Бэлтгэл бүлгийн танин мэдэхүйн цогц хичээлийн хураангуй. Бэлтгэл бүлгийн нэгдсэн хичээл: мэдлэгийн зам дагуух аялал

Зорилтот:зохион байгуулалтаар дамжуулан мэдлэгийг нэгтгэх, хүүхдүүд янз бүрийн төрөлүйл ажиллагаа

Даалгаварууд:

Боловсролын:

- 10 дотор үндсэн ба дарааллын тоог тоолох, харьцуулах чадварыг бэхжүүлэх тоон утга;

- нэгтгэх онцлог шинж чанаруудулирал, саруудын нэр, долоо хоногийн өдрүүд, өдөр;

- нэр үгэнд хэд хэдэн нэмэлт үг сонгох дасгал хийх;

- өгүүлбэр дэх үгсийн тоог тодорхойлох дасгал хийх;

Боловсролын:

- хүүхдийн үгсийн санг өргөжүүлэх; харилцан яриа;

- логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

- хөгжүүлэх бүтээлч үйл ажиллагаа;

- гар моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

- сониуч зан, ажиглалтыг хөгжүүлэх;

- харилцан туслалцах, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх;

Ажлын хэлбэр - урд талын, хувь хүн

Тоног төхөөрөмж, материал:Зураг (Үлэг гүрвэлүүд, зүүн султан, Европын гүнж, анхдагч хэвлэгч Кирилл, Мефодий нарын зураг), геометрийн хэлбэрүүд, тоолох саваа, бүхий картууд тооны цуврал, тоо бүхий картууд, самбар, шохой, TSO.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр би таныг аялалд явахыг санал болгож байна, гэхдээ энгийн биш, харин цаг хугацаагаар аялахдаа энэ шидэт цагийг хараарай, гараа эргүүлснээр та бид хоёр өөрсдийгөө олох болно. өөр өөр эрин үеМөн эдгээр үеийн баатрууд аялалд гарахад хэр бэлэн байгаа талаар асуулт асуух болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Дараа нь сумаа эргүүлье ид шидийн цагтэгээд бид явлаа.

(хөгжмийн дуу чимээ)

Мөн сонирхолтой үйл ажиллагааУчир нь бэлтгэл бүлэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та бид хоёр эрт дээр үед үлэг гүрвэлийн эрин үеийг олж мэдсэн, биднийг хөгжилтэй үлэг гүрвэлүүд математикийн цэвэрлэгээнд уулздаг, тэд геометрийн хэлбэрт үнэхээр дуртай бөгөөд танд зориулж анхны даалгавраа бэлдсэн.

1 даалгавар:(хивсэн дээр ажиллах)"Тоонуудыг гарга."

  • 5 гурвалжин, 1-ээс бага квадратыг байрлуул.
  • Дүрсүүдийг тэгшхэн байрлуул (хоёр арга: нэг дөрвөлжин нэмэх эсвэл нэг гурвалжинг хасах).
  • 5 зууван хэлбэрийг буурах дарааллаар байрлуул
  • 5 дугуйг буурах дарааллаар байрлуул

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, та даалгавраа биелүүлэв. Аяллаа үргэлжлүүлж, цагийн зүүг эргүүлцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид орлоо эртний ПерсОдоо бидний мэддэг тооны анхны бичгийг энд зохион бүтээжээ. Хараач, Перс Султан бидэнтэй уулзаж байна, тэр танд даалгавар бэлдсэн байна.

Даалгавар 2: " Тооны цуврал» (морьберт дээр ажиллах)

Тооны мөрөнд дутуу тоог бөглөнө үү.

Даалгавар 3: "Илүү, бага"

Султанаас өгсөн даалгавар бүхий картууд, үүнд та тоонуудыг харьцуулж, тэдгээрийн хооронд их эсвэл бага тэмдэг тавих хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо жаахан амарцгаая.

Физминутка:(гадаа алхах)

Хэн хамт алхах нь юу л бол

"Солонго" бүлгүүд (бүлгийн аль ч нэрийг ашиглана уу)

Зоригтой, чадварлаг,

Нарны дор борлосон!

Сурган хүмүүжүүлэгч:За, аялалаа үргэлжлүүлье, цагаа эргүүл, бид хаана байна?

IN эртний Европ, залуус энд гартай анхны цагийг зохион бүтээжээ.

Даалгавар 3: "Зураг зурах цаг" (самбар дээр ажиллах)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, Европын үзэсгэлэнт гүнжийг хараарай, тэр та цагийг хэр сайн мэддэг болохыг олж мэдэхээр шийдсэн.

Багш цагийг дууддаг, хүүхдүүд цагны гарыг самбар дээр шохойгоор зурдаг (залгалыг урьдчилан зурсан).

Сайн байна, залуусаа, та үүнийг хийж чадсан.

Даалгавар 4: "Эхний үсэг" (ширээн дээр ажиллах)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Шидэт цагийнхаа зүүг эргүүлж, өөрсдийгөө олцгооё эртний Орос, бид Орос хэл дээрх анхны бичээстэй танилцаж байна. Манай цагаан толгойн үсгийг хамгийн түрүүнд Кирилл, Мефодий нар зохион бүтээсэн. Мөн эдгээр нь таны хувьд өөр нэг даалгавар юм: үсгүүдийг картууд дээр бичиж, тоолох саваа ашиглан байрлуулна. Захиа хийхэд хэдэн тоолох саваа хэрэгтэйг тоолж, энэ үсгийг агуулсан үг олоорой.

Даалгавар 5: "Санал гаргах"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хосоор нь хуваа, урд чинь өнгөт тууз байна, хосоороо ижил өнгийн туузыг салгаж, эргүүлж, тэнд үг бичсэн байна, тэдгээрийг нэгтгэж өгүүлбэр болгоод унш.

Аяллаа үргэлжлүүлцгээе, сумаа эргүүлж, одоо бид өвөөгийнхөө үед аль хэдийнээ байна. Телевизийн дэлгэцийг хар, тэд бидэнд оньсого тааварт бичлэг илгээсэн, үүнийг тааж үзье.

Сурган хүмүүжүүлэгч:За, бидний аялал дуусч байна, бид гэртээ харих цаг боллоо, цагийн зүүнийг эргүүлцгээе. сүүлчийн удаабидний цаг үед өөрийгөө олох. (хөгжмийн дуу чимээ)

Танд бидний аялал таалагдсан гэж найдаж байна.

Гарчиг: "Цаг хугацаагаар аялах" бэлтгэл бүлгийн эцсийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.
Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг - Хичээлийн тэмдэглэл, ГХД - тоглоомын үйл ажиллагаа


Албан тушаал: эхлээд багш мэргэшлийн ангилал
Ажлын байр: MBDOU 257-р цэцэрлэг “Бяцхан улс”
Байршил: Новокузнецк хот, Кемерово муж

Финалын тойм нарийн төвөгтэй хичээл"Мэдлэгийн нутгаар аялах" бэлтгэл бүлэгт.

Зорилтот:Хичээлийн жилд олж авсан мэдлэг, ур чадвараа нэгтгэх, нэгтгэх.
Даалгаварууд: 1. Боловсрол: хөгжүүлэх танин мэдэхүйн сонирхолруу боловсролын үйл ажиллагаатөрөл бүрийн тоглоомын даалгавруудыг оруулах замаар.
2. Хөгжүүлэх: нарийн моторт ур чадвар, анхаарал, оюун ухаан, харааны санах ой, төсөөлөл.
3. Боловсролын: хамтын ажиллагаа, харилцан ойлголцол, сайн санаа, бие даасан байдлын ур чадварыг шинэчлэх.

Материал: жолооны хүрд, геометрийн дүрс, дэгдээхэй, шувуу, үүр, тоо бүхий цэцэг, клиринг, сандал, тасалбар, харандаа, аудио бичлэг, мод.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.
- Залуус аа, өнөөдөр манай хичээлд зочид ирлээ.
Би гэртээ, гудамжинд хаана ч байсан сайн уу гэж хэлдэг.
Тэр ч байтугай "Сайн уу!" Би хөршийн тахиа руу хэлдэг.
Сайн уу, алтан нар аа!
Сайн уу, хөх тэнгэр!
Сайн уу, чөлөөт сэвшээ салхи!
Сайн уу, бяцхан царс мод!
Сайн уу нар! Өдрийн мэнд!
Бид сайн уу гэж хэлэхээс залхуурдаггүй!
Сайн байна уу!

2. Үндсэн хэсэг.
- Залуус аа, та аялах дуртай юу?
Өнөөдөр би таныг Мэдлэгийн орноор аялахыг урьж байна. Тэгээд бид тийшээ юугаар явахыг та оньсого тааж мэдэх болно.

Мотор найтааж байна
Нээлттэй орон зай руу гүйж байна.
Мөн дуугарах гудамжны дагуу
Тэр гүйж байна, санаа зовж байна.
Зах, шуудан, буудал,
Ингэснээр хэн ч хоцрохгүй. (Автобус).

Тийм ээ, автобусаар.
- Залуус аа, гэхдээ та автобусанд зөвхөн тасалбараар сууж болно, үүнийг авахын тулд асуултанд хариулах хэрэгтэй. Бид анхааралтай сонсож, гараа өргөж, хариулдаг. Тасалбарууд дээр суудлын дугаар байдаг бөгөөд хүн бүр өөр өөрийн гэсэн газар руу явдаг.

Асуултууд:
1. Манай улсын нэр юу вэ?
2. Манай бүс нутаг ямар нэртэй вэ?
3. Манай улсын ерөнхийлөгч хэн бэ?
4. Бөмбөрцгийн загварыг юу гэж нэрлэдэг вэ?
5. Бид ямар хотод амьдардаг вэ?
6. Манай далбаа ямар өнгөтэй вэ?
7. Манай голын нэр юу вэ?
8. Далайн хамгийн том амьтан юу вэ?
9. Баавгай өвлийн улиралд юу хийдэг вэ?
10. Ус ямар өнгөтэй вэ?
11. Бид юу сонсдог вэ?
12. Мөнх ногоон мод?
13. Жилд хэдэн сар байдаг вэ?
14. Могой сарвуутай юу?
15. Хаврын дараа ямар улирал ирдэг вэ?

Залуус аа, аяллын төгсгөл хүртэл тасалбараа хадгалаарай, дараа нь бидэнд хэрэгтэй болно. Бүгд суудалдаа суусан уу? Явцгаая.
("Бид явж байна, бид явж байна, бид явж байна" дууны хөгжим асаалттай байна.)

Залуус аа, аялалаа эхлүүлэхийн тулд тойрог дээр зогсоцгооё.

Хамтдаа гар барцгаая
Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе.
Бид гар барина
Дулаан нь тойрог хэлбэрээр ажиллах болно.
Бид хамтдаа маш найрсаг байх болно асуултад хариулах,
Бид бүгд хийхийг хүсдэг
Бид бүгд маш их зүйлийг мэдэхийг хүсдэг.

Даалгавар №1.
-Залуус аа, ширээ лүү явж, дээр нь юу байгааг харцгаая (цэцгийн голд дүрсэлсэн тоонууд). Өнгө нь өмнөх шигээ тоо дутуу байгааг анхаарна уу хүчтэй салхимөн алга болсон тоонуудыг хийсгэсэн.
- Одоо дэлбээ бүрт ямар тоо нэмэх хэрэгтэйг бодоод үз, тэгвэл нийт нь цэцгийн дунд бичигдсэн тоо болно.
Сайн байна!
-Залуус аа, цэцэг хаана ургадаг вэ?
-Тэд юунд зориулагдсан бэ?
- Мэдлэгийн оронд цэцгийн мандал байдаг, гэхдээ түүн дээр цэцэг байхгүй, магадгүй бид үүнийг цэцгээрээ чимэглэж болох уу?

Даалгавар №2.
- Залуус аа, миний гарт гурван дугтуй байгаа ч дотор нь юу байгааг мэдэхгүй байна. Тэдгээрийг нээхийн тулд та гурван бүлэгт хуваах хэрэгтэй. Мөн та тасалбарынхаа дугаарын дагуу хуваалцах болно:
1-р бүлэг нь 1-ээс 5 хүртэлх тоо юм.
2-р бүлэг нь 6-аас 10 хүртэлх тоо юм.
Гуравдугаар бүлэг нь 11-ээс 15 хүртэлх тоо юм.
-Бид дугтуйнуудыг аваад хивс рүү очоод нээнэ (дугтуйнууд нь онгоц, машин, хөлөг онгоц зэргийг нэгтгэх шаардлагатай геометрийн дүрсүүдийг агуулдаг).
- Энэ бүгдийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (тээвэр).
- Залуус аа, тэд ямар төрлийн тээврийн хэрэгсэлд хамаарах вэ?
- Та юу гэж бодож байна вэ, чаргыг тээвэрлэхэд ашигладаг уу? Яагаад?
- Залуус аа, тээвэр гэж юу болох талаар бид ямар дүгнэлт хийж болох вэ?
Дүгнэлт: Хүн, ачаа тээвэрлэдэг бүх зүйлийг тээвэр гэж нэрлэдэг.
Одоо бодох асуулт: усан хангамжийг тээвэр гэж нэрлэж болох уу? Яагаад?
-Сантехникийнхан юу хийдэг вэ? (энэ нь усыг нэг газраас нөгөө рүү, усан хангамжаас байшин руу зөөдөг).
Дүгнэлт: энэ нь тээвэрлэлт гэж нэрлэгдэх боломжтой гэсэн үг юм.
Сайн байна!

Даалгавар №3.
-Залуус, ширээ рүүгээ очиж навчийг харцгаая.
-Тэнд хэнийг харж байна вэ? (Нагац эгч, муур Василий). Тэд та бүхнийг замдаа туслаач гэж гуйж байна, эс тэгвээс тэд маш их ядарч, амрахыг хүсч байна.
-Туслах уу?
Дараа нь бид энгийн харандаа аваад аврах ажилд очно. (Дөрвөлжин цаасан дээр чиг баримжаа олгох чадварыг хөгжүүлэх).
Тиймээс та муур Василий, авга эгч Кошка хоёрыг зээ нарынхаа гэрт очиход нь тусалсан бөгөөд тэд танд баярлалаа!

Залуус аа, бидний Мэдлэгийн орноор аялах аялал маань дуусч байна, та бүх даалгавраа биелүүлсэн, бид тасалбараа аваад автобусанд суув. Аяллаа илүү хөгжилтэй болгохын тулд үлгэр эсвэл шүлгийн зохиогч болон нэрийг нэрлэх шаардлагатай оньсого таахыг санал болгож байна.

Магадгүй хулгайлсан байх
Тэд намайг олсоор авч явсан,
Шинэ нэрэмжит,
Тэд чамайг байшингаа манахыг албадсан уу?
С.Михалков "Миний гөлөг".

Үнэртэй саван урт наслаарай
Мөн сэвсгэр алчуур,
Мөн шүдний нунтаг
Мөн зузаан сам!
К.И.Чуковский.

Эрхэм ээ
Эрхэм сүйх тэрэг!
Эрхэм вагон
Эрхэм хүн!
Зузаан, нимгэн дундуур
Би гарах хэрэгтэй байна.
Трамвайгаар явах боломжтой юу
Станцыг зогсоо.
С.Я.Маршак.

Сайн байна!

Бид энд байна.
-Өө, залуус аа, та нар хэн нэгний хашгирах сонсогдож байна уу? Энэ бол дэгдээхэй, үүрнээсээ унасан.
-Түүнд яаж туслах вэ?
-Яагаад үүрнээсээ унасан гэж бодож байна вэ?
Залуус аа, ээж нь ямар их баярлаж байгааг хараарай.

3. Үр дүн.
-Залуус, Мэдлэгийн орноор аялсан бидний аялал танд юу таалагдсаныг хэлээрэй.

Хотын төсөв боловсролын байгууллага

"Большеморецкая нэрэмжит дунд сургууль. A. I. Кострикина"

(бүтцийн нэгж - цэцэрлэг)

Цогцолборын хураангуй нээлттэй хичээл

(бэлтгэл бүлэгт)

"Эрдэнэсийн аялал"

Бэлтгэсэн:

ярианы эмчилгээний багш

Пустовалова О.С.

сурган хүмүүжүүлэгчид

Евдокимова Е.В.

Анищенко В.В.

Хичээлийн зорилго, зорилтууд

Залруулах, хүмүүжүүлэх:дууны шинжилгээ, үгийн синтезийг үргэлжлүүлэн заах; математикийн анхан шатны ойлголтуудыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх; графомоторын ур чадвар, харааны анхаарлыг хөгжүүлэх; Хөдөлгөөний ур чадвараа хөгжимд сайжруулах.

Залруулах, хөгжүүлэх: фонемик болон ярианы сонсголыг хөгжүүлэх, чиг баримжаа бүрдүүлэх дууны системхэл; хөгжүүлэх харааны ойлголт, анхаарал, санах ой; үгсийн санг баяжуулж, эсрэг утгатай үгсийг практикт нэвтрүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх: үүсгэх сайхан сэтгэл, үнэн зөв, эелдэг байдал, тоглоомын дүрмийг дагаж мөрдөх чадварыг төлөвшүүлэх; багаар ажиллах хүсэл, чадвар, идэвх, бие даасан байдлыг дэмжих.

Тоног төхөөрөмж:дуу хураагч, мольберт, зураг (хөрөө, цацагт хяруул, хорт хавдар, тарвас, хулуу), массажны бөмбөг, эрдэнэсийн газрын зураг, тууз бүхий картон үүл, "цэгээр зурах" зураг, үсэг, улаан, хөх-ногоон туг, дидактик тоглоом"Цэцэг цуглуул", даалгавар бүхий дугтуй, үетэй цаас (овойлт), "Загас барих" тоглоом, тараах материал(дууны чипс, загас бариул, загас, маркер, хайрга), Treats.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч (Хүүхдүүд хөгжмийн аясаар танхимд ордог)

Тэргүүлэх: Залуус аа, өнөөдөр танхимд хичнээн зочин байгааг хараарай. Бүгдээрээ хамтдаа мэндэлцгээе.

Хүүхдүүд: Сайн байна уу!

1. Хурууны дасгалын хамт сэтгэлзүйн гимнастик

Тэргүүлэх: Одоо тойрог дээр зогсоод бие биедээ ерөөе өдрийн мэнд, жижиг бөмбөг бидэнд үүнийг хийхэд тусална.

(Хүүхдүүд удирдагчтай хамт тойрог дээр зогсдог. Уянгын хөгжим тоглодог.)

Энэ бөмбөг энгийн биш, харин ид шидтэй. Халуун дулаанаараа сайн сайхныг цацруулж, гартаа атгасан хүмүүстээ дамжуулдаг. Бид үүнийг алган дээрээ барьж, эелдэг, халуун дулаан үгсийг хэлээд дараа нь баруун талын хөрш рүү дамжуулна.

(Хүүхдүүд бөмбөгийг барьж, хэлдэг сайхан үгс)

Асуудалтай нөхцөл байдал

Тэргүүлэх: Залуус аа, өнөөдөр бидэнд ер бусын үйл ажиллагаа байна. Тэр бидэнтэй уулзахаар ирсэн ... хэн болохыг тааварлацгаая?

Хүүхдүүд үг-зураг дээрх эхний дууг үндэслэн баатрын нэрийг таадаг.

(Хөрөө, Турк, Хорт хавдар, Тарвас, Хулуу - "Дээрэмчин")

(Дээрэмчин хөгжим тоглодог)

Далайн дээрэмчид: Сайн уу залуусаа!!!

Далайн дээрэмчин 1: Би бол ахмад Жак, энэ бол миний хань Боатсвейн Билли. Бид таныг аюултай аялалд урихыг хүсч байна. Би хуучин зүйлсээр явж байгаад усан онгоцоор хүрэх шаардлагатай эрдэнэс нуугдсан газрын зургийг олсон юм. Гэхдээ надад баг хэрэгтэй байна. Та бидэнтэй усан онгоцоор аялахыг зөвшөөрч байна уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Далайн дээрэмчин 2 : Хэцүү сорилтууд биднийг хүлээж байгаа бөгөөд тэдгээрийг даван туулж байж бид эрдэнэсийг олж авах болно. Та сорилтод бэлэн үү?

Хүүхдүүд: Тиймээ

Далайн дээрэмчид: Тэгээд явцгаая!

Далайн дээрэмчин 1: гэж хэлье шидэт үгс: "Өөрийгөө эргүүлээд хөлөг онгоцон дээр өөрийгөө ол"

Хүүхдүүд: Бүгд хамтдаа шидэт үгсийг хэлдэг.

Амьсгалын дасгалууд

Далайн дээрэмчин 1 : Энд чи бид хоёр хөлөг онгоцон дээр зогсож байна, гэхдээ энэ юу вэ ... далайд шуурга болж байна! Үүл нарыг бүрхэв. Хүчтэй салхи нүүрэн дээр маань үлээж, аймшигтай бороо орж байна. Үүлийг арилгацгаая. Бид тэднийг хүчтэй, хүчтэй үлээх бөгөөд ингэснээр тэд нисэх болно. (Хүүхдүүд үүлэн дээр үлээдэг. Хамраар амьсгалах, амаараа амьсгалах)

Сэдвийн танилцуулга

Харааны анхаарлыг хөгжүүлэх

Далайн дээрэмчин 2: (газрын зургийг дэлгэж, хүүхдүүдэд үзүүлэв) Залуус аа, энд газрын зураг байна, та даалгавраа гүйцэтгэснээр хөлөг онгоц газрын зургийн дагуу хөдөлнө. Энд эхний шалгалт ирлээ. Зураг авахын тулд та цэгүүдийг холбох хэрэгтэй.

(Хүүхдүүд даалгавар хийдэг)

Далайн дээрэмчин 2: Сайн байна!

"1,2,3 - манай хөлөг онгоц урагш хөдөлж байна!"

Дууны шинж чанар.

Далайн дээрэмчин 1: Залуус аа, манай завь тийшээ явлаа. Дууны порт.

(Үсгүүдтэй дугтуй) Би одоо та нарт дууг хэлэх бөгөөд та энэ нь эгшиг эсвэл гийгүүлэгч эсэхийг тодорхойлох ёстой. Хэрэв эгшиг бол аль туг мандуулах вэ? (улаан). Хэрэв энэ нь гийгүүлэгч бол (цэнхэр-ногоон).

Далайн дээрэмчин 1 : А. Энэ дууг тайлбарла. Энэ ямар дуу чимээ вэ? (эгшиг эсвэл гийгүүлэгч)

Далайн дээрэмчин 1 :. Сайн байна!

II. Үндсэн хэсэг.

Далайн дээрэмчин 2: Тиймээс бид ойртож байна Өөрчлөлтийн нуур.

Хөгжлийн даалгавар фонемик ойлголт

Тоглоом "Дуу нэмэх" (бөмбөг ашиглан)

Зорилго: Хөгжил фонемик сонсгол, анхаарал, бодол.

Далайн дээрэмчин 2: Би R авиатай үгсийг хэлэх болно, та үүнийг өөрчлөхийг оролдоорой, ингэснээр R авианы оронд Л авиа гарах болно. Би бөмбөг шидэж, R авиатай үгийг нэрлэнэ, мөн хэн рүү шидсэнийг нь нэрлэнэ. бөмбөг үгийг сольж, R дууг L авиагаар солих ёстой. Жишээ нь: хорт хавдар-лак. Та бэлэн үү?

Хавч-лак, эвэр-халбага, ром-хаягдал, хүрээ-лама, хөх тариа-худал. Марина - бөөрөлзгөнө.

Далайн дээрэмчин 2: Сайн байна, залуусаа!

Тэргүүлэх: Залуус аа, дуу чимээ гэж юу вэ? Үсэг авианаас юугаараа ялгаатай вэ? (Захидал - бид харж, бичдэг, гэхдээ бид дууг сонсож, ярьдаг)

Хүүхдүүд: Дуу бол бидний сонсож, хэлдэг зүйл юм.

Хөгжил нарийн моторт ур чадвар

Тэргүүлэх: Залуус аа, одоо бид эдгээр үсгийг нуурын эрэг дээр чулуун дээрээс буулгахыг хичээх болно. (Хүүхдүүд чулуугаар R, L үсэг хийдэг) Сайн байна! Цаашид замаа гаргацгаая.

Далайн дээрэмчин 1: Залуус аа, бид одоо явлаа Цэцгийн тал руу.

Залуус аа, та нар энэ цэвэрлэгээг илбэдүүлсэн юм шиг хачирхалтай гэж бодохгүй байна уу? Хараач, энд дугтуй байна. "Муу шидтэн цэцгийг илбэв, хэрэв чи цэцгийг тайлах юм бол аян замаа үргэлжлүүлэх болно."

Тоглоом "Цэцэг цуглуул".

Зорилго: Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх; дууны шинжилгээба синтез

Бүлэг хоёр багт хуваагдана. Нэг нь дэлбээтэй цэцэг цуглуулдаг - зураг, нэр нь L авиа, нөгөө нь - дэлбээтэй цэцэг - зураг, нэр нь R дууг агуулсан.

Далайн дээрэмчин 1: Сайн байна, та энэ даалгавраа амжилттай гүйцэтгэсэн тул бид цааш явах боломжтой.

Далайн дээрэмчин 2: Залуус аа, одоо бид маш хэцүү үе рүү орж байна Эсрэг талын хоолой.Энд биднийг шинэ даалгавар хүлээж байна

Өгүүлбэрийг дайсны үгсээр дуусга

Зорилго: Антонимуудыг сонгоход хүүхдүүдэд дасгал хийх.

Хөвсгөр нь хөнгөн, чулуу нь .... (хүнд)

Зуны улиралд цаг агаар халуун, өвлийн улиралд -…. (хүйтэн)

Гич нь гашуун, элсэн чихэр нь ... (чихэрлэг)

Шөл халуун, компот нь ... (хүйтэн)

Туулай хулчгар, арслан бол... (зоригтой)

Өвөө нь хөгшин, ач хүү нь ... (залуу)

Чоно зун сайн хооллодог ч өвөлдөө... (өлсөж)

Асфальт нь барзгар, чулуу нь ... (гөлгөр)

Шалбааг гүехэн, гол нь... (гүн)

Илбэчин сайн, шулам нь ... (муу).

Тэргүүлэх: Одоо амрах цаг боллоо. Бид тантай хамт "Физминутки" арал руу явлаа. (Хүүхдүүд биеийн тамирын дасгал хийдэг)

Үг унших даалгавар

Зорилго: Үг унших чадварыг дадлагажуулах.

Тэргүүлэх: Залуус аа, одоо бид өөр арал руу нүүх хэрэгтэй байна. Гэхдээ тэнд очихын тулд овойлт дээгүүр алхаж, үеийг унших хэрэгтэй. (пи, харх, мо, ре, нар, дук, па, орос, үхэр, ny). (Хүүхдүүд овойлт дээр гишгэж, үеийг уншина).

Тэргүүлэх: Одоо эдгээр үгсийг холбохыг хичээгээрэй, ингэснээр та үг (долгион, далай, далайн дээрэмчин, цээж, далбаа) авах болно. Та ямар үг авсан бэ?

Эдгээр үгсийг үе болгон хувааж үзье (Хүүхдүүд алга таших)

ДОЛГОО гэдэг үг хэдэн үетэй вэ? (хоёр).

Залуус аа, энэ үгийн диаграммыг гаргацгаая. (Хүүхдүүд чипстэй ажилладаг).

(Хүүхдүүд дуу чимээг тодорхойлдог)

Далайн дээрэмчин 1 : Манай хөлөг онгоц хөдөлж байна. Тэнгэрийн хаяанд Баялаг үгсийн гол байдаг.

Далайн дээрэмчин 1: Энэ голд ер бусын загас байдаг. Усан онгоц явж байх үед би загасны шөлөөр загас барихыг санал болгож байна, гэхдээ эхлээд хүн бүр хуруугаа сунгах хэрэгтэй.

Хурууны гимнастик

Загас сэлж, шумбав

Халуун, цэвэр усанд.

Тэд багасаж, тайлах болно,

Тэд өөрсдийгөө элсэнд булах болно.

(Хүүхдүүд багштай хамт текстийн хөдөлгөөнийг давтдаг)

Тоглоом "Загасчин"

Зорилго: жижиг ба хөгжүүлэх бүдүүн моторт ур чадвар, математик дүрслэл.

Хүүхдүүд ээлжлэн соронзон саваа ашиглан голоос тоо бичсэн тэмдэг бүхий загас барьж байна. Хүүхдүүд хажуу талдаа зэргэлдээх тоог бичих ёстой.

Далайн дээрэмчин 1: Сайн байна!

III. Доод шугам.

Далайн дээрэмчин 2: Залуус аа, бид бүх сорилтыг амжилттай даван туулж, эрдэнэсийн санд хүрлээ. Хайрцагт юу нуугдаж байгааг харцгаая. Бид түгжээг хэрхэн нээх вэ? Бидэнд түлхүүр хэрэгтэй.

Далайн дээрэмчин 1: Мянган чөтгөр! Би түлхүүртэй гэдгээ санаж байсан ч энэ нь юунд зориулагдсан болохыг мэдэхгүй байв.

(Хүүхдүүд цээжийг нээж, тэндээс амттан олдог)

Тэргүүлж байна : За ингээд бидний аялал дууслаа. Цэцэрлэг рүүгээ буцах цаг боллоо. Далайн дээрэмчидтэй баяртай гэж хэлээрэй, залуусаа! Одоо шидэт үгсийг хэлцгээе "Би өөрийгөө эргүүлнэ, мөн цэцэрлэгБи болно."

Залуус та нар аялах дуртай байсан уу? (хүүхдийн хариулт)

Бид хаана байсан бэ?

Бид ямар сорилтуудтай тулгарсан бэ?

Одоо зочидтой баяртай гэж хэлээд бүлэг рүү явцгаая.

Аквариум дахь загаснууд. Хөгжилтэй данс.

Зорилго: Ээлжит тоолох ур чадвар (10 дотор), тооны дарааллын утгын тухай ойлголт, дарааллын харьцааг нэгтгэх; "Хэр их вэ?", "Аль?", "Аль" гэсэн асуултын талаархи мэдлэгийг тодруулах; хүүхдүүдэд энгийн хэлбэрийн объектуудыг хайчилж дүрслэхийг заах, шаардлагатай хэмжээтэй цаас бэлтгэх; гар зохицуулалтыг хөгжүүлэх; тодорхой хэлбэрт хүрэхийг заах, найрлагын мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

10-аас доошгүй тооны дарааллаар тоолох талаархи санаа бодлыг бэхжүүлэх, үлгэрийн агуулгын талаархи багшийн асуултанд хариултыг зөв томъёолж, ярианы дарааллын тоог ашиглах; Загасны дүрсээр өөрөө аппликейшн хий. Зохиолыг зөв зохион байгуулах; хайчтай ажиллахдаа аюулгүй ажиллагааны дүрмийг мэдэж, дагаж мөрдөх.

Хөгжлийн орчин: карт, геометрийн материал, тоолох эд зүйлс; Загас бүхий аквариум: дэвтрийн хуудасны хэмжээтэй цайвар хөх (далайн), цайвар ногоон (гол), голт бор (аквариум) өнгөт цаас, гол, далай, болон дүрсийг дүрсэлсэн зураг. аквариумын загасогтлох зориулалттай; картоноос наасан "тоглох" шоо (шоогийн тал бүр дээр 1-ээс 6 хүртэлх тоог заана), өнгөт харандаа, хайч, цавуу; үлгэрт зориулсан чимэглэл.

Хичээлийн явц.

I хэсэг Залуус аа, тэр бидэнтэй уулзахаар ирсэн Алтан загасТэр бидэнд даалгавар байна (та асуудал үүсгэж болно) Тэднийг гүйцээцгээе.

II хэсэг 10 хүртэл дараалсан тоолох.

“10 хүртэл тоолж чаддаг бяцхан ямааны тухай” үлгэрийг (Альфия Прейзен, Норвеги хэлнээс В. Островский дахин хэлсэн) сонсож, Алтан загасны асуултад хариулна уу.

Эрт урьд цагт 10 хүртэл тоолж сурсан бяцхан хүүхэд амьдардаг байжээ. Нэгэн өдөр тэрээр нуурын эрэг дээр ирээд усан дахь өөрийн тусгалаа олж харжээ. Тэр замдаа үхэхээ больж, өөрийгөө удаан хугацаанд харав. Дараа нь юу болсныг одоо сонс.

"Нэг" гэж бяцхан ямаа хэлэв.

Бяцхан ямаа "нэг" гэж хэлэхэд юу хийхийг хүссэн бэ?

Тэр хамгийн түрүүнд хэнийг тоосон бэ?

Тэр үүнийг зөв хийсэн үү?

Эхнийхийг ямар тоогоор дарааллаар нь зааж болох вэ?

"Нэг" ба "эхний" гэх мэт ойлголтуудыг харьцуул. Тэд хэрхэн холбогдсон бэ? Тэдний хооронд ямар ялгаа байна вэ? (Нэг нь тоо хэмжээг заана; эхнийх нь тоолох үед объектын дарааллыг заана). Шоо эргүүл. Кубын 1 цэгийг харуулсан хэсгийг нээ.

"Нэг!" гэж Бяцхан ямаа хэлэв.

Үүнийг ойролцоох алхаж, өвс хазаж байсан Тугал сонсов.

"Чи юу хийж байгаа юм бэ?" Гэж Тугал асуув.

"Би өөрийгөө тоолоо" гэж Бяцхан ямаа хариулав. "Чи намайг бас тоолохыг хүсч байна уу?"

Өө, чи юу хийж байгаа юм бэ! Би маш их айж байна. Ээж маань зөвшөөрөхгүй л болов уу" гэж Тугал гацсаар ухарлаа.

Гэтэл бяцхан ямаа араас нь үсэрч ирээд:

Би нэг, та хоёр. Нэг, хоёр! Би-өө!"

Бяцхан ямаа хэнийг хоёрдугаарт оруулсан бэ?

Шооны талуудыг анхаарч үзээрэй. Шооны 2 цэгийг харуулсан хэсгийг (нүүр) өнгөөр ​​будна.

Ээж ээ! – Тугал гомдоллон дуудлаа.

Тэгтэл хүзүүндээ хонх зүүсэн үхэр түүн рүү гүйж ирэв.

Му, чи яагаад уйлаад байгаа юм бэ?

Жаахан ямаа намайг тоолж байна! - гэж тугал гомдоллов.

"Энэ юу вэ?" гэж үхэр ууртай бувтналаа.

Өө, одоо тэр чамайг бас тоолоо!_ Тугал архирлаа.

Үхэр үүнийг мэдээд маш их уурлав.

Би чамайг яаж биднийг шоолохыг үзүүлье! Алив, Тугал, түүнд өгье!

Бяцхан ямааны гурав дахь хүн хэн байсан бэ?

Бяцхан ямаа одоо хэдэн мал тоолуулсан бэ?

Гурван цэгийг харуулсан шоо хэсгийг өнгөөр ​​​​буд.

(ажлын дагуу гэх мэт)

Ажлын төгсгөлд асуултууд.

Бяцхан ямаа хэдэн мал тоолуулсан бэ?

Тэр хэнийг долоо, найм, ес, аравдугаарт тоолсон бэ?

Зурган дээр үндэслэн үлгэрийн бүх баатруудыг тоол.

Тэд хамтдаа дарвуулт завиар явж чадах болов уу?

III хэсэг. Програм 2 Аквариум дахь загас."

Ширээний голд амны алчуураар хучигдсан аквариум загас бүхий аквариум (лонхтой) байдаг.

Алтан загасны оньсого таагаарай:

Хараач, байшин зогсож байна

Энэ нь усаар дүүрсэн байна.

Цонхгүй, гэхдээ гунигтай биш,

Мөн бүх талаараа ил тод.

Энэ байшинд 2 оршин суугч байдаг -

Бүгд чадварлаг усанд сэлэгчид. (Аквариум.)

Хүүхдүүд оньсого таахад багш салфетка арилгадаг.

Анхааралтай харж, аль аквариумын загасыг мэддэг, аль нь таньдаггүй болохыг надад хэлээрэй.

Тэднийг юу гэж нэрлэдэгийг хэн мэдэх вэ? (Гуппи, сахиусан тэнгэрийн загас) бас байдаг шинэ загас, үүнийг "сэлэм зөөгч" гэж нэрлэдэг. Тэдний сүүлний сэрвээний доод хэсэг нь сэлэм шиг харагддаг учраас хэн таасан бэ? Энэ бүх загас юугаараа төстэй вэ? Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? Сахиусан тэнгэрийн бие ямар хэлбэртэй вэ. Гуппи юу вэ? Загас ямар өнгөтэй, ямар хэмжээтэй вэ? Загасны сэрвээ, сахиусан тэнгэр, сэлэмний сүүл дээр ямар байгааг анхаарч үзээрэй. Guppy? Аквариумд загас, уснаас өөр юу байдаг вэ? Загас өөр хаана амьдардаг вэ? (Гол, цөөрөм, далайд ...)

Тоглоом "Хэн хаана амьдардаг вэ?"

Индэр дээр аквариум, гол мөрөн, далайг дүрсэлсэн гурван зураг байна. Ширээн дээр янз бүрийн усан сангийн оршин суугчдыг дүрсэлсэн зургууд байгаа тул та тэдгээрийг хайчилж, тус бүрийг өөрийн байшинд наах хэрэгтэй. Загасны биеийн хэлбэрийг тодорхойл. Зургийн тоймыг хуруугаараа зур. Дараа нь түүний тоймыг агаарт зур.

Хүүхдүүд загасны дүрсийг бие даан хайчилж, холбогдох зураг (далайн, гол, аквариум) дээр наа.

IV хэсэг. Хичээлийн хураангуй.

Бүх хүүхдийн гар урлалыг харж байна. Хамгийн илэрхий, цэвэрхэн гар урлалыг сонго


Ольга Кривоножкина
« Сарны зочинцэцэрлэгт." Бэлтгэл бүлгийн эцсийн нэгдсэн хичээл

Сэдэв: « Цэцэрлэгт сарны зочин»

Зорилтот:

Сургалтын зорилго:

Долоо хоногийн өдрүүд, улирал, саруудын дарааллын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх. Тоолох саваа ашиглан асуудлыг хэрхэн шийдвэрлэх талаар үргэлжлүүлэн заа. Сансар огторгуйд жолоодох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Pin үзэл баримтлал: "доор", "дээш", "хооронд", "зүүн талд", "Илүү баруун тийш", "асаах". Сүүдэрлэх ажлыг хэвтээ байдлаар гүйцэтгэнэ (босоо)чиглэл.

Хөгжлийн зорилго:

Хөгжлийн нөхцөлийг бүрдүүлэх логик сэтгэлгээ, оюун ухаан, зугаа цэнгэлийн шийдлээр дамжуулан анхаарал математикийн материал. бүрдүүлэхэд хувь нэмрээ оруулна сэтгэцийн үйл ажиллагаа, ярианы хөгжил, хэлсэн үгэндээ үндэслэл өгөх чадвар. Хүүхдүүдийн асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх бүрэн өгүүлбэрээр. Хүүхдийн харааны ой санамжийг бүрдүүлэх. Хөгжүүлэх гоо зүйн ойлголтхарааны материалаар дамжуулан хүүхдүүд.

Боловсролын зорилго:

Хүүхдийн ойлгох чадварыг хөгжүүлэх сурах даалгаварбие даан хэрэгжүүлэх, харилцан туслалцах, сэдвийг хайрлах, тараах материалтай ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын зорилтууд бүс нутаг:

Танин мэдэхүй:

Баяжуулах мэдрэхүйн туршлагахүүхдүүд, ойлголтыг сайжруулах, хамтын танин мэдэхүйн тоглоомд хүүхдүүдийг идэвхтэй оролцуулах.

Нийгэмшүүлэх:

1. Хүүхдүүдийг насанд хүрэгчидтэй хамтарсан тоглоомын нөхцөл байдалд оруулахыг урамшуул

2. Сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл, сайн сайхан сэтгэлийг хөгжүүлэх.

Харилцаа холбоо:

Санаачилга, бие даасан байдлыг дэмжих аман харилцаабусадтай.

Биеийн соёл:

Эв найрамдлыг сурталчлах бие бялдрын хөгжилхүүхдүүд.

Моторын туршлагыг хуримтлуулж, баяжуулах хүүхдүүд: ухамсартай, идэвхтэй, зохих ёсоор хүрэх булчингийн хурцадмал байдалбүх төрлийн дасгал хийх;

Уран сайхны бүтээлч байдал:

1. Бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

2. Хэвтээ сүүдэрлэх техникийн ур чадвар, чадварыг бэхжүүлэх (босоо)чиглэл.

3. Сурган хүмүүжүүлэх бүтээлч байдлын сонирхол.

Үйл ажиллагааны төрлүүд:

Арга, техник:

Тоглоом (гэнэтийн мөчүүдийг ашиглах).

Харааны (зураг ашиглах).

Амаар (заавар, асуулт, хүүхдүүдийн хувь хүний ​​хариулт, сануулга).

Урам зориг, дүн шинжилгээ ангиуд.

Сургалтын хэрэгсэл:

Програм « Хүүхэд нас» , уран зураг "Хэн хаана амьдардаг вэ?", тараах материал.

Урьдчилсан ажил:

Дүгнэлт бичих.

Таавар таавар.

Логик асуудлуудыг шийдвэрлэх.

Календарт хяналт тавих.

Хувь хүн ангиуд.

Материал руу ажил мэргэжил:

Фланелограф.

Шинжилгээнд зориулсан чипс.

Баатрын дэлгэрэнгүй мэдээлэл бүхий дугтуйнууд.

Тоолох саваа.

Сэдвийн зураг асаалттай сэдэв: "Хэн хаана амьдардаг вэ".

Kinder сюрприз.

Өнгөт харандаа.

Бүтэц ангиуд:

Зохион байгуулалтын мөч. Тоглоомын нөхцөл байдал "Баатар зохиохын тулд хэсгүүдийг цуглуул".

Дулаацаарай. Бөмбөг тоглоом: "Намайг хурдан дууд"

Оньсого таавар.

Тоглоом: "Баяртай Count". Саваа тоолохтой холбоотой асуудал.

Чиг баримжаа олгох тоглоом орон зай: "Хэн хаана амьдардаг вэ".

Биеийн тамирын минут.

Тоглоом "Kinder Surprise".

Маск зурах.

Түүхийг эмхэтгэж байна.

Шинжилгээ ангиуд.

GCD шилжих

Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, өнөөдөр бидэнд ер бусын зүйл байна анги. Тэд бидэн дээр ирсэн зочид. Сайн уу гэж хэлье.

Хүүхдүүд: Сайн уу!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нэгэн удаа саран дээр ер бусын хүүхэд мэндэлж, тэр дэлхий дээр гарч ирэв. Мөн түүнийг хэн болохыг олж мэдэхийн тулд эд ангиудыг угсрах хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд та хийх хэрэгтэй даалгавар-тоглоом. Та өөрийн мэдлэг, ур чадвар, оюун ухаанаа харуулах ёстой. Зөв гүйцэтгэсэн ажил бүрийн хувьд та дэлгэрэнгүй мэдээлэл бүхий дугтуйг хүлээн авна. Та түүнийг хэн болохыг мэдмээр байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгвэл даалгавруудыг гүйцэтгэж эхэлцгээе.

1. Халаах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Бие халаахын тулд бид бөмбөгөөр тоглоом тоглоно. "Намайг хурдан дууд".

(Хүүхдүүд хагас тойрогт зогсож, багш бөмбөг шидэж, асуулт асууна.)

Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?

Одоо хэдэн сар вэ?

Нэрлэсэн саруудын аль нь вэ хавар: 12, 11, 5?

Жилд хэдэн сар байдаг вэ?

Долоо хоногийн өдрүүдийг дарааллаар нь жагсаа.

Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ?

Долоо хоногийн өнөөдрийн өдрийг нэрлэ.

Өчигдөр долоо хоногийн аль өдөр байсан бэ?

Маргааш ямар байх бол?

Юу болж байна өглөө эртэсвэл орой?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, залуусаа! Та энэ даалгавраа сайн хийсэн, энд таны анхны дугтуй байна.

(Хүүхдүүд манай баатрын хэсгийг агуулсан дугтуйг нээж, фланелграф дээр хавсаргана.)

2. Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо та бид хоёр сандал дээр суугаад дараагийн даалгавраа гүйцэтгэнэ. Бид оньсого тайлах болно.

1. Хамрын оронд - хоншоор,

Би хөгжилтэй ... (гахай).

2. Нуга дундуур алхаж, тэнүүчилнэ

Толботой... (үхэр,

Тэгээд орой нь бидэнд өгдөг

Шинэ сүү.

3. Хаалга чимээгүйхэн нээгдэв,

Тэгээд нэг сахалтай араатан орж ирэв.

Хулганы уралдаанаас болгоомжил,

Анд гарлаа... (муур)

4. Бөгжний дулаан үслэг цув.

Чимээгүй хувцас... (хурга)

5. Би бөгтөр араатан,

Тэгээд залуус надад таалагддаг (тэмээ).

Эдгээр оньсого хэний тухай вэ? Тэднийг яагаад тэжээвэр амьтан гэж нэрлэдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч

3. Тоглоом "Зургийг хар".

(Хүүхдүүд ширээнээс босч, зураг өлгөгдсөн мольберт ойртоно.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, залуус аа, зургийг хараарай, хараарай.

Ямаа, нугас хоёрын хооронд хэн амьдардаг вэ?

Морин дээр хэн байна вэ?

Гахайн баруун талд хэн амьдардаг вэ?

Тахианы зүүн талд хэн амьдардаг вэ?

Галууны дор хэн амьдардаг вэ?

Доод давхарт хэн амьдардаг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Дараагийн дугтуйг хүлээн авна уу.

(Хүүхдүүд дараагийн хэсгийг хавсаргана).

4. Тоглоом "Баяртай Count"

(Хүүхэд бүр тоолох саваатай байдаг. Хүүхдүүд өөрсдөдөө туслах замаар асуудлын асуултанд хариулах ёстой.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо та бид хоёр ширээний ард суугаад дараагийн даалгавраа гүйцэтгэнэ. Та бүгдийн ширээн дээр тоолох саваа байгаа бөгөөд тэдний тусламжтайгаар бид асуудлыг шийдэх болно.

Таван зулзага элс ухаж байна

Гурав нь наранд шарж байна,

Хоёр нь үнсэнд угааж байна.

Хэдэн хүн байна, надад хариулна уу? (10)

Дараалсан том буйдан дээр

Катинагийн хүүхэлдэй сууж байна:

Хоёр баавгай, Пиноккио,

Хөгжилтэй Чипполино,

Мөн зулзага, зааны хүүхэд.

Зургаан хөгжилтэй бяцхан баавгай

Тэд машин авахаар ой руу яаран очдог.

Гэхдээ нэг хүүхэд ядарсан байна

Би нөхдийнхөө ард хоцорсон.

Одоо хариултаа олоорой:

Урд хэдэн баавгай байгаа вэ? (5)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Маш сайн! Ингэснээр бид бүх эд ангиудыг хурдан угсарч чадна. Энд бас нэг дугтуй байна.

(Хүүхдүүд дараагийн дэлгэрэнгүй мэдээллийг нэмнэ.)

Биеийн тамирын минут

Туулайнууд хоп-хоп-хоп үсэрч,

Тийм ээ, цагаан цас

Тэд тонгойж, чоно ирж байгаа эсэхийг чагнадаг!

Нэг удаа - бөхийж, шулуун,

Хоёр - бөхийх, сунгах,

Гурав гурван алга ташив,

Толгойгоо гурван дохих.

5. Тоглоом "Киндер сюрприз".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидэнд багахан хугацаа үлдлээ. Одоо тоглоом тоглоцгооё "Киндер сюрприз". Та бүгд илүү эелдэг ханддаг, үүнд та хариулах ёстой асуулт байна.

"Бамбарыг нэрлэ"

Хонь нь...

Тэмээ нь...

Муур нь...

Туулай нь...

Нохойд...

Ямаанд...

Гахай нь...

Үхэр нь...

Морь нь...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та маш сайн ажилласан. Энд танд өөр нэг дугтуй байна.

(Хүүхдүүд дараагийн дэлгэрэнгүй мэдээллийг нэмнэ.)

6. Зурах: "Маск"

Залуус аа, би та нарт гэрийн тэжээвэр амьтдыг зурахыг санал болгож байна! Таны ширээн дээр ийм навчнууд байгаа, тэд ямар харагддаг вэ? Бидэнд маск байгаа, зөвхөн амьтны нүүрийг чимэглэх л үлдлээ. Өнгөт харандаа ашиглан бид хэвтээ эсвэл босоо чиглэлд сүүдэрлэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Та даалгавраа маш сайн биелүүлж, дугтуй хүлээн авлаа.

(Хүүхдүүд нэг зүйлийг нэмж оруулав.)

7. Үлгэр бичих

Залуус аа, нүүрэндээ маскаа тавиарай. Гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай бид ямар үлгэр уншдагийг санаж байна уу? Үлгэр бичихийг хичээцгээе "Амьтны маргаан"мөн амьтан бүрийн ашиг тусыг санаарай.

Нэгэн өдөр гэрийн тэжээвэр амьтад цугларч, аль нь хүнд хамгийн хэрэгтэй вэ гэж маргаж эхлэв. Нохой гэж хэлэв: "Би хамгийн их хэрэгтэй, учир нь ..." (хүүхдүүд үргэлжлүүлнэ). Муур зөвшөөрөөгүй, үхэр шуугиж, ямаа уурлаж, хонь махлах, морь ...

Энэ үед эзэн нь гарч ирээд гэж хэлэв: "Надад та бүгд хэрэгтэй байна, та нар бүгд их ашиг авчирдаг". Түүнээс хойш амьтад хамт амьдарч байна.

(хамгийн сүүлийн дэлгэрэнгүй)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бидэнд хэн байна?

Хүүхдүүд: Лунтик!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн, анхааралтай, хурдан ухаантай байсан. Би таны зурсан зургуудыг Лунтикт өгөхийг санал болгож байна.

Тусгал:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүдийг ногоон чипс авахыг урь (хэрэв энэ үеэр хүндрэлтэй байсан). ангиуд, улаан (ямар ч бэрхшээлгүй байсан).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та яагаад .... ногоон чип сонгосон юм бэ?

Танд юу хэцүү санагдсан бэ?

Залуус аа, би баярлалаа гэж хэлье. Та өнөөдөр сайн ажилласан.



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!