Хичээлийн өөртөө зөв дүн шинжилгээ хийх. Бага сургуулийн хичээлд бие даасан дүн шинжилгээ хийх

Хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ

Анги: 2 б

Зүйл: Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц

ОХУ-ын UMK сургууль

Сэдэв: "Муур, нохойны тухай."

Таны анхаарлыг 2-р ангид "Муур, нохойны тухай" сэдвээр хүрээлэн буй ертөнцийн тухай хичээлд хандуулав. Төрөл хичээл - нээлтшинэ мэдлэг.

Хичээл нь өмнөх материалтай нягт холбоотой бөгөөд дараагийн хичээлүүд дээр тулгуурладаг.

Зорилгохичээл байсан

    хэрэглэж сургах нэмэлт уран зохиол;

    сэдвийн талаархи мэдээллийг олж, цэгцлэх;

    зарим муурны үүлдрийг ялгах;

    хүн ба байгаль хоёрын харилцааг харах;

    компьютерийн технологийг ашиглан ажлын үр дүнг албан ёсны болгох.

Хичээлийн явцад дараахь ажлуудыг шийдсэн.

1). Боловсролын:

    гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай мэдлэгийг өргөжүүлэх - муур, нохой;

    үүлдрийн тухай мэдлэгийг хөгжүүлэх.

    Хүн муур, нохойг хэрхэн гаршуулсан тухай санаа өгнө үү.

2). Боловсролын:

    хэлбэр танин мэдэхүйн үйл явц: санах ой, сэтгэлгээ, анхаарал.

    харилцан ярианд оролцох чадварыг хөгжүүлэх, мэдэгдэл хийх чадварыг хөгжүүлэх, сурагчдын анхаарал, яриаг хөгжүүлэх;

3). Боловсролын:

    гэрийн тэжээвэр амьтдынхаа төлөө хариуцлага хүлээх;

    хариуцлагын мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Дараахь тоног төхөөрөмжийг ашигласан.

    компьютер

    нэтбүүкүүд

    А.А.Плешаков, "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" сурах бичиг.

    Даалгавар бүхий дугтуйнууд.

    Хичээлийн сэдэвтэй холбоотой зургууд.

    Хичээлд зориулсан танилцуулга

Хичээлийн зарим үе шатанд оюутнуудыг үйл ажиллагааны субьект болгон оруулна гэж үзсэн; зан чанар - чадамжид чиглэсэн

Хичээлийн үеэр бид ашигласандараах аргууд

- гадаад төрхөөрмэдээллийн эх сурвалж :

аман (өөрийгөө тодорхойлох үе шат, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэхэд бэлтгэх, эргэцүүлэн бодох үе шат, хичээлийг дүгнэх үе дэх яриа.)

харааны ( танин мэдэхүйн идэвхтэй үйл ажиллагаанд бэлтгэх, үндсэн үе шатанд - дагалдах хэлбэрээр)

практик ( бүлэг, хосоор ажиллах, сурах бичигтэй ажиллах, нэмэлт уран зохиолтой ажиллах)

-сургалтын үйл ажиллагааны төрлөөр:

бие даасан ажил ( зөөврийн компьютертэй бүлгээр ажиллах, хосоороо ажиллах тараах материал)

ашигласан асуудал хайх арга (зөөврийн компьютертэй ажиллахдаа хүүхдүүд энэ талаар мэдлэг олж аваагүй дууссан хэлбэр, тэд төлөвлөгөөний асуултуудын хариултыг хайсан өөр өөр эх сурвалж)

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны хэлбэрүүд : бүлэг (хосоор, бүлгээр ажиллах), хамтын, хувь хүн.

Харааны, техникийн, дидактик туслах хэрэгслүүдсургалт.

Сургамж - төсөл нь биднийг эрчимжүүлэх боломжийг олгосон танин мэдэхүйн үйл ажиллагааоюутнууд. Хичээлийн туршид оюутнуудын гүйцэтгэлийг оюутанд чиглэсэн арга барил, сайн сонгосон даалгавруудыг хэрэгжүүлснээр баталгаажуулсан. Үйл ажиллагааны өөрчлөлтийг зохион байгуулсан нь хичээлийг динамик болгосон. Хичээлийн туршид залуус нэлээд идэвхтэй байж, бие даасан байдлаа харуулж, өөрсдийн үзэл бодлыг баталж, амьдралаас жишээ татав.

Хичээлийн үеэр бүрэлдэхүүн хэсэг " нийгмийн харилцан үйлчлэл", өөрөөр хэлбэл, хичээлд хамрагдсан оюутан бүр мэдлэг, ур чадвараа харуулах боломжийг олгосон практик үйл ажиллагаамөн багш, ангийнхныхаа зөвшөөрлийг авна. Энэ бүрэлдэхүүн хэсэг нь залуусыг үйл явцад байнга оролцоход тусалсан сэтгэцийн үйл ажиллагаа, энэ нь сурагчдын хөгжилд сайнаар нөлөөлдөг.

Сэтгэлзүйн уур амьсгалХичээл найрсаг байсан бөгөөд энэ нь хичээлийн эхэнд сэтгэл хөдлөлийн байдлыг бий болгож, хичээлийн сэдэв, зорилгод анхаарлаа хандуулсан. Оюутнууд буруу хариулт өгөхөөс айдаггүй байв.

Хүүхдүүд өөрсдийн ажлыг үнэлэхдээ амжилтын шатыг ашигласан бөгөөд энэ нь сурагчдын үйл ажиллагааг сэтгэл хөдлөлөөр тусгах, үнэлэх боломжийг олгодог.

Хичээл зорилгодоо хүрсэн.

Өөртөө дүн шинжилгээ хийж, оноогоо тоолсны дараа би 20 авсан, энэ нь хамаарнахэсэгчлэн практикт чиглэсэн хандлага.

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу хичээлд бие даан дүн шинжилгээ хийх аливаа жишээг дурдаж болно чухал элементсурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаа. Үүний тусламжтайгаар багш алдаагаа тодорхойлж, тэдгээрийг даван туулахын тулд зарим хүчин чармайлт гаргадаг.

Ач холбогдлыг нь авч үзвэл энэ асуудал, өгье тодорхой жишээХолбооны улсын боловсролын стандартын хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ.

Өөрийгөө үнэлэхийн ач холбогдол

Хэрэв багш ажилдаа дүн шинжилгээ хийхээ мэдэхгүй бол тэр нь харьцдаггүй мэргэжлийн шаардлага, хоёр дахь үеийн холбооны стандартаар дэвшүүлсэн. Залуу мэргэжилтнүүдэд хичээлээ дүгнэх нь хамгийн хэцүү байдаг, учир нь тэд үе шат бүрт цаг хугацааг хуваарилах, хэрэгжүүлэх туршлагагүй байдаг. арга зүйн техник, заах аргын сонголт.

Алгоритм

Гэрийн даалгаварт онцгой анхаарал хандуулдаг

Шалгаж байхдаа гэрийн даалгаварТодорхой асуудлуудыг тодорхойлох боломжтой байсан. Оюутнуудын дурдсан Москвагийн түүхийн баримтууд нь түүхийн сурах бичгийн хүрээнд хязгаарлагдмал байсан тул Булгаковын бүтээлийн утгыг нээхэд хэцүү байв. Шалтгаан нь ЕБС-ийн сурагчдад чанартай ажил хийх чөлөөт цаг хомс байгаатай холбоотой гэж би үзэж байна. гэрийн даалгавар By Англи хэл. Энэхүү мэдэгдлүүд нь товч бөгөөд зөвхөн нийслэлийн алдартай газруудад л хамаатай байв.

Оюутнууд асуулт хариултыг сайн хийсэн. Тэдэнд хариулахдаа уран зохиол, түүхийн хичээлээр олж авсан мэдлэгээ ашигласан нь хичээлийн салбар хоорондын уялдаа холбоог баталж байна.

Тэд сонирхолтой үзүүлбэр үзүүлсэн лексик даалгавар, Оросын сонгодог зохиолын текстээс синоним, тодорхойлолтыг хайж байсан. Хичээлд бүлгийн, урд талын, хувь хүний ​​үйл ажиллагаа, үйл ажиллагааны төрөл, түүнчлэн ажлын хэлбэрт өөрчлөлт орсон. Хичээл маш сайн хэмнэлтэй, өндөр түвшинд боллоо.

Оюутнууд бие даасан байдлаа хангалттай харуулсан, танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа.

Математикийн хичээлд бие даан дүн шинжилгээ хийх сонголт (6-р анги)

Хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ, жишээг доор өгөв, хоёр дахь үеийн холбооны стандартын дагуу эмхэтгэсэн.

  • Хичээлийн сэдэв: "Пропорцийг зурах, шийдвэрлэх."
  • Хичээлийн зорилго: Холбооны улсын боловсролын стандарт ХХК-ийн шаардлагад үндэслэн хувийн боловсролын үр дүнг бий болгох.
  • Хичээлийн үндсэн зорилтуудын хувьд бид шинжлэх ухааны ертөнцийг үзэх үзлийг төлөвшүүлэх, өөрийгөө боловсрол, өөрийгөө хөгжүүлэхэд бэлэн байх, харилцааны соёлыг сайжруулахад чиглэнэ.

Мета субьектэд онцгой анхаарал хандуулсан боловсролын үр дүн: үйл ажиллагаагаа бие даан зохион байгуулах, тохируулга хийх, үйлдлийг өгсөн даалгавартай харьцуулах, пропорцийг шийдвэрлэх чадвар.

Хичээл нь математикийн ур чадвар, мэдлэг, суралцах сэдлийг хөгжүүлэх зорилготой бөгөөд хосолсон шинж чанартай байв.

Сургуулийн сурагчдын мэдлэг, ур чадварыг шинэчлэхийн тулд тэднээс тооцооллын даалгавар гүйцэтгэхийг хүссэн.

Хичээл нь сэдвийн логик үргэлжлэл байсан бөгөөд үүнийг харгалзан боловсруулсан болно хувь хүний ​​онцлогсургуулийн сурагчид, тэдний бүтээлч боломж, бие даасан байдлын түвшин. Хичээлийг шинэ цагийн шаардлагад бүрэн нийцүүлэн явууллаа улсын стандартууд.

Үүний тулд багшийн тавьсан зорилго сургалтын хурал, бүрэн биеллээ.

Бага сургуульд өөрийгөө эргэцүүлэн бодох

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ хийх жишээг өгье (2-р анги).

  • Хичээлийн сэдэв: "Нохой, муурны тухай."
  • Шинэ материал сурахтай холбоотой үйл ажиллагааг сонгосон. Хичээл нь өмнөх материалтай нягт уялдаатай бөгөөд холбоос юм дараагийн ангиудБидний эргэн тойрон дахь дэлхий даяар.
  • Зорилго нь сургалт байсан бага сургуулийн сурагчиднэмэлттэй ажиллах уран зохиолын эх сурвалжууд, шинжлэх ухааны баримт дээр үндэслэн мэдээллийг системчлэх чадварыг бий болгох.

Хичээлийн явцад дараахь ажлуудыг шийдсэн.

  • гэрийн тэжээвэр амьтдын талаархи оюутнуудын санааг өргөжүүлсэн;
  • нохой, муурны үүлдрийн талаархи мэдлэг бий болсон;
  • хүн ба гэрийн тэжээвэр амьтдын харилцааны хөгжлийн түүхийн талаархи санааг өгсөн;
  • танин мэдэхүйн үйл явц (анхаарал, сэтгэлгээ, санах ой), харилцааны ур чадвар бий болсон;
  • тэжээвэр амьтдын төлөө хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг бий болгосон.

Хичээлийн хувьд А.Плешаковын "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" сурах бичгийг ашигласан.

Оюутнуудыг тодорхой үе шатанд үйл ажиллагааны субъект болгон оруулна гэж үзсэн энэ хичээл. Хичээлийн явцад чадамжид суурилсан сургалтын арга барилыг ашигласан.

Эдгээр зорилгод хүрэхийн тулд дараахь аргуудыг ашигласан.

  • эргэцүүлэн бодох үе шатанд аман яриа, түүнчлэн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг сайжруулах;
  • шинэ материалыг тайлбарлахдаа харааны хэрэгсэл;
  • судалгааны элементүүдтэй практик ажил.

Асуудлыг хайх арга нь хичээлд тавигдсан асуудлыг шийдвэрлэх боломжийг бидэнд олгосон. Багш нь сурагчдын танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хадгалж чадсан.

Хүнд чиглэсэн арга барил, оновчтой сонгосон асуулт, даалгаврыг хэрэгжүүлснээр өндөр гүйцэтгэлтэй байсан. Үйл ажиллагааны төрлийг өөрчлөх замаар динамик байдлыг хангаж, өндөр зэрэгтэйсургуулийн сурагчдын бие даасан байдал.

Багш хүүхэд бүрт өөрийн бодлоо илэрхийлэх боломжийг олгосон бүтээлч байдал, дүн шинжилгээ хийх хувийн ололт амжилт. Хичээл зорилгодоо бүрэн хүрсэн.

Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу өөрийгөө шинжлэх чухал цэгүүд

Орос хэлний хичээлд хэрхэн бие даасан дүн шинжилгээ хийх вэ? Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи хичээлд санал болгож буй жишээ нь аливаад түгээмэл байдаг бүтцийг агуулдаг эрдэм шинжилгээний сахилга бат. Мэдээжийн хэрэг, тухайн сэдвийн онцлогоос хамааран багш өөрөө дүн шинжилгээ хийх явцад тодорхой нарийн ширийн зүйлийг тэмдэглэдэг, гэхдээ ерөнхий схемхамтран ажиллагсаддаа үйл ажиллагаагаа тайлбарлах нь өөрчлөгдөөгүй хэвээр байна.

Уран зохиолын хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ хийх жишээ нь харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх, хөгжүүлэхэд унших аргыг ашиглах талаархи мэдээллийг агуулсан байх ёстой. Өөртөө дүн шинжилгээ хийхдээ химийн багш формацийг харгалзан үздэг практик ур чадвароюутнууд, нийгмийн ухааны багш залуу үеийнхнийг нийгэмшүүлэхтэй холбоотой зүйлийг онцолж байна.

Дүгнэлт

Өөрийгөө ухамсарлах нь чухал элемент юм холбооны стандартуудшинэ үе. Өөрийнхөө гүйцэтгэлийг зөв, бүрэн үнэлснээр багш илүү их зүйлийг авдаг илүү их боломжтүүний мэргэжлийн ур чадвар, ур чадварыг хүлээн зөвшөөрсний төлөө. Өөртөө дүн шинжилгээ хийсний дараа багш өөрийн ажлыг бие даан үнэлж, хичээл заах арга зүйд тодорхой өөрчлөлт оруулах боломжтой.

Хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ

Анги: 2 б

Сэдэв: Байгаль орчин

"Ирээдүйн бага сургууль" боловсрол, боловсролын цогцолбор

Сэдэв: "Усны шинж чанар."

Таны анхаарлыг 2-р ангийн "Усны шинж чанар" сэдвээр хүрээлэн буй ертөнцийн тухай хичээлд хандуулав. Хичээлийн төрөл - шинэ мэдлэг олж авах.

Хичээл нь өмнөх материалтай нягт холбоотой бөгөөд дараагийн хичээлүүд дээр ажиллаж, __________________ болон ______________________ хичээлүүдийн хооронд байр эзэлдэг.

Зорилгохичээл нь:

- Оюутнуудад усны шинж чанарыг танилцуулах, усны шинж чанар хүний ​​амьдралд чухал ач холбогдолтой болохыг онцлон тэмдэглэх.

- суралцах чадварыг бий болгох, анхаарал хандуулах, хөгжүүлэх үндсэн дээр оюутны хувийн шинж чанарыг хөгжүүлэх; логик сэтгэлгээ, санах ой, яриа.

- томъёолох, шийдвэр гаргахдаа бие биедээ хүлээцтэй хандлагыг төлөвшүүлэх боловсролын асуудал, бидний эргэн тойрон дахь байгальд халамжтай хандах, хөдөлмөрч, хариуцлагатай байдлыг бий болгох.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Сэдэв:энгийн туршилт хийж сурах, усны шинж чанарыг судлах, усны үндсэн шинж чанарыг нэрлэх.

Танин мэдэхүйн:судлагдсан объект, амьд үзэгдлийг таних ба амьгүй байгаль, явуулах хамгийн энгийн ангилалтэдгээрийн үндсэн дээр байгалийн объектуудыг судалсан чухал шинж чанарууд, ширээ хийх.

Зохицуулалт:төлөвлө боловсролын үйл ажиллагаа, багшийн зааврыг яг дагаж мөрдөөрэй.

Харилцаа холбоо: бие биетэйгээ зөвшилцөх, санал бодлоо илэрхийлэх, сонсож, харилцан яриа өрнүүлэх, хамтын хэлэлцүүлэгт оролцох чадвартай байх.

Хувийн:байгаль, амьд ба амьгүй бүх зүйлийг хамгаалах хэрэгцээг ухамсарлах

Дараахь тоног төхөөрөмжийг ашигласан.бөмбөрцөг, туршилт хийх материал ( ундны ус, шил, таваг, халбага, элсэн чихэр, давс, нимбэг, шохой, голын элс, өнгөт судал)

Хичээлийн зарим үе шатанд оюутнуудыг үйл ажиллагааны субъект болгон оруулна гэж үзсэн; зан чанар - чадамжид чиглэсэн

Хичээлийн үеэр бид ашигласан дараахаргууд

-мэдээллийн эх сурвалжийн төрлөөр:

аман(өөрийгөө тодорхойлох үе шат, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэхэд бэлтгэх, эргэцүүлэн бодох үе шат, хичээлийг дүгнэх үе дэх яриа.)

харааны (танин мэдэхүйн идэвхтэй үйл ажиллагаанд бэлтгэх, үндсэн үе шатанд - дагалдах хэлбэрээр)

практик (бүлэг, хосоор ажиллах, сурах бичигтэй ажиллах, нэмэлт уран зохиолтой ажиллах)

-сургалтын үйл ажиллагааны төрлөөр:

бие даасан ажил (багаар ажиллах, тараах материалтай хосоор ажиллах)

ашигласан асуудал хайхарга (хосоор ажиллахдаа хүүхдүүд бэлэн хэлбэрээр мэдлэг хүлээн аваагүй, төлөвлөгөөний асуултын хариултыг өөр өөр эх сурвалжаас хайж байсан)

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны хэлбэрүүд : бүлэг (хосоор, бүлгээр ажиллах), хамтын, хувь хүн.

Хичээлдээ харааны, техникийн болон дидактик заах хэрэгслийг ашигладаг.

Хичээл нь оюутнуудын танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг эрчимжүүлэх боломжийг бидэнд олгосон. Хичээлийн туршид оюутнуудын гүйцэтгэлийг оюутанд чиглэсэн арга барил, сайн сонгосон даалгавруудыг хэрэгжүүлснээр баталгаажуулсан. Үйл ажиллагааны өөрчлөлтийг зохион байгуулсан нь хичээлийг динамик болгосон. Хичээлийн туршид залуус нэлээд идэвхтэй байж, бие даасан байдлаа харуулж, өөрсдийн үзэл бодлыг баталж, амьдралаас жишээ татав.

Хичээл дээр "Нийгмийн харилцан үйлчлэл" бүрэлдэхүүн хэсгийг хэрэгжүүлсэн, өөрөөр хэлбэл хичээлд оролцож буй оюутан бүр өөрийн мэдлэг, ур чадвараа практик үйл ажиллагаанд харуулах, багш, ангийнхаа зөвшөөрлийг авах боломжийг олгосон. Энэхүү бүрэлдэхүүн хэсэг нь хүүхдүүдэд сэтгэцийн үйл ажиллагааны явцад байнга тусалдаг байсан бөгөөд энэ нь сурагчдын хөгжилд сайнаар нөлөөлдөг.

Хичээлийн сэтгэлзүйн уур амьсгал найрсаг байсан нь хичээлийн эхэнд сэтгэл хөдлөлийн байдлыг бий болгож, хичээлийн сэдэв, зорилгод анхаарлаа хандуулахад хувь нэмэр оруулсан. Оюутнууд буруу хариулт өгөхөөс айдаггүй байв.

Хичээл зорилгодоо хүрсэн.

Танилцуулгатай орчин үеийн инновациболовсролын салбарт онцгой ач холбогдолтой болж байна чанарын хувьд өөрөө дүн шинжилгээ хийххичээл орох бага сургуульХолбооны улсын боловсролын стандартын дагуу. Тус сургуульд мэргэжлийн, чадварлаг, сүүлийн үеийн мэдлэгтэй шинэ багш нар хэрэгтэй байна сурган хүмүүжүүлэх технологицаашид өөрийгөө сайжруулах, өөрийгөө хөгжүүлэхэд бэлэн байна.

Холбооны улсын боловсролын стандартыг хэрэгжүүлэх онцлог

Үүнийг нэвтрүүлж байгаа шиг орчин үеийн сургуульХоёр дахь үеийн холбооны улсын стандартууд нь багшийн өмнө тавигдаж буй ажлуудын дунд сургуулийн сурагчдад бүх нийтийн боловсролын ур чадварыг хөгжүүлэх, хүлээн авсан мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийх, тэдний ажлыг хянах чадварыг нэн тэргүүний зорилт гэж үздэг. Багшийн ажлыг хөнгөвчлөхийн тулд Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу бага сургуулийн хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээг боловсруулсан. Бодит байдал дээр бүх багш нар өөрсдийн үйл ажиллагааг зохих ёсоор үнэлж чаддаггүй тул мэргэжлийн хүмүүсийн санал болгож буй дээж нь хамааралтай бөгөөд залуу мэргэжилтнүүдэд өгсөн даалгаврыг даван туулахад тусалдаг.

Хийсэн хичээлийн үнэлгээний онцлог

Хэрэв хамт ажиллагсад нь найрсаг, бодитой байвал гэрчилгээжсэн багш хичээл (үйл явдал) дээр өөрөө олж мэдсэн дутагдлаа тэмдэглэх нь илүү хялбар бөгөөд тохь тухтай байх болно. Хоёр дахь үеийн холбооны улсын стандартыг нэвтрүүлсний дараа өөрөө шинжилгээний бүтцэд зарим өөрчлөлт орсон. Сонгодог хувилбарШинэ бодит байдалд энэ нь багшийн үйл ажиллагааны бүрэн дүр зургийг олж авах боломжийг олгохоо больсон тул орчин үеийн сургуулийн багшийн мэргэжлийн ур чадварыг оношлоход ашигладаггүй.

Холбооны улсын боловсролын стандартын хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ

Багшийн ур чадварыг дээшлүүлэх ба боловсролын үйл явцХичээлийн сайн зохион байгуулалттай бие даасан дүн шинжилгээнээс ихээхэн хамаардаг. Багш загварчлах, бүтээхэд бэрхшээлтэй байдаг орчин үеийн хичээлӨөртөө дүн шинжилгээ хийх нь түүнд анги доторх тодорхой заах, хүмүүжлийн ажлыг шийдвэрлэхэд үр дүнгүй байгаа шалтгааныг олж тогтоох, цаашдын сургалт, боловсролын үйл явцыг төлөвлөхдөө харгалзан үзэх боломжийг олгоно. Багшийн хувьд хичээлд бие даан дүн шинжилгээ хийх, эргэцүүлэн бодох үйл ажиллагаа нь онцгой шинж чанартай байдаг чухал, учир нь өөрийнхөө үйлдлийг ойлгож сураагүй, эргэж харж, хичээлийн явцыг хэрхэн сэргээхээ мэдэхгүй байгаа багш хоёр дахь үеийн Холбооны улсын боловсролын стандартыг үнэхээр гүнзгий эзэмших магадлал багатай юм.

Дотоод сэтгэлгээ хичээл танд дараах боломжийг олгоно:

- Хичээл дэх өөрийн үйл ажиллагаа, оюутнуудын үйл ажиллагааны зорилгоо зөв боловсруулж, тодорхойлох;

- нөхцөл байдлын хооронд холбоо тогтоох чадварыг хөгжүүлэх сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаазорилгодоо хүрэх арга хэрэгсэл;

- багшлах ажлынхаа үр дүнг тодорхой төлөвлөх, урьдчилан харах чадварыг хөгжүүлэх;

- Үйлдлийн аргууд ба хичээлийн эцсийн үр дүнгийн хоорондын уялдаа холбоог харж эхлэхэд оюутны өөрийгөө танин мэдэх чадварыг бий болгох.

Хичээлийн өөрөө дүн шинжилгээ хийх нь багшийн өөрийгөө сайжруулах хэрэгсэл юм

Хичээлийн өөрийгөө эргэцүүлэн бодох төлөвлөгөө

1. Ангийн шинж чанар:

Хувь хүн хоорондын харилцаа;

Биологийн болон сэтгэцийн хөгжлийн сул тал;

Хичээлийн бэлтгэлийн сул тал.

2. Судалж буй сэдэв дэх хичээлийн байр:

Хичээл болон өмнөх болон дараагийн хичээлүүдийн хоорондын харилцааны мөн чанар.

3.-д заасан хичээлийн ерөнхий зорилгын онцлог дидактик зорилго: боловсрол олгох, хөгжүүлэх, хүмүүжүүлэх.

4. Хичээлийн төлөвлөгөөний онцлог:

Сургалтын арга;

Сургалтын техник;

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэрүүд.

5. Хичээлийг төлөвлөгөөний дагуу хэрхэн зохион байгуулсан бэ?

Хичээлийн үе шатуудад дүн шинжилгээ хийх, өөрөөр хэлбэл. Ашигласан сургалтын болон боловсролын элементүүд нь хичээлийн явц (эерэг, сөрөг) болон эцсийн үр дүнд хэрхэн нөлөөлсөн.

6. Бүтцийн талӨөртөө дүн шинжилгээ хийх хичээл:

Хичээлийн элемент бүрийн дүн шинжилгээ;

Үр дүнд хүрэхэд түүний оруулсан хувь нэмэр;

Хичээлийн элемент бүрийн оновчтой сонголтын нотолгоо.

7. Функциональ тал:

Хичээлийн бүтэц ерөнхий зорилгод хэр нийцэж байна вэ;

Ангийн чадавхийг дагаж мөрдөх;

Багш, сурагчдын харилцааны хэв маягт дүн шинжилгээ хийх;

нөлөөлөл эцсийн үр дүнхичээл.

8. Хичээлийн эцсийн үр дүнг үнэлэх тал:

Бүх нийтийн төлөвшил боловсролын үйл ажиллагааангид;

Хоорондын ялгааг тодорхойлох нийтлэг зорилгохичээл, хичээлийн үр дүн;

салах шалтгаан;

Дүгнэлт, өөрийгөө үнэлэх.

ХИЧЭЭЛИЙН СУРГАЛТ ЗҮЙН ӨӨРТӨӨ ШИНЖИЛГЭЭНИЙ СИСТЕМИЙН ХАНДЛАГА

I. Ангийн товч ерөнхий шинж чанар

1. Ангийн ерөнхий бэлтгэл:

Хүүхдүүдийн хосоор ажиллах чадвар;

Хүүхдүүдийн жижиг бүлгүүдэд ажиллах чадвар;

Бие биенээ сонсож, урд талдаа харилцах чадвар;

Өөрийгөө үнэлэх, бие биенээ үнэлэх чадвар.

2. Ерөнхий шинж чанархарилцаа холбоо.

3. Юу давамгайлах вэ: өрсөлдөөн эсвэл хамтын ажиллагаа? Дарга, гадныхны асуудал.

4. Хүүхдийг боловсролын үйл ажиллагаанд татан оролцуулах ба ерөнхий түвшинтүүний анги дахь төлөвшил.

5. Энэ хугацаанд хөтөлбөрийг эзэмших ерөнхий шинж чанар.

II. Хичээлийн төслийн үр нөлөөний дүн шинжилгээ

1. Хичээлийн зорилгын бодит байдал.

2. Хичээлийн ажлыг хэрхэн зохион байгуулах вэ?

3. Юуг судлахаар төлөвлөж байсан бэ? Юуны төлөө? Энэ материалын сэдэв дэх үүрэг. Багш өөрөө энэ материалыг хангалттай гүн гүнзгий мэддэг үү?

4. Сурагчид ямар ухагдахууныг сурахаар зорьсон бэ? Тэд өөр ямар үзэл баримтлалд тулгуурладаг вэ? Ямар ойлголтууд үндэс суурь болдог вэ?

5. Сурагчид судалж буй ойлголтын талаар юу мэддэг вэ?

6. Оюутнуудын анхаарлын төвд байх ёстой судалж буй ойлголтын шинж чанаруудын мөн чанар.

7. Сурагчид эзэмшихийн тулд ямар сургалтын үйл ажиллагаа явуулах ёстой энэ үзэл баримтлалТэгээд ерөнхий аргаүйлдлүүд?

8. Суралцагчийн усыг сурах даалгаварт хэрхэн тусгасан бэ?

9. Боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх үлдсэн үе шатуудын хэрэгжилтийг хэрхэн боловсруулсан бэ?

10. Хичээлийн төсөлд тусгасан уу бодит бэрхшээлүүдСурах даалгаврыг шийдвэрлэх явцад хүүхдүүд тулгарч болох уу? Тэднийг урьдчилан таамаглаж байсан уу? болзошгүй алдаануудоюутнууд?

11. Хичээлийн төсөлд энэ материалыг эзэмших ямар шалгуурыг тодорхойлсон бэ?

12. Ерөнхий дүгнэлтХичээлийн төслийн бодит байдал, үр дүнтэй байдлын талаар.

III. Хичээлийг зорилгынхоо дагуу хэрхэн хэрэгжүүлсэн бэ?

1. Хичээлийн зорилго нь эцсийн үр дүнтэй давхцаж байна уу? Ямар зөрүү байна вэ? Төлөвлөсөн хөтөлбөрөө хэрэгжүүлэх боломж байсан уу? Хэрэв тийм бол яагаад? Үгүй бол яагаад болохгүй гэж?

2. Зохион байгуулалтын хэлбэр нь хичээлийн заасан зорилгод нийцэж байна уу? Багш хэлэлцүүлгийн эрх тэгш гишүүний үүргийг гүйцэтгэж чадсан уу?

3. Багш хичээлийн эхэнд амжилтын нөхцөл байдлыг хэрхэн бий болгосон бэ?

4. Сурагчид сурах даалгаврыг хүлээж авах нөхцөлийг ямар аргаар бий болгосон бэ? Энэ нь түүний цаашдын шийдвэрт хэрхэн нөлөөлсөн бэ?

5. Сурах даалгаврыг оюутнууд хүлээж авсан уу?

6. Асуудлын нөхцөлийг өөрчлөх үе шат хэр үр дүнтэй явагдсан бэ?

7. Загварыг загварчлах, хувиргах зэрэг сургалтын үйл ажиллагааг хүүхдүүд хүлээж авах нөхцөлийг багш хэрхэн бий болгосон бэ?

8. Багш тодорхой асуудлын шийдлийг зохион байгуулахдаа ямар хэлбэрийг ашигласан бэ? Даалгаврын түвшин, хэл шинжлэлийн болон математикийн материалын үүднээс тэдний "сонирхолтой байдал"?

9. Хяналтыг хэрхэн зохион байгуулсан бэ? Хяналт ийм байдлаар явлаа бие даасан үйл ажиллагааэсвэл бусад үйл ажиллагаанд хамрагдсан уу? Оюутан юуг хянаж байсан: үйлдлийг гүйцэтгэх үйл явц эсвэл зөвхөн үр дүн үү? Хяналтыг хэзээ хэрэгжүүлсэн бэ: үйл ажиллагааны эхэнд, үйл ажиллагааны явцад эсвэл дууссаны дараа? Хүүхдүүдийн хяналтыг эзэмшихийн тулд багш ямар арга хэрэгсэл, хэлбэрийг ашигласан бэ?

10. Хүүхдүүд өөрсдийнхөө найдлагад найдаж байв уу өөрийн үнэлгэээсвэл багшийн үнэлгээнд хандсан уу?

IV. Хичээлийн бүрэн бүтэн байдлыг үнэлэх

1. Хичээлийн агуулга нь Холбооны улсын боловсролын стандартын шаардлагыг хэр хангасан бэ?

2. Хичээлд оюутан-сурагч, оюутан-багш, сурагч-бүлэг хоорондын харилцаа ямар түвшинд зохион байгуулагдсан бэ?

3. Өөрийгөө шийдвэрлэх явцад суралцах даалгаврын үе шатуудын харилцан үйлчлэлийн онцлогийг тодорхойлох. Хамгийн хүчтэй ба сул үе шатуудыг (тэдгээрийн хэрэгжилтийн чанарын хувьд) болон хичээлийн эцсийн үр дүнд үзүүлэх нөлөөллийг тодорхойлох.

4. Сурах даалгаврыг шийдвэрлэсний үр дүнд сурагчдын эргэцүүлэн бодох үйл ажиллагаа.

Орчин үеийн хичээлийн төрлүүд.

Хичээлийн төрөл зүй нь дидактикийн чухал асуудал юм. Энэ нь хичээлийн өгөгдлийг эмх цэгцтэй болгоход туслах ёстой өргөн хүрээтэйзорилго, учир нь энэ нь үндэслэлийг илэрхийлдэг харьцуулсан шинжилгээхичээлүүд, хичээлүүдийн ижил төстэй, ялгаатай байгааг шүүх. Хичээлийн үнэн зөв, үндэслэлтэй төрөлжүүлээгүй байгаа нь практик үйл ажиллагааны үр нөлөөг нэмэгдүүлэхэд саад болж байна.

Хичээлийн төрөл нь тэргүүлэх арга зүйн даалгаврын дизайны онцлогийг тусгасан болно.

ХИЧЭЭЛИЙН ТӨРӨЛ

Хичээлийн төрөл

Зорилго

Сургалтын үр дүнтэй байдал

Шинэ мэдлэгийг анхлан танилцуулах хичээл

Шинэ субьект болон мета-субъектийн мэдлэгийг анхан шатны өөртөө шингээх

Дүрэм, ойлголт, алгоритмыг өөрийн үгээр хуулбарлах, загвар эсвэл алгоритмын дагуу үйлдэл хийх

Анхан шатны сэдвийн ур чадварыг бий болгох, сэдвийн ур чадварыг эзэмших хичээл

Олж авсан сэдвийн мэдлэг эсвэл боловсролын үйл ажиллагааны аргыг шийдлийн нөхцөлд ашиглах боловсролын даалгавар(даалгавар)

Даалгаврын дээжийг зөв хуулбарлах, боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхдээ алгоритм, дүрмийг алдаагүй ашиглах.

Мета-субъект болон сэдвийн мэдлэгийг ашиглах хичээл

Боловсролын асуудлыг шийдвэрлэх хүрээнд бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх нарийн төвөгтэй байдал нэмэгдсэн

Нарийн төвөгтэй байдлыг бие даан шийдвэрлэх (дасгал). бие даасан оюутнуудэсвэл ангийн баг

Сэдвийн мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх хичээл

Сэдвийн мэдлэгийг системчлэх, бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагаа (сэдвийн асуудлыг шийдвэрлэх)

Ерөнхий дүгнэлт гаргах чадвар, УУД-ийн хөгжлийн түвшин

Сэдвийн мэдлэгийг шалгах хичээл

Сэдвийн мэдлэгийг нэгтгэх, УУД бүрдүүлэх

Дасгал сургуулилтыг алдаагүй гүйцэтгэх, оюутнууд болон ангийн хамт олон асуудлыг шийдвэрлэх; алдаагүй аман хариулт; алдааг олж засварлах, харилцан туслалцаа үзүүлэх чадвар

Туршилтын хичээл

Практик асуудлыг шийдвэрлэх сэдвийн мэдлэг, ур чадварыг шалгах

Туршилт эсвэл бие даасан ажлын үр дүн

Залруулах хичээл

Гарсан алдаан дээр ганцаарчилсан ажил

Алдааг бие даан олж засварлах

Нэгдсэн хичээл

Янз бүрийн аргаар олж авсан тодорхой судалгааны объектын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх

Салбар хоорондын мэдлэгийг хэрэгжүүлэх замаар хичээлийн материалын мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх

Хосолсон хичээл

Нэг хичээлээр дуусгах боломжгүй асуудлыг шийдвэрлэх

Төлөвлөсөн үр дүн

Уламжлалт бус хичээлүүд ( суралцах аялал, сургалтын аялал, лабораторийн семинар, номын сан, музейн хичээл,

компьютерийн анги, хичээлийн танхим)

Хүрээлэн буй ертөнцийн үзэгдлийг бодитоор судлахад UUD ашиглах амьдралын нөхцөл байдал; бүтээлч тайлан; ашиглах чадвар лабораторийн тоног төхөөрөмж; нэмэлт мэдээллийн эх сурвалжийг ашиглах чадвар

Практик, дизайны асуудлыг шийдвэрлэх хичээл

Онолын зарчмуудыг судлах практик чиг баримжаа

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг судлахын тулд сургалтын хэрэгслийг ашиглах

Технологийн газрын зураг.

Хичээлийн сэдэв

Хичээлийн төрөл

Хичээлийн огноо

Боловсролын нөөц

Хичээлийн төлөвлөгөө

Хичээлийн зорилго

Сургалтын хэлбэр, арга

Үндсэн нэр томъёо, ойлголтууд

Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн:

Сурах болно:

Сурах боломжтой болно:

Хичээлийн зохион байгуулалтын бүтэц

Хичээлийн үе шат

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Анги доторх харилцан үйлчлэлийг зохион байгуулах хэлбэрүүд

UUD

Зохион байгуулалтын мөч

Мэдлэгийг шинэчлэх

Шинэ материал сурах

Анхан шатны ойлголт, нэгтгэх

Хичээлийн хураангуй.

Тусгал

Гэрийн даалгавар



Танд нийтлэл таалагдсан уу? Найзуудтайгаа хуваалцаарай!