Sudėtingų sakinių su inversija pavyzdžiai. Dažni sakiniai su apeliaciniu skundu: pavyzdžiai

Pamokos tikslas: pakartoti ir konsoliduoti informaciją apie apeliaciją.

Ugdymo tikslai:

  • pakartokite „apeliacijos“ apibrėžimą;
  • pateikti idėją apie adreso vartojimą kalboje;
  • pataisyti skyrybos ženklų vietą sakinyje su adresu;
  • kartoti skyrybos ženklus, kai vienarūšiai nariai ir sudėtingame sakinyje.

Vystymo užduotys:

  • mokyti rasti nuorodas sakinyje;
  • atskirti adresą nuo dalyko;
  • teikti pasiūlymus su apeliaciniu skundu;
  • kalboje naudoti apeliacijas;
  • plėtoti išraiškingą kalbą.

Edukacinės užduotys:

  • auklėti komunikacinė kultūra studentai;
  • ugdyti meilę rusų kalbai ir literatūrai;
  • skatinti sunkaus darbo ir tarpusavio supratimo ugdymą.

Įranga: kompiuteris, daugialypės terpės projektorius, ekranas, užduočių kortelės, lentelė „Pasiūlymo su apeliacija metmenų sudarymas“.

Pamokos eiga

I. Organizacinis momentas.

Šiandien, vaikinai, mes ir toliau dirbsime su jumis tema „Apeliacija“.

Pradėkime nuo žaidimo „Sukurk sakinį“. Išsprendę daugybę uždavinių, turite iš kelių komponentų sudaryti sakinį, kurį atlikdami kiekvieną užduotį surašysite į sąsiuvinį. Keli žmonės atliks individualias užduotis naudodami korteles.

II. Darbas su kortelėmis. (1 priedas)

III. Sintaksė penkios minutės. Žaidimas „Pateikite pasiūlymą“. (2 priedas)

Taigi, perskaitykite, kokį sakinį gavote.

Ant takų krito lengvos snaigės.

IV. Medžiagos tvirtinimas.

1. Pasiūlymų analizė.

Pratimai. Perdirbkite gautą sakinį taip, kad tema taptų adresu. Išanalizuokite pateiktą sakinį.

Lengvos snaigės, kriskite ant takų.

2. Priekinė apklausa:

a) Ar apeliacinis skundas yra nuosprendžio dalis?

b) Apima kreipimąsi į gramatinis pagrindas pasiūlymai?

c) Kaip atskirsite temą nuo adreso? Vardas skiriamieji bruožai.

Dalykas įtrauktas į gramatinį pagrindą, nuo predikato galima užduoti klausimą dalykui, bet adresas neįtraukiamas į gramatinį pagrindą, negalima užduoti klausimo iš predikato.

Adresai tariami specialia intonacija po adreso, kurį reikia pristabdyti.

3. Lentoje užrašykite sakinius.

Vaikinai, bet tema ir adresas turi abu bendrieji ženklai. Užsirašykime dar kelis sakinius ir išsiaiškinkime.

Moksleiviai laikosi kelių eismo taisyklių. - Laikykitės kelių eismo taisyklių, moksleiviai.

Draugai skaitys įdomi knyga apie kosmoso užkariavimą. – Paskaitykite įdomią knygą apie kosmoso tyrinėjimus, draugai.

Klausimas:Įvardykite bendrąsias savybes (išreiškiama daiktavardžiais in vardinis atvejis, gali būti bet kurioje sakinio vietoje).

Kūno kultūra (mankšta akims)

4. Komentuojamas laiškas.

Taip vaikinai
Mums visiems susisiekus
Kreipimasis padės.
Žmonėms, žvaigždėms ar paukščiams
Nedvejodami susisiekite su mumis.
Tik, drauge, nepamiršk:
Padėkite kablelius.
(A. Kosogovskis)

Pratimai. Užsirašykite sakinius, paaiškinkite skyrybos ženklus ir nubraižykite diagramas.

1. Broliai, ką jis apie mane sugalvoja?

2. Ar tu, Piliulkinai, visada dirbi, vis padedi kitiems?

3. Išpasakosiu šių vietų paslaptis, draugai.

Išvada: Taigi, nuorodos atskiriamos kableliais. Jei apeliaciniai skundai yra sakinio pradžioje arba pabaigoje, tada jie paryškinami vienu kableliu, jei viduryje – dviem.

5. Atrankinis diktantas (po to atliekamas testavimas).

Jūs ir aš, vaikinai, išanalizavome sakinius, kuriuose vartojome tikriniai vardai daiktavardžiai Bet į poetinė kalba adreso vaidmenyje yra daiktavardžiai, žymintys negyvus objektus.

Pratimai. Iš sakinių, kuriuos jums perskaitysiu, užsirašykite apeliacijas.

1. Sidabrinis kelias, kur tu mane vadini?

2. Aš tave matau, brangios stepės.

3. Kleskit, mūsų gimtoji žeme.

Aš myliu tave, Rusija.
Bėk tu, paukščių vyšnia, su sniegu.

Išvada: adresas gali būti sudarytas iš vieno žodžio arba žodžių junginio.

6. Kūrybinis darbas grupėse.

Pratimai. Užmegzkite dialogą naudodami apeliacijas:

  • 1 gr. - „Bibliotekoje“
  • 2 gr. - „Muziejuje“
  • 3 gr. - "Parduotuvėje"
  • 4 gr. - "Nuolė"

Išvada: kreipiamasi į žodinė kalba išsiskirti intonaciniu požiūriu.

7. Darbas su signalinėmis kortelėmis.

Pratimai. Aš perskaičiau tau sakinį, o tu man parodyk kortelę, kurios diagrama atitinka nurodyto sakinio struktūrą.

1. Atsisveikink, mylimas miestas.

2. Sveiki atvykę, starkiai.

3. Paukščiai atskrido ir užpildė mišką savo giedojimu.

4. Dangus pamažu apsiniaukė, o vėjas perėjo per mišką.

5. Išeik, skruzdėlės, po žiemos šalčio.

6. Vaikinai, saugokite paukščius.

V. Apibendrinant. Įvertinimas.

1. Kas yra konversija?

2. Kaip laiške pabrėžiami apeliaciniai skundai?

3. Kaip išreiškiami skundai?

4. Kokią vietą sakinyje gali užimti apeliaciniai skundai?

5. Įvardykite skiriamuosius adreso ir dalyko požymius.

VI. Darbas su testu (3 priedas)

Dabar patikrinkime, kaip įsisavinote studijuotą medžiagą: dirbkime su testais.

VII. Namų darbų paaiškinimas.

Dažnai pažiūrėjus į adresą galima suprasti, koks yra žmogus, į kurį kreipiamasi, ir tas, į kurį kreipiamasi. Kreipdamiesi galite išreikšti meilę, gerumą, rūpestį ir atvirkščiai – pyktį, nepasitenkinimą. Labai dažnai kreipimesi atskleidžiamas kūrinio herojus.

Jūsų užduotis namuose yra parašyti sakinius su kreipiniais iš „Pasakos apie mirusią princesę ir septynis riterius“, konkrečiai su kreipimais į stebuklingą veidrodį. Pažiūrėkite, kaip nuorodų į tą patį dalyką pobūdis keičiasi priklausomai nuo kalbėtojo nuotaikos.

1 priedas

1 kortelė

  1. Kaimyne, nustok gėdytis, neturėtum vargti su drambliu.
  2. Klausyk, bičiuli! Tu, sako, esi puikus dainavimo meistras.
  3. Draugai Kodėl toks triukšmas? Aš, jūsų senas piršlys ir krikštatėvis, atėjau su jumis susitaikyti, visai ne dėl kivirčo...
  4. Na, ką tu ten matei, Khavronya?

2 kortelė

Pratimai. Raskite nuorodas, dėkite skyrybos ženklus. Pavadinkite pasaką.

  1. Kaip dainuoja mielasis Gaidys, tu garsus, svarbus!
  2. Kaip tu, įžūlus dėde, drįsti mano švarų gėrimą purvinti smėliu ir dumblu savo nešvariu snukiu?
  3. Ir kad ir kaip sėdėtumėte, draugai, jūs visi netinkami būti muzikantais.
  4. Kodėl krikšto mamos turėtų sunkiai dirbti, ar ne geriau pavirsti krikšto tėvais?

3 kortelė

Pratimai. Raskite nuorodas, dėkite skyrybos ženklus. Pavadinkite pasaką.

  1. Žiūrėk, mielas krikštatėvi, koks čia veidas?
  2. Dainuokite šviesą, nesigėdykite! O jei mano sesuo tokia graži, o tu – dainavimo meistras!
  3. Laisvalaikis man išsiaiškinti jūsų šuniuko kaltę!
  4. O tu, Gegutė, nupiešk mano šviesą sklandžiai ir ištemptai...

2 priedas

Pratimai. Parašykite pasiūlymą išspręsdami daugybę problemų.

  1. Iš pasiūlymo Desantininkai nusileido stadiono centre
    paimkite predikatą.
  2. Iš pasiūlymo Staiga pasigirdo lengvi žingsniai
    paimkite apibrėžimą.
  3. Pridėkite temą iš sakinio Tavo skruostuose tirpsta snaigės.
  4. Paimkite daiktavardį, kuris veikia kaip objektas

Sodo takai buvo apaugę lapais.

(Naudokite suteiktas daiktavardis kaltininko linksniu įjungta).

3 priedas

1 variantas

  1. SU labas rytas mieli draugai
  2. Miškas kvepia ąžuolu ir pušimis.
  3. Viršuje švelniai mirgėjo žvaigždės.
  4. Vaikinai, rūpinkitės gamta!
  5. Uždekite ugnį.
  1. Sėsk, Gunka, dabar aš tave nupiešiu.
  2. Klausykite, broliai, mano eilėraščius.
  3. Dunno tikrai nemėgo ricinos aliejaus.
  4. Klausyk, Dunno, padėk man iš čia.
  5. Atgal Bulka!

2 variantas

Pratimai. Raskite sakinius su adresais be skyrybos ženklų.

  1. Palaimink mus už mūsų žygdarbį gimtoji žemė!
  2. Draugai, gyvenkime sąžiningai.
  3. Atnešk man knygą apie gyvūnus.
  4. Mielas drauge, ar tau negerai?
  5. Iki ryto šaltis stiprėjo.
  1. Senais laikais gyveno burtininkai.
  2. O Totoshka, kokia tu linksma.
  3. Ellie ateik čia greičiau.
  4. Toto įbėgo į namus.
  5. Ar tai tikra ponia?

Kreipinys yra žodis arba žodžių junginys, kuris tiesioginėje kalboje nurodo asmenį, kuriam kalbama. Pavyzdžiui, Sasha eik pasiimti duonos; Jaunas draugas, visada būk jaunas; O tu, Daša, eisi į kiną?

Adresai yra panašūs į įžanginius žodžius ta prasme, kad jiems patinka įžanginiai žodžiai, yra paryškinti raštu kableliais, bet nėra sakinio nariai, todėl nėra pabraukti, kai analizuojant. Kreipimasis gali būti pradžioje, viduryje ir viduje sakinio pabaiga. Sakinio pradžioje: Jurijau, ar tu padarei namų darbus Sakinio viduryje: Ar moki groti smuiku, Klava Sakinio pabaigoje: Kam tau reikia sugedusio dviračio, Pavel?

Sakinio pradžioje adresas gali būti atskirtas kableliu arba šauktuku, jei adresas tariamas pakeltu šauktuku. Galite pasakyti: Kolya, eik, išnešk šiukšles. Bet jūs taip pat galite pasakyti: Kolya! eik išnešti šiukšles. Skirtingai nuo įžanginių žodžių, adresai neskiriami brūkšneliais, o tik kableliais. Po skambučių yra pauzė.

Kreipimąsi ne visada lengva rasti tekste. Pavyzdžiui, ir jūs, mieli draugai, ateikite rytoj. Nepatyręs studentas gali pabrėžti adresą tokiu sakiniu: O jūs, mieli draugai, ateikite rytoj. Todėl svarbu būti atsargiems akcentuojant patrauklumą.

Taigi kreipimasis gali būti sudarytas iš vieno žodžio (Vladimirai, užsidėk kepurę ant galvos, kitaip lauke šalta) ir dažnas, kai vartojami du ar daugiau žodžių: O tu, pūga, kur tu skubi?

Pažymėtina ir tai, kad yra ir tokių kreipimųsi, kurie gali būti išsibarstę po visą sakinį, tai yra, viena dalis gali būti, pavyzdžiui, sakinio pradžioje, o antra – sakinio pabaigoje. Pavyzdžiui, kur tu eini, brangioji, mergaite. Tokie kreipimaisi yra tipiški šnekamoji kalba.

Kartais dalelė „o“ naudojama kartu su adresais. Pavyzdžiui, o mano jaunyste, kur tu dingai? Tokiais atvejais dalelė „o“ nuo adreso neatskiriama kableliu, o reiškia vieną adresą.

Svarbiausia prisiminti

  • apeliacijos gali būti dažnos ir nedažnos;
  • neakcentuojamas;
  • adresai ir įžanginiai žodžiai nėra tas pats;
  • atskirti kableliais.

N.M. RUKHLENKO,
Su. Orlik, Belgorodo sritis.

Pasiūlymai su apeliaciniais skundais. Stilistinės funkcijos prašymus

11 klasė

Pamokos tikslas: atskleisti apeliacijų vaidmenį kalboje, plėtoti loginis mąstymas ir mokinių kalbinį jausmą, skatina moksleivių kalbos raidą.

PAMOKOS EIGA

Mokytojas. Kiekvienas paprastas sakinys yra sintaksinė sakinio narių grandinė, hierarchiškai išdėstyta pagal formas sintaksinis ryšys. Be šių narių, į sakinį galima įvesti komponentus, kurie nėra įtraukti į sintaksinę grandinę. Išskirtinis bruožas iš šių komponentų yra aiškus ir aštrus intonacinis skirtumas tarp komponentų, sudarančių sintaksinę grandinę. Sakiniai su komponentais, neįeinančiais į sakinio narių sintaksinę grandinę, vadinami sudėtingais.

    Komplikacijos pasiekiamos įdiegus skirtingų funkcijų komponentus. Šiandien kalbėsime apie apeliacijas. Kas yra konversija? Jums siūlomi keli šios sąvokos apibrėžimai. Kuris tikslesnis? Pagrįskite savo pasirinkimą.

    Kreipinys yra daiktavardis, vienas arba su priklausomais žodžiais, įvardijantis asmenį, kuriam kalbama.

    Kreipinys – tai žodis arba žodžių junginys, įvardijantis asmenį, rečiau daiktą, kuriam kalbama.

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba. Studentas

Mokytojas. 2 ir 3 apyvartos apibrėžimai yra tikslesni. Pirmasis apibrėžimas yra netikslus ta prasme, kad patrauklumą galima išreikšti ne tik daiktavardžiu, bet ir kita kalbos dalimi.

. Užsirašykite šiuos sakinius iš diktanto ir pasakykite, kokią vietą sakinyje gali užimti apeliacija. Mano drauge, patikėk, kad ne iš tuštybės ar sąmonės pertekliaus tapau metraštininku.(M. Prišvinas) Karas praėjo. O tu vis verki, mama.(A. Tvardovskis) Jau seniai, linksmi draugai, atsisveikinome su mokykla, bet kiekvienais metais grįžtame į savo klasę.

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.(M. Matusovskis)

Mokytojas. Apeliacija gali būti sakinio pradžioje, viduryje arba pabaigoje. . Žodinėje kalboje kreipiniai pasižymi skirtingų tipų intonacija. Kaip manote, nuo ko tai priklauso?:

komentuoti sekančius pavyzdžius
1) Vaikinai! Pirmyn, skrydžiui, sek paskui mane! sekančius pavyzdžius
(A. Puškinas) 2) Skriskite, prisiminimai!
3) Aš, draugai, neturiu laiko. (V. Panova)
4) Leidėjas yra geras! Šioje knygoje aš atsiduodu naujiems jausmams, moku kiekvieną akimirką suvokti pakilią Rusiją kaip komuną. (S. Jeseninas)
5) Tai kaip prieš blogą orą, sunku, draugai. (A. Jašinas)
6) Tyliai, garsiakalbiai! Jūsų žodis, drauge Mauzeri! (V. Majakovskis)

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.. Intonacija, kuria tariamas kreipinys, priklauso nuo kreipinio vietos sakinyje, jo išraiškingumo ir paplitimo laipsnio. Kreipimuisi, esančiam už sakinio ribų, būdinga speciali šaukimo intonacija (1, 4 pavyzdžiai). Tokiais atvejais adresas tariamas padidintu kirčiu ir aukštesniu tonu, po kreipimosi rašant tai nurodoma šauktuku. Kreipinys sakinio pabaigoje pasižymi susilpnėjusia vokatyvine intonacija (5 sakinys).

Mokytojas Tačiau šauktinių ir klausiamųjų sakinių pabaigoje kreipinys gali turėti padidintą kirtį (2, 6 pavyzdžiai). Sakinio viduryje (3 sakinys) kreipinys išsiskiria mažomis pauzėmis, tariamas greitai ir žemu tonu (įžanginė intonacija), bet gali turėti ir šaukiamąją intonaciją (7 sakinys).

. Kuo ypatingi šie pasiūlymai: sekančius pavyzdžius
1) Atsisveikink, mano bendražygiu, mano ištikimasis tarnas, atėjo laikas mums išsiskirti. 2) Maskva, mano Maskva, mano Maskva yra graži, neprilygstama, gimtoji žemė.
(S. Vasiljevas) sekančius pavyzdžius

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba. 3) Sakyk, Vilhelmai, argi ne taip atsitiko mums, mano broliui iš mūzos, likimo?

Mokytojas. Pirmame ir antrame sakiniuose adresai eina vienas po kito, tai yra, yra vienarūšiai. Trečiuoju sakiniu apeliacinį skundą sulaužo kiti nuosprendžio nariai.

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.. Kaip adresai tariami 1 ir 2 sakiniuose? Su kokia intonacija?

Mokytojas. Jei sakinyje keli adresai eina vienas po kito, tada jie tariami su išvardijamąja intonacija, kuri derinama su šaukiamąja intonacija. . Ar apeliaciniuose skunduose gali būti pateikiamas vertinamasis aprašymas, gali būti išraiškingas dažymas

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba., išreikšti kalbėtojo požiūrį į pašnekovą? Atsakymą pagrįskite pavyzdžiais. . Taip, jie gali. Tai pasiekiama ne tik intonuojant, bet ir naudojant tam tikras žodynas , apibrėžimai, vertinimo priesagos, įterpimai: Sakyk, idiote, kaip tu pasiteisinsi?(D. Fonvizinas) ; Ech, Alioška, ​​tau bus sunku!(V. Aksenovas) ; Geras, mylimasis, brangusis, mes gyvename toli vienas nuo kito. (S. Ščipačiovas); (V. Panova) Kuo galiu jus vaikinai?; Ačiū tau, mano gimtoji žeme, tėvo namai, už viską, ką žinau iš gyvenimo, ką nešiojuosi širdyje. (A. Tvardovskis); O tu, jaunystė, laukinė jaunystė, drąsuolis! ; - Na, kodėl tu neprisimeni, idiote? - pradėjo jis.

Mokytojas(M.Isakovskis)

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.. Adresai dažniausiai reiškiami daiktavardžiais vardininko linksniu. Būdvardžiai, dalyviai ir skaitvardžiai gali būti naudojami kaip adresai. Tai pagrįsti žodžiai.

Mokytojas. Pasiūlymai buvo pateikti. Nustatykite, kuria kalbos dalimi išreiškiami adresai, ir įveskite atitinkamus skaičius į lentelę.

1) Žydėkite, jaunieji! Ir turėkite sveiką kūną! (V. Panova)
2) – Puiku, šešta! - Išgirdau storą garsą, ramus balsas pulkininkas. (A. Kuprinas)
3) Prieš pat rytą pakrovimo garsai nutilo ir tylus balsas pasakė: „Kas išvažiuoja, sėskite“. (V. Ketlinskaja)
4) Ar nenorite, persai, pamatyti tolimą mėlyną žemę? (S. Jeseninas)
5) Mielieji, kas man atsitiko? (A. Prokofjevas)
6) Ei, dejuojantis, dirbk ir neverk, įtariam darbas yra geriausias gydytojas. (Patarlė)
7) Miegokite karste, miegokite ramiai, mėgaukitės gyvenimu, gyvenkite vieną.

(V. Žukovskis) Perskaitykite sakinius: - Ei, ten, valgomajame! - atėjo nuo prieplaukos. - Liaukis.(V. Peskovas) ; Sveiki, su baltu sarafanu iš sidabrinio brokato!(P. Vyazemsky) Kas yra prielinksnio formos? valgomajame Ir?

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba. baltu sarafanu iš sidabrinio brokato

Mokytojas. Tai yra kreipimaisi.

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.. Kaip šios formos vadinamos veidais?

Mokytojas. Priklausomai nuo situacijos. . Išanalizuokime šiuos sakinius: - Tsyts, tu! Ji nebėra tavo tarnaitė...(M. Gorkis) ; Šurmulis buvo kurtinantis. - Tyliai, tu! – sušuko Fenya.(S. Antonovas) ; - Na, judėk, kitaip aš tau trenksiu į užpakalį.

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.(N. Ostrovskis)

Mokytojas. Šiuose sakiniuose adresai išreiškiami antrojo asmens įvardžiais ir turi grubumo ar pažįstamumo konotaciją. Šie adresai vartojami šnekamojoje kalboje. . Adresai – tai tikrieji žmonių vardai, asmenų vardai pagal giminystės laipsnį, padėtį visuomenėje, pagal profesiją, profesiją, pareigas, rangą, pagal tautybę ar amžių, pagal santykius tarp žmonių ir pan.; gyvūnų vardai arba vardai; daiktų ar reiškinių pavadinimai negyvoji gamta ; geografiniai pavadinimai ir kt. Pagrįskite tai, ką sakote, pavyzdžiais.
(Mokiniai pateikia pavyzdžių, juos užrašo ir paaiškina skyrybos ženklus.) Gana dažnai kaip adresai naudojami žodžiai: brolis, mama, tėtis, brolis ir tt Ar šie žodžiai išlaiko savo pagrindinę prasmę? leksinę reikšmę sekančius pavyzdžius? O gal jis iš dalies prarastas? Užsirašykite tokius pavyzdžius: - Broli Gregori, jūs praskaidrinote savo protą raštingumu. ; „To, broli, negalima praleisti“, - nuobodžiu balsu sumurmėjo dėdė Kolia, nežiūrėdamas į sūnėną.

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.(K. Fedinas) . Apeliaciniai žodžiai ir tt turi draugiškų ar pažįstamų santykių konotaciją, tačiau iš dalies praranda pagrindinę leksinę reikšmę.

Mokytojas. Ką sako pavyzdys: Broliai rašytojai! Mūsų likime yra kažkas lemtingo. (N. Nekrasovas)?
Kaip jūs suprantate: kreipimasis gali būti plačiai paplitęs, o ne plačiai paplitęs?

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.. Jei pagrindinis žodis turi sutartą arba nenuoseklus apibrėžimas, taikymas ir pan., tada šis kreipimasis yra dažnas, o jei ne, tai nėra įprastas.

Mokytojas. Šiuo atžvilgiu palyginkite šiuos pavyzdžius: Aš tave myliu, regioninės liepos, ir aš myliu tave, regioniniai ąžuolai. (A. Voznesenskis); Nedainuok, šienapjove, apie plačią stepę! (A. Kolcovas)

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.. Pirmame sakinyje yra du apeliaciniai skundai: regioninės liepos Ir regioniniai ąžuolai, abu yra bendri, antrame sakinyje apeliacinis skundas žoliapjovė, jis nėra plačiai paplitęs.

Mokytojas. Kodėl pasiūlymas įdomus: Bloom, mylimas Belgorodo kraštas, kur jie taip gerbia savo protėvių tradicijas?

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.. Su pagrindiniu žodžiu – apeliacija Belgorodo sritis yra ne tik sutartas apibrėžimas brangusis, bet ir šalutinis sakinys galutinis sakinys: kur jie gerbia savo protėvių tradicijas.

Mokytojas. Taigi kokia yra pagrindinė cirkuliacijos funkcija?

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.. Pritraukite dėmesį, skatinkite pašnekovą klausytis kalbėtojo kalbos.

Mokytojas. Teisingai. A.M. Peškovskis savo knygoje „Rusų sintaksė mokslinėje aprėptyje“ pažymi, kad dažnai kreipimasis yra „estetinis ar retorinis centras, sugeriantis daugiausiai autoriaus minčių ir jausmų“. Kaip jūs suprantate šiuos žodžius?

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.. Kreipimasis gali būti stiprus išraiškingos priemonės kalba.

Mokytojas. gerai! Atsigręžkime į A. Tvardovskio eilutes: Mano brangi Motina Žeme, mano pusė – miškas. Dniepro tėvyne, sveiki, sveikinu savo sūnų. Labas, marga drebulė, ankstyvą rudenį
gražuole, labas, Yelnya, labas, Glinka, labas, Luchesa upė. Koks galingas apeliacijų išraiškingumas! Apeliacija yra poetinės sintaksės figūra. Dažnai autoriai kreipiasi į negyvus daiktus, į nesamus ar tariamus asmenis, o tai suteikia kalbai išraiškingumo. Pasiekti išraišką ir emocionalumą poetiniai kūriniai Prisidėti prie kreipimųsi-metaforų, kreipimųsi-metonimijos, raginimų-parafrazių, raginimų-ironijos, raginimų-kartojimo,

retoriniai kreipimaisi . Išanalizuokime šiuos sakinius: - Tsyts, tu! Ji nebėra tavo tarnaitė..., patarlių kreipimasis, tautosakos kreipimasis, archajiškas kreipimasis. Užsirašykite sakinius, dėkite juose skyrybos ženklus, nustatykite adresų, kaip poetinės sintaksės figūrų, tipus..)
- Kur tu eini, barzda! Jie jums sako, kad jiems nėra įsakyta nieko įleisti. (N. Gogolis)(Apeliacija-metonimija – barzda.)
O tu, arogantiški palikuonys garsiųjų garsių tėvų niekšybė... Tu slepiasi po įstatymo šešėliu. (M. Lermontovas)(Apeliacija-perfrazė - arogantiški garsių tėvų palikuonys, žinomi dėl savo niekšybės.)
Kodėl, protingoji, klysti, galva? (I. Krylovas)(Apeliacija-ironija - protinga galva.)
O lauke, lauke, kas tave apibarstė negyvais kaulais? (A. Puškinas)(atvirkštinis pakartojimas – apie lauką, lauką.)
Sukelk triukšmą, blogas oras, lauk, motina Volga! (A. Kolcovas)(Retoriniai raginimai - blogas oras Ir Motina Volga.)
– Tėvai, piršliai, ištraukite, šventieji šventieji. (N. Gogolis)(Adresai-patarlės - tėčiai, piršliai.)
Atleisk, atsisveikink, tankus miško sūris, su vasaros valia, su žiemos pūga! (A. Kolcovas)(Tautosakos kreipimasis - sūrio tankus miškas.)
– Tavo kiemas man nenuostabu, kunigaikšti. (A.K. Tolstojus)(Archaiškas adresas – princas.)
Mano ruduo, ruduo! Auksinė mintis! (V. Inberis)(Apeliacija-metonimija – auksinė mintis.)
Myliu tave, Petro kūryba... sekančius pavyzdžius(Apeliacija-perfrazė - Petro kūryba.)
Atsisveikink, mėlynos akys, aš tavęs nekaltinu. Tikrąją ugnies kainą sužinojau jau seniai. (I. Grudevas), patarlių kreipimasis, tautosakos kreipimasis, archajiškas kreipimasis. mėlynomis akimis.)
Draugai! Draugai! Koks susiskaldymas šalyje, koks liūdesys džiaugsmingame pakilime! (V. Panova)(atvirkštinis pakartojimas – Draugai! Draugai!)
Daryk kelią, tamsūs miškai; išsiskirstyti, upės sraunios; (A. Kolcovas) tu dulkėtas, keliukas; duok man naujienas, mano paukšteli! (Tautosakos apeliacija -)
Miškai tamsūs, upės sraunios, takas yra takas, mano paukštelis. - Bijok Dievo, žmogau! - sušuko jam Dyma.(V. Korolenko) (Archaiškas adresas -.)

žmogaus Atkreipkite dėmesį, vaikinai, archajiški adresai yra stilizavimo tikslai, kalbos ypatybės
simbolių.
Kaip manote, kas padeda pasiekti išraiškos šiuose sakiniuose? (A. Prokofjevas)
Labas, labas, brangioji, mieloji brangioji! (A. Tvardovskis)

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba. Labas, aušra-aušra, šviesa mirga per jūras, labas, neregėtas, labas, raudonos lūpos!

Mokytojas Išgirsk mane, brangioji, išgirsk mane, gražuole, mano vakaro aušra, nenumaldoma meilė.

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.. Kalbos išraiška šiuose sakiniuose suteikiama naudojant kelis adresus vienam asmeniui. . Kaip žinote, adresai yra neatsiejama šnekamosios kalbos ypatybė. Jei taip, tai kokiuose sakiniuose ypač dažnai pateikiami apeliaciniai skundai?. Ypač dažnai apeliacijos įvedamos į skatinimo ir - Mama, prašau, iškepk pyragą! - Nadya, ar ketini gauti duonos? -Gerai, mama, aš eisiu.- Petya, kiek šiandien turi pamokų? Visiškai aišku, kad patrauklumas šiai tiesioginei, pagrindinei funkcijai yra plačiai atstovaujamas kalboje grožinė literatūra

Mokytojas personažų dialoguose. . Gerai, tai tiesa! Vaikinai, ruošiantis šios dienos pamokai, jūs gavote užduotį stebėti aplinkinių pokalbio kalbą. Ar pastebėjote ką nors specialios formos

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba. prašymų? Kokios yra šios formos? . Taip, šnekamojoje kalboje yra specialių kreipimosi formų. Tai yra vadinamasis sutrumpintas daiktavardžio vardininkas, pavyzdžiui: Mama, dainuok, Van, Val . Šie kreipimaisi perteikia kalbėtojų santykių glaudumą. Šnekamajai, ramiai kalbai būdingi kreipiniai, suformuoti kartojant tą patį žodį, o antrasis žodis pridedamas prie pirmojo naudojant dalelę. : A.

Mokytojas mama ir mama; Olya ir Olya . Grožinės literatūros kalba, ypač poetiniai tekstai

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba., nuorodos į negyvus objektus yra dažnos. Kokiu tikslu tai daroma? . Tokie prašymai, dažnai labai dažni, yra ypatingi poetinis prietaisas

Mokytojas. Tai vienas iš personifikavimo būdų.

. Užsirašykite sakinius iš diktanto ir pridėkite skyrybos ženklus. (V. Panova)
Bėk tu, paukščių vyšnia, su sniegu, tu paukšteliai giedi miške. Žvaigždės mūsų brangios Tėvynės, auksinės žvaigždės, kaip tu spindi tirštoje prieblandoje.
(M. Matusovskis) Atsisveikink su vasara, atsisveikink su vėžiais, žuvimi, smailia nosimi, atsisveikink su tinginiu, sudie mėlynas kostiumas.
(A. Čechovas) O Volga!.. Mano lopšys! Ar kas nors tave mylėjo taip, kaip aš?
(N. Nekrasovas) sekančius pavyzdžius
Pasirodykite, Petrovo miestas, ir stovėkite nepajudinamai, kaip Rusija. Dabar atsisveikink, sostine, atsisveikink, mano pavasaris. Karelijos žemė jau manęs ilgisi.
(A. Achmatova) Volga, Motina Volga, amžina, kaip materija, laisva, kaip laisvė, neišsenkanti, kaip laikas.
(M. Chudakova) sekančius pavyzdžius

Meilės fontanas, gyvas fontanas! Aš tau atnešiau dovanų dvi rožes. Ar manote, kad galėtų gramatinė forma

ar apeliacijos turi įtakos predikato raiškos formai?
Išanalizuokite pasiūlymus:
Iš kur tu atsiradai, mielas vaikeli?

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba. Iš kur tu atsiradai, gražuolis? Iš kur tu atsiradai, graži mergina? negalima paaiškinti susirašinėjimu su tikrąja pašnekovo lytimi, bet yra savotiško „derinimo“ su adresu pasekmė. vaikas.

Mokytojas. Užsirašykite ir išanalizuokite šiuos sakinius:

Leningradas, jūs buvote drąsos ir atkaklumo simbolis per Didįjį Tėvynės karas. Maskva, jūs visada buvote mūsų širdyse pavojų metu.

Kreipinys yra žodis (arba žodžių grupė), įvardijantis asmenį, kuriam skirta kalba.. Šiuose sakiniuose predikatinio veiksmažodžio forma paaiškinama daiktavardžio lytimi: Leningradas– m.r. Ir buvo– ponas, Maskva– f.r. Ir buvo– f.r.

Mokytojas. Įtvirtinkime tai, ko išmokome.

Mokinių prašoma atsakyti į klausimus:
1) Kas yra apeliacija? Koks yra adresų vaidmuo kalboje?
2) Kokiose kalbos dalyse reiškiami kreipiniai? Atsakymą pagrįskite pavyzdžiais.
3) Kokios intonacijos rūšys būdingos kreipiniams? Pateikite pavyzdžių.
4) Pateikite įprastų ir neįprastų prašymų pavyzdžių. 5) Įrodykite konkrečių pavyzdžių
tas patrauklumas yra poetinės sintaksės figūra.

6) Kreipdamiesi pasakykite mums apie skyrybos ženklus.

Tada mokytojas kartu su vaikais apibendrina pamoką ir duoda pažymius. Namų darbų užduotis

Literatūra

1. . Atlikite tyrimą tema: „Kreipimai rusų liaudies patarlėse“. Kasatkin L.L., Krysin L.P., Lvov M.R., Terekhova T.G.

2. Rusų kalba / Red. L.Yu. Maksimova. M.: Išsilavinimas, 1989 m. Rosenthal D.E., Telenkova M.A. Žodynas-žinynas kalbiniai terminai

. M.: Išsilavinimas, 1976 m. 3. Šiuolaikinė rusų kalba / Red. D.E., 1976.

Rosenthal. M.: absolventų mokykla Kreiptis- tai žodis ar frazė, įvardijanti tą, kam ar kokia kalba skirta. Pavyzdžiui:

Argi tu, kunige, nesivaikytum pigumo? (Puškinas). Pagrindinis kreipimosi tikslas – atkreipti dėmesį, nors kartais kreipimasis gali išreikšti ir požiūrį į pašnekovą. Pavyzdžiui:

Ką tu darai, mieloji? (Ostrovskis). Viename sakinyje gali būti net keli adresai, skirti tam pačiam adresatui, iš kurių vienas tik įvardija klausytoją, o kitas įvertina, pvz.:

Pirmyn, brangusis, Ilja Iljičiau! (Gončarovas). Kartais poetinėje kalboje galima retorinė personifikacija-apeliacija. Tai skambina negyvas objektas tapti pokalbio dalyviu. Pavyzdžiui:

Triukšmauk, triukšmauji, paklusni burė, Susirūpink po manimi, niūrus vandenynas. (Puškinas.) Apeliacinis skundas nėra nuosprendžio dalis, bet gali būti priklausomi žodžiai , tai yra, kad būtų įprasta, pavyzdžiui:Žemas namas su mėlynos langinės

, niekada tavęs nepamiršiu! šauktukas. Palyginkite toliau pateiktus pavyzdžius:

Kodėl taip anksti atsikėlei, tėti? (Puškinas)
Vaikinai! Ar Maskva neatsilieka nuo mūsų? (Lermontovas)

Oficialiuose laiškuose adresai dažniausiai rašomi atskiroje eilutėje. Tokiu atveju po adreso dedamas šauktukas. Pavyzdžiui:

Gerbiamas Ivanas Ivanovičius!

Atkreipkite dėmesį: žodis GERBIMAS yra adreso dalis ir nėra atskiriamas kableliu. Palyginti:

Sveiki, Ivanas Ivanovičius!

Šiame pavyzdyje po žodžio HELLO reikalingas kablelis, nes jis nėra adreso dalis, o veikia kaip predikatas.

Įterpimai- tai ypatinga kalbos dalis, skirta išreikšti įvairius jausmus ir valios impulsus. Šioje kalbos dalyje yra žodžiai AY!, AH!, ALS!, BATYUSHKA! ir kiti.

Įterpimai, kaip ir adresai, nėra sakinio dalys, o raštu atskiriami kableliu arba šauktuku.

Deja! Jo sutrikęs protas negalėjo atsispirti baisiems sukrėtimams (Puškinas).
Gyvenimas, deja, nėra amžina dovana (Puškinas).

Kaip ir daugelis rašybos taisyklių, ši taisyklė turi išimtį, kurią reikia atsiminti. Jei sakinyje įterpinys O yra prieš adresą, tai tarp įterpimo ir adreso nededamas kablelis ar šauktukas. Palyginti:

O, kodėl aš ne paukštis, ne stepių varnas! (Lermontovas).
Tavo šventas sakinys, o danguje, neteisingas (Lermontovas).

Be to, reikia žinoti, kad kartais įterpimai yra vientisų derinių dalis, pvz.: AK TAU, AK TAU, NU, TAIP. Šiuo atveju nereikia dėti kablelių, pavyzdžiui: Na, ką dabar turėtume daryti?

Pratimai

  1. Ko tu nori, seni? (Puškinas).
  2. Tsyts_ prakeiktas_ kaip tau nėra mirties (Turgenevas).
  3. Pasigailėk žuvienės (Puškino).
  4. Tu_ karalienė_ esi pati mieliausia iš visų, pati rausviausia ir baltiausia iš visų (Puškinas).
  5. Kvailas velnias, kur tu atėjai po mūsų? (Puškinas).
  6. Atsisveikinimas su nemokamais elementais! (Puškinas).
  7. Bet kaip aš galiu duoti įsakymus, tėve Ilja Iljičiau? (Gončarovas).
  8. Ir pažvelk į jo veidą: oho, kokia svarba spindi jo akyse! Niekada anksčiau negirdėjau jo sakant papildomas žodis(Gogolis).
  9. Taip_ Jūs pats pripažįstate, kad esate kvailas (Puškinas).
  10. Su kuo jūs_ svečiai_ prekiaujate ir kur eini dabar? (Puškinas).
  11. Ba_ visi veidai pažįstami! (Griboedovas).
  12. Sveiki_ princas, tu mano gražuolė! (Puškinas).
  13. O tu_ šlykštus stiklas! Jūs meluojate, kad nepaisytumėte manęs (Puškinas).
  14. Valdovas, tu esi mūsų_ Vladimiras Andrejevičius_ Aš, tavo senoji auklė, nusprendžiau tau pranešti apie Papenkino (Puškino) sveikatą.
  15. Meistre, ar įsakytum man sugrįžti? (Puškinas).
  16. Na_ Maksimych_ eik su Dievu (Puškinas).
  17. Šventieji_ kaip ji buvo apsirengusi! Jos suknelė buvo balta, kaip gulbė: oho, tokia sodri! ir kaip aš atrodžiau: saulė, dieve, saulė! (Gogolis).
  18. O dievai_ dievai_ kodėl tu mane baudžia? (Bulgakovas).
  19. Oi_ netikėkite šiuo Nevskio prospektu! (Gogolis).
  20. Vėjas suko smėlį, vanduo raibuliavo, atšalo ir, žiūrėdamas į upę, Palaga sušnibždėjo: „Viešpatie, norėčiau, kad greitai būtų šaltis! (Jeseninas).
  21. Ar neturite bent Pogodino leidimo_ generalinio? Tada aš čia parašiau kitu šriftu: tai apvalus, didelis prancūziškas šriftas, praėjusio amžiaus... (Dostojevskis).
  22. Ay-ay_ koks balsas! (Gogolis).
  23. „Kur tu_ žvėris_ nusipjovei sau nosį? - sušuko ji su pykčiu (Gogolis).
  24. - O_ herojus! Visi vienas po kito išsirikiavome prieš Tave, kad išreikštume susižavėjimą Tavo drąsiu ir visiškai beprasmiu poelgiu (Kliujevas).
  25. „Stop_ Praskovya Osipovna! Padėsiu, suvyniotą į skudurą, į kampą: tegul truputį pagulėja; ir tada aš jį išnešiu“ (Gogolis).
  26. Sekite mane_ skaitytojas! Kas tau pasakė, kad nėra tikro, tikro, amžiną meilę? (Bulgakovas).
  27. „Nei duoti, nei imti, „Nepaguodžiamo sielvarto“ kopija, tavęs_ Erofejevo kopija“, – iškart pagalvojau sau ir iškart nusijuokiau iš savęs (Erofejevas).
  28. Jis padėjo juos priešais mane, atidarė mano maišelį su narkotikais ir paskelbė, kad išbandys visus narkotikus ant šių vaikų, kol suras tinkamą. Taip buvo nunuodytas karalius Donas Rumata... (Strugatskys).
  29. Kaip aš džiaugiuosi, kad išėjau! Neįkainojamas draugas _ kas yra žmogaus širdis? Aš tave labai myliu: buvome neišskiriami, o dabar išsiskyrėme, ir aš džiaugiuosi! (Gėtė).
  30. Ketvirtą dieną atvykau čia_ mielas drauge_ ir, kaip žadėjau, paimu rašiklį ir rašau tau (Turgenevas).
  31. - Na, broli Grushnitsky, gaila, kad jis praleido! - pasakė kapitonas... (Lermontovas).

Kreipinys yra žodis arba žodžių junginys, įvardijantis ką nors, kam ar kas kreipiamasi kalboje. Dažniausiai jis veikia kaip daiktavardis vardininko kalba. Labai svarbu jį atskirti nuo dalyko, nes tai padės taisyklingai iškirsti adreso sakinį. 5 klasės veidai su skyrybos problemomis. Tai gali būti ne tik daiktavardis, bet ir bet kuri kita kalbos dalis pagal savo reikšmę, pavyzdžiui, būdvardis, prieveiksmis ir kt. Perskaitęs straipsnį, 5 klasės mokinys gali lengvai susidoroti su šia tema, kurdamas sakinius savarankiškai.

Kaip nesupainioti adreso su tema

Viena iš dažniausiai pasitaikančių problemų, susijusių su skyrybos problema, yra painiava su sakinio narių apibrėžimu.

Palyginkite du sakinius iš kūrinių rusų literatūra:

Sakyk, dėde, ne veltui... (Lermontovas, „Borodino“).

Mano dėdė yra labiausiai sąžiningos taisyklės... (Puškinas, „Eugenijus Oneginas“).

Pirmuoju atveju žodis„dėdė“ atskiriamas kableliais. Antruoju atveju „dėdė“ yra subjektas ir nėra atskirtas kableliais.

Jei nesate tikri, ar daiktavardį ar kitą kalbos dalį atskirti daiktavardžio prasme, atlikite šiuos veiksmus:

1. Raskite temą ir predikatą. Pažymėkite juos būdingais simboliais(viena tiesi linija ir dvi tiesios linijos). Pavyzdžiui:

Dukra išplovė indus.

Čia tema yra dukra. Predikatas – išplauti. Pabraukdami du terminus aiškiai pamatysite, kad tema nėra adresas. Pabandykime pateikti pasiūlymą:

Dukra, plauk indus!

Šiuo atveju žodis „dukra“ atskiriamas kableliu. Įsivaizduokite, kad mama paprašė dukros išplauti indus ir jai paskambino.

Atminkite: apeliacija nėra sakinio dalis! Išimčių nėra. Šis žodis ar žodžio dalis nėra įtrauktas į gramatinį pagrindą ir niekada nėra tema.

2. Pasakykite sakinį sau, bandydami pagauti intonaciją. Adresas skamba ne kaip įprasta tema. Tame pačiame pavyzdyje, kurį žiūrėjome anksčiau, galite pastebėti intonacijos skirtumus. Pavyzdžiui:

Mama išplovė indus.

Šis pavyzdys tariamas neryškinant kablelių balsu, t.y. vienu įkvėpimu, nesustojant ir nekvėpuojant.

Pavyzdyje:

Mama, ar išplausi indus?

Galite aiškiai išgirsti, kad žodis „dukra“ išsiskiria intonaciniu požiūriu. Norėdami atskirti temą nuo adreso, keletą kartų pasakykite sau būtinas pavyzdys.

3. Viena detalė, kurią verta prisiminti, yra predikato pasikeitimas. Jei subjektas išreiškiamas daiktavardžiu, tada predikatas yra trečiajame asmenyje:

Dukra plauna indus.

Jei daiktavardis- tai kreipimasis, tada pats sakinys virsta vienos dalies sakiniu su veiksmažodžiu jau antruoju asmeniu:

Dukra, ar išplausi indus?

Norėdami išvengti painiavos, galite naudoti šiuos patarimus:

  • Dažnai tai yra vardas, gyvūno pavadinimas arba pavadinimas. Pavyzdžiui:

Ira, ar eisi šiandien pasivaikščioti?

Mama, aš padariau namų darbus.

2. Geografiniai pavadinimai labai dažnai sutinkamas didžiųjų poetų kūryboje. Kai atsigręžiame į gamtą, kalnus, upes ir kt geografiniai objektai, žodį reikia atskirti kableliais:

Myliu tave, mano mylimas miestas.

3. Nustatykite išraiškas su žodžiais „Viešpats“ ir „Dievas“ nėra atskirti:

Neduok Dieve!

Viešpatie pasigailėk.

Pavyzdžiai

Apeliacinis skundas gali būti pateiktas bet kurioje sakinio dalyje. Tuo pačiu metu svarbu atsiminti, kad jis bet kuriuo atveju bus izoliuotas, nesvarbu, kur jis stovėtų.

  • Sakinio pradžioje:

Ponia, vanduo Senoje šiuo metu labai šaltas (Paustovskis, „Brangios dulkės“).

2. Adresas viduryje yra izoliuotas iš abiejų pusių.

Nagi, mano drauge, nusišypsok.

Na, Alina, kaip tau sekasi?

3. Pabaigoje užklausa atskiriama kableliu, o ženklas sakinio pabaigoje nustatomas pagal intonaciją:

Laikykite mane, mano talismanas (Puškinas).

Ar tu čia, mama?

Myliu tave, mano šalis!

Skyrybos ženklų išdėstymo niuansai

  • Atkreipkite dėmesį, kad žodis ar frazė gali būti sakinio pradžioje ir gali būti tariami su šaukiamoji intonacija. Šiuo atveju kablelis turi būti pakeistas šauktuku. Paimkime apeliacinius sakinius iš grožinės literatūros:

Senis! Pamiršk praeitį... (Lermontovas).

Poetas! nevertina žmonių meilės (Puškinas).

2. Kartais prieš žodį pradžioje gali būti dalelė o, kuri taip pat nėra sakinio narys. Dalelė o neskiriama kableliu:

O Smėli, tavo amžius numirė ant kapojimo bloko (Puškinas).

Įterpimą galima lengvai supainioti su dalele. Įterpimas apie pasirodo kaip „ah“. Pagal rusų kalbos taisykles įterpimas yra izoliuotas:

O mama, ar aš padariau ką nors ne taip?

3. Atsiradus dalelėms taip ir a įvyksta šios transformacijos:

Ak, Liza, tai tu! Užeik.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!