Pastabos apie kalbos raidą: rudens motyvai. Parengiamosios kalbos ugdymo grupės „rudens motyvai“ atviros edukacinės programos santrauka

Pamokos santrauka „Rudens motyvai“ (vyr ikimokyklinio amžiaus)

Problema: " Meninis originalumas ruduo kaip sezonas ir vaikų literatūrinės fantazijos“.

Žaidimo motyvacija: padėti karštosios Indijos vaikams suprasti Rusijos rudens ypatybes.

Tikslas : plėtra kūrybiškumas vaikai sprendžiant specialiai imituojamą probleminę situaciją.

Užduotys:

    ugdyti vaikų gebėjimą kurti išraiškingą meninis vaizdas per žodžių kūrimą, vaizduojamieji menai ir dizainas;

    skatinti vaikus kurti žodžius pagal rinkinį stilistinėmis priemonėmis(mįslės, eilėraščiai, skaičiavimo eilėraščiai ir kt.);

    toliau ugdyti gebėjimą perduotą vaizdą koreliuoti su tam tikram rudens laikotarpiui būdingais bruožais, papildant jį aktualiomis detalėmis, elementais, asociacijomis;

    skatinti vaikus pereiti į sukurtus vaizdus psichinė nuotaika ir ypatybės, būdingos tam tikram žmogaus amžiui;

    ugdyti meninį skonį;

Pamokos eiga

1. „Paštininkas“ siunčia telegramą iš darželio Indijoje. Vaikai skaito tekstą:

„Gavome dovanų knygą „Rusų liaudies menas"Mums labai patiko pasakos, eilėraščiai, mįslės ir eilėraščiai. Mūsų ruduo nepanašus į jūsų. Padėkite suprasti, koks jūsų ruduo."

2. Mokytojas kviečia vaikus žemėlapyje surasti Indiją ir Rusiją ir palyginti šių dviejų šalių klimatą.

Dialoginis pokalbis

Pedagogas: Koks oras Indijoje? Vaikai: Indijoje labai šilta, žiema ne tokia kaip pas mus, žiemą nepaliaujamai lyja.

    Ar Indijoje toks ruduo kaip pas mus?

    Ar augalai patiria tokius pat pokyčius kaip ir mes? Kodėl?

    Kas nutinka mūsų augalams rudenį?

-Prisiminkime, koks buvo šių metų ruduo: rugsėjis – saulėtas, šiltas, obuolių, riešutų, šermukšnių uogų, grybų derlius;

spalis - auksinis ruduo, „miškas kaip nutapytas bokštas, alyvinė, auksinė, raudona...“, lapų kritimas; Lapkritis – paukščiai skrenda į pietus, šaltis, lietus, trumpesnės dienos – ilgesnės naktys, pirmosios šalnos ir sniegas – priešžieminė.

3. Problemos pareiškimas:„Kaip supažindinti karštosios Indijos vaikus su mūsų rudeniu?

Problemos aptarimas. Vaikų prašoma sugalvoti pasakų, pasakojimų, eilėraščių, eilėraščių, nupiešti rudens ženklus.

Mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į refleksijos poreikį piešiniuose būdingi bruožai kiekvienu rudens periodu (pradžia, vidurys, pabaiga), paskatindamas vaikus susikurti tam tikrą įvaizdį, siūlo kurti koliažus (in dideli kiekiai piešinių nereikia, nes rudens vaizdas nebus aiškus žmogui, kuriam jie siunčiami).

-Kaip perteikiame rudens įvaizdį? Galite sukurti kiekvieno rudens laikotarpio koliažinius portretus.

    Vaikai suskirstomi į grupes ir susitaria, kas kurį laikotarpį atstovaus. Su jais susiję mokytojas, dailės ir dizaino mokytojai.

    Darbas pogrupiuose: darbo ir gamybinės veiklos etapų aptarimas bei projektavimas. Darbo atlikimas lydimas muzikinė kompozicija iš albumo P.I. Čaikovskio „Metų laikai“.

    Koliažo pristatymas. Vienas iš kiekvieno pogrupio dalyvių pristato savo koliažą (pavadinimą, pabrėžiant bruožus). Vaikų pasisakymai įrašomi į diktofoną.

7. Pedagogas: Stebuklingas karstas padės mums užbaigti rudens portretus. Jame yra netesybų. Kiekvienam konfiskavimui skiriama konkreti užduotis.

(Vaikai išsineša netekusius lapus: liepų lapelis – mįslės, lapelisklevas- poezija, ąžuolo lapas- giesmės, šermukšnio lapas- skaičiuoti kalbėti.)

Mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į lapus, kurių spalvos apibūdina vaizduojamus laikotarpius: žalia – rudens pradžia, geltona – vidurys, šviesiai ruda – pabaiga.

Apšilimui vaikams suteikiama ketureilio pradžia ir prašoma užbaigti jo pabaigą.

Vaikai kuria eilėraščius, mįsles, giesmes, skaičiuoja eilėraščius (priklausomai nuo pailgos forfeito), mokytojai juos užrašo ant popieriaus lapų ir prideda prie koliažų. (Žodžių kūrimo darbas vienu metu vykdomas 3 pogrupiuose.)

Pedagogas: Dabar mūsų koliažai yra paruošti. Juose parodėte, koks yra mūsų rusiškas ruduo. Kaip manote, kuo galima papildyti jūsų sukurtus vaizdus?

    Daina apie Rusiją (vaikų pasirinkimas). Dainos atlikimas įrašomas diktofonu.

    Naujos problemos pareiškimas

Pedagogas: Mūsų paketas paruoštas išvykti. Kaip manote, koks dar metų laikas galėtų dominti vaikus iš Indijos? Kodėl?

Vaikai kartu su mokytoja formuluoja nauja problema: padėti indų vaikams suprasti rusų žiemos ir rusų žiemos folkloro ypatybes.

Tada jie kartu su mokytoju nustato būdus, kaip įgyvendinti iškilusią problemą:

    žiemos koliažai;

    rašyti žiemos pasaką;

    spektaklio pastatymas ir įrašymas į vaizdajuostę.

Vaikų žodžių kūryba pagal projektą „Rudens motyvai“

Žiūrėti

"rugsėjis"

"Oktyabrina"

"Noyabrinushka"

Turime dosnų rudenį

Tu skrendi, skrendi, lapeli,

Antys vaikšto pelkėje

Atneša dovanų.

Per vakarus į rytus.

Ruošiasi kilti,

Laukai ir sodai duoda derlių.

Jie padengė žemę kilimu,

Nes ryte -

(Sveta S.)

Išsiųskite paukščius į kelią.

Ledo plūdės plūduriuoja 1 1 rūdos.

Obuoliai sunoksta sode

(Dima N.)

(Marina Zh.)

Ir didelės kriaušės.

Auksinis, auksinis

Kad ruduo nesušlaptų,

Nuimkite visą derlių

Lapai po kojomis.

Nepermirkęs nuo vandens,

Ir valgykite su draugais.

Surinkime paskutinę puokštę

Pelenos virto stiklu,

(Zhenya S.)

Ir padovanosime mamai!

Sodai tapo sniegu.

Anksti ryte eikime į mišką

(Nastya B.)

(Anya S.)

b

Ir grybus rinksime.

Naktis užmigo.

Lapkričio mėn., Lapkričio mėn

Parsinešime namo

Debesis tiesiog negali užmigti.

Miškas ruošiasi žiemai.

Padarykime didelę šventę.

Tyla, debesėlis, tyla!

Voverė pakeitė kailį,

(Alyosha S.)

Smarkus lietus

Jis miegos savo įduboje.

Nenumeskite jo ant stogo.

(Nastya G.)

(Maša G.)

Lietus virto sniegu

Slidu kelyje.

Šiandien apsiaunu batus

Nauji batai.

(Anya S.)

Kopūstas

Lapų kritimas

Kranai

Stovi ant vienos kojos

Lyja auksinis lietus, bet

Kas piešė aštrus kampas

matrioška, ​​žalia

nesušlapina tavęs ir manęs.

danguje.

drabužius.

(Dima A.)

(Andrey B.)

(Nastya L.)

lapelis

Kiškis

Apple

Skrenda, bet ne paukštis.

Vasarą bėgo mažasis pilkasis -

Į

Auga ant sultingo medžio,

(Alioša L.)

atėjo vėlyvas ruduo -

apvalus, rūgštus.

tapo balta.

(Antonas A.)

(Marina Zh.)

Grybelis

Vėlyvas ruduo

Mažas berniukas stovi ant vienos kojos

Senutė nedrąsi tamsoje

chishka

apklojo visą žemę antklode.

Prisidengia skrybėle

(Seryozha A.)

šypsosi praeiviams.

(Vasya 3.)

Vienas, du, trys, keturi, penki,

Vienas, du, trys, keturi, penki.

Vienas, du – atėjo ruduo.

Eime skinti obuolių.

Mes rinksime lapus.

Trys keturi - lietus

X

Taip pat rinksime kriaušes.

Klevo lapas, ąžuolo lapas...

keliai buvo nuplauti.

Štai, Vanyusha, valgyk.

Tie, kurie nežino, saugokitės!

Penki, šeši paukščiams

S

(Lena K.)

(Dima A.)

nėra ko valgyti.

b

Septyni, aštuoni – nuskrenda juos

prašau

(Lida G.)

Rugsėjis, tu esi vaikas

Oktyabrina - ryškios spalvos,

Tu maža ponia

S A

pakviesti, vaisių sultys

Duok mums rudens puokštė!

lapkritis, neliūdėk,

T

gydyti!

(Nastya L.)

Palaukite žiemos su mumis!

(Nastya L.)

Eglės, pušys žaliuoja,

(Alioša 3.)

Žolė, išdžiūti, išdžiūti!

(Maša Ya.)

Pamokų užrašai

« Neįtikėtini nuotykiaiįjungta dykumos sala»

(vyresnysis ikimokyklinis amžius)

Problema:"Kaip išgyventi dykumoje saloje".

Žaidimo motyvacija:„Padėkite mažajam Robinsonui išgyventi, įstrigusiam dykumoje saloje“.

Tikslas: mąstymo aktyvinimas sprendimo procese specialiai sukurtas problemines situacijas.

Užduotys:

1) vystytis paieškos veikla vaikai:

    gebėjimas apibrėžti užduotis pagal iškeltą problemą;

    gebėjimas planuoti savo veiksmų etapus ir pagrįsti savo pasirinkimą;

    gebėjimas rasti nestandartiniai sprendimai identifikuoti problemines situacijas, sugalvoti naujų, įvairių būdų, kaip panaudoti įprastus daiktus;

    ugdyti vaikų gebėjimą sukurti tam tikrą produktą;

    pagerinti sukauptų praktinių įgūdžių lygį:

    eksperimentuoti su gyvosios ir negyvosios gamtos objektais;

    pakaitinių daiktų kūrimas, papildymas atitinkamomis detalėmis, elementais, asociacijomis;

    suaktyvinti kalbą;

    pagerinti partnerystės stilių.

Pamokos eiga

1. Patyręs jūreivis atneša butelį su keistu laišku ir prašo vaikų padėti jį perskaityti. Vaikai iššifruoja raštelį su piešiniu: septynių žiedų gėlė nuplėštais žiedlapiais, nuo paskutinio žiedlapio – rodyklė iki piešinio, kuriame pavaizduota sala su palme ir žmogumi, o iš jo – strėlė – pagalbos prašantis žmogus.

Teksto pavyzdys pastabos:„Radau septynžiedę gėlę, kėliau įvairiausius norus ir nepastebėjau, kaip su paskutiniu žiedlapiu iškėliau norą – būti dykumoje saloje. Žiedlapių nebeliko. Išsaugokite!!!"

Jūreivis: Manau, žinau, kur yra ši sala. Nedelsiant pradedu gelbėjimo operaciją. Atsisveikina su vaikais.

2. Problemos išsiaiškinimas. Užduočių nustatymas. (Dialoginis pokalbis)

Pedagogas: Kas yra sala?

Vaikai: Tai žemė, iš visų pusių apsupta vandens.

Pedagogas: Jei šalia nėra žmonių, ką manote? įjungta Kurioje saloje atsidūrė herojus?

Vaikai:Į negyvenamus. – Ką manote apie klimatą šioje saloje? (Karšta, nes nupiešta palmė.)

Pedagogas: Ką pirmiausia turėtų padaryti herojus, kad išgyventų ir lauktų gelbėtojų?

Vaikai! Reikia:

a) rasti vandens atsigerti;

b) rasti maisto;

c) statyti būstą.

3. Galutinio produkto apibrėžimas.

Pedagogas: Ką galime padaryti, kad visi, kurie patenka į panaši situacija, nesupainiojo ir išgyveno, kol atvyko gelbėtojai. (Aptarkite vaikų siūlomus variantusantes. Nuspręskite diagramą sudaryti sekąveiksmai „Išgyvenimo juostos“ forma).

4. Žingsnis po žingsnio problemos sprendimas.

Ištirkite salą naudojant atsargiai. Išvardykite taisykles saugus elgesys. (Įklijuokite juostos pradžiojesalos paveikslėlį, žmogaus figūrėlę, nupieškite puslankiu

rodyklė ir ženklai, įspėjantys apie pavojų: gyvatė, nuodingas voras ir kt.)

Ieškoti objektų, kuriuos į krantą išplovė audros

kurie gali būti naudingi ateityje. (Pasirinkta iš anksčiaunetikri objektai; įklijuokite paveikslėlį su vaizdupakrantėje ir už jos ribų- buteliai, skardinės ir kt.)"

Padarykite primityvius įrankius. Vaikai renkasi aštrius kriaukles, akmenis, skardinių dangtelius, bando pagaląsti pagalą akmeniu, (ant lipduko „Išgyvenimo juosta“.nupiešti lanko, peilio, plaktuko ir kt.)

Išgalvoti ir eskizuoti skirtingų tipų būstą.(Jie sugalvoja ir nubraižo būsto tipus: trobelę, palapinę, namą išpakrantės akmenys, dugnas ir kt.)

Gaminkite indus maistui. (Pagaminta iš rastųpakrantėje plastikiniai buteliai, šakelių pynimasįlankėlės, kokoso puselės, lapai ir kt. Į „Išgyvenimo juostą“priklijuokite paveikslėlį su indais.)

Aptarkite vandens paieškos problemą.(Jūros vanduo netinkaNorint atsigerti, reikia ieškoti šaltinio ar ežero vandens.O jei saloje nėra nei ežero, nei upelio, tai koks gali būti vanduonaudojamas gerti ir gaminti? Pasiūlytiparinktys: rinkti lietaus vandenį arba sniegą kalno viršūnėje."Ar galiu iš karto išgerti šį vandenį?"- „Ne. Ji nešvari“.Jie atlieka vandens ir ištirpusio sniego filtravimo eksperimentą. DeJie daro išvadą, kad būtinas ir įtemptas vanduovirti. Sugalvoti simbolis dėl duomenųoperacijos. Įklijuokite eksperimentinę diagramą.)

Rasti maisto- ieškoti pažįstamų valgomų augalų. Vaikų pasiūlymai: bananai, apelsinai, riešutai ir kt., žuvies gaudymas (rankomis, marškiniais ar pagaliuku smailiu galu), vėžiagyvių, krabų rinkimas, paukščių kiaušinėlių rinkimas.

Žaidimas „Atspėk kvapas“ – nustatykite tinkamumą arbatai. (Iškirpkite ir įklijuokite vaisių, žuvies, midijų nuotraukas.)

Užkurkite ugnį. Paruošti maistą. Galite valgyti nuplautus vaisius, pažįstamus valgomus augalus, galite virti žuvį vandenyje ant ugnies arba kepti žarijoje ar smėlyje, virti arbatą iš pažįstamų uogų ir vaisių lapų.

Vaikų pasiūlymai kurstyti laužą: rastas žiebtuvėlis, degtukai - sausas, nukreipti per akinių lęšius saulės spindulys ant sausų žolės stiebų kurkite ugnį trinties būdu, išmušdami kibirkštį naudodami titnagą; rinkti sausas šakas ir augalus ugniai. (Priklijuokite ugnies paveikslėlį ant juostos.)

Nemokamas ratas „Išgyvenimo juostoje“. Vaikai raginami jį pildyti taip, kaip jiems atrodo tinkama. (Kažkas pasiūlėPažymėti kaip poilsio rato negalima; kas nors- kaip ratastyrimai, maudynės paplūdimyje ir kažkas nusprendžia statytiplaustu ar valtimi vykti į kitą salą arbažemyne.)

    Pristatymas„Išgyvenimo juostos“ Šokis "Robinzonas"

    Naujos problemos pareiškimas

Vaikai kartu su mokytoja formuluoja naują problemą: sukurti enciklopediją „Išgyvenimo ABC“, video filmą, spektaklį ir pasakojimų knygą „ Nepaprasti nuotykiai dykumoje saloje“.

Veiklų pasiskirstymas pagal projekto „Nuotykiai dykumos saloje“ etapus

Etapai

Auklėtojų ir mokytojų veikla

Vaikų užsiėmimai

1

2

3

1 . Suformuluoja problemą. Tikslas: padėti mažajam Robinsonui išgyventi dykumoje saloje, kol atvyks gelbėtojai.

Nustatant tikslą, produktas nustatomas: „Išgyvenimo ABC“, „Išgyvenimo juosta“.

2. Supažindina su žaidimo (siužeto) situacija: „Nuplėšiame septynžiedžių gėlių žiedlapį ir norime: būti dykumos saloje“.

3. Formuluoja užduotis. – Be ko žmogus negali gyventi? (Vanduo, maistas ir pastogė.)

1 . Pakliūti į bėdą.

2. Pripraskite prie žaidimo situacijos.

3. Priimti užduotis.

4. Išsiaiškinkite projekto tikslus.

II

1. Veda į problemų sprendimą.

2. Mokytojas ir mokytojai padeda vaikams planuoti veiklą (rasti problemos sprendimą eksperimentuojant, smegenų šturmas; įgyvendinti produktyvioje veikloje rastą sprendimą ir schematiškai parodyti jį „Išgyvenimo juostoje“).

3. Mokytojai sprendžia veiklos organizavimo problemą.

1. Suplanuokite veiklą. 2. Vienytis į darbo grupes.

3. Paskirstykite vaidmenis.

III

1. Mokytojai organizuoja darbą prie projekto etapais: sprendimų paieška, eksperimentavimas, produktyvi veikla, schematiškai pavaizduoja sceną „Išlikimo juostoje“, naudoja savo pasirinktus paveikslėlius, papildo savo piešiniais).

2. Pateikti praktinė pagalba(jei reikia).

1. Ieškote problemos sprendimo.

2. Pasirinkite reikalingos medžiagos už eksperimentavimą ir produktyvią veiklą. 3. Kartu jie parengia scenos schemą. Vykstant darbui jie konsultuojasi ir keičiasi. Ir papildymus (jei reikia), daryti išvadą, kad darbas su „Išgyvenimo juosta“ baigtas.

IV

1. Mokytojas dalyvauja ginant projektą „Išgyvenimo juosta“ (padeda pagal poreikį).

1. Sutarti dėl projekto apsaugos.

2. Atvaizduokite veiklos produktą.

V

1. Iškelia naują problemą: „Išgyvenimo mokykla vaikams“ (problemų sprendimas ekstremaliomis sąlygomis).

1. Nustatyti naujojo projekto tikslus: - sukurti enciklopediją „Išgyvenimo ABC“, istorijų knygą „Nepaprasti nuotykiai dykumos saloje“; - sukurti vaizdo įrašą, pastatyti spektaklį.


Jie mus pradžiugino. O eilėraščiai apie ankstyvą rudenį neįprastai išraiškingi.“

Mokytoja skaito ištrauką iš I. Bunino poemos „Krintantys lapai“:


Beržai su geltonu raižiniu
Blizgesio mėlynoje žydroje,
Kaip bokštai, eglės tamsėja,
Ir tarp klevų jie mėlynuoja,
Šen bei ten per lapiją
Dangaus prošvaisa, tas langas...

„Ruduo ateina savaime, keičiasi gamta ir orai“, – tęsia pokalbį mokytoja ir skaito A. Puškino eilėraščius „Ruduo“ ir A. Pleščievo „Nuobodus paveikslas“.

Pamoką mokytoja baigia skaitydama A. Puškino eilėraštį „Dangus jau kvėpavo rudenį...“. Perskaitęs kūrinį, klausia vaikų, kurias eilutes jie prisimena.

„Šiandien turėjome poezijos dieną, o jūs ir aš maudėmės gražios, skambios, perkeltinės rusų kalbos spinduliuose. Ar ne taip? – pamoką apibendrina mokytoja.

2 pamoka. Rudens motyvai

Tikslas. Išmokykite vaikus žiūrėti į paveikslėlius knygose ir paaiškinkite, kodėl jiems patiko ta ar kita iliustracija.

Preliminarus darbas. Dieną prieš tai mokytoja atkreipia vaikų dėmesį į nedidelę knygų parodą rudens tema. Prašo prisiminti arba pažymėti patinkančias nuotraukas.

Pamokos eiga
Mokytojas klausia vaikų, ar jiems patiko žiūrėti į paveikslėlius knygelėse.

„Aš net knygose matau žymes“, – pažymi mokytoja. – Džiaugiuosi, kad jūs, būsimieji moksleiviai, esate atsakingi už mano prašymų ir užduočių vykdymą. O mokėti žiūrėti į brėžinius – labai reikalinga ir visai nelengva užduotis. Taigi, kieno žymės yra šioje knygoje?

Mokytojas pakviečia vaiką prie stalo, jis paaiškina savo pasirinkimą. Jei šiame puslapyje yra daugiau nei viena žymė, prie stalo ateina antras vaikas ir papildo savo draugo atsakymą.

Mokytojas išklauso visus. Atkreipia dėmesį į vaikų stebėjimo įgūdžius. Kai vaiko istorija vystosi, mokytojas stebi jo kalbą ir raginimus teisingi žodžiai, padeda taisyklingai sudaryti sakinius.

Mokytojas sako, kad jam patiko ir daugelis piešinių, kurie patiko vaikams, pavyzdžiui, iliustracija iš knygos „ Rudens eilėraščiai».

„Šiame piešinyje taip pat pastebėjau spalvas, – pasakoja mokytoja, – pusiau auksinį tapusį rožių krūmą, alyvinę miglą (mėlyną) tarp medžių, vos pastebimą gelsvą takelį prie nuimto lauko, kur dvi atsargios varnos. rinkti nukritusius grūdus“.

3 pamoka. Garsi kalbos kultūra. Darbas su pasiūlymu

Tikslas. Tobulinti fonetinis suvokimas, gebėjimas nustatyti žodžių skaičių ir seką sakinyje. Tęskite darbą su semantine žodžio puse.
Pamokos eiga
„Kiek iš jūsų esate matę krištolinius daiktus, kurie kibirkščiuoja lempų šviesoje? – pokalbį pradeda mokytoja. – Tai gali būti... stiklinės, stiklinės, salotinės, saldainių dubenys, žvakidės, sietynai. O gal rudens diena gali būti skaidri?


Yra pradinis ruduo
Trumpas, bet nuostabus laikas -

O vakarai švytintys.

Šias eilutes parašė nuostabus rusų poetas Fiodoras Tyutchevas. Koks stebėtinai tikslus ir gražūs žodžiai pasirodo šiame ketureilyje. Ar girdėjai? Pradinis ruduo – koks tai ruduo? Koks žodis gali pakeisti žodį nuostabus

Mokytoja paaiškina, kas yra švytintys vakarai. Tada paprašo vaikų suskaičiuoti žodžių su garsu skaičių r pirmose dviejose eilėraščio eilutėse (juos kartoja) ir įvardinkite šiuos žodžius.

„Ar galite įvardyti du pirmuosius žodžio garsus nuostabus. Di- žodžio dalis. Yra ir kitų žodžių, prasidedančių di-. Kuris? (Dima, Dina, Dinara, režisierius, sofa...) Pažiūrėkime į žodyną ir suraskime žodžius, prasidedančius di-. Taigi: dieta, diadem, laukinis, smalsumas, kiaulytė, dinamo, diskas, dirigentas. Ar visi žodžiai jums pažįstami? IR diadema, dygliakiaulė, dirigentas? Nustatykite, kurioje žodžio dalyje girdimas garsas r vienu žodžiu dirigentas

Toliau mokytojas kviečia vaikus žaisti žaidimą „Aš už tave, tu už mane“ ir primena jo taisykles: „Pirmiausia pasakysiu sakinį, o jūs suskaičiuosite jame esančių žodžių skaičių ir įvardinsite. Tada vienas iš jūsų pasakys savo sakinį ir aš suskaičiuosiu žodžių skaičių. Taigi, kiek žodžių yra sakinyje „Branguogės sunoksta, dienos tapo šaltesnės?

Vaikai suskaičiuoja žodžius (4–5 atsakymai), tada įvardija žodžius tokia tvarka, kokia jie yra sakinyje.

„Dabar pažaiskime kitaip“, – sako mokytojas. - Dima, tu turi žodį laikosi, Sasha turi žodį bruknė, Iroje - plieno, pas Mašą - dienų, Katya - šaltesnis. Ateik prie mano stalo ir nuspręsk, kas su kuo stovės, o tada pasakyk pasiūlymą.

Jei kyla painiavos, žaidimas kartojamas su kitais dalyviais. (Priėmimą pasiūlė G. Belyakova.)

Pamokos pabaigoje mokytoja skaito vaikams F. Tyutchevo eilėraštį „Yra originalus ruduo...“ arba K. Balmonto „Ruduo“.


Yra pradinis ruduo
Trumpas, bet nuostabus laikas -
Visa diena kaip krištolas,
O vakarai švytintys...

Kur linksmas pjautuvas vaikščiojo ir ausis krito,
Dabar viskas tuščia - visur yra vietos, -
Tik plonų plaukų voratinklis
Blizga ant tuščios eigos vagos.

Oras tuščias, paukščių nebegirdėti,
Tačiau pirmosios žiemos audros dar toli -
Ir teka gryna ir šilta žydra
Į poilsio lauką...
F. Tyutchevas


Ruduo
Bruknės bręsta,
Dienos tapo šaltesnės,
Ir nuo paukščio šauksmo
Mano širdis pasidarė liūdnesnė.

Išskrenda paukščių pulkai
Toli, už mėlynos jūros.
Visi medžiai šviečia
Su įvairiaspalve suknele.

Saulė juokiasi rečiau
Gėlėse nėra smilkalų.
Ruduo tuoj pabus
Ir jis verks mieguistas.
K. Balmontas

4 pamoka. V. Sukhomlinskio istorijos „Obuolys ir aušra“ atpasakojimas

Tikslas. Tobulinti gebėjimą atpasakoti ir sudaryti atpasakojimo planą.
Pamokos eiga
„Šiandien aš jums perskaitysiu istoriją, kurią parašė mokytojas, mokyklos direktorius Vasilijus Sukhomlinskis“, – pamoką pradeda mokytoja. „Istorija vadinasi „Obuolys ir aušra“.

Mažasis Miša dažnai ateidavo į savo senelio Korney sodą. Senelis vaišino anūką skaniais obuoliais, kriaušėmis, medumi.

Ir Miša negalėjo atitraukti akių nuo didžiulio, balto, švelnaus obuolio, kuris švytėjo pačioje obels viršūnėje.

Seneli, brangusis, leisk man įlipti ir nuskinti ten tą obuolį.

Ne, – atsakė senelis, – obuolys atiteks tam, kuris auštant ateina į sodą ir valandą dirba: pila bitėms vandens, pjauna sausas šakeles.

Kiek kartų Miša ketino ateiti į sodą auštant, bet negalėjo nugalėti tinginystės.

Galiausiai sukaupiau jėgas, dar sutemus atsimerkiau, išmečiau pagalvę ir nubėgau pas senelį į sodą. Užpylė vandens bitėms ir nupjovė sausas šakeles.

Atsikėlė ryto žvaigždė. Miša priėjo prie obels su brangiu obuoliu, ir jam užgniaužė kvapą. Didžiulis obuolys pačiame viršuje buvo jau ne baltas, o rausvas, kaip dangus auštant.

Na, dabar obuolys tavo. „Užlipk ir nuplėšk“, – sakė senelis.

Ne, seneli... Geriau rytoj.

Kodėl?

Noriu vėl pamatyti saulėtekį.

„Jei sugebėsime sudaryti istorijos planą, galėsime ją perpasakoti be didelių praleidimų ir nereikalingų pasikartojimų“, – pokalbį tęsia mokytoja. – Ar prisimeni, kaip prasideda istorija? Kaip galite trumpai pavadinti šią istorijos dalį?

Mokytoja išklauso vaikų atsakymus ir sako, kad viskas, apie ką jie kalbėjo, įvyko senelio Korney sode: „Manau, kad pirmasis plano punktas turėtų būti pavadintas: „Senelio Korney sode“. Ir tada veiksmas, kur? O kaip vystėsi veiksmas? Ar šią istorijos dalį galima pavadinti...? „Miša nustojo tingėti“, „Miša nugalėjo tinginystę“...

Ar berniukas gavo brangų obuolį? Kaip Vasilijus Sukhomlinskis apibūdino šį obuolį? Kada šis obuolys tapo rožinis, o ne baltas? (Kai pakilo ryto žvaigždė.)

Turime planą. Dabar dar kartą perskaitysiu istoriją, kad geriau prisimintumėte.

Tada mokytoja paskambina vaikui ir jie kartu atpasakoja istoriją. Mokytojas baigia savo dalį žodžiais: „Seneli, brangusis, leisk man užlipti ir nuskinti tą didelį obuolį“. Vaikas atpasakoja istoriją toliau.

Mokytojas pasikviečia kitą vaiką, kad perpasakotų istoriją, o šis pasikviečia bendraamžį.

„Obuolys istorijoje buvo... (didžiulis, baltas, švelnus). Su kokiais obuoliais teko susidurti? – klausia mokytoja baigdama pamoką.

5 pamoka. Leksiniai žaidimai ir pratimai

Tikslas. Suaktyvinti vaikų kalbą, tobulėti foneminis suvokimas kalba.
Pamokos eiga
„Jau daug kartų sakiau, kad turėtumėte atidžiai klausytis mano tariamų žodžių“, – pokalbį pradeda mokytoja. – Jei žodyje sumurmėsite tik vieną garsą, tai pasirodys nesąmonė. Ar patikrinsime?

Rookai skuba, gydytojai skraido. Kuri raidė pakeitė žodį rooks? (V raidė)

Buvo statinės, už statinių – dukros“.

Mokytojas sako šias žodžių poras: namas - šamas, vabalas - svogūnas, aguonas - lakas.

Toliau mokytojas kviečia vaikus klausytis istorijos ir fantazuoti: „Viename pasakų miestelis Ant visų namų buvo užrašyti gyvūnų vardai: Voverė, Ežiukas, Meškėnas... Vieną dieną mieste buvo pastatytas naujas gražus namas, ant kurio netrukus pasirodė užrašas: „Katė“.

Pelės nubėgo į mokyklą. Jie pamatė ženklą ir parašė: „Katė“. Ar galite įsivaizduoti jų elgesį, perteikti jų pokalbius? (Pvz.: „Koks siaubas! Dabar turėsime eiti į mokyklą kitu keliu. Namas labai turtingas. Ši katė turi turėti tarną“ ir t. t.)

Katė tvarkė reikalus. Ar galite tai apibūdinti? O ką kačiukas miaukė, kai pamatė užrašą „Katė“?

Šuo bėgo iš paskos. Kaip manote, kokios veislės ji buvo? Pamatęs ženklą „Katė“, šuo supyko...

O maža mergaitė, kuri vaikščiojo šalia, nemokėjo skaityti. Bet ji pamatė, kad katė išėjo iš namų ir atsisėdo ant verandos laiptelio. Mergina iškart pasirodė šalia jo ir kalbėjosi su juo. Apie ką tu galvoji?”


Vienas, du, trys, keturi, penki,
Pradedu kartoti:
Kepama orkaitėje
Budelis,
Ir nešioja jį savo sagos skylute
kepalas,
Šliaužia ant žolės
Gali,
Pienas patenka į
Betonas,
O statybvietėje yra
Python…

Mokytojas kartoja eilėraštį, o vaikai užbaigia žodžius pumpuras, kepalas, skardinė, betonas, pitonas.

6 pamoka. K. Paustovskio pasakos „Šilta duona“ skaitymas

Tikslas. Supažindinkite vaikus su literatūrinė pasaka K. Paustovskis “ Šilta duona».

Preliminarus darbas. Dieną prieš tai perskaitykite vaikams K. Paustovskio kūrinį „Katė vagis“.

Pamokos eiga
Mokytojas klausia vaikų, ar jie prisimena pasakojimo „Katė vagis“ autoriaus vardą.

Kai vaikai įvardija autorių, jis tęsia: „Skaitytojai (kas jie tokie?) Paustovski vadina rusiškos prigimties dainininku. Tikrai taip. Rašytojas taip vaizdingai ir įsimintinai aprašo gamtos kampelius, gamtos reiškiniai kad šie aprašymai ilgam išlieka atmintyje. Ir jis žino, kaip tave prajuokinti. Juk juokėsi, kai skaičiau apie raudonojo katino gudrybes (veiksmus). O Konstantinas Paustovskis taip pat moka labai rimtai nuteikti skaitytoją. Įsitikinkite patys klausydami jo naujo kūrinio „Šilta duona“. Tai labai išmintinga pasaka. Jei suprasite jo prasmę, suprasite, prie ko priveda šiurkštumas ir žiaurumas, tapsite malonesni“.

Mokytojas skaito pasaką. Tada jis klausia vaikų: „Ko ši pasaka jus išmokė?

7 pamoka. Povandeninis pasaulis

Tikslas. Tobulinti dialoginė kalba vaikai, gebėjimas rašyti istorijas tam tikra tema.

Preliminarus darbas. Kartu su vaikais mokytojas žiūri paveikslėlius, vaizduojančius jūrų ir vandenynų gyvūnus. Tada jis iš vaikų sužino, kur ir kas jūros gyviai jie pamatė, kad žino apie savo įpročius.

SKAITYTI KNYGĄ "KALBOS PLĖTROS UŽSIĖMĖJIMAI MOKYKLOS-PARUOŠIAMOJO DARŽELIO GRUPĖJE. PAMOKŲ PLANAI" (7 PUSL.)

Pamokos eiga
Mokytojas kviečia vaikus sukurti savo povandeninį pasaulį ant popieriaus lapų (vaizdai turi būti sutartiniai, kad vaikai galėtų „perskaityti“ tai, ką vaizduoja). Vienas vaikas, naudodamas paveikslėlius, sukuria savo versiją povandeninis pasaulis prie lentos. Tada jis pasakoja apie tai, ką matė gili jūra. Vaikai užduoda jam patikslinančius klausimus.

Mokytojas pažymi sėkmingą istorijos pradžią arba, priešingai, pasiūlo, kokia istorija būtų naudinga, jei vaikas ją pradėtų maždaug taip... (pavyzdys).

Mokytoja skambina antram vaikui. Kol jis dirba, apie savo paveikslus pasakoja 3-4 vaikai.

Jei lieka laiko, galite pasiūlyti vaikams užduočių išradingumui (pratimas „Kas papildomai?“):

– menkė, silkė, spiningas, ešeriai;

– vėgėlė, lydeka, kuoja, krabas.

8 pamoka. Pirmasis sniegas. Mokydamas mintinai A. Feto eilėraštį „Mama! Pažiūrėk pro langą..."

Tikslas. Ugdykite vaikų gebėjimą suvokti poetinė kalba. Padėkite prisiminti A. Feto eilėraštį „Mama! Pažiūrėk pro langą...“
Pamokos eiga
„Ar kas nors iš jūsų spėjo pamatyti pirmąjį sniegą? – vaikų klausia mokytoja. – Ar tu dėl to džiaugiesi ar liūdi?

Mokytoja sako, kad jų yra daug geri eilėraščiai, kurie vadinasi „Pirmasis sniegas“, ir skaito I. Bunino eilėraštį:


Kvepėjo žiemos šalčiu
Į laukus ir miškus.
Šviečia ryškiai violetine spalva
Prieš saulėlydį dangus.

Naktį siautė audra,
O su aušra į kaimą,
Į tvenkinius, į apleistą sodą
Pradėjo kristi pirmasis sniegas.

Ir šiandien per platų
Baltos staltiesės laukai
Atsisveikinome pavėluotai
Žąsų styga.

Mokytojas klausia vaikų, kurias eilutes jie prisimena, ir pakartoja.

Tada jis skaito Y. Akim eilėraštį „Pirmasis sniegas“:


Ryto katė
Atsinešė ant letenų
Pirmas sniegas!
Pirmas sniegas!

Jis turi
Skonis ir kvapas
Pirmas sniegas!
Pirmas sniegas!

Jis sukasi
Lengvas,
Nauja,
Virš vaikinų galvų
Jam pavyko
Pūkinis šalikas
Plisti
Ant grindinio

Jis tampa baltas
Palei tvorą
Užsnūdo
Ant žibinto -

Reiškia,
Netrukus
Labai greitai
Jie skris
Rogės
Nuo kalvų.
Reiškia,
Tai bus įmanoma
Vėlgi
Sukurti
Tvirtovė
Kieme!

Vaikai dažniausiai prašo mokytojo pakartoti eilutes apie tai, kaip sniegas ištiesė pūkuotą šaliką ir atsigulė (snūstelėjęs) ant žibinto.

„Bet man labiausiai patinka Afanasy Feto eilėraštis „Mama! Pažiūrėk pro langą“, – sako mokytoja ir skaito eilėraštį (sutrumpintai).

Mokytojas kviečia vaikus mintinai išmokti eilėraštį.

Tada klausia vaikų: „Kaip jūs manote, ką su tuo turi katė, nusiplovusi nosį (snukį) ir pirmas sniegas? Yra ženklas: jei katė stropiai (kaip tai?) nusiplaus veidą, bus svečių. Kodėl sniegas nėra svečias?

Mokytojas pakartoja pirmąsias šešias eilėraščio eilutes:


Motina! Pažiūrėk pro langą -
Žinote, vakar ne veltui buvo katė
Aš nusiploviau nosį!
Nėra purvo, visas kiemas uždengtas,
Jis pašviesėjo, tapo baltas -
Matyt, yra šalnos.

„Pirmąsias eilėraščio eilutes – vaiko kreipimąsi į mamą“, – sako mokytoja, – galima skaityti įvairiai. Pabandykime (3-4 atsakymai).

Kas nudžiugino vaiką, žiūrintį pro langą? Pamatė, kad purvo nėra... (šias eilutes skaito 3-4 vaikai).“

Mokytojas pakartoja ištrauką ir prideda prie jos šias šešias eilutes:


Dabar nebus jokių ginčų:
Dėl rogučių, ir į kalną
Smagaus bėgimo!
Tikrai, mama? Jūs neatsisakysite
Ir jūs tikriausiai pasakysite:
„Na, paskubėk ir eik pasivaikščioti!

Mokytoja paprašo 3-4 vaikų pakartoti tris eilėraščio eilutes, kurios perteikia vaiko džiaugsmą, laukiantį slidinėjimo nuo kalno. Mokytojas vertina deklamavimą.

„Tačiau paskutines eilutes, – sako mokytoja, – tikriausiai skaityčiau kitaip nei ankstesnes, su maldaujančiomis pastabomis ir šiek tiek tyliau. Vaikai šias eilutes skaito kartu su mokytoju, o po to 3-4 vaikai atskirai.

Mokytojas kartoja eilėraštį, vaikai gali skaityti kartu su juo, bet be balso. Vėliau eilėraštį skaito ne pamokoje ir prašo vaikų jį pakartoti.

Tarkova Marina Vasiljevna
Pareigybės pavadinimas: mokytojas
Mokymo įstaiga: MADOU "Darželis Nr. 393"
Vietovė: Permė
Medžiagos pavadinimas: Abstraktus
Tema: GCD santrauka apie kalbos raidą parengiamoji grupė"Rudens staigmenos"
Paskelbimo data: 28.09.2016
Skyrius: ikimokyklinis ugdymas

Edukacinių užsiėmimų kalbai lavinti parengiamojoje grupėje santrauka

"Rudens staigmenos"

Tarkova M.V.
Edukacinių užsiėmimų kalbai lavinti parengiamojoje grupėje santrauka. Tema: „Rudens staigmenos“ Tikslas: Tobulinti nuoseklaus pasakojimo įgūdžius. Uždaviniai: 1. Mokomasis: Pratimai, kaip sudaryti kolektyvinę istoriją, remiantis pavyzdinėmis diagramomis; Stiprinti gebėjimą reikšti savo mintis pilnais sakiniais. Įtvirtinti vaikų idėjas apie rudenį kaip sezoną ir jo ženklus. 2. Raidos: lavinti klausos ir vizualinis suvokimas, atmintis, mąstymas, kalba. Plėtoti bendrus ir smulkiosios motorikos įgūdžius, koordinacija ir ritmo pojūtis. 3. Edukacinis: Ugdyti norą stebėti rudens gamtos grožį; Ugdykite meilės gimtajai gamtai jausmą; Ugdykite rūpestingumą rūpestingas požiūris mus supančiam pasauliui: augalams, paukščiams, gyvūnams. Parengiamieji darbai: iliustracijų tema „Ruduo“, „Migruojantys paukščiai“, „Gyvenimas ir negyvoji gamta rudenį“, „Žmonių darbas rudenį“; mįslių spėjimas; gamtos pokyčių stebėjimas prasidėjus rudeniui, mokymasis pirštų gimnastika, organizuojant kartu su tėveliais parodą „Rudens fantazija“. Įranga: Pašto dėžutė, siuntinys, laiškas, lietpaltis, diskas su P. I. Čaikovskio muzika „Ruduo“, schemos - užuominos paveikslėliams, paveikslėlių rinkinys siužetui kurti, rutulys, klevo lapas. MAZGŲ INSTRUKCIJA:
1. Organizacinis momentas(aktyvinimas pažintinis susidomėjimas, žinių atnaujinimas, problemos iškėlimas) Vaikai gauna siuntinį su laišku. Pedagogas: - Vaikinai, šį rytą, kai atėjau darželis, rado šį siuntinį ir laišką. Ant laiško užrašyta mįslė. Norėdami sužinoti, kas atsiuntė laišką, turite įminti šią mįslę. Ji ėjo per pievas, per miškus, per laukus, ruošė tau reikmenis, paslėpė rūsiuose, šiukšliadėžėse, sakė, ateis man žiema. - Kaip manai, kas mums atsiuntė šį laišką? (Ruduo) – Ar norite sužinoti, kas ten parašyta? Atidarykime šį laišką ir perskaitykime. (Vaikai sėdi ant kėdžių). Mokytojas skaito laišką. „Vaikinai, sveiki! Labai noriu žaisti su tavimi, todėl siunčiu tau savo stebuklingą apsiaustą. Šis apsiaustas nėra paprastas, su kišenėmis, kurių kiekvienoje yra užduotys su užuomina. Jei atliksite užduotis, galėsite sudaryti mano žodinis portretas“ Pedagogas: - Vaikinai, ką jūs supratote iš šio laiško? Ko mūsų prašo ruduo? (reikia pasidaryti žodinį rudens portretą, o tam reikia atlikti užduotis) Pedagogas: - O šiandien pasistengsime prisiminti visus svarbiausius, gražiausius ir įdomiausius dalykus apie rudenį. 2. Pagrindinė dalis. (Mokytojas apsivelka lietpaltį.) (Mokytojas kviečia vaiką pasiimti užduotį iš 1 kišenės) Mokytojas: - Vaikinai, pažiūrėkite, 1 kišenėje yra schema - užuomina. Kas jame pavaizduota? (muzikos diskas) – Kaip manote, ką muzika gali papasakoti apie rudenį? (šio metų laiko nuotaikai perteikti). – Užmerkime akis, klausykime muzikos ir nustatykime, kokios nuotaikos ruduo?
(skamba muzika). - Klausykitės gražios, ramios skambančios muzikos. Šią melodiją parašė kompozitorius P. I. Čaikovskis. – Kaip jautiesi klausydamas šios muzikos? Džiaugsmas, nusivylimas, liūdesys? (vaikų atsakymai) Auklėtoja: – Ruduo – nuobodus, bet spalvingas metas. Garsus rusų poetas A.S. Puškinas parašė daug eilėraščių apie rudenį. Liūdnas metas! Oho žavesio! Tavo atsisveikinimo grožis man yra malonus - aš myliu vešlų gamtos nykimą, miškus, pasipuošusius raudona ir auksu. (Vaikas iš kišenės išsiima 2 užduotį) 2 kišenė su kalendoriumi. Pedagogas: – Ką turime antroje kišenėje? (kalendorius) – Kaip manote, kodėl ledi Ruduo atsiuntė mums kalendorių? Kalendorius žymi laiko judėjimą. Prisiminkime, kaip ruduo keičiasi laikui bėgant. Kaip atrodo pačioje pradžioje, viduryje ir pabaigoje? – Į kokius 3 periodus skirstomas ruduo? (Ankstyvas, auksinis, vėlyvas) - Ankstyvas ruduoį kurią rudens mėnuo taikoma? (Iki rugsėjo; auksiniai - iki spalio; vėlai - iki lapkričio) - Leiskitės į rudens apvalų šokį ir dar kartą prisiminkime rudens mėnesius. Fizik. minutė: Lapai ant šakų kabojo visą vasarą. (Rankos pakeltos aukštyn ir siūbuoja į kairę ir į dešinę) Atėjo rugsėjis ir jos pagelsta. (Rankos ant viršaus, rankos sukasi kaip žibintų kamuoliai) Spalis atnešė lapų kritimą. (Švelniai nuleiskite rankas žemyn)
Lapai nuskrenda ir šoka aplinkui. (Sukasi aplink save į vieną pusę, į kitą) Atėjo lapkritis, Aplinkui visas lapas praskriejo. (Pritūpęs) Ir po mūsų kojomis pasigirdo triukšmas. (Trinkite delnu į delną, imituodami lapų šlamėjimą) (Vaikas iš kišenės išsiima 3 užduotį) 3 kišenė su lapeliu. – Vaikinai, kas pavaizduota šioje diagramoje – užuomina? (Rudens lapas) – Kodėl lapas? Ar tikrai kas nors neįprasto nutinka lapams rudenį? (vaikų pasisakymai) – rudenį nuo medžių krenta lapai, nes dėl šalčio sulos kamiene ir šakose juda lėčiau, o lapams jos neužtenka, lapai keičia spalvą ir prasideda lapų kritimas. - Dabar pažaiskime su tavimi. Didaktinis žaidimas „Pavadink lapą“ (Mokytojas meta kamuoliuką ir pavadina medį, o vaikai įvardija šio medžio lapą) ąžuolas - ąžuolas klevas - klevas drebulė - drebulė šermukšnis - šermukšnis beržas - beržas tuopa - tuopa viburnum - viburnum ( Vaikai sėdi ant kėdžių) (Vaikas iš kišenės išima 4 užduotį) – Kas yra 4 kišenėje? (nuotrauka su gyvūnais - gyvūnai ir paukščiai) - Ar rudenį kažkas nutinka gyvūnams?
(Žiemai ruošiasi visi gyvūnai: vieni žiemoja, pvz., meška, ežiukas, barsukas; kiti pasigamina atsargų žiemai, pavyzdžiui, voverė, burundukas; rudenį gyvūnai meluoja: keičia vasarinius kailius. žiemai, šiltesniems) - varliagyviai ir vabzdžiai, galbūt jie taip pat kaupia atsargas žiemai? (Ne, varliagyviai ir vabzdžiai žiemoja iki pavasario) – Kas pasikeičia paukščių gyvenime atėjus rudeniui? (yra paukščių, kurie skrenda žiemoti šilti regionai) - Kaip vadinasi paukščiai, kurie iš mūsų žiemoti atskrenda? (Tokie paukščiai vadinami migruojančiais) – Kodėl jie išskrenda? Varnos, vėgėlės ir žvirbliai lieka su mumis ištisus metus. (Ir rudenį saulė mažai kaitina, pasidaro vėsu, mažiau vabzdžių) – Kaip išgyvena pas mus likę paukščiai? (Šie paukščiai gyvena šalia žmonių, o kad nemirtų iš bado ir nesušaltų, reikia juos maitinti, statyti lesyklas) – Taip. Tokie paukščiai vadinami žiemojančiais paukščiais. Ir, žinoma, jie tikisi iš mūsų pagalbos žiemą. O mes kartu su tėčiais ir mamomis būtinai statysime jiems lesyklėles. (Vaikas iš kišenės išsiima 5 užduotį) 5 kišenė (nuotraukoje – žmogaus darbas rudenį) - Pažvelkite į užuominų diagramą: apie ką dabar kalbėsime? (Apie žmogiškus rūpesčius kalbėsime rudenį) – Ką jūs ir aš, jūsų tėvai, draugai ir pažįstami veikiame rudenį, kaip dirbame rudenį? (Vaikų atsakymai) Didaktinis žaidimas „Perduok kitam“. (Vaikai perduoda lapelį ir įvardija rudens darbų rūšis: lapų rinkimas, derliaus nuėmimas, grybavimas, uogavimas ir pan.) – Kaip dirbote visą rudenį? (Ir mes pašalinome lapus svetainėje, kad padėtume prižiūrėtojui) - Teisingai. Ruduo labai dosnus dovanomis: vaisiais, daržovėmis, uogomis, grybais, riešutais. Bet visas jo dovanas reikia surinkti ir apdoroti: konservuoti ar džiovinti, virti ar marinuoti. Ir tai taip pat yra daug darbo. (Vaikas iš kišenės išsiima 6 užduotį) - Tęskime. Kas yra 6 kišenėje? (Schema – užuomina su paveikslėliais) – Kaip manote, kodėl Ruduo atsiuntė jums šias diagramas – užuominas? (Kad galėtume sukurti istoriją apie rudenį) - Žiūrėk, ruduo įdėk 2 diagramas su paveikslėliais.
(Paskirstykite į pogrupius - magiškas krepšys su mozaika) (Vaikai eina prie stalų) Pedagogas: - Prieš kiekvieną pogrupį išdėliojami paveikslėliai, jūsų užduotis yra pagal paveikslėlius sukurti pasakojimą. - Turite atsakyti visu sakiniu. (Sąvada aprašomoji istorija vaikai) (3 min.) - Dabar pasiklausykime, kokias istorijas sugalvojote? (Kiekvienas pogrupis paeiliui kalba apie rudenį) - Vaikinai, jūs dabar papasakokite, o aš surašysiu jūsų istorijas į sąsiuvinį, kad pamaloninčiau ledi Rudenį. Ir paštininkas Pečkinas jai įteiks mūsų laišką. (Mokytojas suvaidina šią situaciją) 3. Refleksija. (Vaikai sėdi ant kėdžių) Auklėtoja: - Prisiminkite, ko mūsų prašė ruduo (padaryti žodinį jo portretą) - Kaip manote, ar mums pavyko kartu nupiešti žodinį rudens portretą? (taip) – Atkreipiu jūsų dėmesį į diagramas – užuominas, prisiminkime, apie ką šiandien kalbėjome? (Vaikai diagramų ir užuominų pagalba prisimena visus pamokos etapus) V.: - Kas buvo sunku? Kas buvo lengva? – Puiku, parodėte, kad esate išmanantis, kiekvienas galėjote išmokti kažką naujo sau, kažkas prisiminė tai, ką jau žinojo.

GCD santrauka kalbos raida parengiamojoje grupėje. Pasakos „Miške rudenį“ kompozicija.


Frantsuzova Olga Aleksandrovna, MBDOU darželio Nr.2 mokytoja P. Novozavidovskis, Konakovskio rajonas, Tverės sritis.
Tikslas.Ši plėtra gali būti įdomi pedagogams, tėvams ir mokytojams.
Tikslas:
- vaikų verbalinio kūrybiškumo ugdymas.
Užduotys:
- lavinti vaikų vaizduotę;
-aktyvinti žodyną;
- sudominti vaikus kalbine veikla;
- Skatinkite juos kalbėti apie tai, ką matė.
Integracija edukacines sritis: „Kalbos raida“, „Socialinis-komunikacinis vystymasis“, „ Kognityvinis vystymasis“, „Fizinis vystymasis“.
Pamokos eiga.
Auklėtojas. Vaikai, kokius rudens mėnesius žinote? Pavadink.
Vaikai. rugsėjis, spalis, lapkritis.

Auklėtojas. Ruduo rugsėjį vadinamas ankstyvuoju, rudens vidurys – spalis, o kaip vadinasi lapkričio ruduo?
Vaikai atsakyti.
Auklėtojas. Teisingai pavėluotai. Vaikinai, ar norite pavirsti mažais zuikiais, kurie vis dar nieko nežino?
Vaikai atsakyti.
Auklėtojas. Užmerkiame akis. Paverčiame triušiais. Ir kol vyksta transformacija, pasakykite, kuo tapote.


Vaikai. Linksmas, mažas, pūkuotas, kvailas, nedrąsus, švelnus, smalsus.
Auklėtojas. Kaip man dabar tave vadinti? Jūs esate zuikiai! Dabar sugalvosite sau vardus, kad miško draugai jus atpažintų.
Vaikai. Pūkas, uodega, ausys, primerkta akis, ilga ausis, marga nosis ir kt.
Auklėtojas. Ką mano zuikiai mėgsta veikti? rudens miškas? Kaip leidžiate laisvalaikį?
Vaikai. Mums patinka žaisti, šokinėti, bėgti, šokinėti, linksmintis ir pan.
Auklėtojas. Zuikiai, ar turite draugų miške?
Vaikai. Taip, turiu.
Auklėtojas. Kas tai yra? Pasakyk man juos.



Vaikai. Ežiukai, voveraitės, meškiukai, lapių jaunikliai.



Auklėtojas. Turi gerų draugų. O dabar kviečiu sukurti pasaką „Miške rudenį“. Kad pasaka būtų įdomi, pirmiausia reikia prisiminti, kokie pokyčiai vyksta augalų ir gyvūnų gyvenime rudenį. Tačiau nepamirškite, kad esate maži zuikiai.
Pradėkime savo pasaką. Į mūsų mišką atėjo nuostabus metas – ruduo.


O pirmasis rudens mėnuo...
Vaikai. rugsėjis.
Auklėtojas. Pasakyk man, kiškiai, kaip tu gyveni miške rugsėjį? Kas nutiko, palyginti su vasaros mėnesiais?
Vaikai. Lapai krenta, tampa įvairiaspalviai, žolė džiūsta, paukščiai mažai gieda, pasidarė nuobodu.


Auklėtojas. Tai, ką sakote, yra teisinga, gerai padaryta. Ar matėte, kaip krenta spalvingi lapai? Pavirskime lapais. (Mokytojas skaito Lipskajos Lyubovo Adamovnos eilėraštį „Ruduo“, o vaikai atlieka atitinkamus judesius).

Ateik! (suspauskite kumščius po vieną)
Ruduo, ruduo, (trys delnai liečiasi vienas kitą)
Žiūrėk! (delnai ant skruostų)
Geltoni lapai sukasi (tolygus judesys delnais)
Jie ramiai guli ant žemės. (padėkite delnus ant kelių)
Saulė mūsų nebešildo, (papurtyk galvą)
Vėjas pučia vis stipriau (vienu metu pakreipiame rankas į skirtingas puses)
Paukščiai skrido į pietus (padarykite paukštį iš dviejų sukryžiuotų rankų)
Lietus beldžiasi į mūsų langą. (Pirmiausia būgnuokite pirštais po vieną, tada po vieną
kitas delnas)
Mes užsidedame skrybėles ir švarkus (imituojame)
Ir apsiauname batus (tampome kojomis)
Auklėtojas. O, kokie gražūs lapai. Iš kur krenta lapai?
Vaikai atsakyti.
Auklėtojas. Dabar įsivaizduok, kad vieną rytą tavo mama, kiškis, tave pažadino ir pasakė, kad atėjo spalis. Kas dabar pasikeitė miške? Kaip elgiasi gyvūnai?
Vaikai. Paukščiai skrenda į šiltus kraštus, meškos eina miegoti, gyvūnai ruošia atsargas ir t.t.
Auklėtojas. Kas nutinka augalams?
Vaikai. Lapai pajuoduoja ir pūva, žolė nuvysta ir džiūsta.
Auklėtojas. Zuikiai, pakelkime galvas ir pažiūrėkime, kaip išskrenda paukščiai. Kaip jie rėkia?
Vaikai. Kurlyk - Kurlyk.


Auklėtojas. Kaip galima apibūdinti paukščių šauksmą žodžiais?
Vaikai. Liūdna, melancholiška, liūdna, užsitęsusi.
Auklėtojas. Taip. Jie tarsi atsisveikina su mumis. Kodėl paukščiai vis dar išskrenda? Kaip tie paukščiai vadinami?
Vaikai atsakyti.
Auklėtojas. Viskas teisinga. Paukščiai žiemoti išskrenda į šiltesnius kraštus, o pavasarį grįžta pas mus. Tokius paukščius vadiname migruojančiais. Bet tada atėjo lapkritis. Ar pamenate, kad vasarą buvo balų, kas su jomis bus?
Vaikai atsakyti.


Auklėtojas. Taip, balos užšąla ir virsta ledu. O lipant ant ledo reikia būti labai atsargiems. Priešingu atveju galite nukristi ir susižaloti. Pažiūrėk į savo kailinius? Kas jiems darosi?
Vaikai atsakyti.

Auklėtojas. Tai va, kailiniai baltuoja, tad zuikiai ruošiasi žiemai, kad plėšrieji, baisus žvėris Aš negalėjau pamatyti zuikio ir jo sugauti.
Mūsų istorija baigėsi. Ko zuikiai išmoko, ko išmoko? Kas vyksta gamtoje rudenį?
Vaikai atsakyti.
Auklėtojas.„Taigi jūs ir aš sugalvojome pasaką. Dabar turime tai papasakoti įdomiai. Pirmiausia apie tai, kas nutiko rugsėjį, paskui apie tai, kas vyko spalį ir lapkritį. Kodėl vyksta pokyčiai? Taip pat nepamirškite papasakoti, kaip baigiasi pasaka.
Ačiū už dėmesį.

Abstraktus

Bendra mokytojo ir vaikų veikla

apie kalbos vystymąsi.

Atviras renginys tėveliams.

Koncertas „Rudens motyvai“.

Pedagogas: T.I. Juvgalenko

Tikslas:

Supažindinkite tėvus su teatro veikla vaikas darželyje;

Pritvirtinkite teisingas tarimas visi garsai, praktikuokite dikciją, toliau dirbkite su intonacija, kalbos išraiškingumu;

Sukurti vaikams džiaugsmo jausmą dalyvaujant teatro veikloje.

Užduotys:

Harmoninės kalbos struktūros formavimas;

Auklėjimas garso kultūra kalbos;

Monologinės ir dialoginės kalbos ugdymas;

Žodyno turtinimas;

Pagerinkite savo gebėjimą perteikti emocinė būsena personažai pagal veido išraiškas, gestus, kūno judesius;

Smulkiosios motorikos ugdymas;

Skatinti emocinį ryšį tarp vaikų;

Suteikite vaikams džiaugsmo ir malonumo iš bendros veiklos.

Ugdykite vaikų pasitikėjimo jausmą kalbėdami prieš tėvus.

Medžiagos ir įranga:

Dekoracijos rudens tema;

Atributika pasakai „Ropė“, „Obuolys“.

Bendros veiklos eiga:

Išeina Lenya K. ir Nastya An. Jie skaitė poeziją.

Ruduo vaikšto, ruduo klajoja,

Vėjas nuvertė lapus nuo klevo,

Jie ošia po kojomis

Ir jie skrenda, skrenda, skrenda.

Lapas skraido, sukasi,

Skrenda per orą

Jis yra visi vaikai ir visi svečiai

Jis pakvies į teatrą.

Vladiko Šv. skaito I. Tokmakovos eilėraštį „Ąžuolas“

Lietaus ir vėjo ąžuolas

Visai nebijo

Kas sakė, kad ąžuolas,

Baisu peršalti.

Juk iki vėlyvo rudens

Tai kainuoja žaliai

Tai reiškia, kad ąžuolas yra atsparus,

Taigi, užgrūdintas.

I. Tokmakovos eilėraštis „Drebulė“. Skaito Nastya A.

Drebulė vėsta,

Drebėdamas vėjyje.

Dejavimas saulėje

Sušąla karštyje.

Duok jį drebulei

Paltas ir batai.

Reikia sušilti

Vargšas drebulė.

Sasha S. skaito I. Maznino eilėraštį „Ruduo“

Kiekvieną dieną vėjas stipresnis
Lapus draskyti nuo šakų miške...
Kasdien ankstyvas vakaras,
Ir vis tiek vėlu.
Saulė tarsi dvejoja
Nėra jėgų kilti...
Štai kodėl rytas pakyla virš žemės
Beveik pietų metas.

Anya A. ir Lyuba S. skaitė P. Taitso dialogą „Visi čia“.

Nadya ir jos močiutė išvyko į kitą lauką. Ant jo matomos ir nematomos kukurūzų varpos. Ir visi šiek tiek ūsuoti. Nadya paklausė:
- Močiute, kas čia auga?
- Duona, anūke!
- Duona? Kur bandelės?
- Ir riestainiai čia, anūke.
- O beigeliai?
- Ir beigeliai čia.
- O meduoliai?
– Ir meduoliai čia. Viskas čia, anūke.
Nadia žiūri į ūsuotas kukurūzų varpas. Jis nori atspėti: kur duona, kur vyniotiniai, o kur meduoliai.

Jie vaidina dialogą „Kitsonka-murysonka“ Vladik St. ir Anė V.

Kitty - Murysonka,
kur buvai?
- Prie malūno.
-Kitsonka-murysonka,
Ką tu ten veikei?
- Susmulkinau miltus.
Mažas kačiukas,
Su kokiais miltais kepei?
- Meduoliai.
-Kitsonka-murysonka,
Su kuo valgėte meduolius?
-Vienas.
- Nevalgyk vienas! Nevalgyk vienas!

Rodome pasaką „Ropė“ su „Gyvosios rankos“ lėlėmis kaip pantomimą. Alena V. pasakoja autoriaus pasaką.

Senelis - Andrejus Zv.

Baba - Nastya An.

Anūkė – Nastja Ak.

Klaida – Dima N.

Katė – Lenya K.

Pelė – Anya N.

Pristatome dramatizaciją pagal V. Sutejevo pasaką „Obuolys“

Atributai: kaukės, kepurės, kiškis, ežiukas, varna, meška.

Kiškis - Zhenya Yu.

Varna - Anya A.

Ežiukas – Vladikas S.

Meška – Nikita P.

Visi vaikai lipa į sceną ir nusilenkia publikai.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!