Танин мэдэхүйн харилцааны хувилбар. "Харилцааны соёл" хувилбар

Хичээлийн төлөвлөгөө

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Оюутнуудад OK-ийг хөгжүүлэх

Нээлтийн үг

Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаанд сурагчдын сонирхол, хүсэл эрмэлзэлийг хөгжүүлэх ОК хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх

Сурагчид багшийг сонсож, тунгаан бодож, дүн шинжилгээ хийж, харилцан яриа өрнүүлдэг. Тэд үйл ажиллагаагаа төлөвлөдөг.

ОК хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Бүтээл санаачлага бүлэг, түүний даалгавар бол судалгааны бүлгийн бүх багийг ажилд татан оролцуулж, бүх зүйлийг зохион байгуулах явдал юм.

Оюутны гүйцэтгэл

Ажлын явцыг хянаж, оюутнуудын үйл ажиллагаа, өөрийгөө танилцуулах, бэлтгэсэн мэдээллээр хангах, тайзан дээр өөртөө итгэх итгэл, багаар ажиллах, харилцан ярианд оролцох чадварыг үнэлдэг.

Оюутнууд чадвараа харуулдаг бүтээлч боломжууд, логик сэтгэлгээ, бие даасан байдал.

OK - Өөрийнхөө үйл ажиллагааг зохион байгуул. OK - Үйл ажиллагааны арга, арга барилыг тодорхойлох, заасан хугацаанд үйл ажиллагааны дарааллыг дагаж мөрдөх. За - ашиглах янз бүрийн эх сурвалжмэдээлэл.

OK - Багаар ажиллах, хамт олон, удирдлагатайгаа үр дүнтэй харилцах.

OK - ашиглах мэдээллийн технологимэргэжлийн үйл ажиллагаанд.

Бүлэгт харилцах дүрмийг боловсруулах

Багш дүрмийг санал болгож, үндэслэлийг гаргадаг.

Тэд сонсож, харилцан яриа өрнүүлж, дүн шинжилгээ хийж, ярилцаж, дүрмийг хүлээн зөвшөөрдөг.

ЗА - Багаар ажиллах, хамт олон, удирдлагатайгаа үр дүнтэй харилцах,

OK - Ажлын нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийж, өөрийн үйл ажиллагааг зохион байгуул

Дүгнэж байна

Гүйцэтгэлийн төгсгөлд хийж гүйцэтгэсэн бүтээлч ажлын хамтын дүн шинжилгээг хийдэг. Үйл явдал, ярианы бэлтгэлийн явц, оюутнуудын идэвхтэй оролцоо, тухайн сэдвийн хамаарлын талаархи хэлэлцүүлэгт дүн шинжилгээ хийдэг.

Танилцуулгад дүн шинжилгээ хийж, ажлынхаа бүх давуу болон сул талуудыг тодорхойлж, дүгнэлт гаргадаг.

За - Зохион байгуулна

OK - Багаар ажиллах, хамт олон, удирдлагатайгаа үр дүнтэй харилцах.

OK - Ажлын нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хийж, өөрийн үйл ажиллагааг зохион байгуул

OK - өөрийн үйл ажиллагааг зохион байгуулж, ажлынхаа үр дүнд хариуцлага хүлээх.

Хөгжүүлэгч Веселова В.Н.

GBOU SPO SO "Kachkanarsky Mining аж үйлдвэрийн коллеж»

Хичээлийн цагийн скрипт

Сэдэв: "Харилцаа ба бид"

Зорилго: харилцах чадвар нь хүний ​​амьдралын маш чухал хэсэг гэдгийг харуулах; оюутнуудад үзэл бодлоо илэрхийлэхэд тусална харилцааны ур чадвар; тав тухтай зэрэгцэн амьдрахын тулд бүлэгт харилцах дүрмийг боловсруулах.

Бэлтгэл ажил.

Суралцагчдад харилцан яриа хийх асуултуудыг санал болго:

Харилцаа холбоо гэж юу вэ?

Харилцааны баяр баясгаланг мэдрэхийн тулд хүнд юу хэрэгтэй вэ?

Хүмүүстэй зөв харьцаж сурах боломжтой юу?

Хичээлийн цагийн материал

Харилцааны тухай алдартай сэтгэгчдийн хэлсэн үгсийн хэлэлцүүлэг.

1 хөтлөгч:

Өдрийн мэнд, эрхэм сурагчид, багш нар аа! Өнөөдөр бид нэг чухал зүйлийн талаар ярихаар цугларлаа хүний ​​харилцаа холбоо. Энэ сэдвийг сэтгэл судлал, уран зохиол, нийгэм судлал гэх мэт олон сэдвээр судалдаг.

Зорилго: Бид хүмүүстэй хэрхэн харилцаж сурах, ямар харилцаанаас татгалзах, бие биетэйгээ харилцахдаа баяр баясгаланг мэдрэхийн тулд юу хэрэгтэй байгаа талаар ярилц.

2 хөтлөгч:

Жон Амос Комениус хэлэхдээ: "Зүйр цэцэн үг эсвэл зүйр цэцэн үг гэдэг нь нэг зүйлийг хэлж, нөгөөг нь далдалсан, өөрөөр хэлбэл эдгээр үгс нь гадны биет, танил объектын тухай ярьдаг, гэхдээ дотоод ямар нэг зүйлийг сануулдаг богино бөгөөд ухаалаг үг юм. , сүнслэг, бага танил."

1 хөтлөгч:

А.А.Пушкин: "... орой нь би үлгэр сонсож, улмаар хараал идсэн хүмүүжлийн дутагдлаа нөхдөг" гэж бичжээ.

2 хөтлөгч:

Сонсоод харцгаая Молдавын үлгэр"Тогооч ба хаан"

Эрт урьд цагт нэгэн хаан амьдарч байжээ. (Хаан гарч ирэв)

Тэрээр нэг удаа гадаадын хаад, янз бүрийн зөвлөхүүдийг хөгжимчидтэй шударга найранд урьжээ. Баяр болохоос гурван өдрийн өмнө хаан тогоочийг дуудаж, (тогооч гарч ирэв) түүнд мөнгө өгөөд: "Явж захаас дэлхийн хамгийн сайн, хамгийн үнэтэй зүйлийг худалдаж ав, тэгвэл зөвхөн хамгийн сайхан хоол л ширээн дээр байх болно" .

Тэгээд зочид цугларав. Хаан тэднийг ширээн дээр суулгаад хоол өгөхийг тушаажээ. Тогооч хүн бүрт нэг хэлээр үйлчилж, зочид үүнийг идэж, хаан дараагийн таваг авчрахыг дахин тушааж, тогооч дахин авчирч, бүх зочдод хэл тараав. Зочид юу ч ойлгохгүй байна. Тэд бие бие рүүгээ гайхсан харцаар харна.

Зочдын нэг: - Тэд яагаад бидэнтэй өөр юугаар ч харьцдаггүй, харин зөвхөн хэлээр ханддаг юм бэ?

Би чамд дэлхийн хамгийн сайн, хамгийн үнэтэй зүйлийг худалдаж авахыг тушаагаагүй гэж үү?

Тогооч: - Хамгийн гэгээлэг хаан! Дэлхий дээр илүү сайн зүйл байдаг уу? хэлнээс илүү үнэтэй? Хэл бол бүх зүйл юм магадгүй хаадхаан ширээнд суух, дайныг зогсоож, энх тайван тогтоох.

Зочид: Тогоочийг дахин зах руу явж, тэндээс дэлхийн хамгийн муу зүйлийг худалдаж ав.

Хаан түүнд:

Хаан: Би чамд энэ дэлхийн хамгийн муу зүйлийг худалдаж ав гэж тушаагаагүй гэж үү?

Эрхэм хаан! Дэлхий дээр хэлнээс илүү муу зүйл байж болох уу? Эцсийн эцэст, хэл яриа нь нөхөрлөл, эв найрамдал, энх тайван зэрэг бүх зүйлийг сүйтгэж, сүйтгэж чадна!

1 хөтлөгч:

Одоо үлгэрийн талаархи асуултуудад хариулна уу.

1 Хэрэв та тогооч байсан бол захаас юу худалдаж авах байсан бэ?

2 Хэл нь хүмүүст нөхөрлөхөд тусалсан, эсвэл эсрэгээрээ нөхөрлөлийг нь сүйтгэсэн тухай амьдрал, уран зохиолоос жишээ тат.

3 Хүмүүс өөрт нь татагдахын тулд хүний ​​яриа ямар байх ёстой вэ?

В.Полторацкийн шүлэг Үгийн тухай үг

Үг нь өөр өөр байдаг - заримдаа практик, заримдаа сул байдаг

Шударга, үнэн, эсвэл зусарч, худал.

Тайвшруулах үг, амьсгал хураах үг бий.

Ухаантай, согтуу, зальтай, манантай байдаг.

Цэвэрхэн, алмаазтай нь ч бий, ичгүүр сонжуургүй бохир нь ч бий.

Зарим нь тусалдаг, шулуун, зарим нь сүнсийг арилгах болно

Галд шатаж буй үг ч бий, өмхий өмхий үг ч бий.

Хамгийн их эр зориг, хамгийн бага утгагүй үгс ...

Яруу найрагч та сэтгэлдээ үр тариалах тавилантай

Тиймээс энэ бол хамгийн цэвэр сонголтоос өөр зүйл биш юм.

Бузар муу, шуналтай биш, харин сайн, үнэнч,

Ингэснээр сайхан сэтгэлийн талх мөнхийн талбарт бутлагдана

"Бид ярих тусам бид амьдардаг" ишлэл

Би хаашаа "гүйх"-ээ мэдэхгүй байна

Бид яриагаа бохирдуулдаг

Бид "хөөрхөн" эсвэл "хувцастай" амьдардаг.

Гэхдээ би амьдралд ихэвчлэн гомдог

"Хуушуур" хэл дээр өлгөөтэй байдаг

Бас хатуу үгс

Мөн доромжлол, доромжлол, доромжлол нь уруулаас эцэс төгсгөлгүй нисдэг

Ингэснээр бид амьдралаа өөрчилж чадна

Та ярьж сурах хэрэгтэй!

Бидний яриаг бохирдлоос цэвэрлэ

Энэ нь сэтгэл, мэдрэлд туслах болно

Энэ нь бидний нөхцөл байдлыг эмчлэх болно

Яриа нь асар их анхаарал шаарддаг

Хэрэв бид хэлээ үзэж эхэлбэл яах вэ?

Хүмүүс яагаад яриагаа ашиглан яриагаа боогдуулдаг вэ хараалын үгс, мөн үүнийг хэрхэн шийдвэрлэх вэ? Хүн яриандаа хараалын үг хэрэглэдэг бол муу гэсэн үг үү?

"Хүмүүс яагаад бүдүүлэг байдаг" тойм зураг

Охин: Ааваа, яагаад чамайг эргэн тойрныхон чинь бүдүүлэг гэж дууддаг юм бэ?

Аав: Хүмүүс сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэхэд илүү хялбар байдаг. Хүн эхлээд муухай санагдахаараа харааж зүхдэг, дараа нь дандаа бүдүүлэг үг хэрэглэж заншдаг.

Охин: Хэлэнд маш олон үг байдаг! Та яагаад хамгийн бүдүүн ширхэгийг ашиглах ёстой гэж?

Аав: Өөрөөр хэлбэл, бодохоосоо өмнө өөртөө хүчин чармайлт гаргах хэрэгтэй бөгөөд хүн бүр үүнийг хийх чадваргүй байдаг.

Охин: Гэхдээ би түүнтэй харилцах дургүй бүдүүлэг хүмүүс

Аав: Үгэнд нь биш, хүний ​​үйлдлийг, заримдаа бүдүүлэг үгсийг хар муу зуршил, гэхдээ энэ нь тухайн хүн муу гэсэн үг биш юм.

Охин: Тэр сайн байж магадгүй, гэхдээ түүнтэй ярих боломжгүй.

Аав: чи түүнтэй өөрөөр ярьвал тэр тэгнэ муу зуршилалга болно.

Хүлээгээрэй, эзэн түүнийг зогсоов - энэ түүх үнэн үү?

Оюутан: - Үгүй гэж бодож байна

Багш: - Энэ нь хэн нэгэнд ашиг тусаа өгөх үү?

Оюутан: - үгүй

Багш: - Тэр инээдтэй байна уу?

Оюутан: - үгүй...

Багш: - тэгвэл би яагаад түүнийг сонсох ёстой гэж!

Нэгэн өдөр баян эмэгтэй зөв шударга хүнээс зөвлөгөө авахаар ирэв. Тэрээр бас зөв шударга эмэгтэй болохыг хүсдэг ч даван туулж чадахгүй нэг сул талтай гэдгээ хэлсэн. Тэгээд тэр эмэгтэй хүний ​​тухай хов жив ярьдаг зуршилтай гэдгээ зөвт хүнд хэлэв. Хичнээн хичээсэн ч тэр түүнээс салж чадахгүй.

    Зөв шударга хүн сайн хариулав. Зах дээр очоод тэндээс тахиа худалдаж аваарай. Гэртээ буцаж ирээд өдийг нь зулгааж, зам дээр хая. Тэгээд над дээр эргэж ирээрэй

    Баян хатагтай үүнийг сонсоод ихэд гайхсан ч тэр зөв шударга хүнийг хүндэлж, түүний тушаасан бүхнийг хийжээ.

    "Маш сайн" гэж зөвт хүн хэлэхэд та эхний даалгавраа биелүүлэв. Дахин зах руу явж, зам дагуу явж байхдаа өчигдөр тараасан бүх өдөө цуглуулахыг хичээ.

    Гэхдээ энэ боломжгүй гэж эмэгтэй хэлэв

    Салхи бүх өдийг үлээв өөр өөр талууд. Би тэднийг цаашид цуглуулж чадахгүй.

    Тэр эмэгтэй баярлалаа гээд хичээлээс чинь их юм ойлгоод гэр лүүгээ явлаа.

Илтгэгч: (үзэгчдэд асуулт тавьдаг)

Цуурхал тараах нь яагаад аюултай вэ?

Цуурхал, гүтгэлэг үнэнийг устгаж чадах уу?

Үг хэллэгүүдийг гүйцээнэ үү

(танилцуулга)

Та үүнийг хэн нэгний ам руу шидэж болохгүй алчуур. (Оросын зүйр үг)

Цуу яриа гахайг таргалуулдаг тэр юу вэ. (Герман зүйр үг)

Бусдыг бүү шүүмжил өөрийгөө хар! Эхлээд өөрөөсөө гөлгөрийг арилга. (Оросын зүйр үг)

Зүрх нь жижиг байх тусам урт хэл. (Италийн зүйр үг)

Аалз байгаа газар тор байдаг. (Оросын зүйр үг)

Түүн дээр хэн байгааг хүн бүр мэддэггүй хуцдаг. (Оросын зүйр үг)

Гүтгэлэг бол нүүрстэй адил: энэ нь шатахгүй, тиймээс бохир болно.(Оросын зүйр үг)

Хэрвээ надад бэх хангалттай байсан бол би бүгдийг харлуулна. (Оросын зүйр үг)

Шороонд юу ч бүү хая - чи цацрах. (Энэтхэгийн зүйр үг)

Илтгэгч: Сайн байна, хариулт өгсөнд баярлалаа!

Оросын сэтгэл судлаач А.И. Качетов онцлон тэмдэглэв дараагийн дүрэмхарилцаа холбоо:

Та нөгөө хүн юу хүсч байгааг ойлгох хэрэгтэй. Бид болж байна зөв хүмүүсхоббигоо хуваалцах.

Хөтлөгч: Бусад хүмүүсийн ертөнцтэй танилцаж, амьдралыг тэдний өнцгөөс харж сурах хэрэгтэй.

Хүмүүсийг араар нь бүү шүүмжил, тэдний тухай хов жив цуглуулж, хов жив бүү дамжуул. Таны сайн мэддэг танилуудынхаа талаар муугаар ярихыг хэнд ч бүү зөвшөөр.

Хүмүүсийн яриаг таслахгүйгээр хэрхэн сонсохоо мэддэг. Хэдийгээр таны хувьд хоёрдогч мэт санагдаж байсан ч тэдний хэлсэн бүх зүйл тэдэнд маш чухал юм.

Хүмүүс рүү илүү олон удаа инээмсэглээрэй, ялангуяа та тэднийг чин сэтгэлээсээ үнэлдэг бол.

Инээмсэглэх дохио сайн харилцаахүмүүсийн хооронд!

ЭНГЭРИЙН ТУХАЙ ДУУ

(үйл явдлын эхэнд)

Чи бид хоёрын амьдарч буй энэ асар том ертөнцөд

Дулаан дулаахан, хүний ​​сайхан сэтгэл алга.

Хамтдаа бие биенээ халамжилж, хайрлаж сурцгаая

Бид хамтдаа нэг нэгэндээ од мэт гэрэлтэж сурах болно.

Хавар ус шуугина,

Өвлийн улиралд салхи дуулах болно.

Найзууд аа, үргэлж ирээрэй

Бие биедээ сайн сайхныг хүсье!

Сэтгэлийнхээ өгөөмөр сэтгэлээр сургуульдаа үнэлгээ өгөхгүй байцгаая.

Зүгээр л нэг өдөр аваад сайныг хий,

Дараа нь хүйтэнд хаврын үнэр үнэртэнэ,

Дараа нь дэлхий дээр нэгээс илүү инээмсэглэл байх болно!

Биднийг олон зуун зам хүлээж байгаа ч хүн бүр өөрийн гэсэн замтай байх болно.

Мэдээжийн хэрэг, Найзууд зорилгодоо хүрэхэд тань туслах болно.

Бидний олон жилийн мөрөөдөл удахгүй биелэхийн тулд

Сайхан сэтгэлийн хичээл үргэлж гол хичээл байх болтугай!

Төгсгөлд нь зориулсан 2 дуу

Хэрэв та хөмсөг зангидан гэрээсээ гарвал

Хэрэв та нартай өдрийг өнгөрөөхгүй бол

Тэр чам руу найз шигээ инээмсэглээрэй

Танилцсан залуу таньд огт танил биш

Мөн эргэлзээгүй инээмсэглэл

Гэнэт нүдэнд чинь хүрнэ

Мөн сайхан сэтгэл

Дахиж чамайг орхихгүй

Хэрэв та болон таны хайрт санамсаргүй байдлаар гэнэт муудалцвал

Ихэнхдээ хайртай хүмүүс дэмий л хэрүүл хийдэг

Та бие биенийхээ нүд рүү хараарай, илүү сайн хараарай

Заримдаа гадаад төрх үгнээс илүү ярьдаг

Мөн эргэлзээгүй инээмсэглэл

Гэнэт нүдэнд чинь хүрнэ

Мөн сайхан сэтгэл

Дахиж чамайг орхихгүй

Хэрэв өөр хэн нэгэн золгүй явдалд хаягдсан бол

Мөн энэ үйлдэл таны зүрх сэтгэлд нэвтэрсэн

Хичнээн сайн хүмүүс байдгийг санаарай

Бидэнд тэднээс илүү олон бий, тэдгээрийг санаарай

Мөн эргэлзээгүй инээмсэглэл

Гэнэт нүдэнд чинь хүрнэ

Мөн сайхан сэтгэл

Дахиж чамайг орхихгүй

Мөн эргэлзээгүй инээмсэглэл

Гэнэт нүдэнд чинь хүрнэ

Мөн сайхан сэтгэл

Дахиж чамайг орхихгүй

Дууны үгийг нуух

Энэ уран бүтээлчийн бусад дуунууд

ХАРИЛЦААНЫ СОЁЛ

Хичээлийн зорилго: өгөгдсөн харилцааны нөхцөл байдлаас шалтгаалан оюутнуудад бүх төрлийн ярианы үйл ажиллагааг эзэмшихэд нь туслах;

ур чадвар бүрдүүлэх ярианы ёс зүй;

хүүхдийн яриаг баяжуулах хэл гэсэн үгмэндчилгээ, талархлаа илэрхийлэх гэх мэт.

Хичээлийн хэлбэр:орос хэлний талаархи мэдэгдэл бүхий зурагт хуудас; "Ярианы хэлбэр" хүснэгт; Б.Окуджавагийн “Бие биенээ магтъя” дууны бичлэг.

Хичээлийн явц:

    Зохион байгуулалтын мөч . /Б.Окуджавагийн “Бие биенээ магтъя” дууны бичлэг эгшиглэж байна/.

2.Багшийн нээлтийн үг .

Өнөөдөр бид харилцааны соёлын талаар ярих болно. Учир нь бид ихэвчлэн муу, чадваргүй, ойлгомжгүй харилцдаг.

Та харилцах чадвартай байх ёстой! Үүнийг сурч, өөртөө харилцааны соёлыг төлөвшүүлээрэй!

Хэлний тусламжтайгаар харилцах, үйлдэл хийхдээ бид нэг юмуу өөр зүйлийг хийдэг ярианы үйл ажиллагаа. Хүн ярих, бичих, унших үедээ бусдыг сонсохдоо үйлдэл хийдэг.

Ярианы ямар хэлбэрүүд байдгийг санацгаая.

/Хүснэгттэй ажиллах./

Аман яриа- сонсох ба ярих, бичих - унших, бичих. Эцсийн эцэст бид бие биетэйгээ амаар эсвэл бичгээр ингэж харилцдаг.

Үе тэнгийнхэндээ сурахад нь туслах жижиг сэтгүүл гаргах хэрэгтэй гэж төсөөлөөд үз дээ зөв харилцаа холбообие биетэйгээ.

Энэ сэтгүүлийн эхний хуудсыг “түүхэн” гэж нэрлэе.

    Янз бүрийн үеийн хүмүүсийн харилцааны жишээ.

Багш:

IN өөр өөр цаг хугацаахүмүүс янз бүрийн аргаар харилцдаг. Хамгийн найдвартай аргахүнтэй танилц - түүний хэрхэн ярьж байгааг сонс. Сонсооцгооё.

/Оюутнууд нэг нэгээрээ гарч ирээд өгүүлбэр хэлнэ/

    Игорь Сергеевич, таныг угтан авч байгаадаа баяртай байна.

Миний гүн нум, Петр Денисович!

Би чөлөө авах нэр төрийн хэрэг байна.

2. - Эрүүл мэнд.

    Битгий түлх! Та энд юу байгааг харахгүй байна уу - толгойны ар талд нүд байна уу?

    - Ленка! Сайн уу!

Сайн байна уу! Сайн байна уу?

Бүх зүйл сайхан байна! Тэгээд чи?

Бас юу ч биш. За, бүх зүйл!

Баяртай!

/ Сурагчдын хариулт/

Багшийн сэтгэгдэл:

Ахмад үеийнхэн "ийм эелдэг бай", "сайхан сэтгэлээс бүү татгалз" гэх мэт үгсийг хэрэглэхдээ хадгалдаг.

Дунд үеийнхний ярианы шинж чанар нь хамгийн уян хатан байдаг. Энэ үеийнхэн залуучууд, хөгшид хоёрыг холбогч нь байдаг. Гэхдээ тэдний яриа (бидний сая харсан) соёл, боловсролын түвшингээс хамаардаг.

Тэдний орчин дахь залуучуудын яриа нь тайван, тайван байдаг. Тэд танихгүй хүмүүст "та" гэж хэлж чаддаг ч нас, албан тушаалын хувьд тэнцүү.

Гэхдээ ямар ч насны, хэнтэй ч харилцаж байсан таны яриа үргэлж соёлтой байх ёстой.

5." Бие биенээ магтъя"

(Б. Окуджавагийн дуу сонсогдож байна)

Багш аа:

Бид сэтгүүлийнхээ дараагийн хуудсыг нээж байна. Бид магтаал гэж юу гэж хэлдэгийг надад хэлээч, та энэ үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

/Сурагчдын хариулт/

Толь бичигМагтаал бол эелдэг, тааламжтай үг эсвэл зусардсан шүүмж юм. Энэ үгийг тэмдэглэлийн дэвтэрт тэмдэглэж, өргөлтгүй эгшигт анхаарлаа хандуулцгаая /самбар, дэвтэрт бичих/.

Орос хэлээр сайшаал, магтаал илэрхийлэх олон арга хэрэгсэл байдаг. Тэд бүгд ярилцагчдаа, таны харилцаж буй хүнд хандсан болно. Эдгээр нь магтаал юм гадаад төрх, насыг дутуу илэрхийлэх, батлах дотоод чанаруудгэх мэт.

Би хамгийн сайн магтаалын төлөөх уралдааныг санал болгож байна.

/Тэмцээн, тэмцээний дүн, шагнал/

Багш:

Магтаал бол бидний гадаад байдал, оюун ухаан, үйлдэл, ажлыг батлах явдал юм. Зөвшөөрөх нь сайн сайхан язгуураас байдаг” гэж сайхан сэтгэл, нинжин сэтгэл, буян байдаг. Сайныг үгээр, хүний ​​ямар нэг зүйлийг баталснаар хийж болно. Тиймээс бие биенээ магтъя! Бидэнд ярианы ёс зүйн бүх баялаг бий!

5. Гуравдугаар хуудас. "Сайн уу, эелдэг хариулт байна." .

Багш:

Та сайн ярианы шинж чанарыг үргэлж санаж байх хэрэгтэй: хичээл дээр илтгэл тавьж байгаа эсэх, найз нөхдийнхөө дунд ярих эсвэл ярилцагчтайгаа шууд харьцах эсэх. Ийм шууд харилцааны хэд хэдэн нөхцөл байдлыг авч үзье.

/Оюутнууд номын дэлгүүрт худалдагч, худалдан авагч хоёрын харилцан яриа өрнүүлдэг/.

    Эелдэг худалдагч ба худалдан авагч.

    Эелдэг бус худалдагч, эелдэг худалдан авагч.

    Эелдэг худалдагч, эелдэг бус худалдан авагч.

Багш аа. Та дүрүүдийн зөв, буруу зан авирыг хялбархан тодорхойлсон гэж бодож байна /санал болгож буй нөхцөл байдлын хэлэлцүүлэг/.

Одоо яриаг зөөлрүүлж, ярилцагчтай нөхөрсөг хандлагыг илэрхийлэхэд тусалдаг "эелдэг" үгсийг нэрлэж, бичье.

/Оюутнууд эдгээр үгсийг нэрлэнэ. Самбар болон дэвтэр дээр бичээрэй. Үг үсгийн алдааг анхаар/.

Багш:

Эелдэг үгсийн хажуугаар харилцааны дүрэм журам байдаг. Тэднийг сонсож, санаж байхыг хичээ.

Урьдчилан бэлтгэсэн оюутнууд харилцааны дүрмийг нэрлэв.

    Тантай харилцах харилцааг тухайн хүнд ашигтай, тааламжтай байлгахыг хичээ.

    Харилцаадаа үргэлж эелдэг, найрсаг, найрсаг бай.

    Бие биенээ анхааралтай сонсож сур.

    Санаж байгаарай: ярилцагчийнхаа яриаг тасалдуулахдаа өөрийнхөө тухай хэт их ярих нь эелдэг бус явдал юм.

    Харилцаж буй хүндээ сонирхолтой байж болох зүйлийн талаар ярьж, бичээрэй. Түүний нас, зан чанарыг анхаарч үзээрэй.

    Ярилцагчынхаа сэтгэл санааг мэдэрч сур. Инээмсэглэл, сайхан үгсээ бүү алдаарай.

Багш:

Одоо та ширээний хөрштэйгээ харилцах дүрмийг дагаж, эелдэг үг хэллэг ашиглан харилцан яриа өрнүүлээрэй. Сэдэв нь юу ч байж болно:

/хэд хэдэн харилцан яриаг уншиж шинжилнэ/

Багш:

Хэл ярианы соёлыг хүн бүр эзэмших нь ямар чухал болохыг бид дахин нэг удаа харлаа ерөнхий соёл. "Чи яриагаараа шүүгддэг" гэсэн зүйр үг байдаг нь гайхах зүйл биш юм.

6.Сэтгүүлийн сүүлийн хуудас нь "бүтээлч" юм.

Багш:

- Манай сэтгүүлийн энэ хуудсан дээр бид ярилцах болно бичгээрхарилцаа холбоо. Хүн бичихдээ янз бүрийн үйлдэл хийдэг. Зарим хүмүүсийн хувьд захидал бичих нь хэцүү ажил юм. Эцсийн эцэст бичих нь ярихтай адил биш юм. Та өөрийн бодлоо цаасан дээр буулгах чадвартай байхаас гадна зөв бичгийн дүрэм, цэг таслалыг эзэмшсэн байх ёстой.

Захидал бичих үндсэн дүрмүүд байдаг: захидлын эелдэг өнгө аяс, хүлээн авагч болон түүний асуултуудад анхаарал хандуулах, өөрийнхөө тухай бага ба товч бичих, бусдын талаар илүү их бичих, бичих чадвар. сонирхолтой баримтуудболон үйл явдлууд. Захидал бичихдээ тухайн хүнийг шаардлагагүй санаа зоволтгүй, гомдоохгүй байх нь чухал.

Одоо даалгавар бол найз эсвэл танилдаа богино захидал бичихийг хичээ. Захидалаар дамжуулан түүнд таны сэтгэлийн байдал, энэ хүнд хандах хандлагыг мэдрээрэй. Жаахан хошигнол ч бас өвтгөхгүй.

/Даалгавраа гүйцээх. Зарим бүтээлийг уншиж хэлэлцдэг.

Багш:

Манай сэтгүүлийн сүүлийн хуудас хаагдлаа. Хэрэв та энэ талаар бодож байвал сайн байна: хүүхдүүд эцэг эхтэйгээ, өсвөр насныхан насанд хүрэгчидтэй үргэлж зөв харилцдаг уу? Энэ утгаараа тээвэрт байгаа зорчигчид эсвэл дараалалд зогсож буй хүмүүст бүх зүйл үргэлж сайхан байдаг уу? Бидний хайртай хүмүүс, найз нөхөдтэйгээ ярилцах талаар юу хэлэх вэ?

Харилцаанд онцгой ач холбогдол өгдөг бас нэг зүйлийг хэлмээр байна. Энэ бол инээмсэглэл. Та өөртөө инээмсэглэл хэрэггүй. Инээмсэглэл нь бусад хүмүүст зориулагдсан юм. Тиймээс та бид хоёр сайхан, амар амгалан, баяр баясгалантай байхын тулд бие биенээ инээмсэглэцгээе!

/Хичээл Б.Окуджавагийн дуугаар дуусна/.

Кристина Кузьмина
Дунд сургуулийн хүүхдүүдтэй харилцах харилцааг идэвхжүүлэх хувилбар руу сургуулийн нас"Бидний дуртай тоглоом"

Бидний дуртай тоглоомууд

Хөтөлбөрийн агуулга:

Сэтгэл хөдлөлийг гадаад илэрхийлэх туршлагыг сайжруулах;

Нарийхан сэтгэлийн сүүдэр шилжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг харуулахыг дэмжих;

Бие даасан өвөрмөц зан үйлийн хэв маяг, сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалын өвөрмөц байдлыг өдөөх.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: "Харилцаа холбоо", "Нийгэмшил", "Уран сайхны бүтээлч байдал".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: Тоглоом, харилцаа холбоо, боловсрол, судалгаа.

Төлөвлөсөн үр дүн: Хүүхэд сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжээ илэрхийлж чаддаг сэтгэл хөдлөлийн байдалбусад хүмүүс. Түүний сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл нь түүний хувийн шинж чанарыг харуулдаг.

Материал: Пиктограмм багц, тоглоом, хүүхдүүдэд танил, хүүхэд бүрийн хуудас, харандаа.

OOD явц:

Зохион байгуулалтын мөч.

Би маш их баяртай байна үзнэ үүТа бид өнөөдөр цэцэрлэгт ямар сэтгэлээр ирсэнийг мэдэхийг сонирхож байна. Та бүгд өнөөдрийн сэтгэл санааны байдалд тохирсон пиктограммыг сонгож, индэр дээр байрлуул. Сайн байна!

Үндсэн хэсэг

Одоо бид цэцэрлэгт байхдаа юу баяр баясгаланг авчирдагийг санацгаая? (Хариулт хүүхдүүд: тоглоом, найзуудтайгаа тоглоом)Тийм ээ, бид тоглохдоо баярладаг тоглоом. Тэгээд юу Манай бүлэгт тоглоом байдаг? (Хүүхдийн хариулт). Олон таны нэрлэсэн тоглоомууд, сайн хийсэн. Би танд сэтгэлийн хөдөлгөөнийг тодорхойлохыг санал болгож байна тоглоомМиний ширээн дээр байгаа.

Тоглоом "Сэтгэлийн байдлыг тодорхойл тоглоом»

Залуус аа, миний ширээн дээр ирээрэй. Энэ нь ялгаатай гэдгийг анхаарна уу тоглоом: хоёр хүүхэлдэй, баавгайн бамбарууш, бөжин, хэрэм. Эдгээрийг бодъё тоглоомууд амьдралд орж болно, тэгвэл тэд ямар сэтгэл хөдлөлийг мэдрэх вэ? (Хүүхдийн үндэслэл)

Тоглоом "Хүүхэлдэй"

Бас надад өөр нэг бий тоглоом, мөн утсаар удирдаж болох хүүхэлдэйг хүүхэлдэй гэж нэрлэдэг. (Би хүүхэлдэйг үзүүлж, түүнийг хэрхэн удирдахыг харуулж байна)

Та нарын нэг нь хүүхэлдэй, нөгөө хүүхэд нь хүүхэлдэй болохыг санал болгож байна. Үүнийг хийхийн тулд хосоороо хуваагдаж эхэлцгээе. тоглоом.

Одоо бид хэзээ хариу үйлдэл үзүүлэхээ санацгаая бид:

гоё юм худалдаж авлаа тоглоом.

нөхөр эвдэв дуртай тоглоом.

эмч рүү хөтөлнө.

хайртай эмээ явна.

Тэд надад гашуун эм өгсөн.

найз нь шинэ найзтай тоглоом.

Бид ямар нэг зүйлийг эвдэж, муу зүйл хийсэн.

Тэд бидэнд сонирхолтой үлгэр ярьдаг.

Одоо би танд зурахыг санал болгож байна дуртай тоглоом. Энэ тоглоомЭнэ нь тоглож байхдаа баяр баясгалан, таашаал авчрахаас гадна гэрэл гэгээтэй, үзэсгэлэнтэй байх ёстой.

Эцсийн хэсэг

Залуус аа, бид өнөөдөр юу хийснийг санаж байна уу?

Тэд юу давтав?

Та ямар ашигтай зүйл хийсэн бэ?

Таны сэтгэл санаа хэрхэн өөрчлөгдсөнийг надад харуулаач.

Ёс заншил "Сайн сайхны оч"

Бид үргэлж сайхан сэтгэлийнхээ нэг хэсгийг хуваалцах болно. Бид алгаа ташиж, халуун дулаан, сайхан сэтгэлээ илэрхийлдэг.

Сайн байна, одоо бид өнөөдөр амжилтанд хүрч, бүх даалгавар, тоглоомууд зөвхөн баяр баясгалан, таашаал авчрах болно.

Хэмжээ: px

Энэ хуудаснаас харуулж эхлэх:

Бичлэг

1 "Хувилбар" танин мэдэхүйн харилцаа холбоосургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй өглөөний цаг" Хөгжүүлэгч Карсакова М.Г. Хүүхдүүдтэй өглөөний ярианы агуулга нь судалж буй лексик сэдэвтэй тохирч байна. Нэмж дурдахад, лексикийн сэдвийн дагуу сонгосон өдөр бүрийн хувьд дидактик тоглоомууд, дасгалууд, асуудалтай нөхцөл байдал, энэ нь хүүхдэд мэдлэгээ шалгах боломжийг олгодог практик үйл ажиллагаа, идэвхтэй ярилцагч, судлаачийн үүрэг гүйцэтгэнэ. Лексик сэдэв: "Найрамдал!". Долоо хоногийн шүлэг: Салхи нь нартай нөхөрлөж, Шүүдэр нь өвстэй. Цэцэг эрвээхэйтэй нөхөрлөж, Чи бид хоёр найзууд. Хагас нь найзуудтайгаа хуваалцахдаа баяртай байна! Зөвхөн найзууд л хэзээ ч хэрэлдэж болохгүй! Өглөөний мэндчилгээ: Хүүхдүүд яг тойрог дээр зогсож, дараа нь гэнэт суув. Бид хамтдаа үсрэлт хийв, бидний толгой дээр алга ташив. Одоо бүгдээрээ шалбааг дээгүүр харайцгаая! Тэгээд одоо тэд бие бие рүүгээ инээмсэглэн дугуйлан алхаж байна. (Текстийн дагуу хөдөлгөөнүүд.)

2 хурууны тоглоом: "Найрамдал". Манай бүлгийн найзууд /хуруунууд хэд хэдэн удаа цоожтой нийлдэг/ Охид хөвгүүд. Чи бид хоёр найзууд болно Бяцхан хуруунууд. Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав / жижиг хурууны хуруунууд хоорондоо ээлжлэн холбогдсон байна / Бид тоолж эхэлдэг. Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав Бид тоолж дууслаа /Гараа доошлуулах, гар барих/. Долоо хоногийн өдөр бүрийг төлөвлөх. Эхний долоо хоног. Даваа Мягмар Лхагва Пүрэв Баасан Соронзон самбар цуврал түүхийн зургуудХүүхдийн хоорондын нөхөрсөг, найрсаг бус харилцааны тухай -Найзуудын тухай зураг сонгох. Тайлбар, Таавар: Тэр надтай баяр баясгаланг хуваалцдаг, Тэр үргэлж миний хувьд уул юм. Гэнэт асуудал гарвал үнэнч хүн надад туслана... (Найз) Бид хоёр адилхан гэж ярьдаг. Бид хариулдаг: "Тэгээд юу?" D/i "Хэн хэнтэй найзалдаг вэ?" "Хэн хэнтэй найзалдаггүй вэ?" Яагаад? Зорилго: Ассоциатив сэтгэлгээг бий болгох, танил үлгэрийн баатруудын үйлдлийг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх нөхөрлөл бол хүүхдүүд хамтдаа байхыг хүсдэг, хамтдаа тоглож, хэрүүл маргаангүй байх үед юм. Найз нөхөрлөл бол найзуудын инээмсэглэл юм. Энэ нь найз нөхөд гэдэг нь бидний хувьд амархан, сонирхолтой, тааламжтай хүмүүс юм гэсэн үг юм. Залуус аа, та хоёр хоорондоо хэрэлдэх тохиолдол гардаг уу? Юунаас болж ихэвчлэн хэрүүл гардаг вэ? -Тэгэхээр хамгийн их нийтлэг шалтгаанТа ямар нэг зүйлийг хуваалцах боломжгүй үед эсвэл хэзээ хэрэлдэх

3 яагаад тэгж бодож байна вэ? -Найзууд бий юу? -Тэдэнд овог нэрээ өг. -Цэцэрлэгт явдаг уу? -Та найзуудаа сонирхдог уу? -Найзууд чинь ямар сонирхолтой зүйл хийж чадах вэ? -Та бие биедээ хэрхэн тусалдаг вэ? -Хамтдаа юу хийж байгаа юм бэ? -Хамтдаа юу тоглодог вэ? "Найрамдал" хөдөлгөөнтэй текст. Би алхаж байна, харин та 1, 2, 3 алхаж байна. (хүүхдүүд байрандаа алхаж байна) Би дуулж байна, харин та 1, 2, 3-ыг дуулж байна. (зогсож байхдаа, хоёр гараараа удирдаж байна) Бид алхаж, бид 1, 2, 3-ыг дуулж байна (газар дээрээ гишгэж, хоёр гараараа хөтлөх) Бид маш найрсаг амьдардаг! Тэд салшгүй холбоотой гэж хэлдэг. Бие биенээ байхгүй бол үнэхээр уйтгартай. Тэд биднийг чатлагчид гэж ярьдаг ... Тэгээд яах вэ! Эцсийн эцэст бид ... (найз охид) Бид бие биенээ санаж байна, Бид хамтдаа баяр хөөртэй тоглодог. Тэгээд бид хэрэлдэх шаардлагагүй. Эцсийн эцэст, нөхөрлөл бол хамгийн хүчтэй зүйл, бид найзууд байхаа больсон, чи явсан, би гомдоосон. Тэд ноцтой хэрэлдэж, бие биенээ дуудаж, одоо би гунигтай байна. Нааш ир, би чамайг уучлах болно. Зөвшөөрч байна, дэмий юмнаас болж энэ нь том болсон... (хэрүүл) За найз охин минь, би хэрүүлээ мартахыг санал болгож байна. Би чам руу алхам алхаж байна, би чамтай найз болохыг хүсч байна. Уурлахаа боль, найз охин минь, би санал болгож байна... (эвтэй бай). түүхүүд. Маша, (баавгай) матар Гена, (Чебурашка) Винни Пух баавгай, (гахай) чип, (Дэйл) ах муур, (Алтан үет тахиа) үнэг, (туулай) Улаан малгайт ба ( Саарал чоно) Гурван бяцхан гахай, (Саарал чоно) Раяба тахиа, (хулгана) Бяцхан хулгана, муур (Леопольд) D/ "Сайн - муу" тоглоом. Бие биенээ гомдоох (муу) D/тоглоом "Найзуудынхаа нэрийг санаарай." Зорилго: ассоциатив санах ойг хөгжүүлэх. (алга ташиж, охид, хөвгүүдийн найз нөхдийн нэр, овгийг дуудах). Хөдөлгөөн бүхий текст. Гараа нийлүүлэн баруун, зүүн тийш эргүүлнэ. (баруун тийш зүүн тийш эргэх) Хөгжилтэй байцгаая (алга таших), үсрэх (үсрэх), эргэлдэх (эргэлдэх), маш их аз жаргалтай хүмүүс(бид тойрогт явдаг), бидэнд сайн, үнэнч найзууд. Хэрүүл хийхээ больё (төв рүү ойртож) Уйтгар гунигийг мартъя (бид буцах). -Нөхөрлөлийн тухай ер бусын зурагт хуудас хийцгээе. хүүхдүүд ширээн дээр ирдэг, гэхдээ ижил зүйлийг хийхийг хүсдэг. Хоёр найз Зараа, Бүжин хоёр савлуур дээр унахыг хүсдэг гэж төсөөлөөд үз дээ, та тэднийг хэрэлдэхгүй байхад нь хэрхэн туслах вэ? (Багш тоглоомонд оролцох хоёр хүүхдийг сонгож, амьтны тохирох маск тарааж, хүүхдүүдээс одоогийн нөхцөл байдлыг дүрслэн харуулахыг хүснэ.) - Нам гүм ойд, бут сөөг, замуудын дунд туулай, зараа гэсэн хоёр найз амьдардаг байв. өдөр тэд зугаалахаар явж, хөндийд савлуур олжээ. Зараа савлуур руу алхав. Туулай савлуурыг татан: "Би эхлээд байна!" Мөн зараа: "Үгүй ээ, би!"

4 (алгаа алгадах) Үг тоглоом"Тиймээ-аав" - "Үгүй-үгүй-үгүй." Бид хүчтэй найзууд болох уу? Бид нөхөрлөлөө үнэлэх ёстой юу? Бид тоглож сурах уу? Бид найздаа туслах уу? Найзыгаа уурлуулах хэрэгтэй байна уу? Инээмсэглэл бэлэглэвэл ямар вэ? Та найзаа гомдоох ёстой юу? Найзуудтайгаа цай уух уу? Бид хүчтэй найзууд болох уу? Дуураймал гимнастик. Бие бие рүүгээ инээмсэглээрэй: та ч бас таны найз ч бас сайхан санагдаж байна. Хөмсөг зангидан, бие бие рүүгээ хар: энэ нь танд тааламжгүй, таны найзад тааламжгүй байна. Илүү олон удаа инээмсэглэцгээе! Тоглоом хуваалцах (сайн) Хамт тоглох (сайн) Зодоон хийх (муу). - Найзууд гэж хэн бэ? (Найзууд бол таны хайртай, аз жаргалтай, үгүй ​​бол үгүйлдэг хүмүүс юм). -Биднийг найзууд гэж хэлж болох уу? (Тийм). -Яагаад? (бид бие биенээ гомдоохгүй, тоглоомоо хуваалцдаг). Үүнд нарны цацраггүй наасан том ватманы цаас байдаг. -Залуус аа, дал мод бол итгэлцэл, чин сэтгэл, нөхөрлөлийн бэлгэдэл юм. Хэрэв бид бүгдээрээ найзууд бол нар туяагаараа гэрэлтэх болно. Гарын хээгээ наранд өгцгөөе. (хүүхдүүд алгаа алгаа олон өнгийн будгаар дүрдэг; ажиллаж байхдаа В. Шайнскийн "Найзууд минь бие биенээсээ дутахгүй байхад." Туулай гомдож: "Чи бол зараа, чи надад огтхон ч сайн биш юм. Найз шигээ асуудлаа шийдэх арга замыг эрэлхийлэв. - Туулай яагаад зараатай нөхөрлөхгүй гэж шийдсэн юм бэ? - Найзуудтайгаа яаж эвлэрэх вэ? надтай хамт"). хэрүүл маргаан байхгүй эсэхийг шалгах уу? Шүлгийг дахин уншъя, гэхдээ бөжин, зараа хоёр тохиролцсон инээдтэй төгсгөлтэй. Нам гүм ойд, бут сөөг, замын дунд, Бөжин, хоёр найз амьдардаг байв

5 Зараа Нэг удаа тэд зугаалахаар явж, хөндийд савлуур олжээ. Зараа савлуур руу алхав Туулай савлуурыг татан: "Би чамайг сэгсэрнэ, бид чамтай найзууд" гэж зараа хэлэв. Найз хүн ямар байх ёстой гэж та боддог вэ? (эелдэг, анхааралтай, мэдрэмжтэй) Хоёр дахь долоо хоног. Долоо хоногийн хамгийн тод шүлэг нарны туяаДэлхий даяар нөхөрлөл, Эцсийн эцэст найз нөхөдтэй байх нь илүү хөгжилтэй байдаг

6 Аль ч гариг ​​дээр. Өглөөний мэндчилгээ: "Миний найз!" (Бид хосоороо тоглодог) Сайн уу, сайн уу, найз минь! (Бид гар барина) Та яаж амьдарч байна вэ? (Алгаа найз руугаа зааж) Таны гэдэс ямар байна? (Бид гэдсээ алгаагаараа илнэ) Бид тантай гар нийлэх болно, (Бид гар барина) Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ! (Бие бие рүүгээ инээмсэглэ) (хос сольж, дахин тоглож болно)

7 хурууны тоглоом "Том хуруунд зочлох". Том хуруугаараа зочлохын тулд Тэд шууд байшинд ирсэн Индекс ба дунд, Бөгж, сүүлчийнх. Бяцхан хуруу өөрөө босгыг тогшив. Хуруунууд хамтдаа найзууд, Тэд бие биенгүйгээр амьдарч чадахгүй. Даваа Мягмар Лхагва Пүрэв Баасан Багш. -Залуус аа, та нууцыг мэдэх үү? жинхэнэ нөхөрлөл? Сургаалт үгс бидэнд тэднийг танихад тусална. Нууц 1. Хэрэв танд найз байхгүй бол түүнийг хай, харин олсон бол түүнийг халамжил. /Чебурашка ба Гена матрын тухай хүүхэлдэйн киноны слайд/. Нууц 2. -Хүүхэлдэйн киноны баатрууд манайд зочлохоор ирсэн, тэдэнд нэг асуудал тулгарсан: ид шидийн салхи үлээж, найз нөхдөө дэлхий даяар тараасан, тэд таныг найз нөхдөө буцааж өгөхийг хүсч байна. Соронзон самбарыг хараарай - тэд энд байна. Тэдгээрийг зөв байрлуулах шаардлагатай: 1. Ногоон матар Гена - Хийсэн бөмбөлөг, хоёр найз охин бие биенээсээ авч, бүхэлд нь маажив. Бөмбөлөг хагарч, хоёр найз охин тоглоом руу хараад суугаад уйлав. -Яагаад ийм зүйл болов? -Яаж биеэ авч явах ёстой байсан бэ? -Яаж аз жаргалтай амьдарч байна вэ, Хамтдаа дуу дуулна гэсэн ийм түүх байж болох уу. Бид хөгжилтэй инээж, хошигнож, тоглож, заримдаа маргаж чаддаг. За, хэзээ ч тулалддаггүй! "Найзаа сонго" тоглоом. /хүүхдүүд хамтрагчаа сонгож, хөгжмийн найруулгатай бүжгийн хөдөлгөөнийг үзүүлнэ/. Г/тоглоом “Юу нь зөв бэ, -Хүмүүс л найзалж чадах уу? Өөр хэн бэ? (Нохой, муур, загас, ургамал, ном, тоглоом гэх мэт) -Хэн гэртээ амьтдын жинхэнэ найзтай вэ? Найзынхаа тухай яриач. -Хүн бүртэй найзалж болно хүрээлэн буй байгаль: мод, ургамал, цэцэгтэй. Таалагдсан найзаа сонго!

8 Найзууд асуудалтай тулгардаг. / “Муур, азарган тахиа, үнэг” хүүхэлдэйн киноны слайд/. Нууц 3. Хэрэв та бие биенээ барьж байвал юунаас ч айхгүй. / “Манжин” хүүхэлдэйн киноны слайд./ Нууц 4. -Найздаа ямар байх ёстой вэ? (Сайхан). Сайхан үгэдгээдэг, харин хорон муу нь ална / "Ряба тахиа" хүүхэлдэйн киноны слайд. Нууц 5. Хүчтэй нөхөрлөлийг сүхээр огтолж болохгүй. болон (Чебурашка) 2. Пиноккио, (Малвина, Пьеррот) хоёрт итгэх нь 3. Хөгжилтэй баавгай Винни Пух ба (Гахай) 4. Бэйби болон (Карлсон) нэртэй хүү 5. Хөгжилтэй Chipmunks Чип ба (Дэйл). 6. Сайн цасан цагаан ба (долоон одой). - Сайн байна, бид хэнд тусалсан бэ? Юуны төлөө? -Нөхөрлөлөө улам хүчирхэгжүүлэхийн тулд дугуйлан зогсоод тоглоцгооё. Сэтгэл ханамжгүй байдал, таашаал авах тухай судалгаа. - Ойд бяцхан баавгай амьдардаг байсан, тэр өлсөж байсан тул үүрнээсээ мөлхөж, гомдоллож, уурлаж, хөмсөг зангидсан. чамд тохиолдох уу? -Хэрэв хэрүүл үүсвэл яах ёстой вэ? /энхийг тогтоох хэрэгтэй/. -Та өршөөл гуйж, эвлэрэх аргыг мэдэх үү? -Та ямар ертөнцийг мэддэг вэ? D/тоглоом "Хэн үүнийг дуугаар хэлснийг олж мэдээрэй?" Жолооч хүүхэд, тоглогчид руу нуруугаа харуулан суугаад хүүхдүүдийн аль нь (багшийн заавраар) хэлснийг олж мэдэх ёстой: Та миний дууг танихгүй, хэн хэлсэнийг та ойлгохгүй. Багш нь хосууд солигддог эсэхийг шалгадаг. аль нь буруу." Зорилго: өөрийн сонголтынхоо төлөө маргах чадварыг хөгжүүлэх, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх. /Хүүхдийн бие биедээ хандах дүрмийн сэдэвчилсэн цуврал зураг/.. “Бүх залуус хамтдаа боссон” хөдөлгөөнтэй текст. Залуус бүгд нийлээд босоод босоод л. Тэгээд тэд газар дээр нь алхав. Газар дээрээ алхаж байна. Хөлийн хуруугаа сунгаж, гараа дээш өргө. Тэгээд одоо тэд хойшоо бөхийв. Буцаж бөхийж, гараа Тааварт оруулаарай. Түүний найз болохын тулд та түүнд яс өгөх хэрэгтэй. Үгүй ээ, тэр дээрэлхэгч биш. Үржлийн газарт амьдардаг... (нохой) Өндөр харайж чаддаг, Тавагнаас сүү уудаг. Тэгээд цонхны дэргэд хэвтээд, Бидний нүд анивчин... (муур) Бид түүнийг аквариумд мэддэг, Бид үргэлж хайрлаж, биширдэг. Тэр одоо чимээгүй байсан ч бидний тухай бүгдийг мэддэг. Энэ нь жижиг, том, өвсөн тэжээлт, маш их ууртай байж болно. Алив, хүүхдүүд ээ, хариулж, араатныг дахин дуудцгаая! (Загас) Би бүгдийг мэддэг, би хүн бүрт заадаг, гэхдээ би өөрөө үргэлж чимээгүй байдаг. Надтай нөхөрлөхийн тулд,

9 -Найзууд бие биедээ үнэнч байх ёстой! Хууран мэхлэх нь нөхөрлөлийг сүйрүүлдэг. Тиймээс найзууд бие биедээ үнэнч байх ёстой. / хүүхэлдэйн киноны слайд Хүүхдүүд гунигтай, ууртай баавгайг дуурайдаг. -Ойд үзэсгэлэнтэй, эргэн тойрон ногоон, нарны туяа, шувууд дуулж байна. Баавгай эргэн тойрноо хараад инээмсэглэн, анхилуун ойн агаарыг үнэрлэв, сайн! толгойны ард. Яг л булаг шиг бид доош тонгойв. Тэгээд тэд тэр дороо чимээгүй суув. Шулуун, доошоо суу. Та уншиж, бичиж сурах хэрэгтэй. (ном) Энэ бол энгийн тоглоом биш, гэхдээ амьд юм шиг харагдаж байна. Би түлхүүрээ хажуу тийш нь эргүүлж, хүссэн газраа гүйх болно. Би юугаар тоглож байгаа юм бэ найзуудаа? (Салхит тоглоом) "Заюшкинагийн овоохой"/. Хөдөлгөөн бүхий текст. "Сэтгэлийн байдал". Сэтгэлийн байдал унасан, гараа хажуу тийш, доошоо дэлгэж, гунигтай мөрөө хавчиж, хэрэг гараас чинь унасан, бид чамайг хөнгөн цохив. гадаад талуудалга Гэхдээ бүх зүйл алга болоогүй байна, Хүүхдүүд аз жаргалтай, хөгжилтэй баавгайг дуурайдаг. - Үнэг хажуугаар нь гүйж очоод баавгайн бамбаруушийг хараад үүрнээс мөлхөж гарсан нь тэр гэж гайхав. Хүүхдүүд үнэг шиг дүр эсгэж, гайхаж байна. -Тэгээд нэг бөжин бутны дор суугаад (хүүхдүүд тонгойж) тэр сонсоод: Энэ юун чимээ вэ? Би айгаад нуугдав. -Ийм нөхдөд болгоомжтой хандах хэрэгтэй гэж бодож байна уу? Яагаад? Хөдөлгөөн бүхий бичвэр "цох" Дайзи цэцгийн дунд зүлгэн дээр нэгэн цох өнгөт цамцтай нисэв. Жу-жу-жу, жу-жу-жу, би дан цэцэгтэй нөхөрлөж, салхинд чимээгүйхэн найгаж, баруун, зүүн хуруугаараа доош бөхийдөг

10 Хэрэв байгаа бол сайн найз. Найз руугаа заана Ажлаа хамтдаа зохицуулна, Найзынхаа мөрөн дээр гараа тавиарай Амьсгалаа гаргая Өө, бид сэтгэлээ өргөе Сууж, алган дээрээ цуглуулж, тоосыг нь сэгсэрнэ! Тэд гараа сэгсэрнэ. туулай -Бүжин босож, баавгайн бамбарууш, үнэг хоёрыг хараад, найз нөхөд нь ойн цоорхойд цугларсан болохоор баярлаж, баярлан тэдэн рүү үсрэв. Тэгээд тэд нийлсэн, та юу хийх ёстой гэж бодож байна вэ? -Баярла, хөгжилд, тоглож, үсэрч, бамбаруушийг тэжээ


MKDOU "TsRR-d/s 4" Entertainment in холимог насны бүлэг"Найрамдлын өдөр" Сурган хүмүүжүүлэгч: Хрипкова Е.Н. Анна, 2016 он "Найрамдлын өдөр" Зорилго: "Чадвартай байх" гэж юу гэсэн үг болохыг хүүхдүүдийн санаа бодлыг тодруулах, нэгтгэх.

НИЙГМИЙН БОЛОН ХУВИЙН ХӨГЖЛИЙН АХЛАХ БҮЛГИЙН ХҮҮХДҮҮДТЭЙ АНГИЙН ХУРААНГУЙ “Нөхөрлөл гэж юу вэ?” Багш Коваленко Ирина Михайловна Москва, 2011 он. Багшийн үүрэг бол хүүхдүүдэд үүнийг ойлгоход нь туслах явдал юм.

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил. Хичээлийн хураангуй "Би аз жаргалтай байх үед." Зорилго: сэтгэл хөдлөлийн хүрээ, сэтгэл хөдлөлийн байдлыг хөгжүүлэх. Зорилго: Боловсрол: таних чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх

"Номын орон руу аялах" утга зохиолын танхим (дунд болон ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан чөлөөт цагаа өнгөрөөх арга хэмжээ) Ольга Владимировна Чернова, багш DS 186 "Вазовец" ANO DO "Хүүхдийн гараг "Лада" Даалгаварууд:

"Шинэ жилийн багт наадам" (скрипт Шинэ жилийн тоглолт) Дүрүүд: Хөтлөгч Туулай Цасан охин Санта Клаус Баба Яга Цасан цагаан одой Бяцхан улаан малгайт чоно Пиноккио цүнх Фонограмм “Бүгдээрээ шинэ оны мэнд хүргэе.

"Нарны гэрэл" хоёрдугаар бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан 3-р сарын 8-ны амралт Скриптийг боловсруулсан: MBDOU "Нар" цэцэрлэгийн хөгжмийн захирал Смирнихина Р.И. Дүрүүд: Насанд хүрэгчид: Илтгэгч, Матрешка,

1-р ангийн математикийн хичээл Тоог хэд хэдэн нэгжээр багасгах бодлого бодох. Лесовичок руу аялал. Зорилго: Хэд хэдэн нэгжээр тоог багасгахтай холбоотой асуудлын шийдлийг танилцуулах. Хичээлийн явц. 1. Зохион байгуулалтын

Шинэ жилийн гэрэл (Сургуулийн өмнөх насны дунд насны хувилбар) Хүүхдүүд хөгжим дагалдаж, цасан охины арын танхимд гинжээр орж, зул сарын гацуур модыг тойрон зогсдог. Цасан охин: Залуус аа, манай сайхан гацуур модыг хараарай

"Үлгэр" ШИНЭ БҮЛГИЙН НЭЭЛТТЭЙ ЗОРИУЛСАН БАЯРЫН Сценари, үүд хаалга нь нээгдэж, тэднийг угтан авч байна Менежер: Сайн байцгаана уу, эрхэм зочид аа Бид бүгдийн маш удаан хүлээсэн өдөр ирлээ, ялангуяа

Хотын сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага 5-р цэцэрлэг ерөнхий хөгжлийн төрөл Истринский хотын дүүрэгБоловсролын салбарт хамтарсан түншлэлийн боловсролын үйл ажиллагаа

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага, хосолсон цэцэрлэг, 2, 50, Шахты Ростов мужХичээлийн тэмдэглэл Боловсролын бүс: “Мэдлэг” Сэдэв: “Бид

СЭРЭХ ГИМНАСТИК БҮГЭЭР ТӨЛӨВЛӨХ сургуулийн өмнөх боловсрол 2015-2016 оны 9-р сарын "Разьезженская дунд сургууль" MBOU "Бид сэрлээ" 1-р цогцолбор сургуулийн өмнөх боловсролын бүлгийн багш Каблукова О.В.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хийсэн GCD-ийн хураангуй ахлах бүлэгсэдвээр “Малгай”, танин мэдэхүйн хөгжил 1. Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдмэл байдал Боловсролын чиглэл Танин мэдэхүйн хөгжил Яриа хөгжүүлэхНийгмийн хувьд

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш нарт зориулсан мастер анги "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх" Мастер ангийн зорилго: Багш нарт дасгал хийх туршлагаа танилцуулах, ярианы тоглоомууд, хурууны гимнастикболон мюзикл

MBDOU TsRR цэцэрлэг 42 "Усан онгоц" Эх үрсийн баярт зориулсан баярын скрипт Бэлтгэсэн: багш Тюльпина Т.С. Коломна 2014 Хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заах илэрхийлэлтэй уншихшүлэг;

Хийсвэр биеийн тамирын хичээл"Эрүүл мэндийн нууцын төлөө гномууд руу аялах" Ахлах бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгч Виктория Васильевна Фалина МДОУ "Заволжскийн "Спикелет" цэцэрлэгийн Тверь мужийн Калининский дүүрэг,

Хамтлаг нь баяр ёслолоор чимэглэгдсэн. Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид баярын өдөр, Мэдлэгийн баярын өдөр бүх хүүхдүүд баяртай байна. Хэзээ ч хангалттай мэдлэг байдаггүй тийм ээ, хүүхдүүд ээ, би юу гэж хэлсэн бэ? Хүүхдүүд: Тийм ээ! 1 хүүхэд: Намар болж байна

9-р сарын 1-15-ны дараа гимнастик нойр авах. Cockerel карт 1 3-4 жил. 1. "Тааз унтаж байна" I.p. нуруун дээрээ хэвтэж, гараа толгойныхоо ард сунгаж, хөлөө нийлүүлнэ. 1 - шулуун хөлөө дээш өргөх, гараа дээш өргөх, сунгах,

Амиржанян Рузанна Вахановна, хөгжмийн найруулагч, GBOU 1454-р сургууль "Тимирязевскийн боловсролын төв", Сургуулийн өмнөх боловсролын хэлтэс "Дмитровское 29"; Леонова Надежда Борисовна, GBOU 1454-р сургуулийн багш

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага ерөнхий хөгжлийн цэцэрлэг 12 "Эрхий хуруу" хичээл "Муур, азарган тахиа, үнэг" үлгэрт зочлох. (бага бүлгийн RMO-ийн сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан). Моченева Ирина

"Яблонка 6-р цэцэрлэг" хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Хураангуй шууд боловсролын үйл ажиллагаа“Муурын зулзагад өгөх бэлэг” (дунд бүлэг) Багш гүйцэтгэсэн

"Cockerel" (Хүүхдийн тоглоомыг дэмжих төв) эцэг эх, 2-3 насны хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн хураангуй)

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын 9-р цэцэрлэг "Хүүхэд" хосолсон хэлбэрийн GCD-ийн хураангуй бэлтгэл бүлэг"Бидэнд өөр өөр үлгэр хэрэгтэй, өөр өөр үлгэр чухал" 9-р сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш "Хүүхэд"

Тюмень хотын дүүргийн хотын автономит сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага нь урлаг, гоо зүйн үйл ажиллагааг нэн тэргүүнд хэрэгжүүлдэг ерөнхий хөгжлийн хэлбэрийн Успенскийн "Спикелет" цэцэрлэг юм.

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Балтасинскийн цэцэрлэгийн 3-р ерөнхий хөгжлийн хэлбэр" Хураангуй нээлттэй хичээлХүүхдүүдэд орос хэл заах "Өвлийн ой руу аялал"

Бага насны хүүхдүүдтэй унтсаны дараа гимнастик Энэ нийтлэлийг энэ хэсэгт ангилдаг: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах Чеботарева Вера Васильевна. Хүүхдийн сэтгэл зүй, ялангуяа бага нас, хүүхэд практикт байхаар зохион бүтээгдсэн

Хийсвэр эцсийн хичээлХүүхдэд зориулсан "Бүжин үлгэрээ хэрхэн хайж байсан бэ" сэдвээр хоёрдугаарт залуу бүлэгВоробьева Н.И., багш 1-р улирал ангилал MBDOU CRR "128-р цэцэрлэг" Зорилго: боловсролын: нэгтгэх

Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаа"Зөвхөн зовлон зүдгүүрийн үед найз болдог гэж үү?" Зорилго: нэгдмэл баг бүрдүүлэх; оюутнуудын ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх: найз нөхөдтэй болох, нөхөрлөлийг эрхэмлэх чадвар; сурагчдын манлайлах чадварыг хөгжүүлэх

MDOU "Тверь мужийн Сонковский дүүргийн 3-р цэцэрлэг" Хичээлийн тэмдэглэл танин мэдэхүйн хөгжил 2-р бага бүлгийн Сэдэв: "Би эрүүл мэнддээ санаа тавьдаг, би өөртөө туслах болно." Сурган хүмүүжүүлэгч MDOU 3 гүйцэтгэсэн

Хичээлийн цагСэдэв: Өөрийгөө бүтээх Зорилго: бүрдүүлэх ёс суртахууны чанарууднинжин сэтгэл, нинжин сэтгэл. Зорилго: - сурталчлах эрүүл дүр төрхамьдрал; - хөгжүүлэх бүтээлч байдал; - харилцаа холбоог заах.

ХОЁРДУГААР БАГА БҮЛГИЙН БОЛОВСРОЛЫН НЭГДСЭН ШУУД ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ХУРААНГУЙ Зохиогч: САВИЦКАЯ Н.В. ГАВРИЛОВА Г.А. Зорилго: хүүхдийн ажиглалт, анхаарлаа төвлөрүүлэх чадварыг хөгжүүлэх;

GBOU дунд сургууль 2012 (сургуулийн өмнөх анги) 4-5 насны хүүхдүүдэд зориулсан "Мурка муурны төрсөн өдөр" сэдэвт нэгдсэн хичээлийн хураангуй Сурган хүмүүжүүлэгч: Елена Михайловна Мезенцева Нэгдсэн хичээлийн конспект

"Бидний хайртай ээж" ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй Сэдэв: "Бидний хайрт ээж". Зохиогч: Торощина И.Ю. багш И мэргэшлийн ангилал. Төрөл: нэгдсэн. Боловсролын чиглэл: "Урлаг

“МИНИЙ ГЭР БҮЛ” НЭЭЛТТЭЙ ХИЧЭЭЛИЙН ХУРААНГУЙ ЗОРИЛГО: өргөжүүлэх идэвхтэй толь бичигхүүхдүүд, харилцааны ур чадварыг бий болгох. ЗОРИЛГО: - ойрын болон алс холын хамаатан садны талаар ялгаатай ойлголтыг бий болгох

Тоглоомоор дамжуулан сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн нийгэм, харилцааны хөгжил GBOU 5/9-р бүлгийн багш 283 Ерошкина Елена Владимировна Хөгжлийн тоглоом сэтгэл хөдлөлийн хүрээсургуулийн өмнөх насны хүүхдийн тоглоомууд

Улсын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага, хүүхдийн хөгжлийн төв, хотын Невский дүүргийн 115-р цэцэрлэг Санкт-Петербург"Олимпийн сахиус" (чөлөөт цагийн хувилбар Дунд шатны хувьд насны бүлэг)

Шинэ жилийн үдэшлэг- Хүүхдэд зориулсан шинэ жилийн хувилбар дүрүүд: Хөтлөгч, цасан охин, Санта Клаус, туулай, үнэг, баавгай, азарган тахиа. Хүүхдүүд танхимд орж, гацуур модны дэргэд зогсов. Хөтлөгч: Бидэнд ямар зочин ирсэн бэ?

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Хосолсон төрлийн "Дельфин" 5-р цэцэрлэг" Шарыпово хотын захиргааны боловсролын хэлтэс Красноярскийн нутаг дэвсгэрБоловсролын хураангуй

Биеийн тамирын минут "Алхъя" Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав Байр дээрээ алх. Бид зугаалах гэж байна. Катя ороолтыг яаж уяхыг үзүүлэв. Ороолт нь судалтай. Бид хөл дээрээ тавьдаг Тэд хөдөлгөөнийг дуурайдаг.

Шинэ жилийн сценари"Magic Mitten" бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан 2014 Хөтлөгч: Бидний баяр гайхалтай өвөлавчирсан, ногоон мод хүүхдүүдэд ирэв. Түүнийг хувцаслаж, тоглоом өлгөж, бүгд зул сарын гацуур модны дэргэд байх болно

"Алёнушка" Теремок 17-р цэцэрлэг (хамтарсан) хотын төрийн өмчит сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага театрын үйл ажиллагаа) 2-р бага бүлэгт Эмхэтгэсэн: Сурган хүмүүжүүлэгч Золотых Н.А. 2015 он

Слайд 2. Слайд 1 Сэдэв: Долоогийн тоо. Дугаар 7. Зорилго: 7-ийн тоо, тоог танилцуулах; Оюутнуудад 7 тоог таних, бичих чадварыг хөгжүүлэх, түүнтэй тохирох тооны объектыг тодорхойлох;

Хичээлийн сценари Олон улсын өдөрхүлцэл 11 сарын 16. 3-4-р ангийн хувьд. Сэдэв: "Хүлцэл" "Бид бүгд өөр." Тоног төхөөрөмж: бөмбөг; сурагчдын тоогоор хуудас цаас; үг бүхий картууд

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын 106-р цэцэрлэг Боловсролын шууд үйл ажиллагааны хураангуй " Үлгэрийн оронЭрүүл мэнд" Дунд бүлэг

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Байгалийн гоо үзэсгэлэн ба сэтгэлийн гоо үзэсгэлэн" сэдвээр зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй. Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: "Танин мэдэхүй", "Харилцаа",

Хэн цагирагыг хурдан буулгах вэ? Хүүхдүүдийг 4 бүлэгт хуваа. Бүлэг бүр урд зогсож байна тодорхой шугамхажуу тал руу нь гарны уртаар. Бүлэг бүрийн өмнө 60 см-ийн диаметртэй цагираг байрлуул

Мөсөн хонх хүн бүрийг зул сарын гацуур мод руу дууддаг (хоёр дахь бага бүлэг) Тоног төхөөрөмж: Том нум бүхий том хонх; цасан ширхгийг бүжиглэх зориулалттай цагаан тугалга; том лууван; загас; боргоцой, гурван дөрвөн сагс; Зул сарын гацуур мод

Хурууны тоглоомуудУлбар шар Бид жүрж хуваалцсан. Манайхан олон, тэр ганцаараа. Энэ зүсмэл нь зараа, Энэ зүсэм нь хурдан, Энэ зүсэм нь зулзага, Энэ зүсэм нь дэгдээхэй, Энэ зүсмэл нь минж, хальс нь чононд зориулагдсан.

“XXI ЗУУНЫ БАГА СУРГУУЛЬ” ХӨТӨЛБӨРИЙН 1-Р АНГИДАА ЯРИА ХӨГЖҮҮЛЭХ ХИЧЭЭЛИЙН ТОВЧОО “Гимназия 1” багш анхан шатны ангиудЭхний мэргэшлийн ангилал Елена Владимировна Герасимова, Мытищи 2014

MKDOU "ЦРР - 6-р цэцэрлэг" төсөл дунд бүлэг“Манай цэцэрлэг маш сайн цэцэрлэгээс дээрчи олохгүй!" Хэрэгжүүлэх хугацаа: богино хугацааны (нэг долоо хоног) Бүлэг: 4-5 насны хүүхдүүд Зорилго: харилцааны чадварыг хөгжүүлэх

48 Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан цахим сэтгүүл “Хөлөг онгоц” үнэ төлбөргүй цахим сэтгүүл нь зохиогчийн эрх болон түүнд хамаарах эрхээр хамгаалагдсан. Үнэгүй тогло цахим сэтгүүл"Завь" эсвэл түүний аль нэг хэсэг

"Нөхөрлөл ба харилцан туслалцааны тухай яриа" хичээлийн хураангуй. Зорилго: "найз нөхөд байх" гэдэг нь юу гэсэн үг болохыг хүүхдүүдэд ойлгуулах; нөхцөл байдлыг ойлгож, үнэлж сурах, зан үйлийн сэдлийг бие даан ойлгох

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Хүүхдийн нийгэм, хувь хүний ​​хөгжилд чиглэсэн үйл ажиллагааг нэн тэргүүнд хэрэгжүүлдэг ерөнхий хөгжлийн хэлбэрийн цэцэрлэг 115" Хураангуй шууд

MBDOU Ужовын XI цэцэрлэг Бүх Оросын үйл ажиллагаа“Спорт бол донтолтыг орлох хувилбар” номинаци Эрүүл мэндийг хамгаалах технологи Биеийн тамир, эрүүл мэндийн зугаа цэнгэл “Бид алиалагчтай тоглож байна” 2-р бага

Анхны бага бүлгийн хүүхдийн үлгэрийн үзүүлбэр " Шинэ жилТэр гайхамшгуудаа авчирч бидэн дээр ирдэг" (эхний бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан) Эмхэтгэсэн: хөгжмийн найруулагч Нилова И.С. Дүрүүд (насанд хүрэгчид):

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хийх "Танин мэдэхүй" шууд боловсролын үйл ажиллагааны төлөвлөгөөний тойм 2-р бага бүлгийн Сэдэв: "Цаг хугацааны улс" Даалгавар: "Танин мэдэхүй" Байгууллага дахь өдрийн хэсгүүдийн талаархи цаг хугацааны ойлголтыг бүрдүүлэх.

Хотын улсын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Аннинскийн цэцэрлэг 3 ерөнхий хөгжлийн төрөл. Эрүүл мэндийн өдөрт зориулсан "Бид эрүүл өсч байна" сэдэвт хоёрдугаар бүлгийн үзвэр үйлчилгээ. Бэлтгэсэн

Хотын боловсролын байгууллага нэмэлт боловсролБайшин хүүхдийн бүтээлч байдал"ӨВЛИЙН ҮЛГЭР" зохиол Шинэ жилийн баярхөгжмийн гоо зүйн ангийн хүүхдүүдэд (5 6 нас) Боловсруулсан:

Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "263-р цэцэрлэг" Төвийн бүсБарнаул Ахмад насны хүүхдүүдэд зориулсан боловсролын шууд үйл ажиллагааны хураангуй. "Үлгэр

Сургуулийн өмнөх насны ахлах насны хүүхдүүдэд зориулсан "Мэдлэгийн ном" баярын сценари Биеийн тамирын багш Москаленко Л.Н. Амралтын явц. Хүүхдүүд хөгжмийн аясаар танхимд ордог. : Сайн байна уу, насанд хүрэгчид! Сайн уу хүүхдүүд ээ! Маш

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Цэцэрлэг 72 хосолсон зүйл" Сэдэв: "Өвлийн ойд зэрлэг амьтад" (Хэл ярианы хөгжлийн нээлттэй хичээлийн хураангуй) Малясова Е.А. ярианы эмчилгээний багш

"Орчин үеийн цэцэрлэг-2014" уралдааны хичээлийн тэмдэглэл " Артикуляцийн гимнастикбиоэнергопластикийн элементүүдтэй" Сэдэв: "Д намрын ой» Боловсруулсан: Багш - ярианы эмч Наталья Васильевна Кузнецова

“Ардын гар урлал хөгжөөнт үзэсгэлэнд” ахлах бүлгийн танин мэдэхүйн хөгжлийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй 1. Танин мэдэхүй: -Хүүхдийг гар урлалтай танилцуулах ажлыг үргэлжлүүлэх. өөр өөр үндэстэн. - хүүхдүүдэд "урлаг, гар урлал" гэсэн ойлголтыг өгөх.

Урлагийн студи. Хичээл 7. Halloween маск. Зорилго: хүүхдийн айдсаас урьдчилан сэргийлэх, хөгжүүлэх бүтээлч сэтгэлгээ. Материал: өнгөт хайрга (та картоноос дугуй эсвэл давсалсан хайрга хайчилж болно.

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Боловсролын үйл ажиллагааг нэн тэргүүнд хэрэгжүүлэх ерөнхий хөгжлийн хэлбэрийн 1-р цэцэрлэг" ярианы чиглэлОзерск хотод сурагчдын хөгжил";

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Берозка" цэцэрлэгийн нээлтийн хураангуй сэтгэлзүйн хичээлБэлтгэл сургуулийн дэд бүлгийн хүүхдүүдтэй эцэг эхчүүдэд зориулсан Сэдэв: "Удахгүй сургуульдаа"

Амралтын өдрүүдийн хувилбаруудын боловсруулалт ба тоглоомын програмуудсургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулсан 3-4 насны хүүхдүүдэд зориулсан шинэ жилийн үдэшлэг Гүйцэтгэсэн үүрэг: Хөтлөгч, Цасан охин, Санта Клаус насанд хүрэгчид. Туулай,

Дунд бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй Сэдэв: " Эелдэг үгс" Родионова Ольга Александровна, Хүүхдийн боловсролын төвийн хүүхдийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сурган хүмүүжүүлэгч цэцэрлэг 151 Tver Боловсролын бүс: нийгмийн



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!