Esė ekonominė kultūra. Pamokos santrauka ir socialinių mokslų pristatymas tema „ekonominė kultūra“

Volkova A.A

savivaldybės ugdymo įstaiga 7 vidurinė mokykla, Talinka

Socialinių mokslų pamoka 10 klasėje.

Mokytoja Volkova A. A.

KMOU 7 vidurinė mokykla, Talinka.

Tema: Ekonominė kultūra.

Mokymosi tikslas :

Formuoti idėją apie ekonominės kultūros esmę ir struktūrą;

Vystymosi tikslas :

Įgūdžių formavimas: pateikti išsamų atsakymą; analizuoti, daryti išvadas, nustatyti ir paaiškinti savo požiūrį į situaciją; argumentuotai išsakyti savo požiūrį; paaiškinti sąvokas.

Švietimo tikslas :

Ugdykite pagarbą kitų nuomonei, mokėjimą išklausyti; atsakingo požiūrio į veiklą ir jos rezultatus ugdymas. auklėjimas moralines savybes verslo žmogus.

Pamokos tipas: žinių, įgūdžių ir gebėjimų formavimo pamoka.

Įranga: PSO, dalomoji medžiaga.

Mokymo metodai : žodinis, vizualus, praktinis,iš dalies ieškoti.

Organizavimo formos pažintinė veikla : individualus, priekinis, grupinis, kolektyvinis.

Pamokos eiga:

. Organizacinis momentas(1 min.).

II. Namų darbų tikrinimas (7 min.).

III. Studentų paruošimas aktyviam naujos medžiagos suvokimui (2 min.).

IV. Naujos medžiagos įsisavinimas (20 min.).

V. Pirminis tiriamos medžiagos konsolidavimas (4 min.).

VI. Žinių kontrolė ir patikrinimas (6 min.).

VII. Informacija apie namų darbus (1 min.).

VIII. Pamokos apibendrinimas (1 min.).

. Organizacinis momentas.

Mokinių sveikinimas, jų buvimo ir pasirengimo pamokai tikrinimas

3 užduotys:

1. Užmegzkite kontaktą su klase.

2. Paruoškite mokinius produktyviam darbui.

3. Sukurkite darbo atmosferą.

II. Namų darbų tikrinimas.

Užduotis:

Nedelsdami patikrinkite mokinių pasiruošimą namų darbams.

1.Individualus darbas valdyboje.

Pratimas:

1. Nubraižykite „Ekonominės kultūros“ schemą.

2. Apibrėžkite sąvokas: motyvai, vertybės. Pateikite pavyzdžių.

3. Apibrėžkite trūkstama nuoroda mokytojo diagramoje (skaidr. Nr. 4).

2. Frontalinė apklausa.

1. Apibrėžti ekonominius santykius (turtinės, gamybos, paskirstymo, mainų, vartojimo santykius);(Skairė Nr. 2)

2. Nustatyti ekonominius interesus (žmogaus noras gauti naudą, reikalingą gyvenimui užtikrinti).(Skairė Nr. 3)

3. Apibrėžkite konstrukciniai elementai ekonominė kultūra;(Skairė Nr. 4)

3. Individualios užduoties tikrinimas . (Skairė Nr. 4)

III . Mokinių paruošimas mokytis naujos medžiagos

Užduotis:

Sukelti susidomėjimą pamokoje studijuojama medžiaga.

Mokytojas: Ar manote, kad visi žmonės turės vienodus ekonominius interesus?

Ko, jūsų nuomone, reikia norint suderinti žmonių interesus?

Vienas iš svarbiausių ekonominės kultūros elementų yra ekonominisnormų reguliuojančių žmonių elgesį ir ūkinę veiklą.

Apie tai ir kalbėsime klasėje.

IV . Naujos medžiagos įsisavinimas.

1.Darbas grupėje (5 min.), diskusija (3 min.).

2. Siūlomų situacijų analizė (7 min.).

Užduotys:

1.Įgyti žinių pagrindiniai klausimai pamokų temos.

2. Sužadinti mokinių susidomėjimą dirbti siekiant tikslo.

Temos studijų planas: (Skaidra Nr. 5)

. Verslo etika.

II. Ekonominė laisvė ir socialinė atsakomybė.

    Verslo etika.

Darbas grupėse. (3 grupės).

1 užduotis.

Kadangi svarbus vaidmuo V ekonominis gyvenimas Rinkos ekonomikoje svarbų vaidmenį atlieka verslumo veikla. Jūs atliksite užduotį: „Verslo žmogaus etika“.

Užduoties aptarimas.

Mokytojas: Šiais laikais normalus verslininkas, vykdydamas savo verslą, laikosi tam tikrų etikos taisyklių. Šios taisyklės yra:(Skairė Nr. 6)

1. Verslininkas tvirtai tiki, kad jo veikla reikalinga ne tik jam, bet ir visai visuomenei, o ypač pavieniams jos atstovams.

2. Verslininkas tiki jį supančiais žmonėmis. Jis tiki, kad jie nori ir moka dirbti apskritai, o ypač su juo.

3. Verslą traktuoja kaip kūrybą, juo tiki, įdeda savo sielą.

4. Verslininkas aiškiai supranta bendradarbiavimo svarbą, tačiau pripažįsta ir konkurencijos poreikį.

5. Verslininkas gerbia įstatymus ir gerbia bet kokią nuosavybės formą. Jis ypač vertina savo srities profesionalus, aukštai vertina išsilavinimą ir mokslą.

Mokytojas: Suformuluokite išvadą dėl užduoties.(Skaidra Nr. 7)

Minėti verslininko etikos principai gali būti taikomi arba modifikuojami absoliučiai bet kuriai jo veiklos sričiai.

2 užduotis.

Su jumis aptarėme „Verslo žmogaus etikos taisykles“, o dabar pabandykime jas pritaikyti siūlomose situacijose. (Diskusija grupėse)

1. Verslininkas periodiškai susitinka su senu pažįstamu, kuris dirba konkuruojančioje įmonėje ir turi daug naujovių. Pažįstamas nori atidaryti savo įmonės filialą, kuriam vadovaus.

Įmonės vadovybė mano, kad vadovaujančios pareigos atims daug energijos iš vertingų darbuotojų ir atitrauks dėmesį nuo naujų projektų kūrimo. Verslininkas seniai svajojo į savo įmonę „įtempti“ seną pažįstamą. Atsiranda tinkama proga. Ką turėčiau daryti?(Skaidra Nr. 8)

2. Farmacijos įmonės vadovas tikėjo, kad 1 gamina produktą, kuris yra sveikas. Bet perskaičius naujausią moksliniai tyrimai, išsiaiškino, kad naujos kartos raminamosios tabletės, generuojančios dideles pajamas, neigiamai veikia pacientų psichiką. Ką jis turėtų daryti?(Skaidra Nr. 9).

3. Įmonė, pasitelkusi tyrimus, patobulino vieną iš savo produktų. Patobulinimas pasirodė labai nežymus, tai yra, vartotojui produktas nepasirodė „naujas produktas“, tačiau toks teiginys nuolat girdimas ant pakuotės ir prekės reklamoje. Verslininkas įsitikinęs, kad „naujas produktas“ duos teisingą pelną. Ką jis turėtų daryti?(Skaidra Nr. 10).

4. Verslininkas žino, kad konkuruojančioje stiprioje įmonėje atsidarė laisva skyriaus vadovo vieta. Jo buvusi žmona, su kuriuo palaikė šiltus santykius, praeina konkursą ir gauna šias pareigas: Verslininkas turi retą galimybę iš pirmų lūpų sužinoti apie naujus konkuruojančios įmonės produktus. Ką jis turėtų daryti?(Skaidra Nr. 11)

5. Verslininkas turi prekiautojų tinklą. Vienas produktyviausių įmonės pardavėjų pradėjo turėti problemų šeimoje – jo pardavimų lygis gerokai sumažėjo. Kada grįš į normalią būseną? šeimos gyvenimą– neaišku, bet kol kas įmonė pralaimi didelis skaičius pardavimai Verslininkas turi teisinę galimybę panaikinti šiam platintojui suteiktą prekybos privilegiją ir jį pakeisti. Kaipear tureciau uzsiregistruoti?(Skairė Nr. 12)

6. Rinkodaros skyriaus vadovas siūlo verslininkui atlikti konkuruojančios įmonės prekės vartotojų sociologinę apklausą, siekiant išsiaiškinti atsiliepimus apie konkurento prekę. Kad nebūtų atskleistas, jis siūlo atlikti šį interviu neegzistuojančio, nekenksmingo „Marketingo tyrimų instituto“ vardu. Ką turėčiau daryti?(Skairė Nr. 13)

Mokytojas: Kokią išvadą galima pasiūlyti dėl verslininko veiklos atitikimo etikos taisyklėms?

Išvada: verslas, konkurencija ir moralė neprieštarauja.

II . Ekonominė laisvė ir socialinė atsakomybė

„Verslo kūrimas gryno pelno pagrindu yra įmonė aukščiausias laipsnis rizikinga... Verslininko užduotis – gaminti vartojimui, o ne pelnui ir spekuliacijai... Verta, kad žmonės suvoktų, kad gamintojas jam netarnauja ir jo pabaiga ne už kalnų.“

G. Fordas, Amerikos automobilių pramonininkas. (Skaidra Nr. 14)

Mokytojas : Ar naudinga būti sąžiningam?

Verslininkui, kaip išsiaiškinome, reikalingos tokios savybės kaip savarankiškumas, apdairumas, darbštumas, atsakingumas, sąžiningumas.

Pokalbis klausimais: (Skaidra Nr. 15)

    Kas yra ekonominė laisvė?

    Kas yra atsakomybė? Socialinė atsakomybė?

    Kaip jie susiję:

Ekonomika ir teisė;

Ekonomika ir ekologija

Ekonomika ir socialinis bei politinis stabilumas

V . To, kas išmokta, įtvirtinimas.

Užduotis:

sąvokų konsolidavimas: ekonominė kultūra, verslo etika, ekonominė laisvė, socialinė atsakomybė.

Mokytojas : Apibrėžkite sąvokas(Skairė Nr. 16)

    Vertybių ir motyvų sistema ūkinė veikla,

ekonominių žinių lygis ir kokybė,

Ekonominius santykius reglamentuojančių tradicijų ir normų turinys

(ekonominė kultūra).

    Verslo veiklos normos ir taisyklės

(verslo etika)

    savęs priėmimas ekonominius sprendimus, ūkinės veiklos rūšys, nuosavybės formos, prekės, vartojimo formos....

(ekonominė laisvė)

    socialinė ir moralinė-teisinė individo nuostata

Vykdymas moralinė pareiga ir teisės normų.

(socialinė atsakomybė)

VI . Žinių kontrolė ir taisymas.

Darbas su tešla. Savikontrolė.

Užduotis:

Patikrinkite savo medžiagos meistriškumo lygį.

Testas. (17 skaidrė)

    Įrašykite trūkstamus žodžius:

A. Ekonominė visuomenės kultūra yra sistema....

B. Žmogaus elgesio normas ir taisykles ūkinėje veikloje atskleidžia….

    Ekonominiai santykiai apima

A. Mainai.

B. Vartojimas.

B. Gamyba.

D. Paskirstymas

D. Visa tai, kas išdėstyta aukščiau.

    Ar sutinkate, kad asmens ekonominė laisvė neatsiejama nuo socialinės atsakomybės? Paaiškinkite.

Savikontrolė: 1.A. vertybės; B. Etika,(Skairė Nr. 18)

2.D;

3. Taip. Ekonominė laisvė be socialinės atsakomybės veda prie įstatymo pažeidimo, pablogėjimo aplinkos problema, nekokybiškų prekių išleidimas (gali būti ir kitų variantų).

VII . Informacija apie namų darbus.

Namų darbai § 13, klausimai ir užduotys popastraipą.

Užduotis:

patarti mokiniams, kaip atlikti namų darbus.

VIII . Apibendrinant pamoką.

Užduotis:

įvertinti mokinių veiklą.

1

Ekonominė kultūra šiuolaikinis žmogus, kuri yra dalis bendroji kultūra, toliau vystosi ir plečia savo įtakos sferą, o tai lemia pasaulio ekonomikos augimas. IN šiuolaikiniai laikai Svarbu atsižvelgti į moralinį ekonominės kultūros aspektą. Juk moralė ir moralė veikia kaip ribotuvas, neleidžiantis ekonominiam žmonių bendruomenės veiklos aspektui privesti prie visuotinės katastrofos (pavyzdžiui, aplinkosaugos).

Ekonominė kultūra yra pasisavintos medžiagos kultūra, susiformavusi raidos pagrindu ekonominiu aspektu supančio pasaulio objektai (identifikuojant jų ekonominę vertę). Įvairių etninių ir religinių tapatybių nešėjai per tautinę istorinis procesas sukurta ir įgyvendinta daugiausia skirtingais būdais valdymas. Štai kodėl kinų, rusų, britų, italų ekonominė kultūra tokia skirtinga, paremta stačiatikių, konfucianizmo, protestantų ir katalikiškomis bei kitomis tradicijomis. Skirtingos vadybos filosofijos nulėmė etninės vadybos išskirtinumą. Senovės tradicijos, nors išoriškai nyksta, ir toliau lemia skirtingų kultūrų žmonių ekonominio proceso suvokimo ypatumus. Kiekvienos visuomenės ekonominė kultūra yra unikali, nes ji turi tik savo identišką valdymo būdą, piniginis vienetas, ūkinės veiklos organizavimo, vykdymo ir valdymo metodai. Nors, be jokios abejonės, globalizacijos reiškinys, tarptautinė kalba bendravimas ( anglų kalba) suteikė galimybę internacionalizuotis ir daugeliui paaiškinti elgesio taisykles tarptautinis verslas. Tokių organizacijų, kaip PPO ir Pasaulio bankas, egzistavimas rodo, kad ekonominė kultūra yra vieninga, nors ji remiasi skirtingomis etninėmis ir religines tradicijas, mentalitetas, mąstymo būdai, yra tam tikras pasaulio globalizacijos rodiklis. Šiuo metu dėl globalizacijos ir transnacionalizacijos reiškinio yra integruota kai kurių ekonominių kultūrų sąveika su kitomis, o tai turi įtakos teigiamą įtaką ir yra laikomas nacionalinių valstybių ekonomikos augimo veiksniu.

Asmens, visuomenės ir valstybės ekonominė kultūra vystosi ir auga pasaulio ekonomikai. Ekonominė kultūra labiau vystosi pagreitintu tempu mažėjant valstybės vaidmeniui ekonomikoje ir plečiantis nevalstybiniam sektoriui. Ūkio denacionalizavimas, valstybės turto privatizavimas, siekiant padidinti jo valdymo efektyvumą – šios išorinės priemonės vaidina teigiamą vaidmenį plėtojant ekonominę kultūrą. individualus asmuo.

Žmogaus ekonominė kultūra lemia jo mąstymą, veiksmus ir veiksmus ekonominėje srityje. Ekonominė kultūra yra naujo formavimo ir išbandymo pagrindas ekonominės idėjos siekiama padidinti šios srities efektyvumą. Teigiami žmogaus ir visuomenės ekonominės kultūros būklės rodikliai rodo jų potencialą darbo išteklių ir kitose srityse. ekonominės sferos veikla. Žmonijos ekonominės kultūros pasiekimai atsispindi tiek materialioje (ultramodernūs pastatai, korporacijos ir kt.), tiek dvasinėse medijose (modernioji know-how, mokslinis ir techninis intelektinis produktas).

Žmogaus, visuomenės ir valstybės ekonominės kultūros rodiklių didinimas didina verslo subjektų konkurencingumo laipsnį ekonomikos srityje, gerina prekių ir paslaugų kokybę, optimizuoja kainos ir kokybės santykį, didina perkamąją galią ir gerovę. buvimas piliečių. Gyventojų ekonominės kultūros augimas teigiamai veikia ekonominius rodiklius, atspindinčius piliečių lūkesčius. Ekonominės kultūros puoselėjimo centrai, be jokios abejonės, yra vidurinės, aukštosios, papildomos ir magistrantūros institucijos. profesinį išsilavinimą. Jaunoji karta, į visuomenę įsiliejanti nuo studentavimo laikų, atsineša naujus ekonominės kultūros modelius, kurie vėliau išbandomi praktiškai, keičiami ir koreguojami. Svarbus klausimasšia prasme yra asmens, visuomenės ir valstybės ekonominis tapatumas. Kiek susiformavusi ekonominė tapatybė atitinka modernumo iššūkius, kiek ji pažangi, konkurencinga ir stipri tradiciškai.

Bibliografinė nuoroda

Kargapolovas V.E. EKONOMINĖ ASMENS, VISUOMENĖS IR VALSTYBĖS KULTŪRA // Šiuolaikinės problemos mokslas ir švietimas. – 2006. – Nr.3.;
URL: http://science-education.ru/ru/article/view?id=364 (prieigos data: 2019-03-30). Atkreipiame jūsų dėmesį į leidyklos „Gamtos mokslų akademija“ leidžiamus žurnalus

Ekonominės kultūros samprata

Visuomenės ekonominė kultūra – tai vertybių ir ekonominės veiklos motyvų sistema, ekonominių žinių, asmens veiksmų ir vertinimų kokybė ir lygis, taip pat tradicijos ir normos, reglamentuojančios ekonominius santykius ir elgesį.

Ekonominė kultūra diktuoja specialus gydymas nuosavybės formoms, gerina verslo aplinką.

Ekonominė kultūra yra neatsiejama sąmonės ir praktinė veikla, kuris yra lemiamas žmogaus ūkinės veiklos vystymuisi ir pasireiškia gamybos, paskirstymo ir vartojimo procese.

1 pastaba

Dauguma svarbius elementus ekonominės kultūros struktūroje galime vadinti žiniomis ir praktinių įgūdžių, normos, reguliuojančios žmogaus elgesio ypatybes ekonomikos srityje, jos organizavimo būdai.

Sąmonė yra žmogaus ekonominės kultūros pagrindas. Ekonominės žinios yra žmogaus ekonominių idėjų apie gamybą, paskirstymą, mainus ir vartojimą kompleksas materialinės gėrybės, apie formas ir metodus, kurie skatina tvarios plėtros visuomenė ir ekonominių procesų įtaka jos formavimuisi.

Ekonominės žinios yra pagrindinė ekonominės kultūros dalis. Jie leidžia ugdyti mūsų supratimą apie pagrindinius visuomenės ekonomikos raidos dėsnius, apie ekonominius santykius mus supančiame pasaulyje, ugdo ekonominį mąstymą ir praktinius įgūdžius, leidžia ugdyti ekonomiškai kompetentingą, moraliai pagrįstą elgesį.

Ekonominė individo kultūra

Svarbią vietą asmens ekonominėje kultūroje užima ekonominis mąstymas, leidžiantis pažinti esmę. ekonominiai reiškiniai ir procesus, teisingai vartoti išmoktas ekonomines sąvokas, analizuoti konkrečius ekonominės situacijos.

Elgesio modelių pasirinkimas ekonomikoje ir sprendimų efektyvumas labai priklauso nuo ekonominės veiklos dalyvių socialinių-psichologinių savybių. ūkinius uždavinius. Individo orientacijai būdingos socialiai reikšmingos vertybės ir socialinės nuostatos.

Žmogaus ekonominę kultūrą galima pamatyti įvertinus jo asmeninių savybių ir savybių kompleksą, kuris atspindi jo dalyvavimo veikloje rezultatą. Kultūros lygis konkretus asmuo ekonomikos srityje galima vertinti pagal visų jos ekonominių savybių visumą.

Iš tikrųjų ekonominę kultūrą visada veikia būdingas gyvenimo būdas, tradicijos ir mentalitetas šiems žmonėms. Todėl jokio kito ekonomikos funkcionavimo modelio negalima laikyti modeliu ar juo labiau idealu.

2 pastaba

Rusijai greičiausiai europinis socialinis modelis ekonominė plėtra, kuris yra humaniškesnis nei amerikietiškas ar japoniškas, kuris remiasi Europos dvasinės kultūros vertybėmis ir apima plačią gyventojų socialinės apsaugos sistemą.

Tačiau šis modelis gali būti naudojamas tik tuo atveju, jei reikia atsižvelgti į nacionalinės rusų kultūros raidos tendencijas ir ypatybes, kitaip kalbėti apie ekonominę kultūrą ir jos vaidmenį visiškai beprasmiška.

Ekonominės kultūros funkcijos

Ekonominė kultūra atlieka keletą svarbių funkcijų.

  1. Adaptyvioji funkcija, kuri yra originali. Būtent tai leidžia žmogui prisitaikyti prie socialinių-ekonominių visuomenės sąlygų, tipų ir formų ekonominis elgesys, pritaikyti socialines ir ekonomines aplinką, pavyzdžiui, gaminti reikalingas ūkines prekes, platinti jas parduodant, nuomojant, mainant ir pan.
  2. Kognityvinė funkcija, suderinta su adaptacine funkcija. Ekonominėje kultūroje esančios žinios, jos idealų, draudimų pažinimas, teisės normųįgalina žmogų turėti patikimą gairę, kaip pasirinkti savo ekonominio elgesio turinį ir formas.
  3. Normatyvinė ir reguliavimo funkcija. Ekonominė kultūra diktuoja asmenims ir socialines grupes tam tikri jos sukurti standartai ir taisyklės, turinčios įtakos žmonių gyvenimo būdui, jų požiūriui ir vertybinėms orientacijoms.
  4. Vertimo funkcija, kuri sukuria galimybę dialogui tarp kartų ir epochų, perduodant ūkinės veiklos patirtį iš kartos į kartą.

Socialinių mokslų pamoka 10 klasėje

Ekonominė kultūra.

Pamokos tikslai: – Išsiaiškinti ekonominės kultūros esmę.

Orientuoti mokinius suvokti ir

kolektyvinis sprendimas sudėtingus klausimus.

Tobulinti mokinių analitinius įgūdžius

lyginti, lyginti, apibendrinti, spręsti

kūrybinės užduotys.

Ugdyti mokinių toleranciją ir gerumą

pageidautinas požiūris į taupymo dalyvius -

ūkinė veikla, socialinė

atsakomybė.

Pamokos įranga: - Dalomoji medžiaga

Pamokos pristatymas

Mokytojas, Savivaldybės švietimo įstaigos 72 vidurinė mokykla, Lipeckas

Kokoreva Olga Michailovna

Lipeckas – 2011 m

    Apsisprendimas veiklai.

„Nežinojimas ekonomikos dėsniai neatleidžia nuo atsakomybės“.

„Duok žmogui žuvį ir jis valgys dieną. Išmokyk žmogų žvejoti ir jis valgys visą likusį gyvenimą“.

Lao Tzu.

Atskleiskite šių teiginių prasmę.

Kaip šie žodžiai susiję su mūsų pamoka?

Ar turime pakankamai ekonomikos žinių?

Ekonomika yra svarbi ir įdomus mokslas. Ir niekas to neneigia ekonominių žinių o mąstymas yra šių dienų reikalavimai. Susidūrus su ekonominiais santykiais besikeičiančiame pasaulyje, tik ekonominių žinių pagalba galima atsakyti į klausimus: kaip užsidirbti pinigų ir kaip juos protingai leisti? Kokius ekonominius dėsnius gyvena visuomenė ir ką reikia padaryti, kad mūsų gyvenimas būtų vertas?

Šiandien dar kartą įsitikinsime ekonominių žinių verte.

Pamokos metu užsidirbkite škvalų (pinigų).

Pamokos pabaigoje juos galima iškeisti į pažymius.

II Žinių atnaujinimas.

Kokia yra ekonomikos svarba?

Išpeiktas Homeras, Teokritas;

Bet aš skaičiau Adamą Smithą

Ir buvo gili ekonomika,

Tai yra, jis mokėjo teisti

Kaip valstybė turtėja?

Ir kaip jis gyvena ir kodėl

Nereikia auksas jam,

Kai paprastas produktas turi...

Pratimų kartojimas grupėse.

1 grupė. Darbas su sąvokomis.

Iš išvardytų žodžių surenka ekonominių sąvokų apibrėžimus.

2-oji grupė. Kuria sakinius ir apibrėžia sąvokas.

3 grupė. Suranda sąvokų ir jų apibrėžimų atitikmenis.

II eilė. Darbas su testais.

III eilė. Atskleidžia valstybės funkcijas ekonomikoje.

Užduotys priede Nr.1.

III. Problemos pareiškimas.

Kodėl mums nepavyko atskleisti šių sąvokų prasmės?

Ekonomikos žinių trūkumas.

Žinios, išsilavinimas – su kokia sritimi jie susiję?

Kas vienija šias sąvokas? Koks žodis?

Kultūra gali apibūdinti atskirą žmogų arba gali apibūdinti visuomenės gyvenimo sritį.

Pabandykite įvardyti mūsų pamokos temą.

Nurodykite pamokos tikslus.

Pamokos tema: Ekonominė kultūra.

Mūsų pamokos tikslas – išsiaiškinti ekonominės kultūros turinį, pagrindinius jos elementus. Dar kartą įsitikinkime ekonominių žinių svarba. Ekonominės kultūros pažinimas padės priimti labiau pagrįstą pasirinkimą tokioje srityje kaip ekonomika.

IV. Projekto kūrimas problemai išspręsti.

Kokios savybės būdingos kultūringas žmogus?

Kas būdinga kultūrai?

Kuris iš šių dalykų gali būti priskirtas ekonominei kultūrai?

Žinios - socialines nuostatas

Mąstymas – ekonominė laisvė

Vertybės – asmeninės žmogaus savybės

Normos

Poreikiai

Parinktys

V. Projekto įgyvendinimas.

Darbas grupėse.

1 grupė. Ekonominių žinių vaidmuo.

2. grupė. Ekonominio mąstymo vaidmuo.

3-ioji grupė. Ekonominė veiklos orientacija.

4-oji grupė. Socialinės nuostatos.

Užduotys grupėms priede Nr.2.

VI.Pirminis žinių įtvirtinimas išorinėje kalboje.

Svarbi ekonominės kultūros apraiška yra ekonominiai santykiai.

Iš charakterio ekonominius santykius tarp žmonių (turtiniai santykiai, mainai, prekių ir paslaugų veikla ir paskirstymas) priklauso ne tik nuo gamybos plėtros, bet ir nuo socialinės pusiausvyros bei visuomenės stabilumo.

Ekonominiai interesai veikia kaip jų ekonominių santykių atspindys.

Kokie ekonominiai verslininko ir darbuotojo interesai?

Ekonominiai interesai – tai žmogaus noras gauti naudą, reikalingą jo gyvenimui ir šeimai.

Pagrindinis visuomenės ekonominio gyvenimo turinys yra sąveika ekonominius interesus. Taigi užduotis yra sukurti principus ir būdus, kaip optimaliai derinti jų interesus, derinti.

Šiandien išsivysčiusios rinkos ekonomikos šalyse pateikiami moraliniai ekonominės veiklos aspektai didelis dėmesys. Etikos mokoma daugelyje verslo mokyklų, daugelis korporacijų sutinka etikos kodeksus. Verslininkas turi atsiminti, kad nesąžiningas verslas sulauks atitinkamos visuomenės reakcijos. Jo asmeninis prestižas ir įmonės autoritetas kris, o tai savo ruožtu kels abejonių dėl siūlomų paslaugų kokybės. Galų gale kils pavojus jo pelnui. Šūkis „Apsimoka būti sąžiningam“ tampa populiarus.

Pristatymas.

Visuomenės ekonominės kultūros lygis pasireiškia ir per ekonominės laisvės bei socialinės atsakomybės būseną.

Pristatymas.

Namo statyba:

pagrindas – asmens asmeninės savybės: darbštumas, atsakingumas, mokėjimas racionaliai organizuoti savo darbą, novatoriškumas, taupumas, disciplina.

Šio namo statybiniai blokai yra: ekonominės žinios, ekonominis mąstymas, ekonominė orientacija, socialinės nuostatos.

Šio namo viršūnė – pati ekonominė kultūra.

Taigi dar kartą patvirtinome, kad be ekonominių žinių sunku orientuotis šiuolaikiniame gyvenime.

Ugdykite savyje ekonomiškai reikšmingas savybes, kurios padės įgyti didesnį atsparumą ir konkurencingumą: operatyvumą ir verslumą, iniciatyvumą ir savarankiškumą, poreikį siekti sėkmės ir socialinę atsakomybę, kūrybingumą.

VII. Savarankiškas darbas su patikra naudojant pavyzdį.

Priedas Nr.3.

VIII. Įtraukimas į žinių sistemą.

Darbas su kūrybinėmis užduotimis.

IX. Atspindys.

Ko mes šiandien išmokome klasėje?

Kur pravers jūsų ekonomikos žinios?

Kaip jautiesi išėjus iš pamokos? (pasirinkite jaustuką)

Šiandien baigdamas pamoką noriu pasakyti, kad tau puikiai sekėsi!

Ateityje kažkas imsis verslo. Ir nepamirškite, kad verslininkas turi parodyti socialinę atsakomybę, t.y. turi vadovautis ne tik savo asmenine nauda, ​​bet ir visos visuomenės interesais.

Ačiū ir aš prisijungiu prie dainos žodžių, kuriuos išgirsite.

Ne visi būsite ekonomistai, ne visi rinksitės ekonomikos specialybę, bet žinios yra tai, kas gyvenime nepakenks.

Namų darbai. 13 dalis.

    *Apskaičiuokite savo išlaidas šeimos biudžete procentais.

    *Kaip moksleiviai gali užsidirbti pinigų? Pasiūlykite savo variantą

] [ rusų kalba ] [ ukrainiečių kalba ] [ baltarusių kalba ] [ rusų literatūra ] [ baltarusių literatūra ] [ ukrainiečių literatūra ] [ sveikatos pagrindai ] [ užsienio literatūra ] [ gamtos istorija ] „Žmogus, visuomenė, valstybė“[Kiti vadovėliai]

§ 18. Ekonominė kultūra

Esmė ir funkcijos

Ekonominė kultūra yra neatsiejama ir esminė bendrosios kultūros dalis. Civilizuotas žmogus- tai asmuo su

išvystyta ekonominė kultūra. Skirtingi mokslininkai skirtingai apibrėžia jo esmę. Tačiau visi šie apibrėžimai susiveda į tai, kad ekonominę kultūrą, kaip ir politinę, galima laikyti siaurąja ir plačiąja šio žodžio prasme.

Ekonominė kultūra V plačiąja prasmežodžiai - tai visuma visuomenės sukurtų materialinių ir dvasinių gamybos priemonių: mašinos, pastatai, miestai, keliai ir kt.; ekonomikos žinios, gebėjimai, bendravimo tarp žmonių metodai ir formos, ekonominis intelektas.

Ekonominė kultūra V siaurąja prasmežodžius- tai tipiškas žmonių, grupės ir individų ekonominio mąstymo ir veiklos būdas. Jos pagalba žmonės prisitaiko prie konkrečių socialinių ir ekonominių sąlygų

jos egzistavimo. Ekonominė kultūra taip pat apima ekonominių interesų, vertybių, normų, taisyklių, gebėjimų ir įgūdžių rinkinį, kurie yra ekonominio elgesio reguliatoriai. Kitaip tariant, ekonominė kultūra susideda iš elgesio stereotipų ir ekonominių žinių.

Vaizdžiai tariant, ekonominė kultūra yra įrankis, „kalba“, kurios pagalba žmonės gali bendrauti vieni su kitais ūkinės veiklos ir elgesio procese ir atitinkamai suprasti tam tikroje visuomenėje vykstančių ekonominių reiškinių ir procesų esmę bei visame pasaulyje.

Kiekvienai ekonominei erai būdingas savitas gyventojų ekonominės kultūros lygis ir tipas. Tuo pačiu metu, žinoma, skirtingos grupės gyventojų turi žymiai skirtingų lygių ekonominė kultūra. Taigi ekonomistai turi teorinė ekonominė sąmonė. Pareigūnai vyriausybines agentūras, privalo turėti direktoriai, vadovai, verslininkai praktinio ekonominio mąstymo kultūra.

O masinei sąmonei ekonominėje kultūroje pirmiausia svarbios gamybos ir vartotojų motyvacijos.

Šiuolaikinė ekonominė kultūra iš esmės sutampa su visuomenės civilizacija ir socialumu. Jame pagrindinis vaidmuo ne-

atsižvelgiama į pavienių asmenų ir žmonių grupių interesus. Tradicinius ekonominės plėtros „stabus“ (pelnas, kiekybinis augimas) keičia žmogiškesni tikslai.

Šiandieninis rinkos ir ypač socialiai orientuotos ekonomikos tipas vertinamas iš kitų pozicijų - kaip labiau „susirūpinęs“, „supratantis“, „protingas“, „tikslingas“, „naudingas“, vis labiau atitinkantis kiekvieno žmogaus interesus. Dabar klojami pamatai nauja ekonominė kultūra: visuomenėje sąlygų, suteikiančių reikiamas socialines orientacijas verslo subjektų elgesiui apskritai ir atskirai sprendimų priėmėjų elgesiui, sukūrimas; mobilios informacijos ir ryšių sistemos priežiūra; tobulinti reklamą; organizavimas ūkinės ir finansų institucijos(biržai, bankai, draudimo bendrovės, audito paslaugos) ir kt.

Visa tai turėtų lemti informacinės ir kompiuterinės visuomenės sukūrimą, kurioje žmonių poreikių įvairovė ir interesų diferencijavimas yra visos visuomenės raidos raktas, jos tobulėjimo sąlyga. Tokios visuomenės bruožai bus daugiamatis ekonominių sprendimų pasirinkimas, pagrįstas interesų pliuralizmo tenkinimu, įvairių ekonominės veiklos subjektų motyvais, taip pat atsižvelgiant į daugelį veiksnių ir objektyvių sąlygų: ekonominių, socialinių, ekonominių-psichologinių, techninis.

Ekonominė kultūra atlieka keletą funkcijų: pažintinė, taikomoji, edukacinė ir tt Naujos ekonominės žinios skatina kritiškai iš naujo įvertinti senas žinias ir ypač

žinios apie ateities visuomenės raidos tendencijas. Kalbant apie programos funkcijaūkinė kultūra, tuomet ekonominių santykių subjektų aktyvumas labai priklauso ne tik nuo jų lygio ekonominių žinių, bet ir apie gebėjimą juos pritaikyti praktikoje, t.y. ekonominė sąmonė žmonių.

Ekonomiškai kultūringa asmenybė

Būti ekonomiškai kultūringam šiais laikais svarbu kiekvienam žmogui, nesvarbu, ar jis dirba valstybės įmonė, nesvarbu, ar jis užsiima savo verslu, ar visai nedirba. Pagalvokime, kuo jis skiriasi ekonomiškai ir kultūriškai išsivysčiusiam žmogui? Matyt, visų pirma, prieinamumas kritinis ekonominis mąstymas.

Kritikos pagrindas ekonominis individo mąstymas yra ekonominių dėsnių esmės supratimas, ekonominiai procesai ir reiškinius tiek savo šalies ekonominėje sistemoje, tiek tarp jų įvairių tipų ekonominės sistemos kitos valstybės.

Kritinis ekonominis mąstymas yra ne tik ekonomikos ir kitų dalykų įsisavinimo rezultatas akademinės disciplinos. Ji taip pat formuojasi šeimoje, artimiausioje socialinėje aplinkoje kaip požiūrių ir idėjų sistema, pavyzdžiui, kaip planuoti ir valdyti šeimos biudžetą, kaip geriausia leisti pinigus, kokie ekonominiai prioritetai egzistuoja, kaip galima uždirbti gyvena, ką reikia pagaminti pirma eilė.

Žmogus visada susiduria su konkrečiomis gyvenimo situacijomis ir problemomis, įskaitant ir ekonomines. Jam reikia siekti aiškios klausimo formuluotės, įvairiapusiško įsisąmoninimo, visapusiško situacijos svarstymo: alternatyvų nustatymas; nuosekliai, posūkis po eilės svarstyti sudėtingos visumos dalis; analizė konkrečios situacijos, priešininko ir konkurento veiksmai ir poelgiai ir kt.

Ekonominė kultūra pasireiškia gebėjimu realizuoti savo individualūs gebėjimai bet kurioje konkrečioje situacijoje.A Tam reikia nuolat papildyti ekonomines žinias, rasti jėgų, prireikus keisti idėjas, veiklos sritis ir net ekonominius interesus.

Vienas iš individo ekonominės kultūros kompleksų yra tam tikri ekonominiai įgūdžiai, gebėjimai ir patirtis.

Ekonominiai įgūdžiai Tai žmogaus veiksmai, kurie dėl dažnų pasikartojimų atliekami greitai, tiksliai ir automatiškai.

Ekonominėje veikloje gali būti naudingi įgūdžiai

apima darbą kompiuteriu, skaičiavimus, ūkinės veiklos analizę, verslo plano rengimą, pelno normos ir svorio apskaičiavimą, mokesčių dydžių nustatymą, surašymą. namų biudžetas ir tt

Tam taip pat reikalingi tam tikri įgūdžiai verslo komunikacija, savarankiškas darbo objekto pasirinkimas, darbo planavimas ir organizavimas, produkcijos pirkimas ir pardavimas, kainų nustatymas, reklamos kūrimas ir populiarinimas ir kt.

Žmogaus gebėjimas atlikti tam tikrą ūkinę veiklą arba individualius ūkinius veiksmus, pagrįstus ekonominiais įgūdžiais, vadinamas ekonominis įgūdis. Pavyzdžiui, net pardavėjas Minsko Komarovskio turguje, jau nekalbant apie dizainerį, vadybininką ir pan., turi mokėti organizuoti savo darbo vieta, savo darbo dieną, nustatyti būsimų darbų seką, rizikuoti, apgalvotai elgtis aukcione ir pan.

Pakartotinis tam tikras ekonominių įgūdžių ir gebėjimų lygis yra ne kas kita, kaip patirtis. Dažnai galima išgirsti tokius žodžius: patyręs ekonomistas, patyręs verslininkas, patyręs vadovas, patyręs konsultantas ir kt. Patirtis įgyjama praktinės veiklos dėka.

Tai reiškia, kad ekonominė kultūra pasireiškia funkcinio ekonominio raštingumo buvimu žmoguje, ne tik šeimos, įmonės (firmos), bet ir visos visuomenės ekonominio gyvenimo pagrindų išmanymu.

Ekonominė kultūra leidžia formuoti tokias asmenybės savybes kaip ekonominiai veiklos motyvai.

Motyvai yra žmogaus motyvacija tam tikra veikla. Ekonominiai motyvai lemia žmogaus minčių kryptį, veiksmus, jo elgesio liniją ir kt.

Bet kuriuo atveju asmuo yra asmeniškai atsakingas už savo ekonominį elgesį.

Norint atsakyti į klausimą, kodėl žmogus tam tikroje situacijoje taip elgiasi, reikia žinoti motyvus, skatinančius jį imtis tokių veiksmų.

Ekonominiai motyvai gali būti asmeniniai ir socialiai reikšmingi. Asmeniniai motyvai tiesiogiai susiję su žmogaus poreikiais. Sąmoningi poreikiai tampa pagrindiniu individo elgesio motyvu. Racionalių poreikių suvokimas neįmanomas be ekonominės subjekto kultūros.

Dauguma geriausias variantas- vienybė, asmeninių ir viešųjų interesų sutapimas. Jei taip atsitinka tam tikroje visuomenėje, tada ekonominės kultūros lygis laikomas aukščiausiu.

Vienas iš pagrindinių ekonominės kultūros komponentų yra kūrybiškumas. Kūrybiškai mąstantis žmogus greičiau ir giliau

įgyja ekonominių žinių. Kita vertus, toks darbuotojas sugeba greičiau ir efektyviau rasti išeičių iš nuolat iškylančių sunkių ekonominių situacijų.

Kūrybiškumas kaip esminis komponentas ekonominė kultūra lydi bet kurios profesijos žmogaus darbą. Kūrybinė veikla gali pasireikšti analizuojant darbo sąlygų ir pardavimo rinkų gerinimo būdus, naujas organizavimo ir darbo apmokėjimo formas; tobulinant darbo priemones; V ekonominė analizė darbo rezultatai ir kt.

Bet kurio verslo subjekto ekonominė kultūra turi apimti humanistinė pradžia. Tai ypač svarbu verslumo srityje.

Civilizuoto verslumo kultūra

Civilizuota gamyba ir verslumas yra moralūs tik tada, kai padeda pagerinti gyvenimo sąlygas ir atrasti kiekvieno žmogaus gabumus bei troškimus.

Idealiu atveju ekonominis principas civilizuotas verslumo veikla- tarnystė žmogui.

Verslininkas- ekonomikos kūrėjas, todėl- ir šalies istorijoje. Todėl visi ekonominės kultūros komponentai, kaip ką tik minėta, pirmiausia turi būti jai būdingi. Be to, šiuolaikiniam verslininkui reikia kitų savybių:

ekonominio pasirinkimo galimybes- ką pirmiausia reikia pagaminti ir kiek, kad prekės ir paslaugos rastų savo vartotojus, gebėjimas efektyviai panaudoti išteklius, kad pagamintos prekės būtų ne tik konkurencingos, bet ir prieinamos vartotojui;

ūkinė veikla, kuri išreiškiama individualiu savarankiškumu sprendimų priėmimo procese, gamybos organizavime, in asmeninė atsakomybė už savo veiklos rezultatus.

Kartu su civilizuotu verslumu beveik bet kurioje šalyje, vienokia ar kitokia forma, vadinamasis „šešėlinė“ ekonomika. Tai sukėlė tam tikrą iškreiptą rinką.

Čia verslumas, nors ir derinamas su galimybe užmegzti ryšius su potencialiomis sandorio šalimis ir įgūdžiais rinkti bei naudoti vietinę ekonominę, mokslinę ir techninę informaciją (daugiausia pažinčių sistema ir atsitiktiniais kanalais), vis dar aiškiai vyrauja. neigiamus aspektus ekonomika: verslo įsipareigojimų garantijų trūkumas; agresyvumas, grubumas ir spaudimas kolegai ar partneriui, kurie didėja dėl noro finansinės sėkmės ir pelnas; teisinis nihilizmas, lemiantis nusikalstamas situacijas ir kt.

Civilizuotoje rinkoje santykiai tarp partnerių turi būti civilizuoti, tai yra abipusiai naudingi ir saugūs.

Išvados./. Ekonominė kultūra yra neatskiriama dalis bendroji kultūra. Civilizuota visuomenė be jos neįsivaizduojama. 2. Ekonominė kultūra – tai „kalba“, kurios pagalba žmonės gali bendrauti vieni su kitais ūkinės veiklos ir elgesio procese. 3. Kiekvienai ekonominei erai būdingas savitas žmonių ekonominės kultūros lygis ir tipas. 4. Ekonomiškai kultūringa asmenybė- Tai žmogus, turintis šiuolaikinių ekonominių žinių, gebėjimų, įgūdžių, patirties, padedančių jam gerai orientuotis esamuose socialiniuose-ekonominiuose santykiuose, išvengti klaidų ir neteisingų ūkinių veiksmų.

Žodynas

„Šešėlinė“ ekonomika- ekonomika, vykdoma siekiant pasipelnyti ne pareigūnui galiojančias taisykles, verslo normos ir sąlygos.

Ekonominė kultūra siaurąja to žodžio prasme- ekonominių žinių, įgūdžių, intelekto, bendravimo tarp žmonių jų socialinių ekonominių veiksmų ir santykių procese metodų ir formų visuma.

Ekonomiškai ir kultūriškai išsivysčiusi asmenybė- asmuo, turintis žinių, įgūdžių ir gebėjimų sistemą, leidžiančią sėkmingai dirbti gamybinėje ir ekonominėje sferoje.

Ekonominė sąmonė- asmens būdas atspindėti ekonominius santykius, žinių forma ir prasmingas ekonomikos dėsnių panaudojimas.

A 1. Kas yra ekonominė kultūra?

2. Ką reiškia būti ekonomiškai kultūringu žmogumi?

3. Kuo skiriasi civilizuota ir „šešėlinė“ ekonomika iš požiūrio taško?

kultūra?

PRAKTIKAS

GALVOKITE

Pasitikrink savo ekonomines žinias. Kaip tai vadinasi:

  • Namas, kuriame gyvena ir dirba pinigai.
  • Įstaiga, kurioje perkamos ir parduodamos prekės urmu.
  • Užstatas, dokumentas, nurodantis, kad dalis įmonės kapitalo ir pelno priklauso Jums.
  • Teisėta mainų priemonė, kurią galima iškeisti į bet kokias prekes.
  • dalis bendra suma grynojo pelno akcinė bendrovė, paskirstomas akcininkams proporcingai jų turimam akcijų skaičiui.
  • Kaina, už kurią parduota akcija.
  • Pinigų suma, kurią bankas paskolina klientui tam tikram laikotarpiui.
  • Prekės vertės piniginė išraiška, priklausomai nuo pasiūlos ir paklausos santykio.
  • Pinigų suma, kurią subjektas paskolino bankui.

10. Prekė, kuri yra pirkimo-pardavimo objektas (mokytojas G. Venis)?

KLAUSIME

Kuo aukštesnė kultūra, tuo didesnė darbo vertė.

V. Rošeris

Laikas yra pinigai. B. Franklinas

Svarbu ne vieta, kurią užimame, o kryptis V kurį judame.

L. N. Tolstojus

Ponomarev L.N. ir kt., Ekonominė kultūra (esmė, vystymosi kryptis). M., 1987 m.

Mishatkina T.V., Borozdina G.V. Verslo komunikacijos kultūra: vadovėlis. pašalpa/Pagal bendrąjį red. T. V. Mishatkina. Mn., 1997 m.



Ar jums patiko straipsnis? Pasidalinkite su draugais!