Хятадын мэргэн Күнз Төсөлд юу заасан бэ? Күнз - Эртний Хятадын суут ухаантан, агуу сэтгэгч, гүн ухаантан

Арга зүйн хөгжлийн хураангуй.

Карамышка тосгон дахь "Октябрский Городок тосгоны дунд сургууль" улсын боловсролын байгууллагын түүх, нийгмийн ухааны багш

Энэ хичээлийн зорилго:Хятадын нийгмийн амьдрал, Күнзийн гүн ухааны сургаалыг ашиглан төсөөллийг бий болгох идэвхтэй хэлбэрүүдболовсрол, мэдээллийн технологи 5-р ангийн сурагчдад зориулагдсан.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Тусдаа хэлтэс Хотын боловсролын байгууллагын салбар "Дунд дунд сургуульКарамышка тосгон дахь Октябрьскийн тосгон"

Хийсвэр нээлттэй хичээлЭртний дэлхийн түүх дээр

Тэр юу заасан бэ? хятад мэргэнКүнз

5-р анги

Бэлтгэсэн: Гаврилова Елена Алексеевна

түүх, нийгмийн ухааны багш

2012

Хичээлийн сэдэв: Тахал өвчнийг Хятадын мэргэн Күнз сургасан.

“Суралц! Учир нь бидний бүх мэдлэг хангалтгүй гэдгийг амьдрал бидэнд үргэлж сануулдаг. Хүн сурахаа больчихвол өмнө нь сурсан зүйлээ алдаж болно” гэж хэлсэн.

Күнз.

Зорилтот: сургалтын идэвхтэй хэлбэр, мэдээллийн технологийг ашиглан Хятадын нийгмийн амьдрал, Күнзийн гүн ухааны сургаалын талаархи ойлголтыг бий болгох.

Даалгаварууд:

  • Танин мэдэхүйн даалгавар:
  • системийг эзэмших онолын мэдлэг: гол үйл явдлууд, түүхэн хүмүүсгазрын зургийн талаархи практик мэдлэг;
  • үүсэх түүхэн хандлагаүйл явдалд;
  • 5-р ангийн сурагчдын сургалтын үр дүнг зохих ёсоор үнэлэх, өөрийгөө үнэлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх
  • Хөгжлийн даалгавар:
  • хөгжил бүтээлч сэтгэлгээоюутнууд;
  • бие даасан байдлыг хөгжүүлэх;
  • түүхэн баримт, үйл явдлыг шинжлэх, системчлэх, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • ашиглах чадварыг хөгжүүлэх мэдээллийн технологисургалтын үйл явцад.
  • Боловсролын даалгавар:
  • оюутнуудын улс орнуудын соёлыг сонирхох сонирхлыг бий болгох Эртний Дорнодмөн хүмүүсийн бие биенээ хүндэтгэх.

Сургалтын гол үр дүн:

  1. Оюутнууд Күнзийн шашны үндэс суурьтай танилцаж, туршлага хуримтлуулж, эртний соёл иргэншил, хүмүүсийн харилцааны хэлбэр, дүрмийн талаархи санаа бодлыг бий болгодог.
  2. Газрын зурагтай ажиллах ур чадварыг дадлагажуулах (газрын зураг дээр түүхэн дурсгалт газруудыг тэмдэглэхэд анхаарах);
  3. Асуудалд суурилсан сургалтын технологийг эзэмшсэн байх боловсролын материал. Шинжилгээ, системчлэх, нэгтгэн дүгнэх түүхэн баримтууд"Хятад - гайхалтай, ухаалаг, өвөрмөц" хичээлийн эхэнд тавигдсан асуудлыг үйл явдлууд нотолсон;
  4. Хамтран ажиллах ур чадварыг бий болгох янз бүрийн эх сурвалжмэдээлэл (сурах бичиг, лавлах номуудИнтернэт эх сурвалжууд) Оюутнууд шинэ сэдвээр (дэвшилтэт сургалт) өөрсдийн мессежийг бэлтгэдэг;
  5. Экспресс судалгаа, хэлбэрээр тестийн даалгаварХичээлийн төгсгөлд ашигласан нь сургалтын материалын тестийг оновчтой болгодог шинэ сэдэвмөн оюутнуудыг цахим сурах бичигтэй ажиллах сэдэл төрүүлдэг

Бүтэц: шинэ материал сурах хичээл.

Хяналт, үнэлгээний систем:

а) урд талын ажил, судалгаа;
б) шуурхай судалгаа;
в) өөрийгөө хянах

Тоног төхөөрөмж:

  1. Компьютер, танилцуулга
  2. 5-р ангийн түүхийн сурах бичиг (зохиогч Вигасин А.А., Годер Г.И., Свенцицкая И.С. хэвлэгдсэн жил - 2000)
  3. Тараах материал

Самбарын дизайн:

Хятадын их тал, Шар мөрөн, Хөх мөрөн, Хятадын мэргэн Күнзийн хэлсэн үг, Брахма бурханы дүр, хулсан ном, иероглиф.

Хичээл эхлэхээс өмнө залуус даалгавар авдаг: "Их Хятадын тал", "Ян Хэ мөрөн", "Янцзэ мөрөн", "Мэргэн Күнз" сэдвээр мессеж (1 минутын турш) бэлтгэ.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

I шат. Зохион байгуулалтын мөч

II шат. Шинэчлэх суурь мэдлэгсэдвээр: "Эртний Энэтхэг"

Самбар дээр ширээ, Брахма бурханы дүрс байдаг. Оюутнууд хүснэгтийн дутуу элементүүдийг бөглөх шаардлагатай.

Оюутнууд карт ашиглан ажилладаг (хугацаа: 5 минут)

Энэтхэг нь эх газраас хамгийн өндөр _______________________ уулсаар тусгаарлагддаг.

Энэтхэгийн баруун, зүүн, өмнөд эргийг ______________________ далайн усаар угаана.

Энэтхэгт хамгийн элбэг байдаг гол мөрөн нь ______________________ ба ______________________ юм.

Эртний индианчуудын итгэл үнэмшлийн дагуу Бурхан ______________________ хүмүүсийг бүтээсэн өөр өөр хэсгүүдтаны биеийн.

Энэтхэгт тэд ______________________, ______________________, ______________________ өссөн.

______________________ гэдэг нь тодорхой эрх, үүрэгтэй хүмүүсийн нэгдэл юм.

Хятадын гол мөрөн нь ___________ ба _____________ юм.

Хятадын алдарт мэргэн ____________________ байсан.

Залуус аа, та нар бүгд даалгавраа биелүүлсэн үү? (Үгүй)

Та яагаад бодож байна вэ? (Хятадын мэргэн хэн байсныг бид мэдэхгүй)

Өнөөдөр хичээл дээр юу ярихаа томъёолохыг хичээцгээе?

(Хичээлийнхээ сэдвийг томъёолох)

Дэвтэрээ нээж, хичээлийн огноо, сэдвийг бич.

Слайд №1 “Хятадын мэргэн Күнз юу заасан бэ”
III шат. Шинэ сэдэв сурах

Өмнөх хичээлүүд дээр бид танилцсан шашны итгэл үнэмшилэртний индианчууд. Бид нийгэмд байдаг янз бүрийн кастуудыг авч үзсэн. Харин Хятадын мэргэн Күнз юу зааж, яагаад Хятад улсыг өвөрмөц, ухаалаг, гайхалтай гэж нэрлэдэг болохыг бид өнөөдөр хичээл дээр олж мэдэх болно.

1. Асуудлын томъёолол

слайд No2 “Хятад – өвөрмөц, ухаалаг, гайхалтай”

Гэхдээ бид Хятадын мэргэн Күнзийн тухай ярихаасаа өмнө түүний амьдарч байсан улс орны тухай олж мэдэх хэрэгтэй.

2. Газрын зурагтай ажиллах

слайдын дугаар 3 газрын зураг // залуусаас мессеж сонсогдож байна (мессеж бүр 2 минутаас ихгүй байна).

  • Их Хятадын талслайдын дугаар 4
  • Шар мөрний гулсуур №5-6
  • Хөх мөрний гулсуур №7-8
  • Мэргэн Күнзийн слайд No9-10 // "мэргэн" гэсэн үгтэй ажиллах»

Залуус аа, одоо Күнз хэдэн онд нас барсныг тоолж, амьдралынхаа он сар өдрийг цагийн мөрөнд тэмдэглэ.
Күнз хэдэн зуунд төрж, хэдэн зуунд нас барсан бэ? МЭӨ 479 онд нас баржээ

слайдын дугаар 2

  1. Шинэ материалын танилцуулга

Эртний мэргэн Күнз эртний хятадуудын зан заншлын тухай өгүүлсэн байдаг

– “Сайн хүмүүжилтэй хүнийг зан араншингаар нь амархан таньдаг” гэж Күнз сургасан байдаг.слайд №11 // "зан төлөв" гэсэн үгтэй ажиллах.
– “Зан” гэдэг үгийг хэрхэн ойлгож байгаагаа тайлбарлана уу.
(Засвар нь ердийн зүйл юм энэ хүний, зуршил болсон үйл ажиллагааны хэв маяг; нэг буюу өөр зан үйлийн онцлог).
– Эелдэг хятад эр гэрт орохын өмнө гутлаа тайлаад хөл нүцгэн алхсан
слайд № 12-13 (гэртээ)
- Шалан дээр дэвссэн дэвсгэр дээр гутал өмсөж алхах нь зүгээр л зохисгүй гэж тооцогддог.
– “Дэвсгэр” гэдэг үгийг хэрхэн ойлгож байгаагаа тайлбарла.
(Дэвсгэр бол зэгсээр нэхсэн хивс юм)слайд №14 // "дэвсгэр" гэсэн үгтэй ажиллах
"Хятадууд дэвсгэр дээр эсвэл намхан суудал дээр суудаг ч үргэлж өсгийгөө дор нь гацсан байдаг. Зөвхөн бүрэн ёс суртахуунгүй хүмүүс л хөлөө урагш сунгахгүй, унжсан сууж болно.
слайдын дугаар 15
Их анхааралөгсөн гадаад төрххүн. Эртний хятад эрчүүд үсний засалт хийдэг байсан урт үс, толгойн титэм дээр хатуу боов хийсэн. Духан дээрээс дээш, сүм хийд, толгойны ар тал дээр үсийг болгоомжтой тэгшлэв. Зангилаа нь зүүгээр бэхлэгдсэн ("овойлт" -ыг санагдуулдаг). Эмэгтэйчүүдийн үс засалт нь маш нарийн төвөгтэй байсан ч гэрэл гэгээтэй сэтгэгдэл төрүүлж, цэцэг чимэглэсэн, баярын өдрүүдэд үс засалт нь үнэт чулуугаар чимэглэгдсэн байв.
слайдын дугаар 16
– Хятадууд ихэвчлэн дээл өмсдөг байсан. У жирийн хүмүүсТэд хямд материалаар хийгдсэн бөгөөд язгууртнууд, баян хятадууд торгон дээл өмсөж, үнэтэй, үзэсгэлэнтэй хатгамалаар чимэглэсэн байв. Эзэн хааны хувцас дээр луу хатгамал байсан нь бурханлаг байдлын бэлгэдэл юм.

Асуудал руу буцах: "Хятад бол өвөрмөц, ухаалаг, гайхалтай"слайдын дугаар 2

– Хятадын ард түмний амьдралын хэв маяг нь сахилга бат, дэг журам, ахмад настны болон залуу үеийнхний хүндэтгэл, хүндэтгэлд захирагддаг.слайд № 17-18
– Энэ мэргэн ухаан юуг сургадаг вэ?

4. Ухамсартай бие даасан уншихсурах бичгийн текст оюутнуудслайд №19

– Та Күнзийн мэргэн ухааныг хэрхэн ойлгож байна вэ?
Сурах бичгийн текстийг унших (зохиогч Вигасин А.А., Годер Г.И., Свенцицкая И.С.) 100-101 хуудас.
2-р зүйл "Хамгийн дээд буян бол ахмад настанг хүндлэх"
– Гэр бүлийн ахмадуудад хэрхэн ханддаг байсан бэ?
- Одоо чи надад хариулах шаардлагагүй, харин өөрөө хариул - чи эцэг эхийнхээ талаар ямар бодолтой байдаг вэ?
– “Бүх зүйл гэр бүлээс ирдэг” гэсэн үг бий. Яагаад тайлбарлана уу?
слайдын дугаар 20

Одоо "Мэргэн ухаан мэдлэгт байдаг" 3-р догол мөр рүү орцгооё. хуучин номнууд»
-Ямар улсын хаан байлдан дагуулалтын дайны үеэр үнэт эдлэлээс гадна ном авч явдаг байсныг санаж байна уу?
слайдын дугаар 21
– “Эртний номын мэдлэгт мэргэн ухаан байдаг” гэж Хятадын мэргэн ухаан юу гэж хэлдэг вэ?
- Слайд дээр юу харагдаж байна вэ?

Багшийн захиас "Хулсан ном" Эртний Хятад»

Хятад тэмдэгт

Одоогоос 3.5 мянга гаруй жилийн өмнө хятадууд өөрсдийн бичгээ бүтээжээ. Тэд иероглифээр бичсэн. Тусгай сойз эсвэл саваа ашиглан торго даавуу эсвэл хулсны туузан дээр иероглифийг дээрээс доошоо зурсан.

Хятад бичигт 50 мянга орчим тэмдэгт байсан.

Урлагийг өндөр үнэлдэг байсануран бичлэг – иероглифийн сайхан бичээс.

Оюутнууд маш их авах ёстой байсан их тоошалгалтууд. Гэхдээ эртний Хятадад уншиж, бичиж, тоолж сурсан оюутнууд санхүүгийн хувьд боломжийн, сайн сайхан байдалд найдаж болно. Учир нь тэд маш нэр хүндтэй албан тушаал хашиж чаддаг байсан.
слайд № 22

слайдын дугаар 23

– Бичгийн хэрэгсэл нь хэдийгээр энгийн мэт боловч маш үнэтэй байсан. Тэд үнсээр хийсэн бэхээр дүрж сойзоор бичдэг байв. Өмнөх хичээлүүд дээр бид аль хэдийн танилцсанянз бүрийн төрөл

Финикчүүдийн бичээс хамгийн энгийн байсныг бичиж, мэдсэн боловч эртний хятадууд ямар бичиг үсэгтэй болохыг олж мэдэн, иероглиф ашиглан эртний хулсан номнууд дээр бичихийг зөвлөж байна.

  1. Асуултууд:
  2. Залуус аа, та эртний Хятадад уншиж, бичиж сурахад амар байсан гэж бодож байна уу?

Үүнд хэр их хугацаа шаардлагатай вэ? Яагаад?(Жишээ хариулт: Эртний Хятадад уншиж, бичиж сурахад шаардлагатай байсанолон жилийн турш

Учир нь 50 мянган иероглифийг санах нь маш хэцүү бөгөөд хэцүү байсан.

Асуудал руу буцах: "Хятад бол өвөрмөц, ухаалаг, гайхалтай"Оюутнууд иероглиф ашиглан бичихийг оролдож, эртний Хятад хэлний бичиг маш нарийн төвөгтэй болохыг олж мэдэв.
слайдын дугаар 2
слайдын дугаар 24
, слайд No25 – Бусад ард түмний нэгэн адил Хятадууд итгэдэг байсан– гол мөрөн эсвэл ууланд амьдардаг бурхад, сүнс, луу. Харин эртний хятадуудын хувьд хамгийн дээд оршихуй нь Диваажин байсан. Тэдний үзэл бодлын дагуу Тэнгэр бол захирагчийн өвөг дээдэс учраас Хятад дахь эзэн хааныг "Тэнгэрийн хүү" гэж нэрлэдэг байсан бөгөөд түүнд харьяалагддаг газар нутгийг Тэнгэрийн эзэнт гүрэн гэж нэрлэдэг байв.

Асуудал руу буцах: "Хятад бол өвөрмөц, ухаалаг, гайхалтай"слайдын дугаар 2

Эртний Хятадууд маш их зүйлийг хийсэн чухал нээлтүүдодоо ч хүмүүсийн хэрэглэж байгаа шинэ бүтээлүүд.

Иероглиф дээр үндэслэн бичих

Цаасны шинэ бүтээлслайд 26

1-р зуунд МЭӨ Хятадад цаасыг зохион бүтээжээ. Маалинган, торгон сам, ургамлын утаснаас (хулс) хийсэн. Энэ массыг бүхэлд нь дэвтээнэ эсвэл буцалгаж, дараа нь хэвэнд хийнэ. Дараа нь хуудсуудыг дарж, халсан хананд хатаана. Энэ материал нь бичихэд тохиромжтой, маш хямд байсан. Хожим нь 8-р зуунд тэд зураг эсвэл бичвэр сийлсэн, зурсан модон самбараас сэтгэгдэл төрүүлж сурсан. Анх хэвлэх нь ингэж гарч ирсэн. 11-р зуунд Хятадууд эвхэгддэг фонт зохион бүтээжээ

Нарны толбыг ажиглаж байгаад хятадууд одтой тэнгэрийн газрын зургийг гаргажээ.

Шаазан эдлэлийн шинэ бүтээлслайд 27

VI зуунд. МЭӨ д. Хятадын гар урчууд шаазан эдлэл зохион бүтээж, үүнээс аяга, гоёмсог ваар хийж эхлэв. Савыг баримал хийхээс өмнө шаазан шавар хэдэн арван жилийн турш газарт булагдсан байв. Хятад маш үзэсгэлэнтэй, маш үнэтэй байсан. Энэ нь жингээрээ алтаар зарагдсан. Шаазан эдлэлийн үйлдвэрлэлийг нууцалж байсан.

Луужин, механик усны цаг, газар хөдлөлтийг урьдчилан таамаглах хэрэгсэл.

Луужингийн слайд 28

Энэ гайхамшигтай зүйлийг Хятадад бас зохион бүтээсэн. Соронз төмрийг татдаг гэдгийг хятадууд эрт дээр үеэс мэддэг байсан. Тэд соронзны шинж чанарыг мэддэг байсан - хойд ба өмнөд чиглэлийг зааж өгдөг. Хятадын луужин нь соронзон төмрөөр хийсэн урт иштэй халбага байв. Халбагыг хуваалттай гөлгөр модон эсвэл хүрэл тавиур дээр тавиад ээрэх ба нэг талыг нь урагш, нөгөө талыг нь хойд зүг рүү чиглүүлж зогсов. Эрт дээр үед луужинг хэн ч мэддэггүй байсан. Хятадуудаас бусад нь. Луужинг Их Торгоны зам дагуу аялахдаа ашигласан.

Архитектур - сүм хийд, олон давхар дээвэр бүхий олон давхар ордон барих.

Өсөн нэмэгдэж буй цайны слайд 29

Хятадууд хамгийн түрүүнд цайны бут ургуулж, цай бэлтгэж сурсан. Тэднээс цайны бут улс орнуудад ирсэн Баруун Европмөн бидэнд. Хятад хэлээр "цай" гэдэг үг нь "залуу навч" гэсэн утгатай.

Эртний Хятадын яруу найрагт цайны тухай дурдсан байдаг.

Усны урсгалын чимээгээр сонсогдов
хаа нэгтээ эргэдэг дугуй тогшиж байна.
Хаврын навчны нуман доорх гүүр,
Цэцгийн цаг өнгөрчээ.
Гэнэт хамгийн гайхалтай үнэр
уулын араас салхи үлээв.
Энэ нь давааны ойролцоох тосгонд байдаг
үдийн цай бэлдэж байна.

(Гао Ци)

– Өнөөдрийн материалыг хэрхэн ойлгосныг шалгахын тулд би шалгалт өгөхийг санал болгож байнаслайд № 26-30

IV шат. Хичээлийн хураангуй

Хятад бол бүх зүйл өвөрмөц, ухаалаг, гайхалтай улс юм! Энэ улсын бүх зүйл сүр жавхлантай, гайхалтай: Хятадын Их тал, Шар, Хөх мөрөн. Хятад үндэстэн олон жилийн түүхтэй, гайхалтай соёлтой. Хятадын ард түмэн хөдөлмөрч, эр зориг, эелдэг байдал, эелдэг байдал зэрэг гайхамшигтай уламжлалт зан чанарыг хөгжүүлж, хөгжүүлж ирсэн.

Одоо Хятадад хандах хандлага, түүний эртний мэргэн ухаанд хандах хандлагыг тодорхойлохын тулд "Хятад улс бол ........." гэсэн мэдэгдлийг үргэлжлүүлээрэй.

Оюутнууд хариулдаг.

V шат. Тусгал

- Залуус аа, та өнөөдөр ангидаа ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Юу нь сонирхолтой вэ?

Өнөөдрийн хичээл таалагдсан уу?

VI шат. Гэрийн даалгавар

  1. 22-р догол мөр, асуултанд хариул
  2. Нэмэлт ном зохиол, интернетийн эх сурвалжид тулгуурлан өнөөдөр ашиглагдаж буй Хятадын нээлтүүдийн нэг (дарь, хятад хуанли, Хятадын анагаах ухаангэх мэт).
  3. Зураг зурах

Түүх, нийгмийн ухааны багш Андрианова Т.Е.

Сэдэв: "Хятадын мэргэн Күнз юу сургасан бэ?"

Хичээлийн төрөл: хосолсон.

Хичээлийн зорилго: 1. Оюутнууд:

A) Мэдэх: гэр бүл, төр, сурлага, зан үйлийн талаархи Күнзийн сургаалийн заалтуудыг; Күнзийн намтар, газарзүйн байршил ба том голуудХятад.

B) Чадна: тексттэй ажиллах, түүхэн газрын зураг, Хамт нэмэлт уран зохиол(толь бичиг, нэвтэрхий толь), дүн шинжилгээ хийж, дүгнэлт гаргах.

2. Сэтгэн бодох чадвар, орон зайн ойлголт, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

3. Ахмад настнууд болон эцэг эхээ хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх.

Сургалтын арга: аман, харааны.

FOPD: урд талын, хувь хүн.

Тоног төхөөрөмж: мультимедиа проектор, компьютер, сурах бичиг, газрын зураг, нэвтэрхий толь.

Самбар дээр: хичээлийн сэдэв, шинэ үгс: Шар мөрөн, Янцзы, Күнз, хулс.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Оюутнууддаа мэндчилгээ дэвшүүлж, ажил үйлс, бүтээл туурвихыг хүсэн ерөөе найрсаг уур амьсгал. Хичээлийн сэтгэлзүйн болон сэтгэл хөдлөлийн байдал.

2. "Энэтхэгийн кастууд" сэдвээр оюутнуудын үндсэн мэдлэгийг шинэчлэх.

1. Каст гэж юу вэ?

2. Кастууд ангиас юугаараа ялгаатай вэ?

3. Энэтхэгт ямар кастууд байсан бэ?

4. Биеийн хэсгүүдээс кастууд үүссэн бурхны нэр юу вэ?

Энэтхэгийг нэгтгэх ажиллагаа хэзээ болсон бэ? - МЭӨ 3-р зуунд

Аль хаан Энэтхэгийг нэгтгэсэн бэ? - Ашока хаан.

Будда юу сургасан бэ?

Домогт Буддагийн юу нь тийм сонирхол татдаг вэ?

Буддагийн үзэл санаа, Энэтхэгийн брахмануудын сургаалын хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?

3. Шинэ материал сурах.

Төлөвлөгөө.

1. Хятадын байгаль, хүмүүс.

2. Түүхэн дэх хувь хүн - Күнз.

3. Күнзийн сургаал.

Бид эртний индианчуудын шашны итгэл үнэмшилтэй танилцсан. Дэлхийн шашин-Буддизмыг үндэслэгч Будда хүний ​​гарал үүслийг бус хувь хүний ​​гавьяаг илүүд үзэхийг сургадаг байсныг тэд олж мэдэв. Харин Хятадын мэргэн Күнз юу сургасныг бид өнөөдөр хичээл дээр олж мэдэх болно.

1. Газрын зурагтай ажиллах.Тиймээс эхлээд нэрт мэргэдийн өлгий нутаг болох эх орныхоо талаар аль болох ихийг мэдэх ёстой. Танихгүй улсыг хаанаас сонирхож эхлэх вэ? - газарзүйн байршил. Их Хятадын тал, Шар мөрөн, Хөх мөрний тухай залуусаас мессежүүд (мэдээлэл бүрийн хугацаа 2 минутаас хэтрэхгүй) байна. Хятад улс зүүн өмнөд Азид оршдог. Шар мөрний эрэг нь лёссоор хийгдсэн байдаг - чулуу, нарийн нягтруулсан элстэй төстэй. Лоесс хөрс нь зөөлөн бөгөөд сайн усалгаатай, маш үржил шимтэй байдаг. Тиймээс гурван жил хагасын өмнө Шар мөрний эрэг дээр тариачид, малчдын суурингууд оршин тогтнож байжээ. Үүний зэрэгцээ өтгөн ой модоор бүрхэгдсэн Янцзын эрэгт хүн амьдардаггүй байв. Их Хятадын тал нутгийн оршин суугчид газар тариалан, мал аж ахуй, гар урлал эрхэлж, ихээхэн бэрхшээлтэй тулгардаг байсныг археологийн олдвор нотолж байна. Тэд ой модыг огтолж, шинэ газар нутгийг хөгжүүлэх, тариалангийн талбайг усжуулах, далан барих шаардлагатай байв.

Тайлбар толь бичгийн ажил.

Хятад бол оршдог улс юм Зүүн АзиИх Хятадын тал дээр.

Эдгээр голуудын хөндийд анхны мужууд МЭӨ 1700 онд үүссэн. Улс орнуудын удирдагчид хоорондоо байнга зөрчилдөж байв. МЭӨ 3-р зуунд. Бараг бүх вант улсуудыг Цинь Шихуан түүний захиргаанд нэгтгэв.

2. Түүхэн дэх хувь хүн - Күнз.

Күнз МЭӨ 551 онд төрсөн. Лу хотын язгууртан боловч ядуу айлд. Тиймээс түүний амьдрал зовлон зүдгүүрээр дүүрэн байсан бөгөөд нэгэн зэрэг хүсэл тэмүүлэлэвдэж, зохистой болох ба эрхэм гишүүннийгэм. Тэрээр мэдлэгт шунахайн хүслээр ялгардаг байв. Тэр залуу маш их уншиж, өөрт байгаа бүх номыг олж авахыг хичээсэн. Күнзийн үед тэд хуваасан хулсны нарийхан шахмал дээр бичдэг байв. Күнз маш их суралцаж, 22 настайдаа өөрөө багшилж эхэлсэн. Тэр хүмүүсийн нэг гэдгээрээ алдартай болсон шилдэг багш нарХятад. Күнзийн сургуульд хүүхдүүд ёс суртахуун, хэл, улс төр, уран зохиол гэсэн дөрвөн шинжлэх ухаанд суралцдаг байв.

50 насандаа Күнз эхэлжээ улс төрийн үйл ажиллагаатэгээд удалгүй ажлаа авлаа өндөр албан тушаалЛу-д. Гурван сарын турш худалдаачид үнээ өсгөж зүрхэлсэнгүй, "зам дээр үлдсэнийг хэн ч өсгөж зүрхэлсэнгүй" хаант улсад амар амгалан, амар амгалан байв. Гэвч удалгүй тэрээр сонирхлын улмаас албаа орхих шаардлагатай болжээ.

Үүний дараа Күнз Хятадыг 13 жил тойрон аялсан боловч өөрийн чадвар, санаагаа хэрэгжүүлэх хэрэглүүрийг хэзээ ч олж чадаагүй. Таны харж байгаагаар бүх цаг үед шударга, шударга байх нь тийм ч хялбар биш юм.

Күнз 66 нас хүртлээ аялж, сургаалаа номлож, улмаар эх орондоо иржээ. Күнз 72 насандаа таалал төгсөв. Мөн түүний байшингийн суурин дээр сүм баригджээ. Күнз нь дэлхийн соёлын түүхэнд Күнзийн шашныг үндэслэгчээр орж ирсэн.

Күнзийн үзэл санаа дэлгэрч эхэлсэн нь МЭӨ 2-р зуунаас эхэлсэн. Дараа нь эрдэмтэд засгийн газарт ажиллах шаардлагатай гэсэн философийн санааг хүлээн авав. Удалгүй Күнзийн санааг хүлээн зөвшөөрөв төрийн шашин 1912 он хүртэл ард түмэн хаан ширээнээс нь буулгах хүртэл Хятад улс хэвээрээ байв сүүлчийн эзэн хаанХятад.

Өнөөдөр Хятадад Буддизм Күнзийн шашныг орлож байна.

Күнз хэдэн онд нас барсныг тоолж, амьдралынхаа он сар өдрийг цагийн мөрөнд тэмдэглэ.

Күнз хэдэн зуунд төрж, хэдэн зуунд нас барсан бэ? МЭӨ 479 онд нас баржээ

3. Күнзийн сургаал.

Хятадад алдарт мэргэдийн тухай олон үлгэр домог хадгалагдан үлджээ. Түүний тухай ном бичиж, шүлэг, үлгэр зохиосон. Гэвч цаг хугацаа бидэнд ямар үлгэр авчирсан бэ. Түүнийг сонс. - Сурагчид ярьдаг ("Мэргэн хүний ​​хариулт" үлгэр).

Асуулт: Күнз шавь нартаа юуг төлөвшүүлэхийг зорьсон талаар та ямар бодолтой байна вэ?

Амьдралд юу хамгийн их хэрэгтэй вэ: оюун ухаан, зориг, шаргуу хөдөлмөр, болгоомжлол, баяр баясгалан?

Та багш нараасаа юу сурмаар байна вэ?

Баримт бичигтэй ажиллах ( тараах материал). Баримт бичигтэй холбоотой асуулт, даалгавар:

1. Мэдлэг, суралцах хандлагыг тодорхойлсон мэдэгдлийг сонго. Та түүний хэлсэнтэй хэрхэн санал нийлэх вэ?

2. Ахлагч, эцэг эх болон бусад хүмүүст хэрхэн хандах тухай Күнзийн хэлсэн үгийг сонго. Эцэг эхээ хүндлэх нь яагаад чухал вэ?

3. Күнзийн хэлснээр хүн юунд тэмүүлэх ёстой вэ? -аас жишээ хэлье өөрийн амьдрал, Та Күнзийн зөвлөгөөтэй давхцаж буй дүрмийн дагуу үйлдэл хийсэн үед.

4. Өмнөх утгыг тайлбарла сүүлчийн мэдэгдэлКүнз. Аль нь сургуулийн сэдэв"хуучин" -ыг судлахад тусалж чадах уу?

5. Күнзийн сүүлчийн үгийн утгыг тайлбарла. Хятадын мэргэний үгтэй ямар орос зүйр үг таарч байна вэ?

6. Хүн эд баялаг, алдар нэр, үйлчилгээнд Күнзийн үзэл бодлоор хэрхэн холбогдох ёстой вэ?

7. Ямар үг Күнзийг Буддатай ойртуулдаг вэ?

Өргөдөл.

Күнз сургасан.

Гэр бүлийн хүрээнд эцэг эхээ хүндэл. Гэр бүлээс гадуур ахмадуудаа хүндэл.

Хүмүүст үнэнч, энэрэнгүй байж, сайн сайхныг хайрла.

Өөртөө хатуу, бусдад зөөлөн ханд. Ингэснээр та хүний ​​дайсагналаас өөрийгөө хамгаалах болно.

Сайн зүйл хийх ёстой. Муу зүйл өөрөө бий болно.

Жаахан ч болов эелдэг байхыг хичээгээрэй, тэгвэл чи муу зүйл хийхээ болино.

Хүмүүс залхуугаасаа болж муу зүйл хийдэг. Хийх сайн үйлс, та ажилд оруулах хэрэгтэй.

Сур! Учир нь бидний бүх мэдлэг хангалтгүй гэдгийг амьдрал бидэнд үргэлж сануулдаг. Хүн сурахаа больчихвол урьд сурсан зүйлээ алдаж болно.

Хүмүүс эд баялаг, алдар нэрийг өөртөө хүсдэг; хэрэв хоёуланг нь шударгаар олж авах боломжгүй бол тэднээс зайлсхийх хэрэгтэй. Хүмүүс ядуурал, харанхуйгаас айдаг; хэрэв хоёуланг нь зайлсхийх боломжгүй бол тэдгээрийг нэр төртэй хүлээн авах ёстой.

Өндөр албан тушаалд байхгүй гэж санаа зовох хэрэггүй. Байгаа газартаа сайн үйлчилж байна уу гэж санаа зов.

Эцэг эх, багш нартаа хүндэтгэлтэй ханд. Зөвхөн өршөөл, өөрийгөө золиослох замаар тэднээс түрүүлээрэй.

Хэнд ч бүү атаарх, хэнийг ч бүү дорд үз. Эрхэм хүнтэй уулзахдаа түүнтэй хэрхэн тэнцэх талаар бодож үзээрэй; Доод хүнтэй уулзахдаа яаж өөртэйгөө адилхан болохгүй вэ гэдгээ бод.

Үгэндээ амархан байж болохгүй, хууль бус зүйлийг бүү ярь.

Хэрэв та шинэ зүйл сурахыг хүсч байвал хуучин зүйл рүүгээ хандаарай.

Өөртөө хүсээгүй зүйлээ бусдад бүү хий.

4. Хичээлийн хураангуй

Хятад бол бүх зүйл өвөрмөц, ухаалаг, гайхалтай улс юм! Энэ улсын бүх зүйл сүр жавхлантай, гайхалтай: Хятадын Их тал, Шар, Хөх мөрөн. Хятад үндэстэн олон жилийн түүхтэй, гайхалтай соёлтой. Хятадын ард түмэн хөдөлмөрч, эр зориг, эелдэг байдал, эелдэг байдал зэрэг гайхамшигтай уламжлалт зан чанарыг хөгжүүлж, хөгжүүлж ирсэн.

5. Тусгал

– Ширээнийхээ буланд наалт наасан байна ягаан өнгөХятадад хандах хандлага, түүний эртний мэргэн ухааныг тодорхойлох гурван үг бичих хэрэгтэй.

6. Гэрийн даалгавар.

Кластер үүсгэх.

1-р бүлэг - гэр бүлийн харилцаа,

2-р бүлэг - муж дахь харилцаа,

3-р бүлэг - хүмүүжилтэй хятад хүний ​​зан байдал,


Хятадын бүх түүхэнд Күнзийн алдрыг хэн ч хиртэж чадаагүй.

Тэрээр нээлтлэгч ч биш, зохион бүтээгч ч биш байсан ч манай гарагийн оршин суугчид түүний гайхалтай гүн ухааны сургаалийн ачаар түүний нэрийг мэддэг.

Күнзийн намтараас:

Энэ тухай онцлох хүнМэдэгдэж байгаа зүйл бага боловч энэ нь Күнзийг Хятадын хөгжилд нөлөө бүхий хүн гэдэгт итгэхэд саад болохгүй.

Күнз (жинхэнэ нэр Конг Цю) бол Хятадын эртний мэргэн, гүн ухаантан юм. Тэрээр МЭӨ 551 онд төрсөн. д. Түүний ээж Ян Жэнзай татвар эм байсан бөгөөд тухайн үед дөнгөж 17 настай байжээ. Шулиан Хэгийн аав тэр үед аль хэдийн 63 настай байсан бөгөөд тэрээр эзэн хааны командлагч Вэй Цугийн удмын хүн байв. Хүүг төрөхдөө Конг Цю гэдэг нэр өгсөн. Хүүхэд нэг хагас настай байхад аав нь нас баржээ.

Бяцхан Күнзийн аавыг нас барсны дараа хоёр эхнэр, залуу татвар эм хоёрын хооронд ноцтой хэрүүл гарч, хүүгийн ээж гэрээсээ гарахад хүргэв. Куфу хотод нүүж очсон Ян Жэнзай хүүтэйгээ ганцаараа амьдрах болжээ. Күнз бага наснаасаа ажил хийх шаардлагатай болсон. Ян Жэнзайгийн ээж өвөг дээдсийнх нь тухай болон тэдний тухай ярьжээ гайхалтай үйл ажиллагаа. Энэ нь алдсан их цолыг эргүүлэн авахад маш том хөшүүрэг болсон. Аав болон түүний тухай ээжийн яриаг сонсож байна язгууртан гэр бүл, Хүн төрөлхтөний зохистой байхын тулд өөрийгөө боловсрол эзэмших шаардлагатай гэж Күнз ойлгосон.

Эхлээд тэрээр залуу язгууртнуудын боловсролын тогтолцооны үндэс суурь болох зургаан урлагийг судалжээ. Тэр амжилтанд хүрч, амбаарын албан ёсны менежер, дараа нь мал хариуцсан албан тушаалтнаар томилогдсон. 19 настайдаа гэрлэж, хоёр хүүхэдтэй болсон.

Тэрээр 20 орчим настайдаа амжилттай ажлын гараагаа эхэлсэн. +Үүний зэрэгцээ Күнз хүлээн зөвшөөрөгдөж, бүхэл бүтэн сургаал - Күнзийн сургаалийг бий болгосон. их ач холбогдолХятадын хөгжлийн төлөө. Тэрээр анхны их сургуулийг үндэслэгч болж, бүх ангиудын дүрмийг бичсэн. Тэрээр уран зохиол, хэл, улс төр, ёс суртахуун гэсэн 4 мэргэжлээр хичээл заажээ хувийн сургуульанги, материаллаг баялгаас ангид байхыг хүссэн хүн бүрийг хүлээн зөвшөөрсөн.

МЭӨ 528 онд ээж нь нас барж, уламжлал ёсоор тэр явах ёстой төрийн ажил 3 жилийн турш. Энэ хугацаанд Күнз төгс төрийг бий болгох бодолд бүрэн автсан байв.

Күнз 44 настай байхдаа Лугийн вангийн суудлыг авчээ. Тэрээр албан тушаалдаа маш идэвхтэй, туршлагатай, чадварлаг улстөрч байсан. +Удалгүй тус улсад томоохон өөрчлөлтүүд эхэлсэн. Гүрний тогтвортой засаглалыг авлигад идэгдсэн, шунахай түшмэдүүд сольж, хоорондын зөрчилдөөн эхэлсэн. Өөрийнхөө итгэл найдваргүйг ухаарсан Күнз огцорч, шавь нартайгаа хамт Хятадыг тойрон аялж эхлэв. Энэ үед тэрээр өөр өөр мужуудын засгийн газарт өөрийн санаа бодлыг хүргэхийг хичээсэн. Күнз дагалдагчидтайгаа хамт гүн ухааны сургаалыг номлож эхэлсэн. Түүний санаа нь ядуус, газар тариаланчид, хөгшин залуучуудад мэдлэгийг номлох явдал байв.

Күнз хичээлийнхээ төлбөрийг авч, чинээлэг оюутнуудын хуваарилсан мөнгөөр ​​амьдардаг байв. Тэрээр шинэ оюутнуудад хичээл зааж, эртний "Ши Жинь", "И Жин" номуудыг системчилж эхлэв. Лүн Юй номыг оюутнууд өөрсдөө эмхэтгэсэн. Энэ нь Күнзийн шашны үндэслэгч ном болсон богино мэдэгдэл, тэмдэглэл, багшийнхаа үйлдэл.

60 орчим насандаа тэнүүчилж дуусаад Күнз эх орондоо буцаж ирсэн бөгөөд нас барах хүртлээ орхисонгүй. Амьдралынхаа үлдсэн хугацаанд тэрээр "Дууны номууд", "Өөрчлөлтийн номууд" болон бусад олон бүтээлүүд дээрээ ажилладаг. + Сонирхолтой нь, эрдэмтдийн үзэж байгаагаар тэрээр 3000 орчим оюутантай байсан ч нэр нь 26 орчим байдаг.

Хэдийгээр Күнзийн сургаалыг шашин гэж үздэг ч энэ нь теологитой ямар ч холбоогүй юм. Эв найрамдалтай нийгмийг бий болгох зарчмуудыг тусгасан. Күнзийн томъёолсон үндсэн дүрэм бол: "Өөртөө хүсээгүй зүйлээ хүнд бүү хий." +Күнз 73 дахь жилдээ нас барсан бөгөөд түүнээс өмнө өөрийн удахгүй болох үхлийг зөгнөж, энэ тухайгаа шавь нартаа хэлж байсан. Тэрээр 479 орчим нас барсан бөгөөд үүнээс өмнө тэр зүгээр л 7 хоног унтсан гэсэн ойлголт байдаг. Түүнийг дагалдагчдыг нь оршуулах ёстой байсан оршуулгын газарт оршуулжээ. +Түүнийг нас барсны дараа байшингийн суурин дээр сүм хийд баригдсан бөгөөд нэг бус удаа дахин сэргээн босгож, талбайг нь нэмэгдүүлсэн. Күнзийн өргөө 1994 оноос хойш ЮНЕСКО-гийн хамгаалалтад байна. Хятадад боловсролын салбарт гаргасан амжилтад Күнзийн нэрэмжит шагнал өгдөг уламжлалтай.

Мэдээжийн хэрэг, Күнзийн амьдрал, намтар түүхийн эргэн тойронд зарим талаараа домог бий болсон боловч түүний сургаал хойч үедээ үзүүлэх нөлөөг дутуу үнэлж болохгүй.

Тэрээр өндөр ёс суртахуунтай, эв найртай нийгмийг байгуулах санааг анх дэвшүүлсэн хүмүүсийн нэг юм. Түүний сургаал хүмүүсийн дунд маш өргөн хүрээний хариуг олж, үүнийг төрийн түвшинд үзэл суртлын хэм хэмжээ болгон хүлээн зөвшөөрч, бараг 20 зууны турш алдартай хэвээр байв. Күнзийн сургаал нь хүн бүр ойлгоход хялбар байдаг нь хүмүүст маш үр дүнтэй урам зориг өгдөг учраас л тэр байх.

Күнз байсан жирийн хүн, гэхдээ түүний сургаалийг ихэвчлэн шашин гэж нэрлэдэг. Хэдийгээр теологи, теологийн асуудал Күнзийн сургаалын хувьд тийм ч чухал биш юм. Бүх сургаал нь ёс суртахуун, ёс зүй болон амьдралын зарчимхүн-хүний ​​харилцан үйлчлэл.

25 сонирхолтой баримтуудКүнзийн амьдралаас:

1.Ойролцоогоор 2500 жилийн түүхтэй Күнзийн ургийн мод нь дэлхийн хамгийн урт нь юм. Өнөөдрийг хүртэл мод нь Күнзийн овгийн 83 үеийг хамардаг.

2. Күнзийг мөн нэрээр нь мэддэг: “ Агуу мэргэн", "Хамгийн мэргэн багш явсан", "Анхны багш", "Үүрд үлгэр жишээ багш".

3. Цю (“Qiū”, шууд утгаараа “Толгод”) нь Күнзийг төрөхөд нь өгсөн жинхэнэ нэр юм. Багшийн хоёр дахь нэр нь Жун-ни (仲尼Zhòngní), өөрөөр хэлбэл "Хоёр дахь шавар".

4. Күнзийн үүсгэн байгуулж, түүний дагалдагчдын хөгжүүлсэн Күнзийн сургаал нь Хятадад төдийгүй дэлхий дахинд хамгийн өргөн тархсан, эртний сургаалын нэг юм.

5. Күнзийн гаргасан хуулиуд нь түүний сургаал дээр үндэслэсэн бөгөөд маш амжилттай байсан тул Лугийн хаант улсад гэмт хэрэг замхарсан.

6. Иргэн бүр өвөг дээдсээ хүндэлж, дээдлэх ёстой гэж Күнз үзэж байсан.

7. Күнз 19 настайдаа Сүн хаант улсад амьдарч байсан Ци овгийн Ки-коан-ши хэмээх охинтой гэрлэжээ. Жилийн дараа тэд хүүтэй болсон бөгөөд түүнийг Ли гэдэг.

8. Күнз 50 насандаа (МЭӨ 501 онд) шүүгчийн албан тушаалд суув. Лугийн хаант улсын бүх хууль дүрэм түүний гарт төвлөрчээ.

9. Күнзийн шавь нар багшийн хэлсэн үг, яриан дээр үндэслэн “Сы Шу” буюу “Дөрвөн ном” номыг эмхэтгэсэн.

10. Күнзийн "Алтан дүрэм"-д: "Өөртөө хүсээгүй зүйлээ бусдад бүү үйлд" гэж хэлдэг. Мөн тэрээр "Өөртөө сонгож чадахгүй зүйлээ бусдад бүү тулга" гэсэн үг байдаг.

11. "Күнз" нэр нь анх үүссэн XVI сүүлЕвропын номлогчдын бүтээлд олон зуун жил, хэн ийм Латин(Латин: Күнз) Кун Фу-цзу (Хятадаар: 孔夫子, пиньинь: Kǒngfūzǐ) гэсэн хослолыг дамжуулсан боловч 孔子 (Kǒngzǐ) нэр нь "Багш [овог/овгийн] Кун" гэсэн утгатай ижил утгатай байдаг.

12. Хүн өөрийгөө ялан дийлж, ёс суртахуун, хүмүүнлэг чанараараа хүн чанараа төлөвшүүлж, дотроо харгис, эго үзлийг устгах ёстой.

13. Хонг Конг, Хятадад үйл ажиллагаа явуулдаг Күнзийн овгийн удмын бичгийн хорооны мэдээлснээр Күнзийн удмынхныг жагсаасан удмын бичгүүд нь дэлхийн хамгийн томд тооцогддог: 43 мянган хуудастай, 2 сая гаруй хүний ​​нэрийг багтаасан байдаг.

14. Күнз таван жил шүүгчээр ажилласан боловч харгис шүүмжлэгчдийн явуулга нь МЭӨ 496 онд огцроход хүргэсэн.

15. Күнз багшлахдаа эргэн ирж, дараачийн 12 жилийн хугацаанд багшийн хувьд бүх нийтийн хайр хүндэтгэлийг хүлээсэн.

16. Тэрээр улс орны элит болно гэж итгэж байсан эерэг жишээбусад үндэстний хувьд. Ийнхүү нийгэмд амар амгалан, эв найрамдал ноёрхоно.

17. Хамгийн чухал нь хүний ​​чанартэр үнэнч шударга, нинжин сэтгэл, даруу байдал, эелдэг байдал, саруул ухаан зэргийг дурджээ. Күнз ард түмний удирдагчдыг сайн зан үйлийн үлгэр дуурайл болохыг уриалсан.

18. Тухайн үед авлига, дарангуйлалд автсан төр засгийг шинэчлэхийн тулд өөрөө судалж байсан эртний Хятадын мэргэдийн санааг Күнз оюутнуудад заажээ.

19. Күнзийг 23 настай байхад ээж нь таалал төгсөв. Жилийн дараа (МЭӨ 527 онд) Күнз ажил мэргэжлээ өөрчилж, багшлах болсон.

20. Күнзийг нэг нас хагастай байхад нь цэргийн офицер байсан эцэг Шулян Хэ нас баржээ. Хүү ядуу тарчиг өссөн ч сайн боловсрол эзэмшиж чадсан.

21. 60 настайдаа Күнз гарч одов хөдөлмөрийн үйл ажиллагааболон буцаж ирэв жижиг эх орон. 12 жилийн дараа буюу МЭӨ 479 оны арваннэгдүгээр сарын 21. тэр нас барсан.

22. Күнзийн болон түүний оюун санааны өв залгамжлагчийн хамгийн шилдэг шавь нарын нэг бол Хятадын гүн ухаантан Мэнзи юм. Сэтгэгчийн хамгийн хайртай шавь нь Янь Хуй байв.

23. “Бүх хятад хэлний багш”-ийн хэдэн арван мянган үр удам Хятадаас гадна Солонгос (34 мянга) болон Тайваньд амьдардаг.

24. C бага насКүнз гэр бүлээ тэжээхийн тулд шаргуу хөдөлмөрлөсөн. Энгийн ажилчнаас эхлээд үр тариа олгох, хүлээн авах үүрэг бүхий албан тушаалтан болтлоо өссөн. Сүүлд мал ч түүний мэдэлд орсон.

25. Күнз (төрсөн нэр нь Конг Цю) МЭӨ 551 онд төрсөн. Лу улсын хаант улсад харьяалагддаг Цөү (одоогийн Шаньдун мужийн Цюфу хот) хотод.

Күнзийн хэлсэн хамгийн ухаалаг 25 ишлэл:

1. Үнэн хэрэгтээ амьдрал энгийн боловч бид үүнийг байнга төвөгтэй болгодог.

2. Гурван зүйл хэзээ ч эргэж ирдэггүй - цаг хугацаа, үг, боломж. Тиймээс: цагаа бүү үр, үгээ сонго, боломжийг бүү алдаарай.

3. Эрт дээр үед хүмүүс өөрийгөө сайжруулахын тулд суралцдаг байсан. Орчин үед хүмүүс бусдыг гайхшруулахын тулд суралцдаг.

4. Эрхэмсэг хүн сэтгэл нь тайван байдаг. Доод хүн үргэлж санаа зовдог.

5. Унаж үзээгүй агуу хүн биш, харин унаж босч ирсэн агуу хүн.

6. Жижиг зүйлд үл тэвчих нь их үйлсийг сүйрүүлнэ.

7.Хэрвээ тэд таны нуруу руу нулимвал та түрүүлж байна гэсэн үг.

8. Гурван зам нь мэдлэгт хөтөлдөг: эргэцүүлэн бодох зам бол хамгийн эрхэм зам, дуурайх зам бол хамгийн хялбар зам, туршлагын зам бол хамгийн гашуун зам юм.

9. Аз жаргал бол таныг ойлгосон цагт л байдаг агуу аз жаргал- Энэ бол таныг хайрлах үед, жинхэнэ аз жаргал бол таныг хайрлах үед юм.

10. Эрт дээр үед хүмүүс нэг их ярих дургүй байсан. Тэд өөрсдийнхөө үгэнд орохгүй байх нь өөрсдийгөө ичмээр зүйл гэж үзсэн.

11.Эрдэнийн чулууг үрэлтгүйгээр өнгөлж болохгүй. Үүний нэгэн адил хүн байхгүй бол амжилтанд хүрч чадахгүй хангалттай тоо хэмжээхэцүү оролдлого.

12. Дуртай ажлаа сонго, тэгвэл та амьдралдаа ганц ч өдөр ажиллах шаардлагагүй болно.

13. Жаахан ч болов эелдэг байхыг хичээ, тэгвэл та муу үйлдэл хийхгүй байх болно.

14.Та бүх насаараа харанхуйг харааж болно, эсвэл жижиг лаа асааж болно.

15. Бүх зүйлд гоо сайхан байдаг ч хүн бүр үүнийг харж чаддаггүй.

16. Бид зөвлөгөөг дуслаар хүлээн авдаг ч хувингаар өгдөг.

17. Эмх журамтай улс оронд үйл хөдлөл, үг яриа аль алинд нь зоригтой бай. Эмх цэгцгүй улс оронд үйл хөдлөлдөө зоригтой, харин яриандаа болгоомжтой байгаарай.

18. Мэдлэггүйгээ илчлээд мэдлэг эрэлхийлэгчид л зааварчилгаа өг.

19. Эрхэм хүн өөртөө шаардлага тавьдаг, намхан хүнбусдад шаардлага тавьдаг.

20. Золгүй явдал ирэв - хүн түүнийг төрүүлэв, аз жаргал ирэв - хүн түүнийг өсгөв.

21.Хүмүүс намайг ойлгохгүй бол би уурладаггүй, харин хүмүүсийг ойлгохгүй байвал би уурладаг.

22. Өшөөгөө авахаасаа өмнө хоёр булш ух.

23. Үзэн ядаж байгаа бол ялагдсан гэсэн үг.

24. даван туулах муу зуршилТа үүнийг маргааш биш өнөөдөр л хийж чадна.

25.Хүйтэн ирэхэд л нарс, кипарис хамгийн сүүлд гоёл чимэглэлээ алддаг нь тодорхой болно.

Күнзийн сүм

Википедиа, интернетээс авсан зураг

Суурь

Хятад улс Зүүн Азид оршдог. МЭӨ 1-р мянганы үед Хятадууд Шар, Хөх мөрний дундах Хятадын их тал газрыг бүхэлд нь нутагшуулжээ. МЭӨ 2-р мянганы үед. д. Шар, Хөх мөрний хөндийд анхны муж улсууд үүссэн. МЭӨ I мянганы үед. д. энд өөр хоорондоо дайтаж байсан хэд хэдэн муж байсан.

Үйл явдал

551-479 МЭӨ- Күнзийн шашныг үндэслэгч эртний Хятадын гүн ухаантан Күнзийн амьдралын он жилүүд (Кун Фуци - Хүндэт багш Кун).

Күнзийн сургаал нь түүний...

  • Тэрээр уламжлалыг дагаж, эрт дээр үеэс тогтсон зан үйлийг сахих нь чухал гэж үздэг (Күнз: "Би эртний цагийг дуурайдаг, зохиодоггүй" гэж хэлсэн).
  • ахмадуудыг хүндэтгэх ёстой гэж үздэг. Бяцхан дүү нар ааахмадууддаа, хүүхдүүд эцэг эхдээ, дорд нь дээд хүмүүст хүндэтгэл үзүүлэх ёстой. Күнз төрийг зүйрлэсэн том гэр бүл, үүнд субьектүүд захирагчийг эцэг гэж үздэг. Захирагч нь албатуудаа сургаж, зааварлах ёстой (цаазын ял болон харгис хэрцгий шийтгэлүүдКүнз буруушаав).
  • эртний мэргэн ухааныг номонд илэрхийлдэг гэж үздэг. Эртний Хятадад нэг ном бол хуваасан хулсаар хийсэн банз байсан. Хятадууд ийм шахмал дээр дээрээс доошоо иероглиф бичдэг.
  • зан үйлийн дүрмийг дагаж мөрдөх шаардлагатай гэж үзсэн: гэрт орохоосоо өмнө гутлаа тайлж, өсгийгөө дороо хийж сууж, хоёр савхаар хоолло.

Хятадууд ер бусын биетүүдэд (сүнс, бурхад, далавчит могой - луу) итгэдэг байв. Өвөг дээдсээ тахин шүтэх нь Хятадад өргөн тархсан байв.

Дүгнэлт

Күнз нь Хятадын гүн ухаан, шашны гол урсгалуудын нэг болсон Күнзийн шашны үндсийг тавьсан юм. Цинь эзэнт гүрний үед Күнзийн дагалдагчид хавчигдаж байсан (хичээлийг үзнэ үү), гэхдээ аль хэдийн 2-р зуунаас хойш. МЭӨ Күнзийн сургаал нь Хятадын соёл иргэншил, амьдралын хэв маягийн өвөрмөц байдлын үндэс суурийг тавьсан төрийн үзэл баримтлал болж байна.

Хятад улс Зүүн Азид оршдог. Хятадын томоохон голууд болох Янцзы, Шар мөрөн нь Тигр, Евфрат голуудтай төстэй. Тэд маш шуургатай, маш их лаг шавар, элс зөөвөрлөж, ихэвчлэн гэнэт хальж, далан сүйтгэж, талбайн хөрсийг угаана. Эдгээр голуудын хөндийг хөгжүүлэх ажил МЭӨ 2000 оноос эхэлсэн. д. Шар мөрний дунд урсгалд. Хожим нь МЭӨ 1700 орчим. д., анхны мужууд энд бий болсон бөгөөд удирдагчид нь ихэвчлэн бие биетэйгээ дайсагналцдаг байв. Гэхдээ эдгээр бүх мужуудын оршин суугчид нэг соёл, ижил төстэй зан заншилтай байсан тул өөрсдийгөө нэг ард түмэн гэж үздэг байв. Өнөөдрийн хичээлээр бид Эртний Хятадын уламжлал, зан заншилтай танилцаж, Хятадын агуу сэтгэгч Күнзийн хувь заяаны талаар суралцах болно.

Бусад ард түмний нэгэн адил Хятадууд ер бусын амьтад: бурхад, сүнс, мангас, далавчит могой - луу гэдэгт итгэдэг байв. Гэвч тэдний хувьд хамгийн дээд оршихуй нь Диваажин байв. Тэд Тэнгэрийг захирагчийн өвөг дээдэс гэж үздэг байсан тул Хятад дахь хааныг "Тэнгэрийн хүү", түүнд захирагддаг улсыг "Тэнгэрийн эзэнт гүрэн" гэж нэрлэдэг байв.

Хятадад ихэд хүндлэгддэг мэргэн Күнз (Зураг 1) эртний хятадуудын ёс заншлын тухай өгүүлсэн байдаг.

Цагаан будаа. 1. Күнз ()

Күнз тус улсын зүүн хэсэгт, Лу вангийн нутагт язгууртан боловч ядуу гэр бүлд төржээ. Түүний аав зоригтой офицер байсан. Түүний сүүлчийн хүү Күнзийг төрөх үед тэрээр 70 настай байсан бөгөөд хоёр жилийн дараа нас баржээ. Гэр бүл ядуу байсан тул Күнз эртнээс ажиллаж, төрөл бүрийн гар урлал эзэмшиж эхэлжээ. Тэрээр бие бялдар сайтай, өндөр биетэй, сониуч зан, хөдөлмөрч зангаараа бусдаас ялгардаг байв. Залуу насандаа тэрээр амбаар, улсын газар хариуцсан ахлагчийн албан тушаалыг авч байжээ. Хүмүүс түүнээс зөвлөгөө авахаар байнга ханддаг. Аажмаар тэрээр багш, тэр дундаа хөгжмийн багш болж хувирав. Түүнийг төрөхөд нь өгсөн Кун Цю нэрийг талархалтай оюутнууд Кун Фуци болгон өөрчилсөн нь "Хүндэт багш Кун" гэсэн утгатай. (Латинчлагдсан хэлбэр болох Күнз Европт тогтсон.) Тэрээр Хятад даяар аялж, өргөн мэдлэгээрээ хүндлэгдэж байв. Эх орондоо буцаж ирэхэд Күнз аль хэдийн орсон байв гүйцсэн насхотын захирагчаар томилогдсон бөгөөд дараа нь ноёны дээд шүүгч болжээ. Ажил хэрэг нь хэвийн явж байсан ч ажлаасаа чөлөөлөгдөж дахин аялалд гарсан. Домогт өгүүлснээр тэрээр 3 мянган оюутантай байсан бөгөөд тэдний 12 нь түүнтэй байнга хамт байсан. Заримдаа тэр үхлийн аюулд өртөж байсан ч тэр хэзээ ч зориг, тайван байдлаа алдаагүй. Тэрээр сүүлийн жилүүдийг эх орондоо өнгөрөөж, нам гүм голын эрэг дээр модны сүүдэрт нас баржээ. Тэр ямар ч тэмдэглэл үлдээгээгүй. Күнзийн хэлсэн үгийг шавь нар болон дагалдагчид нь тэмдэглэсэн байдаг (Зураг 2).

Цагаан будаа. 2. Күнзийн хэлсэн үг

Күнзийн сургаал нь хуваасан хулсаар хийсэн нарийхан хавтан дээр бичигдсэн эртний хятад ном хэлбэрээр бидэнд иржээ. Нимгэн сойз эсвэл саваа хар бэхээр дүрж, дээрээс доошоо иероглиф зурсан. Тэд алдаа гаргасан бол бичсэн зүйлийг хутгаар хусдаг. Дараа нь банзан дээр нүх гаргаж, утсыг урсгав. Нэг боодол хулс эртнийх байсан Хятад ном(Зураг 3).

Цагаан будаа. 3. Эртний Хятад номууд ()

Мэдлэгтэй хятад хүн хэдэн мянган иероглифийг цээжлэх ёстой байв бие даасан үгс. Египетийн бичгийн нэгэн адил Хятадад иероглиф нь зурааснаас гаралтай бөгөөд заримдаа тэдгээрийн хэлбэрээр анхны дүр төрхийг тааж болно.

Күнз нийгмийг оновчтой зохион байгуулахыг уламжлалаа хадгалж үлдэхээс харж байсан: "Хэрэв та эрт дээр үеэс тогтсон зан үйлийг дагаж мөрдөхгүй, эсвэл бүр цаашилбал тэдгээрийг устгах юм бол бүх зүйл холилдож, зөрчилдөөн үүсэх болно." Тэрээр өөрөө зан үйлийг бурхдыг тайвшруулах хэрэгсэл биш, харин өөрийгөө сахилга бат, дэг журмын элемент гэж үздэг байв.

Күнз үүнд итгэсэн хүмүүжилтэй хүнзан авираар нь танихад амархан. Гэрт орохын өмнө нэгэн эелдэг хятад эр гутлаа тайлж, хөл нүцгэн алхав. Шалан дээр дэлгэсэн дэвсгэр дээр гутал өмсөж алхах нь зүгээр л зохисгүй гэж тооцогддог. Хятадууд нэг дэвсгэр дээр эсвэл намхан суудал дээр суудаг ч үргэлж өсгийгөө дор нь гацдаг байв. Зөвхөн бүрэн ёс суртахуунгүй хүмүүс л хөлөө урагш сунгахгүй, унжсан сууж болно. Эрт дээр үед Хятадууд хоёр савхаар хооллох урлагийг эзэмшсэн. Тэд энэ заншлыг өнөөг хүртэл үргэлжлүүлж байна.

Эртний Хятадууд толгой дээрээ нарийн төвөгтэй үс засалт хийж, үсээ боодол дээр цуглуулдаг. Үсээ унжуулан алхдаг хүмүүсийг тэд зэрлэг гэж үздэг байв. Хятадууд ихэвчлэн дээл өмсдөг байсан бөгөөд энгийн хүмүүс хямдхан материалаар хийсэн дээл өмсдөг байв. Эрхэм баячууд торгон дээл өмсөж, цэцэг, лууны дүрс бүхий гоёмсог хатгамалтай байв (Зураг 4).

Цагаан будаа. 4. Уламжлалт хувцас, үс засалт ()

Гэр бүлд төдийгүй улс даяар ахмад, багачуудын харилцаанд дэг журам сахиулах ёстой гэж Күнз сургасан. Хямралтай хятад хүн болгонтой эелдэг харьцаж, албан тушаалаас доогуур хүмүүстэй бүдүүлэг ханддаггүй, өндөр албан тушаалтай хүмүүстэй харьцдаггүй. Гэхдээ тэр хүмүүстэй болон бусадтай харьцаж, байр сууриа сайн мэддэг - ахмадуудтай хүндэтгэлтэй, багачуудтай эелдэг харьцдаг. Төр бол өнөр өтгөн айл мэт гэж Күнз сургасан. Субъектууд захирагчийг эцэг хүний ​​ёсоор хүндэтгэх ёстой. Гэвч Күнз захирагчдад харьяатдаа үр хүүхэд шигээ хандахыг зөвлөсөн байдаг. Ухаалаг удирдагч хүнийг тамладаггүй хатуу шийтгэл, мөн тэднийг тэвчээртэйгээр хүмүүжүүлдэг - юуны түрүүнд түүний үлгэр жишээгээр. Харгислал нь захирагчдад огт тохирохгүй; "Хэн нэгнийг үнэн замд нь чиглүүлэхийн оронд цаазлах нь хүнлэг бус үйлдэл" гэж Күнз хэлсэн байдаг.

Лавлагаа

  1. А.А. Вигасин, Г.И. Годер, I.S. Свенцицкая. Эртний дэлхийн түүх. 5-р анги - М.: Боловсрол, 2006 он.
  2. Немировский А.И. Түүх унших ном эртний ертөнц. - М.: Боловсрол, 1991.
  1. Bibliotekar.ru ()
  2. Sch714-china.narod.ru ()
  3. Newacropol.ru ()

Гэрийн даалгавар

  1. Эртний Хятадыг олоорой.
  2. Сайн хүмүүжсэн хятад хүн ёс суртахууны ямар дүрмийг баримтлах ёстой вэ?
  3. Хятадууд захирагчидтай хэрхэн харьцах ёстой байсан бол захирагчид энгийн ард түмэнтэй хэрхэн харьцах ёстой байсан бэ?
  4. Хятад бичиг бусад эртний улсуудын бичигтэй юугаараа төстэй вэ? Энэ нь юугаараа ялгаатай вэ?

Хятадууд юу заадаг байсан бэ?мэргэнКүнз

Гэрийн даалгавар шалгах:

1. Бид Эртний Энэтхэгтэй танилцдаг. Энэ улсыг газрын зураг дээр харуул: хаана байрладаг вэ? Дэлхийн хамгийн өндөр уулс, Энэтхэгийн гол голуудыг үзүүлж, нэрлэ.

2. Энэтхэгт ямар кастууд байсан бэ? Индианчууд каст үүссэнийг хэрхэн тайлбарласан бэ? Энэтхэгийн итгэл үнэмшлийн дагуу Брахма бурхан ямар байсан бэ?

3. Энэтхэгчүүд яагаад брахмануудыг хүндэлдэг байсан бэ? Брахманууд хэрхэн тахил өргөдөг байсан бэ?

5. "Хүрдэггүй" гэж хэн бэ? Сүнсүүдийн шилжилтийн талаарх тэдний итгэл ямар итгэл найдвар төрүүлсэн бэ?

6. Энэтхэгийн мэргэдийн аль нь хүмүүсийн хоорондын кастын ялгааг чухалчилдаггүй вэ?

7. Энэтхэгчүүд Гутамагийн талаар юу гэж хэлсэн бэ? Гаутама ямар нэрээр илүү алдартай вэ? Түүний сургаал юу вэ?

Төлөвлөгөө:

1. Газарзүйн байршилТэгээд байгалийн нөхцөлХятад

2. Күнз - эртний Хятадын гүн ухаантан.

3. Күнзийн сургаал.

Шинэ ойлголтууд:Шар мөрөн, Янцзы, Күнз, хулс.

Шинэ материал сурах:

1. Улс,ХаанаХятадууд амьдарч байсан.

Flyleaf дээр газрын зургийг нээ (урвуу талбүрхэвч)сурах бичиг. Еврази тив нь Европ, Ази гэж хуваагддаг.

Хятадад Энэтхэгийн нэгэн адил эрт дээр үед төр улсууд үүсч, анхдагч байдлаас соёл иргэншилд шилжсэн. Зүүн Азид хоёр ус Номхон далай руу усаа хүргэдэг том голууд - Шар мөрөн("шар гол" гэж орчуулсан) ба Янцзы("цэнхэр" эсвэл " урт гол"). Хятад улс энд байрладаг. Дүгнэж хэлэхэд археологийн олдворууд, анхны суурингууд МЭӨ 5 мянган жилийн өмнө Шар мөрөн, Янцзын хөндийд үүссэн. д. МЭӨ 11-р зууны төгсгөлд. д. Шар мөрөнд өөрсдийгөө нэрлэдэг нүүдэлчин ард түмэн гарч ирэв Жоу. Нүүдэлчид энэ хөндийд амьдарч байсан тариаланчдын дунд суурьшиж, будаа, шар будаа, хүнсний ногоо тариалж, цайны бутнаас самар, навч цуглуулдаг байв. Жоугийн үед хүчирхэг улс бий болсон. Хятадууд үүнийг Тэнгэрийн эзэнт гүрэн гэж нэрлэдэг. Тэнгэрийг гол бурхан гэж үздэг байсан бөгөөд захирагчийг Тэнгэрийн Хүү гэж нэрлэдэг байв.

Дунд нь I МЭӨ мянган жил . Хятадад хэд хэдэн байсан тусгаар тогтносон улсууд, эсвэл хаант улсууд , бие биенээ хөтөлж байсан цуст дайнууд . Мэдэгдэж байгаагаар нэг дор хядлагын дараа Өөрчлөх МЭӨ 260 онд хаант улсын дайчид Цинь бууж өгсөн вант улсын 400 мянган цэргийг амьдаар нь оршуулсан Жао . Тэдний дундаас хамгийн хүчтэй нь МЭ III Венедогийн үед болжээ. муж Цинь. Энэ улсын ялалтад тусалсан шинэ байгууллагацэргүүд; Урд эгнээнд дандаа залуучууд, хамгаалагчдад туршлагатай ахмад дайчид байсан. Анхны эзэн хаан Циний зарлигаар Хятад даяар нэгдсэн хууль тогтоомж, нийтлэг зоосыг нэвтрүүлсэн. Өмнө нь яст мэлхийн хясаа, хясаа, хаш чулуу зэргийг мөнгө болгон ашигладаг байсан бол одоо тэд зөвхөн алт эсвэл зэс зоосоор төлбөрөө төлдөг болсон. Эзэн хаан дүрэмт хувцасыг танилцуулав бичсэн тэмдэг, жин ба уртын хэмжүүрийг захиалсан. Иероглиф бичгийг оршин суугчид ашиглах боломжтой болгож өөрчилсөн өөр өөр төгсгөлүүдулс орнууд.

Хууль тогтоомжийг чанд сахих Цинь Ши Хуанди улс орны дэг журам тогтоох гол нөхцөл гэж үзсэн. Үймээн дэгдээгчид цаазаар авах ял оноожээ. Нэгэн цагт Саньян, Шинэ улсын нийслэлд 460 гаруй эрдэмтнийг цаазалсан нь улс даяар зарласан.

Хятадын агуу сэтгэгч Күнз хоёр мянга хагас жилийн өмнө (ойролцоогоор Хятадын баруун хэсэгт Персийн асар том гүрэн бүрэлдэн тогтсон тэр үед) амьдарч байжээ. Тэрээр Хятадын нэгэн муж улсын уугуул иргэн байжээ. Домогт өгүүлснээр Күнз хорин хоёр настайдаа багш болжээ. Эртний мэргэн ухааныг сонирхож буй хүмүүс түүн дээр ирж эхлэв. Күнз өөрөө тэр үед багшийн ердийн төлбөр болох олон хатаасан мах авчирсан хүнд мэдлэгээс татгалздаггүй гэж хэлсэн.

Күнз маш хурдан алдартай болсон. Ингээд хотын даргын албан тушаалд томилогдов. Ганцхан жилийн дотор тэрээр өөрт нь итгэмжлэгдсэн хотыг үлгэр жишээ хот болгон хувиргасан. Гэсэн хэдий ч хүн бүр таалагдаагүй: муу хүмүүсулсын захирагч Күнзийг доромжлоход хүргэв. Мэргэн төрөлх нутгаа яаран орхин аян замд гарав. Хятадын төрийн ноёдын ихэнх нь гэгээнтнийг эелдэгээр угтан авч байсан боловч тэрээр тэдний хэн нэгнийх нь үйлчлэлд ороогүй. Хөгширч, Күнз эх орондоо ирж, амьдралынхаа төгсгөлийг шинжлэх ухаанд зориулжээ. Тэдний хэлснээр мэргэн тухайн үеийн боловсролын зургаан үндсэн хичээлийг гүн гүнзгий мэддэг далан хоёр сурагчийг үлдээсэн: зохистой хүний ​​зан үйлийн дүрэм, хөгжим, харваа, сүйх тэрэг жолоодох, бичих, тоолох.

Күнзийн заасан зүйл.

Күнз итгэдэг байсан ...

Манай өвөө, элэнц өвөг дээдэс биднээс илүү тэнэг байгаагүй тул эх орныхоо өнгөрсөн үеийг хүндэтгэж, судалж, эрт дээр үеэс тогтсон ёс заншил, дэг журмыг сахих хэрэгтэй;

Эртний ном унших нь эртний хүмүүсийн мэргэн ухааныг таньж мэдэхэд тусална;

Гэр бүлд бага нь ахмадаа хүндэлж, ахмад нь багадаа хайрлаж, тэдэнд эелдэг хандах ёстой;

Ухаантай удирдагч нь харгис хэрцгий байж, хүмүүсийг цаазаар авах, хатуу шийтгэлээр тамлах ёсгүй, харин тэднийг тэвчээртэй, юуны өмнө үлгэр жишээгээр хүмүүжүүлэх ёстой. Ард түмэн түүний төлөө байдаггүй, харин ард түмний төлөө байдаг гэдгийг удирдагч санаж байх ёстой.

Амьдралынхаа туршид Күнз шавь нартаа хэрхэн болохыг зааж өгсөн эрхэмсэг (өөрөөр хэлбэл зохистой) хүн - "Өөртөө хүсээгүй зүйлээ бусдад бүү хий" гэж Күнз хэлсэн.

Бид Хятадын мэргэдийн ёс суртахууны санааг унших болно ; Күнзийн сургасан зүйлсийн ихэнх нь өнөөдөр утгаа алдаагүй байна (х. 103).

Үг хэллэгүүд:

Ач холбогдолгүй хүнашиг тусын төлөө зүтгэж, эрхэмсэг нь шударга ёсны төлөө зүтгэдэг.

Бид шударга бусаар ч гэсэн баяжих тухай бодох биш, харин үнэнээр амьдрах, шударга амьдрах, хэнийг ч гомдоохгүй, хүмүүст туслах тухай бодох ёстой.

Эрхэм хүн өөрийгөө буруутгадаг, гэхдээ үл тоомсорлодог- бусад.

Та энэ мэдэгдлийг хэрхэн ойлгож байна вэ? Хэрэв таны амьдралд ямар нэгэн муу зүйл тохиолдсон бол та өөрөө буруутай эсэхээ бодоорой. Жишээлбэл, түүхийн хичээл дээр муу дүн авсан бол "Багш намайг загнаж байна, тэр надад дургүй байна ..." гэж хэлэх шаардлагагүй, эсвэл танай ангийн нэг хүүхэд найзлахыг хүсэхгүй байвал. чи өөрөө түүнийг ямар нэг муу үйлдэл эсвэл үгээр түлхсэн эсэхээ бод.

Эд баялаг- энэ бол хүмүүсийн хүсч буй зүйл юм. Гэхдээ би үүнийг үндэслэлгүйгээр авсан бол би үүнийг ашиглахгүй. Ядуурал бол хүмүүсийг айлгадаг зүйл. Гэхдээ энэ нь надад зохисгүй тохиолдсон бол би үүнээс ичихгүй.

Эдгээр үгсийн утгыг бодоод үзээрэй. Хэрэв хүн өөрийн хөдөлмөр, гавьяа зүтгэл, чадварынхаа ачаар баяжсан бол үүнд буруудах зүйл байхгүй... Гэхдээ ямар нэгэн шалтгаанаар хүн баяжиж чадаагүй бол харамсах шаардлагагүй: хүн байсан нь дээр. шударга бусаар баялгаа олж авсан баянаас илүү шударга ядуу .

Энгийн хоол идэж, ус ууж, тохойгоо толгойн дороо хийж унтах -ВЭнд бас баяр баясгалан оршдог.

Күнзийн хэлсэнчлэн амьдралаас таашаал ав, хэзээ ч хэнд ч атаарх.



3. Күнзийн үед хятад ном ямар байсан.

Өмнөд Месопотами, Египетийн оршин суугчдын нэгэн адил Хятадууд бие даан захидал үүсгэсэн. Энэ нь гурван мянга гаруй жилийн өмнө болсон (Хятад бичиг нь дэлхийн хамгийн эртний бичгүүдийн нэг боловч "залуу" юм. Египетийн иероглифба дөрвөлжин бичиг). Хятад бичиг ч гэсэн зураас үүссэн . "Хятад тэмдэгт" (х. 103) зургийг хараарай.

Бүр Хятад дүрбүхэл бүтэн үг зогссон. Хятадад иероглифийн тоо эхэндээ бага байсан ч тасралтгүй нэмэгдсээр байна.

Малтлагын үеэр олдсон хамгийн эртний бичээсүүд амьтны яс дээр хадгалагдан үлджээ. Бух, хуцны мөрөн дээр, яст мэлхийний хясаан дээр хятадууд сүнснүүдэд асуулт тавьж, жишээлбэл: "Бугад урхи тавих уу?", "Хандган хөөх анчдыг дуудах уу?", "Хэрэглэх ёстой юу?" Бид нохойтой ан хийдэг?" Эртний тариачид ган гачигт үр тариагаа сүйтгэх вий гэж санаа зовж байв. Тиймээс тэд сүнснүүдээс байнга асуудаг: "Өнөөдөр бид тахил өргөлөө - бороо орох уу?" Эсвэл: "Бид шар будаа хураах уу?" Дараа нь бичээстэй ясыг халуун хүрэлээр шүргэсэн: яс нь хагарчээ. Тэд хагарлын хэв маягаас сүнснүүд "тийм" эсвэл "үгүй" гэж хариулсан эсэхийг мэдэхийг оролдов.

Зургуудыг хар “Хулсан гуа”, “Иероглифтэй хулсан шахмал”, “Хулсан ном” (х. 102-103). Ясан дээр бичих нь тохиромжгүй байдаг - Хятадууд хулсыг бичихдээ ашиглаж эхэлсэн. Үүнийг урт банз болгон хувааж, тэгшхэн тэгшлээд, нимгэн зөөлөн үсээр хийсэн сойзоор будсан байв. Сормуусны будаг руу сойз дүрж, нүүрс эсвэл хөө тортогоор хийсэн. Бичсэн зүйлийн алдааг хутгаар арилгадаг байсан. Тийм ч учраас боловсролтой хүмүүсТэд авсдаа хутга, бийр тавихыг хүссэн. Нарийн ба урт тэмдгүүд дээр та зөвхөн баганад бичиж болно. Цэргийн кампанит ажлын тухай шинжлэх ухааны эссэ, шүлэг, тайлбар нь нэг хулсан банзанд багтахгүй. Тэдгээрийг хэд хэдэн таблет дээр бичсэн. Хулсан хавтангийн дээд хэсэгт цооног өрөмдөж, утсыг хооронд нь холбож, холбоно. Хулсан шахмал багц нь Хятадын хамгийн эртний ном байв.

4. Гайхалтай торгоны зам.

Эрт дээр үед хятадууд торго хийж сурсан. Хөвөн ба маалинган даавуунаас ялгаатай нь торгоны утас нь ургамлын гаралтай биш юм. Хорхой үржүүлэх нь хөдөлмөр их шаарддаг ажил юм.

Зургийг хар “Яламны навч түүж байна” (х. 104). Хорхойг тэжээхэд ашигладаг ялам модны (ялам) навч нь цэвэр, шинэхэн, хуурай байх ёстой. Торгоны үржүүлгийн өрөөнд ноорог байх ёсгүй, гадны үнэр, утаа, тэр ч байтугай дуу чимээ, температурын өөрчлөлт нь хорхойд хортой;

At сайн арчилгааөтнүүд нь сүлжсэн нимгэн, тор шиг утас үүсгэдэг хүр хорхойн үүр . Гаднах байдлаар хүр хорхойн үүр нь жижиг гонзгой самартай төстэй бөгөөд урт нь мянган метр хүрдэг.

Зургийг хар “Хятад дахь торгоны үйлдвэрлэл” (х. 105). Хүр хорхойн үүрнээс торго авахын тулд тэдгээрийг халуун усанд оруулах шаардлагатай бөгөөд энэ нь торгоны утсыг холбосон цавууг зөөлрүүлдэг. Хятад эмэгтэйчүүд хэд хэдэн хүр хорхойн үүрнээс утас авч (4-ээс 18 хүртэл) холбож, утсыг цагирагаар дамжуулж, жижиг дугуйнд холбодог. Дараа нь дугуйг аажмаар эргүүлж, цагирагаар дамжин өнгөрч буй утаснууд нь нэг хүчтэй, гөлгөр утас болгон наасан байна. Нэхмэлчид утаснаас даавуу бүтээжээ. Хятадууд барууны орнууд руу илгээсэн торго үйлдвэрлэх аргыг нууцалж байв Их Торгоны зам.Торго нь алтаар үнэ цэнэтэй байв.

Оюутнууд газрын зураг дээрээс Их Торгоны замыг олж хардаг (сурах бичгийн ялтсууд): энэ нь нэг зам биш, харин Хятадаас баруун тийш төрөл бүрийн барааг тээвэрлэдэг олон зам, зам, замууд, тэр дундаа өндөр үнэ цэнэтэй торго байв.

Зургийг хар “Хамгийн эртний луужин...” (х. 105). Хятадад хийсэн гайхалтай бүтээлүүдийн нэг бол луужин юм.

Сирийн хаа нэгтээ, далайн эргээс холгүй байдаг хааны ордон гэж төсөөлөөд үз дээ Газар дундын тэнгис. Залуу язгууртан захирагчийн өмнө бөхийв. - Өө эрхэм ээ! Та намайг дайчдын отрядын толгойд хятад худалдаачидтай уулзахаар явуулсан. Их торгоны замд эсэн мэнд хүрч, товлосон газар ачаатай тэмээ, урт дээлтэй хүмүүсийг харлаа. Аяны цуваа миний хамгаалалт дор цааш аяллаа. Гэсэн хэдий ч удалгүй цаг агаар муудаж: тэнгэр үүлээр бүрхэгдэж, одод шөнө харагдахаа больж, өдрийн цагаар нар харагдахаа больжээ. Бид төөрч, юу хийхээ мэдэхгүй байв. Дараа нь тэргэнцэрийн тэргүүн бурхаддаа залбирч, дараа нь хаа нэгтээгээс гаргаж ирээд гөлгөр тэгш өнцөгт банзыг газар тавив. Үүн дээр хэд хэдэн хуваалт, иероглиф бичсэн байсан ч би юу гэсэн үг болохыг ойлгосонгүй. Төвд нь хятадууд төмөр халбага суурилуулсан бөгөөд урт бариул нь самбарт хүрдэггүй, агаарт унжсан мэт байв. Дараа нь гайхалтай зүйл тохиолдов: халбага хүний ​​тусламжгүйгээр эргэж, анхныхаасаа өөр байр суурь эзэллээ. "Ид шид! - гэж би хашгирав. "Гэхдээ энэ нь бидэнд яаж туслах вэ?" Караваны дарга надад хариулсангүй, гэхдээ тэр шидэт халбагаар заасан чиглэлийг сонгосон гэж тангараглая. Бид эзгүй, аймшигт цөлд үхээгүй нь түүний ачаар юм.

Соронз төмрийг татдаг гэдгийг хятадууд эрт дээр үеэс мэддэг байсан. Тэд соронзны шинж чанарыг мэддэг байсан - хойд ба өмнөд чиглэлийг зааж өгдөг. Хятадын луужин нь соронзон төмрөөр хийсэн урт иштэй халбага байв. Халбагыг хуваалттай гөлгөр модон эсвэл хүрэл тавиур дээр тавиад ээрэх ба нэг талыг нь урагш, нөгөө талыг нь хойд зүг рүү чиглүүлж зогсов. Эрт дээр үед хятадуудаас өөр ард түмэн луужинг мэддэггүй байсан. Луужинг Их Торгоны зам дагуу аялахдаа ашигласан.

TEA = Тодорхой Хятад эмч өвчтөнд зочилдог. Тэр ер бусын эм уухыг хүссэнгүй хөмсөг зангидав.

    Өө, ямар зэвүүн юм бэ! Энэ нь гашуун, агшаагч, хачин үнэртэй ...

    Анагаах ухаан нь ховор амттай байдаг, эмч үүнийг итгүүлдэг
    танд хүч чадал өгч, хөл дээрээ босход тань туслах болно. Түүний эдгээх шинж чанар нь маш сайн:
    Миний үгийг санаарай, энэ ундаа маш их ирээдүйтэй.

Эртний эмч зөв болж хувирав: Хятадад нэгэн цагт эм гэж тооцогддог байсан дусаахыг өнөөдөр сая сая хүмүүс уух дуртай.

Хичээл ахих тусам дэвтэр дээрээ хийдэг.

Эртний Хятад

Шар, Янцзы голууд

Күнзийн сургаал

Их Торгоны зам

Гэрийн даалгавар: § 22. “Хятад хүн хэрхэн эелдэг байх ёстой вэ” (§ 22, 3-р хэсэг) сурах бичгийн материалыг хичээл дээр хэлэлцээгүйд ангийнхны анхаарлыг хандуулах; Оюутнууд өөрсдөө давтан өгүүллэгээ бэлтгэх ёстой. § 22-ын асуултууд. Хувь хүний ​​даалгавар: “Их торгоны зам” зохиолыг дахин өгүүлэх.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!