: Өөр захидал авахын тулд та дараах даалгаврыг гүйцэтгэх хэрэгтэй. Болгоомжтой байгаарай! Пиноккио тоонуудыг харьцуулж, зөв ​​тэмдэг тавихыг санал болгож байна.

Асуулт: Ширээн дээр картууд байгаа тул та "илүү", "бага", "тэнцүү" гэсэн тэмдгийг тавих хэрэгтэй

А: Мөн Игорь, Лера нар самбар дээр тоон илэрхийлэлүүдийг шийдэх болно. Дараа нь бид тэдгээрийг харьцуулах болно. Даалгавраа эхэлцгээе.

5…6 10…9 5…9
6…6 2…8 10…3 (ширээн дээр ажиллах)

IN: Пиноккиог та харж байна, манай хүүхдүүд ямар ухаантай вэ, та биднээс тусламж хүссэн нь дэмий хоосон биш юм. Сайн байна! Энэ Пиноккио чамд өөр ямар үсэг өгсөн бэ?

OD: "L" үсэг

IN: Юу авах вэ сүүлчийн захидалБид "Геометрийн диктант" -ыг бөглөх ёстой.

IN: Хүн бүрийн ширээн дээр геометрийн дүрс байдаг.

IN : Одоо та өөрөө фланелграф дээрх дүрийнхээ газрыг сонго. Үүний зэрэгцээ өөрийн дүрсийн хэмжээ, өнгө, түүнийг үлдээх газрыг нэрлэх

IN: Та Никита аль газрыг сонгох вэ?

R: Зүүн дээд булан.

IN: Та өөрийн дүрийг хаана байрлуулахыг хүсч байна.

R: Хуудасны дунд.

(Хэрэв хүүхэд хариулахад хэцүү байвал багш: "Таны дүрс доод ирмэгийн голд байрлаж магадгүй" гэж зөвлөдөг.)

IN: Сайн байна! Пиноккио бидэнд сүүлчийн үсгийг өгдөг.

O.D: "А" үсэг

Тиймээс бид Пиноккиод бүх ажлыг хийхэд нь тусалсан. Та ямар үг авсан бэ? СУРГУУЛЬ. Сайн байна. Re


IN: Буратино гэрийн даалгавраа хийхэд тусалсанд баярлалаа.

Та ямар даалгавар гүйцэтгэсэн гэдгээ санаж байна уу? Танд ямар даалгавар хамгийн их таалагдсан бэ? Лера, Игорь нар удирдах зөвлөлд хэр сайн ажилласан бэ. Маша тодорхой бөгөөд зөв хариулав

Би ч бас баярлалаа гэж хэлье. Та нар өнөөдөр маш сайн ажил хийлээ. Үүний төлөө Пиноккио танд эдгээр тэмдгийг өгдөг.

Энд юу бичсэнийг хараарай? (мэргэн эрчүүд, эмэгтэйчүүд)


Хөтөлбөрийн агуулга:

Сурах даалгавар:

  • тэмдэг, тэмдэг, геометрийн хэлбэрийн шинж тэмдэг - өнгө, хэлбэрийг "унших" чадварыг нэгтгэх.
  • хавтгай дээр жолоодох чадварыг нэгтгэх, баруун, зүүн, шулуун үг хэллэгийг нэгтгэх.
  • өнгө, хэлбэр, хэмжээ, хэлбэр гэсэн хоёр шинж чанарын дагуу багцыг ангилах чадварыг нэгтгэх.

Хөгжлийн даалгавар:

  • сэтгэхүйн алгоритмын соёлын үндсэн ур чадвар, оюун ухаанд үйлдэл хийх чадварыг хөгжүүлэх.
  • 20 дотор тоогоор тоолох чадварыг хөгжүүлэх.
  • хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ, ижил төстэй ба ялгааг олох чадвар.
  • харааны анхаарал, бүдүүлэг болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх; бүтээлч төсөөлөл.
  • Хүүхдийг нямбай, ойлгомжтой үг хэллэгээр өөрийн бодол, дүгнэлтээ илэрхийлэх хүслийг нь урамшуул.

Боловсролын даалгавар:

  • Оюуны үйл ажиллагаанд сонирхолтой байх, математикийн агуулгатай тоглоом тоглох хүсэл эрмэлзэл, тууштай байдал, шийдэмгий байдал, төсөөлөл, авъяас чадвар, аналитик ойлголт, харилцан туслалцаа.

Урьдчилсан ажил:багштай ярилцах, ирээдүйтэй хүнтэй уулзах сэдэвчилсэн төлөвлөгөө, Корней Чуковскийн "Бибигоны адал явдал" бүтээлийг унших, хүүхдүүдийн үр бүтээлтэй үйл ажиллагаатай танилцах.

Тоног төхөөрөмж: мультимедиа төхөөрөмж, дуу хураагуур, хоёр цагираг (улаан, шар), боловсролын тоглоомын хэрэгсэл "Денеш блок", объектын шинж чанарыг харуулсан тэмдэг, тэмдгийн диаграмм, хүнсний ногооны дамми, электрон дидактик тоглоомЯриан дээр суурилсан "Таадаг тоглоом" логик тоглоом"Тийм - үгүй", үхрийн нүд бутны загвар, "Цэгүүдийг холбоно" тоглоомын дасгалд зориулсан цэгүүдийг өсөх дарааллаар дугаарласан ландшафтын хуудас, маркер, хариулт бүхий хавтгай сагс, "Алим цуглуулах" тоглоомын дасгалын жишээ бүхий онгоц алим "-тэй номууд тоглоомын дасгалуудхүүхдүүдэд зориулсан.

GCD шилжих

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, би та нараас асууж, үйлдлийг үзүүлэх болно, та нар хариулж, миний араас миний хөдөлгөөнийг давт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та сэрүүн байна уу?

Хүүхдүүд:Бид сэрлээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид инээмсэглэв.

Хүүхдүүд:Бид инээмсэглэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та хувцасласан уу?

Хүүхдүүд:Бид хувцасласан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та цэцэрлэгт яаран очсон уу?

Хүүхдүүд:Та цэцэрлэгт яаран очсон уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та найзууд болсон уу?

Хүүхдүүд:Бид найзууд болсон.

Бүгд хамтдаа:Одоо бид нөхөрсөг бөгөөд аялалдаа бие биедээ хэрэгтэй байна! Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид Бибигоноос аудио захидал хүлээн авлаа. Бибигон гэж хэн болохыг та мэдэх үү? (хүүхдийн хариулт)

- Энэ нь зөв - энэ нь маш их бяцхан хүү, зохиолч Корней Иванович Чуковскийн хамт Москвагийн ойролцоох зуслангийн байшинд амьдардаг.

Аудио мессеж сонсогдож байна.

“Сайн уу залуусаа! Надад дахин адал явдал тохиолдов! Муу шидтэн намайг илбэв. Би таны тусламжийг үнэхээр тэсэн ядан хүлээж байна. Мөн нэг зөвлөгөө намайг олоход тусална. Таныг хүнд сорилтууд хүлээж байна. Таны авхаалж самбаа, хурдан ухаан, авхаалж самбаа тэднийг даван туулахад тань тусална."

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бибигонд туслахыг зөвшөөрч байна уу? Тэгвэл бид замд гарах цаг болжээ. Та ямар төрлийн тээврийн хэрэгслээр аялж болох вэ? (Хүүхдүүд тээврийн төрлүүдийг нэрлэнэ.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Танд олон санал ирсэн. Одоо бид Бибигоныг аврахын тулд ямар тээврийн хэрэгсэл ашиглахаа тодорхойлох болно. Би та нарт оньсого хэлье, хариулт нь бид ямар төрлийн тээврээр явахыг танд хэлэх болно.

Сүү шиг бензин уудаг
Хол гүйж чадна
Бараа, хүн зөөдөг
Мэдээжийн хэрэг та түүнийг мэддэг. ( машин)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид Бибигонд туслахын тулд Переделкино дахь зуслангийн байшинд очдог. (Хөгжим тоглодог, жолооны хүрд нь хүүхдүүдэд өгдөг, хүүхдүүд машин жолоодохыг дуурайдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд бид зуслангийн байшинд байна. Бибигон бидэнд ямар нэгэн сэжүүрийн талаар хэлсэн. Тэр хаана байна? Залуус аа, тэр энд байна. ( Дэлгэц дээр төлөвлөгөө гарч ирнэ.)Энэ нь юу болохыг хэн мэдэх вэ?

Хүүхдүүд:Төлөвлөгөөний диаграм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Диаграмыг хараад бид аль замаар явах ёстойг надад хэлээрэй.

Хүүхдүүд:Зөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэр хаана байгааг надад харуул баруун тал. Бид үүнд хаана хүрэх вэ?

Хүүхдүүд:Цэцгийн мандал руу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:баруун тийш эргэж намайг дага. Хүүхдүүд ээ, бид цэцгийн мандал руу ойртсон, гэхдээ энд анхны туршилт байна - цэцэг түүн дээр ургадаггүй. Дача сайхан байхын тулд тэдгээрийг тарьцгаая.

Гурван цагирагтай тоглоом ( Логик блокуудДнеша)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэдэн цэцгийн ор байгааг тоол (долоо).

Блокуудыг цэцэг гэж төсөөлөөд үз дээ, бид тэднийг ингэж тарина. Улаан цагираг дотор бүх зүйл улаан, цэнхэр цагираг дотор, бүх зүйл дугуй, шар цагираг дотор, бүх том цэцэг (хүүхдүүд Диенеша блокуудыг тавьдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэхдээ манайд үнэ төлбөргүй цэцгийн ор бий. Улаан, цэнхэр цагирагны гадна ямар цэцэг ургадаг вэ?

Хүүхдүүд:улаан, дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Серёжа, 5 улаан дугуй цэцэг тарь.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Цэнхэр, шар цагирагны гадна ямар цэцэг ургах вэ.

Хүүхдүүд:том, дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Никита, энэ цэцгийн мандал дээр 3 том дугуй цэцэг тарь.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Шар, улаан цэцгийн орны гадна ямар цэцэг ургадаг вэ?

Хүүхдүүд:Том, улаан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дима, 4 том, улаан цэцэг тарь. Бид улаан, цэнхэр, шараас гадна ямар цэцэг тарих ёстой вэ?

Хүүхдүүд:Том, улаан, дугуй

Сурган хүмүүжүүлэгч:Марина, 1 том улаан дугуй цэцэг тавь.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та нар энэ даалгавраа биелүүллээ, бид Бибигоныг чөлөөлөхөд тэр энэ цэцгийн мандалыг биширч байгаадаа маш их баяртай байх болно. Бид замаа үргэлжлүүлж байна. Газрын зураг руу хараад хэлье. бид хаашаа явах вэцааш.

Хүүхдүүд:сум нь цэцэрлэг рүү урагшлахыг харуулж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэхдээ яагаад энд юу ч ургадаггүй юм бэ?

Хүүхдүүд:Учир нь муу ёрын шидтэн бидэнд шинэ сорилтыг гаргаж ирсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид цэцэрлэгээ эмх цэгцтэй болгох хэрэгтэй. Хүнсний ногоо тарих. Хүүхдүүд хосуудад хуваагдана. Та нарын нэг нь бичиг үсэгтэй, хоёр дахь нь цэцэрлэгч болно. Бичиг үсэгтэй хүн диаграммыг уншиж, цэцэрлэгч нь ногоо тарьдаг.

"Хүнсний ногоог таах" тоглоомын дасгал.Уг схем нь объектуудын шинж чанарыг кодлох, тайлах үйл явцыг илэрхийлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид тантай хамт сайн үйлс хийсэн. Бибигон эрүүл ногоо идэхдээ баяртай байх болно. Гэвч бидний шүүх хурал үүгээр дууссангүй. Төлөвлөгөөний диаграммыг харцгаая. Бид дараа нь хаашаа явах вэ?

Хүүхдүүд:Баруун талд, үхрийн нүд бут руу. (Хүүхдүүд үхрийн нүдний бут руу ойртож байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, сонсоорой, хэн нэгэн биднээс тусламж хүсч байна. Хэн болохыг мэдэхийн тулд ширээ рүү оч. Тэдний дээр навчнууд байдаг. Хамгийн ихийг олоорой бага тооүүнээс эхлэн бусад бүх тоонуудыг өсөх дарааллаар шугамаар холбоно. Гэхдээ ажилдаа орохын өмнө хурууны дасгал хийцгээе.

Бид Бибигонтой найзууд байсан
Тэгээд тэд түүнд туслахаар шийдсэн
Бид нөхөрсөг залуус
Замдаа бид бие биедээ хэрэгтэй.

Тоглоомын дасгал "Тоонуудыг дарааллаар нь холбоно уу"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэн биднээс тусламж хүссэн.

Хүүхдүүд:Эмгэн хумс.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Эмгэн хумс чамд маш их талархаж, түүнтэй тоглохыг гуйж байна.

Биеийн тамирын минут

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хонх дуугарах үед та үхрийн нүдийг тойрон гүйдэг. Хонх дуугармагц зогсоод асуултаа сонс. Хэрэв ийм зүйл тохиолдвол та хүчтэй болж, нуруугаа шулуун, мөрний ирээ шахаж, мөрөө буулгаж, эрүүгээ өргөж, хүч чадлаа харуул. Хэрэв ийм зүйл болохгүй бол бид өөдөс хүүхэлдэй шиг сул дорой, уйтгартай болно.

Ухаантай байх сорилтууд.

– Хүү нь ааваасаа өндөр байдаг юм уу?

– Нэг долоо хоногт хоёр бямба гариг ​​гэж юу вэ?

- Мягмар гараг лхагва гараг болсны дараа юу болдог вэ?

-Өвлийн дараа зун ирдэг үү?

– Хүүхдүүд яагаад чихэрт дуртай байдаг вэ?

– Шөнө нар, өглөө нь сар тусдаг гэж үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Эмгэн хумстай тоглосны дараа бид хөгжилтэй болсон ч Бибигонд туслахаар явах цаг болсон, учир нь тэр бидний тусламжийг хүлээж байна. Төлөвлөгөөний схемд анхаарлаа хандуулцгаая, дараа нь хаашаа явах вэ?

Хүүхдүүд:Баруун талд - жимсний цэцэрлэгт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Муу шидтэн энд бас асуудал үүсгэж байна. Тэр алимны модноос бүх алимыг сэгсэрэв. Тэднийг сагсанд цуглуулцгаая.

Тоглоомын дасгал "Алим цуглуул"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дээр нь нэмэх хасах жишээ бүхий алим, тоогоор тэмдэглэгдсэн сагс байдаг. Та жишээний шийдэл нь сагсан дээрх тоотой тохирч байгаа алимыг сагсанд хийх хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Таны сагсанд хэдэн алим байгаа вэ? ( Тав). Яагаад? (4+1=5, 6-1=5)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна! Та ч гэсэн энэ шалгалтыг давсан. Бибигон эдгээр алимнаас чанамал, тарвага хийх болно. Төлөвлөгөөнд дахин анхаарлаа хандуулъя, дараа нь хаашаа явах вэ?

Хүүхдүүд:Шууд байшин руу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тиймээс бид байшинд ойртсон боловч азгүйтэл - нэг байшин биш, хэд хэдэн байшин байна. Муу шидтэн Бибигоныг хаана нуусан бэ? Таадаг тоглоом нь бидэнд үүнийг олж мэдэхэд тусална. ( Тоглоом "Тийм - үгүй")

Сурган хүмүүжүүлэгч:Муу шидтэн Бибигоныг шар байшинд нуусан гэж бид таамагласан. Одоо намайг дага, биднийг гэнэтийн бэлэг хүлээж байна. ( Дуу авиа).

“Найзууд аа, намайг муу шидтэнгээс аварсанд маш их баярлалаа! Та бүх даалгавраа биелүүлсэн. Тэд авхаалж самбаа, авхаалж самбаа, авхаалж самбаагаа харуулсан. Миний явах цаг боллоо. Саран дээр надад хийх чухал зүйлс байна. Ахиад уулзъя!"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ингээд бидний адал явдал дууслаа. Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Хамгийн хэцүү ажил юу вэ? Та өөрийгөө юу гэж магтах вэ? Сурган хүмүүжүүлэгч: Би таны бодлыг мэдмээр байна. Бидэнд "Mood"-ын одууд бий. Хэрэв танд үйл ажиллагаа таалагдсан бол улаан од, үгүй ​​бол одыг сонгоно уу цэнхэр. Бүх зүйл таны хувьд амжилттай болж, та сайхан сэтгэлтэй байна. Оддоо даллаж, хүн бүрт сайхан сэтгэлийг бэлэглэж, Бибигоныхоо замыг гэрэлтүүлцгээе. Хэдэн од гэрэлтсэнийг хараарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бибигон чамд бэлэг болгон ном үлдээжээ. Үүнийг харснаар та бидний адал явдлуудыг санахаас гадна шинэ мэдлэг олж авах боломжтой. Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ ( хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд танхимаас гарна).

Бэлтгэл бүлгийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг багш нар Ольга Анатольевна Сорокина, MADOU Хүүхдийн хөгжлийн төв - Нижневартовск хотын 41-р цэцэрлэгийн "Росинка" эмхэтгэсэн.

Бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуйг "Математикийн эхний алхамууд" хэсэгт оруулсан болно.

GCD даалгавар:

  • Үргэлжлүүлэн арифметик бодлого зохиож, тэдгээрийн шийдлийг тоогоор бичиж сурах.
  • Хүүхдүүдийн геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.
  • Долоо хоногийн өдрүүд, сар, тоонуудын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг үргэлжлүүлээрэй.
  • Дөрвөлжин дэх цаасан дээр навигаци хийх чадварыг бэхжүүлэх.
  • Орон зайн дүрслэлийг ялгах чадварыг бэхжүүлэх: зүүн, баруун, дунд, дээд, доод, ард, урд.

Хөгжлийн даалгавар:

  • Логик сэтгэлгээ, оюун ухаан, анхаарлыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
  • Уран сэтгэмж, харааны ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх.
  • Сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ярианы хөгжил, үг хэллэгийнхээ шалтгааныг тогтоох чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Боловсролын даалгавар:

  • нөхөрсөг харилцаа, багаар ажиллах чадвар, харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмж, туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

  • Бичлэг хийх сэтгүүл.
  • Тоо, тэмдэг бүхий картууд.
  • Хүүхэд бүрт зориулсан даалгавар бүхий дугтуй.
  • Харандаа.
  • Модны загварууд.
  • Хут.
  • Баба Ягагийн зураг.
  • Арифметик бодлого зохиох схем, фланелграф.

Бэлтгэл бүлгийн GCD тойм нь бэлтгэлийн янз бүрийн үе шатуудыг агуулдаг.

  • Оньсого хийх, тааварлах.
  • Улс орны аялалын тухай яриа.
  • хөдлөх ба дүрд тоглох тоглоом"Төмөр замаар аялах".
  • Долоо хоногийн өдрүүдийн тухай шүлэг сурах.
  • Тооны тухай оньсого таавар.
  • Математикийн асуудлыг шийдвэрлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил: Өдөр, долоо хоног, сар, даалгавар, нөхцөл, шийдэл.

Хичээлийн явц

1. Тоглоомын нөхцөл байдлын танилцуулга - тоглоомын үйл ажиллагаанд оролцох хүүхдүүдийг урамшуулах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бидний хувьд ер бусын өдөр - бид нууцлаг улс руу аялах гэж байна. Гэхдээ эхлээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе - эцэст нь бид аялалд гарах гэж байна сайхан сэтгэл. Бид хаашаа явж байгааг мэдмээр байна уу? Дараа нь оньсого тааварлаарай.

Тэр бол бүх шинжлэх ухааны хатан хаан,
Түүнгүйгээр бид гаргүй юм шиг,
Бодож, шийдвэр гаргахыг заадаг
Мөн маш олон арга хэмжээ аваарай. (Математик.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тэгэхээр залуус аа, та нарын зөв! Чи бид хоёр тойрон аялах болно ид шидийн газар"Математик" гэж нэрлэдэг. Бидний зам амар биш ч сонирхолтой байх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Жинхэнэ аялагчдын нэгэн адил бид замдаа тааралдсан хамгийн сонирхолтой, ер бусын бүх зүйлийг бичих тэмдэглэл хөтлөх болно. Эхлээд тэнд аялсан өдрөө оруулъя. (Хүүхдүүд картуудаас огноог гаргадаг: өдөр, сар, долоо хоногийн өдөр, долоо хоногийн өдрүүдийн нэрийг санаарай.)

Эхнийх нь Даваа гариг, гар урлалын туулай,
Мягмар гараг түүний төлөө ирдэг, дэгжин булбул,
Мягмар гарагийн дараа лхагва гаригт chanterelle хоол,
Лхагва - Пүрэв гарагийн дараа чонын нүд гялалзаж,
Пүрэв гарагийн ард Баасан гараг, боов шиг эргэлдэж,
Баасан гарагийн дараа бямба гаригт элбэнхийн халуун усны газар,
Бямба гарагийн дараа - Ням гарагт бид өдөржингөө хөгжилтэй байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Яагаад бидэнд дугаарыг зааж өгөх хоёр карт хэрэгтэй байсан бэ? (22 бол хоёр оронтой тоо, тиймээс үүнийг бичихийн тулд танд 2 тэмдэгт хэрэгтэй болно - тоо.) Биднийг зам дээр гарахад уншаарай!

2. Тоглоомын нөхцөл байдалд хүндрэлтэй байх

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та бид хоёр юугаар аялах вэ? Үүнийг мэдэхийн тулд бид шифрлэгдсэн зургийг задлах хэрэгтэй.

"Шифрлэгдсэн зургийг тайлах" тоглоом тоглогдоно.

- Тоглоомын дүрслэгч, харандаа ав. Зүүн талд 2 нүд, дээр нь 9 нүдийг ухрааж, цэг тавь. Зурж эхэлцгээе. Баруун талд 4 нүд, дээш 2 нүд, баруун тийш 8 нүд, доош 2 нүд, баруун тийш 3 нүд, доош 3 нүд, зүүн талд 2 нүд, доош 1 нүд, зүүн тийш 2 нүд, доош 1 нүд, Зүүн талд 3 нүд, дээш 3 нүд. Юу болсон бэ? Машины хаалга, дугуйг зур.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Одоо чи бид хоёр жолооч болж, шидэт машиндаа суугаад явах болно."

Хүүхдүүд сандал дээр суугаад төсөөлж буй машинаа жолооддог.

Бид явна, бид цаашаа явна.
Зам бидэнд шинэ хүч өгдөг.
Бид хүссэн газраа машиндаа сууна.
Тэгээд бид нисч байгаа юм шиг маш хурдан жолооддог.
Бид явж байна, бид цаашаа явж байна
Машин биднийг дагуулж, ядрахгүй,
Маш олон зам, урд эргэлт байна,
Эргэж, дахин урагшаа урагшаа!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Замдаа уйдахгүйн тулд оньсого асууж, хөгжилтэй асуултуудад хариулна.

Математикийн асуултууд.

Эмээ Даша Маша ач охинтой
Cockerel муур, Дружок нохой.
Эмээ хэдэн ач, зээтэй вэ? (1)

Би маш хөөрхөн, би маш дугуй юм.
Би хоёр тойргоос бүрдэнэ.
Тэгээд би олсондоо баяртай байна
Миний хувьд чам шиг найзууд. (8)

"O" үсэг шиг тоо
Гэхдээ энэ нь юу ч гэсэн үг биш юм. (ТУХАЙ)

Та бидэнд итгэхгүй байж магадгүй
Гэхдээ шалгаж үзээрэй:
Энэ тоо нь покер юм.
Тэр нэг хөлтэй. (7)

Оноо түүнээс нууцлагдсан бөгөөд үүний төлөө түүнийг хүндэтгэдэг.
Нэхмэлийн зүү шиг нимгэн, дугаар .... (нэг)

Хурц цухуйсан тохой, араас нь гурван... (4)

-Нэг долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ?
-Нэг гарт хэдэн хуруу байдаг вэ?
- Жилд хэдэн сар байдаг вэ?
-Эхлээд юу ирдэг: өглөө эсвэл орой?
- Гурвалжин хэдэн өнцөгтэй вэ? Тойрог яах вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Тэгэхээр та бид хоёр математикийн оронд ирлээ. Энэ улсын хамгийн анхны зочлох хотыг “Merry Count” гэдэг. Түүний оршин суугчид нь тоо юм. Тэд гэрээсээ гүйж гараад эргэлзэв. Тэдэнд байр сууриа олоход нь тусалцгаая.

Ажлыг тоон дарааллаар гүйцэтгэдэг.

- Тооны цуврал хаанаас эхэлдэг вэ? (Нэгээс.)
-Яагаад энэ тоо нэгдүгээрт байна вэ? (Учир нь энэ нь хамгийн жижиг нь юм.)
- Аль дугаарыг өмнөх гэж нэрлэдэг вэ? (Нэрлэсэн хүний ​​өмнө ирдэг.)
- Тэгээд дараагийнх нь юу вэ? (Нэрлэсэн хүний ​​араас ирдэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Би бөмбөг шидэж, дугаар руу залгах болно, чи над руу бөмбөг шидэж, өмнөх болон дараагийн дугаар руу залгах болно.

“Тоогоор нэрлэ” бөмбөг тоглоом тоглогдоно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Бид даалгавраа нэр төртэй биелүүлж, хотын оршин суугчдад тусалсан." Залуус аа, та ядарч байна уу? За тэгээд бүгд хамтдаа бослоо. Одоо жаахан амарч замаа үргэлжлүүлье.

"Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав" гэсэн биеийн тамирын дасгал хийдэг.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав,
Бид бүгд яаж тоолохоо мэддэг байсан
Тэд бас яаж амрахаа мэддэг байсан -
Гараа ардаа тавицгаая,
Толгойгоо өндөрт өргөцгөөе
Тэгээд амархан амьсгалцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Бид жаахан амарсан, одоо цааш явах цаг боллоо." Өө, залуус аа, бид ер бусын ойд орчихлоо. Гэхдээ цэвэрлэгээнд овоохой байдаг - тийшээ орцгооё. Хөөх! Хаа сайгүй хачирхалтай зураг, схем өлгөөтэй байдаг. Бид Баба Ягагийн овоохойд ирлээ. Тэр энд байна - хэрэв бид түүний даалгаврыг даван туулж чадахгүй бол биднийг гаргахгүй гэж тэр хэлэв. Тэд бүгдээрээ энэ схем шиг нарийн төвөгтэй, ид шидтэй байх болно.

- Юуг дүрсэлсэн бэ? (Алим.)
- Хэд байна? (Дөрөв.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: — Энэ схемийг ашиглан даалгавар үүсгэх боломжтой юу? Жишээ нь: Яблонка эгч Алёнушкадаа дөрвөн алим өгсөн боловч ах Иванушкагаа хайхаар гүйж очоод нэг алим хаяжээ. Хэд нь үлдсэн бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: — Асуудлын шийдлийг бичье (4-1=3).

- 4 тоо юу гэсэн үг вэ (хэдэн тоо байсан бэ?)
- 1-ийн тоо юу гэсэн үг вэ (Та хэд унагасан бэ?)
- 3-ын тоог яах вэ? (хэдэн нь үлдсэн.)
-Яагаад хасах тэмдгийг сонгосон юм бэ? (Учир нь энэ нь жижиг болсон.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Дараагийн даалгавар.

"Цэцэрлэгт байгаа алим боловсорч гүйцсэн, бид амтлах цаг байсан."
Таван сарнай, шингэн, нэг нь исгэлэн.
Хэдэн хүн байгаа вэ?

-Ямар асуудал яриад байна вэ? (Алимны тухай.)
- Тэдний талаар юу мэддэг вэ? (Тэдний тав нь ягаан, нэг нь исгэлэн байсан.)
- Та юу мэдэх хэрэгтэй вэ? (Нийтдээ маш олон.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Асуудлын шийдлийг бичье. (5+1 =6)

- Та яагаад бичлэг хийхдээ "нэмэх" тэмдгийг сонгосон бэ? (Учир нь бид бүх зүйл хэр их байсныг олох хэрэгтэй, өөрөөр хэлбэл эд ангиудыг холбож, бүхэлд нь авах хэрэгтэй.)
- Бичлэгийг уншина уу. Холбогдсон хэсгүүдээ нэрлэнэ үү. (Тав нэг).
- Юу болсон бэ? (Зургаан.)
- Энэ дугаарыг өөр яаж авах вэ? Картуудыг аваад үзүүл. (2 ба 4; 3 ба 3; 4 ба 2; 6 ба 0)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна! Та бид хоёр Баба Ягагийн сорилтыг даван туулсан боловч тэр зальтай, биднийг зүгээр л явуулахыг хүсээгүй тул биднийг орооцолдсон төөрдөг байшин руу хөтлөв. Энэ нь ямар геометрийн дүрсүүдээс бүрддэг вэ? Эндээс гарахын тулд бид геометрийн дүрсүүдийн тоог тоолж, тэдгээрийг нэрлэх хэрэгтэй. Бид бараг чөлөөтэй, бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн. Бид буцах хэрэгтэй, байшингууд биднийг хүлээж байна. Залуус аа, бид машинаа олох хэрэгтэй, үүнд нэг нь туслах болно сайн гномэнэ цэвдэгт хэн амьдардаг юм, өө. Гэхдээ би түүний хаягийг мартчихаж. Харин үүд нь улаан биш, хашаагүй, дээвэр дээрээ өрөвтас амьдардаг байшинд амьдардаг байсныг санаж байна. Манай найзын гэрийг олохыг хичээ. (Байшингийн 7-8 зураг, үүнээс та зөвийг нь сонгох ёстой.) Хэн олсон бэ, миний чихэнд ирээд хэлээрэй. Тэгэхээр шаардлагатай байшин хэд вэ? Харамсалтай нь бид гэртээ харих цаг болжээ.

Хичээлийн үр дүн нь хүүхдүүдийн хичээлийн үеэр хийсэн зүйлээ санах ойд нь сэргээж, амжилтанд хүрэх нөхцөлийг бүрдүүлэх явдал юм.

Боловсролын бүс: "Танин мэдэхүй".

Зорилтот:

Даалгаварууд:

- хүүхдүүдийг цагны түүхтэй танилцуулах;

- тэдгээрийн зорилго, үйл ажиллагааны талаархи ойлголтод хүргэх;

- объектын онцлог шинжийг (хэлбэр, хэмжээ, хэсэг) тодруулах чадварыг нэгтгэх;

- бүтээлч төсөөлөл, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

- цаг хэмнэж сурах.

Тоног төхөөрөмж:

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, би өглөө алхаж байна, хэн нэгэн уйлахыг сонслоо. Би хартал энэ бяцхан бал бамбарууш байсан. Тэр түүнээс юу болсныг асуухад тэр түүнийг зочлохыг урьсан гэж хариулсан бөгөөд түүнийг ирэхэд аль хэдийн оройтсон - бүх зочид явсан, хамгийн чухал нь түүнд зөгийн бал хүрэлцээгүй байв. Мишутка яагаад хоцорсон гэж та бодож байна вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Гэрээсээ гарах цаг болсныг яаж мэдэх вэ? Хүүхдүүд. Бид цагийг харах хэрэгтэй.

Хүүхдүүд. Үгүй

Хүүхдүүд. Зурагтаар хүүхэлдэйн кино гарч эхлэхэд бид хэзээ цэцэрлэгтээ явахаа мэдэхгүй. Аав, ээж хоёр ажлаасаа хоцорно.

Хүүхдүүд. Үргэлж цаг байдаггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тэгвэл хүмүүс хэзээ унтах, хэзээ босох, хэзээ ажил эхлэхээ хэрхэн тодорхойлсон бэ?

Хүүхдүүд. Нарны дагуу. Нар мандаж, хүмүүс босч байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тийм ээ, хүмүүс цаг хугацааг нараар тодорхойлдог. Нар мандаж, хүмүүс сэрж байв. Одоо бодоод үз дээ, хүмүүс хэзээ удаан унтдаг байсан бэ - зун эсвэл өвөл?

Хүүхдүүд. Өвлийн улиралд нар оройтдог тул өвлийн улиралд. Өглөө, оройд сүүдэр нь урт, өдрийн цагаар богино байдаг.

(Зураг харуулж байнаНадад хэлээч, сүүдэр хэзээ урт болдог вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Хүүхдүүд. Өглөө нь сүүдэр нь нэг талдаа, орой нь нөгөө талдаа байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Сүүдрийн энэ шинж чанарыг анзаарсан хүн эдгээрийг гаргаж ирэв нарны цаг. (Нарны цагны зургийг харуулж байна.)Ийм цагтай хүнд сайн байсан гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд. Үгүй Тэд зөвхөн нартай цаг агаарт цагийг харуулдаг байсан бөгөөд үүлэрхэг эсвэл бороотой үед тэднээс цагийг ялгах боломжгүй байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хожим нь хүн ямар ч цаг агаарт ажиллахыг хэн мэдэх вэ? (Улс цагийг харуулж байна.)

Түүнээс хойш олон жил өнгөрч,

Хүмүүс хариултыг нь ойлгосон,

Зөвхөн элс гэж юу вэ - энэ нь байдаг

Мөн бурхан, хаан, эзэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэхүү цаг нь гурван минутад зориулагдсан бөгөөд гурван минут тутамд эргүүлэх ёстой. (Улс цагийг харуулж байна.)Хэрэв бид ийм цаг аваад зугаалах юм бол юу болохыг төсөөлөөд үз дээ? Эсвэл та тэднийг сургуульдаа дагуулж явах уу? Тэдэнд тухтай байх болов уу? Яагаад эвгүй байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Сонголт 2: Биеийн тамирын дасгал "Цаг"Хэн баруун, зүүн тийш алхаж байна вэ? Энэ бол цагны дүүжин юм. Энэ нь сайн ажилладаг.

Түүний дээр хөхөө сууж байна, Энэ бол тоглоом биш юм. Шувуу хаалгыг онгойлгож, яг цагийг хэлж өгнө. (

Мөн цаг өнгөрч, өнгөрч, яарахгүй, хоцрохгүй. Тэдэнгүйгээр бид мэдэхгүй, ( байрандаа алхах)Босох цаг болсон гэж. (сунгах)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Элсний оронд цаг руу тос асгаж, хуваах лаа ашигладаг байв. Лаа шатаж, жижгэрч, хүмүүс хэр удаан шатаж байгааг хуваалтаар нь тогтоов. Энэ цагны юу нь муу байсан гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Та бүх зүйлийг зөв хэлсэн. Нар, элс, тос зэрэг бүх цаг эвгүй байсан бөгөөд тэр хүн дараахь зүйлийг гаргаж ирэв. Тэд том механизм хийж, өлгөв том цамхаг. Цаг бүр цаг дугарч хүмүүс цагийг мэддэг болсон. Гэсэн хэдий ч эдгээр цагууд тохиромжгүй байв. Та яагаад бодож байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэгээд тэр үед хүмүүс ямар цаг гаргаж ирсэн бэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэд шалан дээр тавьдаг уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэд үүнийг ширээн дээр тавьдаг уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Гартаа өмссөн үү?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Та одоо хэдэн цагтай вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тийм ээ, кокерел бас цагийг олж мэдэхэд тусалдаг - өглөө нь тэр хашгирч, хүн бүрийг сэрээдэг, орой нь хашгирдаг тул бүгд унтдаг.

Одоо бид цагны гарал үүслийн түүхийг судалж, цаг хугацааны явцад хэрхэн өөрчлөгдсөн, бидний цаг үед ямар цаг байдаг болохыг харлаа.

Хүүхдүүд хариулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч (тоглоом руу эргэв).

Хүүхдүүд хариулдаг

Хүүхдүүд ээ, та цаг зааж сурах хэрэгтэй юу? Хэрэв та цэцэрлэгт явах ёстой бол ээж эсвэл аав чинь цэцэрлэгт сэрээх болно, багш нар хэзээ хичээл хийх, хэзээ зугаалах, хэзээ унтахыг хэлж өгнө. (Хүүхдүүдэд үсгүүдийг тарааж, эдгээр үсгүүдээс "Цаг" гэдэг үгийг үүсгэдэг.)Одоо би танд цаг зардаг дэлгүүр орохыг санал болгож байна. Зөвхөн цаг зардаг дэлгүүрийг та юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Гэхдээ тэд бага зэрэг хоцорч байна.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Цагийн түүхээс" бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан математикийн хөгжлийн талаархи тэмдэглэл.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан математикийн хөгжлийн талаархи боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй
"Бугуйн цагны түүхээс"

Боловсролын бүс:"Танин мэдэхүй".

Зорилтот:шалтгаан-үр дагаврын холбоог тодорхойлоход хүүхдүүдэд заах.

Даалгаварууд:

Хүүхдийг цагны түүхтэй танилцуулах;

Тэдний зорилго, үйл ажиллагааны талаар ойлголттой болох;

Объектуудын онцлогийг (хэлбэр, хэмжээ, эд анги) тодруулах чадварыг бэхжүүлэх;

Бүтээлч төсөөлөл, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Цаг хэмнэж сур.

Тоног төхөөрөмж: сэдвийн зургуудцаг, ханын цаг, элсэн цагны дүрстэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, би өнөөдөр өглөө алхаж байгаа бөгөөд хэн нэгэн уйлахыг сонслоо. Би хартал энэ бяцхан баавгай бамбарууш байсан. (Тедди бамбаруушны тоглоомыг үзүүл.) IТэр түүнээс юу болсныг асуухад тэр түүнийг зочлохыг урьсан гэж хариулсан бөгөөд түүнийг ирэхэд аль хэдийн оройтсон - бүх зочид явсан, хамгийн чухал нь түүнд зөгийн бал хүрэлцээгүй байв. Мишутка яагаад хоцорсон гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд. Цаг руу харсангүй. Хэзээ гарахаа мэдэхгүй байлаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Гэрээсээ гарах цаг болсныг яаж мэдэх вэ? Хүүхдүүд. Бид цагийг харах хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Ойд байгаа баавгай цагтай юу?

Хүүхдүүд. Үгүй

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хэрэв бидний бүх цаг алга болвол юу болох вэ?

Хүүхдүүд. Зурагтаар хүүхэлдэйн кино гарч эхлэхэд бид хэзээ цэцэрлэгтээ явахаа мэдэхгүй. Аав, ээж хоёр ажлаасаа хоцорно.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тийм ээ, энэ нь бид бүгдэд маш хэцүү байх болно. Надад хэлээч, цаг үргэлж байсан уу, үгүй ​​юу?

Хүүхдүүд. Үргэлж цаг байдаггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тэгвэл хүмүүс хэзээ унтах, хэзээ босох, хэзээ ажил эхлэхээ хэрхэн тодорхойлсон бэ?

Хүүхдүүд. Нарны дагуу. Нар мандаж, хүмүүс босч байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Тийм ээ, хүмүүс цаг хугацааг нараар тодорхойлдог. Нар мандаж, хүмүүс сэрж байв. Одоо бодоод үз дээ, хүмүүс хэзээ удаан унтдаг байсан бэ - зун эсвэл өвөл?

Хүүхдүүд. Өвлийн улиралд нар оройтдог тул өвлийн улиралд. Өглөө, оройд сүүдэр нь урт, өдрийн цагаар богино байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та нар цагийг маш нарийн хэлж чадна гэдгээ мэдэх үү? Нар тусах үед мод сүүдэрлэдэг. (Зураг харуулж байна - өглөө, оройд модноос сүүдэрлэх.)Надад хэлээч, сүүдэр хэзээ урт болдог вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тиймээс нэг хүн өглөө эсвэл орой болсон эсэхийг мэдэхийг хүссэн юм. Тэр үүнийг сүүдэрээс хэрхэн тодорхойлох вэ?

Хүүхдүүд. Өглөө нь сүүдэр нь нэг талдаа, орой нь нөгөө талдаа байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Зөв. Сүүдрийн энэ шинж чанарыг анзаарсан хүн энэ нарны цагийг гаргаж ирэв. (Нарны цагны зургийг харуулж байна.)Ийм цагтай хүнд сайн байсан гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд. Үгүй Тэд зөвхөн нартай цаг агаарт цагийг харуулдаг байсан бөгөөд үүлэрхэг эсвэл бороотой үед тэднээс цагийг ялгах боломжгүй байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүмүүс хожим ямар ч цаг агаарт ажиллах ямар цагийг зохион бүтээсэнийг хэн мэдэх вэ? (Улс цагийг харуулж байна.)

Хүүхдүүд хариулдаг. Багш тэдэнд хэлдэг.

Түүнээс хойш олон жил өнгөрч,

Хүмүүс хариултыг нь ойлгосон,

Зөвхөн элс гэж юу вэ - энэ нь байдаг

Мөн бурхан, хаан, эзэн.

Тэдний юу нь сайн, юу нь муу байсан бэ?

Хүүхдүүд. Тэднийг байнга эргүүлэх шаардлагатай байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ цаг нь гурван минутын турш зориулагдсан бөгөөд гурван минут тутамд эргүүлэх ёстой. (Улс цагийг харуулж байна.)Хэрэв бид ийм цаг аваад зугаалах юм бол юу болохыг төсөөлөөд үз дээ? Эсвэл та тэднийг сургуульдаа дагуулж явах уу? Тэдэнд тухтай байх болов уу? Яагаад эвгүй байна вэ?

Хүүхдүүд. Тохиромжгүй. Тэд эвдэрч болно. Эсвэл хэзээ эргүүлэхээ анзаардаггүй.

Багш хүүхдүүдийн хариултыг нэгтгэн дүгнэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, "Хийх зүйлгүй бол үдэш болтол уйтгартай байдаг" гэсэн зүйр үгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Сонголт 1: Биеийн тамирын "Цаг"

Биеийн баруун, зүүн тийш хазайлт.

Сонголт 2:Биеийн тамирын дасгал "Цаг"
Хэн баруун, зүүн тийш алхаж байна вэ?
Энэ бол цагны дүүжин юм.
Энэ нь сайн ажилладаг.

Тэгээд тэр давтан хэлэв: "Тик-так, хачиг." ( Туузан дээр гараа баруун, зүүн тийш хазайлгана)

Түүний дээр хөхөө сууж байна,
Энэ бол огт тоглоом биш юм.
Шувуу хаалгыг онгойлгоно
Яг цагийг мэдээлсэн. ( Гараа цээжний урд бөхийлгөж, хурц цохилтоор гараа хажуу тийш нь тэгшлэв)

Мөн цаг явж, явж байна,
Тэд яардаггүй, хоцрохгүй.
Тэдэнгүйгээр бид мэдэхгүй, ( байрандаа алхах)
Босох цаг болсон гэж. (сунгах)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Элсний оронд цаг руу тос асгаж, хуваах лаа ашигладаг байв. Лаа шатаж, жижгэрч, хүмүүс хэр удаан шатаж байгааг хуваалтаар нь тогтоов. Энэ цагны юу нь муу байсан гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Та бүх зүйлийг зөв хэлсэн. Нар, элс, тос зэрэг бүх цаг эвгүй байсан бөгөөд тэр хүн дараахь зүйлийг гаргаж ирэв. Тэд том механизм хийж, том цамхаг дээр өлгөв. Цаг бүр цаг дугарч хүмүүс цагийг мэддэг болсон. Гэсэн хэдий ч эдгээр цагууд тохиромжгүй байв. Та яагаад бодож байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэгээд тэр үед хүмүүс ямар цаг гаргаж ирсэн бэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Цагийг хананд өлгөж, шалан дээр байрлуулж эхлэв.

Ханан дээр өлгөөтэй цагийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэд шалан дээр тавьдаг уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэд үүнийг ширээн дээр тавьдаг уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Гартаа өмссөн үү?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Та одоо хэдэн цагтай вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Бид цагны тухай ярьж байна, гэхдээ кокерел энд юу хийж байна вэ? Магадгүй тэр энд санамсаргүй байдлаар ирсэн юм болов уу?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Энэ нь зөв, кокерел нь цагийг мэдэхэд тусалдаг - өглөө нь тэр хашгирч, бүгдийг сэрээдэг, орой нь хүн бүр унтдаг тул хашгирдаг.

Одоо бид цагны гарал үүслийн түүхийг судалж, цаг хугацааны явцад хэрхэн өөрчлөгдсөн, бидний цаг үед ямар төрлийн цагнууд байгааг харлаа.

Бид одоо ямар цаг ашиглаж байна вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч (тоглоом руу эргэв).Мишутка, та цаг юунд зориулагдсан болохыг ойлгож байна уу?

Хүүхдүүд ээ, цаг ямар байсан, юунд зориулагдсан байсныг дахин давтана уу.

Хүүхдүүд хариулдаг

Хүүхдүүд ээ, та цаг зааж сурах хэрэгтэй юу? Хэрэв та цэцэрлэгт явах ёстой бол ээж эсвэл аав чинь цэцэрлэгт сэрээх болно, багш нар хэзээ хичээл хийх, хэзээ зугаалах, хэзээ унтахыг хэлж өгнө. (Хүүхдүүдэд захидал тарааж, эдгээр үсгүүдээс "Цаг" гэдэг үгийг бүрдүүлдэг.)Одоо би танд цаг зардаг дэлгүүр орохыг санал болгож байна. Зөвхөн цаг зардаг дэлгүүрийг та юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тэд хэлэхдээ: цаг зогсож байна, Тэд: цаг хурдалж байна гэж хэлдэг, тэд: цаг хөдөлж байна гэж хэлдэг.

Гэхдээ тэд бага зэрэг хоцорч байна.

Бид хамтдаа харан: Тэгээд цаг зогсож байна.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!